Lëvizja Vetëvendosje zyrtarisht në Tiranë si organizatë jo-fitim prurëse

April 8, 2019 16:20

Lëvizja Vetëvendosje zyrtarisht në Tiranë si organizatë jo-fitim prurëse

Lëvizja Vetëvendosje do të jetë tashmë zyrtarisht edhe në Shqipëri, por e regjistruar si organizatë jo-fitim prurës. Drejtues të kësaj force politike, janë shprehur se OFJ-ja natyrisht që të orientohet në vlerat sociale dhe kombëtare që përfaqëson Vetëvendosja. Gjithsesi, të pyetur nëse ky është hapi i parafundit drejt formimit të degës partiake në Shqipëri, funksionarët e VV-së nuk e konfirmojnë diçka të tillë, por as nuk e mohojnë.

Lëvizja Vetëvendosje duket se ka hedhur një tjetër hap drejt prezencës së saj në Shqipëri, ndërsa përfaqësues të kësaj force politike kanë bërë kërkesë për hapjen e një organizate jo-fitim prurës.

Elvis Hoxha, në një postim në rrjetin social Facebook, lajmëroi se Kryetar i Bordit përmes një vendimi unanim është përcaktuar Enis Sulstarova, për të vijuar me anëtarët: Liburn Aliu, Hysamedin Feraj, Elvis Hoxha, Dejona Mihali, Sami Kurteshi, Arbër Zaimi dhe Gearda Demiraj. Ndërkaq, Drejtor Ekzekutiv do të jetë Boiken Abazi.

Mundësia e përfshirjes së Lëvizjes Vetëvendosje në skenën politike shqiptare është lakuar shpesh herë si mundësi edhe nga lidership i kësaj force politike.

Këta të fundit nuk e kanë mohuar mundësinë e gjetjes së terrenit, duke e arsyetuar këtë alternativë me rënien e besimit tek partitë tradicionale.

Ndërkaq, kërkesa për t’u regjistruar si OJF, përbën hapin e parë ligjor drejt një nisme të tillë.

Të pyetur nga Ora News nëse përmes kësaj rrugë po shkohet drejt formimit të strukturave partiake në Shqipëri, zyrtarë të lartë të VV-së janë shprehur se deri në këto momente do të operohet vetëm me OJF-në, e cila natyrisht do të shtrihet drejt kauzave të njohura sociale dhe kombëtare që përfaqëson kjo forcë politike.

Gjithsesi, ambicia për të hapur degë në tiranë dhe në qytetet e tjera nuk mohohet.

 

b.b/dita

April 8, 2019 16:20
Komento

17 Komente

 1. 120 parti nuk mjaftojn por vijne edhe arabet kisovar April 8, 17:13

  Ja per kete org terroriste kishim nevoj..
  Pak kemi org terroriste te saliut dhe te munikes me qender ne mamurras,por na vijne edhe keta turkoshaket e kosoves

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro April 8, 19:33

   Mor serb i ndyre , kosovaret jane gjak i paster shqiptarie. Or kelysh i Beogradit , partine tende e krijoi Dushan Mugosha e Miladin Popoviçi dhe krimet filluan qysh me 1944 e deri dhe sot nga bandat e PKSH, me pas PPSH dhe sot ridhjerja bolshevike e Rame tepsise.

   Reply to this comment
   • PO , PO April 8, 21:43

    Pse , a nuk ishte “shqiptar i vertete” , Rexhep Mitrovica
    , Xhafer Deva e mjaft te tjere , qe e treguan me prova , ne krye te Divizionit “SS” Skenderbeu me daten 4 shkurt 1944 , se si u suallen me popullin e Tiranes ?!
    Pse , a nuk eshte “shqiptar i vertete” Bujar Bukoshi , me taborrin famekeq te Farkes , qe iu versul me zjarr e me hekur , me tanke e k/tanke qeverise se ligjeshme shqiptare , ne grushtin e shtetit te vitit 1998 ?
    Pse , a nuk eshte “shqiptar i vertete” Alban Kurti , i cili po i dedikohet me mish e me shpirt Sali Vuk Karaxhicit , qe tsh se fundi po na krijon edhe partine tjeter , ate te VV edhe ne Shqiperi , meqene se Partia e ashtuquajtur Demokratike , po shkon drejt shkrirjes dhe nuk mundi ta coje deri ne fund amanetin e Milloshevicit dhe te UDB-se per shperberjen totale te Shtetit Shqiptar ?!
    Prandaj , per keto e sgume e shume te tjera , une po e komentoj mendimin e zgjyres serbe , si fundi i kazanit @Fidel Kastro , i cili ngjason si dy pika uji me Mark Ukun , turkofagun e mjaft te tjere si veten ! ! !

    Reply to this comment
    • Fidel Kastro April 9, 10:02

     PO,Po, te shpjegoj pse u krye ajo masaker ???? Numri i sakte i te vrarevete nates se 4 Shkurtit 1944 nuk dihet por mendohet te kete qene rreth 30 persona. Por cilet ishin ato persona? Djemte rinj te genjyer nga propoganda e PKSH te cilet po kryenin krime neper rruget e Tiranes duke vrare njerez te pafajshem me bindje antikomuniste, si gjithmone me “PARULLEN E FAMSHME NE EMER TE POPULLIT” Masakres se 4 Shkurtit i parapriu nje shkrim ne gazeten Bashkimi tre dite me pare se te ndodhte me titullin “GJAKU DON GJAK”. Artikullshkruesi i vertete nuk dihet por mbas çlirimit per kete u denua kryeredaktori i Gazetes. Kjo eshte e verteta e hidhur pe ate ngjarje. Regjimenti Kosova qe ndodhej ne Tirane ne mbrojtje te Kryeministrit Rexhep Mitrovica e Ministrit te Brendshem Xhaferr Deva ishin autoret e saj . Personalisht une nuk i perligj vrasjet , por duhet te them se ata djem te rinj antare te grupeve guerilase qe u vrane ishin bere tmerri i qytetareve patriote te Tiranes se dilnin ne mengjes nga shtepia e nuk dinin nese do te ktheheshin me. Kjo eshte e verteta , por neobolshevikeve nuk i pelqen kjo gje. Kosova eshte shpirti i nacionalizmit e patriotizmit shqiptar. Sherbetoreve dhe spiuneve te Beogradit sot ketu ne Tirane kjo gje ja prish qetesine .

     Reply to this comment
 2. Kelmendi April 8, 17:37

  Edhe kto duhen nuk mbetet tjeter vetem te bashkohemi me islamin radikal te te turqise dhe katarit

  Reply to this comment
 3. capi dhia April 8, 18:13

  Ketu, Dita, lajmi edhe dhene i shkurter. Tek Tema lexova se keta te Vetvendosurit ose “Vet Zot e Vet Shkop” nuk e njohin LANClirimtare??? Njohin vetem Rilindjen Kombetare dhe luften e kosovareve kunder Titos dhe Sllobos. Kaja nonen bre. Ni shqiptar ni Parti ene, ni shqiptar ni Shkipni. Dmth: as Parti e as Shkipni.

  Reply to this comment
 4. Hosteni April 8, 18:19

  I leshoi Janulla zagaret te hane mut neper forume gazetash. Na e ka kap frika edhe “liderin global” tani.

  Reply to this comment
 5. Shefqet Cela April 8, 18:29

  Mesa duket., nuk kanë terren në Kosovë se u ka dalë boja; me gjulllurditë, që kanë bërë dhe po i turren Shqipërisë.
  Si dikur bë kohën e gjermanit:
  “GJER. MITROVICA KA MARRE PJESË,
  NËSULMTË POSHTË E TË PA BESË….”
  Nuk ëharruar Katër Shkurti.

  Reply to this comment
 6. Lili April 8, 19:15

  Sheqet Cela ,bojate ka dale ty,se keta sot jane te preferuar nga populli,te pelqej kjo a jo!

  Reply to this comment
 7. Labi April 8, 19:25

  Ne Kosove po, ne Shqiperi keta marrin ate te gjatin, pasi buze Adriatikut jane politikane qe ne martenitet, proven po e shikojme me Bashen, iku koha kur merrje Shqiperine me 200 bandite si e mori Zogu, ose me 200 petrita si e mori Enveri, mos te shkojme me larg, si me 200 shpellare si e mori Saliu, nga keta vetem Enveri do ngelet ne histori, e mori vend feudal e analfabet dhe e beri meuniversitet dhe opera.

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro April 8, 19:36

   Labi dhe duhet shtuar qe Enveri e mbushi me burgje, vrasje shqiptarewsh patriote kufoma qe akoma nuk kane nje varr !!!!!

   Reply to this comment
   • PSE ? April 8, 21:56

    Po more po . Te gjithe plehrat tradhetare , armiq te ketij trualli , nuk duhet te kene te drejte as te varrosen ne kete truall . Te gjithe kellirave serbe e greke , vetem Enveri iu erdhi hakut … ! Por … , edhe ai nuk e jetoi aq sa ta plotesonte mire detyren si shqiptar , per deri sa nuk nguli ne dhe rracen e Sali serbit dhe sot ka mbire serisht bari i hidhur e helmues per shqiptaret dhe levrijne tani lirisht si spiune te grekut e te serbit , duke u shitur si shqiptare dhe duke e mbushur me varreza greke e me parti serbe !

    Reply to this comment
 8. Dibrani April 8, 21:25

  Me gjith qef kisha perkrahur VETVENDOSJEN

  Vetem ata i vin hakut ketyre qelbesirave 30 vjecare

  Albin Kurti udheheqes i gjith Shqiptareve

  Reply to this comment
  • ganiu April 8, 22:48

   Mos bre, mos bre dibran se po i mbushet mendja dhe këtij Albinit se është dhe ai Skënderbe.
   Këta dy që kemi gjall na i bën mendjen poooçe, përfytyro një të tretë.

   Reply to this comment
 9. ganiu April 8, 22:50

  Mos bre, mos bre dibran se po i mbushet mendja dhe këtij Albinit se është dhe ai Skënderbe.
  Këta dy që kemi gjall na i bën mendjen poooçe, përfytyro një të tretë.

  Reply to this comment
 10. labi April 9, 11:49

  Fidel kastro ti nisesh nga kendveshtrimi yt,une personalisht akoma nuk kam pare ndonje te denuar politik,sa per ata qe kane marre vertetime si te tille i di shume mire se si i kane marre e sa i kane paguar.

  Reply to this comment
 11. Lili April 18, 05:10

  Labi,
  Ti nuk sheh gje,prandaj je i rezikshme ne jete per te tjeret…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*