Shqipëria sipas një politikani grek nga Enver Hoxha te Rama i sotëm

January 10, 2017 12:23

Shqipëria sipas një politikani grek nga Enver Hoxha te Rama i sotëm

 

Ish-ministri i Jashtëm i Greqisë, Theodhoros Pangallos, i cilëson të pakuptimta kërkesat e kryeministrit Edi Rama në lidhje me heqjen e Ligjit të Luftës me Shqipërinë nga Parlamenti grek.

Pangallos shprehet se këto pretendime të paraqitura nga kryeministri shqiptar, në formën e paketës, janë frymëzim turk, e cila nga ana e saj kërkon që të zhvillojë negociata jo mbi bazën e kuadrit ligjor, por të mbështetura në raportin e forcës.

 

Nga Theodhoros Pangallos

Rrugëtimi i gjatë i Shqipërisë drejt demokracisë postkomuniste filloi më 11 prill 1985. Atëherë vdiq dhe u varros me nderime të mëdha Enver Hoxha, lideri i komunizmit shqiptar, i veçantë në llojin e vet dhe përkrahës i idesë së ndërtimit të socializmit në një vend të vetëm, megjithëse Shqipëria kishte shumë veçanësi dhe ishte jashtëzakonisht e vogël.

Enver Hoxha kishte zhbërë shumë prej strukturave dhe zakoneve shoqërore mesjetare të shqiptarëve dhe kishte kryer shtetëzimin e bujqësisë, aktiviteti kryesor prodhues i popullsisë së vendit. Që prej vitit 1970 e në vazhdim, tirania që ai ushtronte, merr një karakter krejtësisht personal. Pushtohet prej një manie të theksuar persekutimi, sipas së cilës do ta sulmojnë “monarkofashistët” grekë dhe e mbush vendin me bunkerë krejtësisht të panevojshëm nga çdo pikëpamje, në mënyrë që “çdo shqiptar të mbrohet pranë shtëpisë së vet”.

Njëkohësisht, torturat, ekzekutimet dhe përndjekjet sistematike policore nga “Sigurimi” famëkeq, e bënin jetën në atë vend, gjithnjë e më të vështirë. Me gjithë këto, dhe pavarësisht faktit se Shqipëria, si aleat i Italisë, do të konsiderohet botërisht si një anëtar agresor i Boshtit, me gjithë izolimin e regjimit shqiptar, i cili, edhe në kampin socialist ishte përplasur me Titon e Jugosllavisë fqinje, me revizionistët rusë që prej Kongresit të 20-të dhe në vazhdim me Kinën, Greqia tregoi një interes aq të madh për rivendosjen e marrëdhënieve, saqë në vitin 1987 Këshilli i Ministrave vendosi të heqë gjendjen e luftës midis dy vendeve.

Në vitin 1989, pasardhësi i Hoxhës, Ramiz Alia, pavarësisht pritshmërive të tij, nënshkroi marrëveshjen e Helsinkit, duke njohur në këtë mënyrë ekzistencën e të drejtave të njeriut dhe nevojën e mbrojtjes së tyre.

Sigurisht që Shqipëria nuk u bë demokraci nga njëra ditë në tjetrën, dhe as që ishte ndonjëherë demokratike në të kaluarën. Por a ishte e nevojshme vallë që shoqëria dhe populli i saj fatkeq të përjetonin atë regjim, që u krijua nga pakica për pakicën, para se ai të transformohej dhe të kërkonte votën e çdo qytetari si dhe shumicën, si bazë legjitimiteti të pushteteve?

Në shumë zona të vendit, regjimi komunist filloi të shkërmoqej dhe kjo gjë pati pasoja të tërthorta për sa i përket mënyrës se si funksionin disa mekanizma represioni të së kaluarës. Për shembull, rivendosen kontaktet midis fshatrave greqishtfolës që ndodheshin në të dyja anët e kufirit. Në përmasa të vogla në fillim, por në mënyrë të vrullshme më vonë, shfaqet tendenca e largimit drejt Greqisë, e cila që nga viti 1991 merr përmasa masive. Llogaritet se në vitin 1992, në një total prej dy milionë banorësh nga popullsia aktive e Shqipërisë, një milion prej tyre, domethënë 50%, kishin kaluar në Greqi.

Në atë periudhë, Antonis Samaras viziton Derviçanin, kryeqendrën e Dropullit, domethënë të zonës më të pastër nga ana e përbërjes së popullsisë, në minoritetin grek. Ndërkohë që sazet popullore vijonin të luanin, z. Samaras i fton banorët që të vizitonin vëllezërit e tyre në Greqi, të cilët i prisnin krahëhapur. Kjo “krahëhapur” meriton një diskutim tjetër. Por është fakt se, përpara se të niste ajo valë imponuese në përmasa e emigrantëve, ushtarët e armatosur të regjimit nuk po u qëllonin më me armë të gjithë atyre që e kalonin kufirin në mënyrë të paligjshme.

“Shooting borders” e regjimit shqiptar nuk po i mbanin më të veçuar të dy popujt, të cilët, për shekuj me radhë kishin përjetuar së bashku dhe të përzier me njëri-tjetrin peripeci të shumëllojshme. Zgjedhjet e para, të cilat u zhvilluan në një nivel minimal lirie, i fiton Partia Socialiste, vazhdim dhe zgjatim i regjimit të mëparshëm. “Free but not fair” (të lira, por jo të drejta) i karakterizon Këshilli i Europës ato zgjedhje. Ky etiketim ishte i saktë.

Nuk ekzistonin, p.sh., në atë periudhë, automjete private dhe ndërtesa private, kështu që kandidatët e opozitës duhej të përballeshin me kundërshtarë që lëviznin me automjete të shtetit dhe i kishin zyrat dhe selitë e tyre elektorale brenda ndërtesave shtetërore. Në vitin 1992, në zgjedhjet e dyta, fituese shpallet opozita liberale me liderë Sali Berishën dhe Gramoz Pashkon.

Në vitin 1996 realizon vizitë zyrtare në Tiranë Presidenti i Republikës së Greqisë, Kostis Stefanopoulos. Ministrat e jashtëm të të dy vendeve, Pangallos dhe Serreqi, nënshkruajnë “Traktatin e Miqësisë, të Bashkëpunimit dhe të Fqinjësisë së Mirë”. Dy vjet më vonë, ky Traktat ratifikohet nga Parlamenti grek.

Ajo që kërkon z. Rama është diçka krejtësisht e pakuptimtë, sepse vendos karrocën para kuajve.

Kërkon që të ratifikohet aposteriori në Parlament vendimi i Këshillit të Ministrave i vitit 1987, në një kohë që ekzistenca e Traktatit të Miqësisë presupozon se marrëdhëniet midis dy vendeve janë rivendosur dhe gjendja e luftës i takon së kaluarës.

I gjithë ky diskutim ka karakter propagandistik. Zoti Rama nuk na e thotë se çfarë dëshiron konkretisht, që ngre këtë çështje inekzistente dhe e përfshin në një paketë çështjesh, prej të cilave, disa ekzistojnë realisht dhe meritojnë një trajtim serioz, ndërsa disa të tjera janë inekzistente, rrjedhimisht krijohen artificialisht.

Por edhe vetë ideja e paketës si e tillë, është e frymëzimit turk dhe ka të bëjë me faktin se Turqia dëshiron “negociata” që nuk do të kenë kuadër të qartë ligjor, por do të mbështeten te raporti i forcave.

Por a e ka siguruar me të vërtetë Shqipëria e zotit Rama një raport të tillë? Apo ndoshta mbështetet te premtime marrëdhëniesh të paligjshme që mund të rezultojnë të kota dhe fatale? Hera e fundit që Shqipëria lidhi aleancë kundër Greqisë, ishte me Italinë e Musolinit.

 

*Ish-ministër i Jashtëm i Greqisë. Artikull i botuar në gazetën greke “TO VIMA”. Përktheu: Panorama

 

January 10, 2017 12:23
Komento

43 Komente

 1. MH January 10, 13:31

  Italin e Musolinit,edhe pse mbreti kreu tradheti kombetare dhe u fut per te shpetue koken bashke me pjellen e vet Leka ne shpergaj ne teritorin tuaj,populli Musolinin e pritim me arme.
  Ligjin e luftes e perdorni per biznes.Ushtruat gjenocid ndaj Cameve dhe iu hapi deren turku,ju ne marrveshje me turkun per ti pritur te gjithe ato qe shpetonin kokat.Ligjin veq biznesit e keni edhe per rrufepritese per te mos lejuar ardhjen e Camev te ikur ne trojet e pronat e veta.Duke ba fakt te kryer qe trojet jane autoktone greke.Se sa per lufte jemi provue ne provokacionet e gushtit 1949 kur Petrit Dume kerkonte urdher per ti hyre teritorit tuaj dhe per 24 te ngulin Flamurin Shqiptare mbi Akropolin historik “Grek”.

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati January 12, 00:57

   Pangallos arsyeton di nje karagjoz apo si nje Janusar i zemeruar lol

   Nuk duhet tja vini veshin Pangallos me keta deficentet greke ,
   se ketyre ju esht bere turku si Paranoje

   Reply to this comment
 2. Partizan Cene January 10, 13:38

  Me vjen shume keq , qe nje njeri si Thodhoros Pangallos , te bier kaq poshte ne gjykimin e tij . Kete e them jo vetem se ka qene gjate nje figure politike e forte ne Greqi , por edhe se e njoh personalishte , dhe gjykimet e tij ne biseda private , nuk kane qene kurre te ketij niveli , ka jashte realitetit dhe larg te vertetes historike .!Ky zoteri , me prjardhje dhe gjak shqiptaari ( arberesh – arvanitas ) gjithmone ka theksuar se Shqiperia kurre nuk e ka sulmuar Greqine , ndaj as nuk kishte e as nuk ka ndonje ligj qe te hape luften mes nesh . Mirepo ketu shikoj qe Pangallos , shkruan se : ” Hera e fundit që Shqipëria lidhi aleancë kundër Greqisë, ishte me Italinë e Musolinit.’ .. Kjo eshte genjeshter e tekeqve ne Greqi . Atyre qe e duan gjithmone Shqiperine ne rolin e armikut kercenues , duke shmangur keshtu , detyrimet morale , monetare dhe ligjore , per masakrat e bere dhe debimin e popullsise came gjate dhe mba Luftes se Dyte Boterore !. Nuk e kuptoj se cfar do te thote ndryshe sot ky njeri sot !

  Reply to this comment
 3. shushica January 10, 13:55

  Fatkeqesi qe ky personazh ka qene minister i jashtem .Perpara se te beje historine e diktatures sone , le te beje nje vleresim te luftes civile greke ku humben jeten qindra mijara njerez…..Pra ne se lufta pre ty zoti Pangallos filloi ne tetor te 40 ..es kur Italia fashiste sulmoi Greqine , si eshte e mundur qe e perfunduat luften ne 49…n , plot 6 vjet pas kapitullimit te Italise .Je ne absurd zoti minister .
  Ne marredheniet midis shteteve nuk egziston fajala …presupozohen …..zoti minister .Ne perputhje me te drejten nderkombetare ju duhet menjehere te kaloni ne parlament heqjen e ligjit te luftes …..perse nuk e beni , meqe eshte nje formalitet , bejeni menjehere atehere ..
  Je qesharak kur thua se Shqiperia ishte aleate me Italine dhe ju sulmoi .Por akoma me shume qesharak behesh kur thua se Shqiperia po behet aleate me Turqine …per tju sulmuar , dhe si rrjedhim per ne kjo do te jete fatale ….Logjike e erret , por teper keqdashese , primitive , gati mesjetare ..Shqiptaret i kane te dklaruar aleatet e tyre , per cudi ata jane edhe tuajet , prandaj gjuha jote eshte te pakten 50 vite prapa.
  Megjithate duhet tu kujtoj se Greqia ka qene plotesisht e angazhuar per te copetuar Shqiperine , ne bashkepunim me ish Jugosllavine dhe me ndihmen angleze ne radhe te pare ….Kete e vertetojne dokumentet e deklasifikuara dhe kujtimet e personave qe jane perfshire ne keto veprimtari..Praktikisht ne gusht 49…ne vazhdim te luftes pa meshire ndaj bashkeqytetareve tuaj, tentuat edhe ndaj Shqiperise , por qindra ushtarake greke lane kockat brenda kufijve tane shteterore ,,,,, Natyrisht edhe ne patem humbje , por ne mbronim token tone … ne nuk hodhem asnje hap tej kufirit ….
  Edhe ne 67…en , nen udheheqjen e koloneleve te tu…. demokrate…,.te tipit nazist tentuat pulsin , por kohet kishin ndryshuar , Shqiperia ishte kocke e forte …dhe prapa kishte edhe nje aleat te cilit nuk mund ti numuroje njerezit …
  Jeni nje shtet i falimentuar zoti minister .Vertet ne erdhem tek ju , por ju nuk falet asgje , vetem shfrytezuat punen e zeze , nuk paguat taksa , manipuluat bilancet dhe perfunduat atje ku jeni sot
  Ndersa sot shqiptaret ne Ballkan jane nje popull ne ngritje , jo te pasur , por optimiste dhe pavaresisht se ju harxhoni miliarda per ushtrine , ne nuk kemi asnje lloj problemi , sepse nuk duam asgje nga ju , mjafton qe ju mos te kaloni nje cm..ne token tone …Ato eurot qe paguani per disa , vazhdoni .por nuk ju ndihmojne , jane para te humbura …

  Reply to this comment
 4. intelektuali January 10, 14:27

  E VERTETA ESHTE SE KAQOLIT EDI RAMA I KA HYRE VETJA NE QEF DHE I DUKET VETJA SI LIDER BOTEROR!

