Limoni, 10 arsye për ta pasur çdo ditë në tavolinë

Redaksia Online March 15, 2013 14:46

Limoni, 10 arsye për ta pasur çdo ditë në tavolinë

Limoni njihet më së shumti për sasinë e madhe të vitaminës C dhe ndikimin pozitiv në rritjen e imunitetit. Por fruti i thartë që e përdorim si shoqërues dhe përbërës të shumë ushqimeve ka shumë ndikime të tjera pozitive në shëndetin tonë. Ja 10 aspektet që e bëjnë limonin një aleat të shëndetit.

 

Nxit tretjen

Limoni ndihmon aktivitetin intestinal, duke vepruar në mënyrë të çantë në tretjen e ushqimit. Por duhet bërë kujdes me sasinë, pasi mund të veprojë në të kundërt. Kura ideale është konsumimi esëll në mëngjes i lëngut të limonit, i përzier me ujë të ngrohtë..

 

Lufton problemet e frymëmarrjes

Për shkak të sasisë së madhe të sasisë së madhe të vitaminës C, limoni lufton me sukses problemet e frymëmarrjes. Lëngu i limonit është shumë i këshillueshëm për ata që vendosin të bëjnë ekskursione në lartësitë malore, në rast të oksigjenit të pamjaftueshëm.

 

Ul kolesterolin

Disa studime të kohëve të fundit sugjerojnë se tangeritina, një substancë që gjendet në lëkurën e limonit, është shumë e efektshme për mbajtjen nën kontroll të nivelit të kolesterolit.

 

Kuron dhëmbët

Lëngu i limonit mund të përdoret në rastet e dhimbjes së dhëmbëve, ndalon hemorragjinë e mishrave të dhëmbëve, përmirëson erën e gojës. Mund të përdoret edhe për higjienën e përditshme të dhëmbëve, në formë paste me limon ose duke i shtuar pastës së zakonshme një disa pika lëngu.

 

Kujdeset për lëkurën

Limoni vepron si një ilaç i vërtetë kundër plakjes së lëkurës, pasi lufton rrudhat dhe pikat e zeza. Është një antiseptik natyral, pasi kuron djegiet, pickimet e bletëve, aknet dhe ekzemat. Nëse e konsumojmë me ujë të vakët dhe një lugë mjaltë, lëkura do të bëhet më e lëmuar dhe e freskët.

 

Kujdeset për flokët

Nëse e aplikojmë në lëkurën e kokës, lëngu i limonit lufton me sukses probleme si zbokthi apo rënia e flokëve. Ndërsa për flokë të shndritshëm, mjafton t’i shpëlajmë ato me lëng limoni.

 

Ndihmon në uljen e peshës

Limoni ndihmon në rënien në peshë. Lëngu i limonit, i përzier me mjaltë në një gotë ujë të vakët është ideal nëse shoqërohet me një dietë ushqimore me kalorazh të ulët.

 

Lufton radikalet e lira

Limoni lufton veprimin e radikaleve të lira, përgjegjëset kryesore për plakjen e qelizave të të gjithë organizmit. Siç e thamë më lart, limoni luan një rol të rëndësishëm për të pasur një fytyrë të re dhe të freskët, kjo për shkak edhe të lënëve ushqyese që ka në përbërje.

 

Forcon enët e gjakut

Ky efekt pozitiv i limonit vjen si pasojë e pranisë së vitaminës P, shumë e rëndësishme për parandalimin e hemorragjive të brendshme. Kjo vitaminë njihet gjithashtu edhe për ndikimin pozitiv në rregullimin e presionit të gjakut.

 

Ndihmon për një shikim të mirë

Rutina, një tjetër substancë në përbërje të limonit, redukton disa simptoma që kanë të bëjnë me sëmundjet e syve. Mes tyre edhe retinopatia, e cila vjen si pasojë e diabetit.

 

[toggle_simple title=”Title of toggle box” width=”Width of toggle box”][/toggle_simple]

Redaksia Online March 15, 2013 14:46
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*