Ligji për Teatrin, Presidenca: Keqardhje për reagimet emocionale

July 28, 2018 11:18

Ligji për Teatrin, Presidenca: Keqardhje për reagimet emocionale

Përmes zëdhënësit të saj, presidenca i ka cilësuar si sipërfaqësore, emocionale e të pathelluara, reagimet që kanë ardhur kundër vendimit të Presidentit Meta për rikthimin në Kuvend për rishqyrtimin ligjin që parashikonte ndërtimin e një godine të re si Teatër Kombëtar, duke prishur atë aktual,

“Presidenti i Republikës, duke ndjekur reagimet politike pas publikimit të dekretit për kthimin për rishqyrtim në Kuvend të ligjit, shpreh keqardhjen për reagimet sipërfaqësore, emocionale e të pathelluara”, thuhet në komunikimin e Presidencës.

Më tej në reagim bëhet me dije se Presidenti Meta i fton të gjithë të shqetësuarit për ndërtimin e një teatri të ri, që të kenë durim e të lexojnë me objektivitet dekretin, të gjithë arsyetimin, argumentet dhe konstatimet ligjore të cilat bazohen vetëm në Kushtetutën e Shqipërisë, konventat e marrëveshjet ndërkombëtare ku vendi ynë është palë, detyrimet që lindin prej tyre dhe legjislacionin tonë në fuqi.

Sipas presidencës nëse të gjitha palët do të udhëhiqen vetëm nga interesi kombëtar dhe publik, jo vetëm garantohet ruajtja e kompleksit teatror e restaurimi i tij si pjesë e trashëgimisë kombëtare, por edhe garantohet ndërtim i teatrit të ri në mënyrën më transparente e më të përgjegjshme, duke respektuar plotësisht legjislacionin aktual si dhe duke shmangur çdo konflikt artificial.

o.j/dita

July 28, 2018 11:18
Komento

16 Komente

 1. Agimi July 28, 11:43

  CELULARI

  Te kafja isha me Besimin,shok fēmijërie,drejtor në ministri. I ra celulari e padashje lexova që po e merrte Elisa Spiropali.
  -Po ti a nuk je i LSI?-e pyeta.
  -Eshtë Monika,mo. Ç’Elisë leshi! Ia kam ndërruar emrin se na shohin dhe telefonat. Po na pushojnë nga puna si kulakët dikur. Ylli Manjanit ia kam bërë Fidel Ylli. Ndërsa Tit Vasili më del Eduard Shalësi.
  M’u kujtua një episod nga diktatura. Në gjimnaz i kërkova Pirros,shokut tim të ngushtë,romanin e ndaluar “Ura e psherëtimave.” Të nesërmen ai më sjell “Njeriun me top ” të Dritëroit.
  -Mos u nxeh,-më tha kur pa çudinë time.-Vetëm kapaku është i Dritëroit. Brenda ke “Urën e psherëtimave”.

  Reply to this comment
  • Paraziti i shteti militant partie ! July 28, 12:02

   Keshtu ndodh kur mbeshtetesh tek Shteti, ke frike jeton me frik se eshte vend pellumbash ne fakt !
   Me kete qe shkruan kuptoj se “diktatura” ju paska lene me hije, nuk ju ka ndryshuar si parazite keni gjetur menyra per tu fshehur se keni gjet rehat tek shteti shkerdhat duke bere muhabete dhe lloqe tek “Kafeja”
   LSi per ironi te fatit shume kohe me pare bente ligjin me kuadrot kur Monika ishte kthyer ne zyre kuadri, ku bente emirimet kundrejt militanteve nga te cilet siguronte votata !
   Ja keshtu e keni kthyer ju parazite shtetin me emra te pervecem, ku tallin karin ne ministri apo parlament duke bere qyfyre dhe shaka me “kripe”

   Reply to this comment
 2. alphade July 28, 11:51

  Shenim: Kishte te drejte Gramoz Ruci kur tha se duhet
  t’i hiqet mandati i Presidentit Meta per qendrimin arrogant
  e agresiv “in extremis” ne Lezhe gjate fushates se zgje –
  dhjeve. Nje mburravecllek pa limit. Por Kryeministri yne,
  nderuar me qe e “njihte shume mire dhe shume te are-
  syeshem” Lilo Floririn e coi ne kolltukun presidencial. Beri
  mire apo beri keq, shqiptaret e bejne me mire vleresimin,
  por kush i pyet,perdeisa Presidenti nuk zgjudhet me refe-
  rendum popullor por me 71 votat e gjysmes se parlamen-
  tit plus 1- Medet,medet, si katandiset “kokoshi ne nje the-
  le” dhe per popullin s’mbetet asgje !!!
  Tash, ky myteber,permes zedhenesve, na del e na shet
  moral per “reagime emocionale” ,sikur shqiptaret sapo
  kishin “zbritur nga Hena” dhe nuk e njihnin kete nje njeri
  “pa reagime emocionale” ku jo me larg se nje vit e pame
  donkishotizmin e ketij presidenti ne Lezhe.
  O tempora, O more”!!!!!

  Reply to this comment
 3. MH July 28, 11:52

  Po ta vrejm me shume vemendje dhe kujdes.Ti,o qyqar je nji president artificial i vendosur ne ate post nga PS se ashtu ia lypte koha momenti kur duhesh shoshitur arritja e reformes ne drejtesi ne stilin Vetting.Duhesh qe te mos ishe kunder ne nji llogore te eger idiote me PD.Ndaj te vendosen ne ate karrige.Te levizesh demek si luajal as mish as peshk.E ne kete variant e majta do realizonte arritjen e reformes.Nga nuk keni nga t’ia mbani por do perfundoni si ciapi tek kasapi.Ne te thjeshtit,spektatoret por edhe nderkombetaret ta dijne te ramen karakterin negativ me lojnat qe te duket qe e dredh ne mbeshtetje te “parimeve” Po ce do kur rruan me bllok me para,pa mund e djerse.Te dy partite jeni te nji klani.Por ty te duhet te luajsh i terhjekun.E kjo favorizon arritjet e te majtes ne perparim e cdo hapi mbas hapi.Deri ne vendosjen e hekurave ne duart hajdute e kriminele.Reci ka pergaditur komoditet per banimin e banorve LSI & PD tuaj si individ pse jo dhe “kavalishence”si familjare karshi karshi likja me Mareshallin.

  Reply to this comment
 4. Babalja July 28, 12:40

  Ti ne fakt shquhesh per qetesine e hjdutlluket

  Reply to this comment
  • Doni apo nuku doni ju o mije kenetash,Drejtesia do te BEHET. July 28, 13:40

   O babale,ne fakt Meta ka shume per te thene e bere,por sikurse te kishte vepruar sic veproi me mosdekretim e ligjit per shembjen e Teatrit Kombetare,pra ne mbrojtje te INDENTITETIT e KUSHTETUTES,sot Meta do te ishte me i nderuari nder te nderuarit e kombit.Kurse ju o mije kenetash qe mbetet po mizakali ne diligjimin e dyshes antikulture ramavic-veliavicit,shumeshpejt e djeshmja dhe e sotmja dhe do t’u mbetet nje ender dhe e nesermja e afert per shkallmimin e betonizimin qe i keni bere INDENTITETIT te Tiranes e shume lumenjeve te Shqiperise,pa harruar bashkejetesen me djallin,ju do te keni nje fund te turpshem e pa kthim.Besoni,binduni e ndalni shkallmimet dhe rrefehuni nje here te vetme ne jete,qe Pooulli,USA ,BE-ja e Ligji dhe Zoti t’ju meshirojne.Nuku do te kete leke te piset dhe pushtet brenda djallit qe do mund t’ju pastroje e shpetoje nga bange e Drejtesise.

   Reply to this comment
   • Babalja July 28, 15:24

    Per ke e ke kete hartim? Per Saliun qe e mbushi Tiranen me qoska e ere muti apo per Lulashin qe shpalosi gjithe talentin e tij te paaftesise per pune 4 vjet ne Bashki?
    Me te vertet mendon ti se Metes i dhimbset teatri apo e beri per te ruajtur identiterin kombetar ky “patrioti” i madh?
    Te kujtohet ne momentet e tensionit me Greqine per ceshtjen e planit regullues te Himares si vraponte ky “patrioti” i madh ne Greqi per tu thene grekeve se une jam tuaji?
    Po nenshtetesine Janullatusit nuk ja dhe ky “patrioti” i madh qe “preukupohet” shume per ruajtjen e identiterit kombetar duke bere ate qe asnje nga parardhesit e tij nuk e beri, duke shkelur mbi sakrificen e klerikeve patriote orrodokse shqiptare me ne krye Nolin per ti dhene Kishes karakter kombetar dhe autoqefaline e saj? Madje duke shkelur dhe ligje ku Kryepiskopi duhet te jete me kombesi shqiptare (jo nenshtetesi).
    Te gjithen kete e beri per te pasur nje vrime dhe nje dore ku te fuse koken dhe te mbeshtet kur ti vije radha te jape llogari perpara ligjit per hajnite e tij dhe bashkeshortes se vet.
    Çna qenka ky “patriot” i madh i cili sla cope trualli, gurore e plazh pa pervetesuar? E di i madh e i vogel pasurine maramendesi te familjes Meta. E dine njerzit çfare ishte LSI dhe hajdutet e saj ne administrate.
    Çeshtja e teatrit mund te jete e diskutueshme vetem per pjesen : Duhet te ndertohet nje i ri pa cenuar asnje cm nga hapsira qe ka sot, apo duhet shembur ky qe eshte ( pasi rikonstruksioni eshte i pamundur, sipas mendimit te inxhinjereve) dhe te ndertohet nje i ri njesoj si i pari?
    Ky eshte debati, ku nje pjese, apo pjesa me e madhe e artisteve mendojne qe duhet ndertuar nje i ri dhe jo “dhembshuria” e Metes se na paska ruajtur identiterin kombetar ky hajdut.
    Mua si qytetar me intereson teatri dhe qe hasira e tij te ngelet e paprekur, jo kullat. Kullat jane ceshtje vizjoni. Dikush i pranon dikush i konteston. Ndersa PD e ka ceshtje politike e biznesi kete pune. “Fusha” thjesht ka ndryshuar fushe. Nga fusha e Bashes ka kaluar ne fushen e Rames e Veliaj. Biznesmen eshte rjetri.
    Dhe boll i urryet dhe biznesmenet se nuk po beje lufte klasash ketu si ne kohen e PPSH.

    Reply to this comment
 5. Kush ishin Kriteret baze te zgjedhjes se ktij (.....) Presisdent ! July 28, 13:08

  1) prejardhja joQytetare

  2) kultura e manget (qe vinte nga ai komunitet lindru me Ndregjeje te Vdekur)
  3) nji pseudoPolitikan qe i solli ne kujtese shqiptareve Batisjen e Thesarit te Shtetit (Lingotave te Aritr etj)
  qysh nga koha e maskarait t vetshpall Mbret Ahmut Rropsi Zoges
  4) nji pseudoPolitikan qe shfrytezoje ne maximum
  cdo pozicion ne Politike e Pushtet , per te rrembyr sa me shume nga buxheti i shtetit Shqiptare

  5) nji intrigant i pafytyre qe e shet karakterin prej intriganti te peshtire – per Integracion e qe ja arriti te integroje jo pak naive ne Partine e Intriges ,ku gjithcka ka per baze intrigat politike ,ku gjithcka ,qe nga veshtrimi deri ke hapja e gojes dhe veshjet apo heqjet e cizmeve ,konsiston ne Intrige

  6) njipseudoPolitikan i cili me pasurite e tij ,Vilat etj prona te ndertuara ne menyre abuzive ,duke abzuar me postet ne pushtet , perfaqson nji Muze te Korrupsionit ne politike

  7 ) gjate gjithe pjesmarrejes se tij ne politike nuk i ka sherbyer ne asnji veprim interesave te Shqiperise
  por ne cdo kohe ka sherbyer si nji Ngerc Politike ,
  duke mbajtur ne cdo kohe ne kaos e Konflikte Politiken e Shqiperise , si pasoje kaos ,dhune moszhvillim i vendin ,mjerime i jetes se qytetrit shqiptare , nderkohe qe vet notonin ne Miljona

  8) njipseudoPolitikane qe u vu hapur ne sherbim te interesave antishqiptare , qe do te thote me ne Shqip

  nji Person qe u be mbeshtetje ,krah i interesave AntiKombetare (atyre Greke dhe pse jo Serbe etj qe i mbeshtesin qendrimin ne Postet te Larta Shteterore )

  9) i ardhur ne ate pozicion si President , si nji kalkulim

  dallaveresh politikanesh ne pushtet ,pra thjeshte si nji jashteqitje e bezdiseshme e qit nga bytha e pushtetmbajtesve

  10) vene ne sherbim te hapur te interesave te politikes Greke ne Shqiperi duke i dhene nenshtetesine Grekut
  Janullatos ,duke poshteruar keshtu Krenarine e Shqiperise nji nder personalitetit e Atdhetaret patriote ,
  me te Medhenj qe ka nxjerre Historia e Shqiperise

  te Madherishmin Fan S Noli …

  kto jane pra Kriteret e zgjedhjes ne Presidentit Shqiptare ,
  nji injorime e jovetem ,qe i eshte bere popullit Shqiptare ,
  nga Pushtat Politikane ,
  qe jane shkaktaret kryesore te vazhdimit te mjerimit
  dhe largimit te shqiptareve nga ai vend .

  Reply to this comment
  • Babalja July 28, 15:31

   Shto dhe qe partia e tij e Lesh e lise ishte e para parti politike ne Shqiperi aplikoi fenomenin e blerjes se votes dhe nje parti e ashtuquajtur “per integrim” e cila i ka bere luften me te hapur perfaqesueses se BE ne Shqiperi Roman Vlahutin dhe ambasadorit Lu,, nepermjet dokror Adhamudhit te LSI qirje Vasilit.

   Reply to this comment
 6. xha Suloja July 28, 13:12

  Besoj se godina e Presidences eshte personale e ish presidentit Haxhi Lleshi. Ai ka ndenjur atje shume kohe dhe me qe ka debutuare komunistce mbetet nje truall e godine e shenjte. I thashe nje shoku. Por shoku me tha: jo more jo, se ajo godine eshte e Saliut. Ai e gezoi pas Ramizit. Jane godinat qe i bejne disa njerez presidente dhe jo presidentet e bejne godinen!.
  U habitat dhe i thashe:
  Dmth ndertesa prej qerpici e thjatros lindi gjigatet tane si Robert Ndrenika, Naim Frasheri, Sander Prosi, Mararità Xhepa, e shume te tjera?!
  Shoku u ngrit nga tavolina. E la kafen pa e pire se è thirri Partia e thjatros. E dini c’ fare bera une?
  Heeeee! Me zuri halli. Piva dhe kafen e shokut
  meqenë se ai iku me sherbim. Ja keshtu shkoi kjo pune.
  Na rrofshin godinat qe flasin dhe bejne histori, trashëgimi, e ku di une.
  Xha Sulua. 28 korrik 2018

  Reply to this comment
 7. Alban Dega July 28, 17:48

  JE PRESIDENTI I SHQIPERISE …
  DHE SHERBETORI PUBLIK NR.1!

  – Mos bej moral… Fol e vendos me mente e Kushtetutes dhe ligjeve shqiptare jo me llogje Kavaje keshilltaresh Plepash e Kristali

  Jo sllogane e pallavra qe nuk thone asgje !
  Je President i Shqiperise !
  Jo President I SHQUP-it dhe opozites babalo- banale !
  Hapi i pare : zevendeso te gjithe keshilltaret tu ligjore e merr keshilltare kompetente, profesionistet me te mire te ligjit dhe konstitucionalistet me te mire !
  Hapi i dyte, rilexo komentet e lexuesve me ose pa emocione! Merr anen konstruktive te mendimeve te tyre jo vetem ti por cdo politikan shqiptar ! Mos harro filozofine popullore :
  1- Kush te do te kritiko !
  2- Kush te lemo ujin nen rrogoz ta lesho!
  3- Doktori i dhimbsur te le sakat!
  Hapi i trete, mos harro je ti Ilir Meta Presidenti i Shqiperise ! Nuk eshte as Monika askush tjeter as nga opozita as nga pozita !
  Je Presidenti i Shqiperise, kryetari i shtetit shqiptar por edhe sherbetori publik Numer nje i Shqiperise dhe popullit tend !

  Reply to this comment
 8. Dodona mbi Tomorr July 28, 18:52

  PS e beri gabimin kur te zgjodhi , tashti vuan pasojat e gabimit te saj!Ky i ashtuquajtur president , na keshillon se dekretin e tij nuk e paskemi kuptuar dhe prandaj te thellohemi me teper dhe prandaj na jep kohe deri ne shtator per kete! Ndoshta ne shtator PS korigjon gabimin !

  Reply to this comment
 9. Dodona mbi Tomorr July 28, 18:56

  PS e beri gabimin kur te zgjodhi , tashti vuan pasojat e gabimit te saj!Ky i ashtuquajtur president , na keshillon se dekretin e tij nuk e paskemi kuptuar dhe prandaj te thellohemi me teper dhe prandaj na jep koh deri ne shtator per kete! Ndoshta ne shtator PS korigjon gabimin !

  Reply to this comment
 10. mirel July 28, 19:50

  popull idiot, vazhdojne i qajne hallin Ramutit pse e zgjodhi Meten.,bile dhe filozofojne per fenomenin Meta dhe per genin kriminel qe ka kaplluar politiken shqiptare
  vemje te pazhvilluara, nuk ke ca thua tjeter,

  Reply to this comment
 11. shqiptari July 28, 22:50

  like me dashuri e qetsi keshtu vidhet tiqe mos e keput ,like ke mar 1 cere te Vdekuri te ka ikur sahati gabim nga te ligat dhe babzia qe I ke ber ketij populli ,me shpejt te mari shejtani me mir do jet per ne mbase i duhesh per te vjedhur shpirtra atje me shpejt me mir

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*