  Po pse vetem Greqise i eshte perveshur me hov revolucionar bolshevik Edi Rama?

  Po si asnje Kryeminister tjeter ne Bote, ishte pikerisht Kryeministri shqyptar Edi Rama qe mallkoi Presidentin amerikan Trump nga CNN me fyerje prej halabaku si “FATKEQESIA E BOTES” vetem sepse donte te tregohej servil i Fondacionit Clintone qe menaxhohet nga spekulanti George Soros,

  Po si asnje Kryeminister tjeter ne Bote, ishte pikerisht Kryeministri shqyptar Edi Rama qe anatemoi BE dhe prokuroret e saj per Shtepine e Verdhe ne Burrel qe ka llahtarisur Boten me historite e saj te trafikimit te organeve njerezore, por nuk u zorit fare te vetshpallet “PARTIZAN” I i Enverit dhe i LANC-it te tij jugosllav qe mbolli MURTAJEN bolshevike ne Shqypni dhe e izoloi Vatanin nga Bota sikur te ishte nje kamp perqendrimi stalinist i tipit GULAG. Ishte Edi Rama ai qe dekoroi xhelatet e Enverit me medalje trimerie dhe u leshoi pensione shtese si veterane lufte ketyre xhelateve gjakatare qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne vendin tone dhe me pas filloi te kendoje elegji patriotike per Ramushin dhe Kosoven pa e vrare mendjen fare per dosjet e Hages me shume faqe qe te ngrihen qimet e kokes kur lexon si Fatmir Limaj urdheronte vartesin e tij Balla te vriste jo “serbet e keqinj”, por “shqyptare tradhetare” ne Lapushnik dhe ne vende te tjera:

  http://www.insajderi.com/aktakuze-kunder-fatmir-limajt-per-vrasjen-e-dy-civileve-shqiptar/

  PER CFARE PATRIOTIZMI KOSOVAR FLET KRYEMINISTRI YNE EDI RAMA ATEHERE?

  Nga ana tjeter sot Bota ka te drejte te pyese Edi Ramen:

  KUR TI NUK KE ZBULUAR DHE DENUAR AKOMA KRIMET MONSTRUOZE TE ENVERIT SI MUND TE BESOJE BOTA SHQYPNINE?

  Pse nuk flet Edi Rama per krimet e Mehmet Shehut me urdher te Enver Hoxhes kur vrau dhe masakroi mbi 2 mije tironsa ne netor te 1944 dhe i groposi me koke te prere ne reze te malit Dajt. Familjet e ketyre viktimave te Enverit dhe xhelatit te tij Mehmet Shehu kane te drejte t’i kerkojne Kryeministrit mburravec shqyptar te verteten per masakrimin e familjareve te tyre, t’i zhvarrosin nga gropa e Enverit dhe t’i varrosin si njerez te nderuar.

  PO SI MUND T’I BESOHET NJE SHTETI QE NUK KA ZBARDHUR PER 50 VJET VRASJEN E KRYEMINISTRIT TE U SHPALL EDHE SI POLIAGJENT DHE SPIUN I GJITHKUJT?

  Kush ne Bote i merr seriozisht deklaratat e Edi Rames apo me shume te vegles se tij Saimir Tahiri per Ramushin kur keta mafioze e kane mbushur Parlamentin shqyptar me vrastare dhe kriminele dhe jane ne rruge ta transformojne Shqypnine si nje Kolumbi droge ne mes te Ballkanit? Ne kete situate:

  KUSH NE BOTE I TRAJTON SERIOZISHT DEKLARATAT “PATRIOTIKE” TE BOSAVE TE MAFIES SHQYPTARE QE LA PAS ENVERI ME NEXHMIJEN PER TA MBAJTUR VATANIN SI NJE CIFLIK FEUDAL KOMUNIST?

  Ja po largohemi per nje moment edhe nga Shtepia e Verdhe horror e Burrelit dhe po pranojme apriori se ajo eshte vetem fantazi e Carla del Pontes dhe Dick Marty qe kane kompromentuar edhe dudumin e Saliut, Lulzim Basha, por pse keta “patriote” shqyptare qe dalin si “kepurdha pas shiut” sapo rihapet kjo ceshtje delikate nuk thjone asnje fjale per:

  KLINIKEN FRANKENSHTAJN “MDEICUS” NE MES TE PRISHTINES?

  Qe trafikonte krejt ilegalisht organe njerezish dy hapa larg zyres se Hashim Thacit dhe askush nuk e vriste mendjen per kete krim horror si nje rezil i Kosoves ne syte e Botes?

  PSE ATEHERE BOTA TE MOS BESOJE PER “SHTEPINE E VERDHE” NE BURREL?

  Kur askush nga politika shqyptare nuk di te tregohet i sinqerte me krimet e Enverit dhe te BOSAVE mafioze qe la pas ai dhe nga ana tjeter te gjithe dine fare mire te duartrokasin me ngazellim vendimet e Gjykates se Hages kur fjala eshte per krimet e Millosheviqit dhe Bandes se tij sovjetike me pushtet kunder popujve te tjere?

  PSE KESHTU KUR FJALA ESHTE PER KRIMINELE TE HUAJ BE-JA DHE HAGA KA TE DREJTE, NDERSA KUR FJALA VJEN PER KRIMENELE VENDAS KETO INSITUCIONE NDERKOMBETARE ESHPALLEN SI ARMIQ DHE POLITIKA JONE KOMBETARE FILLON TE PERDRESHE BYTHEN SI KURVAT NE BORDELLO?

  Ne kete kendveshtirm ka ardhur koha qe shqyptaret te zgjedhin ne krye te vendit lidera me kulture te gjere perendimore qe te sigurojne maredhenie te mira me fqinjet dhe t’i perkushtohen prodhimit tone kombetar ashtu sic e filluan prinderit tane para se Enveri te mbillte MURTAJEN bolshevike ne trojet tona, nje kohe e kaluar krejt reale qe ka mbetur ne kujtesaat tona kur shqyptaret dhe greket ishin si vellezer te nje vendi.

  Nje interpretim nga intelektualet properendimore shqyptare qe u vrane dhe u masakruan nga Enveri dhe bandat e tij kriminale vetem sepse deshen qe Shqypnia te behej pjese e Botes antikomuniste dhe Demokratike.

  Reply to this comment
  • Zogist nga shen naumi January 10, 18:50

   I nderuar Efandi Kumandar Intelektuali .

   Kaqoli Ballist ARVANITAS ,
   QE eshte rrumballakosur
   e nuk Kuptohet ku ak KOken
   e ku Bithen ,
   eshte Produkt i Borgjezise Soroniane o Rothschildiane .
   Sot ”’ pangallosi ”’ Ine Ismail Kadere
   shpalli Heroina grate qe Tradhetonin
   burrat ne sistemin e Enverit .

   Po ata qe Punonin ”’ Dynymin ” e ketyre Heroinave o Kumandar do t’ua njohim
   Sakrificat dhe i Meritojne Kestet ?

   Valle nuk e nxorre merakun e Sistemit
   Ballist keto 27 vite ?

   Ky pangallosi
   kur Gerqia Hyri ne Krize ,
   doli ne konference shtypi
   dhe Tha ::

   Po ç’fare keni more
   Koke pa LARE gerke ?
   Borxhet bashke i kemi ngrene .

   Mbas konferences per shtyp ,
   shkon te Haje nje PESHK
   taverne gatuar ashtu si e gatuante Fullani Ine ne Banke .
   Atje , nme taverne nje koke palar
   ja merr pjaten me peshk qe ju servir Pangallos ,
   duke i thene ::
   Me qe the se Borxhet i kemi ngrene Bashke ,
   HAJDE te ndajme edhe kete pjaten e peshkut .

   e more Kumandar ,
   keto 27 Vite ”’ Torten ”’ e shqiperise ,
   e Hengri Saliu , Iliri e Edvini ,
   Duke u dhene edhe keste ju Ballisteve.
   Proletariati e Hengri Bananen pa qeruar .

   Reply to this comment
  • Antifashisti January 13, 01:16

   @ Intelektuali.
   1)Mua me kujtohen vetem keta intelektuale properendimore shqyptare: Sali Berisha, Azem Hajdari, Ismail Kadareja. Spartak Ngjela dhe njeri me pseudonimin INTELEKTUALI.
   2) Kush kujton ndonje tjeter i lutem te na e thote.
   ps. M’u kujtuan edhe dy te tjere: Kondra-admirali i flotes Groveni dhe kryekomandanti i operacinit kunder Jugut profesor SHIK-u.

   Reply to this comment
 5. intelektuali January 10, 14:30

  E VERTETA ESHTE SE KAQOLIT EDI RAMA I KA HYRE VETJA NE QEF DHE I DUKET VETJA SI LIDER BOTEROR!

  Po pse vetem Greqise i eshte perveshur me hov revolucionar bolshevik Edi Rama?

  Po si asnje Kryeminister tjeter ne Bote, ishte pikerisht Kryeministri shqyptar Edi Rama qe mallkoi Presidentin amerikan Trump nga CNN me fyerje prej halabaku si “FATKEQESIA E BOTES” vetem sepse donte te tregohej servil i Fondacionit Clintone qe menaxhohet nga spekulanti George Soros,

  Po si asnje Kryeminister tjeter ne Bote, ishte pikerisht Kryeministri shqyptar Edi Rama qe anatemoi BE dhe prokuroret e saj per Shtepine e Verdhe ne Burrel qe ka llahtarisur Boten me historite e saj te trafikimit te organeve njerezore, por nuk u zorit fare te vetshpallet “PARTIZAN” I i Enverit dhe i LANC-it te tij jugosllav qe mbolli MURTAJEN bolshevike ne Shqypni dhe e izoloi Vatanin nga Bota sikur te ishte nje kamp perqendrimi stalinist i tipit GULAG. Ishte Edi Rama ai qe dekoroi xhelatet e Enverit me medalje trimerie dhe u leshoi pensione shtese si veterane lufte ketyre xhelateve gjakatare qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne vendin tone dhe me pas filloi te kendoje elegji patriotike per Ramushin dhe Kosoven pa e vrare mendjen fare per dosjet e Hages me shume faqe qe te ngrihen qimet e kokes kur lexon si Fatmir Limaj urdheronte vartesin e tij Balla te vriste jo “serbet e keqinj”, por “shqyptare tradhetare” ne Lapushnik dhe ne vende te tjera:

  http://www.insajderi.com/aktakuze-kunder-fatmir-limajt-per-vrasjen-e-dy-civileve-shqiptar/

  PER CFARE PATRIOTIZMI KOSOVAR FLET KRYEMINISTRI YNE EDI RAMA ATEHERE?

  Nga ana tjeter sot Bota ka te drejte te pyese Edi Ramen:

  KUR TI NUK KE ZBULUAR DHE DENUAR AKOMA KRIMET MONSTRUOZE TE ENVERIT SI MUND TE BESOJE BOTA SHQYPNINE?

  Pse nuk flet Edi Rama per krimet e Mehmet Shehut me urdher te Enver Hoxhes kur vrau dhe masakroi mbi 2 mije tironsa ne netor te 1944 dhe i groposi me koke te prere ne reze te malit Dajt. Familjet e ketyre viktimave te Enverit dhe xhelatit te tij Mehmet Shehu kane te drejte t’i kerkojne Kryeministrit mburravec shqyptar te verteten per masakrimin e familjareve te tyre, t’i zhvarrosin nga gropa e Enverit dhe t’i varrosin si njerez te nderuar.

  PO SI MUND T’I BESOHET NJE SHTETI QE NUK KA ZBARDHUR PER 50 VJET VRASJEN E KRYEMINISTRIT TE U SHPALL EDHE SI POLIAGJENT DHE SPIUN I GJITHKUJT?

  Kush ne Bote i merr seriozisht deklaratat e Edi Rames apo me shume te vegles se tij Saimir Tahiri per Ramushin kur keta mafioze e kane mbushur Parlamentin shqyptar me vrastare dhe kriminele dhe jane ne rruge ta transformojne Shqypnine si nje Kolumbi droge ne mes te Ballkanit? Ne kete situate:

  KUSH NE BOTE I TRAJTON SERIOZISHT DEKLARATAT “PATRIOTIKE” TE BOSAVE TE MAFIES SHQYPTARE QE LA PAS ENVERI ME NEXHMIJEN PER TA MBAJTUR VATANIN SI NJE CIFLIK FEUDAL KOMUNIST?

  Ja po largohemi per nje moment edhe nga Shtepia e Verdhe horror e Burrelit dhe po pranojme apriori se ajo eshte vetem fantazi e Carla del Pontes dhe Dick Marty qe kane kompromentuar edhe dudumin e Saliut, Lulzim Basha, por pse keta “patriote” shqyptare qe dalin si “kepurdha pas shiut” sapo rihapet kjo ceshtje delikate nuk thjone asnje fjale per:

  KLINIKEN FRANKENSHTAJN “MDEICUS” NE MES TE PRISHTINES?

  Qe trafikonte krejt ilegalisht organe njerezish dy hapa larg zyres se Hashim Thacit dhe askush nuk e vriste mendjen per kete krim horror si nje rezil i Kosoves ne syte e Botes?

  PSE ATEHERE BOTA TE MOS BESOJE PER “SHTEPINE E VERDHE” NE BURREL?

  Kur askush nga politika shqyptare nuk di te tregohet i sinqerte me krimet e Enverit dhe te BOSAVE mafioze qe la pas ai dhe nga ana tjeter te gjithe dine fare mire te duartrokasin me ngazellim vendimet e Gjykates se Hages kur fjala eshte per krimet e Millosheviqit dhe Bandes se tij sovjetike me pushtet kunder popujve te tjere?

  PSE KESHTU KUR FJALA ESHTE PER KRIMINELE TE HUAJ BE-JA DHE HAGA KA TE DREJTE, NDERSA KUR FJALA VJEN PER KRIMENELE VENDAS KETO INSITUCIONE NDERKOMBETARE ESHPALLEN SI ARMIQ DHE POLITIKA JONE KOMBETARE FILLON TE PERDREDHE BYTHEN SI KURVAT NE BORDELLO?

  Ne kete kendveshtirm ka ardhur koha qe shqyptaret te zgjedhin ne krye te vendit lidera me kulture te gjere perendimore qe te sigurojne maredhenie te mira me fqinjet dhe t’i perkushtohen prodhimit tone kombetar ashtu sic e filluan prinderit tane para se Enveri te mbillte MURTAJEN bolshevike ne trojet tona, nje kohe e kaluar krejt reale qe ka mbetur ne kujtesaat tona kur shqyptaret dhe greket ishin si vellezer te nje vendi.

  Nje interpretim nga intelektualet properendimore shqyptare qe u vrane dhe u masakruan nga Enveri dhe bandat e tij kriminale vetem sepse deshen qe Shqypnia te behej pjese e Botes antikomuniste dhe Demokratike.

  Reply to this comment
  • PO.PO January 10, 15:40

   “Inteloleshi “, je vetem nje cope kafshe , e vene ne pune nga qarqet me ekstremiste reaksionare e agresive greke !
   Ne perballje te tilla , je i detyruar te dalish fare pa breke !

   Reply to this comment
  • Fanol Bardhi January 11, 22:58

   Gjith kete tekst mujte me zevendesu me tri fale : UNE JAM IDIOT !

   Reply to this comment
 6. vasili January 10, 14:55

  Kur Saliu paraqitetet gjate gjithe kohes si nje monster origjinale,produkt i shpelles se erret,qarkuar nga nje natyre e mrekullueshme,rama sa vjen dhe ekspozohet si nje karikature orienti llangosur me bojra te demokracise perendimore.
  Cuditerisht ky ´´europian´´rrjeshtohet ne krah i serviloset dhe i ben hosana diktatorit te Azise Erdogan qe mbyll gazeta dhe burgos gazetare,duke e bere pa ze mendimin demokratik.Keto shoqerohen me nje burgosje,apo lenie pa pune pa fund nepunesish shteterore. dhe arsimtaresh.
  Dhe vec kesaj ky karikature kryeminister i ngjyrosur me bojra perendimore,ben te egrin ordiner te rruges, perballe aspirantit per president te Amerikes,mbi te gjitha se Trump eshte kunder myslymaneve me probleme.Po me kete flamur islamik,megjithse lejon te ngrihet ne mes te kryeqytetit xhamia me e madhe ne Ballkan dhurate nga ´´vllau´´ i saliut dhe i ramiut,ky i fundit shkon dhe prish aty dhe nje kishe te vogel,te vjeter ne Dhermi.
  Para disa ditesh, rama perseri hipi maj plehut dhe duke mbyllur syte i u drejtua Europes si nje kaposh fare pa tru.
  A thua qe ky piktor amalgam,te jete dashuruar kaq shume mbas islamit dhe diktatures orientale,qe denatyruan,kete vend dhe kete shqiptar deri ne nje grade ireversibile(te pa kthyeshme)sic po shihet gjate zhvillimeve te ketij cerek shekulli?
  Nga formimi dhe ashtu si eshte prezantuar me pare,kjo nuk me ngjan,qe ato qe ben i ndjen perbrenda,por vec i ngjan atij skllavi qe duke i sherbyer zoterise se vet,kundrejt sklleverve te tjere,per favore te mbrapeshte(ne kete rast te karieres se semure),behet skllavi me i urryer.
  Nga frika patologjike e ketij rajai vazhdon te vuaj gjate ne menyre te pamerituar qytetari dhe ky vend:
  Ka kater vjet.qe qendron ne postin e kryeministrit,mbi nje karige te minuar,qe eksplodon here mbas here nga banda e saliut,qe kane operuar fare te patrazuar,ne kariget e presidentit,kryeprokurorit,shikut,kushtetueses etj.
  Ne kuader te kesaj dhe ato reforma qe ka bere ai ne planin ekonomik apo arsimor, nga casti ne cast,mund te rafshohen.
  Nqse e largon friken Rama,fillo te ulesh per se mbari,ne ate karige kryeministri europian,ndryshe nqse vazhdon si deri tani,qe karigia tende i shembellen nje uturaku me ere,jo duhet te ikesh,por duhet te qerohesh,nje ore e me pare.

  Reply to this comment
  • ! ! ! January 10, 16:31

   ” Vasil” , keto qe thua , nuk te bejne me shume Vasillaqis por te damkosin edhe me teper , si dele e zeze , ne mes te tufes se bardhe shqiptare . Nuk ngjit as edhe nje nga fjalet e percartjet tuaja , quajeni veten si te doni , ne dac “intelektuali” , ne dac “Vasillaqis” , “Pellazgaqis” , “Arbenaqis” , “Akilaqis” , apo “Bajgaqis”…,sepse , njerezit tashme iu njohin mire . Me keto absurditete dhe armiqesira qe villni cdo dite ndaj nesh , ju vetem se shtoni neverine tone ndaj jush , dhe i fryni zjarrit te urrjetjes midis dy popujve , sepse jetoni teresisht ne nje “ishull” te vetmuar , krejtesisht jashte realitetit , duke u bere te denje per personazhe komedie apo per klloune cirku .

   Reply to this comment
 7. Shushica January 10, 15:16

  Lereni te lehe kete personazh te shitur te, te paguar nga llumi antishqiptar i te gjitha rracave , por mos e merrni seiozisht .Vete emri intelektual qe perdor , duke qene totalisht pa kulture te ben te qeshesh …Nejse , i sherben Dites per tu clodhur pak , pas nje pone intensive..

  Reply to this comment
 8. Arvanitas i shitur January 10, 15:52

  Cfare “shit” analize eshte kjo more Z. Pangallos, turp more turp , cfare politikane b… jane keta more, kjo paranoje eshte e njejte me mesjeten, keta njerez jane akoma ne mesjete, Z. Pangallos ju keni ne fuqi ligjin e luftes more dirty “Arvanitas”, clidhje ka turku dhe forca ketu more idiot, Sali Berisha i shituri i rrahes ju sherben si gur kilometrik me tradhtite e tij ndaj vendit te tij, ti nje gjakprishur tjeter nje tradhetar i gjakut tend (turp qe ke gjak shqiptaresh) per interesa te tua personale per interesa politike ve ne treg Shqiperine. Asgje nuk merr pervec perbuzjes. Niveli jot intelektual qenka 0. Go F*ck yourself motherf*cker!

  Reply to this comment
 9. VANDALET E PD-se January 10, 15:57

  E more krimbat e gjirizit grek , u njoftuat te gjithe , per te reaguar e versulur Edi Rames dhe Shqiperise ?! A nuk e shihni se cfar idjotesish , fare pa lidhje , e me logjike idjote flet arvanitasi gjakprishur , duke na i shitur te zezen e ligjit te luftes , per te bardhe , kur kete e di gjithe bota mbare , e kane pranuar dhe e pohojne cdo dite vete autoritetet shteterore greke , se ligji absurd eshte ende ne fuqi formalisht ! Haleja Pangallos , perpiqet te na hedhe hi syve , per te pranuar se “fluturon gomari” , kurse tufa e derrave te 300 eurove , brohorasin , se sa bukur i rri kostumi , qenies biologjike e dale nudo , me emrin Th.Pangallos !
  Edi Rama , qendron 1000 here me lart se ky rrote mulliri , qe nuk kuptohet se nga e ka pjesen e perparme e nga ka te pasmet , (se eshte i teri bythe). Edi Rama eshte nje intelektual i vertete , i kompletuar , dinjitoz dhe i pergjegjshem , i dernje per te justifikuar besimin qe i ka dhene dhe do t`i jape serisht ky popull . Per ekstremistet e pa ndreqshem greke , eshte dhe mbetet i mire , antikombetari dhe armiku i betuar i popullit te tij , mesjetari i shitur per “pese para” , Salush Vicidoli .

  Reply to this comment
 10. VANDALET E PD-se January 10, 16:14

  Perse na i nxirni keto krijesa amorfe , qe nuk kuptohet se nga e ka pjesen e perpareshme te trupit , pa folur per koken , dhe aq me pask per trurin , qe i ka mbetur vetem aq , sa per te futur koken ne pjata dhe per te mbushur plencin . Njeri me idjot dhe me konfuz , nuk mund te gjendet lehte , se ekzemplare te tille , bota e sotme i ka flakur tej me kohe . Ai eshte i denje , vetem per prodhimet ” Made in Janullatos” , qe nxitojne ketu ,
  te komentojne duke perbaltur kedo dhe cdo gje shqiptare , vetem e vetem per te xhvatur 300 euro . .Fatkeqesi e madhe per popullin grek , qe ushqehet akoma me idjotesite e ketyre , qe e mbajne veten per politikane dhe po e futin cdo dite e me thelle ne krize , per te mos e ngritur koken kurre .

  Reply to this comment
 11. Alban January 10, 16:28

  Sipas nje politikani arvanitas. Gjaku e fara jone. Vetem nje shqiptar mund te flas kaq ulet per shqiptar. Mallkimi vazhdon

  Reply to this comment
 12. Vetetima January 10, 17:14

  Per vlersim real duhet te mbeshtetetimi ne keto pika kryesore:

  • Vijemisia ilire-shqiptare arvanitese e cameve qe e kane marre emrin nga fjala ilire e lumit Tsamis – Cam.

  • Shperngulja e pare masive e arvanitasve ne vitin 1460 pas luftrash te pergjakshme me osmanet nga Morea, te quajtur me vone nga greket Peloponez( Akademikun bavarez Jakob Philipp Fallmeraye dhe udhetarin britanik William Martin Leake ) dhe vendosja ne brigjet italiane ku jane dhe sot, dikur e quajtur Placa Greke, tashti Placa Albaneze.

  • Mashtrimet e shtetit grek me censusin e vitit 1907, qe pranojne se vetem 1.9% e populates jane arvanitas.

  • Luftrave ballkanike 1912-193 dhe aneksimi nga Mbreteria greke Epirit
  I djekur nga pastrami etnik i arvanitasve perms kembimit “vullnetar” me Turqine me 1914.

  • Pastrimi etnik, 1914 dhe me gjithe kembimet “vullnetare” me Turqine, ne Greqi 20% e popullates nuk ishte greke.

  • Traktati i Lozanes,1923- 500 000 Mysliman (kupto cam) qe u perzune nga trojet e tyre etnike ilire dhe prurja e 1.3 milion grekeve qe moren me pas pronat e cameve.

  • Ne 1928 vleresoheshin 400 000 barinj, fshatare marinar/detar arvanitas shqipfoles ne Aetolia, Attica, More por dhe ishuj Evia, Andros, Hidra.

  • Ne censusin e 1928 shqipfolesit mungojne dhe autoret shkruajne se ka nje “fallsifikim total te te dhenave”.

  • Neni 3 i traktatit te Qeverise se Theodoros Pangalos i vitit 1928
  “Mbi vendosjen e Sherbimit konsullor Greqi-Shqiperi thote se qytetaret shqiptare moren te drejten te kene trajtim me te mire se greket per pronesine e tyre ne cdo rrethane politike.

  • Perpjekjet e Qeverise se Venizellos (1928-32) per te zgjidhur problemin e Tokes permes kompesimit dhe Ligji i vitit 1931 qe u aprovua dhe qe parashikonte pagim direkt per qytetaret shqiptar.

  • Diktatura e Metaksait 1936-1941: vrasje, rrahje, perdhunime dhe grabitje pronash ne mase te populates came.

  • Masakra te forcave jo te rregullta (bandave) te EDES nen komanden e Gjeneral Zerves te mire-dokumentuara si perdhunime me force dhe tortura te mijra civileve shqiptare/cam (burra, gra, femije ) te periudhes 1944-1945, si gjoja te gjithe keta (femije e pleq bashkpuntor me fashistet) duke perzene vetem ne Shqiperi 35 000 cam dhe duke u pervetsuar pronat, I njohur me te drejte si Genocidi Cam.

  • Gjykata e Janines (nje qender e vogel banimi apo fshat ne ate kohe) pas mbarimit te luftes qe me vendimin e saj denoi ne mas bllok rreth 2000 cam. Kujtojme ketu se dhe gjykata e Nurembergut per krimet e nazisteve denuan me vdekje vetem 12 veta, po keshtu gjykata e Tokjos per krimet e luftes te qeverise japoneze, denoj vetem 7 vete me vdekje.

  • Censisi I vitit 1951 rregjistronte vetem 157 Cam.

  • 2016- autori I ketij shkrimi, ish ministry I jashtem I Greqise Pangallos deklaron se “citoj: qe kur doli televizioni u harrua gjyshja qe fliste, kercente e kendonte shqipse doli televizioni!

  • Ceshtja came “jo nuk egziston”’ sic thone qeverrite greke, por eshte ceshtja e nje populate te tere qe megjithe shpernguljet massive te shqiptareve qe nga viti 1460 nuk kane arritur ti shuajne dot. Eshte ceshtja e nje populate etnike qe ka banuar nje territor kompakt, prej rreth 10000 kilometr katrore, ne vijemesi me territoret e shtetit te socem shqiptar qysh nga iliret.

  • Detyrim I Vettingut te analizoje dhe te beje publike burimet e parave/Euro, dollare te industries se ndertimit te kishave, dhe gjithe infrastructures tjeter nga Profesor Doktor Anastas Janullatos I Kishes Orthodokse shqiptare te uzurpuar prej tij.

  Reply to this comment
 13. Intelektuali January 10, 17:46

  Se harrova te shtoja.
  Ky enver krimineli jo vetem we na persekutoi ne intelektualet pro perendimore po na shkerdheu dhe grate, motrat dhe nenat.
  Enver krimineli na fuste ne burg ne intelektualet pro perendimore vetem pse ne kishim orientime seksuale ndryshe. Njeri pa kulture

  Reply to this comment
  • Kasem Aga Tartufi January 10, 19:04

   More Kumandar Intelektuali !
   Paske roitur fare more Mavri ?
   2017 paska trokitur Rende ne koken
   tuaj Katrore .
   Po pse kuvendon keshtu more Kaqol ballisti .
   NA turperove more qe gjeç belane ,
   na Fellliqe , e na more Erzin more Zullap .

   Po edhe ne çofshin te verteta ato qe Thua ,
   pse i deklaron publikisht more Firaun Edepsiz
   faqe Ziu .
   Mos eja me te Tajvani ,
   se do ti numerojme ato Brinje …..
   pu pu puuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
   jazek jazek o perenduar nga Dylberizimi Turk .

   Reply to this comment
   • Petrit T January 10, 20:23

    ky intelektuali
    paska shku per lesh ….
    qenke koplet Kaqol ,
    ane shat ane Bagdat .
    po ketu nuk po diskutohet
    se te kruhesh Bytha ty more bashibozuk .
    Paske dale nga shinat o tajvanist Zogisti .

    Reply to this comment
   • Latifi January 10, 21:06

    Dridhe Intelektual Dridhe .
    te paskan vajtur trute mbas Qafe o nastro .
    Ne nje Vrime i bie Kavallos
    nuk di melodi tjeter ,.
    Kriminel Enveri ,
    na torturoje , na Perdhunoje e PLOTE budallalliqe te tjera .
    Po kestet e DemShperblimet ke 27 vite
    qe po i merr .
    akoma keste kerkon te marresh ?

    Reply to this comment
  • intelektuali January 11, 11:29

   Ik dhe bej shurren enveriste o KOQE qe nuk ke nderin dhe moralin per te kopjuar dhe imituar ashtu sic duhet intelektualet shqyptare,

   sepse:

   DUKESH QE NGA LARG QE JE NJE SURROGATO HAFIJE E SIGURIMIT TE ENVERIT DHE EDVINIT.

   qe per fatin e keq te Shqypnise dhe shqyptareve akoma “gelojne” si krimbat ne hale ne shoqerine tone civile mjerane.

   Reply to this comment
  • korcari January 11, 21:09

   More intelektual, te te pyes,ti ishe apo ne burg u bere pederast,dhe tani na shet dengla si Byth…..ir pro perendimor.

   Reply to this comment
   • mb January 13, 05:16

    Intellectual, na i rendit ato intelektual properndimor, apo ata si Arshi Pipa… qe fajsonte kosovaret per problemet qe kishin ne Jugosllavi…

    Reply to this comment
 14. paci January 10, 18:46

  Ky ish ministri i jashtem grek mos te tregoje perralla per net dimri , se e para e punes Shqiperia nuk ka qene asnjehere me boshtin e me Italine por ka qene Shqiperia e pushtuar nga Italia disa here duke luftuar pushtuesit e saj, shqiptaret ndihmuan edhe greket sic shprehet edhe vete ky ish se greket e shqiptaret luftuan ne shekuj kunder pushtuesve te perbashket por puna eshte se mbas Enverit greket harruan miqesine mes dy popujve dhe u hodhen ne sulm per te fajesuar Shqiperine e vogel dhe per te greqizuar sa me shum shqiptar qe shkaterruan socializmin e mjetet e punes ne Shqiperi . Ky ish minisri grek duhet ti kishte hedhur nje sy fjalimit te Enver Hoxhes ne 45-sen ne Paris dhe te kishte lexuar me kujdes po librin e Enverit ” DY POPUJ MIQ”pastaj te na tregoje prrallen e mbas Enverit per Ramizin e per Salen . Kurse per sa i perket politikes se jashtme te qeverise Rama, e ka kuptuar ky ish se Rama eshte per fqinjesi miqesore dhe te sinqerte per dy popujt tane dhe per te gjithe popujt e Ballkanit te cilet historikisht u ndihmuan dhe perfituan edhe padrejtsisht prej shqiptareve ..

  Reply to this comment
 15. VFLP January 10, 19:19

  Cudi e madhe , si shpetoj koken ky INTELEKTUAL kerma , apo me siguri qe ka qene i besuari i sigurimit, ne burgjet e kohes , ose ky : (INTEL) ose babai !.

  Reply to this comment
 16. Epaminonda Koleka January 10, 19:36

  Ky Pangallosi i vitit 2017 nuk i vjen as te gishti i kembes gjyshit te vet, diktatorit Pangallos te vitit 1923.Gjynah sa eshte degjeneruar rraca e paster arvanitase! Pangallosi i Shek. XXI jo vetem, qe nuk merr vesh nga politika e jashtme ne Ballkan dhe ka qene mavrija edhe minister i jashtem i Helladhes se ngrate, por ai nuk ka njohurite minimale per historine e 30 viteve te fundiot te fqinjes se Greqise, Shqipeirse. O Pangallos i mjere meso qe:
  1- Dikatura e Dulles nuk morrikarkater teresisht personal qe nga viti 1970,por qe nga viti 1961, kur Dulla i rreshkiti tuteles sovjetike dhe i coi per lesh bubi filosovjetiket (Belishova,Tashko,B. Spahiu, M.Como etj.) ne udheheqjen e PPSH-se.
  2- VKM-ja e kabinetit Papandreu per quasi heqjen e gjendjes se luftes Greqi-Shqiperi eshte e vitit 1986 jo 1987 ore Arvanitas me tru te dhjamur si grek Komatini.
  3- Ne vitin 1992 popullsia aktive e Shqiperise nuk ishte 2 milion ne vitin 1992. Dhe ne ate kohe nuk kishte 2 milion shqiptare emigrante legale dhe ilegale ne Greqi madje edhe po te fusim ne hesap nja 30-35 mije grekofone.
  4- Viziten e konservatorit Samaras ne Dervican e ke vendosur ne vitin e gabuar, po hajde mo se nuk ka gje Pangallos hesapi!
  5- Ne 31 mars 1991 ne zyra shteti i kishin selite ne qender dhe ne rrethet (te pakten kryesoret) edhe partite opozitare PD, PR madje edhe Partia Ekologjike e Namik Hotit ore Pangallos!
  6- Perrallen me Traktatin e miqesise se vitit 1996 tregoja Gjykates se LArte greke (Aeropaguit a si dreqin i thone greqisht) ore Pangallos jo ne shqiptareve. Kjo gjykata e jote greke pse per pronat e shqiptareve ne Greqi nuk e merr parasysh VKM-ne e Papandreut a di te me shkoqitesh o arvanitas me grek se grekerit e Azise se Vogel?!
  7- Shqiperia ne tetor 1940 nuk ishte bere aleate me Italine e Musolinit,por qe ngsa 7 prilli 1939 ishte e pushtuar po nga kjo Itali. Sipas kesaj tautologjise tende o arvanitas i roitur Qeveria Kuislinge e z. Ralis ne vitin 1944 e bente Greqine aleate te Rajkut gjerman jo toke e pushtuar nga Gjermania naziste!!!
  Etj. etj.o i mjeri ish arvanitas

  Reply to this comment
 17. Krist January 10, 19:53

  Intelektualit dhe shokeve te tij,mund t’i them se Rama,ka shume gabime,bile edhe faje te renda,por problemeve qe ka ngritur dhe menyra se si I ka ngritur ato per Greqine dhe qeverine e saj,qendrojne dhe meritojne pershendetje.

  Reply to this comment
  • intelektuali January 11, 10:24

   Keshtu e pershendesnin dhe e duartrokisnin papushim servilet Enver Hoxhen kur e izoloi Shqypnine nga Bota dhe e beri si nje kamp perqendrimi stalinist te tipit GULAG me nje popull qe i tha te hane bar se nuk do te dorezohen tek ARMIKU dhe se Vatani eshte prona e tij feudale, njashtu sic e mbajti per 50 vjet me radhe,

   prandaj:

   Mos u ngut ta pershendesesh artistin pa shkolle, Edi Rama, ose PARTIZANIN e vetshpallur te Enverit, te cilit askush nga Bota Demokratike nuk ka per t’i hedhur me qurret, sepse ishte aq KAQOL sa mallkoi Presidentin amerikan Trump si nje halabak ordiner vetem se i fryu ne vesh spekullanti George Soros per te mbajtur te gjalle fondacionin e tij mafioz “Clinton” qe ka bere te vuaje kaq shume Lindja e Mesme dhe qe ka shkaktuar kaq shume vuajtje njerezore ne Bote.

   Ka ardhur koha qe shqyptaret te hapin syte dhe ta shikojne Boten dhe Fqinjet realisht pa syze demagogjie enveriste,

   sepse:

   CFARE DO T’I BEJE EDI RAMA ME 1 MILION SHQYPTARET E GREQISE NE SE ATHINA I MERR PER BYTHE DHE JA CON BRENDA NATES NE KUFI RILINDJES SOCIALISTE TE ENVERIT?

   A e mendon kush ne Shqypni kete zhvillim te situates?

   Reply to this comment
 18. Aliu nga Selenic January 10, 20:00

  pARA CA DITESH KY THA QE JAM KRENAR SE KAM GJAK SHQIPTARE.pO SOTE C`FARE PERRALLIS.?
  Si qenka i pa kuptim heqja e ligjit te luftes kure ky ligja tregon absurditetin e nje shteti q proklamon demokraci qe ne lashtesi dhe ne terrenin praktike eshte me shume se nje shtet Naziste.!
  Po c`fare kerkon ligji i luftes ne nje kohe qe ne se bashku jemi ne NATO- to jemi duke shkuar drejte BE-se. Ishte nje lufte e perbashket kunder te njejtit armike. Foca shqiptare nuk ka pasur ne lufte te veqabta si shtet se shqiperia ishte e pushtuar, ato mercenar qe u moren ne lufte ishin te marrur me forcen e armes dhe jo me deshire.
  Ky absorditet nuk ka vende me.Hiqeni keto masakra ndaj shqiptarve dhe kthuni demokracise se vertet dhe mardhenjeve reciproke e te sinqerta ne mes shqiptarve.! Mjafte me perrall gerek qe 70 e ca vjet.!

  Reply to this comment
 19. Pellazgos January 10, 22:51

  Diferenca ndermjet Greqise dje Arvanitasve me shqipetaret eshte se te paret luftuan u cliruan nga turqit kurse shqipetaret te pa bese,pa nder,pa dinjitet,pa kujtese e mbushen kete vend te Jeorgios Kastriotis me Xhami,festojne Barjamin,Novruzin,urrejne vendasit Orthodokse,pamvaresisht qe edhe te krishteret i kane duart me gjak kunder te pareve te tyre.
  E kemi thene qe nderi eshte te clirohemi nga Turqia dhe Italia,kete keta idiota nuk mund ta kuptojne dhe do e paguajne nje jete te tere,se dihet qe me presione droge,prostitucione,terrorista nuk ka frike Greqia dhe Evropa.
  “Shqipetaret” islamike duhet te kuptojne qe Turqia kete rradhe eshte e shkaterruar nga Cifutet qe nuk mund te kontrollojne shtetin e tyre prandaj dicka te behet nuk ja mba me bytha se Rusia,Serbia,Greqia do ju shkerdhejne se nuk durohet me.

  Reply to this comment
 20. Arber Iliri January 10, 22:59

  Po mire more Pangallos une kam nje pyetje, sipas kushtetutes greke kush e ka te drejten e shpalljes se luftes me nje vend tjeter apo vendosjen e paqes, apo le te thomi mire qeveria e merr nje hap por a duhet ratifikuar ky vendim.Edhe nje verejtje per ate punen e agresorit, e ka vendosur kombet e bashkuara se ciles ane i ka perkitur Shqiperia, e futi tek vendet aletate antifashiste jo tek aletatet e boshtit Rome-Berlin -Tokio, ndreqi keto gjera e pastaj shkruaj.Per borxhet ndaj BE nuk te pyes se dij qe do genjesh edhe ti si gjithe greket.Ne ketyre tipave u thomi mashtrues.

  Reply to this comment
 21. MH January 11, 01:28

  Z. Theodhoros Pangallos,

  Gjithenji i bini kumones po asnjihere nuk tingellon paster dhe drejt.Ne kemi faktorin njeri qe tregojne persekutimet e shovinizmit grek ndaj gjithenji krahine CameriseVec sa ma siper kemi dhe historian qe denoncojne gjithe praktiken tuajen shoviniste per asimilimin me dhune dhe ne shume forma te tjera aspak ne mbeshtetje sic jane ligjet e Helsinkit per te drejtat e njeriut.Ndaj mos u turbullo.Sot koha flet per unitetin e bashkimin e gjithe trojeve etnike Shqiptare ne nji truell te vetin.
  Ne do te ecim ne rrugen e drejtesise dhe te ndershmerise te paradhesve tane e ti cojme detyrat patriotike konkretisht deri ne fundin final.
  Ja se cfare deklaron Patrioti i lavdishem Isa Boletini:

  Kurr s’kem lype ca s’na takon
  Trolli i t’parve kot s’na shkon
  As e shesim as kujt s’ia lajme
  per pa deke e shkri te tane.

  Reply to this comment
 22. alphade January 11, 01:47

  Z. Pangallos , me sa duket ju nuk e keni lexuar fare se
  cfare kerkon kryeministri shqiptar,Rama :
  1- Kush e vendosi Ligjin e Luftes ne Greqi ? Parlamenti
  grek . Pra, ky parlament ka te drejten ta abrogoje Ligjin
  e Luftes me Shqiperine dhe JO Keshilli i Ministrave te
  Greqise! Edhe dicka tjeter, ne dokumentat greke ky
  Ligj ende ekziston aktualisht. Dhe hilet e grekerve jane
  shume te aferta me ato te shqiptareve . Ne shqiptaret
  themi: ka nje dobicllek qe greku e mban ende Ligjin e
  Luftes me Shqiperine dhe ku qendron pikerisht hileja
  greke ?? Nuk i ngjan tamam ” Kalit te Trojes” ,por dic-
  ka me thjeshte sa per te shpallur lufte per Helene e
  Trojes eshte ceshtja came midis gjithe kesaj retorike
  alla greke. Thjeshte qeveria greke nuk don asesi qe
  Camet te kthehen ne trojet e tyere ,ne Igumenice,Filat
  etj.etj. Prandaj, Pangallos na thote se nuk e kupton
  ose ben te paditurin se cfare kerkon Rama . Ne dy pa-
  ragrafet e fundit, Pangallos e ekspozon veten dhe qelli-
  met e tij antishqiptare kur thote:
  2- Shqiperia,thote Pangallos se hera e fundit qe ” Shqipe-
  ria lidhi aleance me Musolinin” ! Sa poshtersi ,zoti Pan-
  gallos dhe kjo del nga nje arvanitas , babai i te cilit
  mbrojti me nje vendosmeri ceshtjen arvanitase dhe
  shqiptare. Pra, e gjithe retorika e tij ne kete artikull
  nxjerr krye vetem ne rreshtat e fundit duke i nxjerre
  shqiptaret si kolaborocioniste te fashizmit te Musolinit
  dhe jo si vend i pushtuar nga fashizmi italian. Por ky
  vleresim nuk qendron vetem duke e ballafaquar me
  qendrimin qe mban sot Greqia ndaj Italise ,si molla me
  dardhen,thone shqiptaret apo si muaji gjate prej deka-
  dash mjalti. Ndersa me Shqiperine vazhdon e njejta
  “CANTALETA”, thone spanjollet ?! Kolaboracioniste te
  Musolinit ?! Zoterinj ne i njohim dredhite e juaja !
  Sa per Enverin ! Ai ua dinte keto dredhi dhe prandaj sa
  qe gjalle Ai juve ju shkonin shtate ne qase ! ” Uleni
  bishtin ju venizellosit..” Ndersa Mehmeti iu dha ultima-
  tumin: ” per dy ore gjysem jemi ne Athine ….”” Sot na
  vjen ne kufi nje gjeral grek,minister i veshur ushtarak
  dhe kercenon Shqiperine me 71 parti pa asnje vlere e
  dinjitet qe t’ ju thone : Ndal !!! Pyetja ime eshte e thje-
  shte: Valle do te guxonit te kercenonit ju greket Shqi-
  perine e Enver Hoxhes …..??? Kurresesi !!!

  Reply to this comment
 23. macupicu January 11, 04:04

  Ish – ministri Pangallos, me kete shkrim, ka ngelur ne klase qofte ne fushen e historise, qofte ne ate te drejtesise po ashtu edhe te politikes. Shkrimi i tij ehste i nje niveli krejt te mjere dhe nuk mund te ndodhte ndryshe kur kerkon te ecesh ne gjurmet e te pareve te tu dhe kunder se drejtes. Kaq jurist i madh eshte Pangallos saqe kerkon te na binde se nje ligj quhet i abroguar me nje vendim qeverie. Ku dhe kur ndodh kjo ? Kerkon te na tregoje hiostorine e 70 viteve te mbushur me genjeshtra dhe shtremberime. Shifrat qe jep jane qesharake. Konkluzioni i europian per zgjedhjete e vitit 1991 nuk ishte ” free but not fair ” por ” Free and fair ” ( te lira dhe te ndershme “. Eshte tjeter pune se shteti grek ishte i perfshire ne gjithe rropulline dhe kaosin qe zbulimet dhe propaganda e huaj krijuan ne Shqiperi per te sjelle ne pushtet veglat e tyre qorre. Ky fare politikani, ” demokrati ” ( vini re si jep leksione per drejtesi e demokraci ) nuk na thote se si eshte e mundur qe pas 1990 te gjithe minoritaret greke u lejuan te shkojne tek ‘ vellezerit e tyre ” ne Greqi, madje duke iu bere thirrje edhe vete qeveria greke, ndersa shqiptaret e Camerise nuk lejohen as sot, jo te shkojne tek ” vellezerit ” e tyre ne Cameri por as tek shtepite e tyre. Nga ana tjeter, politikani grek paraqitet qesharak dhe i mjere kur pretendon se Shqiperia vazhdon te konsiderohet agresore njelloj si Italia ( megjithese ishte e pushtuar prej saj dhe nen urdherat e saj ) por nuk na tregon perse Greqia nuk ka ndonje Ligj Lufte me Italine ( apo thjeshte sepse nuk ia mban dhe se ndaj Italise nuk ka pretendime territoriale ) ? Timeo danaos et dona ferentes!

  Reply to this comment
 24. demo January 11, 07:23

  Te kete qene minister i jashtem ky gdhe.ky shejtan-budalla!!!!!!!Pasi lexova kete ministrin e Greqise jam i qarte tani pse falimentoi Greqia si shtet.Te fajesoje shqiptaret,pse Greqia u sulmua nga Italia fashiste!!!!Te fshehe ne xhepin e by..ligjin absurd te luftes,qwe keta injorante megallomane mbajne me Shqiperine!!!!!!Te pergojoje zgjedhjet e para pluraliste qe organizoi Ramiz Alia,qe per hir te se vertetes kane qene zgjedhjet me te drejta dhe te ndershme qe ka zhvilluar ky vend.Mikrobin e grabitjes se zgjedhjeve e futi maloku ne 1996.Kur vijne e japin leksione demokracie dhe europjanizmi keta murgjit injorante te manastireve mesjetare? Keta jane versioni orthodhoks i Haxhi Qamilit- Turqit ne xhami,Kaurret ne Kishe..U ka mbetur mendja tek Turqia,se Turqia per ta ishte minjere ari,si ALUIZNI,qe shperndan tapi per tokat e vjedhura.Cfare ishin toka te Shqiptareve,Bullgareve,Vllaheve,Turqia ua dorzoi te gjitha grekeve.

  Reply to this comment
 25. ETHEM January 11, 11:55

  HODHI BUDOLLAI NJE GURE NE LUME DHE DISA FASHIST GREK SI AI I BEJNE TEMENA.KETA TE SHITUR TE GREKU SI SALIU E KO..JANE ARMIQ TE SHQIPERISE.MUK DUA TE MERREM ME SHPIGJET E PANGALLODIT RRONDOKOP.POR DUA TU THEM EDHE TE TJEREVE SE GREQIA KA 204 VJET QE PTETENDON TOKE E DETE TE KETIJ VENDI.AJO KERKON FILLIMISHT JUGUN E VENDIT E MANDEJ TE GJITHE VENDIN.KJO DIHET HISTORIKISHT.I HARRUANE KETA VAMPIRE PROVOKACIONET E 1949,VRASJET NE POSTAT KUFITARE SHQIPTARE,PUNEN ARMIQSORE QE BENE KISHA GREKE ME JANULLATOSIN E PRURE NGA SALIMORTJA.TA DIJ MIRE KY HREKU E ATA QE SHKRUAJNE ME EMER TE RREM SE..EDI RAMA PO U TREGON KUFIRIN TE THANA.BOLL U TALLEN ME LIGJIN E LUFTES,POPULLIN ÇAM,ME BKERHE DETI E TERITORE PER GJOJA VORREZA.NSE EUROPA DO REAGOI DREJT,GREKUT DO TI VENE PORDHET NE ZEMER…DO I PAGUAJ TE GJITHA POSHTERSIT QE KA BERE.SA PER EMIGRANTET TANE NE GREQI..ESHTE MERITA E POPULLIT GREK TE PLAKUR QE KERKON TU LIDHIN BREKET E RENA PER TOKE,PASI SIÇ THOT JANULLATOSI MJEKRISH “..KUR GREKET PININ KAFE KLUBEVE..SHQIPETARET U MBLIDHNIN ULLIJNE ..”DITA BENE MIRE QE I NXJERR LAKURIQ KETO PIKPAMJE TE MYKURA TE PANGALLOSIT E LAKEJVE TI TIJ TE SHITUR E TE FUTUR NGA SEGMENTE ARMIWSORE PER TE ACARUAR SITUATEN NE PRAG ZGJEDHJESH NE QERSHOR.DHE KJO PROPAGANDE NE JUG E VERI DO TE SHTOHET,SA KOHE QE MIDIS NESH BRENDA VENDIT DO TE KET PERKRAHES TE MONARKOVE GREK E UDB JUGOSLLAVE

  Reply to this comment
 26. Paul Tedechini January 11, 15:31

  E verteta historike asht se grekt se bashku me arvanitasit (shqiptar ortodoks) luftuen se bashku kundra pushtuesit Kalifatit Islamik rurk-osman, ndersa shqiptart ishkristjan (ish katolik dhe ish ortodoks) u bane sherbetor te bindun te turqve. Pasojat jane keto qe jane. Askush ne Ballkan nuk na don dhe nuk do te na doje pers kohe na shqiptart nuk do te shkeputemi nga Turqia dhe arabt. Ketu nji rol antikombetar dhe regresiv lo kleri musliman pjedhe dhe sherbetorja e perherhme e turqve.

  Ju sugjeroj qe te tregoni pak burrni e te shkrueni ne kete gazete shqiptare me EMER dhe MBIEMER e jo me pseudo-nime (pseudo-emna).

  Reply to this comment
 27. Qarri i zigurit January 11, 17:41

  Kasem aga. Kam dy dite qe qesh me lot me komentin tend. E kam lexuar dhjete here a me shume.

  Reply to this comment
 28. enveri = zeusi i shqiperise January 11, 17:46

  Duke ju kerkuar ndjese lexuesve per materialin e gjate,mund te them se ne historine e Shqiperise vetem Enver Hoxha i “trodhi” greket prej koqesh edhe pse kishin pas bythe angline dhe ameriken:

  here you go !

  1934-1946, Themelimi i Mavit, dëbimi i çamëve dhe goditja nga qeveria e pasluftës

  Nga viti 1920 e deri në 1934 strukturat e drejtësisë kishin mundur të identifikonin dhe skedonin një numër të madh personash të lidhur me silogjet vorio-epirote dhe agjenturën greke. Lista të gjata u përpiluan nga qeveritë e ndryshme që pasonin njëra- tjetrën që nga ato të Iliaz Vrionit, Xhaferr Ypit, Pandeli Vangjelit e deri tek ato të Zogut. Vasil Shahini ishte identifikuar si koka e agjenturës e për këtë edhe u dënua, pas tij vinin Jani Diamanti, Sokrat Bozhori, Thanas Bollano, Filip Stamuli etj.

  Në të njëjtin krah strukturat e fshehta të Ministrisë së Brendshme jashtë vendit informojnë nga Greqia mbi riorganizimin e çetave andarte që kishin kryer më parë qindra masakra në jug dhe juglindje të Shqipërisë. Sipas informacionit mbështetësit financiarë të këtyre grupeve të armatosura premtonin para në këmbim të anëtarësimit në këto çeta. Deri në datë 18 Nëntor 1934 numri i të anëtarësuarve në to arrin në rreth 250. Mbledhja e krerëve të çetave sipas dokumenteve të kohës bëhej në disa hotele në Follorinë të Greqisë ku qëndronin të paktën 15 kryetarë të vjetër çetash, të cilët kishin qenë në Shqipëri edhe në vitet 1914. Pagesa për çdo mercenar që do të bashkohej ushtarakisht me këtë grup ishte 60 franga floriri.

