Lirimi i Endrit Dokles/ Gjonaj: Kam kërkuar shkarkimin e gjyqtares

January 17, 2020 13:07

Lirimi i Endrit Dokles/ Gjonaj: Kam kërkuar shkarkimin e gjyqtares

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj në një deklaratë për mediat ka dënuar lirimin nga burgu të të dënuarit me burgim të përjetshëm Endrit Dokle. Ajo tha se ky ka qenë vendim i gjyqtares Enkeleda Hoxha, duke e cilësuar një këmbanë alarmi për drejtësinë.

Lirimi i të dënuarve me burgim të përjetshëm është një kambanë alarmi për procesin ku ndodhet drejtësia. Ndihem e keqardhur për këtë vendim edhe pse shqetësimin e kam shprehur institucionalisht para se të bëhej duke kërkuar verifikim të menjëhershëm. Shqetësimi ynë për gjyqtaren Enkeleda Hoxha është përçuar në 8 Janar 2018 pas lirimit të Genc Tafilit. I jam drejtuar Inspektoriatit të Këshillit duke ndeshur heshtje dhe papërgjegjshmëri. Është kryer një verifikim i vendimit të gjyqtares dhe fakteve publike.

Nisur nga analiza e detajuar rezulton se gjyqtarja ka marrë vendim në kundërshtim të hapur me kriteret e lirimit me kush dhe kodit penal. Edhe pse Ministria e Drejtësisë nuk ka kompetenca në sistemin e drejtësisë, ndjejmë detyrimin për t’i adresuar aktorëve të tjerë për të vepruar në interes të qytetarëve.

Në datën 15 janar i jam drejtuar KLGJ për pezullimin e saj dhe marrjen e masave për shkarkimin e saj nga detyra e gjyqtarit. I kam kërkuar prokurorisë ndjekjen penale të gjyqtares për parandalimin e veprimeve të tilla. I jam drejtuar KPK dhe OMN për ndjekjen e rastit.

Ndër vite ndaj kësaj gjyqtareje ndaj të cilës rëndojë denoncime për shkelje të ligjit dhe korrupsion. Janë marrë të gjitha masa pezullohen drejtori i shërbimit të provës Krujë dhe është depozituar ndjekje penale ndaj tij.

Vendime të tilla të dhëna nga një individ i caktuar apo të tjerë që e kanë të qartë që nuk do e kalojnë vettingun duhen marrë masa për të kthyer besimin e qytetarëve tek drejtësia. Kuvendi do shqyrtojë me urgjencë masa ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve KÇK“, tha Gjonaj.

o.j/dita

January 17, 2020 13:07
Komento

14 Komente

 1. asd January 17, 13:14

  Shume mire masat, por Dokle ku eshte tani ?

  Reply to this comment
 2. Aqifi January 17, 13:16

  C`ESHTE KY DOKLE MORE SE “NA MORRET MENTE ” ME TE ..! DOKLE NAMIKUN DI VETEM UNE I “HUMBURI” ..! KA TE BEJE GJE ME TE ..?

  Reply to this comment
  • Edi January 17, 14:09

   Qife, e ka nipce (djale vellai) Namiku kete birbon qe tolloviti drejtesine tok me reformen qe sic kane qejf ta thone ca “e ka marre ne dore Amerika”. Dhe e ka nis duke liru nga burgu vrases, nje stil aspak amerikan ky.
   Por ministresha Top-sexy e Rames paska vu dore, te shohim sa do ja varin…

   Reply to this comment
 3. Damini January 17, 13:40

  Si u shkarkoka gjyqtarja moj debile?!!

  Reply to this comment
 4. Arben January 17, 14:51

  Ja ke puthur edrogës me buzët e bukura tek shtëpia me kuti?!

  Reply to this comment
 5. koment real... January 17, 14:53

  bravo; ja pra gjyqesor te pa varur dhe qytetar, prokurore, presidente, k minister dhe minister te pa varur, nuk ka dhe nuk duhet te kete . DEMOKRACI, do te thote se; gjithkush,qe gabon…DENOHET . po keshtu, nuk ka; shtyp te pa varur, show man, ose show girl te pa varur, ide te pa varura, emisione, tip e”drrjela shqipkare” e shejtan budallit gjebrea, opinion i perversit fevziu sfilata vajzash kengetare seksi etj etj nuk ka. nese ke ndertuar nje shtet, per momentin e dhene dhe stadin e dhene, ai ne cdo rast pergjigjet per; moralin, ekonomin, shendetin, rendin, etj etj . nuk ka ne sherbim te publikut vend shprehja “jam vetvetja” . dakord . je vetvetja, por je ; budalla, maskara, hajdut, vrases, kriminel . e po ne kete rart, s’je per publikun, por per ne hale, ose..burg .

  Reply to this comment
 6. a ka mundesi, pak censur ju lutem !? January 17, 15:28

  arben budallai; ki…kujdes; ne je budalla, shkon ne cmendine . ne je maskara, ne hapsane .

  Reply to this comment
  • Deshmitari January 17, 16:24

   Te dogji he…?! Arbeni ka te drejte.

   Reply to this comment
  • mirel January 17, 17:39

   Pse ja thua “ki…kujdes”
   Kaq i papritur eshte nenteksti apo nuk e kishe me gjithe mend?
   Nuk e fsheh dot qe je komenti real…
   Me pika

   Reply to this comment
  • Arben January 17, 18:49

   O vlla, ke plotësuar edhe ti ndonjë kuti atje??!!!!

   Ministreshat dhe ministreshët edroga janë konkubina dhe konkubinër të edrogës.

   Kjo në kuptimin fizik të fjalës, jo në kuptimin kur duam të shajmë dikë vetëm sepse e kemi inat e nuk na pëlqen.

   Reply to this comment
 7. Niku January 17, 17:05

  Nje pyetje kam ty znj. Ministre e drejtesise!
  Para se me derguar te tjere per ndjekje penale, a mund te na thuash?
  Cfare lidhje ke ti me kriminelin fatmir xhafe, cfare raportesh ke me kete kriminel ordiner? Jepi pergjigje kesaj pyetje dhe pastaj fillon per precedime penale.. si ste vjen zore e perdalur…rrine e ben deklarata ti per njerez drejtesise, ske faj ti se ti femer je…por ai qe ka ven aty….duke degjuar servilin dhe lavirin dhe kriminelin fatmir xhafen….turp te kesh turp

  Reply to this comment
 8. ciu January 17, 19:26

  Bukuroshe shkarkimi eshte 0 po ajo duhet te denohet ne vendin e atij kriminelit
  Po spaku ku eshte apo pune muti dhe keta i ka tredhur berisha me kohe e vakt

  Friksohem se ai vend zor se ngrihet ne kembe pa ekzekutuar Ilir meten e sali berishen

  Reply to this comment
 9. . January 18, 05:28

  eshte i mundur shkarkimi i gjyqtares, nga Inspektoriati i drejtesise, si dhe strukturat e larta te drejtesise psh KLD prej nga ku ministrja ka kerkuar ndeshkim administrativ ndaj gjykatesve edhe mepare

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim