Ligji i Arsimit të Lartë, Nishani të hënën takim konsultues me akademikët dhe pedagogët

July 25, 2015 09:29

Ligji i Arsimit të Lartë, Nishani të hënën takim konsultues me akademikët dhe pedagogët

Ligji i Arsimit të Lartë, i miratuar nga Kuvendi të martën do të jetë pjesë e diskutimeve që Presidenti i Republikës, Bujar Nishani do të zhvillojë me pedagogë dhe akademikë.

Zyra për styp e Presidencës thekson se, takimi konsultues është parashikuar të zhvillohet në Presidencë ditën e hënë në orën 11:00. Tashmë, ligji i Arsimit të Lartë pas miratimit në Kuvend pritet të marrë dhe firmën e kreut të shtetit, për dekretim.

Takimi vjen pikërisht në kuadër të kundërshtimeve që disa akademikë dhe pedagogë kanë kundër ligjit.

July 25, 2015 09:29
Komento

10 Komente

 1. Naftetari July 25, 10:58

  Po ca prisni ju te dekretoi ligjin nje person qe perfqson nje parti pa vizion qe e ben shqiperin me diploma ps bere shkolle.

  Reply to this comment
  • Zhulieta Guraziu July 26, 05:04

   Interesant si aksion politik nga ana e Jarit. Si do e krijoje perfaqesine e pedagogeve Jari? Shqiperia ka mbi 5000 pedagoge, te gjithe kete moment jane duke lagur bithen ne detra. liqene e lumenj. Ku do ti gjeje deri te henen? Apo si t’i thone ata te PD, e do mbledhe ata intelektualet e tipit Zydi Dervishasi. Hahaha o Jari, ja ke fut si rrote k..ari.

   Reply to this comment
 2. Tomorri July 25, 11:14

  O Nishanlli,a e di ti se çfar do te thote kjo? populli thote: Stambolli digjet kurva krihet.
  Kjo ndodh edhe me ty o nishanlli,rri aty sa kohe qe te ka mbetur,falndero Ramen qe te mban akoma pa takimet leri mbasi te keshe ikur nga ajo karrike se atehere do ta varin te gjithe ne qafe.

  Reply to this comment
 3. Pellazgu July 25, 11:52

  Më e bukura është se për një çështje të tillë komentojnë edhe analfabetë që arsimin e lartë e kanë vetëm me të dëgjuar. Vetëm për ta ushtria e pedagogëve dhe studentëve s’ka të drejtë, kurse komandati dhe komisarja e çetës së tyre analfabete po shkojnë në drejtimin e duhur, paçka se në rrugën e tyre u mungon busulla e intelektualit.

  Reply to this comment
 4. Toleranti July 25, 14:09

  Medet ne duart e kujt ka rene presidenca. O i semure, cilet pedagoge e akademike do te takosh? A e din ti se ata jane me mijera. Atehere si do ti takosh keta dhjetra mijra? Ku? Ne stadium! O injorant, mblidh mendjen. Aty je ne karriken e presidentit te republikes, dhe jo ne ate te kryetarit te PD. Konsultimet i takojne parlamentit dhe jo ty o medioker.

  Reply to this comment
 5. shqiptari July 25, 17:36

  Po Salken me Lulken do ti ftosh ne takim, o sakat nga trupi dhe nga mendja?

  Reply to this comment
 6. tili July 25, 21:46

  baze te jete dhe
  gjykoj te jene dekanet fakulteteve dhe rektoret te cilet kane relatuar mbi projektligjin ,dhe sa jane vene ne ndryshim ato pretendimet e tyre.
  si dhe universiteti publik dhe jo te kene pedagoge te emeruar,sipas normave te ngarkeses
  dhe te meren me ngritjen profesionale ne oren qe ska mesim.
  mesimdhenia e gjuheve te huaja ne fakultete te behet me pedagoge te emeruar e jo te jashtem.
  per keto ministrja nikolla nuk eshte prononcuar per ngarkesen mesimore tecdo pedagogu
  si disiplinim i punes ne fakultet.

  kontribut duhet te japin edhe opozita si myqerem tafajin,genc pollon,dhe eksperiencia dhe shpiksja e matures shteterore dhe pjesmerjesne shumeborde universitetet zv.m. nora malaj.

  Reply to this comment
 7. ismeti July 26, 07:24

  ket konsult e ka perfundu sala te gjithe dim fundin e ketij noteri te sales

  Reply to this comment
 8. lato July 26, 08:33

  Sa rafte me libra te bukur paske,o kapterr!!!Te gjithe i ke lexuar?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*