Libri francez i 1553: Skënderbeu mes personaliteteve më të famshëm, nga Krishti te mbreti Henri II

December 26, 2017 15:15

Libri francez i 1553: Skënderbeu mes personaliteteve më të famshëm, nga Krishti te mbreti Henri II

Nga Aurenc Bebja*, Francë

Në faqen n° 196, të librit me titull “La Seconde partie du Promptuaire des medalles des plus renommees personnes commençant à la nativité de notre Sauveur Jesus Christ & continuant iusques au Treschrestien Roy de France Henri. II. du nom, à present eureusement regnant. – Pjesa e dytë e përmbledhjeve të medaljeve të njerëzve më të famshëm duke filluar që prej lindjes së Shpëtimtarit tonë Jezu Krishtit dhe duke vazhduar deri te mbreti i krishterë i Francës, Henri II, që tashmë fatmirësisht mbretëron”, të autorit dhe botuesit francez, Guillaume Rouillé, gjejmë një medalje dhe shkrim të veçantë, dedikuar heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit Skënderbeut.

Blogeri Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, sjell në vijim këto informacione për lexuesin shqiptar:

“Skënderbeu (i quajtur kështu nga turqit, pasi u bë synet, sepse më parë quhej Gjergj Kastrioti) u dha peng nga babai i tij, mbret i Epirit dhe Shqipërisë, vende të njohura më parë si Maqedonia, Muratit, perandorit të shtatë të turqve, i cili pasi eksperimentoj aftësinë e tij gjatë përleshjeve, e bën atë shefin e tij të ushtrisë kundër hungarezëve, të cilëve Skënderbeu u dorëzua, për fat të keq të turqve. Për më tepër, detyroi Bashën, sekretarin e turqve, që t’u shkruajë drejtuesve të Krujës, që ai është dërguar nga vetë Murati për të drejtuar qytetin e lartpërmendur. Kështu e mori në drejtim vendin e tij…Murati u nis për Epir me një fuqi të madhe, duke e mbajtur Krujën të rrethuar pa sukses për disa muaj, vdiq nga trishtimi.”

* Burimi: Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

December 26, 2017 15:15
Komento

2 Komente

  1. Rrespekt ... December 26, 19:49

    Bravo per cdo ndricim te Historise Shqiptare e konkretishte Heroit tone Kombetare Gjergj Kastrioti Skenderbe – A.Bebja

    Reply to this comment
  2. Arberia December 27, 13:53

    Ku ka lindur Gjergj Kastrioti?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*