Lista e vrasësve masivë: Në krye Mao dhe Stalini. Një ushtarak me origjinë shqiptare, i gjashti

January 8, 2016 22:10

Lista e vrasësve masivë: Në krye Mao dhe Stalini. Një ushtarak me origjinë shqiptare, i gjashti

Gazeta Daily Mail ka botuar një listë me udhëheqës politikë të shek.XX që janë përgjegjës për vrasjen e miliona njerëzve.

Në krye të listës është diktatori kinez Mao Zedong. Ky lider ushtarak dhe burrështetas, i cili në Kinë konsiderohet si heroi më i madh kombëtar në histori, është shkaktar për vdekjen e 60 milionë njerëzve.

Në vendin e dytë është diktatori sovjetik Iosif Vissarionovich Dzhugashvili Stalin, që është përgjegjës për vrasjen e 40 milionë njerëzve.

Në vendin e tretë është Adolf Hitleri, udhëheqësi i Partisë Naziste gjermane, i cili është përgjegjëse për vdekjen e 30 milionë njerëzve.

Mbreti belg, Leopoldi II, i cili cilësohet përgjegjës për vdekjen e tetë milionë njerëzve në koloninë e Kongos, zë vendin e katërt, teksa diktatori ushtarak japonez Hideki Tojo, të cilit i atribuohet faji për vdekjen e pesë milionë njerëzve, gjendet në vendin e pestë.

Në të gjashtin është Ismail Enver Pasha, me origjinë shqiptare, i cili është përgjegjës për vrasjen e dy milionë armenëve dhe asirianëve.

Në këtë listë të vrasësve janë edhe Pol Poti, udhëheqës i Kmerëve të Kuq në Kamboxhia, diktatori i Koresë së Veriut – Kim Il Sung, marksisti etiopian Mengistu Haile Mariam, nigeriani Yakubu Gowon, diktatori irakian Saddam Hussein, ish-diktatori i Ugandës – Idi Amin, udhëheqësi fashist Benito Musolini dhe ai spanjoll Francisco Franco.

Tito i Jugosllavisë gjendet në vendin 13, përgjegjës për vrasjen e 570 mijë njerëzve.

diktatoret

January 8, 2016 22:10
Komento

99 Komente

 1. Moisi Golemi March 1, 01:16

  I fundit ne liste, Pinoceti, me 3.000 te vrare?? Po Enveri yne, diktatori me gjakatar ne histori, ku eshte?? S’i ka kaluar dot as 3.000 vete? Ca langaraqi.

  Reply to this comment
  • KATHERINA DIE GROSSE(Madona prej Sauku) March 1, 10:46

   Te nderum komentusa,
   duhet te jemi te vetdijshem qe kjo list duhet te plotsohet me te tjere Kriminela qe i kan duart e lyme me gjak.
   Ne ket list mungojn dhe dy nga vrasesit me te tmerrshem te kohve moderne.

   –Xhorxh Bushi
   i Ha-merr-ikes qe me luften ne Irak dhe Afganistan jane vrare miliona njerez te pafajshem duke shkatrru nji popull te lashte.
   dhe
   –Sllobodan Millosheviçin e Serbise.

   Reply to this comment
   • HELLI March 1, 13:42

    PER KOENTUESEN (KATHERINA DIE GROSSE(Madona prej Sauku)

    NUK BESOJ SE NDONJERI NGA KETO DIKTATORE DO TI KETE PJEKUR NE HELL KUNDERSHTARET SI AHMUT ZOGU I “SHQYPNISE ”

    AQ I PABESE ISHTE ZOGU KURVES SA KUR E VARI ME NJERZIT E TIJ DOM GAZULIN,PASI IU SIGURUA QE KISHTE DHEN SHPIRT..ATEHERE NXORRI URDHERIN PER TA FALUR.

    Masakrat e Zogut, te katoliket shqiptare nga varjet tek pjekja në hell e njeriut

    At’ Benardin Palaj në revistën “Hylli i Dritës” Nr. 13. shkruan se “Kur plasi lëvizja e Dukagjinit, atëherë Ahmet Zogolli ua muar jeniçerëve të Stambollës ato armë të ndryshkura me gjak të shqiptarëve për me shue vllaznit e vet të krështenë të Dukagjinit. E atë vjet Muharrem Bajraktari i Lumës, ngrehë shtabin e vet – dibranësh, matjanësh e lumjanësh, hi në Kishë të Shalës, ku si nder dhuni të tjera bani kjo ushtri laperash e zhelanash – toka me pasë randë – vrau edhe rrogëtarin e fratit krejt afër kishe…

    Burrat ma të mirë të Dukagjinit, bashkë me shumë meshtarë, u burgosën, vriten, futen në lak e arratisen. Burgjet mbushë me gra e fëmijë, gjaja mbarë plaçkitë… (“Hylli i Dritës, Nr. 13” viti 194125-253). Një dëshmitar tjetër i asaj kohe, Pal Dukagjini shkruan se “Ç’ka ndodhi aty e mbrapa në Dukagjin e dijnë vetëm ata që e provuen. U dogjën shtëpia, u grabitën pasuni, u pushkatuen burra, u burgosën robni, u varën, u rrahën deri u dhunuen në nderë e erz, çka për shqiptarin ashtë dekë ma e ranë se deka.

    U dogjën dhjetëra e dhjetëra shtëpi, katunde të tëra u grabitën, u therën bagëtitë, u plaçkit çdo gjë që nuk mund të merrej me vete.“Sot janë dorëzue prej komandantit Operativ Kapiten Prengë Previzi 67 kokrra dele dhe 23 krenë lopë e qe” (Zef Harapi po aty.) Mercenarët ngado që i ranë, shkatërruan vathët e bagëtive, duke i detyruar pleqtë, që kishin mbetur pa arratisë dhe plakat t’ua piqnin në hell, t’ua zinin mishin e bagëtisë, me qumësht madje edhe në planc të bagëtisë së therur se kështu u shijonte shumë më tepër.
    Hapnin qypat e gjalpit e pjek petulla, të cilat i shoqëronin me mjaltë, ndërsa bletëve u fusnin flakën e barutit në derë të zgjojës.

    Bashibozukët shpërthenin kotecat e drithit e u jepnin për të ngrënë kuajve të tyre. Imoraliteti i tyre ç’njerëzor arriti deri aty, sa në Shalë marrin e lidhin një plak pas hellit të fërlikut dhe fillojnë ta rrotullojnë pranë zjarrit sikur të ishte ferlik.

    Zogolli me hipokrizinë e tij dhelparake arriti të nxiste një krahinë kundër një tjetre, duke përdor me shumë sukses mercenarët e verbër si topxhi të dhunës e terrorit të shfrenuar ndaj kundërshtarëve, duke përdor reprezaljet masive ndaj një krahine të tërë, siç ishte Dukagjini në rastin konkret. Mercenarë të armatosur nga Kelmendi zunë Qafën e Pejës, duke i detyruar dukagjinasit të kthehen prapa në tokën e tyre të shkretuar, ku Hasan bek Bushati, Muharrem Bajraktari e kompani, vazhdonin operacionin e pamëshirshëm….

    MEGJITHATE ZOGU I KURVES AKOMA KA PERMENDOREN NE TIRANE QE KA ARDHUR KOHA TE KTHEHET NE WC FREE

    Reply to this comment
    • KATHERINA DIE GROSSE(Madona prej Sauku) March 2, 10:20

     Historia duhet te shkruj mbi masakrat e Zogut gjate regjimit te tij,
     Zogu ishte nji SATRAP dhe HAJDUT i papamun.
     Afmet Zogolli e ka venin tek plenat

     Reply to this comment
     • ALBANA January 9, 11:18

      ha ha ha folen femijet e ENVERIT … ZOGU NUK ISHTE NENE TEREZA ..POR KRAHASIM ME ENVERIN ME MAO CE DUNIN … STALININ PO ..ISHTE MERE TEREZA … ZOGU KURRE NUK VRAU NJE SHQIPTAR NE KUFI …KURRE NUK FUTI NE BURG PER VITE SE NJE I RI DEGJONTE RADIO TE HAUJ .. ZOGU KURRE NUK JA VODHI PASURITE POPULLIT SHQIPTAR ..SIC BERI HITLERI ME CIFUTET DHE ENVERI SA PER LABIN QE KRITIKON AMERIKEN .. DIJE MIRE ENVER …SE AMERIKA ESHTE VENDI ME DEMOKRATINE NE BOTE … KUR ABRAHAM NICOLN I DHA TE DREJTA TE BARABARTA ZEZAKEVE DHE TE BARDHEVE …ENVERI SHTYPTE TIRONSIT KRUTANET SHKODAREBT DURRESAKRT ..DHE I JEPTE LIRI VEPRIMI LABEVE GJIROKASTRITEVE… KOMUNISTA … ASNJEHER GJEORGJE BUSHI NUK E SULMOI IRAKUN ..POR I HOQI QAFE NJE DIKTATOR .KRIMINEL PIONIER .I ENVERIT … MOS E DEFORMONI HISTORINE COBANE …

    • Spartaku January 9, 13:27

     Hell! Bravo! Ke thene disa te verteta qe nuk mund te mohohen kurre.Ahmet Zogu ka bere reprazalje,ka vrare patriotet me te medhenj shqipetre qe kane dhen nje kontribute te çmuar atdheut,kurse kryekrimineli Sali Berisha i ngriti bustin ne mese te Tiranes per ti bere karshillek popullit shqipeter.Saliu te varet ne litar ne mese te Tiranes eshte pak,ai do djegur i gjalle.

     Reply to this comment
  • Slayer March 1, 10:51

   Tek I.E.Pasha poshte fotos se tij shkruan se ka vrare dy miljon Armen Greek dhe Assyrian…Pse se jep te plot zoti gazetar?!!! Apo mos valle je tgfs!

   Reply to this comment
  • gregori March 1, 13:56

   E pa mundur duhet te ishte i pari ne liste. Eshte quajtur nga ” shqiptaret ” si diktatori me i tmerrshem i botes. Eshte e pamundur, do te jete “gabim” i gazetes, ose ata gazetare a studjues, cfare jane, ia futin kot.
   Ah, Enver, bota ka pritur me shume nga ty, dhe ti ngrije shkolla e spitale ne vend te burgjeve, e di ti sa burgje e te burgosur ka sot ne Shqiperi, apo sa amnistohen se s’ka vend per te tjeret? Nuk llogariten dot.

   Reply to this comment
  • spartaku March 2, 13:41

   Nuk me vjen mire ku ne kete liste famkeqe,perfshihet dhe Stalini e Mao ce Duni.Thuhet se Stalini ka vrare 40 miljon njerez.Ata nuk i vrau Stalini, por lufta disa vjeçare ne vendin e tij,e sulmuar nga Hitleri me ushtrine e tij prej 5.5 miljon ushtarak te armatosur dri ne dhembe.Kush e ka lexuar historine ,stalingradi u kthye ne qytet germadh nga bombardimet e Hitlerit.Eshte fakt i pamohushem,qe Stalini me ushtrine kuqe e theu dhe e mundi Hitlerin,sa e çoi deri brenda ne Berlin, dhe ngriti flamurin e Bashkimit sovjetik ne majte parlamentit gjerman.Eshte e llogjikeshme qe te beshe nje lufte kaq te madhe,do kete dhe viktima,por keto viktima dhane jeten e tyre per atdheun dhe u shpallen deshmore.Stalini doli fituesi dhe Hitleri i humbur.
   Te thuash per Hitlerin vrases eshte e besueshme,se vrau 6 miljon hebrenj ne kampet e perqndrimit te mathauzenit apo aushvicit etj.Kurse Stalini nuk ngriti kampe perqendrimi si Hitleri per shfarosjen e njerzeve.Por propaganda e kundershtareve te Stalinit(SHBA dhe anglezet) u hodhe ne sulm kunder tij pasi doli fitimtar.Me e keqja akoma me madhe, eshte se sote , thuhet se Hitlerin me ushtrine e tij e munden aleate anglo amerikan.Ushtrija e kuqe me Stalinin ne krye kishin nje qendrimpasive.Pra i hiqet merita Stalinit.Kjo eshte e padrejte.

   Reply to this comment
   • Nje qytetar January 9, 09:33

    Stalini ishte nje gjakatar sadist i lindur ! Megjithate , eshte genjeshter shifra 40 milione te vrare. Ne diktaturen staliniane jane vrare e zhdukur 20 milione njerez ! Kjo shifer eshte pranuar si brenda Rusise ashtu edhe nderkombetarisht . 20 milione te tjere jane vrare ne luften e 2-te boterore .

    Reply to this comment
   • intelektuali January 9, 19:01

    Duket qe ke lexuar historine e Enverit o DUDUUM i historise, prandaj degjo te tjeret qe dine dicka me teper:

    Perpara Luftes se Dyte Stalini ka vrare ne Ukraine dhe Rusi mbi 33 milione njerez ne peridhen dhe politiken e NEP-it komunist 1923 deri me 1933. Shumica kane vdekur nga uria pasi xhelatet bolshevike u morren gjitheshka qe kishin dhe i quajten KULAKE, te tjeret qe kundeshtuan grabitesit e Stalinit u pushkatuan si ARMIQ te pushtetit bolshevik pa gjyqe dhe pa varre.

    Po perpara Luftes se Dyte Stalini nenshkroi me Hitlerin paktin e tij te mossulmimit dhe ndau Polonine si Byreku ne Tepsi me paktin kriminal Molotov-Ribentrop dhe e fjeti mendjen se Hitleri nuk do ta sulmonte, por kur pas disa vjetesh gjermanet hyne ne Rusi i gjeten te papergatitur qe i kushtoi ruseve afro 30 milione te vrare nga luftimet.

    Fitorja e Stalinit mbi Hitlerit nuk do te ishte e mundur pa ndihmen financiare dhe ne armatime nga ana e SHBA, prandaj mos fol brockulla pa dogane si fanatik enverist ne DITA.

    Reply to this comment
    • zxcv January 10, 17:15

     O intelektu-HALE!
     Ti shkruan njelloj si bytha ime kur me ze barku nga te ftohtit!
     Ne se do te bindesh te tjeret per cka shkruan,jepe burimin dokumentar nga i ke marre keto MUFKAT e tua!
     Ne arkivat Britanike ne Londer,ato kineze ne Pekin dhe ato indiane ne Delhi,ka shume dokumente qe vertetojne se Stalin ka vrare jo maq sa thua ti,por mbi 1 miliard njerez!
     Stalini krijoi Kampet e Perqendrimit si Aushvic,Mauthausen,Prishtine etj duke vrare 100 milion hebrenj!
     Gjithashtu ne keto dokumente shkruhet se Hitleri gjerman nuk ka VRARE asnje shtetas te huaj,pra jo gjerman dhe te gjitha sa thuhen jane mashtrime!
     Te gjitha krimet ne Luften e Dyte Boterore i ka bere Stalini me Enver Hoxhen!!!

     Reply to this comment
  • Spartaku January 9, 13:17

   Moisi Golemi! Ti ose nuk je i informuar mire,ose do jesh nga ata qe e kane mizen ne kesul.Enver Hoxha nuk eshte me gjakateri ne histori siç thua ti.Ai ishte dhe eshte njeriu me i dashur i popullit shqipetar,i cili e mbrojti nga kriminelet.Ne kohen e tij njerzit ishin me te sigurte per jeten dhe pronen,flinin te qet,nuk kishin frike nga asgje.Kurse sote edhe pse dera e shtepise eshte e blinduar,te vjen hajduti,krimineli,jo vetem te plaçkit çdo gje,por edhe te vrete.Pse nuk thua ti per kriminelin me te madhe ne histori,Sali Berishen qe ka vrare dhe ka duaret e tija te lyera me gjakun e shqipetreve te PAFAJSHEM,si 97-te 4000 te vrare,po gerdeci,po 21 janari? Keto pse nuk i thua?Ti nuk i thua se je servil i Kriminelit Berisha qe iu harrofte emri.Enver Hoxha denonte armiqet e popullit,dhe per kete kishte mbeshtetjen e gjithe shqipetreve.Prandaj Enveri nuk eshte ashtu siç thua ti apo ndonje tjeter si ty.

   Reply to this comment
  • Wooh January 10, 17:20

   Epo te mos jete ne kete TOP LISTEN e ndritur te krimineleve as Milloshevici,as Asadi,as Tito e as Sali Berisha,kjo nuk ka vend ku te rrije!
   Pas Luftes se Dyte Boterore krimet me monstruoze ne Europe i ka bere Milloshevici ,ndersa keta nuk i japin asnje vend “nderi” ketij qeni!
   Te pakten t’i linin nje vend kelyshit te tij Sali Berishes!!!

   Reply to this comment
 2. LOVE March 1, 02:22

  e kane ber gabim llogaritjen .
  ne baze nr te popullsise xhaxhi Envorri ka vendin e pare .
  Na e kane me hile imperialistet dhe kapitalistet .
  Ngushellohemi me faktin qe kemi baba Stalinin thuajse ne vend te pare
  Hero kombetar ai surrati i verdhe ?? ka vrare 60 milione njerez dhe hero kombetar ??
  Bageti , turmat jane bageti te rrezikshme !

  Ismail Envorr Pasha …dhe ky Envorr ???
  callame e palare , kopil hoxhe si gjithe Envorrat
  Do fshire nga regjistri i emrave ,eshte fatkeqesi kombetare .

  Reply to this comment
  • Sallakja March 1, 11:52

   Comandante Fidel, non si tocca.
   E poi questi inglesi hano dimenticato il Vietnam.
   Mao Tse Tung è una storia complicata non è un
   assassino.
   Enver Hoxha non centra un cazzo.

   Reply to this comment
 3. arkivistja March 1, 02:45

  Po dulla qe vrau 30,mije shtetas shqiptare e te huaj,pse nuk eshte ne liste ne numurin 31?

  Reply to this comment
 4. zqk March 1, 03:38

  Mos kane ngaterruar Enver Hoxhen me Enver Pashen? Enver per Enver. Perse a nuk vrau E. Hoxha nja 3-4 milione shqiptare?

  Reply to this comment
 5. fatja March 1, 03:53

  po salen e keni harru!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 6. Damiano Damiani March 1, 04:23

  Keto jane perrallat e Daily Mail. Shifrat qe jepen jane genjeshtra te trasha. Sigurisht qe keta individe jane pergjegjes, ne menyra dhe shkalle te ndryshme, per krimet qe ka bere regjimi tyre por shifrat qe jepen dhe interpretimet qe behen jane shume larg te vertetes historike dhe shkencore. mendoj se gazetat serioze si ” Dita ” nuk duhet te bien shume ne gracken e perrallave te shtypit , qofte ai dhe perendimor.

  Reply to this comment
 7. the truth March 1, 04:55

  Ka dicka qe nuk shkon ne kete klasifikim te gazetes Daily Mail .Kryesorja eshte se i pari ne kete liste eshte Adolf Hitleri i cili mban rekordin e 80 miljon vetave sipas enciklopedise boterore e cila eshte si e poshte:

  “””””World War II was the deadliest military conflict in history in absolute terms of total dead, but not in terms of deaths relative to the world population[citation needed]. Over 60 million people were killed, which was over 3% of the 1939 world population (est. 2 billion). The tables below give a detailed country-by-country count of human losses. World War II fatality statistics vary, with estimates of total dead ranging from 60 million to more than 80 million.”””

  kurse per Maon dhe Stalinin ka shifra te tej fryra qe nuk eshte vendi ti argumentojme Ajo qe nuk thuhet por nenkuptohet eshte se te pakten per Hitlerin pergjegjes kryesore jane Amerika,Anglia dhe Franca qe duhet ta kishin frenuar me kohe Adolfin pasi kishin mundesi dhe detyrim.Po ashtu dhe per Stalinin ishte politika e gabuar e ketyre vendeve qe ai u fuqizua biles i beri ligjin Rusveltit dhe curcillit……por dhe “numerimi ” i ketyre te vrareve nuk i shpeton nga pergjegjsia dhe vendet demokratike

  ***

  Por nga gjithe lista e ketyre monstrave asnje nuk ka bere nje krim te tille si ne kanalin e Otrantos te shkatuar nga kryemonstra berishe

  Në 28 mars të vitit 1997, anija “Kateri i Radës”me 115 persona në bord, në përpjekje për të udhëtuar drejt brigjeve të Italisë, u përplas me anijen ushtarake italiane “Sibilla”. Për pasojë humbën jetën 81 persona mes të cilëve mjaft gra dhe fëmijë, ndërkohë që mbijetuan 34 të tjerë. Prej tyre, 57 trupa u gjetën, ndërkohë që 24 të tjerë rezultojnë të zhdukur.
  Në tragjedinë e Otrantos, humbën jetën,

  Zeqine Fejzaj, 61 vjeçe,
  Blerina Fejzaj, 8 vjeçe,
  Zonja Fjezaj, 36 vjeçe,
  Mihal Fejzaj, 60 vjeç,
  Fatos Fejzaj, 39 vjeç,
  Roland Fezaj, 14 vjeç,
  Oltion Fejzaj 13 vjeç,
  Mimoza Xhavara, 32 vjeçe,
  Kamela Xhavara, 9 vjeçe,
  Majlinda Xhavara, 4 vjeçe,
  Desantila Xhavara, 24 vjeçe,
  Firdesa Xhavara 1 vjeçe,
  Gerard Xhavara, 4 vjeç,
  Majlinda Roshi, 38 vjeçe,
  Qemal Roshi, 38 vjeç,
  Roland Roshi, 2 vjeç,
  Pushime Meminaj, 60 vjeçe,
  Donika Idrizi, 40 vjeçe,
  Elona Idrizi, 14 vjeçe,
  Semiranda Idrizi, 11 vjeçe,
  Romeo Andrea, 28 vjeç,
  Silvana Andrea, 18 vjeçe,
  Kristina Andrea, 2 vjeçe,
  Bardhyl Lame, 37 vjeç,
  Tushe Lame 38 vjeçe,
  Artuela Lame, 35 vjeçe,
  Kasiani Bestrova, 6 vjeçe,
  Viktore Bestrova, 9 vjeçe,
  Konstandin Bestrova, 2 vjeç,
  Anife Begotare, 41 vjeçe,
  Rezart Begotare, 12 vjeç,
  Erald Begotare, 13 vjeç,
  Zeman Avdia, 37 vjeç,
  Nertila Avdia, 11 vjeçe,
  Olsi Avdia, 6 vjeç,
  Irma Greko, 21 vjeçe,
  Kristi Greko, 3 muajsh,
  Bardhosh Deliaj, 46 vjeç,
  Burbuqe Deliaj, 45 vjeçe,
  Melpo Sejdiaj, 46 vjeçe,
  Hanëme Birçe, 41 vjeçe,
  Besmir Birçe, 9 vjeç,
  Lavdosh Kaja, 22 vjeç,
  Robert Bajrami, 19 vjeç,
  Miklovan Troqe, 17 vjeç,
  Anastas Mërkuri, 30 vjeç,
  Lindita Demiri, 12 vjeçe,
  Lindita Demiri 12 vjece,
  Bektash Tahiri, 47 vjec,
  Andi Aliaj 17 vjec,
  Teferi Saliu 48 vjec,
  Lirim Bulla 17 vjec,
  Zini Muça 27 vjec,
  Ermal Xxhaka18 vjec,
  Fatmir Geraj 28 vjec,
  Kastriot Sharraj, 36 vjec,
  përparim Mamanaj, 13 vjec,
  Zylyma Sulejmani 22 vjece,
  Krenar Sulejmani 27 vjec,
  Alban Sulejmani 4 vjec,
  Mirand Kaçuku, 28 vjec,
  Kizeta Sulo 21 vjece,
  Klodian Sulo 2 vjec,
  Fiqiei Sulaj 30 vjec,
  Ervin Sula 15 vjec,
  Latif Berberi 53 vjec,
  Maze Seferaj 31 vjec,
  Brunilda Seferaj 25 vjece,
  David Seferaj një muajsh,
  Vjollca Kaçupi 22 vjece,
  Albana Botrova 22 vjeçe,
  Merita Ferko 32 vjece,
  Bledar Ferko 10 vjec,
  Fredi Ferko 8 vjec,
  Viktori Kaçupaj 25 vjece,
  Robert Llanaj 30 vjeç,
  Kastriot Hasanbashaj 27 vjec
  , Klorida Hasanbashaj 24 vjeçe,
  Xhuljana Hasanbashaj 3 vjeçe,
  Ilir Kicja 34 vjec,
  Maringlen Bardha 16 vjec,
  Fatbardha Sejdia 21 vjeçe.

  as Adolf Hitleri nuk beri kete krim kunder njerzimit ne kete fare feje por kete e beri Italia nje vendi i Natos dhe Bashkimit Europjan.

  Ishte koha qe perbindeshi Berishe urdheronte avjonet te bombardonin Jugun,te sulmonin Jugun me mercenaret e Veriut.dhe te hidhej lende kimike kunder populates civile.pa permedur gerdecin,3000 te vraret ne 1997 ,genocidin ndaj haklajve etj etj…eleminimi i kundershtareve …

  Reply to this comment
 8. fteri March 1, 06:09

  sa ka vra S.Berisha?…Sa vret sot?

  Reply to this comment
 9. hitoriani March 1, 07:56

  kjo lista eshte krejtesisht e gabuar sidomos me shifrat ne radh te pare hikleri eshte shkaktar i 50 miljon vrasieve qe u ben luften e dyte botrore ku 36 miljon ishin ruse.stalini eshte shkaktar i 32 miljon njerzve ku 26 miljonjane ruse,4 miljon jane gjerman se 2 miljon te tjer i vrane aleatet.Maceduni eshte shkaktar 38 miljon kinezesh ku shumica vdiqen nga revulucionet e tij kulturore ku shumica vdiqen nga krizat e bukes qe pasuan.ne kte list duhet te kishit vene edhe disa president amerikan qe kane shkakyuar miljona te vrar ku mund te permendim presidentin xhonson icili eshte shkaktar i 5.5 miljon dhjetnamezve

  Reply to this comment
 10. shkrimtari March 1, 08:28

  NE KRYE MAO, STALIN DHE HITLERI PO ENVERI?

  Gazeta DITA eshte mjaft e vonuar me kete shpallje te listes se krimineleve vrastare me te medhenj te historise qe kryhesohet nga komunistet Mao Ce Dun dhe Josif Stalin, sepse nastradini e ka publikuar shume vite me pare kete kryesim komunistesh kriminele gjakatare me vule ANTIKRISHTI ne balle, por ceshtja qe duhet te pyesin veten pushtetaret dhe politika jone kombetare eshte:

  NE KRYE MAO, STALIN DHE HITLERI PO ENVERI?

  qe eshte vrastari me i madh i te gjitha kohrave per fryme te popullates dhe qe mban vendin e pare ne Bote per nga egersia e vrasjeve makaber duke mbushur lumenj me gjak njeriu per afro 50 vjet me radhe ne vendin tone me spiunime te felliqura tek fashistet qe nga koha e Luftes kur ishte strehuar me gjithe Nexhmijen e tij ne vilen e kunatit te vet Bahri Omari dhe deri ne fund te jetes se tij kur likuidoi si nje ANTIKRISHT i vertete edhe njerezit me te afert per ta bere Vatanin si nje CIFLIG personal te familjes se tij dhe duke lene pas nje brez te tere DEMONESH dhe VAMPIRESH te Partise se Punes qe per fatin e keq te shqyptareve po i pine gjakun popullit edhe sot, 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit si ne ASNJE vend tjeter evropiano-lindor.

  Reply to this comment
  • mirel March 1, 12:50

   Po ti kishte vrare Enveri kaq shume nuk do kishte me kembe shqiptari dhe minorikari.

   Reply to this comment
   • shkrimtari March 1, 13:47

    Shko ne reze te malit te Dajtit qe te shikosh skeletet dhe kockat e intelektualeve te vrareve nga Enver Pederasti gjate Luftes Imagjinare per Clirimin e Tiranes, me 17 nentor 1944 dhe pastaj fol si nje gjakatar enverist dhe si pjestar i nje shoqerie civile kriminale qe e mban Enver ANTIKRISHTIN si HERO te popullit 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit.

    CFARE MUND TE PRESESH NGA NJE POPULL I TILLE DHE NGA NJE POLITIKE KRIMINALE SI KJO QE MBAJNE PUSHTETARET TANE?

    Reply to this comment
    • KORÇARI January 9, 15:42

     O shkrimtar topi, thuamë një VETËM NJË UDHËHEQËS NË TË GJITHË HISTORINË E NJERËZIMIT QË NUK KA VRARË OSE THERRUR ,OSE PUSHKATUAR NJERËZ, O IDIOT I PASHOQË KUR TJETRI TË VËRSULET ME THIKË PËR TË TË VRARË , ATËHERE ÇËSHTJA QË SHTROHET ËSHTË OSE DO TA LESH TË TË VRASË OSE DO TA VRASËSH TI ATË,pra o shkrimtar mos na u bëj si i zgjuar o BYTHLËPIRËS I BERISHËS, pra o shkrimtar pa pendë, çështja nuk është se a kanë vrarë dhe sa, POR PËRSE I KANË VRARË,dhe UDHËHEQËSI ENVER HOXHA VRAVI SEPSE NE SHQIPTARËT VETËM DHUNËN DHE FRIKËN NJOHIM, AI NDOSHTA VRAU POR AMA TË BERI EDHE TY NJERI NGA KAFSHË QË ISHE , TË NDËRTOI SPITALE HIDROCENTRALE, SHKOLLA, UNIVERSITETE, RRUGË,ELEKTRIFIKOI KOMPLET SHQIPËRINË DHE KISHE DRITA DHE UJË TË PIJSHËM 24 ORË NË DITË, TANI KE KRAHINA TË TËRA QË S’KANË UJË DHE DRITË,AI NDËRTOI FABRIKA, UZINA, TRIKOTAZHIN E KORÇËS NGA MË TË MËDHENJTË E BALLKANIT PËR ATO VITE,TË NDËRTOI TERMOCENTRALE, PRA NDËRTOI SHTETIN SHQIPTAR, NË VITET KUR JETOI AI S’KISHTE BYTHË I HUAJI TË GRISTE PASHAPORTËN SHQIPTARE OSE TË PREKTE ME DORË PA SHKAK SHQIPTARIN , NDËRSA ME SHTET MUTIN QË SHKATËRROI AI IDHULLI YT BERISHË MUTI , GREKËT DHE MAQEDONASIT TË GRISNIN PASHAPORTËN DHE HAJE DRU PA SHKAK FARE.

     Reply to this comment
  • xheJ eN Bi March 2, 12:11

   nastradin —

   Je kaq i trash sa nuk gjen dot pergjigjen .
   Ne se Pinochet-i eshte me 3000 ,Enveri duhet te kete me pake ,i bie maksimumi i maksimumit 2999.

   Reply to this comment
 11. Lexuesi. March 1, 08:37

  Eshte edhe nje tjeter, te cilin e ka harruar gazeta Daily Mail.Eshte Veri i Albanistanit,babai shpirteror-ideologjik i Salariramberes, qe e nxori prej shpelles dhe i mesoi rruget e karrieres qe ta çonte vendin dhe popullin ne fund te sketerres.Ky Salirambera eshte ai qe vjedh e vret dhe pellet pa pushim ne parlament qe t’i turren kermes çakejte qe rrine prapa ferres.

  Reply to this comment
 12. niku March 1, 08:42

  Po Emveri ku eshte. Edhe nje rast qe kishim te zinim nje vend “nderi” nuk na perfill kush.

  Reply to this comment
 13. Lori March 1, 08:54

  Nuk e kuptoj shume kete liste sepse mungon krykrimi “Burre shteti” Sali!Ne ç’fare vendi ndodhet Ai ,apo nuk jane deklasuar dokumentet sekrete akoma!

  Reply to this comment
 14. N.VJOSA March 1, 09:23

  Propagande e paster e Luftes se ftohte!
  A mund te krahasohet Mao e Stalini me Hitlerin?
  Hitleri donte te pushtonte Boten!
  Mao e Stalini mbrojten popujt e tyre nga agresoret!
  Po ate qe urdheroi hedhjen e dy Bombave atomike ne Japoni ku e keni futur?!…
  Propagande mashtruse!…

  Reply to this comment
  • info analitike March 1, 11:38

   Kaq shume e mbrojten boten Stalini me shoke sa pushtuan gjithe Europen Lindore duke arritur te ndajne pergjyseme edhe vete Gjermanine. Neti mire vete qe ke dale ne pension por ke nxjerre ne pension edhe mendjen a derebardhe.

   Reply to this comment
   • N.VJOSA March 1, 13:00

    @info,
    Nga historia qenke null.
    Nuk e dija kete. Te vleresoja per me shume.
    Hap nje liber historie, qofte te Lindjes, qofte te Perendimit dhe do te mesosh se Stalini si pjese e Koalicionit Antifashist boteror, ne krye te Ushtrise se Kuqe, i çliroi vendet e Lindjes nga hordhit hitlerjane, i vuri perpara si lopte dhe u kthye mprapsht, vetem kur ngriti Flamurin e Fitimtarit, e Atdheut te tij, ne Berlin….Deshi ta kapte te gjalle ate qe dikur e paralajmeoi prere para gjithe Botes:
    NË SE NE GJERMANI KA NDONJE TE MARRE QE MENDON SE DO
    PUSHTOJE BASHKIMIN SOVJETIK…. NE ATDHEUN TONE TE MADH DO
    TE GJENDET AQ LITAR PER TA LIDHUR KETE TE MARRE…
    Dhe Hitleri, nga turpi i Disfates, ja futi Vehtes…!
    Ketu ne Vien , mesoje o “historiani” Sali Damllas, eshte nje lapidar
    madheshtor ku shkruhet me me germa te arta se Austria u çlirua nga
    Ushtria e Kuqe…
    Mos u bej kaq servil, se ne demokraci ekziston liria e mendimit….
    Bota i njeh dhe i respekton te gjitha sistemet. Dhe ne kete kontekst edhe Bashkjetesen e mendimeve te kunderta.
    Mos ki frike se nuk te perjashton Saliu nga ajo damlla parti…

    Reply to this comment
    • shkrimtari March 1, 13:36

     O te rente DAMLLAJA o Enveristi Fanatik ne DITA! Po nga Vjena e Perandorise Austrohungareze e gjete vendin ti more bolshevik i paudhe te besh propogande komunistesh? Po pse nuk shkon tek Rusia e Putinit ku vriten kundershtaret politike si zogj pule ne mes te bulevardit? Ashtu sic i vriste dhe i likuidonte Enver Hoxha, ashtu sic vrau dhe masakroi Enver Hoxha ushtaret angleze Aleate ne Kanalin e Korfuzit me urdher nga Moska dhe Beogradi. Shko ne Berlin dhe beje kete propagande te ndryre komuniste qe ta shkosh kur te vene HUNE me domate dhe veze te prishura, por shko ne Budapest dhe fol me fjale te bukura per Ushtrine e Kuqe qe vrau dhe masakroi ne 1956 me mijera hungareze te mbyllur ne tunelin e ures se Danubit duke i qelluar me topa tankesh ruse nga te dy anet e tunelit sikur tew ishin mish per top. Pastaj a nuk ke mesuar qe nje ish president i Austrise doli se ishte oficer i Gestapos qe kishte sherbyer me pare gjate Luftes edhe ne Shqypni? Me duket se ishte Kryetari Famoz i OKB-se Kurt Valdhajmi austriaku qe mesa duket ka pasur shume miqesi me gjyshen ne Kohen e Qepes te Enver Pederastit dhe Stalin Gjakatarit, qe vetem gjate periudhes 1923-1933 vrau ne Rusi dhe Ukraine mbi 30 milione vete.

     Reply to this comment
     • plaku i mocem March 1, 14:19

      “Shkrimtari”,pse vetem propaganda komuniste ka,por a a nuk ka dhepropagande antikomuniste?

     • N.VJOSA March 1, 14:28

      O Shkrimtaruc nastradini,
      O Merimangë e zezë,
      O Servil i pafytyre,
      O kameleon qe e dredh 10 here ne dite,
      O frikacak qe te eshte pjerdhur mendja,
      Po ke fytyre ti te flasesh kunder E.Hoxhes, kur i ke perkthyer Veprat!?
      Po ke fytyre te hiqesh si i burgosur politik, … ti qe per te siguruar nje qoshe te ngrohte spiunoje shoket qe hiqnin te zit e Ullirit ne Spaç?…
      Meso or te rente Damllaja , te rente zgjebja dhe
      murtaja se bota nuk ka ecur vetem sipas nje sistemi, or Tekahyt qe te pikon Tavani nga te kater anet,….meso se aspiratat e atyre komunisteve te asaj kohe edhe pse ishin utopi jane Kredo e Njerzimit, per nje jete me te mire, per nje barazi sociale aq sa eshte e mundur, per nje Bote qe te nderoje dhe respektoje Kalin e Parmendes, Njeriun e Punes, qe mban Boten mb
      i supe…
      Meso or Derr me zile se ka ikur koha e Maksit dhe
      e Smithit, Boten e qeveris Socialdemokracia, aq e
      afert me idet e atyre qe enderronin Barazine shoqerore…!
      Ti ore Merhum, lexon propaganden e Kohes se
      Luftes se Ftohte, ku Amerika dhe Rusia sulmojne njeritjetrin me plot gjera te paverteta!…
      Por Bota ka dhe alternativa ge tjera, or Derr me Zile, dhe nje nga keto alternativa eshte ai sistem shoqeror qe zbut diferencat midis te varferve dhe te pasurve me Reforma….Meso or Derr me zile se Bota ka njohur plot luftera!… Ne çdo kontinent, ku
      jane vrare njerez te fajshem e te pafajshem…
      Meso or Derr ne Zile se ne kete Planet jetojne me
      shume njerez qe nuk i duane Lufterat, as Luften e
      Ftohte e as te ngrohte….!
      Meso or Langaraq se ti si Frikacak qe je, ja rrit vlerat E. Hoxhes, se sa ish gjalle ai Perbindsh,
      SA ISH GJALLË I HËNGRE MUNË…
      NGA E DIELA GJER TE SHTUNE….
      se po te mos ta donin shqiptaret ( ata qe i mundi
      me lufte te hapur dbe ata qe e kishin frike si puna jote nuk i llogaris) por po te mos ta donte Populli shqiptar, nuk jetonte as nje Vit dhe jo Gjysem
      Shekulli…

     • Zogist nga shen naumi March 1, 14:57

      N. VJOSA .

      JEMI LARE ne ato ujra .
      Nashti .

      Te lutemi shume , mos e Shani ,
      KUMANDARIN TONE TE çmendur
      NASRUDDIN PEJGAMERIN .

      ESHTE VELLAI ine .
      pastaj :

      Nuk eshte njeri i lig ,
      ka lindur anglleç
      dhe ashtu do te vdese .

      Ne te partise se ZOGUT E KEMI
      DURUAR ,
      DHE DO TA DUROJME egoizmin e tij .

      Barazine , KALLOT ,
      dashurine ,
      Nuk eshte se nuk i pelqejne ,
      POR NUK I KUPTON.

      Fol per LEKAT ,
      Gardhet , hipotekat , Tokat ,
      keto i kupton Nasruddini .

      Nasruddini eshte i MAJTE [ I VARFER ]]]
      POR eshte bere i djathte ,
      se shikon endra Zgjuar ,
      sikur eshte Me i pasuri i shqiperise .

      Te lutem , SHUME………………
      BEJE DURIM , ashtu si tregoje
      durim Enveri me kete lloje semundje .

      Eshte nje shqiptare , qe nuk kupton ,

      Te fala ,
      nga nje Zogist ,
      i Shen Naumit , qe sot eshte ne MAQEDONI .

     • nekrollogjia e nastropordhes March 1, 15:46

      Per Neti Vjosen

      Per te ardhur ne ndihme per debatin qe keni me Nastradinin kete spermazoid te ESAT PASHTRADHTARIT ZOGKURVARIT & SALICARIT po te jap autopsine e kesaj kufome te pa kallur:

      1………………nastradin esat pash toptradhetari

      Marrëveshja e tradhetarit Eset pash Toptani me Jovanoviçin nuk ishte veprimi i parë me të cilin Esat Toptani merrte nëpër këmbë interesat e shenjta të popullit shqiptar, të cilin nuk e deshi dhe nuk e vlerësoi kurrë, por e përdori vetëm për interesat e tij personale. Përmendet sidomos dorëzimi i Shkodrës Malit të Zi në marsin e vitit 1913, pas vrasjes tinzare të komandantit të garnizonit të qytetit, Hasan Riza Pashës, me qëllim që të siguronte përkrahjen e Malit të Zi për t’u vënë në krye të Shqipërisë si dhe për të marrë një shumë prej 600 000 franga, që iu dha nga malazezët. Ky veprim pasohet nga pazarllëku me qeverinë greke në shtatorin e vitit 1913, të cilën e njoftoi se ishte i gatshëm të vihej në dispozicion të saj. Kushti ishte që, kur të shpallej sundimtar i Shqipërisë, Greqia t’i jepte mbështetje diplomatike, asistencë në të holla dhe ndihmë ushtarake për rrëzimin e qeverisë së Vlorës. Në funksion të ndihmës ushtarake Esati do të merrej vesh me grekët për të përcaktuar kufijtë sipas vullnetit të tyre. Edhe qeveria serbe, hyri gjithashtu në traktativa me Esat Pashën. Sipas përfaqësuesit diplomatik serb në Sofje, M.Spalajkoviç, Esat Toptani duhet t’i ketë shprehur të njëjtën gatishmëri edhe Serbisë, të cilës i kërkoi që ta mbështeste për të rrëzuar qeverinë e Vlorës. Si shpërblim do të rregullonte në favor të Serbisë çështjen e daljes serbe në detin Adriatik

      2……………………nastradini zogu kurves

      1.Shipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.
      2.Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohi dinastinë Caragiorgvitch.
      3.Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohi Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.
      4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anullohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.
      5.Shqipëria do të mbajë një gjindarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e çfarosur çdo lëvizje të ngritur kundëra Ahmet Zogut dhe kundra regjimit të vendosur prej tij.
      6.Në këtë gjindarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficera rus të ish ushtrisë të Gjeneralit Ërangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë gjandarmëri me mjete financiare dhe armë.
      7.Në gjandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerat jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranoi në interes të dy vendeve.
      8.Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganal në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpëmjet kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
      9.Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllav do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit…….ect ect

      3’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin fashisti

      Kurora e Skënderbeut i dorëzohet nga Nastradin Verlaci mbretit xhuxhmaxhuxh Viktor Emanuelit

      Në datën 16 prill 1939, u zhvillua në Quirinale ceremonia e ofertës së kurorës.
      Në fjalën e tij Nastradin Vërlaci tha: “Vijmë tek ju madhëri, të dërguar prej popullit shqiptar që e ka shprehur vullnetin e tij me votën në Asamblenë Kushtetuese të mbledhur në Tiranë më 12 prill. Vijmë në emër të këtij populli që në një ofertë të njëzëshme i dhuron me devozion shpirtëror ma-dhërisë suaj kurorën e Shqipërisë. Ajo është e denjë për lavdinë tuaj sepse ka breruar kryet e Skënderbeut, heroit kombëtar shqiptar, i cili e valëviti flamurin e tij përbri flamujve të kombit italian. Me besimin në zemër se madhëria juaj do të pranojë këtë votë të njerëzve tanë, ju shprehim sot dëshminë dhe betimin për besnikërinë tonë dhe të të gjithë popullit nastradin shqiptar”.
      Mbreti u përgjigj: “Dë-shirojmë t’ju shprehim ndjenjat tona të mirënjohjes për mesazhin që ju na përcollët në emër të popullit nastradin shqiptar. Ne jemi të lumtur të mirëpresim votën e popullit tuaj trim e fisnik si dhe të pranojmë kurorën e Shqipërisë që ai na ofron, me të cilën lidhen kujtimi i lavdishëm i Skënderbeut.
      Që sot fatet e Shqipërisë do të jenë të pandashme nga ato të Italisë

      4‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin nazisti

      Regjimenti 21 SS Skanderbegu Shqiptar ishte pjese e një Regjimenti SS gjerman si pjese perberese e “Forcave të Armatosura SS”,
      Regjiment malor(alpin) i krijuar nga shefi i Gestapos Heinrich Himler, zyrtarisht nen titullin ne gjermanisht 21.
      Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg (Albanische Nr. 1) ishte emëruar sipas emrit te Gjergj Kastrioti Skënderbeut,
      Regjimenti 21 SS Skanderbeg u krijua pas pushtimit nazist në Mbretërinë se Jugosllavisë në vitin 1941. Gjatë 1942 dhe 1943 si Wehrmahti ashtu dhe sherbimi sekret SS kërkuan nga shqiptaret e Kosoves qe të ruanin ligjin dhe rendin,si dhe te pengonin partizanet jugosllave si dhe kunder rezistences antifashiste shqiptare. Njesia ushatarake shqiptare u vu nën komandën e kryegjeneralit August Schmidthuber, te rekrutimit ne regjimente speciale SS. Njesia SS Skanderbeg Malor luftoi kundër forcave partizane të Enver Hoxhës që ishin në rritjen dhe konsolidimin e veprimet e tyre, si në Shqipëri dhe ne Jugosllavi

