Pas 17 muajsh nënshkruhet marrëveshja: Brenda 2020, Britania jashtë BE

November 25, 2018 11:06

Pas 17 muajsh nënshkruhet marrëveshja: Brenda 2020, Britania jashtë BE

Udhëheqësit e BE-së kanë miratuar kërkesën e Mbretërisë së Bashkuar për t’u larguar nga Bashkimi Europian.

27 udhëheqësit dhanë mbështetjen e tyre pas diskutimit më pak se një orë në Bruksel.

Tusk sinjalizoi të shtunën se marrëveshja do të miratohej pasi Spanja tërhoqi shqetësimet e minutës së fundit në lidhje me Gjibraltarin.

Pas 17 muajsh negociatash të vështira, Bashkimi Europian dhe Britania e Madhe nënshkruajnë të dielën marrëveshjen paraprake për Brexit. Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez pas një ujdie për Gjibraltarin hoqi dorë të shtunën nga vetoja e planifikuar duke pohuar se Spanja do ta nënshkruajë marrëveshjen.

Marrëveshja duhet të miratohet nga Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar, ku shumë deputetë janë kundra.

Presidenti i Këshillit Evropian njoftoi lajmin në një postim në Twitter.

l.h/ dita

November 25, 2018 11:06
Komento

2 Komente

  1. fteri November 25, 11:21

    tu priftë mbar ingliterr , por e keni shumë gabim ,më vonë do ja dëgjoni krismën !!!!!

    Reply to this comment
  2. A.W. November 25, 13:16

    Udheheqesit e BE paskan miratuar kerkesen e Britanise per tu larguar nga BE…Ahahaha akoma nuk u ka dale pija ketyre matufeve te Brukselit me ate pijanecin Juncker ne krye. Paskan miratu kerkesen e Britanise keta! Ishin britaniket qe me vote popullore vendosen te largohen nga kjo corbe derrash e gatuar nga dosa Merkel. Britania e Madhe ka qene e mbetet mencuria Europes. Koha shpejt do tregoje se anija gerdalle EU (ose BE) do gremiset ne fund te detit se ka kohe qe po fut uje gjithandej.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim