Libri i gazetarit: Shqipëria tentoi hapje me Perëndimin që në 1957?

November 11, 2017 15:33

Libri i gazetarit: Shqipëria tentoi hapje me Perëndimin që në 1957?

 

Në një libër të Herrison Sallsbërit (Harrison Salisbury), njërit prej gazetarëve më të njohur  amerikan të shekullit XX, të titulluar “A Time of Change” – (Një kohë ndryshimesh), të botuar në Nju Jork më 1988, flitet për një takim të këtij gazetari me Mehmet Shehun në Tiranë në gusht të vitit 1957.

Pasi përshkruan peripecitë në Beograd për marrjen e një vize për të udhëtuar në Tiranë, Sallsbëri hedh me detaje ato që ka parë e dëgjuar në Tiranën e gushtit 1957.

Atëherë kishte vetëm dy fluturime për në Tiranë, të mërkurave dhe të premteve.

Sallsbëri tregon: 

Shqipëria nuk ishte në luftë vetëm me fqinjët e saj. Sikurse më garantoi Petrit Aliu, djaloshi me flokë të zinj dhe sytë bojëkafe që më shërbente si udhërrëfyes dhe përkthyes, kryesorja ishte CIA që përpiqej të rikthente në fron Mbretin Zog.  Unë shpreha habinë që Mbreti Zog ishte ende gjallë. I vetmi kuriozitet që ishte përhapur në Shtetet e Bashkuara për Zogun kishte ndodhur në vitet ’30 kur një gazetë tabloide raportonte se ai tymoste 300 cigare në ditë.

Petriti u xhindos. Unë e kisha ofenduar atë duke mos e marrë seriozisht kërcënimin e sig­urisë kombëtare të Shqipërisë. Ai ishte i sigurt se Shtetet e Bashkuara i kushtonin shumë kohë dhe financime çështjes shqiptare.  Unë e kundërshtova duke i thënë se shumica e amerikanëve nuk duan t’ia dinë se ku bie Shqipëria. “E gjithë kjo është qe­sharake”, i thashë. 

Në të vërtetë, kjo nuk ishte dhe aq qesharake, Sikurse do ta merrja vesh më vonë. Shqipëria në vitin 1948 ishte vënë në shënjestrën e komplo­tit të parë të madh të CIA-s për të përmbysur qeverinë komuniste të saj.  Ne, amerikanët, ishim ndihmuar për këtë nga britanikët dhe në përfun­dim ajo rezultoi në një katastrofë.

Më vonë edhe rusët u përpoqën të bënin të njëjtën gjë. Ata bënë për vete një grup ushtarakësh kryesisht të mari­nës, por dështuan po aq keq sa dhe CIA. Pas kësaj Hoxha dhe Shehu ndërprenë të gjitha lidhjet me vendet e tjera, me përjashtim të Italisë dhe Kinës komuniste.

Pasi e interviston kryeministrin e Shqipërisë, Sallsbëry kthehet në Amerikë.

Ai shkruan: “Pavarësisht nga kritikat e tij ndaj politikës së Shteteve të Bashkuara, z. Shehu nuk e mbajti të fshehtë bindjen e tij se ai do të preferonte më mirë të jetonte në paqe me Shtetet e Bashkuara. Në fakt, ai nuk mendonte se mund të kishte alternativë tjetër”.

Të mos harrojmë: Jemi në vitin 1957. Kishin filluar krisjet e para me rusët.

Shqipëria ishte në udhëkryq. Kjo mund të merret lehtësisht me mend nga propozimi i beftë që Mehmet Shehu i bën gazetarit amerikan:

“Kryeministri Mehmet Shehu insiston se Sh­qipëria do që t‘i normalizojë marrëdhëniet me Perëndimin. Ka arsye të mjaftueshme për të besuar që Moska nuk do ta lejonte këtë normalizim, por të paktën ky është një hap para dhe një ndryshim i madh nga situata e dy viteve më parë”, thotë Salls­bëri.

Shqipëria të hapej drejt Perëndimit? Mehmet Shehu, natyrisht me dijeninë e plotë të Enverit, ia thotë këtë thuajse hapur gazetarit të famshëm të Nju Jork Tajmsit. Por në Departamentin e Shtetit, sikurse thotë Lucas-i, nuk donin të merreshin me këtë kërkesë të Tiranës.

b.m. / dita

*****

Foto shoqëruese: Pogradec 1956, foto nga koleksioni i Wilfried Fiedler

November 11, 2017 15:33
Komento

25 Komente

 1. Epo kjo pune! November 11, 15:43

  urdhero…. cfare te bente Enveri pastaj, per fat te keq lobonte greku ne Amerike dhe ajo na shihte me syzet e serbit dhe grekut qe nuk u qante shpirti se ishim komunista por se donin te na gllaberonin dhe ta conin 1913 deri ne fund. Nese CIA behet me UDB cfare te bente Enveri, te ulte kurrizin…. prandaj perendimi, ishte dhe mbeti kurve se akoma nuk ben ndjese per 1913, te pakten SHBA e Anglia tani po na ndihmojne po te tjeret dhe lindja aha, jane akoma me sahatin e 1913

  Reply to this comment
  • . November 11, 16:58

   sigurisht qe izolimi ka qene i imponuar
   Nuk eshte bere fjale ndonjehere per demokraci e liberalizim te amerikes ndaj lindjes.
   E kunderta ka ndodhur: Amerika ka bere presion qe Lindja te leshonte pe’.

   “Tear down that wall” tha Reagan. Por muri ishte i tyre, mur i Reagan e M. Thaetcher.

   Reply to this comment
 2. intelektuali November 11, 16:17

  SHBA DHE PERENDIMI ASNJEHERE NUK DO TE PRANONIN SHQYPNINE ME ENVERIN DHE XHELATET E TIJ

  Ne 1957 u zhvillua Konferenca e Tiranes qe kryesohej nga Fiqerete Shehu dhe Beqir Balluku ku konuistet e vjeter tentuan te flakin nga Partia Enver Hoxhen ne vijim te reformave te Hrushcovit ne vendet e tjera te Kampit Socialist. Plani i BOSIT te BRSS ishte qe Enveri te zevendesohej nga Liri Belishova si me e pergatitur dhe me besnike ndaj interesave sovjetike ne Ballkan. Dhe te gjitha atehere thonin se Enveri me Nexhmijen i kishin ditet te numeruara duke mesuar edhe nga nje lajm me pare se Enveri kishte kerkuar strehim politike ne France me gjithe familjen e tij i frikesuar nga kercenimet e Hurshcovit ne Tirane kur i tha ne sy:

  KUR TE VIJE NE TIRANE HERE TJETER TA KESH REGULLUAR KETE PUNE

  Por sapo spiuni i tij Haki Toska e njoftoi Enverin qe po pushonte ne Vlore me telegraf se punimet e Konferences ne Tirane:

  PUNET PO ECIN KEQ

  Everi e la familjen ne vilen e tij ne Ujin e Ftohte ne Vlore dhe udhetoi tere naten per te mberritur ne mengjes ne Konference ku sulmoi Injac Mazin me fjalet:

  TI PSE KISHE HYPUR DJE NATEN NE VETUREN E AMBASADES JUGOSLLAVE?

  Nuk ka nevoje te zgjatemi si perfundoi Konferenca e pare liberale e Partise Komuniste qe zhvillohej ne nje fryme mjaft demokratike per kohen staliniste qe kishte perjetuar Shqypnia, per masakren qe Enveri i beri kundershtareve te tij ka folur mjaft historia, por ketu ka mbetur nje enigme e pasqaruar:

  PSE MEHMETI MBESHTETI ENVERIN QE PO BINTE KOKEPOSHTE NGA PUSHTETI NE VITIN 1957?

  Mehmet Shehu jo vetem qe mbeshteti Enverin e sikletosur nga Hrushcovi, por perkundrazi e rrethoi me ushtri sallen e Konferences dhe kur hyri brenda e quajti KURVE gruan e tij Fiqerete Shehu dhe i tha QORR Beqir Ballukut ne nje kohe qe arrestonte delegatet nje nga nje qe ne sallen e Konferences.

  Ka shume aludime per kete veprim te cuditshem te Mehmetit qe pas burgosjes se Enverit mund te hypte vete ne majen e pushtetit dhe nje nga keto eshte se ne vesh i kishte fryre CIA amerikane me “gazetaret” qe vizitonin Shqypnine papushim qe nga koha kur Kim Philby i tradhetoi ne misionet e tue antikomuniste duke ja shitur patriotet shqyptare Moskes dhe Enverit per dy aspra.

  CILI ISHTE INTERESI AMERIKAN PER SHQYPNINE ATE KOHE?

  Kur sikurse e thote edhe autori amerikanet i quanin shqyptaret si nje fis prej Afrike Zulu, ashtu sic e dinte edhe Presidenti amerikan Bush Junjori qe kur i thane se ishte organizuar nje vizite zyrtare per ne vendinin tone pyeti:

  NE CILIN KONTINENT TE BOTES GJENDET KJO SHQYPNIA?

  Atehere pse amerikanet i kishin fryre ne vesh Mehmetit qe te mbeshteste Enverin, te cilit i kishte hyre frika ne bark nga Hrushcovi dhe kishte kerkuar vize franceze ne vitin 1956?

  KJO KA MBETUR PA PERGJIGJE DERI TANI.

  Koha vertetoi se Mehmeti nuk dinte t’i bente hesapet dhe se mbeti nje fshatar dru me pre nga Mallakastra.

  Reply to this comment
  • floriri i Bençes November 11, 17:00

   Ik or loqe e Saliut, ktheu menjehere ne pavionin 5, shko merr ilaçet se je çoroditur fare.

   Reply to this comment
  • Zhelefina November 11, 21:49

   Si shume po ha m… more palointelolesh ! Te kane vene syte perde dhe mendja myyyk , e ngaterron xhelatin me viktimen ! Je pak me shume se nje idjot , i rrezikshem per njerezit nortmale , ndaj duhesh izoluar prej tyre .

   Reply to this comment
 3. intelektuali November 11, 16:18

  SHBA DHE PERENDIMI ASNJEHERE NUK DO TE PRANONIN SHQYPNINE ME ENVERIN DHE XHELATET E TIJ

  Ne 1957 u zhvillua Konferenca e Tiranes qe kryesohej nga Fiqerete Shehu dhe Beqir Balluku ku komuistet e vjeter tentuan te flakin nga Partia Enver Hoxhen ne vijim te reformave te Hrushcovit ne vendet e tjera te Kampit Socialist. Plani i BOSIT te BRSS ishte qe Enveri te zevendesohej nga Liri Belishova si me e pergatitur dhe me besnike ndaj interesave sovjetike ne Ballkan. Dhe te gjitha atehere thonin se Enveri me Nexhmijen i kishin ditet te numeruara duke mesuar edhe nga nje lajm me pare se Enveri kishte kerkuar strehim politike ne France me gjithe familjen e tij i frikesuar nga kercenimet e Hurshcovit ne Tirane kur i tha ne sy:

  KUR TE VIJE NE TIRANE HERE TJETER TA KESH REGULLUAR KETE PUNE

  Por sapo spiuni i tij Haki Toska e njoftoi Enverin qe po pushonte ne Vlore me telegraf se punimet e Konferences ne Tirane:

  PUNET PO ECIN KEQ

  Everi e la familjen ne vilen e tij ne Ujin e Ftohte ne Vlore dhe udhetoi tere naten per te mberritur ne mengjes ne Konference ku sulmoi Injac Mazin me fjalet:

  TI PSE KISHE HYPUR DJE NATEN NE VETUREN E AMBASADES JUGOSLLAVE?

  Nuk ka nevoje te zgjatemi si perfundoi Konferenca e pare liberale e Partise Komuniste qe zhvillohej ne nje fryme mjaft demokratike per kohen staliniste qe kishte perjetuar Shqypnia, per masakren qe Enveri i beri kundershtareve te tij ka folur mjaft historia, por ketu ka mbetur nje enigme e pasqaruar:

  PSE MEHMETI MBESHTETI ENVERIN QE PO BINTE KOKEPOSHTE NGA PUSHTETI NE VITIN 1957?

  Mehmet Shehu jo vetem qe mbeshteti Enverin e sikletosur nga Hrushcovi, por perkundrazi e rrethoi me ushtri sallen e Konferences dhe kur hyri brenda e quajti KURVE gruan e tij Fiqerete Shehu dhe i tha QORR Beqir Ballukut ne nje kohe qe arrestonte delegatet nje nga nje qe ne sallen e Konferences.

  Ka shume aludime per kete veprim te cuditshem te Mehmetit qe pas burgosjes se Enverit mund te hypte vete ne majen e pushtetit dhe nje nga keto eshte se ne vesh i kishte fryre CIA amerikane me “gazetaret” qe vizitonin Shqypnine papushim qe nga koha kur Kim Philby i tradhetoi ne misionet e tue antikomuniste duke ja shitur patriotet shqyptare Moskes dhe Enverit per dy aspra.

  CILI ISHTE INTERESI AMERIKAN PER SHQYPNINE ATE KOHE?

  Kur sikurse e thote edhe autori amerikanet i quanin shqyptaret si nje fis prej Afrike Zulu, ashtu sic e dinte edhe Presidenti amerikan Bush Junjori qe kur i thane se ishte organizuar nje vizite zyrtare per ne vendinin tone pyeti:

  NE CILIN KONTINENT TE BOTES GJENDET KJO SHQYPNIA?

  Atehere pse amerikanet i kishin fryre ne vesh Mehmetit qe te mbeshteste Enverin, te cilit i kishte hyre frika ne bark nga Hrushcovi dhe kishte kerkuar vize franceze ne vitin 1956?

  KJO KA MBETUR PA PERGJIGJE DERI TANI.

  Koha vertetoi se Mehmeti nuk dinte t’i bente hesapet dhe se mbeti nje fshatar dru me pre nga Mallakastra.

  Reply to this comment
  • floriri i Bençes November 11, 17:03

   Ky loqja qe ka ndejtur gjithe jeten futur ne bythen e Enverit, po na tregon tani gjithe sekretet qe ka degjuar qe aty. Kot e ke se nuk je i besushem, mbasi ke qene i narkotizuar nga bytha e Enverit.

   Reply to this comment
 4. intelektuali November 11, 16:20

  SHBA DHE PERENDIMI ASNJEHERE NUK DO TE PRANONIN SHQYPNINE ME ENVERIN DHE XHELATET E TIJ

  Ne 1957 u zhvillua Konferenca e Tiranes qe kryesohej nga Fiqerete Shehu dhe Beqir Balluku ku komuistet e vjeter tentuan te flakin nga Partia Enver Hoxhen ne vijim te reformave te Hrushcovit ne vendet e tjera te Kampit Socialist. Plani i BOSIT te BRSS ishte qe Enveri te zevendesohej nga Liri Belishova si me e pergatitur dhe me besnike ndaj interesave sovjetike ne Ballkan. Dhe te gjitha atehere thonin se Enveri me Nexhmijen i kishin ditet te numeruara duke mesuar edhe nga nje lajm me pare se Enveri kishte kerkuar strehim politike ne France me gjithe familjen e tij i frikesuar nga kercenimet e Hurshcovit ne Tirane kur i tha ne sy:

  KUR TE VIJE NE TIRANE HERE TJETER TA KESH REGULLUAR KETE PUNE

  Por sapo spiuni i tij Haki Toska e njoftoi Enverin qe po pushonte ne Vlore me telegraf se punimet e Konferences ne Tirane:

  PUNET PO ECIN KEQ

  Everi e la familjen ne vilen e tij ne Ujin e Ftohte ne Vlore dhe udhetoi tere naten per te mberritur ne mengjes ne Konference ku sulmoi Injac Mazin me fjalet:

  TI PSE KISHE HYPUR DJE NATEN NE VETUREN E AMBASADES JUGOSLLAVE?

  Nuk ka nevoje te zgjatemi si perfundoi Konferenca e pare liberale e Partise Komuniste qe zhvillohej ne nje fryme mjaft demokratike per kohen staliniste qe kishte perjetuar Shqypnia, per masakren qe Enveri i beri kundershtareve te tij ka folur mjaft historia, por ketu ka mbetur nje enigme e pasqaruar:

  PSE MEHMETI MBESHTETI ENVERIN QE PO BINTE KOKEPOSHTE NGA PUSHTETI NE VITIN 1957?

  Mehmet Shehu jo vetem qe mbeshteti Enverin e sikletosur nga Hrushcovi, por perkundrazi e rrethoi me ushtri sallen e Konferences dhe kur hyri brenda e quajti KURVE gruan e tij Fiqerete Shehu dhe i tha QORR Beqir Ballukut ne nje kohe qe arrestonte delegatet nje nga nje qe ne sallen e Konferences.

  Ka shume aludime per kete veprim te cuditshem te Mehmetit qe pas burgosjes se Enverit mund te hypte vete ne majen e pushtetit dhe nje nga keto eshte se ne vesh i kishte fryre CIA amerikane me “gazetaret” qe vizitonin Shqypnine papushim qe nga koha kur Kim Philby i tradhetoi ne misionet antikomuniste duke ja shitur patriotet shqyptare Moskes dhe Enverit per dy aspra.

  CILI ISHTE INTERESI AMERIKAN PER SHQYPNINE ATE KOHE?

  Kur sikurse e thote edhe autori amerikanet i quanin shqyptaret si nje fis prej Afrike Zulu, ashtu sic e dinte edhe Presidenti amerikan Bush Junjori qe kur i thane se ishte organizuar nje vizite zyrtare per ne vendinin tone pyeti:

  NE CILIN KONTINENT TE BOTES GJENDET KJO SHQYPNIA?

  Atehere pse amerikanet i kishin fryre ne vesh Mehmetit qe te mbeshteste Enverin, te cilit i kishte hyre frika ne bark nga Hrushcovi dhe kishte kerkuar vize franceze ne vitin 1956?

  KJO KA MBETUR PA PERGJIGJE DERI TANI.

  Koha vertetoi se Mehmeti nuk dinte t’i bente hesapet dhe se mbeti nje fshatar dru me pre nga Mallakastra.

  Reply to this comment
  • Braho November 11, 17:08

   Izolimin e shqiperise e kane kurdisur soji e sorrollopi i ketij te çmendurit te pavionit nr. 5, intel-loqes.

   Reply to this comment
  • mirel November 11, 17:14

   Mehmeti.. fshatar dru me pre..fiks fare, ju keputi kokat juve kermave ballisto zogiste tamam si drute, dhe jua dhjeu planet dhe CIAs dhe KGBse mu ne goje,,ndaj nuk dinte gje Bushi Junior se nuk ja kishin thene me cfare morrash merej CIA.,kur e kuptuan ja leshuan Beogradit mu ne goje..
   Mehmeti duhet te behet hero kombetar.

   Reply to this comment
 5. mirel November 11, 16:26

  Qarte fare., Enveri e dinte se vetem hapja me Perendimin do e mbante gjalle Shqiperine si shtet.
  Ka qene gjithmone refuzimi i Perendimit per ta konsideruar seriozisht ate qe ofrohej nga serbet dhe greket si pjese e tyre.
  Dhe nje trazire me pak me ruset.
  Prandaj ju o ballista dhe zogista mos hani mut kot.
  Bllokimin nuk jua beri Enveri, po ju morrat qe punonit me greke e serbe dhe kerkonit ndihme nga CIA, ju keni pjesen tuaj ne kete izolim ndaj Shqiperise.

  Reply to this comment
 6. Zzzzzz November 11, 17:43

  o loqe prap loqe ngelesh …….

  Reply to this comment
 7. demo November 11, 18:21

  CIA,KGB,UDB,SIMI<ABVEHRI,te gjithe planet per Enver Hoxhen i paten,por nuk u eci.Po ku i gjejne keta Sallatberrat amerikane keta?Amerikane duhen,qe ta pohojne me gojen e vet,si Teme Sejko ne gjyq.
  Po po te donte Amerika te pushtonte Shqiperine e Enver Hoxhes,dergonte dy aeroplan mbajtese si ne Irak.Ose fillonte bombardimet si ne Jugosllavi.Si u dorzua Milloshevici, Serbi-Mali Zi,me dy desante ajrore?Paska derguar Amerika Hamit Matjanin me Zenjel Shehun dhe do permbysnin pushtetin e Enver Hoxhes keta te dy ???????Amerika eshte tallur me keta emigrantet politike te pasluftes,se jo ta sulmonte.por ka dokumenta shteterore(jo lloqe gazetaresh)qe vertetojne se SHBA ishte mbrojtesja me e mire e integritetit tokesor dhe e qeverise shqiptare,pamvaresisht vickave qe hidhte Enver Hoxha.

  Reply to this comment
 8. Alban Dega November 11, 18:22

  E NDERUAR DITA,
  TE NDERUAR ZOTI THANO DHE XHEVDET SHEHU,

  Beni nje interviste me Prof. Dr. Paska Miloshevici per kete ceshtje.
  Ai ka hulumtuar ne arkivat amerikane dhe ka gjetur dokumente fantastike lidhur me marrdheniet shqiptaro- amerikane dhe perpjekjet e Shqiperise per marredhenie me SHBA-ne jo vetem ne vitet 50 por sidomos ne vitet 60- 74, para se ta fuste Shqiperine ne izolim te plote.
  Eshte me shume rendesi fakti se izolimi I Shqiperise nuk ishte vetem vetizolim .
  Ishte edhe karantina e Perendimit ndaj saj.
  Askush me mire dhe me sakte se mendjendrituri Milo nuk e njeh kete teme !
  Ju uroj gjithe te mirat e suksese te metejshme ne misionin tuaj fisnik, demokrat dhe qytetar
  Eshte nje kerkese vellazerore per hir te se vertetes.
  Faleminderit !

  Reply to this comment
  • mirel November 11, 21:32

   kontrollo defaultin ne cell phone, eshte Milo Paskal dhe jo Paska Miloshevic

   Reply to this comment
   • Alban Dega November 13, 06:22

    KETA TELEFONAT E MENCUR NJE DITE DI NA CMENDIN EDHE NE !

    Keta telefonat e mencur jane aq te zgjuar sa po na cmendin edhe ne.
    Sigurisht eshte fjala per Profesorin e nderuar Paskal Milo i cili ka te beje me Milloshevicin aq sa une me Venizellosin.
    I kerkoj falje kexuesit dhe Profesorit te nderuar megjithese gabimi eshte bere nga telefoni vet ne momentin e percjelljes jo ne tekstin origjinal.

    Reply to this comment
 9. Morris W. Rosenberg November 11, 19:46

  Habitem me gazetaret-analistet-historianet-politikanet dhe kry-shtetaret jo vetem ne Shqiperi por dhe ne Amerike dhe Europe qe akoma nuk kane guximin te thone te vertetat ne lidhje me Enver Hoxhen qe vazhdon te jete nje nga perjashtimet me te spikatura ne historine boterore per te gjitha kohrat..qe edhe pse ishte nje vend teper I vogel u mat me gjithe fuqite e kohes dhe mbrojti vendin e tij njelloj si Gjergj Kastrioti.
  .
  Pse armiqte e Enverit te jashtem dhe te brendshem nuk e mposhtem as te te gjalle dhe as tani qe ka 30 vjet qe ka vdekur: kush jane aresyet :

  e Para:

  ishin vete anglo-amerikanet qe e fuqizuan Enverin sidomos ne periudhen 1943-1944 me qellim qe te kursenin dhjetra mire ushtare angloamerikane ne luftimet ne Ballkan
  .
  e Dyta

  Ishin po Anglo amerikanet qe pse kishin marreveshje me Stalinin kishin rene dakort qe pjese te Shqiperise ti jepeshin Greqise dhe Serbise..dhe te mos harrojme se Churchilli merrej direkt me Greqine dhe djali I tij Rudolfi ishte ne shtabin e Titos dhe ishin bere pazaret me kohe
  .
  e Treta

  Ishin po anglo-amerikanet qe per dyzet vjet here ne menyre agersive dhe here me metodat e “kalit trojes” u perpiqen te rrezonin pushtetin e Enverit pr deshtuan me turp.

  e Katerta ( me bizarre)

  Ardhja e amerikaneve ne 1991 e deri ne ditet e sotme interpretohet si fitore e tyre dhe “clirues” nga “diktatura” qe ne fakt eshte nje genjeshter kriminale
  Fakti qe kur erdhi Bejkeri ne qershor 1991 dhe u prit me duar ne qafe nga Ramizet e PPSH dhe me mitig madheshtor nga populli ISHTE NJE ARMEPUSHIM midis shqiperise dhe amerikes nje pajtim…dhe jo si invasion antikomunist qe ndodhi me antishqiptaret biberraj dhe bill rajerson me pit bullin e tyre berishe qe vazhdon dhe sot

  PRA ISHTE AMERIKA NE 1945 QE TRADHETOI ENVERIN DHE JO E KUNDERTA

  Intervista e gazetarit Morris W. Rosenberg marre Enver Hoxhes
  pikerisht ne 30 nendor 1944 dhe botuar dy dite me pas ne NYT tregon se Enveri jo vetem kerkoi ndihme..jo vetem pranoi kontratat para luftes VETEM ME AMERIKANET ( JO ME ANGLEZET APO ITALIANET)..POR ENVERI KERKOI URGJENTISHT
  HAPJEN E NJE BANKE SHQIPTARE AMERIKANE

  Per ta verifikuar ndiqni emisionin video
  http://www.youtube.com/watch?v=AFsJFBnEPeE
  me titull Enver Hoxha, buka e thyer me amerikanët/Pjesa I& II
  ku gjoja ben fjale per hezitimin e shqiptarëve për tu lidhur me Perëndimin
  qe ne fakt ishin Amerika dhe Anglia qe e shiten shqiperne te Stalini ose me sakte te Tito..
  .

  Ne kete interviste dhe ne pjeset e dokumentarit vihet re se drejtimi nr 1 i enver hoxhes ishte Amerika…por kete te fundit e mbyste akoma Anglia qe ishte pambarimisht armiqsore me shqiperine.
  .
  Nje njeri normal nqs se do analizoje thirrjet e Harri Fullzit nga Bari Italise…thirrjet e Tomas Stefanit nga Tirana dhe me vone te J.E.Jakobsit drejtuar DASH-it (te shurdhuar) qe njiheni Shqiperine zyrtarisht se do kaloje ne prehrin e Stalint nuk u ndegjuan dhe Historia tregoi se amerikanet dhe anglezet na shiten si placke tregu..dhe ajo qe eshte kriminale sot akoma ka neo-fashiste si Romeo Kurvakuqi..qe thone se enveri shkoi te Tito….qe nuk eshte e vertete…enverin e cuan atje vete anglo-amerikanet..
  .
  Ndiqeni videon me siper te shikoni se shteti i fundit qe e njohu shqiperine ishte amerika….biles as ne San Francisko amerika nuk e ftoi shqiperine..te pakten si ndegjuese….
  .
  Shqiptaret dhe amerikanet qe merren me shqiperine duhet te pranojne se ishte amerika dhe anglia qe ne 1945 ishin jo vetem kunder enverit por dhe kunder shqiperise..dhe kete nuk e thme une por mijra dokumete qe kane dale nga armiqte e djeshem qe jane miqte e sotem
  . .
  edhe nje here enver hoxha donte perendimin qe ne 1945 por ishte perendimi qe e shiti shqiperine dhe..sot po tall trapin akoma

  Reply to this comment
  • Alban Dega November 13, 06:27

   LAPSI I KUQ I CHURCHILLIT TE LINDRES QE SAKATOI E COPTOI SHQIPERINE

   dhe jo Amerikanet e lane Shqiperine properindimore ne Lindjen e Kuqe!
   Kjo eshte e verteta historike !

   Reply to this comment
 10. republika ambasadoriale e salbanise November 11, 21:36

  Titull provokativ….

  .Kurre Shqiperia nuk ka qene kunder perendimit por Perendimi e ka kosideruar Shqiperi here si gur kufiri ku ndahen perandorite apo superfuqite dhe here si shprehje gjeografike te tij.
  .
  Fakti qe pas 3o vjeteve akoma Shqiperia po mbahet larg nga Europa si dhi e zgjebosur tregon se Enver Hoxha i ka njohur keta “inglizet” sic i quajti dhe Fishta

  MOJ EUROPE MOJ KURVA E MOTIT qe ne ate kohe la jashte kufinjeve 2/3 e teritorit..
  .
  Po Gjergj Fishta Komunist ishte ?

  Te njejten gje bene “miqte tane” dhe ne 1945 kur i thane Enverin “kris bythen” se do marrim bicakun te marrim dhe ca copa te tjera ku Shkodra do ti jepej jugoserbeve dhe Korca grekeve te pakten si Plan-ide.

  ………………………….SHUME E DINE POR PAK E THONE SE enverhoxhen e shiten te Stalini..RUSVELTI &CHURCHILLI (dhe ky I fundit ja la ne patronazh Tito-rankovicit)..Hapni letrat e teheranit,jaltes,krimese etj dhe amerikanet & anglezet duhet te kerkojne jo vetem falje por dhe te demshperblejne shqiptaret

  …………………………SHUME E DINE POR DHE SHUME E THONE SE enverhoxha ESHTE SULMUAR NGA ANGLO-AMARIKANET me shume se turqit qe I ju turren per 25 vjet DIKTATORIT GJERGJ KASTRIOTI..qe nga luftaanijet angleze,sulmi per pushtim te vorio epirit ne 1949…mijra banda dhediversante –terroriste qe sulmuan me egersi ate shtet nga 19945-1982 me xhevdetmustafen… dhe amerikanet & anglezet duhet te kerkojne jo vetem falje por dhe te demshperblejne shqiptaret
  …………………….…………………………SHUME E DINE POR DHE SHUME E THONE SE enverhoxha per 45 vjet I beri “kaps” armiqte shekullore grekun dhe serbin..si dhe dy superfuqite..biles hapur fare si kerrkush ne bote u tha hapur HAJDENI PO JA U MBAJTI …TE PUSHTONI SHQIPERINE SE JU KTHEJ NE KERMA
  ================
  persa me siper ishte historia e kaluar dhe ne komentuesit kane qendrimin me korrekt per kete teme.
  MENDOJ SE FAJI KRYESOR SOT ESHTE I DIPLLOMACISE EURO-ATLLANTIKE QE NE MENYRE TE DENUESHME JO VETEM QE E KLLONUAN MONSTREN BERISHE POR PO E MBROJNE ME CDO CMIM DERI NE POSHTRIM KOMBETAR
  JEMI PUSHTUAR NGA SHUME ARMIQ NE SHEKUJ POR KERRKUSH NUK NA KA POSHTRUAR SI EUROATLLNATIKET ME SALIMONSTREN E TYRE..

  PRA sot kryesorja qe eshte denimi i berishizmit si doktrine dhe burgosja e Sali Qenit per veprat kriminale te tradhetise,vrasjes me paramendim,shkaterrimin e shtetit dhe perdhosjen e dinjitetit shqiptar.
  Pa u arrestuar ky Frankestein Monster keto Dacibaot tuaja jane thjesht nje leter higjenike duke perifrazuar thenien e Sali Qenit ndaj gazetes me prestigjoze ne bote NY-Times.
  1-I pandehuri Sali Qen Berisha duhet i merret i pandehur si kriminel ne inskenimin 2 prillit 1991,me prishjen e qeverise stabilitetit dhe pjesmarrjen e denueshme te ambasdorit amerikan Rajerson ne votimet e 1992 per te cilen shteti amerikan duhet ti kerkoje falje shqiptareve dhe per kete veprim ilegal te Rajersonit por dhe gradimin qe i beri Sali qenit.

  2-I pandehuri Sali Qen Berisha duhet i merret i pandehur si kriminel per masakren e sheshit skenderbej 1996,me luften civile te 1997,dhe me pucin e shtetit te 14 shtatorit 1998.Perseri segmente jo te sinqerta te dipllomacise amerikane duhet ti kerkojne falje shqiptareve sepse ne vend qe te kerkohej zbatimi i ligjit per krimin shteteror te pucit shtetit nga Sali Qeni “merret ne pyetje” brenda mureve te ambasades nga nje prokurore amerikane.Pra ne kete rast jane perseri dipllomate amerikane qe jo vetem shkelen ligjin por dhe mbrojten nje kriminel qe ka parametrat e Agusto Pinocetit.

  3-I pandehuri Sali Qen Berisha duhet te merret i pandehur si kriminel per holokaustin e Gerdecit,vazhdoi me masakren fashiste te 21 janarit dhe vjedhja me llereperveshurin ne krye te bashkise Tiranes dhe duke i quajtur 2 kriminele njerin burre shteti dhe tjetrin yll ne qitje.

  Jane dhe shume akte terrori dhe tradheti te thelle antikombetare ku me kryesoret jane ne vazhdim:

  4–Tradhetia kombetare me Janullatosin.
  5–Tradhetia kombetare me varrezat greke
  6–Tradhetia kombetare me detin Jon
  7–Tradhetia kombetare me naften e Milloshevicit
  8–Tradhetia kombetare me sabotimin e UCK
  9–Akt terrorist ne zhdukjen e R.Hoxhes*****
  10-Akt terrorist ne genocidin ndaj Haklajve
  11-Akt terrorist ne vrasjen e F.Xhindit
  12-Akt terrorist ne vrasjen e k/komunarit Kukes
  13-Akt terrorist ne djegjen e oficerit shikut Durres
  14-Akt terrorist ne vrasjen kuliciane te K.Trebickes
  15-Akt terrorist ne egzekutimin mafjoz te gjyqtarit te Vlores
  16-Akt terrorist ne lincimin te Edi Rames
  17-Akt terrorist ne djegien te gazetes Koha jone 1997
  18-Vdekje misterioze e Gramoz Pashkos
  19-Vdekje misterioze e Pjeter Arbnorit
  20-Vdekje misterioze e Safet Zhulalit
  21-Vdekje misterioze e Ali Spahise
  22-Vdekje e pilotuar e gjyqtarit Xhelal Elezi*****
  23-Vdekje e pilotuar e doktorit Shik-ut Ylli Xhagjika*****
  24-Vdekje e pilotuar e zyrtarit Shik-ut Pirro Visari*****
  25-Vdekje e pilotuar e prokurorit Xhevat Hana*****
  26-Vrasje e pilotuar e Azem Hajdarit
  27-Vrasje e pilotuar e Sokol Olldashit
  28-Krim ekonomik me rrugen e Kombit
  29-Krim ekonomik me Albetrolin
  30-Krim ekonomik me Kromin
  31-Krim ekonomik me Albetrolin
  32-Krim ekonomik me shitjen e h/centraleve
  33-Krim ekonomik me borxhin e jashtem mbi 67%
  34-Krim ekonomik me super drogen e Lazaratit
  35….vazhdon rromani i krimeve…
  Por qe te behet kjo duhet thene e verteta shume e hidhur qe eshte:
  Dipllomacia amerikane dhe europjane dhe sherbimet e tyre inteligjente dhe strategjike te tyre pa harruar dhe fushen e biznesit jane pergjegjeset kryesore per katandisjen e kombit shqiptar ne kete katastrofe biblike morale dhe ekonomike.!

  perfundimisht:
  Eshte turp per dipllomacine dhe sherbimet inteligjente euro-atllantike qe akoma mbrojne me cdo kusht DRAKULEN E TYRE TE VIQIDOLIT.dhe akoma meren si vampiroide me kufomen e Enverit si dikur me krishtin apo xhordano brunon

  Reply to this comment
 11. Zhelefina November 11, 21:57

  Ne gjithe kete zallomahi , i qajme hallin atij qe i prishet rehati me shume nga tema te tilla dhe , sforcaret i shkreti intelospiun, aq sa nuk ben dot pushim as ne fund jave , se ja ka fut kembet ne nje kepuce padroni e nuk e le te marre fryme ! Duhet me cdo kusht te lehe , bile dhe kur nuk ka cfar te thote , e detyrojne te perserise refrenin e perditshem ! Halle – halle kjo bote !

  Reply to this comment
 12. intelektuali November 12, 09:09

  Ore ju enverista fanatike te poshter dhe amorale, po tema qe po debatohet me interes ne gazeten DITA nuk eshte biografia e intelektualit, por:

  SI SHPETOI KOKEN DHE FAMILJEN ENVER HOXHA KUR HRUSHCOVI E KISHTE VENE NE SHENJESTER PER TA LIKUIDUAR?

  kur:

  Sic e ka spjeguar edhe komentuesi demo SHBA me nje levizje te gishtit te vogel mund ta flakte Enverin dhe banditet e tij komuniste sic kishte bere ne shume vende te Botes me nje ushtri shume me te madhe dhe te pergatitur se ushtria mjerane shqyptare?

  Ketu une do te shtoja nga ana tjeter: Ne te gjitha vendet komuniste te Evropes Lindore Hurushcovi arriti me nje lehtesi te cuditeshme, pothuaj pa kurfare rrezistence te ndroje eliten staliniste ne keto vende me BOSA te rinj besnike ndaj kauzes se tij, nderkohe qe ne Shqypni i “hasi sharra ne gozhde”,

  PSE BRSS NUK NDERHYRI NE SHQYPNI SI NE VITIN 1956 NE HUNGARI APO SI NE VITIN 1968 NE CEKOSLLOVAKI?

  Njihet mire masakra gjakatare e Hungarise kur tanket sovjetike qelluan ne mish njeriu ne uren e mbyllur te Danubit ne Budapest duke lene te coptuar brenda ne tunel mbi 4 mije vete. Poashtu njhen krimet e sovjetikeve ne Cekosllovaki ne vitin 1968 kur Moska i dergoi tanket nga qielli per te shtypur levzjen demokratike qe donte ndryshim ne kete vend evropiano-qendror, i cili para Luftes ishte i dyti pas Suedise pernga zhvillimi industrial.

  PSE EDHE SHBA DHE BRSS E LANE ENVERIN TE LIVADHISTE ME TEORINE E TIJ STALINISTE?

  Kjo eshte ceshtja qe duhet te thithe vemendjen e medias tone kombetare dhe qe ka mbetur pa pergjigje 27 vjet pas renies se Murit te Berlinit sikur shqypnia te ishte nje shtet kanibalesh i panjohur ne zemer te Afrikes.

  Reply to this comment
 13. return of the saint November 15, 10:30

  Gjithe levizja e fundit te viteve 60 u bazua ne ekujlibrin e luftes se ftohte nje komentues thote se belishova mund te merrte drejtimin e shtetit mbas permbysjes nga hrushovi pra eshte e thjeshte shehu ka ndjere rrezikun qe ai nuk ka qene I parapelqyeri I moskes si mendonte keshtu qe me valen liberale qe kishte shperthyer ai mund te perjashtohej nga KQ per krimet dhe dhunen e tipit stalinist dhe ta pesonte si hoxha keshtu qe levizjà e shehut ka qene racionale bashkepunimi me Hoxhen ka qene I detyruar sepse te dy I priste I njijti fat

  Reply to this comment
 14. Onkezmi August 29, 20:47

  Boten e prishin gjysmaket,o intel…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?