  Njëkohësisht silogjet vorio-epirote vijonin organizimin. Strukturat ndahen në dy pjesë, familja Stefani në SHBA siç thuhet në dokumente merret me mbledhjen e të ardhurave financiare për familjet grekofone që mund të vinin nga Shqipëria në Greqi. Ndërsa pjesa tjetër e të ardhurave shkon për të financuar aktivitetin propagandistik dhe ushtarak të çetave andarte. Kompania ushtarake e Leskovikut nën emrin e nënkolonel Ali Rizës kërkon forcimin e masave për t’i paraprirë çdo sulmi të papritur të kufirit shqiptar.

  Himara ishte një ndër pikat e nxehta të përballjes mes shërbimit sekret shqiptar dhe atij grek, të cilët qëndronin të kamufluar pas dy palëve të quajtura Partia Nacionaliste dhe Partia Grekomane. Në qendër të luftës ishte problemi i shkollave private dhe atyre publike, si dhe ai i zgjedhjeve për kryepleqësitë. Pala shqiptare mbante lidhje të forta me Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe atë të arsimit duke kërkuar edhe përkrahjen e fortë të elementëve atdhetarë në krahinë.

  Pas rreth tre javësh, Vasil Shahini, drejtuesi kryesor i grupeve grekofone në Shqipëri lirohet nga internimi. Ministria e Brendshme i jep këshillat e rastit, një ndër personazheve më të fuqishme në atë kohë që kryente ndërlidhjen mes strukturave shtetërore në Greqi dhe lëvizjeve vorio-epirote brenda vendit. Në telegramin dërguar prefekturës Gjirokastër, Ministria e Brendshme kërkon që Vasil Shahini të mbahet nën vëzhgim të rreptë.

  Në 1936 diplomatë grekë me anë të konsullit të Korçës kërkojnë lejimin e një meshimi të dytë në gjuhën greke në një nga kishat e qytetit ekskluzivisht për personelin e konsullatës. Por kjo kërkesë hidhet poshtë nga autoritetet shqiptare. Në shkresën zyrtare bëhet e qartë se në kishat autoqefale shqiptare në meshim dhe predikim lejohej vetëm gjuha amtare, çdo gjuhë tjetër ishte rreptësisht e ndaluar. Prefekti i Vlorës, Ismet Kryeziu, i kërkon zyrës sekrete në shtator të 1936-s që nxënësve nga Himara që studionin në Greqi të mos u jepej pasaporta derisa të hiqej dyshimi se nuk studionin me bursa të huaja, duke e mbështetur këtë në nenin 425 të dekret/ligjit organik të arsimit që urdhëronte mospranimin e bursave të huaja pa lejen e saj. Duke qenë se ky problem ishte shqetësim edhe në zona të tjera të vendit me 26 shtator Prefektura Gjirokastër njofton zyrën sekrete se një numër i madh studentësh jashtë vendit duke u paraqitur me certifikatat shkollore ku rezultonin të regjistruar kërkonin pajisjen me pasaporta si studentë. Ndërkohë që sipas ligjit, ata duhet të paraqisnin një deklaratë të noterizuar sipas së cilës nuk do të pranonin asnjë bursë të huaj. Të njëjtin shqetësim ngre edhe konsulli shqiptar në Janinë, Xhemal Frashëri.

  Në vitin 1937, Shqipëria dhe Greqia nënshkruan një marrëveshje për çeljen e tri shkollave private greke në Himarë. Në këmbim shteti fqinj do të ofronte mësimin e gjuhës shqipe në dhjetë shkolla të Çamërisë. Kushti tjetër i Shqipërisë ishte që mësuesit të ishin shqiptarë dhe të zgjidheshin nga popullsia vendase çame. Por pavarësisht se e nënshkroi marrëveshjen Greqia bëri çmos që në shkollat në Çamëri të emëroheshin elementë grekofonë, të cilët kishin në programin e tyre forcimin e idesë së Vorio Epirit.

  Ndërkohë, pak kohë pasi kishte lënë internimin dhe pavarësisht se mbahej nën vëzhgim të rreptë nga organet e drejtësisë e informatorët, Vasil Shahini rimori sërish të njëjtin pozicion në drejtim të celulave vorio-epirote. Së bashku me njerëzit e tij më të afërt Jani Diamanti, Vasil Xhongo, Spiro Miho, Aleks Dajlani, Vasil Zeri dhe Telo Cici, tregtari nga Dervicani organizonte shpesh mbledhje ilegale në Gjirokastër.

  Pak javë më pas Vasil Shahini i shoqëruar nga bashkëpunëtorët e tij Kicati, Laboviti, Zeri e Bollano udhëtojnë drejt Greqisë për t’u kërkuar drejtuesve më të lartë të këtij vendi një mbështetje më të madhe për lëvizjen e tyre vorio-epirote. Në bazë të kërkesave presioni ndaj shtetit shqiptar për hapjen e gjimnazeve në gjuhën greke e më pas aneksimi i Jugut të Shqipërisë nga Greqia. Shkresa e kohës jep detaje mbi këtë aksion të ri të krerëve të agjenturës greke në Shqipëri.

  ZYRËS SEKRETE 20/12/1938

  Një delegacion prej 4-5 vetash kanë kërkuar t’i paraqesin kryetarit të qeverisë greke një peticion për t’i ndihmuar në kërkimet dhe punën e tyre. Personat janë Vasil Shahini, Telmah Laboviti, Gligor Kicati, Ilia Zeri, me ta ka qenë dhe Aristotel Qendro nga Labova e Madhe, i shoqëruar nga i ashtuquajturi Bollano prej rrethit të Himarës. Të gjithë njihen si elementë grekofonë dhe punojnë për dobësimin e ndërgjegjes kombëtare në këtë qark. Më pas kërkohet aneksimi i një pjesë të kësaj province nga shteti grek dhe hapja e gjimnazeve në gjuhën greke.

  Viti 1939 do të vinte edhe njëherë në provën e mbijetesës shtetin shqiptar. Ushtria italiane zbarkon në Durrës më 7 prill. Mbreti Ahmet Zogu largohet menjëherë nga Shqipëria, monarkia bie. Kjo situatë kur i gjithë vendi vihet nën pushtimin fashist favorizon grupet vorio-epirote që ishin të mbikëqyrura rreptë nga strukturat shtetërore të mëparshme. Regjimi i ri rimodeloi Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe disa ndër funksionarët më të lartë të saj i nxori jashtë shërbimit.
  Armata mbretërore u shkri dhe kaloi në përbërje të armës së karabinierisë. Vasil Shahini duke u përpjekur të përfitojë nga kaosi, intensifikon lëvizjet dhe takimet në Jug të Shqipërisë duke dhënë direktiva të qarta sesi duhej punuar dhe vepruar në këto zona me minoritarët, por edhe shqiptarët. Por kjo nuk do të zgjaste gjatë pasi edhe strukturat policore italiane skedojnë Vasil Shahinin. Regjimi fashist, një ndër reformat më të thella e kreu pikërisht në shërbimin sekret i cili u shkri më 1940 dhe në vend të saj u ngrit zyra politike dhe e personelit në krye të së cilës u vendos Harito Harito. Ja një nga dokumentet e kohës ku evidentohet qartazi informacioni që përcillej për Vasil Shahinin dhe disa ndër bashkëpunëtorët e tij të ngushtë.

  02/05/1940

  Personat e poshtëshënuar zhvillojnë propagandë greke dhe janë grekofilë. Të gjithë këta persona kërkojnë bashkimin e kishës me atë greke dhe Jugut me Greqinë. Këta persona do të ruhen në mënyrë të veçantë.

  Vasil Shahini
  Papadopuli
  Vëllezërit Licaj
  Gligor Kicati
  Vasil Xhongo
  Niko Lezo
  Dhimitër Vavako

  Pasi kishin përgatitur mjaft mirë territorin duke shfrytëzuar dezinformimin mediatik, por edhe protestat sikur shqiptarët po kërkonin me forcë të sulmonin Greqinë për të rimarrë Çamërinë dhe tokat e tjera të pushtuara, italianët më 28 tetor 1940 sulmojnë nga territori shqiptar me më shumë se 140 mijë trupa Greqinë. Me gjithë faktin së Shqipëria nuk ishte pjesë e sulmit italian ndaj fqinjëve, grekët me një dekret mbretëror më 10 nëntor 1940 shpallën menjëherë gjendjen e luftës me Italinë, por edhe me Shqipërinë. Mbi bazën e këtij ligji autoritetet greke konfiskuan pronat e çamëve, toka bujqësore, kullota, pyje, troje ndërtimi që kapnin një vlerë të përafërt me 350 milionë dollarë. Në fakt, dy batalionet shqiptare Tomori dhe Taraboshi morën pjesë vetëm në operacionet për të çliruar Korçën e pushtuar nga trupat greke.

  Pavarësisht trupave të shumta të angazhuara nga Benito Musolini italianët do të dështonin keqazi.

  Grekët në ofensivë me mbështetjen e fortë të britanikëve shtrijnë pushtimin e tyre në Shqipëri. Më 22 nëntor grekët pushtuan Korçën, më 6 dhjetor Sarandën dhe me 8 dhjetor Gjirokastrën. Ushtria greke ndërmori një fushatë djegiesh dhe shkatërrimesh në të gjithë territorin e pushtuar. U shkatërruan kishat në Ersekë, në Boboshticë, në Dardhë, në Kapshticë, në Korçë, në Drenovë e Voskopojë, por edhe xhamitë në Ersekë, Vloçisht, Pogradec, Leskovik, Mborje e Zvezdë.

  Gjatë pushtimit grek të Gjirokastrës në 1940 autoritetet e larta të vendit fqinj pas dështimit për të vënë në krye të konsullatës Vasil Shahinin në 1926, propozojnë krahun e tij të djathtë Jani Diamantin, por edhe ky kundërshtohet.

  Në 8 Nëntor 1941 në Tiranë nis kthesa historike që do të përcaktonte më pas fatet e Shqipërisë për rreth 45 vjet, themelohet Partia Komuniste. Që nga ai moment përplasjet mes grupeve vorio-epirote dhe komunistëve do të pasonin njëra-tjetrën sidomos në Jug dhe Juglindje të vendit. Në libra të ndryshëm të autorëve grekë flitet edhe për një tentativë bashkëpunimi mes dy fronteve në takime që janë organizuar në Konispol, Labinot dhe Poliçan.

  Por dështimi në bashkëpunimin mes dy fronteve, komunistëve dhe grekëve, do t’i hapte rrugë një lidhjeje të fortë mes Ballit Kombëtar dhe grupeve vorio-epirote. Vasil Shahini që njihej si koka e agjenturës greke në Shqipëri do të vendoste marrëdhënie mjaft miqësore me drejtues të Ballit ashtu siç pranohet edhe nga dëshmitarët e kohës.

  Lidhjet mes Ballit Kombëtar dhe grupeve vorio-epirote zbulohen edhe në librin e Bekim Budos “Shërbimi i fshehtë”. Drejtuesit kryesorë ballistë Mit’hat Frashëri, Bahri Omari, Hasan Dosti e Kolë Tromara u lidhën fort me Partinë Liberale Greke. Në krye të kësaj veprimtarie, theksohet në libër, u vunë shërbimet sekrete greke, të cilat organizuan edhe një grup antishqiptar të emërtuar nën siglën Onash ku merrnin pjesë minoritarë të arratisur prej vitesh nga Shqipëria. U ngritën qendra të grumbullimit, përgatitjes dhe stërvitjes të tyre në Pirgo, Konicë, Janinë, Filat e Kostur.

  Duke u përpjekur të shfrytëzojnë luftën në Shqipëri e më gjerë dhe kaosin që mbizotëronte në të gjithë rajonin, grupet vorio-epirote me mbështetje të fortë të shtetit grek programojnë nisjen e një aksioni të gjerë e të përgjakshëm në zona të ndryshme të vendit. Në librin e Bekim Budos zbulohet një takim sekret, për të cilin agjenti Barba Gaqi nga Athina informon se është mbajtur në zyrën e zbulimit grek Delfa në Janinë ku nënkolonel Spiro Lito u dha detyra konkrete grupeve agjenturore që do të hidheshin në Shqipëri.

  Ja fjalët e tij:

  Qeveria greke na ka vënë në dispozicion fonde dhe mjete të shumta të cilat do të shumëfishohen në të ardhmen, gjë që ne duhet ta justifikojmë. Ndërsa ju jeni të përqendruar vetëm në minoritet, lëreni Dhivrin, jo se është fshati im, lëreni Dropullin të cilat janë qendrat tona kryesore, ku mbështetemi, merruni me Vurgun, Pogonin dhe sidomos Himarën dhe ta fillojmë për së mbari. Jemi në kuadrin e rekrutimeve masive, që është parimi kryesor i punës sonë. Ju listat i keni. Për ata persona që na raportuan se janë të lidhur me partizanët, këshillat e tyre t’u djegim shtëpitë, të derdhim gjak. Jam dakord le ta fillojmë me Vasil Dalanin nga Bularati, t’i djegim shtëpinë dhe ta vrasim, pastaj të vrasim Lefter Koljanin nga Koshovica dhe Pandeli Garon nga Selo. Çfarë do të thonë njerëzit tanë në Dropull, në Dhivër dhe në 94 fshatrat e tjerë të minoritetit grek në Shqipëri. Me një gur vrasim dy zogj. Këta që do të vrasim janë tradhtarë të Vorio Epirit edhe pse janë ortodoksë. Kështu, ne forcojmë radhët tona dhe do vazhdojmë me kandidaturat që ju propozoni nga zona e bregdetit, Himarës e deri në Kolonjë.

  Agjenti informon se në takim morën pjesë: Spiro Lito, Lefter Guveli, Anastas Mari, Kico Kufo, Nasho Pilo, Llazi Sidheri, Jorgo Vito dhe Kico Longo.

  Në këtë kohë gjenerali grek, Napolon Zerva, themelon në korrik të 1942 Frontin për Çlirimin e Vorio Epirit i quajtur ndryshe Mavi. Sipas dokumenteve të kohës Vasil Shahini, Jani Diamanti e Jani Vidali dyshohet se ishin drejtuesit më të lartë të kësaj organizate në Shqipëri. Sipas librit “Vendet e dhimbshme të Greqisë – dëshmitarët e Vorio Epirit e Vllehëve”, në 1943 është zhvilluar një mbledhje ku është vendosur bashkëpunimi dhe lufta e armatosur për të çliruar Vorio Epirin.

  Mavi vepronte edhe në kuadër të Edes (Lidhja Kombëtare Demokratike Greke) në krye të së cilës vepronte gjenerali Napolon Zerva. Trupat e së cilit kryen masakra të shumta në Çamëri dhe Jug të Shqipërisë. Mënyra e strukturimit të organizatës Mavi mbetet enigmë, pasi lufta dhe fshehtësia në të cilën vepronte i mundësonte ilegalitet të plotë.

  Ndërkohë, trupat pushtuese italiane të thyera keqazi edhe në Greqi shpallin kapitullimin pa kushte më 8 shtator 1943. Vetëm pas një dite në Shqipëri u vendosën trupat gjermane të cilat nxituan të merrnin nën kontroll gjithë vendin për të penguar një zbarkim të mundshëm të trupave angloamerikane. Në 10 shtator ata kishin pushtuar pothuajse gjithë vendin.

  E ndërsa Shqipëria duhet të përballej me një pushtim të ri, përplasjet mes komunistëve dhe elementëve grekofonë do të ashpërsoheshin duke kulmuar në vitin 1943. Në 17 shtator ditë kur forcat partizane të udhëhequra nga Enver Hoxha hynë në Gjirokastrën e çliruar një ndër të parët që ekzekutohet është pikërisht Vasil Shahini. I njohur për më shumë se 15 vjet si koka kryesore që drejtonte silogjet vorio-epirote në Shqipëri. Vite më pas, në rrethana misterioze, në Greqi do të eliminohet edhe një nga njerëzit më të afërt të Shahinit, Jani Diamanti. Të dy këta ishin edhe bashkëthemelues të Frontit për Çlirimin e Vorio Epirit Mavi.

  Fronti Nacional Çlirimtar me Enver Hoxhën në krye njoftuan aleatët se do të ndiqnin gjeneralin Napolon Zerva edhe brenda kufirit grek si kundërpërgjigje ndaj masakrave që bënë në jug të Shqipërisë. Por misioni britanik ushtroi presion duke frenuar këtë sulm të partizanëve shqiptarë.

  Ndërkohë, në këtë situatë, Balli Kombëtar dhe Lëvizja e Legalitetit tentuan të arrinin një marrëveshje me forcat e djathta greke. Në librin e historianit Beqir Meta zbulohen detaje nga propozimet e bëra nga Mit’hat Frashëri në 10 maj të 1944 për qeverinë greke. Ato janë si më poshtë.

  Meqenëse çështja e lidhjes në formë federative varej nga mundësitë që do të krijoheshin pas luftës, të dyja palët të zotohen që sot se do të jenë të gatshme për realizimin e këtij projekti.

  1. Bazat e lidhjes do të jenë pavarësia dhe sovraniteti i të dyja palëve.
  2. Kufijtë greko-shqiptarë do të jenë dhe do të deklarohen solemnisht ata të 1939.
  3. Bëjmë aleancë mossulmi, difensivë dhe ofensivë, si dhe lidhje ushtarake.
  4. Traktate ekonomike të ngushta mes të dyja palëve.
  5. Do të përpiqemi që sa më parë kjo lidhje të bëhet greko-turko-shqiptare.
  6. Në rast lufte, komanda e përgjithshme ushtarake do të vihet në dorë të Greqisë
  7. Të dyja palët do të paraqiten në Konferencën e Paqes si dy palë me një interes të vetëm duke përkrahur politikën e shoku- shokut. Kosova do të zotohet të mbështesë rivindikimet shqiptare për Kosovën dhe anën e Dibrës, që kështu në kohën e ardhshme të mund t’i bëhet ballë rrezikut skllav.

  Pikërisht në momentin kur forcat legaliste dhe Balli Kombëtar u bënë gati të arrinin marrëveshjen me grekët për propozimet e një viti më parë, Enver Hoxha urdhëroi masakrimin e drejtuesve kryesorë të tyre. Komunistët me këtë veprim prenë çdo fije bashkëpunimi mes forcave të djathta në dy vendet. Enver Hoxha kishte menduar ashtu si legalistët dhe Balli Kombëtar krijimin e një federate, jo me Greqinë e djathtë, por me Jugosllavinë komuniste. Goditja që u bëri Enver Hoxha eksponentëve të Ballit Kombëtar nuk ishte i vetmi shkak që çoi në dështimin e marrëveshjes. Shteti grek nuk ishte i gatshëm të kishte një bashkëpunim të tillë me Shqipërinë. Disa kohë më vonë grekët do ta hidhnin këtë ide të rinovuar dhe me kushte të tjera, të cilat synonin helenizimin e plotë të Shqipërisë së Jugut. Në federatë nuk do të pranohej kurrsesi Turqia, të cilës grekët i druheshin, pasi ndikimi i tyre në Shqipëri mund të kalonte në plan të dytë dhe të parëndësishëm.

  Më 27 qershor 1944, ushtria greke nis masakra të përgjakshme në Paramithi për të vijuar më tej në të gjithë Çamërinë. Brenda një natë të vetme 600 banorë, mes të cilëve edhe gra e fëmijë, u përdhunuan, masakruan e u dogjën për së gjalli. Gjenocidi vijoi në fshatin Parg, ku mbi 200 njerëz të pafajshëm u vranë. Masakra të përgjakshme trupat greke të udhëhequra nga gjenerali Napolon Zerva kryen edhe në Filat e Vanar. Fshatrat u mbytën nga gjaku dhe u mbuluan nga tymi dhe flakët. Spastrimi etnik vazhdoi me vite të tëra me një bilanc përfundimtar tragjik me mbi 2900 të vrarë dhe rreth 2400 çamë të tjerë humbën jetën duke u përpjekur të vinin në Shqipëri. Më shumë se 60 fshatra u dogjën dhe pasuritë u grabitën nga ushtria greke.

  Edhe pas çlirimit të Shqipërisë, Athina u përpoq të shfrytëzonte në interes të politikës së saj aneksioniste edhe zgjedhjet e para në Shqipëri, ato të dhjetorit 1945. Strukturat shtetërore greke dhe silogjet vorio-epirote riorganizuan agjenturat e tyre në jug të vendit, duke u kërkuar prerazi të bënin propagandë kundër Enver Hoxhës dhe të bojkotonin procesin zgjedhor. Qëllimi ishte të tregohej në arenën ndërkombëtare se minoriteti nuk donte të jetonte brenda kufijve të shtetit shqiptar, por të bashkohej me Greqinë mëmë.

  Në shërbim të këtij misioni u hodhën menjëherë në terren shumë nga ish-bashkëpunëtorët e Vasil Shahinit, të cilët nisën të shpërndanin trakte, gazeta, por edhe duke organizuar takime të fshehta ku promovohej ideja e Vorio Epirit dhe kërkohej kundërshtimi i komunistëve, duke mos u bërë pjesë e procesit të 2 dhjetorit. Në trakte shkruhej se votimet duhet të sabotoheshin, sepse grekëve nuk duhet t’u interesonte kush qeveris Shqipërinë, por Greqinë.

  Ne s’duhet të votojmë, por të mendojmë të afrohemi me tokën tonë, këto zgjedhje u përkasin shqiptarëve dhe jo neve, thuhej në traktet që u shpërndanë në të gjithë Jugun e Shqipërisë. Menjëherë pas fitores së komunistëve të drejtuar nga Enver Hoxha, grekët kundërshtuan rezultatin, duke deklaruar se zgjedhjet e zhvilluara në të ashtuquajturin Epir të Veriut ishin absolutisht të papranueshme. Sipas tyre, në votime morën pjesë vetëm 60 për qind e popullsisë që ishte tregues i pavlefshmërisë së tyre. Grekët shkuan më tej, kur në një memorandum dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit i lëvizën edhe më shumë shifrat, duke deklaruar se në zonën e Vorio Epirit abstenimi shkonte nga 50 në 90 për qind. Por këto të dhëna binin në kundërshtim me burimet shqiptare, të cilat njoftonin për një pjesëmarrje në proces të minoritetit grek në masën 92 për qind.

  Menjëherë pas ardhjes në fuqi të regjimit komunist në vitin 1946 me urdhër të Enver Hoxhës, strukturat e Ministrisë së Brendshme nisën një fushatë të gjerë arrestimesh dhe ndalimesh në zonat e jugut, duke internuar disa qindra të dyshuar dhe të afërm të tyre si të lidhur me silogjet vorio-epirote dhe propagandën greke që ushtrohej në këto zona. Aksionet nisin nga Derviçani në Gjirokastër, në Ersekë, Leskovik, Himarë e Sarandë. Një pjesë e të arrestuarve dhe të internuarve ishin të skeduar më parë, pjesë e listave të shërbimeve sekrete shqiptare.

  Dokumentet e kohës flasin për 133 të burgosur dhe dhjetëra familje të internuara. Mes tyre bien në sy mbiemra të njohur që kishin qenë mjaft aktivë gjatë periudhës parakomuniste në lidhjet e tyre me elementë që punonin për agjenturën greke, si: Bollano, Lekas, Tatas, Gumas, Papas, Stefanos e Kostas. Mes tyre edhe shumë mësues të shkollave në Gjirokastër, Poliçan, Llongo etj., të cilët, sipas regjimit, punonin si agjentë të fshehur në shërbim të agjenturës greke.

  Të burgosur

  Dervician
  Kristos Tsamis
  Kristos Liakos
  Gregorios Bezatis

  Kakavi
  Michael Miris

  Pepel
  Aphroditis Makou
  Pavlos Melos
  Vasilios Siskas

  Poliçan
  Andreas Ghoulis
  Christos Ghikas
  Athanasios Terpos
  Stavros Iassonides
  Andreas Rossis

  Sopik
  Konstantine Kontopanos
  Kontantine Ghatzouris
  Panajotis Premikiris

  Përmet
  Panajotis Kiapes
  Spiridon Kostas
  Theodoros Tselios
  Elias Anastadiades
  Pavlos Evangelou
  Georgos Tasos
  Georgios Mitsis
  Sotir Kyritsis
  Theodoros Markou
  Georgios Prontanis

  Nivicë
  Ghikas Papacosta
  Demetrios Photis
  Cosmas Ghourmas
  Elias Ghoumas

  Himara
  Nicholas Katselanos
  Loukas Bolanos
  Stephanos Bolanos

  Dhërmi
  Thimio Melios
  Damianos Zoupas
  Kleanthis Karavelas
  Cosmas Karavelas

  Qeparo
  Manolis Lekas
  Gregorios Alexi
  Ioannis Voglis
  Spiros Gumas

  Palasë
  Ioannis Gherkis
  Antonios Lekas
  Evangelos Giannis

  Korçë
  Stephanos Sekkos
  Stavros Sekkos
  Constantine Sekkos
  Hercules Kyriakou
  Michael Stassas
  Thomas Stassas
  Vasiolios Katounis
  Evangelos Ambesis
  Harallamb Zacharas
  Joseph Zacharas
  Ksenofon Douskos
  Petros Nounis
  Petros Kotokos

  Paralelisht Gjykata Ushtarake e Rrethit Gjirokastër do të niste një gjykim të rreptë mbi 19 prej të arrestuarve në aksionin e mëparshëm nën akuzën e tradhtisë së lartë ndaj atdheut. Të gjithë të pandehurit do t’i nënshtroheshin një hetimi të imtësishëm për veprimtarinë e tyre gjatë luftës e pas saj, por edhe për lidhje të dyshimta me persona që vepronin në lidhje të fshehta me agjenturën greke. Në qendër të hetimit ishin thirrjet që u ishin bërë banorëve të këtyre zonave nga të arratisurit e fundluftës për të mos marrë pjesë në procesin e parë zgjedhor në Shqipëri, e që solli në pushtet komunistët, bashkë me to ishin shpërndarë edhe trakte që kërkonin bashkimin e Jugut të Shqipërisë me Greqinë. Ndër të arrestuarit ishte edhe Vasil Pertali nga Leshnica e Sarandës, një ndër njerëzit që do të rezultonin mjaft aktivë në veprimtaritë e paligjshme kundër shtetit shqiptar në propagandën për Vorio Epirin edhe në vitet e mëpasshme.

  Procesverbal nr. 237 1946

  1. Vasil Pertali, Dhrovjan
  2. Qimon Greka, Leshnicë
  3. Harallamb Lezo, Leshnicë
  4. Papa Stavro Rexho, Dhivër
  5. Teli Harbaci, Dhivër
  6. Filip Papa-Thanasi, Kalivë-Shush
  7. Lluka Prifti, Piqeras
  8. Vangjel Papai (Zisi), Aliko
  9. Stavro Pilo, Aliko
  10. Vasil Llazari, Lukovë
  11. Mihal Llambro, Sarandë
  12. Papa Jani Dashi, Çukë
  13. Loli Papa, Aliko
  14. Sotir Shqevi, Kalive-Pasha
  15. Nasho Pando, Sopik
  16. Kristo Papa Stavro, Sopik
  17. Fane Deneku, Sopik
  18. Koço Qesko, Mursi
  19. Pilo Shqevi, Kalive-Pasha

  Gjatë seancave të gjata gjyqësore, të pandehurit u nënshtrohen pyetjeve të shumta të hetuesve, duke dhënë sqarime mbi lidhjet e tyre me persona të dyshuar si pjesë e silogjeve vorio-epirote në Greqi. Disa prej tyre pranojnë të jenë ndikuar drejtpërdrejt ose jo nga persona të arratisur në shtetin fqinj dhe që për vite me radhë kishin qenë në krah të Vasil Shahinit, të vrarë tashmë që prej tre vitesh.

  Ndjenja e frikës vihet re lehtësisht në të gjitha dëshmitë e të arrestuarve, të cilët pranojnë të kenë qenë pjesë e veprimeve ilegale të silogjeve vorio-epirote në Shqipëri, por mbrohen me faktin se janë manipuluar dhe çdo gjë e kanë bërë pa pasur dijeni të plotë mbi rëndësinë e informacioneve që kanë transmetuar. Ja copëza nga pohimet e disa prej të pandehurve të mbajtura në procesverbalet e hetuesve.

  Sotir Shqevi: Unë isha i tronditur nga ndryshimet politike. Nasho Pando më hapi bisedat e para për Greqinë dhe më vuri në dukje fitimet e reaksionit, duke më thënë se reaksioni do të provokojë Shqipërinë dhe Ballkanin, e prandaj duhet të lidheshim me priftin e fshatit Sopik, i cili lidhej në Korfuz me disa të arratisur, që ishin të lidhur me silogjet e Vorio Epirit. Unë punën time e quaj tradhti, sepse tradhtova detyrën time dhe popullin në favor të imperializmit grek.

  Vangjel Zisi: Unë vetëm një gazetë kam kënduar asgjë tjetër. Më 24 dhjetor 1945 më erdhi Vasil Pertali, i cili më tha se kishte disa broshura për mua dhe Lolin, unë i mora dhe i dogja. Një letër m’u dorëzua nga djali i Vasil Pertalit, vinte nga silogu, kërkonte informata për priftërinjtë, mësuesit, oficerët, të internuarit, rezultatin e votave etj. Unë e grisa dhe nuk u përgjigja se kisha frikë.

  Filip Thanasi: Në muajin dhjetor më thirri Loni Papai dhe më tha se kishin ardhur disa gazeta e ca thirrje për abstenim, unë i thashë që nuk është në interes të popullit të abstenoj. Bashkë me to ishte edhe një letër dorëshkrim që kërkonte informata të ndryshme, mes të cilave sa ushtri kishte në Sarandë, në Konispol e Delvinë. Informatat që jepnim shkaktuan sjelljen tonë para jush.

  Loli Papa: Ne na kërkuan informata, por letrën e shkruan Filipi me Ilia Manon dhe dëgjova që shkroi se në Sarandë ka një brigadë me 1500 ushtarë, në Delvinë një brigadë me 1500 ushtarë dhe në Konispol bashkë me kufijtë 2000 veta. Tjetër gjë nuk i raportuam. Informatat i kishte marrë Filipi, nuk di se ku i kishte marrë, unë vetëm e dëgjova.

  Koço Qesko: Më kërkuan informacion ushtarak për në Bistricë dhe unë iu përgjigja se nga Bistrica e lartë janë 2500 vetë. Informata të tjera që ishin çuar në Korfuz ishin edhe për municionet. 40–50 topa, 15 000 deri në 20 000 mitraloza dhe murtaja 2000 ose 3000.

  Atë Kristo Papa: Informatat i dhamë për bela. Në Konispol ishin 500 shpirt, me veshje të mirë, moral të mirë, ushqehen mirë. Në fshatin Pandelejmon kishte një kompani me 80 veta, në Theollogo ka 800 veta. I shkruam se urat janë të ndërtuara dhe rrugët po rindërtohen.

  Harallamb Lezo: Vasil Pertalit i dorëzova ato pesë letra që më dhanë. Letrat ishin të daktilografuara dhe kishin pseudonimin “qendriqiepitropi vorio-epirotiko-agon” Këshilli Qendror i Vorio Epirit për Luftë.

  Vasil Pertali: 5 zarfe ia dhashë Harallamb Lezos, Pavllo Konomit, Vangjel Zhongës, Foto Grekut, Vangjel Zisos, Cavo Pilos e Loli Papës. Unë zbatova atë që më ishte thënë përmes adresave të shkruara në pako. Unë nuk jam agjent, nuk kam punuar për asnjë.

  Paralelisht e njëjta situatë e nderë e konfliktuale shoqëron edhe marrëdhëniet zyrtare mes Tiranës e Athinës. Më 13 shkurt të 1946-s Greqia shprehet prerazi kundër pranimit të Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Në letrën zyrtare të dërguar nga ministri i Jashtëm grek në OKB theksohet se çështja e Shqipërisë nuk duhet të diskutohet, pasi Greqia është ende në gjendje lufte me të.

  Në të njëjtën kohë, Gjykata Ushtarake në Shqipëri vijonte gjyqin e 19 dhe më 1 korrik të 1946-s jep edhe konkluzionet përkatëse për secilin prej tyre, duke shpallur edhe vendimin.

  “Për veprimtari sabotazhi kundër pushtetit shpallen fajtorë të gjithë të pandehurit, të cilët bëjnë pjesë në grupe të ndryshme të spiunazhit armik”.

  Grupi i Delvinës drejtohej nga Harallamb Lezo, Vasil Pertali dhe Teli Harbaci.

  Grupi i fshatit Dhivër, që njihej me pseudonimin Kallamat, drejtohej nga Pavllo Konomi, Qimon Greka.

  Grupi i Hoxhës drejtohej nga Jorgo Mako me pseudonimin Arqellos. Për përfaqësimin e këtyre grupeve përballë spiunazhit grek ishte përgjegjës grupi i Leshnicës, i cili kishte pseudonimin Efrosini 933.

  Lidhjet mbaheshin me Kiço Filipin, Koço Pertalin, Vasil Llanjon dhe në Dropullin e Sipërm me Aleksi Zhongën. Edhe grupi i Dhivrit kishte lidhje të drejtpërdrejta me Naso Kushtin dhe Dhimitri Maksakulin. Grupi i bregdetit dhe Sarandës drejtohej me urdhra të drejtpërdrejta nga zyra e spiunazhit në Korfuz. Në Lukovë drejtonte Vasil Llazari me Kili Kostën dhe Kosta Bocin. Ky grup kishte bazë edhe në Shën Vasil me elementin Spiro Dajko, në Nivicë përgjigjej Papa Stavro Rexho dhe Naqe Qesarin. Në Piqeras drejtues ishte Llukë Prifti dhe në Sarandë përgjigjeshin Pavllo Llambro dhe Mihal Llambro. Lidhjet e këtij grupi me Korfuzin mbaheshin nga deti dhe si korrierë përdoreshin Gole Prifti dhe Leonidha Mërtiri nga fshati Piqeras, të cilët me ndihmën e elementëve të grupit në fjalë qarkullonin ilegalisht të armatosur. Grupi i fshatit Mursi përbëhej prej Dhimo Koçit, Koço Qeskos, Lilo Stefanit, Kristo Lokoshit, grupi i Sopikut nga Papa Kristo, Andon Sotiri, Kolo Vaso, Vasil Daneko, Sotir Ninos, Fane Denekut, Jorgo Danekos. Grupi i Alikos nga Loli Papai, Vangjel Zisi, Loli Nasho, Llambi Kokali, Cavo Pilo, Ilia Mano. Grupi i Çaushit nga Nani Dellas, Filip Nasho, Petro Loli, Kiço Loli, Panajot Lezo. Grupi i Konispolit Nasho Pando dhe Sotir Shqevi. Ndërkohë elementë të tjerë vepronin në fshatra si Kulluricë: Miho Zisi, Panajot Dalla, Kola Qirio, Andoni Mitro, fshati Çukë: Papa Jani Dashi e Mici Arvaniti”.

  Pasi ka zbuluar këtë rrjet të koklavitur agjenture të lidhur me spiunazhin grek të pasqyruar në detajimin e hetimit, gjykata e përbërë nga kapiteni i parë Bexhet Mema dhe kapitenët e dytë Shaban Idrizi dhe Xhevat Ahmataj, marrin vendimin për 19 të pandehurit. Në bazë të nenit 15 të ligjit numër 41 mbi organizimin dhe funksionimin e gjykatave ushtarake, të 19 të pandehurit shpallen fajtorë dhe armiq të popullit për tradhti të lartë kundër integritetit tokësor dhe pushtetit popullor.

  Nasho Pando, Sotir Shqevi dhe Teli Harbaci dënohen me vdekje dhe konfiskim të pasurisë së luajtshme dhe të paluajtshme. Dënohen me burgim të përjetshëm Filip Papa-Thanasi, Harallamb Lezo dhe Vasil Llazari. 30 vjet burg për Papa Jani-Dashin, Koço Qeskon, Papa Kristo Papa dhe Loli Papa.

  Me 15 vjet burg dënohet Qimon Greka, me 10 vjet Vasil Pertali dhe Cavo Pilo, 6 vjet Vangjel Papai, 5 vjet Mihal Llambro, 3 vjet Papa Stavro-Rexho, 2 vjet Fane Deneku, Pilo Shqevi dhe Lluke Prifti…

  Reply to this comment
 29. Mira January 12, 11:08

  Arvanitet paskan mbaruar komplet nese perfaqesuses i tyre na qenka Pangallos gjakprishur. As nje artikull nuk shkruan dot ne menyre koherente e jo te mendoj ne menyre te tille. Fillon e flet vendimin e Keshillit te Ministrave, pastaj flet per minoritaret grek ne Dervican. Minoritar qe ne kohe te Enverit kane pasur te drejta te plota e me te medha sec kane patur ndonjehere arvanitet ne Greqi, te cileve ne menyre tinzare ju mohua e drejta e gjuhes, kultures, e perkatesise etnike, sa qe dhe sot ashtu si dhe ky, mendojne se jane “grek”, njesoj sic i thoshte papuli kur i perkdhelte koken e bardhe.

  S’ka fare pse te shqetesohet z. Pangalos, nese Shqiperia kerkon me te drejte shberjen e “Ligjit te Luftes”. Madje Greqia sipas parimit te fqinjesise se mire, duhet t’ja plotesonte kete kerkese Shqiperise me kohe, duke qene se s’ka asnje pengese ligjore. Por dhe z. Pangalo e di qe ne fakt ai ligj do mbahet aty si kunj, nese shqiptaret Cam te pastruar etnikisht nga trojet e tyre ne Greqi, do kerkojne te kthehen apo te marrin ate qe i takon.

  Sa per pohimin qe Shqiperia na u njoh si aleate e boshtit se na bashkepunoj me Italine, keto jane peralla ne zhege qe mund te qarkullojne neper qarqet shoviniste greke, por jo ne historine boterore. Shqiperia ne konferencen e Paqes u njoh si vend ALEAT I ASOCIUAR ne saj dhe te perpjekjeve kolosale te E.Hoxhes.

  Me te njejtin parim sic thote Pangallos gjakprishuri, Greqia u quajt vend NAZIST meqe prodhoj 3 Kryeministra kollaboracionist qe pastruan deri ne rrenje hebrenjte e Greqise qe ishin grupimi me i madh ne zone e Ballkanit. Per te mos te folur per forcat tersisht bashkepuntore sic ishte EDES te Zerves qe nisen me luften gjasme kundra, e pastaj u bene njesh me forcat naziste.

  Reply to this comment
 30. alphade January 13, 03:05

  Shenim: Sa larg qendron ky Pangallasi i sotem me gjy-
  shin e tij kur para nje shekulli e quante krenari te qenu-
  rit arvanitas,shqiptar ! Me e udhes do te ishte te presu-
  pozohej se ne keto kohra moderne te shekullit 21 truri
  i njeriut duhej te kshte evoluar ne drejtimin progresist ,
  por nuk qenkerka e thene , qe me sa duket feja e ka lene
  shume mbrapa kete popull duke i fryre frymes se urrej-
  tjes ndaj fqinjit te saj verior qe sot e perjete quhet Shqi-
  peri -KRENARI PER CDO SHQIPTAR EDHE NE GREQI !!!
  ZOTERINJ FENIKAS STUDJONI HISTORINE E LASHTE….!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*