LISTA E TURPIT

April 15, 2019 11:06

LISTA E TURPIT

 

(Vijon nga numri i pardjeshëm)

– Zoti Braho, për shkak të protestës së opozitës ditën e shtunë, e shtymë me një ditë botimin e pjesës së dytë të intervistës me ju, të cilën po e vazhdojmë sot. Botimi i një liste me 265 emra udhëheqësish dhe dëshmorësh të Luftës Antifashiste që instituti i Tufës i konsideron kriminelë, ka ngjallur reagime të shumta… Në një intervistë të tij Agron Tufa ju quajti edhe juve një kriminel. A jeni lënduar nga ky etiketim?

– Aspak. Madje më bën nderur më radhit përkrah “kriminelëve” të listës së tij, pra kur më rendit krahas Mustafa Matohitit,  Baba Faja Martaneshit, Myslim Pezës, Shefqet Peçit, Haxhi Lleshit, Rrahman Perllakut, Jaho Gjolikut, Kahreman Yllit, Maman Saliut, Xheladin Beqirit, Spiro Moisiut, Xhaferr Cenko Lubonja, Zylyftar Veleshnja e të tjerë e të tjerë trima emërmëdhenj dhe heronj të asaj lufte. Do të doja t’u ngjaja atyre. Ata emra që përmenden në atë listë nuk kanë nevojë për avokatinë time. Ata e kanë bërë historinë e tyre dhe jemi ne që kemi nevojë për ta. Prandaj më bën nder kur Tufa më quan edhe mua kriminel. Sepse edhe të tjerë para meje janë quajtur të tillë. Për shembull, Gramoz Ruçi…

– Pse e përmendni Gramozin? Ai nuk është përfshirë në një debat të tillë, apo jo?

– Është e vërtetë kjo që Gramozi nuk është përzier në një debat të tillë. Por etiketimet kundër tij kanë qenë ku e ku më të rënda se ndaj meje nga kopeja e Tufës që militojnë brenda PD-së, tashmë pa mandate deputeti. Gramoz Ruçi tani është kryetar Kuvendi. Unë i di bindjet e Gramozit, por ditën e enjte mendoj se do ta ketë një ditë të vështirë. Nuk duhet të vazhdojë të heshtë ai ndaj të tilla turpeve që po bëhen në sytë tanë, me paratë e shqiptarëve…

– Pse?

– Sepse në kalendarin e punimeve të Kuvendit, pra ditën e enjte, do të vijë të raportojë në Kuvend Tufa. Se çfarë do ai në Kuvend këtë nuk mund ta shpjegoj dot. E them se më duket absurde që ai të vijë e të raportojë para Kuvendit. Ky Kuvend nuk ka thirrur asnjëherë Kryetarin e Komitetit Kombëtar të Veteranëve të LANÇ-it, Rustem Peçin, apo kryetarin e Organizatës së Dëshmorëve, dhe thërret Agron Tufën një ballist e neofashist me damkë. Ky është një paradoks. Mos harroni se jemi në vitin e 75-vjetorit të çlirimit të atdheut. Dhe ne lejojmë të vijë Tufa e të vjellë vrer kundër ‘kriminelëve’ të komunizmit? Po një nga ata, madje më i shquari është Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi. Jam edhe unë dhe shumë të tjerë në atë Kuvend. Është një përballje e habitshme midis “heronjve” ballistë dhe “kriminelëve” partizanë…

– Sidoqoftë, ai, pra Tufa ju ka quajtur kriminel pa thonjëza. A ke ndonjë përgjigje para asaj që mund t’i jepni në Kuvend të enjten?  

– Po e kam një përgjigje paraprake. Do të më vinte ndot e turp po të më quante ballist apo fashist. Po ka ardhur një kohë që Tufës i janë ngritur puplat dhe nuk ka asgjë për t’u çuditur, përderisa një tufë horrash si Tufa paguhen nga shteti për të lehur kështu. E di ti që Tufa ka botuar një libër me këngë e krijime për trimëritë e Ballit?

– Jo, nuk e di. Sepse kam një jetë të tërë që nuk kam dëgjuar që Balli të ketë këngë. Mos është një shaka kjo?

– Nuk është shaka. Ja, ta them unë që është botuar një libër i tillë. Madje unë edhe e kam dëgjuar një të tillë: Po na vjen Balli Kombëtar,/ Tralala, tralala… Është vërtetë për të qeshur, por siç ua thashë, nuk është aspak shaka. Mendoni se në relacionin që i bashkëngjitet projektligjit “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 10242, datë 25.2.2010 për Institutin e Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit në Shqipëri” shkruhet tekstualisht: “Instituti i Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit në Shqipëri është institucion publik, qendror, i pavarur, gëzon statusin e personit juridik dhe financohet nga Buxheti i Shtetit dhe burime të tjera”. E pra ky institut paguhet shtetit, nga qeveritë e pas vitit 2010 dhe qeveria aktuale për të botuar hynere të tilla, për të përbaltur historinë, për ta nxirë faqen më të ndritur të historisë sonë. Ky është një turp që nuk duhet të vazhdojë më tutje. Shiko Xhevdet: Kjo boja e zezë e Tufës kundër historisë sonë antifashiste, është si ajo boja e zezë që hodhën pardje banditët e Saliut në muret e Kryeministrisë. Ka një paralele të frikshme midis të dy gjesteve.  Ca shkruajnë me bojë të zezë, ca që s’dinë të shkruajnë e hedhin nëpër mure. Të dyja palët i bashkon një nyje: shpirti fashist.

– Sidoqoftë, sado qesharake që mund t’i quani botime të tilla,mendoj se nuk janë antiligjore, sepse vetë instituti që i boton është miratuar nga parlamenti dhe paguhet nga qeveria, apo jo?

– Unë them se janë antiligjore. Pse? Emërtimi i këtij instituti me ligj është: Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit. Pra ka një veprimtari të përcaktuar qartë në kohë: 1945-1990. Ndërsa titulli i librit të botuar nga ky institut, me paratë e taksapaguesve shqiptarë, nga i cili botuam pardje 265 emra si “kriminelë” është ky “Krimet e komunistëve gjatë Luftës 1941-1945”. Ç’do ky institut me Luftën? A nuk është kjo antiligjore dhe e dënueshme?

– Mendoni se ka një strategji nga ai institut për t’u sjellë në këtë mënyrë, ndërkohë që sikurse e kemi thënë edhe herë të tjera, jemi në vitin jubilar të 75-vjetorit të çlirimit të atdheut nga pushtuesit nazi-fashistë dhe bashkëpunëtorët e tyre?

– Kjo as që duhet vënë në dyshim. Ka një strategji të hershme, qysh në vitin 1990. Por nëse në vitet e para të pushtetit të Sali Berishës këto mund të quheshin akte sporadike dhe zemërimi nga disa e që përmblidheshin në vënien e dinamitit nëpër përmendore të luftës antifashiste, dhunime varrezash të dëshmorëve, si dhe heqje monumentesh e bustesh të heronjve, tashmë ka një strategji më të studiuar. Para dy vjetësh Tufa ngjalli një debat me propozimin që bëri për ndalimin e të gjithë filmave të realizuar në kohën e socializmit. Vjet një pinjoll i një krimineli ballist propozoi ndalimin e gjithë letërsisë së realizuar nga viti 1944 deri në vitin 1990, përfshi edhe Ismail Kadarenë e Dritëro Agollin. Këtë vit propozohet një rezolutë për dënimin e luftës antifashiste, ndërsa udhëheqësit dhe dëshmorët e asaj lufte konsiderohen kriminelë. Le të supozojmë për një moment që të realizohet një projekt i tillë, pra të fshihet Lufta Antifashiste nga historia jonë, të ndalohen filmat dhe librat që propozojnë Tufa me shokë, çfarë mbetet? Një shkretëtirë, një Sahara në historinë tonë kombëtare. Ky është një projekt ogurzi për të cilët duhet që njerëzit, opinioni i shëndoshë duhet të sensibilizohet dhe të ndërgjegjësohet, pasi është një turp kombëtar po lejuam që ai të realizohet. Kjo është dhe arsyeja që unë kam reaguar fort si në rrugë institucionale, ashtu dhe në shtyp. Por e rëndësishme është që të reagojë qeveria, të reagojnë kolegët deputetë, të reagojnë Komiteti Kombëtar i Veteranëve të LANÇ-i dhe Organizata e Dëshmorëve etj., etj. Edi Rama kurrsesi nuk duhet t’i përkëdhelë këta të pacipë. Pra gjithë opinioni i shëndoshë që preket dhe fyhet nga qëndrime të tilla antikombëtare duhet të reagojë,madje fuqishëm. Neofashistëve nuk u duhet dhënë asnjë shans në revanshin e tyre të marrëzishëm.

Intervistoi Xhevdet Shehu

April 15, 2019 11:06
Komento

38 Komente

 1. O ju dhjefsha mu ne medie ,me cfar funderinash merreni kaqola te frustruar April 15, 11:19

  bote e kotesise
  masturbim idiotesh

  si mer nuk u lodh njiher ajo bote sharlatanesh puupuuu

  e pbesushme

  Reply to this comment
  • Drejt e Europes me Brahon ne krye April 15, 12:51

   Nje shoqeri qe jo vetem nuk e denon te kaluaren po e ngre ate ne pjedestal Tani historine ka ngelur ta shkruaj nje bashkepunetor i krimeve te komunizmit,ironikisht perfaqesues i zgjedhur i elites se “demokracise” Shqipetare,krimit te organizuar,korrupsionit e vjedhjes.

   Reply to this comment
  • Partizani April 15, 15:37

   Armikun me te madh e me te rrezikshem te Luftes Antifashiste Nacioanal Clirimtare e keni ne kreun tuaj,pra eshte Edi Rama!
   Ai e ka cilesuar LANC-in lufte civile dhe nderoi krye ballistin kuinsling M.Frasheri dhe asnje deputet nuk u ngrit t’i kerkonte llogari ketij KALI TE TROJES ne radhet tuaja se ku e mori te drejten te poshteronte kaq ndyre 28 mije deshmoret,70 mije partizanet dhe te gjithe familjet e tyre!
   Ju heshtni se ju intereson posti,rroga dhe jo LANC-i!
   Ka bere plot gomarlliqe Rama,por askush nga ju nuk i ka kerkuar llogari atij,bile as per fjalorin prej rrugaci qe perdor!
   Ai nuk ju pyet juve per asgje dhe ju heshtni sikur jeni dele!
   Dhe kete qe ben tani e ben thjesht per reklame,se nuk je i zoti t’i tundesh dhembet Rames dhe te propozosh shkarkimin e tij nga posti!
   Kerko votbesimin e tij dhe do shikosh se pak do te mbeshtesin,se sot nuk ka me PS,por te gjithe jeni te punesuarit e Rames!

   Reply to this comment
   • Tartufi April 15, 17:10

    O Partizani ,nuk dua te te provokoj [ se kjo qe shkruan eshte argument ] e kundershton vetem idioti,, polemic me ate qe ka celsat e kashtes,dhe mbeshtetje per te poshtrin ,qe po I poshtron !!! Bashipozuku komunist Braho e ka ne vleren e origjines se tij ,,,, Lufte me te gjithe dhe me pragun e familjes,po u kundershtua partia

    dhe I pari I saj. C do vendim qe miret per denimin e pjestarit te partise ,,, nuk kundershtohet dhe nuk dishohet per padrejtesi kunder pjestarit te partise. Nuk ka kompromis me familjen e kundershtarit te partise dhe pse kjo familje ka kondribuar me vite te tera per kete parti.I pari I partise eshte I pa gabushem dhe vendos per jeten e pjestareve te partise pa meshire dhe pa kundershtim dhe dishim .Komunisti eshte nje specie e vecante skllavi,qe luften e fillon tek grupi I tij duke luftuar te gjithe te tjeret pa dallim race kombi ,feje

    duke ruajtur me fanatizem krye skllaverusin e tij [ armikun e vertete te kesaj klase ] Po te ka ngelur dicka per ta plotsuar,,,, plotesoje ,mos ky merak dhe kundershtim ….

    Reply to this comment
   • Buda April 15, 18:16

    Fjala jote ne vesh te Perendise!

    Reply to this comment
   • NY. April 15, 18:19

    TAKU URITHI I QELIVE TE DIKTATURES
    KOMUNISTE !
    KU E GJETI KY TE DREJTEN MORALE TE GJYKOJ HISTORINE !! ME REKORDET E SHKELQYERA TE SE DJESHMES APO ME MBREKULLITE E TE SOTMES

    Reply to this comment
    • Tartufi April 15, 20:17

     Ore ti budalli ,,, NY ,,, mos mu qep nga pas komentit tim
     si krijese me aftesi te kufizuara,,,se do kujtoje mileti ,qe jami te nje shkolle ?! Eshte me mire te keshe nje kundershar te zgjuar ne tavoline,,, se sa idiotin qe te ndjek nga pas ,per bindjet e tua .

     Reply to this comment
     • IK E SHTO ILACET SE FILLOJ PRANVERA April 15, 21:45

      Kush je ti mor k.. me zile, Tartufi i gop.. te satome ! Kush ta vuri ne pordhe ty mor debil ! kujt i plas ti vi mbrapa karlliqeve te tua Kush je ti i forti i burgut qe po ha ha mutin
      Ik mor RR.C. se nuk te dhjeu njeri

     • NY. April 16, 02:05

      Cope e Mutit Tartufi,Kush je ti mor k.. me zile, Tartufi i gop.. te satome ? Kush ta vuri ne pordhe ty mor debil ! kush te dhjeu ty me gjithe komentet e tua mor tarallak, Kush eshte ai qe lexon karlliqet e tua,Po m’del ketu si cubi i lagjes qe te ha mutin,Ti je vetem nje byth q…. lulishtesh qe me vjen per te vjelle qe po te pergjigjem.
      Mor zagar une s’te fus as ne hale ty,e jo me te bisedoj me ty ne tavoline,

 2. moko April 15, 11:34

  O Spartak,emeri Juaj ju a do te krijoni ate shtrese ku te bejne pjese bijte,niper,mbesat farefisi i atyre qe ky ballisti i qelbur i quan kriminele,te mblidhen e te vendosin si ta shfarosin faren e keqe te Edvin Rames qe mohoi,luftem,mohoi gjakun,sakrificat e nje populli te tere ne çlirimin e vendit.I pari qe duhet te damkosesh ne parlament eshte,tradhetari i PS,Neo ballisti Edvin Rama qe u be nje me Sali Berishen dhe kriminelet e djeshem e te sotem.Ne je ashtu si shkruan degjeneroje ne kuvend ate super tradhetarin e mijera familjeve qe dhane gjakun,buken,sakrificat per ate lufte: Ai eshte nje emer EDVIN KRISTAQ BALLIST RAMA.

  Reply to this comment
 3. alphade April 15, 12:02

  “Shame list” ! Lista e turpit ! Pershendetje zoti Braho dhe
  uroj qe shkrime te tilla te kemi perhere kunder vakabon-
  dave balliste qe sot pinjollet e tyre kerkojne me cdo rru-
  ge mjet makiavelist te shtremberojne historine e popullit
  shqiptare,sidomos LNCL te popullist shqiptar kunder pushtuesve nazi-fashiste. Shikoni deri ku ka arritur djath-
  tizmi imkryeministrit tone qe Saliu do ta kete “zili” ! Me sa
  duket Sali ka marre persiper Zogun dhe zogizmin,ndersa
  zoti Edi ka mare persiper Ballistet, me nje fare sharlatani
  e mashtruesi,nje bastard i ndyre me emrin Agron dhe
  mbiemrin Tufa, nje tufe “rinocerontesh” qe po e coptojne
  dhe asgjesojne historine e luftes NCL te popullit tone,po
  perdhosin ne menyren me te turpshme emrat emblemati-
  ke te kesaj lufte,partizanet heroike qe nuk kursyen asgje,
  as edhe jeten per clirimin e atdheut. Fashisti me damke,
  Agron Tufa eshte ne turpin e atij Parlamuti qe te therrase
  ne auditiv nje maskara te tille si kjo vemje. Asnje vend i
  botes qe perbene koalicinin e madh antifashist nuk jane
  qasur ne tavoline forcat opozitare te kesaj lufte,kudo ne
  Europe e Amerike,vetem tek ne ka filluar shekulli i marre-
  zirave ku lideret tane perpiqen te behen “demokrate” dhe
  mburren se po ndertojne SHTET,ku ne fakt ka 28 vjet qe
  ne Shqiperi sundon nje anarkizem bakunist i nje lloji te
  vecante qe eshte amalgamuar me bajraktarizmin kanunor
  dhe primitivizmin afro kafsheror. Kjo e ben edhe me te veshtire progresin e vendit tone drejt Europes se Civilizu-
  ar ! Megjithate historia nuk ka mbetur ne doren e nje ba-
  llisti-fashist si bajga Tufa qe te zhbeje historine tone. Ka
  historiane si Kristo Frasheri, Paskal Milo, Pellumb Xhufi
  etj.qe me penen e tyre kane pasqyruar me vertetesi objek
  tive realitetin e kohes,te LNCL por edhe sikur te mos kete
  asnje historian shqiptar realist, realitetin e Luftes NCL te
  popullit shqiptar e ka njohur bota,Fuqite e Medha: SHBA,
  Anglia dhe Rusia. Kujtoj ketu dhjetra libra te shkruar nga
  autore te huaj mbi luften partizane ..”Fitorja e Hidhur” ,
  “Shqiptari Dinak”, etj. dhe ne te gjithe diksionaret e botes
  kur flitet per LNCL i rezervohet nje vend i vecante por as-
  kush nuk i permend ballistet e Tufes…..!! Verifikoni qe t’ju
  mbushet mendja…!
  Edhe nje here pershendes zotin Braho per interviste e
  kthjellte si dy pika uje ne mbrojtje te Luftetareve te Lirise!

  Reply to this comment
 4. kole shuli April 15, 12:05

  Gjithe opinioni i shendoshe,gjithe ata qe kane luftuar,bijte e tyre,niperit e mbesat,gjithe veteranet e luftes ete punes,gjithe ata qe kane ndihmuar luften per clirimin e vendit nga faashistet e tradhetaret,te ngrihen ne kembe e te mbrojne te vertetat e luftes e luftetaret qe dhane per kete vend.Prandaj diten e enjte qe do te diskutohet ajo pacavure rezolute te behet tubim paqesor para parlamentit.EDI RAMA o te ndryshoje qendrim per luften nac.clirimtare si faktor kryesor per clirimin e vendit dhe per balistet si tradhetare te kombit ose te largohet se ska cfar na duhet,populli duhet ta largoje me vote sa me pare se ka plot partia socialiste.

  Reply to this comment
 5. MH April 15, 12:33

  Para se te rimerni frenat e historise se vertet te popullit patriot dhe atdhetdashes.I kerkoni fashist Tufes fashistit ne kuvend qe ti kerkoje kuvendit te falun per tradhetine kombetare dhe miqesin e bashkpunimit me pushtuesit kundra popullit liridashes qe iu bashkue forcave clirimtare per liri demokraci.

  Reply to this comment
 6. Luka April 15, 12:42

  Oh po Luftes Nacional Clirimtare, faqes me te ndritur te Shqiperise e shqiptareve ti hane mender m.t ( na falni per fjalorin)

  Ata deshmore e kane shenuar emrin me flori ne faqet e historise.

  S’ka bir Hiltler e bir Duceje qe ti prek ato djem e vajza qe lane rinine e dolen te luften kucedren nazifashiste.

  Po pse na ngrene nervat me keto provokime dy lekshe.
  A s’ka mundesi qe ky Tufa te gjykohet si apoligjist i NaziFashizmit, sic e kane gjithe vendet e Europes? Ne Gjermani denohet kush bene apologji te Nazimsit dhe mohon Holokaustin? Se kuptoj kur ne Shqiptaret jemi bere me tolerant se vet Europianet e tjere?

  Na ngrene nervat kot, keta pinjoll revanshist te ballisteve qe tregojne ne cdo veprim qe s’e duan Shqiperine e Shqiptaret.

  Reply to this comment
 7. anticensurë25642654 April 15, 12:49

  “një tufë horrash si Tufa paguhen nga shteti për të lehur kështu.”
  o braho legeni që bredh nga partia në parti,nuk i paguan shteti shqiptar,por shteti i ram fashistit!i ramës që do të këthejë fronin e gjyshit të tij!!
  e gjithë kjo bëhet vetëm e vetëm për të dalë palloshi në krye të sundojë e të mbretërojë!!

  “Edi Rama kurrsesi nuk duhet t’i përkëdhelë këta të pacipë.”-si e shkruajta dhe më sipër as po i përkëdhel e as po i merr me të mirë!ai thjeshtë po i përdor si mashë!!dhe masha hidhet një ditë poshtë!!dhe këta ndyrësirat si tufa e dervishi,si dega e kalbur dhe net kërma,janë masha të ramës!!dikush paguhet dikush është i zellshëm dhe vullnetar,por në fund të fundit janë masha,që një ditë do të hidhen poshtë si shumë të përdorura,si pavlerë!!
  të gjithë këta nuk e shohin paradoksin,nuk shohin se ngjarjet zhvillohen si janë zhvilluar më parë!!nuk shoshin se në koka e pushtetit mbetet gjithnjë e paprekur,vetëm mashat hidhen poshtë kohë pas kohe!!
  e ka bërë zogu,enveri,saliu dhe tashti rama!!
  të gjithë e kanë fajin përveç kokave,DIKTATORËVE!!

  Reply to this comment
 8. Niku April 15, 12:58

  Kjo politike e ketyre zagareve si Tufa e kompani ka per qellim qe te percaje popullin shqiptar. Kane kaluar 30 vjet nga nderimi I sistemit dhe tani duan te ringjallin fashizmin! Komunizmi erdhi ne Shqiperi dy vjet pasi u vendos fashizmi. Pra fashizmi solli komunizmin si nje kunderveprim. Prandaj politikanet duhet ti thrasin mendjes se nje ekstrem I djathte do te sjelle nje ekstrem te majte, dhe ky fenomen eshte nje aksiome. Mos luani me zjarrin se do te digjeni vete!

  Reply to this comment
 9. Tushi April 15, 12:59

  Pergjigjen shumete sakte per luften n. Clirimtare e ka dhene gjenerali i tri koheve.Perllaku dhe Tufa te mbaje pozicionin qe i ka caktuar ligji dhe mos te fute hundet per periudhen e luftes.Me te drejte Taku i tregon vendin Tufes dhe kopese se tij.

  Reply to this comment
 10. valentina April 15, 13:09

  Kjo strategji per te baltosur luften dhe sakrificat e bijve dhe bijave me te mire te popullit Shqiptare,ne periudhen e pushtimit te vendit nga nazi-fashistet dhe bashkepunetoreve te tyre zogisto-legalisto-balliste, eshte ngritur me vetedije te plote nga pasardhesi i kopilit te shoferit te zogut te kurves edvin kristaq rama,pikerisht kjo eshte aresyeja e reabilitimit te kolaboracionistit tradhetar mithat frasheri, si dhe marreveshjes se 17-18 majit te 2017_es,e cila ne thelb kishte dorezimin e pushtetit vrasesit,grabitesit dhe atdheshitesit te Shqiptareve luzim banditit dhe cetes se tij ne zgjedhjet parlamentare te vitit 2021,duke mbjellur pakenaqesi tek votuesit e majte kur dihet fare mire qe 70% e tyre rrjedh prej familjeve qe kane kontribut te jashtezakonshem,si ne luften kunder nazi-fashizmit dhe bashkepunetoreve te tyre,por edhe ne ndertimin e vendit ,te cilen e shnderruan nga nje vend analfabet dhe me kushte jetese mizerje si ne mesjete,e shnderruan ne nje vend ku te shkolloheshin dhe jetonin si njerez,por i degjeneruari yne kryeminister edhe njehere premtoje qe te vazhdohej adeti i rotacioneve te pushtetit 8 vite ne pushtet ne te majtet,dhe 8 vite ju te djathtet, per te qeverisur te pashqetesuar duke u pire gjakun ketij populli te sfilitur dhe rraskapitur,kjo eshte dhe aresyeja tjeter perse lulzim banditi dhe ceta e tij perserisin shpesh shprehjen,qe edi rama na preu ne bese dhe i dergoi keta te fundit te merrnin aktin e paprecedent te djegjes se mandateve,

  Reply to this comment
 11. Lame Duka April 15, 14:39

  Opozita e mbetur prej kohesh pa kauze, ka akoma shume sherbyes. Nje prej tyre eshte Tufa. Te hiqet ai e ti hiqen financimet organizmit qe ai drejtoi, madje te shkrihet fare ky i quajtur institut, sepse asgje e keqe nuk i vjen demokracise se hallakatur nga te tilla “gropa qe bien ere”.

  Reply to this comment
 12. Bashkimi April 15, 16:33

  Z. Braho, problemin ju nuk duhet ta keni me tufen por me tufen e historianëve serioze. Në se ata ju përkrahin në atë që ju thoni,tufen lëreni ti bjerë legenit dhe mos e mbivlerësoni duke e nxjerrë përditë në gazetë. Ai duket që eshtë i trashë mendërisht, sepse ne mënyrë donkishoteske po i duket se te gjithë ne shiptarët po i përdhosim Dylqinen, pra kauzen e tiprishur. Ky njeri, që e mban vehten për shkrimtar, në të vërtet është një lehës i mirë. Unë u bëra kurioz, se ça është ky njeri që po na e shpif, po nuk gjeta asgjë që mund të më bindte për ato që thotë. Në internet, ka të botuar nje biografi ku thotë se ka studiuar në Moskë. E meqë ka studiuar atje, e gënjen mëndja se eshtë në lartësinë e shkrimtarëve rus. Pastaj zbrita më poshtë në faqen ku kërkoja për këtë tipin dhe gjeta se kishte hap nje sherr edhe me Fevziun. I thashë vehtes, bëj durim se tani do lexosh diçka që e ka shkruar pena e këtij. Po çfarë gjeta do thoni ju, ca vargje, që ky i mban për poezi, por më shumë mu dukën si shfryrjet e nje të marri, qe duke mbjell qepë, shfryn dufin e tij. Boll ky Tufa grindavec, na lodhi kokën me idiotësitë e tij,që kemi tash sa vjet që i dëgjojmë.

  Reply to this comment
 13. Lisi April 15, 17:05

  Nuk e lexova intervistën, nuk kam nerva t’a lexoj . Braho merret me laraskat fashiste , e din ç’mendon populli dhe flet në rezonansë me ndërgjegjen e popullit ; më shumë ka merakun e vet se sa përdhosjen e historisë . Zaten , nuk dihet në ç’parti është Braho , në LSI apo në PS . Por , kudo qoftë , Brahua dhe PS e LSI zyrëtare , janë tradhëtarë të popullit shqipëtar dhe të Luftës së tij të lavdishme Antifashiste . E majta e sotme shqipëtare është është një turp historik sepse duke qenë frikacake, pa ideal dhe e korruptuar , e ka lënë vëndin në mëshirë të një bande maskarenjsh . Kulmi i degradimit të saj është mbajtja në krye e rrufjanit politik , e rrugaçit të degjeneruar politikisht e moralisht , Edvin Ramës .
  Armiku i së majtës është në krye të së majtës dhe jo vetëm ai si individ, por , bashkë me plehërat që mban rreth vetes !

  Reply to this comment
  • Genci April 15, 17:57

   Ti shkurre po si nuk na the nje fjalë për ketë fashistin, Tufën, kaq i “majtë i flaktë” sa shtiresh, por sulmon herë Brahon,herë Ramën. Je nje intrigrant i përsosur, pasi e di mirë ndjeshmërinë që shumë shqiptarë kanë për LANÇ-in dhe do që ti ndërsesh me ta. Në se ju kolaboracionistet dhe bukëzënët do kishit bërë akte heroike në luftë dilni e flisni me faktee dëshmimtarë, jo shfryni mllefin si të mundeni.

   Reply to this comment
   • Lisi April 15, 19:53

    Kupola tradhëtare e së majtës ka si bazament idiotët e majtë , si puna jote , ore Ge..
    Injorantët si puna jote , s’duhet të kenë të drejtë vote – me koeficient intelegjence ( IQ ) sa një majmun !

    Reply to this comment
 14. info analitike April 15, 17:50

  Shiko shiko shoket! Sa shpejt ia harruan te zezat Baba Takut qe nga Likja dhe canta e zeze!
  Ajo liste nuk eshte si canta e Baba Takut qe nuk u hap kurre por me krime te provuara e te dokumentuara ndaj mos beni kot gam gam se ketu nese flitet per atdhetari keta u perlyen me gjakun e vellezerve te tyre. Perpara se te llomotitni perpiquni te lexoni te dokumentoheni e te informoheni e jo te perserisni te njejtat refrene ketu e 70 vjet aq me teper kur shpesh keto jane bazuar mbi perrallat e propagandes enveriste. Shume nga ata deshmore po te ishin gjalle sot do t’ju mallkonin!

  Reply to this comment
 15. intelektuali April 15, 18:26

  SA HEDH KUSHTRIMIN PROKURORI I ENVERIT, DALIN MINJTE E HALEVE PER GOSTI ENVERISTE

  Lista e TURPIT nuk fillon me Gerdallen gjakatare te Enverit, Gramoz Ruci, por me Kryevrastarin Kryeprokuror Aranit Cela qe mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne Shqypni, mohimi i krimeve te komunizmit dhe te fashizmi, sisteme poltiko-ekonomike si binjake siameze te Diktatures nga Partia-Shtet denohet nga rezoluta e posacme e OKB,

  atehere:

  CFARE MUTI JASHTEQISNI PAPUSHIM NE KETE FORUM TE GAZETES DITA O DERRA TE FERMES SE ENVERIT?

  dhe:

  Ti o Prokurori Fashist i Aranit Celes, Spartak Braho nuk ke tagrin te quash si fashist Tufen qe kerkon te fuse ne shinat e Demokracise Shtetin Enverist dhe Fanatik shqyptar, sepse o krimineli sadist i Enverit ty mund te mos bejne pershtypje krimet monstruoze qe ke kryer me shefin tend fashist, Aranit Cela, por ti o Sparkak Braho, o kriminel i ndyre qe Edvin Droga te ka bere keshilltar personal, sepse helbete ai e ka babane e tij, Kristaqin gjithashtu kriminel te Enverit, pra ti o pusht i ndyre, i pacipe dhe pa kurfare morali

  NUK MUND TE TALLESH DHE TE GAJASESH ME VIKTIMAT E TUA SOT 30 VJET PAS RENIES SE KOMUNIZMIT

  kur:

  Shqypnia eshte ne NATO dhe po i lutet Botes Demokratike per t’u antarsuar ne BE

  perkundrazi:

  Duhet te ulesh koken dhe te kerkosh falje per krimet e tua, te shefit tend, Aranit Cela, te Enverit dhe te enverizmit fashist qe mbushen lumenj me gjak shqyptari te pafajshem /pershire ketu me gjakun e te gjithe komunisteve idealiste gjate Luftes dhe pas saj/ dhe qe vrane dhe masakruan si Hitleri Aleatet Angleze ne Kanalin e Korfuzit

  PASI TE KENI KERKUAR FALJE PUBLIKISHT PER KRIMET TUAJA KUNDER NJEREZIMIT DUHET TE PERGJIGJENI PENALISHT PARA GJYKATES SI KRIMINELET E HITLERIT NE NYREMBERG

  prandaj:

  Qani me lot pendimi o kriminele gjakatare te Enverit dhe te Edvinit, ashtu sic qanin prinderit tane kur ju o xhelate te pacipe i thyenit kockat e trupit me tortura te papara vetem sepse nuk deshe implementimin e MURTAJES tuaj bolshevike, por deshen ate qe po kerkon gjuhejashte sot Shqypnia pas pilafit e fundit ne listen e TURPIT dhe te rezilit si nje shtet prej Afrike Zulu

  Reply to this comment
 16. Teuta April 15, 18:41

  Kush mohon LANÇ te popullit shqiptare dhe gjakun e deshmoreve, qofshin te mallkuar ne 7 breza dhe e provofshin femijet e tyre, se çdo te thote te rriten jetim! Me soin si Tufa dua ta shikoj, se çdo te bente, nese Shqiperia do te sulmohej nga ndonje vend fqinj, siç ka ndodhur historikisht? Me siguri, do te largohej nga Shqiperia, ose do te gjente vrime ku te futej per te shpetuar koken. Dhe perseri barra e luftes do te perballohej nga nacionalistet dhe populli. Qofshin te mallkuar, kush mohon LANÇ dhe gjakun e derdhur per çlirimin e memedheut! Teuta

  Reply to this comment
 17. Pseudo intelektualit April 15, 18:50

  Krimet ndaj njerëzimit të pas luftës jane tjetër histori dhe nuk mund ti perdorësh për të hedhur baltë mbi luftën antifashiste. Pastaj ç’e ke gjithë këtë mllef me Edin dhe se ke me Rustem Gratin, që ka gjykuar shumë gjygje politike? Edhe djali i tij Çlirim Gjata është këshilltar i PD dhe Rustemi pas 90s ka qene kryetar i gjykates kushtetuse,gjykates me te lart ne vënd.

  Reply to this comment
 18. mirel April 15, 19:46

  Bjerini ne koke Ramutit. Ai eshte plera e pare neofashiste esadiste qe po shet Shqiperine si rrecke te greke e serbe

  Reply to this comment
 19. Duan apo nuke duna mijte e kenetave e mizat e kalit DREJTESIA do te BEHET April 15, 20:35

  Luften heroike te popullit shqiptare per clirim nga bisha nazifashiste e sherbetoret e tyre,askush nuk ka fuqine ta percmoje,ashtu sikurse dhe faktet e deshmite per palopolitikanet e Tiranes zyrtare ne dite e vite qe lane pas mijra viktimave te eterve,mijra viktima te tjera te rradhes,vetem nga pangopesia per leke te piset e pushtet pa kufi e me c’do forme e cmim brenda bijve te eterve e mostrave te tyre me nje barre krimesh e korrupsionesh mbi supe. Mjaft me,me abuzime ndaj nje rrealiteti te dhimshem shqiptar, pasoje e riciklimit te bijve te eterve te diktatures komuniste e ballistozogiste me nje barre krimesh e korrupsionesh mbi supe, aqe sa detyruan popullin, SHBA e BE te kerkojne me force Reformen ne Drejtesi dhe ligjin e Dekriminalizimit. Ligj qe u perdhos ne unanim nga bandat blu-roze te politikes shqiptare dhe ne zgjedhjet e fundit parlamentare,sa qe populli ne shumice i nxorri te dhjere, por krenar. Dhe se fundi, trimat u vrane, kurrse horrat e amoralet dhe kriminelet mbeten, aqe sa kerkojne me c’do kusht te quhen vazhdues te heroizmit te popullit ne shekuj,kure ne fakt ishin dhe do te mbeten jashteqitja e popullit shqiptare ne dite e vite deri me sot.Ne kete konteks nese kane ndopak moral te mbetur eshte ti kerkojne falje publikish popullit si autore apo bashkeautore te mijra krimeve deri me sot,ne te kunderten shume shpejt do ta beje populli i mbeshtetur fuqimisht nga SHBA e BE-ja si pjese ligjore e Reformes ne Drejtesi.

  Reply to this comment
 20. Alban Dega April 15, 21:00

  KRYEMINISTRI OSE EMERTESA TE SHKARKOJE NEONAZISTIN AGRON TUFA DHE TUFEN E TIJ!

  Prokuroria te filloje menjehere hetimet pet shperdorimet financiare ne krye te Institutin qe ai drejton, per propagande nazi- fashiste, per nxitje te percarjeve politike, showerore dhe kombetare midis shqiptareve dhe spekullime me dokumente te Arkivave shqiptare per qellime perfitimi personal ( vjedhje) te tyre bashke me Kastriot Dervishin etjere…

  Reply to this comment
 21. ALBAN DEGA April 15, 21:07

  JO VETEM KUNDER LIGJEVE SHQIPTARE POR EDHE NDERKOMBETARE SIC ESHTE KONFERENCA E JALTES DHE VENDIMET E SAJ KUNDER NAZIFASHIZMIT QE VAZHDOJNE TE JENE NE FUQI !

  Reply to this comment
 22. Alban Dega April 15, 21:23

  Vezhgim me fakte tronditese

  From: Alban Dega
  Date: May 5, 2018 at 1:35:30 PM EDT

  VDEKJE FASHIZMIT !
  LIRI POPULLIT !

  Ne vend te hyrjes ,,,

  KAPEN NE FLAGRANCE NEONAZISTET E SHQUP- IT DHE SALI LUL … BERISHES !

  A doni me per fytyren vertete te nazi-fashisteve te Sali Lul … Berishes , te Bujar Karaosmanit, Alizoteve dhe Alibeajve !?
  Cfare rastesie !?
  Ne kohen qe po i jepja doren e fundit perkujtmores se meposhteme vjen ky lajm i turpshem, trondites, kobezi per terroriste 24 karat nazi-fashist !
  Luftetare lirie, veterane te LNC rrihen barbarisht me grushte, shqelms, me shkopinj nga bandite fashistoide te Sali Lul Mul Alizot Alibeajt… prane Varrezave te Deshmoreve te Atdheut ne Tirane, rreze Monumentit Nene Shqiperi per te cilen rrezikuan jeten ne lulen e rinise se tyre…
  Kapen ne flagrance neonazistet e SHQUP-it
  Fjalen duhet ta merrte policía… Arta Marku dhe drejtesia Shteti nese do te ekzistonte ne Shqiperi !
  Akoma jo ….
  Edhe sa kohe do te mbetemi ne shqiptaret me ishallah … mashallah !?

  VDEKJE FASHIZMIT
  LIRI POPULLIT !

  -Nder e lavdi deshmoreve dhe herojve te Atdheut e Kombit shqiptar !

  – Lavdi e pavdekesi !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  A ka parulle me demokratike, me qytetare, me atdhetare ne Bote se kjo !
  Ne populli, me popullin, per popullin eshte shpirti, zemra dhe mesazhi madhor i Kushtetutes se Nenes Boterore te demokracise amerikane
  Ata ishin ne populli, me popullin, qe dhane jeten si me le per lirine e popullit dhe Atdheut e vet !
  Shumica e tyre nuk e dinin as se cfare do te thoshte fjala parti aq me pak komuniste !
  Nuk e dinin as kishin degjuar se kush ishte Enver Hoxha as Tarrasi, as Shpati, as Abaz Kupi, as Mehdi Baj Frasheri, as Mustafa Merlika as… te shkruanin emrin e vet !
  Po e dinin mire se kush ishte e cfare ishte Atdheu, Shqiperia, Kombi… Dheu e Toka ku u kishte rene koka !
  E dinin dhe e kishin ne zemer e shpirt me dhane jeten si me le per liri e per Atdhe !
  E dinin po ashtu fare mire se kush ishin bajraktaret, bejleret e agallaret, cifligaret … te gjithe tituj te pushtuesit gati 500 vjecar turk per sherbimet, spiunimet ne dobi te Portes se Larte, te Stambollit, Beogradit, Athines, Romes… dreqit e te birit !
  E dinin sepse i kishin ne mishin e ne trupin e tyre, ne kurrizin e tyre e femijeve te tyre vrangat e kamxhikeve dhe vuajtjeve te tyre prej skllavi te tyre!
  E dinin se pasuria e tyre, kullat sarajet e tyre, se bolleku i tyre ishte ngritur mbi skamjen e varferine e vet, mbi skllaverine e analfabetizmin e popullit fakire mbi nje Toke flori !
  E shihnin dhe dinin se mbas cdo pushtimi e zaptimi pasurite e atij grushti shqipegesish antishqiptare shtoheshin edhe me shume ndersa thika e tyre shkonte edhe me thelle deri ne palcen e fakirave !
  E shihnin se pashallaret e bejleret, agallaret e Sulltaneve ktheheshin ne Vojvodet e Nacallniket e Beogradit, ne Zervistet e Athines, ne karabineret dhe nareshallet e Musolinit, ne kapitenet e Feldmarreshallet e Hitlerit …
  E kuptuan se cilido qe i sherbeu pushtuesit te trojeve shqiptare, cilido qe bashkepunoi, spiunoi, perfitoi tituj, grada, pasuri nga zaptuesi ottoman, serb, grek, Italian, gjerman a kushdo qofte ai, vecanarisht ndaj armikut te perbotshem nazi- fashist eshte armik i popullit dhe demokracise, tradhetar e vrases i Shqiperise e kombit shqiptar !
  E kuptuan se nuk kishin c’te humbnin me pervec prangave te skllaverise dhe zinxhireve te skamjes dhe mjerimit !
  Ndaj u ngriten ne kembe e rroken armet per liri e nje jete me te mire !
  Cdo qindarke e grabitur , perfituar me sherbime ndaj pushtuesve apo armiqeve, spiuneve e tradhetareve te Atdheut e popullit te vet, me hajni, me korrupsion, mashtrim, padrejtesi popullit apo shtetit te vet duhet ti kthehet pronarit te ligjshem te tyre, popullit dhe shtetit te vet !
  Pa perjashtim, me tere fuqine e ligjit !
  Shteti e ka zemren prej guri thoshin greket dhe romaket e lashte!
  Shteti i se drejtes, shteti ligjor e ka zemren prej ligji pa meshire e pa medyshje kunder pushtuesve apo armiqeve, spiuneve e tradhetareve te Atdheut e popullit te vet, te pasuruar e graduar me hajni, me korrupsion, mashtrim, padrejtesi ndaj popullit apo shtetit te dhe ato duhet ti ktheheshin pronarit te ligjshem te tyre, popullit dhe shtetit !
  Pa perjashtim, me tere fuqine e ligjit !
  Shteti e ka zemren prej guri thoshin greket dhe romaket e lashte!
  Shteti i se drejtes, shteti ligjor e ka zemren prej ligji e prej drejtesie !
  Vdekje fashizmit !
  Liri Popullit !
  Lavdi te perjetshme atyre qe dhane gjene me te shtrenjte, gjakun dhe jeten per lirine e Atdheut e vet, deshmoreve dhe heronjve te te gjithe koherave nga Iliret e lashte e deri sot !
  Nuk ka komunist me te keq se komunisti antikomunist, ka thene Vaclav Havel !
  Nese kini dyshim shihni Sali Berishen e Bujar Nishanin qe nuk lane tradhetar e spiun, terrorist e rankovicist, Karaosman e Toptan pa dekoruar, shperblyer e nderuar …
  Nuk ka fashist as nazist me te keq e me te rrezikshem se fashistI apo nazisti antifashist a antinazist !
  Nese kini medyshje shihni Alizotet dhe Alibeajt e djeshem dhe te sotem qe me gjuhen e mllefin e tyre nazifashist ua kalojne edhe parardhesve te tyre !
  Vdekje fashizmit !
  Liri Popullit !
  Lavdi e Nderim ne pavdekesi ne Altarin e Kombit heronjve, deshmoreve dhe luftetareve per lirine e pavaresine e Shqiperise !
  Nder e Lavdi perjete !

  PERDITESIM I SOTEM

  Vdekje fashizmit !
  Liri Popullit !
  A mund te kete edhe sot parulle me lriidadhese, me qytetare me popullore= demokratike ne Bote !
  Ne Populli, Me Popullin, Per Popullin shkruhet ne Kushtetuten e Ores Mitike te shqiptareve dhe Nenes boterore te Demokracise,SHBA- Shteteve te Bekueme te Amerikes, sic i quante gjyshi im nga Nena Imami Elez Hoxhe Berisha dhe per pak i shpetoi burgut vetem per kete shprehje te tij si Njeri i Zotit!

  Reply to this comment
 23. Alban Dega April 15, 21:24

  JO VETEM PROPAGANDE POR EDHE AKTE NAZIFASHISTE …

  From: Alban Dega
  Date: May 5, 2018 at 1:35:30 PM EDT

  VDEKJE FASHIZMIT !
  LIRI POPULLIT !

  Ne vend te hyrjes ,,,

  KAPEN NE FLAGRANCE NEONAZISTET E SHQUP- IT DHE SALI LUL … BERISHES !

  A doni me per fytyren vertete te nazi-fashisteve te Sali Lul … Berishes , te Bujar Karaosmanit, Alizoteve dhe Alibeajve !?
  Cfare rastesie !?
  Ne kohen qe po i jepja doren e fundit perkujtmores se meposhteme vjen ky lajm i turpshem, trondites, kobezi per terroriste 24 karat nazi-fashist !
  Luftetare lirie, veterane te LNC rrihen barbarisht me grushte, shqelms, me shkopinj nga bandite fashistoide te Sali Lul Mul Alizot Alibeajt… prane Varrezave te Deshmoreve te Atdheut ne Tirane, rreze Monumentit Nene Shqiperi per te cilen rrezikuan jeten ne lulen e rinise se tyre…
  Kapen ne flagrance neonazistet e SHQUP-it
  Fjalen duhet ta merrte policía… Arta Marku dhe drejtesia Shteti nese do te ekzistonte ne Shqiperi !
  Akoma jo ….
  Edhe sa kohe do te mbetemi ne shqiptaret me ishallah … mashallah !?

  VDEKJE FASHIZMIT
  LIRI POPULLIT !

  -Nder e lavdi deshmoreve dhe herojve te Atdheut e Kombit shqiptar !

  – Lavdi e pavdekesi !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  A ka parulle me demokratike, me qytetare, me atdhetare ne Bote se kjo !
  Ne populli, me popullin, per popullin eshte shpirti, zemra dhe mesazhi madhor i Kushtetutes se Nenes Boterore te demokracise amerikane
  Ata ishin ne populli, me popullin, qe dhane jeten si me le per lirine e popullit dhe Atdheut e vet !
  Shumica e tyre nuk e dinin as se cfare do te thoshte fjala parti aq me pak komuniste !
  Nuk e dinin as kishin degjuar se kush ishte Enver Hoxha as Tarrasi, as Shpati, as Abaz Kupi, as Mehdi Baj Frasheri, as Mustafa Merlika as… te shkruanin emrin e vet !
  Po e dinin mire se kush ishte e cfare ishte Atdheu, Shqiperia, Kombi… Dheu e Toka ku u kishte rene koka !
  E dinin dhe e kishin ne zemer e shpirt me dhane jeten si me le per liri e per Atdhe !
  E dinin po ashtu fare mire se kush ishin bajraktaret, bejleret e agallaret, cifligaret … te gjithe tituj te pushtuesit gati 500 vjecar turk per sherbimet, spiunimet ne dobi te Portes se Larte, te Stambollit, Beogradit, Athines, Romes… dreqit e te birit !
  E dinin sepse i kishin ne mishin e ne trupin e tyre, ne kurrizin e tyre e femijeve te tyre vrangat e kamxhikeve dhe vuajtjeve te tyre prej skllavi te tyre!
  E dinin se pasuria e tyre, kullat sarajet e tyre, se bolleku i tyre ishte ngritur mbi skamjen e varferine e vet, mbi skllaverine e analfabetizmin e popullit fakire mbi nje Toke flori !
  E shihnin dhe dinin se mbas cdo pushtimi e zaptimi pasurite e atij grushti shqipegesish antishqiptare shtoheshin edhe me shume ndersa thika e tyre shkonte edhe me thelle deri ne palcen e fakirave !
  E shihnin se pashallaret e bejleret, agallaret e Sulltaneve ktheheshin ne Vojvodet e Nacallniket e Beogradit, ne Zervistet e Athines, ne karabineret dhe nareshallet e Musolinit, ne kapitenet e Feldmarreshallet e Hitlerit …
  E kuptuan se cilido qe i sherbeu pushtuesit te trojeve shqiptare, cilido qe bashkepunoi, spiunoi, perfitoi tituj, grada, pasuri nga zaptuesi ottoman, serb, grek, Italian, gjerman a kushdo qofte ai, vecanarisht ndaj armikut te perbotshem nazi- fashist eshte armik i popullit dhe demokracise, tradhetar e vrases i Shqiperise e kombit shqiptar !
  E kuptuan se nuk kishin c’te humbnin me pervec prangave te skllaverise dhe zinxhireve te skamjes dhe mjerimit !
  Ndaj u ngriten ne kembe e rroken armet per liri e nje jete me te mire !
  Cdo qindarke e grabitur , perfituar me sherbime ndaj pushtuesve apo armiqeve, spiuneve e tradhetareve te Atdheut e popullit te vet, me hajni, me korrupsion, mashtrim, padrejtesi popullit apo shtetit te vet duhet ti kthehet pronarit te ligjshem te tyre, popullit dhe shtetit te vet !
  Pa perjashtim, me tere fuqine e ligjit !
  Shteti e ka zemren prej guri thoshin greket dhe romaket e lashte!
  Shteti i se drejtes, shteti ligjor e ka zemren prej ligji pa meshire e pa medyshje kunder pushtuesve apo armiqeve, spiuneve e tradhetareve te Atdheut e popullit te vet, te pasuruar e graduar me hajni, me korrupsion, mashtrim, padrejtesi ndaj popullit apo shtetit te dhe ato duhet ti ktheheshin pronarit te ligjshem te tyre, popullit dhe shtetit !
  Pa perjashtim, me tere fuqine e ligjit !
  Shteti e ka zemren prej guri thoshin greket dhe romaket e lashte!
  Shteti i se drejtes, shteti ligjor e ka zemren prej ligji e prej drejtesie !
  Vdekje fashizmit !
  Liri Popullit !
  Lavdi te perjetshme atyre qe dhane gjene me te shtrenjte, gjakun dhe jeten per lirine e Atdheut e vet, deshmoreve dhe heronjve te te gjithe koherave nga Iliret e lashte e deri sot !
  Nuk ka komunist me te keq se komunisti antikomunist, ka thene Vaclav Havel !
  Nese kini dyshim shihni Sali Berishen e Bujar Nishanin qe nuk lane tradhetar e spiun, terrorist e rankovicist, Karaosman e Toptan pa dekoruar, shperblyer e nderuar …
  Nuk ka fashist as nazist me te keq e me te rrezikshem se fashistI apo nazisti antifashist a antinazist !
  Nese kini medyshje shihni Alizotet dhe Alibeajt e djeshem dhe te sotem qe me gjuhen e mllefin e tyre nazifashist ua kalojne edhe parardhesve te tyre !
  Vdekje fashizmit !
  Liri Popullit !
  Lavdi e Nderim ne pavdekesi ne Altarin e Kombit heronjve, deshmoreve dhe luftetareve per lirine e pavaresine e Shqiperise !
  Nder e Lavdi perjete !

  PERDITESIM I SOTEM

  Vdekje fashizmit !
  Liri Popullit !
  A mund te kete edhe sot parulle me lriidadhese, me qytetare me popullore= demokratike ne Bote !
  Ne Populli, Me Popullin, Per Popullin shkruhet ne Kushtetuten e Ores Mitike te shqiptareve dhe Nenes boterore te Demokracise,SHBA- Shteteve te Bekueme te Amerikes, sic i quante gjyshi im nga Nena Imami Elez Hoxhe Berisha dhe per pak i shpetoi burgut vetem per kete shprehje te tij si Njeri i Zotit!

  Reply to this comment
 24. TROPOJANI April 15, 21:29

  ALBANI QENKA TURNI I TRETE NE LARJE PJATASH I KA RENE SHKURT.

  Reply to this comment
  • ALBAN DEGA April 16, 05:37

   MESO VETEM MAJEN E AJSBERGUT TE LAVDISE SE VENDLINDJES TENDE TROPOJAN… PASI TE MESOSH TE KUPTOSH….
   SA PER TE LEXUAR DO TE DUHET NHE SHEKULL TE MESOSH….!
   PO I BIE EDHE ME SHKURT !!!
   TRE SEKONDA KOPJE DHE NGJITJE!

   From: [email protected]
   Date: February 21, 2011 at 9:22:53 AM EST

   MESAZHI I PADEGJUAR I TROPOJES DHE TRAGJEDIA SHQIPTARE

   – Nga Alban Dega, Nju Jork

   Kam nje kerkese vellazerore per te gjithe lexuesit e komentuesit e cilesdo gazete e medias shqiptare. Mos e ngaterroni Malesine e Gjakoves, Tropojen me Sali Berishen me asnjerin prej ne tropojaneve. ” Nuk ka pyll pa derra” thote sovrani.
   Ia mori fytyren Malesise se Gjakoves. I shami shan, thone bashkevendasit e tij . E ai vazhdon adetin e te shamit.

   Sa trim eshte Sali Berisha!? Kembet e lehta faqja e bardhe !

   Per me teper ishin populli i Malesise se Gjakoves, bijt e bijat e Tropojes , te paret ne Shqiperi qe organizuan spontanisht protesten e pare mbarepopullore, protesten spontane, protesten uragan kunder Sali Berishes, Azem Hajdarit, Arben Imamit e co. me 9 janar 1991.
   Aty shihet qarte si drita e Diellit edhe trimeria e Sali Berishes dhe kacakeve te tij …
   Si Sali Berisha, edhe Azem Hajdari, edhe Arben Imami… edhe krejt ceta e kacakeve te tij u bene ere para urganait popullor tropojan
   “Heronjt e demokracise” u bene ere perballe sovranit! Ata lane mbrapa vetem hijen e pardesyve te bardha, dhe kembet e shpejta te lepurit te bardhe! Kembet e lehta faqja e bardhe!
   Kjo eshte trimeria e vertete e Sali Berishes! Trimeria e lepuri!

   Me syrin e se vertetes plot 20 vjet mbrapa

   “Kurre ne jeten time nuk kam pare nje uragan te tille popullor… U ndez qyteti i Bajram Currit nga zjarrmia e shpirtit demokratik dhe sic e tregoi koha edhe te parandjenjes se sovranit se cka do te vinte” me thoshte njezet vjet mbrapa vellai im Agim Dega , i cili ne ate kohe udhehiqte opoziten ne Tropoje.
   ” As qe behej fjale per ndonje organizim ose qofte edhe nje gisht e aq me pak dore te fshehte tonen si opozite ne ate proteste”, sic na akuzoi PD-ja ne ate kohe… “Kurre nuk do t’ia arrinim ta organizonim nje uragan te tille te papare ndonjehere ne historine e Tropojes…

   Nese nuk e besoni shikoni filmimet e cunguara te asaj ngjarjeje… Pyeteni edhe korrspondentin e RTSH-se Ilir Bucpapaj e mijera tropojane deshmitare te gjalle te asaj ngjarjeje, qe ka qene te pranishem e ka filmuar apo kane perjetuar ngjarjen.

   Terbimi i Berishes nuk fal as femijet!

   E ate dite nuk u thye asnje xham. Nuk u shkel asnje fije bari. Nuk u rrah as nuk u lendua asnje milingone….”
   E parandjenja e popullit u vertetua…. Asnje rreth si Tropoja nuk e ka paguar aq shtrenjte harxhin e politikes qe do te zbatonte biri i tyre, Sali Berisha. Mbi 165 tropojane, mbi 90 per qind te moshes nen 45 vjec, u vrane ne vitet 1997- 2000 per shkak te kesaj politike, per nje fjale te nje 16 vjecari ndaj Berishes ne qershor 97 . Pra dyfish me shume se sa ishin pushkatuar per gati gjysem shekulli diktature ne Tropoje.

   A e dini pse !? Nje djalosh 16 vjecar , Shkelqim Haklaj kishte thirrur kunder Sali Berishes ne mitingun e mbajtur ne Bajram Curri nga PD-ja per fushaten elektorale ne qershor te vitit 1997. Berisha ishte terbuar kunder nje femije!
   ” E dua gjalle ose vdeke ate djale ne Tirane” u hakerrye edhe ate dite ish- Presidenti shqiptar Berisha para mikrofonave. Eshte e incizuar dhe eshte transmetuar ne kronikat e “ Xhungles” se gazetarit me te mire hulumtues shqiptar te te gjitha kohrave Artan Hoxha.

   Zjarrvenes i Tropojes- Zjarrvenes i Shqiperise

   Zjarrvenesi i Shqiperise nuk mund te mos i vinte flaken edhe vendlindjes sone , Tropojes… As ato fantazma nuk do ti ndahen regjizorit edhe te kesaj tragjedie tropojane as pertej varrit derisa te zbulohet e verteta cullak ( lakuriq ) e derisa te jepet drejtesia nga shteti ligjor per kete tragjedi tropojane qe do te ishte pjese e tragjedise se madhe shqiptare me te njejtin regjizor, Sali Berishen!

   Zjarrvenesi i Tropojes nuk mund te mos i vinte zjarrin edhe Shqiperise. Zjarrvenesi i Shqiperise nuk mund te mos i vinte zjarrin edhe Tropojes!

   Si njera edhe tjetra jane duke paguar edhe sot haracin e asaj tragjedie, plaget e se ciles do te vazhdojne te kullojne gjak derisa te jete vene ne vend drejtesia nga shteti ligjor, para te ciles duhet te jene te barabarte si Presidenti edhe ai 16 vjecari krejt i pafajshem, si krye- ministri edhe secili prej te ekzekutuarve me urdherat e tij direkte me 21 janar 2011. ne Bulevardin “Deshmoret e Kombit”

   Keshillat qe rane ne veshin e shurdher i Berishes dhe Azem …. ari

   “Tri dite para se te vinte ne Tropoje u takova rastesisht me Berishen tek Pallati i Kultures ne Tirane”, tregon Agimi. “U pershendetem vellazerisht… Me thote se do te vinte ne Tropoje dhe me pyeti per ndonje sugjerim. I uroj paraprakisht mireseardhjen dhe i jap tre keshilla:

   E para, mos merr me vete Azem Hajdarin se tropojanet kane alergji per te.

   E dyta mos merr shume lidere te PD-se me vete se tropojnave u duket sikur po u ben karshillek.

   E treta , mos fol ashper kunder Enver Hoxhes tani per tani sepse akoma nuk eshte krijuar mjedisi per kete hap ne Tropoje…”

   Beri krejt te kunderten per secilen keshille. Cfare mbolli korri!!!

   Te nesermen duke shkuar ne Tirane per te raportuar per ngjarjen ishja ne nje traget me suiten e Berishes, perfshi Azem Hajdarin. Isha ulur prane nje plaku te mencur e shume hokatar nga Puka dhe po pinim kafe. Pak caste me vone afrohet Azem Hajdari dhe fillon te bertase e kercenoje pse gjoja i kishim organizuar antimitingun. Iu pergjigja me qetesi . Ai vazhdoi ne te tijen.

   Ne kete kohe plaku qe kishja prane e keshillon qe te qetesohet se ishim vellezer. Azemi terbohet edhe me keq dhe ofendon plakun quke e quajtur “matuf”.

   -A e di ti mor matuf se une jam Azem Hajdari, i hakerrehet Azemi duke uleritur.

   – Si e kishe emrin si e kishe!?, i thote plaku hokatar.

   – Azem Hajdari dora vete Azem Hajdari , i pergjigjet ai.

   – Manete i thote, ti emrin mund ta kesh Azem Hjadari… Po ti kake ( qenke ) Azem K….ri…, iu pergjigj me gjithe forcen e shpirtit plaku i mencur pukjan.

   Kujtese per cdo shqiptar !

   Malesia e Gjakoves, Tropoja, e dha mesazhin e vete demokratik per krejt Shqiperine. Fatkeqesisht ai mesazh nuk u degjua dhe aq me pak nmuk u kuptua ne kohe… Ndaj mos shani Tropojen. Tropoja nuk ka asnje faj. Tropoja e kishte kryer detyren e vet atdhetare e qytetare.

   Jo vetem ne ato fillime demokracie. Shume me heret. “ Ruaju pabesise se shkaut ( serbo- malazezit ) dhe sherrit te Berishes” e ka thene tash e mbi njeqint vjet.

   Jo vetem kete por edhe filozofine per berishsit. “ Berishsin edhe kur mbytet mos i kerko kufomen teposhte lumit. Kerkoje perpjete. Jo vetem per se gjalli por edhe per se vdekuri ata ecin mbrapsht,

   Nese kini dyshim shihni rrugen e politiken, shihni ecurine e Sali Berishes! Aty keni jo vetem deshmine e mencurise tropojane por edhe nje mesazh per te gjithe shqiptaret. E kur nuk te do katundi tend si mund te doje qyteti, rrethi , krahina, shteti, kombi tend!

   Katrahura 97, Otrantoja, Grushti klasik i shtetit 98, Gerdeci 2008, 21 janari 2011 jane deshmi teper tragjike per ti harruar. Kush harron eshte i denuar te perserit te njejten tragjedi.

   Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne… Po bien… bien…bien!

   SHENIM: NDAJ MOS E SHANI, MOS E NGATERRONI TROPOJEN ME ASNJE BASTARD TE SAJ….
   ASNJE TROPOJAN KUSHDO QOFTE AI NUK MUND TE FUSE NE THES KETE PERLE, ZANE MALESH E JATAK BURRERIE, TRIMERIE, BESE E MIKPRITJEJE LEGJENDARE…
   ZJARRVENESI I SHQIPERISE SALI BERISHA SE PARI IA VURI FLAKEN, MINAT, RRENIMIN VENDLINDJES SE VET, MALESISE SE GJAKOVES = TROPOJES…
   E GJETI PERLE, E GJETI QYTETIN E ALPEVE, BAJRAM CURRIN, E GJETI NE PUNE KAMIN E KROMIT…
   I LA TOKE TE DJEGUR, KANDAHAR, SKAM…!
   PER 16 VJET PRESIDENT,KRYEMINISTER SALI BERISHA NUK LA NJE KRUA ME EMRIN E TIJ NE VENDLINDJEN ….
   AS RRUGEN E VALBONES NUK E MBAROI … E PAGOI TRI HERE ME TAKSAT E SHQIPTAREVE “KRYEMINISTRI I RRUGEVE” QE ME SHUME SE ASNJE PUSHTUES E DESPOT,UA DHA RRUGET E BOTES, TROPOJANEVE E SHQIPTAREVE, POR KREU VETEM 6 PREJ 20 KILOMETRAVE TE SAJ…
   PARET E SAJ I VODHEN CIFLIGARET E TIJ NE KRYE TE TROPOJES , I KTHYEN NE VILA, HOTELE, ZAPTIME TOKASH ….NE PLACKITJE E KORRUPSION MASIV QE KANE TRIPOJEN E SHQIPERINE RRASE NE DIELL , SIC THEMI NE TROPOJANET!
   SA TE ZBATOHET VETINGU E REFORMA NE DREJTESI DO TI GEZOJNE NE QELITE E BURGJEVE E PRANGAVE…
   SARAJET E DUGAJAT NUK FUTEN NEPER XHEPA E AS NE BANKAT IN E OUTSHORE TE KUSARISE BERISHIANE !
   HAKA DO KTHEHET TEK I ZOTI, TEK POPULLI TROPOJAN E SHQIPTAR!
   ASNJE PARALAJMERIM I FUNDIT ALA KIM JONG UN E ZGJIDHJE PERFUNDIMTARE ALA ADOLF HITLER NUK DO TA SHPETOJE SALI BERISHEN DHE BANDEN E TIJ TE GANGSTEREVE FAMILJARE E POLITIKE NGA DREJTESIA DHE LIGJI !

   Reply to this comment
 25. Shefqet Cela April 15, 21:31

  Tufa eshte nje pinjoll i lindur me genin e dufit te ballistit.
  Duke perfituar nga naiviteti dhe mefshtesija e qeveritareve, po mundohet te beje ate qe smunden ta benin baballaret e tyre; per te permiresuar imazhin tradhetar te dinastive kolaboracioniste.
  Me kot e kane.
  DERI NE TRE BREZA JANE TE MENDEROSUR SI KELYSHE FASHIZMI.
  Persa u perket heronjve te asaj lufte, keto lehje shkresore, nuk ja u ulin shkelqimin aspak, perkundrazi me lart u rritet lavdija.
  Populli ka kujtetese te shkelqyer. Nderimi per ta eshte skalitur ne zemrat e ketij populli martir,viktime e agresioneve nga jashte dhe aq me keq nga llumi i brendshem.
  Mua Tufa me duket si nje kone Jelciniane. Atje eshte kuar me luge te madhe nga kusherinjte e serbeve, ne mos ata direkt.
  Qesharake, kur perpiqen te sajojne kenge per ata qe ishin te pegerur ne syte e popullit dhe jo tu ngrinte kenge.
  Per çare te ngrinte kenge per ta populli? per viktimat e Kater Shkurtit apo per “trimerite” ne sofrat e fukarenjve?
  .SIDOQOFTE, LEHNI LARO KABA!

  Reply to this comment
 26. Alban Dega April 16, 06:53

  Sent from my iPhone
  SALI BERISHA PERBALLE ENVER HOXHES

  ME GJUHEN E SHIFRAVE !

  A E DINI SE !?

  SALI BERISHA PERBALLE ENVER HOXHES !

  1- Per 15 vjet sundim te Sali Berishes, alias Salikracise, ne Shqiperi jane vrare dyfishi I viktimave, ekzekutimeve te bera per 46 vjet diktature komuniste te Enver Hoxhes !?

  2- Per dy vjet 1999-2000 ne vendlindjen e Sali Berishes dhe timen, Tropoje, e njohur ndryshe si Malesia e Gjakoves jane vrare 175 tropojane, ose mbi katerfishi i tropojaneve te vrare, ekzekutuar perfshi diversante, spiune te Beogradit, terroriste, vrases ordinere apo autore te krimeve teper te renda, per 46 vjet diktature komuniste ne Shqiperi !?
  A e dini aresyen!?

  3- Per thirrjen e nje cunaku 16 vjecar te Haklaje “ Poshte Sali Berisha “ ne mitingun elektoral te PD-se ne Bajram Curri ne qershor te vitit 1997 !
  “ E dua gjalle a vdeke ate djale ne Tirane” ishte urdheri i prere i Presidentit te Shqiperise ne detyre ne ate kohe Sali Berisha” i kapur me ze e figure ne ate miting kobezi te kobeziut me te madh te vendlindjes se vet dhe Shqiperine ne historine e saj!
  Pra per aresye absolutisht politike !?

  4- A e dini se me kete baterdi
  “ Kanunari “Sali Berisha qe e permend ore cast Kanunin edhe kunder kryeministrit ne detyre sot, ka shkelur e dhunuar jo vetem Kanunin, qe nuk lejon hakmarrjen as gjakmarrjen ndaj nje femije, ndaj grave , bile as te shoqeruesit te nje gruaje shtatezene, qofte edhe dorasi …..dhe cdo ligj demokratik kudo ne Bote pa vendim gjykate ligjore !
  Edhe ne kete pikepamje ish-diktatori komunist Enver Hoxha ka qene me finok…
  Pothuajse cdo denim me vdekje eshte dhene me vendim gjykatash dhe te gjitha ekzekutimet e tyre jane kryer me pranine e prokurorit dhe mjekut ligjor, pervec rasteve te perleshjeve te armatosura me bandat e terroristeve apo me kriminele te rrezikshem !

  Reply to this comment
 27. Zana Dashi April 17, 03:17

  Turp per ne te kemi nje lloj Tufa, qelbesire burre, kameleon, luftenxites, I urryer nga shumica e Shqipetareve, mohues I vlerave te larta qe I nderon gjithe vota perendimore, vlera e veteraneve.
  Cne na del tani ky poet? Poetet nuk merren me luftenxitje, por I kendojne paqes e dashuri se.
  Vetem shkrimtar e poet nuk mund te Jete. Qenka vetem nje fashisteve luftenxites. Shporru nga Dhqiperia o ndyresire.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*