Lirimi i Genc Tafilit, Meta kërkon hetim për Gjykatën e Krujës

November 7, 2017 16:46

Lirimi i Genc Tafilit, Meta kërkon hetim për Gjykatën e Krujës

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për lirimin nga burgu të Genc Tafilit.

Tafili është liruar me kusht nga gjykata e Krujës pasi kreu 17 vite burg, nga 25 vite burg që ishte dënuar për vrasjen e komisarit të policisë Arben Zylyftari

Presidenti Meta ka kërkuar menjëherë nga Inspektoriati i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, që në përputhje me kërkesat e ligjit, të fillojë urgjentisht verifikimin e rastit në fjalë dhe veprimtarinë proceduriale të kësaj gjykate.

“Presidenti i Republikës, me cilësinë e Kryetarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, pasi u njoh me lajmin dhe reagimin publik të institucionit të Prokurorisë, për veprimtarinë e Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Krujë, në lidhje me lirimin e shtetasit Genc Tafili, ka urdhëruar menjëherë Inspektoriatin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë, që në përputhje me kërkesat e ligjit, të fillojë urgjentisht verifikimin e rastit në fjalë dhe veprimtarinë proceduriale të kësaj gjykate.

Presidenti i Republikës garanton se pretendimet e institucionit të Prokurorisë do të verifikohen nga Inspektoriati dhe Këshilli i Lartë i Drejtësisë, në përputhje me kushtet dhe kriteret e ligjit.

Presidenti i Republikës mbështet të gjitha institucionet ligjzbatuese dhe Prokurorinë në veprimtarinë e tyre, në luftën kundër krimit dhe sundimit të ligjit”, thuhet në dekklaratën e Presidencës.

Prokuroria ka qenë kundër, dhe ka vendosur apelimin e vendimit të Gjykatës së Krujës.

Prokuroria argumenton se vepra penale për të cilin ishte dënuar Tafili nuk përfiton lirim me kusht.

Genc Tafili kreu 17 vite burg nga 25 që u dënua për vrasjen e Arben Zylyftarit në vitin 2000 gjatë një shkëmbimi zjarri.

November 7, 2017 16:46
Komento

2 Komente

  1. NjeQytetarOptimist November 7, 18:30

    Uhuu “nje rishikim” nga Keshilli I Larte I Kenetes dhe te puth halla ne dy faqe.. Po beni “detyren”. Gjyqtari I Gjon Gjinit (me ore floriri) ne pensjon me leket e Tafilit.. Sa me qindra e qindra raste ka, kjo eshte nje pike beshtyme ne detin e korrupsjonit.. Vrasje e klasit te pare me paramendim te uniformes me 17 vite burg neto.. Cfare sistemi kolaps do shkoj po te ikni ju, ju kolaps jeni.. Per ibret te zotit…

    Reply to this comment
  2. Kaci November 8, 12:25

    Reagim i drejte

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim