“Ligji absurd i luftës me Greqinë, dokument që do i mbetet historisë”

January 22, 2018 21:21

“Ligji absurd i luftës me Greqinë, dokument që do i mbetet historisë”

Kryeminsitri Edi Rama ka folur për herë të parë lidhur me bisedimet mes delegacioneve shqiptare dhe atyre greke në lidhje me çështjet e pazgjidhura mes vendeve. Kryeministri tha në emisionin “5 pyetjet nga Babaramo”, se janë në tryezë të gjitha çështjet që për Shqipërinë kanë pasur rëndësi, duke përfshirë edhe çështjen e pronave të shqiptarëve, apo çëështjen çame që grekët nuk e njohin.

“Jemi në proces por të gjitha çështjet janë në tavolinë, që nga ligji absurd i luftës deri te çështjet që kanë të bëjnë me lehtësimin maksimal të shqiptarëve në Greqi lidhur me procedura që kanë qenë ngarkesë për ta.

Ligji i luftës do jetë një dokument që i mbetet historisë. Synimi është të nënshkruhet një dokument i ri partneriteti strategjik.

Nuk dua të jap detaje se nuk kemi konkluzione por dua të them që të gjitha çështjet që për ne kanë pasur rëndësi dhe u bënë shkak i një periudhe të nxehtë janë në tavolinë, për të gjetur zgjidhje përfundimtare, pasi e shkuara na ka mësuar se këto çështje në momente të caktuara, për arsye të caktuara kthehen në problem mes vendeve”, tha Rama.

January 22, 2018 21:21
Komento

21 Komente

 1. demo January 22, 21:31

  C`pune po te prish ligji grek i luftes or kryeminister!Per kete cope sheqerke,po jepni detin e shqiptareve,truallin e shqiptareve per varreza greke.Ky eshte kompensimi zoti Kryeminister?

  Reply to this comment
 2. alphade January 22, 21:39

  Le te shohim,le te presim ,le te shpresojme, Z. K/minister!

  Reply to this comment
 3. Shqiptari January 22, 21:48

  Po na folj pak per ate “bishtin e dardhes”.
  Sa per ligjin qesharak te luftes me Greqine, Shqiperia qe u tall me te e nuk pyeti per 50 vjet nuk do te pyette edhe 500 vjet te tjere.
  Na fol per “varezat grek”e qe do te mbushen me kocka shqiptaresh qe jane varosur aty per mijra vjet.
  Nuk duhet tia benit kete turp Laberise trime, patriote qe ka luftuar me heroizem kunder andarteve greke edhe ketu ne Dragot,
  Eshte fyerje serioze qe po i behet ndjenjave te patrioteve shqiptare qe vetem 9 km larg Hormoves ku GREKET THERREN 200 civile (gra, femije e pleq) te pafajshem brenda nje nate,
  te ngrihen varreza greke.

  Reply to this comment
 4. Shqiptari January 22, 21:49

  Po na folj pak per ate “bishtin e dardhes”.
  Sa per ligjin qesharak te luftes me Greqine, Shqiperia qe u tall me te e nuk pyeti per 50 vjet nuk do te pyette edhe 500 vjet te tjere.
  Na fol per “varezat greke”, qe do te mbushen me kocka shqiptaresh qe jane varosur aty per mijra vjet.
  Nuk duhet tia benit kete turp Laberise trime, patriote qe ka luftuar me heroizem kunder andarteve greke edhe ketu ne Dragot,
  Eshte fyerje serioze qe po i behet ndjenjave te patrioteve shqiptare qe vetem 9 km larg Hormoves ku GREKET THERREN 200 civile (gra, femije e pleq) te pafajshem brenda nje nate,
  te ngrihen varreza greke.

  Reply to this comment
 5. Kokpapari January 22, 21:55

  Por kur na thua qe greket nuk e njohun akoma ceshtjen came, perse lejon te ngrihen vareza te pushtuesve greke ne Shqiperi, kur greku nuk na lejon ne te shkojme ne vatrat tona a na ka grabitur pronat tona?
  Perse behen keto leshime?
  Ku eshte dinjiteti yne kombetar qe ne kete vit te Skenderbeut po bie kaq poshte?
  Pse e firmosi marreveshjen Saliu nuk e ha asnje shqiptar si justifikim per kete akt.

  Reply to this comment
 6. Ku eshte Transparenca per qytetarin Shqiptare ? January 22, 22:14

  Ja okay i morem per te qena kto qe z.kryeminister
  deklaron ne kte interviste ne mjergull .
  Por ,
  pa u zgjeruar ne Ceshtjen Came perkohesishte .
  Mbi cfar bazash germohet per korifillaket ?
  Ka studime te perbashketa ,edhe nga komisioni Shqiptare edhe ai Grek;(nqs exzistojne te tille natyrishte) apo gjithcka behet sipas endrave te Vorio-Epirit nga endrimtaret Greke ?!
  Tjeter ,
  si behet exzaminimi kufomave .skeletit , fosileve te gjetura ?
  Ka nji komision e Laboratore DNA-je te pales Shqiptare ?
  Nqs jo . Perse lejohen ateher germimet ?!
  Ateher ktu kemi te bejme me nji Skandal Shteteror .
  Nqs pala Shqiptare ka ngritutúr nji komision qe shoqeron germimet dhe menjiher behet exzaminimi fosileve dhe klasifikohet cfar eshte
  1) Turk
  2)Korofillak
  3) Italian
  4) Vendas -shqiptare

  pra lind pyetja ;
  Si veprohet per rastin kur nuk kemi te bejme
  me Korifillaket Greke ?

  Kush eshte cmimi qe paguan Greku qe c’varros
  te tjeret ne Token Shqiptare ?

  Pra ndoshta z:kryemisniter s’ka kohe t’na japi nji sqarime te tille ,
  por Ministri qe kercen bukur vallet Greke
  Bushataqis ,
  e ka per detyre si Ministri te beje nji transparence per gjithcka ka te beje me nji Marreveshje te tille ,
  te njianeshme ,per hir te vertetes ,nderkohe ,qe ana shqiptare nuk ka byth (then kjo ne shqip) ti kerkoje Greqise zhgjidhjen e Ceshtjes Came .

  Per cfar stargjedish pastaj flet z.kryeminister s’do desha ta ngacmoj me tej .
  Nqs kjo qeverri mendon te marre premtime nga BE-ja ne kembim te teritoreve Shqiptare un do isha kunder cdo antaresimi ne BE , perpara se ti falja teritore nji nder armiqeve me te ndyre te Shqiptareve – qenve te pabese Grek .
  Un jam nji Ortodox Shqiptare sipas Religioni-t(sa per sqarim)

  Reply to this comment
 7. Niku January 22, 23:27

  Shqiptaret kane fitore ne leter , ndersa komshijte fitore ne terren. A e kuptoni thelbin e problemit ore shqiptare? Qeveritaret tane te te gjitha ngjyrave duan ti trumbetojne si suksese. E keqja eshte se plotikanet tane nuk kane frike nga historia qe do ti damkose si tradhetare.

  Reply to this comment
 8. Lili January 23, 00:32

  Qh,ky po na flet per ate ligj qe as nuk rxiston sipas grekeve..bprandzj pajtohen me heç,po a do hiçet edhe vendimi i Parlamentit grek per pronat e çameve?

  Reply to this comment
 9. Pellazgos January 23, 02:04

  Zoti me comentin Ku eshte transparencaer qytetarin “shqipetare”.
  E para kush eshte “shqipetare” nga ju me emra turq,me fe turke,me bese turke,me festa turke me dashuri turke?
  Eshte si nje prostitute qe ka dale ne rruge me mini dhe nuk e pranon qe ka dale per para,keshtu edhe ju qe hiqeni si “bijte” e Shqipetareve qe as rrobat nuk i kini shqipetare.
  Me ju Turqia mburret,ju consideron nje gjak,ju jini haleja e ketij kombi.
  Ketu nuk behet fjale Greqi dhe Albanistane por per ju qe bashkepunuat me turqit dhe luftuat per turqine duke perdhunuar,vrare,syrghynosur shqipetaret e vertete qe nuk martoheshit se mu prishnin biografine dhe gjakun osmane.
  Greku e di me ke ka te bej prandaj sa me shpejt ti hiqni breket kaq me lehte do tua fusi bre….?nda.

  Reply to this comment
  • shko e lerlo diku tjeter ate qe do gabel :Edhe peder edhe idiot ,sikur nuk shkon ! January 23, 09:38

   Pellazgos,
   e para nuk qenke njeri ,
   sepse nji njeri qe hyn ktu ne debate ,qofdte e nji pederast Grek ,komunikon si njeri e nuk perdor fyerje si nji cigan ordiner ,me nji goje te pist .
   Nuk kuptoj se ku e gjen te drejten nji pederast Grek si ty, te besh pyetje te tilla !
   Gjuha jote eshte teper ordinere ,
   per nji teme te tille .
   Ne shqiptaret luftuam kunder Turqise ,
   nderkohe qe ju sherbenit ne haremet e burrave te sulltanit si pederaste haremi ,madje cliruam edhe Greqine ,
   Nuk ja vlen te komentoshe gabelet grek forumeve te shqiptareve .
   Shko e qetsou ha noj tollum , te embelsohesh
   e bej noj “Griechisch”
   komb pederaste .
   kujdesu e mbaj kondom me vehte ne cdo rast ,
   te evitoshe ndonji ngelje me barre pede europes

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 January 23, 11:15

    ky është një ndyrësirë aq e ndyrë sa dhe vet gërku më i ndyrë nuk mund ta pranojë!!
    bastardët,tradhëtarët janë të vetmit që bien në këtë nivel!!

    Reply to this comment
  • Gërmo qirio, gërmo se dafllakun e satëme të bërë kukurec do gjesh... January 23, 11:02

   Ç’ke që e ngut pidhazgun pi athine a mavri,
   “Çun i mirë” qirua, paçka se duket pak legen,
   Pederast më pasiv se ky jo në hareme burrash,
   Po as ke semaforat e transvestitëve s’mi gjen !

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 23, 15:03

   pidhi i satëme moj ndyrësirë fondamentaliste!!
   mirë për ta që kanë emra myslymanë,dhe sipas gopit të satëme nuk qënkan shqiptarë!?
   po ata që kanë emra katolik ndryshe nga ata ortodoks??
   po ata që kanë emra shqiptarë dhe nuk i besojnë asnjë prej përrallave judaike??
   çfar i quan ti mor rob qirë??
   gjynah që është takim vetëm virtual!!
   fiziku do të ishte shumë më i drejtë dhe më i këndëshëm,me njerëz si ti!!
   aty të shohim se sa bythë do të kishe të haje të njëjtin mut që ha këtu në blog!!

   Reply to this comment
 10. Arben January 23, 07:24

  Nuk eshte absurd, por dashakeq, more debil

  Reply to this comment
 11. “ greqia” te germoj sa te doj, dallim nga ISIS nuk ka January 23, 10:22

  O rame po “greket” kane vrare gra femij ne ate zone, ndersa ti po i vret per her te dyte. Nuk e kuptoj c’fare pergjegjsie kane keta “politikane per kete vend.

  Reply to this comment
 12. anticensurë25642654 January 23, 10:42

  “Ligji i luftës do jetë një dokument që i mbetet historisë. Synimi është të nënshkruhet një dokument i ri partneriteti strategjik.”
  pra,si po duken bathët e priftit,prapë nuk ka për tu hequr ligji i luftës!!prapë do të nënshkruhet në marrveshje miqsie e ku ta di unë se çfar budallallëku do ti servirni popullit shqipta!!
  ti o qën i ndyrë,o tradhëtar mbi të gjithë tradhëtarët,”Nuk dua të jap detaje se nuk kemi konkluzione por “nuk jep asnjë të dhënë,por gërku në të njëtjtën kohë ka filluar të zbatojë ato që ti nuk ke guxim ti flasësh!!
  të dhënat që jep ti janë zero dhe ne duhet të presim që të flasin grekët!!si shpjegohet kjo mor qën i ndyrë??
  fare thejshtë,ata nuk i trëmben gjykimit të popullit të tyre,sepse punojnë për të!
  ti i trëmbesh sepse po e vret pas shpine!po e pret në besë këtë popull idiot!

  Reply to this comment
 13. Brinja January 23, 16:17

  Po vazhdon edhe ti me besnikeri ne rrugene e Sali Berishes te tradhetise kombetare.
  Shqiptaret do te dine ta vene ne vend dinjitetin kombetar qe na i neperkembet deri ne kete shkalle

  Reply to this comment
 14. Vjosa January 23, 16:27

  Po fyeni kujtimin e 200 civileve (gra, femije e pleq) qw THERREN greket ne Hormove ne afersi te drejtperdrejte me truallin shqiptar qe po na i grabisni per tua dhene grekeve vrasesve dhe masakruesve te hormoviteve.
  Pse na i ulni kaq poshte dinjitetin dhe krenarine tone ne kete VIT TE SKENDERBEUT.
  A ju ka mbetur ndopak dashuri per popullin tuaj?
  Ne qofte se ka zot me siguri qe do te na i marre haken.

  Reply to this comment
 15. Luftetari i lirise January 23, 16:30

  Shqiptaret e dine mire se heqja e liogjit te luftes eshte vetem nje pretekst per te justifikuar leshimet e paprincipta
  qe po i behen Greqise pas viteve 90-te.
  Per ligjin e luftes Shqiperia jeton e lulezon per mijevjecare.

  Reply to this comment
 16. alex January 23, 17:57

  Ky Rama eshte me tradhetare se Berisha,deri ne funde te mandait do i fali Greqise krejt cka ajo kerkone,per ate ai e ka pregadite qe me pare gjithe terenin politik.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin