Ligji i ri PPP-ve, Konfindustria: Qeveria po shkel afatet e premtuara

June 23, 2019 14:02

Ligji i ri PPP-ve, Konfindustria: Qeveria po shkel afatet e premtuara

Konfindustria shprehu sot shqetësimin për shtyrjen e rradhës të afatit kohor të miratimit të ligjit që ndalon pranimin e kontratave koncesionare, mbështetur mbi propozime të pakërkuara. Ky ligj pritej të miratohej gjatë muajit qershor.

Sipas Konfindustrisë, kjo është shkelja e dytë kohore rradhazi e premtimit të bërë Fondit Monetar Ndërkombëtar për ndërprerjen e kontratave koncesionare në infrastrukturën rrugore. Afati i parë ishte muaji shtator 2018.

Konfindustria ka kërkuar zyrtarisht që në projektligjin përkatës të ndalimit të propozime të pakërkuara duhet të përfshihen pa përjashtim të gjithë sektorët e ekonomisë dhe jo vetëm infrastruktura rrugore.

Sipas Konfindustrisë, mosrespektimi i afateve për miratimin e ligjit është shenjë e qartë e pranisë lobuese të fuqishme në kundërshtim me interesin publik në vendimarrjen politike shqiptare. Kjo prek drejtpërdrejtë dhe në afatgjatë edhe seriozitetin e shtetit shqiptar para institucioneve dhe tregjeve financiare ndërkombëtare.

Konfindustria vlerëson, se Shqipëria është e papërgatitur institucionalisht për mbrojtjen e interesit publik në afatgjatë në përdorimin e PPP dhe kontratat koncesionare në përgjithësi dhe të tipit “ pakërkuar” në veçanti.

Institucionet shtetërore janë të dobëta, duke krijuar kushte të përshtatshme për prani të zgjeruar të korrupsionit, çka kërcënon qëndrueshmërinë financiare afatgjatë të buxhetit të shtetit, konkurencën e lirë të bizneseve dhe zhvillimin ekonomik të vendit.

Detyrimet vjetore nga buxheti i shtetit për pagesën e PPP-ve kanë arritur në më shumë se 100 milionë euro në vit.

Vetëm në muajin qershor, janë miratuar në Kuvend kontrata koncesionare të “pakërkuara” me vlerë të përgjithshme mbi 300 milionë euro në projekte të infrastrukturës rrugore si rruga Milot-Balldren dhe Orikum-Llogara.

e.t./dita

June 23, 2019 14:02
Komento

6 Komente

 1. Konfindustria e karucave .I vitet ca hajnave njerezish ordiner nji Etiket qe si perket June 23, 14:42

  bande shkerdhatash qe jeni pjes e bashkpuntore

  mee esadistat per sjhkaterrimin e Shqiperise e jetes se

  shqiptarit .
  Deva sharlatanesh me karkter kurve jei te gjithe .

  trrgtare pazari turk jeni asgje me shume .kemi pare shume ga ju ktej ne Europe si debila turqie jeni te gjithe

  bastarde idiote qee zhgrryeni si derrrat e bordellot e botes si bei edhe aty

  Reply to this comment
 2. Zigur Qarri June 23, 15:18

  “Kjo prek drejtpërdrejtë dhe në afatgjatë edhe seriozitetin e shtetit shqiptar para institucioneve dhe tregjeve
  financiare ndërkombëtare”?!
  Si mund te jete serioz nje Shtet,kur ne krye te tij eshte nje klloun drogaxhi,qe nuk flet kurre seriozisht,dhe kete,
  ai bashke me zagaret militante qe e ndjekin nga pas,e shesin per oratori dhe zgjuarsi!
  Premtimet per Kryeminstrin e vetem drogaxhi ne Bote,kan me pak vlere se nje leter higjenike.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim