Ligjin për magjistratët e ka bllokuar opozita!

July 25, 2018 10:28

Ligjin për magjistratët e ka bllokuar opozita!

Opozita jonë,
e degjeneruar,
çdo gjë në Atdhe,
e do të bllokuar!

Nuk e fsheh gëzimin,
Shtëpia Qendrore,
dhe s’shkon të votojë,
as çështjet madhore!

Kjo Legjislaturë,
në fakt ka mbaruar,
dhe për magjistratët,
nuk është votuar!

Nuk duhej shumë mëndje,
të parashikohej,
se nga opozita,
Ligji s’do votohej!

Një javë përpara,
ne e kemi shkruar,
dhe që doli fjala,
s’jemi të gëzuar!

Që na doli fjala,
s’jemi të gëzuar,
do ishim të lumtur,
të ishim gabuar!

Shoku Luan Rama,
që e kemi mik,
mbajti një fjalim,
ultra patetik!

Ultra patetik,
plot hipokrizi,
po përse s’votoi,
shoqja LSI?!

Do kishte më shumë,
se Tetëdhjetë e Katër,
nëse me teatrin,
s’do bëhej teatër!

Këtë Ligj-Luanët,
e kanë votuar,
po tash LSI-ja,
kursin ka ndryshuar!

Sot të një mendimi,
gati janë të tërë,
se bishti i PD-së,
LSI është bërë!

Vetingu-gjykatat,
mirë i ka pastruar,
dhe dy kryesoret,
janë paralizuar!

Ky paralizim,
është vërtet një hall,
po ne për gjykatësit,
s’mund të hidhnim fall!

As ligjvënësi vetë,
nuk e kish menduar,
se do kish aty,
aq të korruptuar!

Se do kish aty,
aq të korruptuar,
se një siguresë,
do ta kish menduar!

Tani situata,
është tepër e qartë,
s’kemi Kushtetuese,
as Gjykatë të Lartë!

Bashkim opozita,
është futur në thes,
se ka për gjykatat,
më shumë interes!

Po ata vazhdojnë,
me Lulash hajvanin,
që veç për një plesht,
po djeg gjithë jorganin!

Lulash injorantit,
kush do t’i tregojë,
se ligjin për vete,
duhet ta votojë!

Nëse gjer në kockë,
do t’u vejë thika,
ku do të ankohen,
Luli dhe Monika?!

Është çështje kohe,
ligji do votohet,
dhe një brez i ri,
do të promovohet!

Dhe do të na duhen,
dyqind e më shumë,
ndaj s’besoj-që Lulin,
ta lënë të flejë gjumë!

A.DUKA

July 25, 2018 10:28
Komento

5 Komente

 1. intelektuali July 26, 09:47

  OPOZITA E LULIT DHE SALIUT E DEGJENERUAR
  ESHTE SI BEKIM PER RILINDJEN E DEGRADUAR
  TE EDVIN DROGES ME HABILAJT E SAJE QORRIT
  ME FATMIR HETUESIN, ME BALILIN E LIKE HORRIT
  ME GRAMOZ XHELATIN DHE FRROKUN E KRIMIT
  ME TAULANT XIBRAKEN DHE FULLANIN E PYLLIT
  ME KETE OPOZITE TE DEGJENERUAR SI TERRI
  EDVIN DROGA DO TE MBRETEROJE SI ENVERI
  PRANDAJ O BEN DUKA, BEJTEXHI ENVERISTI
  OPOZITES I GEZOHET KAQ SHUME EDI ARTISTI

  Reply to this comment
 2. mirel July 26, 16:02

  Eh mer 80 lekshi i stadiumit Dinamo, te ka zon konfuzioni total, je pjerdh nga petlla!

  Reply to this comment
 3. T. Topi July 26, 16:15

  Të janë errur sytë,
  Poet nga opozita,
  Majat janë me “rrypa”,
  Dhe plot rakitika !

  Reply to this comment
  • shqipe July 26, 18:32

   Me ket’ opozite,
   Te lulkës or mik
   Ajo s’pret te hipi,
   pret kush do i hype!…

   Sepse Edi Rama
   me mandat ne xhep,
   Do ja hip gomarthi
   dhe per her’ te trete…

   Reply to this comment
  • Tap Topi July 27, 10:24

   Lulja dhe Rrushi

   Qipkë pse krekosesh,
   Si lulka përmbi ftua,
   Kur ajo në çadër,
   Me rrushin “u shartua” ?

   Me rrushin ish shartuar,
   Qysh brenda bashkisë,
   Ndaj rrënjët shpejt forcoi,
   Lulkuqja e partisë !

   Që s’bëjnë pa njëri-tjetrin,
   Këtë e di dhe mushka
   Se boja i ka dalë,
   Fasadës me rrushka !

   ,

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*