Sa pension marrin Berisha e Nano

January 27, 2016 12:59

Sa pension marrin Berisha e Nano

Nëse ish-Kryeministri Sali Berisha vendos të dalë në pension, do të përfitojë rreth 1 milionë e 200 mijë lekë (të vjetra) nga Instituti i Sigurimeve Shoqërore.

Duke u bazuar të ndryshimet në ligjin për pensionet suplementare, funksionarët e shtetit marrin pension 25% të pagës referuese, nëse kanë deri në 2 vjet shërbim, ndërsa për çdo vit,  mbi 2 vjet, përfitojnë një rritje prej 5%.

Por funksionarët e lartë të shtetit mund të marrin, pension pleqërie deri 60% të pagës referuese.

Ish-Kryeministri Fatos Nano do të marrë një pension 96 000 lekë të reja. Nano e ka mbushur moshën e daljes ne pension, por nuk dihet nëse ka aplikuar për të marrë pensionin. Ish-Kryeministri Sali Berisha do të marrë një pension 120 mijë lekë.

Presidenti Bujar Nishani do të përfitojë një pension  154 200 lekë të rinj.

January 27, 2016 12:59
Komento

39 Komente

 1. Kris 1 April 25, 11:24

  Na duhen rruajtur mire gjembacet e fishkur.Kjo eshte pjese e suksesit te ministrit te nentedhjetenentave Erionit.Votat per kandidatit e frontit Edikratik jane plumb per armikun.

  Reply to this comment
  • Litari April 26, 02:18

   Antishqiptaret E meritojn pensione…,por po haroni si shpejte shume shpejte zemerimi I femive, prinderve qe po iken nga syte kembet, po ketu ne koqet e kalit Skenderbej Litar ne QAFE…Por me perpara femive te tyre…gjaku deri ne gjunje sa dhe ata ballkanez e europian qe grabiten dhe mbushe balixhet me leket e Shqiptarve dhe ata do te mbyten ne gjakun e tipave Sali sllobodaken…

   Reply to this comment
   • Intelektuali April 26, 18:53

    Ne kohen kur Shqiperia eshte mbytur nga borxhet,kur populli po vdes per buken e gojes pa asnje shprese merr rrugen e eksodit,politikanet,fajtor per kete gjendje sepse shkaterruan fabrikat dhe uzinat,bujqesine,pyjet,hekurudhat,vodhen popullin me firmat piramidale dhe letrat me vlere te pa ngopur shtojne privilegjet.Politikanet po e cojne vendin drejt nje lufte civile qe do te shenoje fundin e tyre.

    Reply to this comment
    • ELIOT May 27, 20:34

     keto e kane vednin ne burg ;;;; dhe ju do ti jepni pensionet ;;;;;;; ha ha ha jeni budallenj apo beni sikur ne shqiperi ;;;;;; cfare beri nano per shqiptaret asgje vetem ;;;po berisha agje ;;;; turp te kene te 2 ;;pension ;;;;; te korruptuarve dhe kriminelave ;;;;; ju a ka honger dhija librat ne shqiperi ;;;; apo kane ngelur vetem budallenj ;;;

     Reply to this comment
 2. FKCF April 25, 11:27

  Keta koke mutrit han vetem per vete un paguaj kontribute te sigurimet 24 000 lek te rinj nje aq sa mer rroge nje njeri sot dhee pastaj kur te dal ne pension mar 20 000 max . keta jane kokemuter

  Reply to this comment
 3. admirzeta April 25, 11:31

  Fukarenjte pak e kane pensionin e ri ,duhen ndihmuar me shume.

  Reply to this comment
 4. lulushi April 25, 11:33

  Sali kafsha paska pensjon me shume mos ta gezoje asnje dite pensjonin per ato nena qe i ka veshur me te zeza zoti ka per ta denuar plakun mere

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi April 25, 13:10

   lulushi ? Mos u çudit i dashur! Tradhëtarët dhe tradhëtia sot paguhen më shumë! Nderime!

   Reply to this comment
   • Kafja jari pa mustaqe April 25, 13:19

    Ore Pllumb, me këtë që thoni ju unë po e lë kafenenë dhe po bëhem tradhëtar! Lum si unë atëhere! Me pensionin e tradhëtarit dhe pa mustaqet e jarit do bëkam pallë pa bërë kafe. Se mos gënjesh or djalë se ika unë,-do regjistrohem për tradhëtar! Të lumtë ai laps për lajmin me shkrim që më dhatë ! Përqafime jo tradhëtare për herë të fundit se do të jem tradhëtar tani e tutje.

    Reply to this comment
 5. lili April 25, 12:07

  Po sa Kane kontribuar keta per pensionin e tyre?kush mundet te na tregon sa Kane kontribuar?Parazitizem ne kurriz te fukarenjeve!
  Bravo erion Veliaj,ke punuar mire per mireqenjen e Kastes Grabitqare!

  Reply to this comment
 6. plumb April 25, 12:09

  Si ka lere tjeter gje popullit shqiptar pos me perdorin plumbin e mos me iu paguar hiçpension!

  Reply to this comment
 7. Flamurtari April 25, 12:19

  Qeveritarët punojne vetëm per vehte

  Ky eshte skandali i radhes i maskarenjve deputete. Do te marrin pension 7-8 herë me shumë se paga që marrin sot punetorët shqiptarë. E për çfarë? Per demet dhe vjedhjet marramendese qe i kane shkaktuar këtij populli fukara.
  Po t’i shtosh edhe ato qe kane vjedhur me vite te tera, del se politikanet shqiptare kane pasuri perrallore. Prandaj jetojne ne vilat disamilioneshe euro qe u ka ndertuar Samir Mane.
  Voto o popull shqiptar për këta hajdutë….!!!???

  Reply to this comment
 8. vlore.al April 25, 12:25

  Ajde hajduta ajde ,po risin rrogat per vete se popullit as qe behet fjale .

  Reply to this comment
 9. Arben April 25, 12:34

  KETA DUHEN FUTUR NE BURG, KY ESHTE PENSIONI QE MERITOJNE.

  Reply to this comment
 10. nostradamus April 25, 12:47

  Mark-Shalgjati, jo vetem qe nuk con para drejtesise Berishovicin , por i ka caktua edhe rrogen !?
  O tempora , o mores ! Merru me haxhiqamilet e Kavajes se ata jane ” dele” te urta ,si dhe me
  me ata te Shqiperise se Bute !!!! Kjo s’eshte gje e re ?! Kjo ka ndodhur qe ne kohrat e babaqe-
  mos !!! Pushtetin e kane gjuajtur me ”dogra” ekstremet shqiptare, ndersa Shqiperia e bute ka
  sherbyer per t’i ushqyer ….!!!

  Reply to this comment
  • Kafja jari me mustaqe April 25, 13:24

   Po shkoj dhe unë të regjistrohem për tradhëtar. Qënka me fitim kjo punë. Kot jam zënë e kam bërë konkurencë me atë pa mustaqe unë. Më mirë tradhëtar dhe pleqëri të mbar’!

   Reply to this comment
 11. gjermani i fundit April 25, 14:54

  Shtoju pensionin sa te duash. Ketà s’dalin ne pension prapeseprape…Une them se Erjon Velia e ka rritur kastile pensionin qe Sala, Jari dhe Nano te dalin ne pension, por shiko me te forten, edhe Nano qe eshte ne pension politik nuk aplikon per 900 mije leke te qelbura ne muaj. Keta o miq e duan ti varesh me buke ne goje.

  Reply to this comment
 12. piloti April 25, 15:00

  mbas moshes 50 vjec dola si pilot ne pension,dhe kam punuar edhe 12 vjet te siguruara perseri ne privat e barabarte me 26.000000 leke te vjetra dhe nuk perfitoj asgje me shume mbi pensionin si pilot qe merja kur mbusha moshen 50 vjec,ku shkoj ky kontribut imi i barabarte me 26000000 miljon .le te me jape pergjitje z.veliaj me qenese ka bere reformen e pensioneve dhe eshte shume i lumtur bashke me z.rama?

  Reply to this comment
  • koco April 25, 15:14

   Nga reforma e pensjoneve perfitues jane padrejtesisht 5% te cilet jane ligjvensat e qeveritaret , te nenshkuarit jane 95 % e pensjonistave atyre ju rrit mosha nga 60 ne 65 vjet kontributi nga 25 ne 35 vjet dhe pensjoni maksimal nuk shkon me shume se 200$ te tjerat jane mashtrime dhe hiporizira te pa pranueshme , Turp ka persona marin pensjone te parakoheshme qe nga viti 1992 ? Pensjoni duhet ti jepej gjithkujt kur ai te plotesoje moshen prej 65 vjet dhe tjetra sipas viteve te punes dhe kontributeve .

   Reply to this comment
 13. Gezimi April 25, 15:06

  Cmenduria e rradhes e pushtetit dhe e politikes shqiptare ne pergjithesi! Ja pse duhet nje reagim i jashtezakonshem qytetar, per tu treguar vendin ketyre shushunjave qe na kane hipur ne zverk e duke na pire gjakun! Babezia dhe brutaliteti i politikaneve tane nuk paska kufi! Mos cuditemi, kjo eshte arsyeja e kesaj varferie te tmerrshme qe na ka kapluar te gjitheve!

  Reply to this comment
  • tirona April 25, 15:42

   Mos u merakosni , se asnjoni nga keto nuk do te perfitoje keta pensione , se ligjet do te bihen brenda dites sapo shqiperia te futet ne BE, Euro do te zevendesoje lekun dhe ligjet per pensionet do te bohen ashtu sic i ka BE, te gjithe pensionistet duke perfshire edhe funksionaret e larte te shtetit do te marrin pension per aq sa kon kontribu tek sigurimet shoqerore, se takxapaguesit Europian nuk kon pse te pagujne qe funksionaret shqiptare te marrin pensione shume te larta ,se i do bytha e Erjon Veliajt i cili me duket nuk ka punu per shtresen e thjeshte dhe intelektualeve te ndershem shqiptare, O popull bohuni te ndjeshem, nese eshte e vertete qe ligjet e pensioneve favorizojne fuksionaret e larte (edhe pse keto ligje do te shfuqizohen sapo te hyjme ne BE ) vetem per kete veprim qe bie mbi interesat e qytetarit te thjeshte, mos e votoni per Kryetare Bashkie se ka lidhje interesi.. …..

   Reply to this comment
  • Tartufi April 25, 16:16

   Gjeja me e mire per tu pasuruar o Gezim eshte te pastroshe nje dore te mire
   njerzish,qe pjesa tjeter te filloi te roje me mire. Gezim shqiptaret tani jane perpara nje shanci te shkelqyer per nje jete me te pasur per neser.Me sebep
   e duke shtuar akuzat per keta qe kane vjedhur dhe jo qeverisur te hidhet benxine ne popull dhe me nje irish per nje muaj te pastrohet kjo pjese njerezore
   e ndyre,qe pjesa tjeter te rroje me mire ne te arthmen.
   Sa me shume ti fryet fyellit per pastrim te qelbesires,aq me shume do te kete
   mbeshtetje per aksion per tu pasuruar.Jam gati dhe une per te dhene ndihmesen,nga kursimet e mia ,do te vendos para te bleje 300 tamburo per tu
   rrene per kushtrimin kunder paraziteve, morit te kuq te kthyer ne tartabik blu dhe cimburit te kthyer ne ngjyren Roze.

   Reply to this comment
 14. arjani April 25, 18:07

  Gjak dhe ilace ti harxhoni parate e fukarenjeve Te vetmen te mire qe beri zoti eshte qe ne fund te jetes te gjithe marin te njejten pensjon 1 meter me 2 metera toke qe eshte vari Ne hale te gomerve vafshi qe te gjite SOCJALISTE DEMOKRATE LSI REPUBLIKANE FRD PDBIU PBDNJ

  Reply to this comment
 15. fteri April 25, 18:29

  kjo politike e kesaj elite24 vjeçare me paga e pensione eshte politika me diskreminuese ,poshtruese ,shfrytzuese ne menyren me pa meshirshme ndaj popullit shqiptar .ku nje Deputet merre sa 10-15 fishi me shume se nje puntor apo shume se nje pensionoste.SHFRYTZIMI eshte I rende ,populli eshte ne varferi ,nene minimumin jetsor.NJE pjese si zgjidhje ka vetem arratisjen rrugve te europes dhe talljen me ta duke I trajtuar si bagti.Numri I familjeve ne varferi qe nuk perballoin jetesen eshte I madhe sa 1/5 e popullsise .Taksat vetem per dhjet vitet e fondit jane rritur milarda lek.Çdo shqiptar ka nje takes shume here me te larte se 10 vjet me pare.çmimi I miellit I bukes ,I mishvitiit ,dhe I te gjitha produkteve ushqimore jane rritur nje dhe dy fishe.SHUMA e pergjithshme e taksave per banore te mbledhura ne vite ;v.2000 ka vleren =X miljon lek,po ne vitin 2015 ka vleren=X milard me larte ?????pra ajo eshte rritur mundet dhe 200% .Po te shikoshe librin e statistikave kombetare shqiptare tregon se taksat e shqiptarve jane rritur ne menyre galopante ,kjo tregon se çdo familje dhe banor do paguaj taksa shume here me shume se politikanet tane shfrytzues.Keta borgjez burokrat te pa shpirte kan bere dhe bejne qe masat punonjesve dhe pensionistet te bejne nje jete te veshtire.Turpe per diferencen me te madhe 10-15 fishe te pages dhe pensione qe ja kane garantuar vetes tyre,perveç vjedhjeve ,mashtrimeve te tjera qe bejne keto karagjoz.Kjo marrezi merr funde kur populli te ngrihet ne revolta te fuqishme ,qe sejcili te siguroi jetesen Brenda atdheut.SHqipria eshte e te gjithve,te gjithe kane kontribuar me breza ,dhe jo disa politikan te marrin pensione marramendese ,disa te tjer jane ne prag vdekje.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
 16. miroo April 25, 18:50

  te rroni sa mosha e kesaj toke………….

  Reply to this comment
 17. ne pritje te reformave April 25, 21:33

  bravo rilindje, njesoj sistatusi i ushtarakut
  50 perqindte pages referuese
  percdo vjet 2 perqind shtese
  qe e cenoiji berisha, me amendamentin e vkm, se ka kontribuar shumeper shkaterrimine shqiperise
  e beri nano qe tha seushtaraket do marin gishtin e mesit, dhe tani pret ti vije historia,ku del ne buzuqet greke,diten qe u mbyten shqiparet ne otranto.
  e premtoji dhe rilindasi edi rama,bashke me kodhelin qe do tu kthejme i ushtarekeve dinjitetin dhe shqupin ku atje pihej kafja mortore per shoketqe ndronin jete ,
  ndeklarimin pasurise
  ushtaraku vtem pensionin 22000 leke
  berisha
  presidenti
  nano
  edi
  shikojeni vetem prona +leke =babezi.
  e viva reforma e pensionit.
  bravo
  presim dhe reformen e heqjes se blerjes me listave .
  ajo ka filluar , nuk figuron asnje politikan.
  urime

  Reply to this comment
 18. lili April 25, 23:23

  Suskesi i ministrit Veliaj!

  Reply to this comment
 19. Lali April 26, 00:17

  Te na rojne “VAMPIRAT” O popull injorante cfare PRISNI ? Sa assistence merni ju?

  POSHTE EGERSIRAT!

  Reply to this comment
 20. Dardhari April 26, 01:00

  Po Blushi Gjin Gjoni Mediu , bode dhe te tjere sa do marin ?
  Nuk ju vjen turp ju duhet te merni shume shume pensjonin minaml qe mer nje puntor qe ka punuar per ate vend dhe ju e nxirni me 1800 lek qe ka punuar 50 vjet per ate vend .

  Reply to this comment
  • Dardhari April 26, 01:04

   Nuk ju mjaftojne pasurite qe kane vene apo ky eshte per ” punen ” qe shajne njeri tjetrin nga Nena , gruaja ? Duket se harxhojne mushkerite duke çpifur dhe akuzuar njeri tjetrin .
   Çohuni Popull dhe verini drune te gjitheve ata Jane VETEM per veten e tyre

   Reply to this comment
 21. Arjani April 26, 10:58

  Ç’po ndodh qe ke filluar te mendosh per pensionin tat dhe te seres tate, mos vall te eshte shpuar varka? Beni e çbeni ne njd çanak hani, shaheni nga grate, motrat, femijte e baballaret, por njeri tjetrin e doni, mishin ja hani e kocken ja ruani njeri tjetrit. Po valle a keni nevoje ju per pension? Une dhe gjithe shqiptaret shikojne ish kryem..tin e tyre nano megjithese 10 vjete jashte listepagesave te keij shteti rron pa problem ne nje nga vendet me standarte te larta (te shtrejta) te evropes dhe botes. Ky eshte nje nga treguesit e grabitjes qe ky moster i ka bere popullit te tij. Çdo shqiptar tjeter i lene pa pune, qe ne muajin e pare do te mbytej ne fukarallek e mjerim. E sa te tjere ka sy ky moster qe mora per shembull, shikojme pinjollet e tyre qe nuk figurojne te kene punuar nje dite dhe rrojne mes luksit. Kurse ka moshatar ne prag pensioni qe kane mbi 40 vjete kontribute te paguara dhe pa mbushur moshen 65 vjet nuk marrin asnje qindarke, deri sa te arrijne tek pensioni i tyre qesharak 15000 leke. Ju ka ardh dita prandaj bjerini e rripeni kete popull, pushtetin qe deshet jua dha, prandaj mos u ndalni. Ate qe ky popull i ndare mes partish nuk jua bene dijeni se zoti edhe juve do tua kendoje nje dite, do tu mbjelle dhe ju ne dhe… .

  Reply to this comment
 22. Darius April 26, 11:26

  Joooo
  ata duhet te marrin 5 mil leke pension,pse tallen??
  ne jemi dakort te marrin aq,se e kane shqyer bythen e tyre duke punuar per kete vend,kane shqyer shalet e grave te njeri tjetrit per keto dite.
  Marrshin nga Ditet e nj- tjetrit.

  Reply to this comment
 23. Bocari April 26, 11:47

  Pensioni mesatar i punonjesve ne Gjermani eshte 1176.€, ndersa ai me i larti i politikaneve p.sh. Merkel 9570.€. Po ta llogarisim del nje raport 1:8,2, ndersa ne Shqiperi raporti i pensioneve me te larta te politikes dhe mesatare se popullsise i kalon 1:10.
  E meritojme te shkojmedrejt Europes, te pakten ne ketepike ja u kalojme.

  Reply to this comment
 24. Suferina April 26, 12:30

  Jepini nxirrini themelin se keshtu e do ky popull i baltosur e i pjerdhur.

  Reply to this comment
 25. Enver Djali January 28, 07:31

  ishalla vdekshin sa me shpejte se edhe ne pension parate e tyre nga taksat tona jane. Vdekshi o zot

  Reply to this comment
 26. Moza January 28, 08:53

  Rrofshin e vofshin!Mos e gezofshin djersen dhe gjakun e ketij popull!

  Reply to this comment
 27. alphade February 2, 01:41

  Kriminelet shperblehen majmerisht … !! O tempora, omores !!!

  Reply to this comment
 28. Adih March 5, 20:17

  Vet fajtore jeni ju o komentatore .Nje here votoni ,per kaken dhe heren tjeter votoni ber bajgen .Zduhet te merziteni .
  Mos harroni ,se cdo deputeti qe ka edhe nje vit te vetem deputet do i dali 1200000 pensioni ,pra sa i Sali Larqoftit .Keshtu i kane bere ligjet per vehten e tyre . Mos harroni ,ti votoni prap.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*