      5’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin terroristi

      Bandat e “Komitetit të Maleve” kërkonin rrëzimin e pushtetit me çdo kusht dhe me çdo çmim që të ishte i mundur, duke mos kursyer gjakun e askujt, mjaftonte që të arrihej qëllimi. Ishim përballë një terrori dhe një kasaphane të pashembullt. Vrasjet e tyre kishin arritur dhe te gratë, pa pyetur për asnjë ndjenjë njerëzore. Nuk ishte pak rasti i kunatave, Marta e Prena Tarazhi, të cilat u rrëmbyen natën mizorisht nga bandat, vetëm për faktin se kishin shkuar në hekurudhë dhe nxisnin emancipimin në radhët e grave në zonë. Ato u lidhën me litar pas një peme kumbulle dhe aty, në mënyrën më barbare, iu prenë gjinjtë dhe u masakruan me thika derisa vdiqën. Ka raste të tjera si ai i Dilicës së Fregnit, të cilën e grabitën natën po ato banda për të cilat po flasim, duke e hequr me forcë nga duart e nënës së saj qorre, dhe e çuan diku afër shtëpisë, ku pas masakrimit e therën dhe e pushkatuan. Tipike në kësisoj rastesh është ai i vajzës nga Oroshi që quhej Prena Përkola, e cila njihej ndryshe me emrin “Cuca e Oroshit”, që e vranë me armë në prezencën e dy fëmijëve të mitur (Agimit dhe Albinës) në djep. Apo ai i Shkurte Carës apo Mrika Lokës. etj etj qe jane me mijra

      6””””””””””””””””Nastradini spiuni shokeve tip Kasaruho

      Disa këshilltarë të Presidentit të Republikës, Bujar Nissani, rezultojnë spiunë të Sigurimit të Shtetit, ku me raportimet e tyre kanë fikur disa jetë njerëzish. Konstatimi ka ardhur nga shoqata e ish të përndjekurve politikë, me në krye Skënder Tufën, ish-koordinatori i grevës së urisë. Ish të përndjekurit politikë akuzojnë presidentin Nishani, se e ka mbushur institucionin e Presidencës me spiunë të Sigurimit të Shtetit dhe me njerëz me të kaluar të zezë komuniste. Me anë të një deklarate, ata akuzojnë Presidentin se ka dekoruar njerëzit e Sigurimit të Shtetit. Të përndjekurit përmendin edhe një shembull konkret. Bëhet fjalë për Amik Nastradin Kasoruhon, këshilltar i presidentit Nishani, por i implikuar në Sigurimin e Shtetit. Ata deklarojnë se Partia Demokratike është kthyer në një ombrellë e spiunëve. “Mësuam edhe një herë se këshilltari i presidentit Nishani, z Amik Nastradin Kasoruho, ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Ky person ka marrë dekoratën “Nderi i Kombit” për rezistencë në burgje kundër diktaturës, veprim ky që fyen qindra martirë të vërtetë, të cilët rezistuan realisht e sot ndoshta jetojnë në mjerim dhe të harruar. Për këtë arsye, kërkojmë t’i hapet dosja Amik Kasoruhos dhe t’i hiqet menjëherë titulli që mban padrejtësisht. ky nastradin

      7’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin gomari pa shtet pa atdhe,pa dinjitet thjesht nje zvarranik forumesh

      ca gjera duhet ti themi sakte SOT kur ajo shoqeri eshte shperfytyruar si as nje komb ne historine njerzore.Atehere kishte diktature qe e pranonte vete DIKTATORI I DASHUR DHE I PAHARRUAR por kisht shtet

      mbrojteje
      arsim
      kulture
      shkence
      mjeksi
      nafte
      krom
      baker
      pyje
      dipllomaci
      plantacjone
      sera
      transport
      hidrocentrale
      bonifikim
      ……..
      po sot????????????????????
      tritol
      ndertim pa leje
      prostitucjon
      hashash
      gomone
      parlamet bordello
      ambsadore porno
      anti urbanistika
      rruget thertore
      enegji e papaguar
      bakri 0
      kromi 0
      vrasje politikanesh
      vrasje oficeresh shiku
      gerdece
      21 janare
      zhdukja e hakljave
      borxhet strasfere
      krimi ne familje
      ……….
      sot shqiperia eshte
      1-shprehje gjeografike qe ruhet nga Nato
      2-merr fryme nga 1.4 miljon shqiptaret e perendimit
      3-eshte regjim ambasdorial qe nga koha e rajersonit
      4- eshte e pushtuar de fakto nga ushtria e drog-diller-ave
      5-ka nje popull sot qe i ka perfunduar shpelarja e trurit
      6-ka nje klase politike qe e ka lene pa pune Asfaline dhe ish UDB
      Nuk do deshiroje njeri te lavderoje ate sistemin para 90′ qe ishte me detyrim percaktim POR TE PAKTEN BANORET E FERMES KAFSHEVE QE JETOJNE SOT NE SHQIPERI TE MOS SHAJNE DJALIN E GJYLOS PA NDERTUAR SHTETIN E SHQIPTAREVE.
      THJESHT KENI KALUAR NGA NJE DIKATATURE NE NJE MONSTRATURE E DROGES DHE E PROSTITUCJONIT POLITIK

     • LOVE March 1, 15:32

      Neti ,o shoku Neti
      e di pse flet gjithmone per mut ti ??
      sepse muter jeni dhe hale ishit
      qysh ne 8 nentor te 41_it

      Ne demokraci te verteta u ngrihet busti perbindeshave ,sepse edukohen brezat qe mos te harrojne .Do ta bejme dhe me baben tend .Po ti mos qaj ,mos qaj ,mos u merr me te ngordhurit ,shiko keta socialtritolistet
      po ju luan themeli …po veni ne fis

      Belbezon dhe Majko qe mezi degjohet
      Zgjohet Arta Dade …sa” shpejt” qe kujtohet
      Gramozi me trimat , bluajne strategjine
      Te na rroje Partia, kush pyet per Shqiperine….

      Vidhen Bankat sheshit, Pollicet si boksiere
      Eshte bere Parlamenti si vend per te dhjere
      Vazhdon komedia, me rregji te vjeter
      Ne banje – Qeveria, voten kthen ne” leter”…..

      Ca Klloune- Bashkish, bejne sikur dorehiqen
      Ne kuzhine te Metes , qingja e ngjala piqen
      Niper edhe mbesa te pjelles se djallit
      Baterdi dhe droge, prej qejfit e ”hallit”…..

      Nje drejtesi mafioze, qe mbron kriminelin
      Nje bande me rrugace qe ju ”perkedhelin”
      Mbajini ne kurriz, vete i vute ne krye
      Me kembe po ju shkelin , derisa t’ju vjelin….

      ti prit social demokracine ,aty nga ai vendi kapitalist ler dhe testamentin ,te te cojne ne Sharre bashke me kumandar
      dhe mos harro
      cfare ishit ajo do ngeleni !

     • Dibra A March 1, 18:12

      Per HULIGANETt e Historise si Nastradini&LOVE alias Desert rose &DREAM
      Shqiperine e kishit lene ne ferr ku:
      1 Ku malarja bente kerdine,
      2 Ku tuberkulozi vdiste me mijra persona,
      3 Ku sifilisi vriste me mijra ,
      4 Ku lepra vriste me qindra,
      5 ku fshatari jetonte me dhite,
      6 Ku hoxha sheronte me nuska,
      7 ku fshatari jetonte me kandil,
      8 ku bejlert perdhunonin,
      9 ku prifti violonte
      10 ku jetegjatesia ishte 40 vjeç
      KU MIGJENI REVOLTOHESH
      JU JENI KRIMINELAT DHE DIKTATORET E VERTET!
      Lavdi shokut ENVER HOXHA
      Ndertuesit,temeluesit te shtetit te vertet Shqiptar.
      Ku Shqiptaret gjeten :
      Dinjitetin
      Shkollat,
      Dritat,
      Univesitetet,
      Rruget hekurudhore
      Hidrocentralet,
      Shtetin
      ushtrine
      Nderin per te jetuar.
      Mjekesin falas
      Me jetegjatesi 78 vjeç
      Lavdi PPSH
      Lavdi Enver Hoxhes
      Lavdi komunistave
      Lavdi heronjeve te Popullit

 15. bregu March 1, 10:35

  Asgje nuk ka mbetur per tu besuar sote,agresoret behen viktima e viktimat agresor…Ekeqja eshte se brezi i ri u beson.

  Reply to this comment
 16. Ajaxs March 1, 10:37

  ENVERI nuk quhet DIKTATORE. Aresyja kryesore eshte se AI eshte 3 here HERO i popullit SHqiptare. Ai ka mbi 40 medalje dhe ka 2 medalje Trimerie. Asnje PARTI qe ka ardhur ne pushtet nuk ka kerkuar ne parlament heqjen e te gjitha meritave qe AI i ka akorduar Vetes se tij.Parlamentaret tane hedhin vetem shashkella dhe nuk duan denimin e krimeve te Enverit. Aresyja eshte shume e thjeshte, Te gjithe keta jane te ledhatuarit e Diktatures.

  Reply to this comment
 17. shpatar March 1, 10:49

  Sa keq qe kjo gazete nuk eshte konsultuar te pakten me Saliun .Na hapi nje pune te madhe ne shqiptarve se nuk dimse cfare te bejme me ata qe vrasin popullin .Si ti quajme .Diktator apo komuniste .Pa na e percaktuan i Hoxhen vetem komuniste shpetoje dhe Saliu .Ne vendet demokratike denohen ata qe jane diktatore e jo ata qe sillen si komunista .

  Reply to this comment
 18. shqip March 1, 10:51

  KA PATUR PERSONAZHE TE TILLE SHQIPTARE PLOTE NE PERANDORINE OTOMANE…KJO ESHTE NJE NGA ARESYET PSE NE KOSHENCEN E SHUME PRE FQINJEVE TANE ESHTE NDERTUAR IMAZHI I SHQIPTARIT VRASES, DHE I BARAZUAR ME TURKUN.

  PO TE HAPESH ARKIVAT PER TE PARE SE CFARE ESHTE BERE NE TERRITORET SHQIPTARE, DO TE GJEJE RASTE PLOT KUR SHQIPTARET PERBENE PJESEN DERRMUESE TE GARNIZONEVE TURKE RESIDENTE DHE QE VRISNIN E PRISN SHQIPTARTE E KRISHTERE DHE ETNITE E TJERA QE NUK U PERULESHIN….POR KNOE KERK KERKIM SHPIRTRASH

  Reply to this comment
 19. Dardan March 1, 11:34

  Enverin mos e kerkoni kot te jete ne listat e vrasesve. Popullsine shqiptare ai e mori 900 mije banore dhe brenda nje kohe rekord boteror e katerfishoi. Keshtu qe edhe pse gazeta britanike ka mashtruar trashe me figurat e mesiperme, ajo nuk ka guxuar te beje blasfemine e turpshme qe bejne fashizmi berishian dhe kulufet mendjefyell me figuren ekstremisht humane te Enver Hoxhes. Bandat zjarrvenese te Berishes kane njecerek shekulli qe po e pergjysmojne popullsine shqiptare te Shqiperise dhe sot e cdo dite ushtrojne terror dhe vrasje me spektakolare me zhurma.
  Ana tjeter e medaljes se gazetes britanike: Perse nuk tregon kjo gazete numurin e vrasjeve, egzekutimeve, internimeve, skllevrit zezake te afrikes te shitur ne tregun amerikan apo te internuar atje per pune te renda krahu? Cili eshte justifikimi per ato qindra milione njerez te vrare, torturuar,shitur dhe dehumanizuar ne te tre kontinentet dhe pergjate qindra vjeteve nga lordet dhe diktoatoret ushtarake britanike?
  Perse duhet ti fshihen njerzimit krimet e politikes gjakatare te Londres?
  Prandaj, lexoni dhe mesoni zoterinj shqiptare, mos rrini ne vend si gomare dhe prisni qe tu vene torben e tagjise se mykur perpara dhe ta mbllacisni ate duke e hedhur here pas here ato gelboqet e mbllaciura neper gazet adhe blogje. Kush do te mesoje te verteten , lekxon , germon, kraheson, gjen shume burime dhe duke perdorur logjiken tashme te forcuar arrin ne konkluzione me t drejta dhe nuk rri e mbrockullit gjepura dhe blasfemira!

  Reply to this comment
  • shkrimtari March 1, 13:42

   Edhe Mao Ce Duni e morri Kinen me 10 milione kineze dhe e coi ne 10 miliarde mjerane, pasi vrau si nje ANTIKRISHT sadist mbi 60 milione vete krejt te pafajshem. Enveri u beri nonat te gjithe shqyptareve per 50 vjet me radhe, prandaj edhe e shumoi popullaten me spiune te Sigurimit te Shtetit, si robote te bindur te Partise se Punes, ashtu sic kane mbetur deri ne ditet tona per fatin e keq te Vatanit.

   Reply to this comment
 20. shqiptar sharri. March 1, 12:11

  He,ju antienverista dhe antikombtar a’po e shifni se ne,listen e diktatirve dhe vrasesve,nuk eshte ENVER MALI?
  Jeni,duke plasur nga inatet e mushkes qe keni,por kush ju pjerdh juve ore injoranta e antikombtar.Po,vajtoni sepse ENVER HEROIN,nuk e kan futur ne ate list.Po,ata e din shum mir sepse Enveri nuk eshte vrases dhe diktator,se vet angloamerikanet ja kan imponue,vrasjet qe ka bere ushtria kufitare shqiptare,dhe sigurimi i shtetit,se vat angloamerikanet kan fut deverzant,dhe kan bere celulat e tyre ne shqipri,dhe kan shkel ligjet e rendit nderkombtar,pra pikrishte per kete nuk mujn me e fut Enverin ne grupin e vrasesve,se Enver Mali ka mbrojt pushtetin dhe sovranitetin e shqipris,kunder invazionit angloamerikan,e jogosllav,grek,pra Urani kostreci,alias nasradumus,nuk i pelqen sepse Enveri nuk eshte ne ate list.Uran-shkrimtar leshi,a e shef se nji tradhtar si ti dhe shoket e tu,nuk ju pernmend kerkushi,se cfar keni bere ju kunder pushtetit te Enver Malit?A’ e shifni se keni qen mish per top,kunder popullit dhe shtetit shqiptar per interesat e te hujve,dhe nuk thot krkushi se juve ju ka vrar apo burgosur ENVERI”diktatori,,pra jeni te perbuzur edhe nga ata qe ju kishit punuar e vepruar per ineresat e tyre.E’dij se dotme shajsh e dotme mallkosh,se qenkem sperm e enverit,por mua von nuk me behet,kryesorja ata qe luftonin Enverin,po e pranoin se vet jan shkaktare qe Enveri vrau shqipfoles,per te rujt pushtetin,sovranitetin dhe popullin shqiptar,nge devizionet e angloamerikanve,dhe bashkpuntorve te tyre,shqipfoles.Prandaj ENVERI,nuk eshte ne ate listen qe ti poet,po deshiron,kjo te bene te piskatish deri ne kup te qyellit,nga inati por nek ja vlen,per ju tradhtaret,tradhtari ngelet tradhtar,atdhetari ngelet hero,e ky eshte ENVER MALI.

  Reply to this comment
  • shkrimtari March 1, 13:55

   Enveri eshte PRAPA LISTE dhe kryeson vrastaret me gjakatare dhe sadiste te Botes per fryme te popullates, por ceshtja eshte si ma mbrrite SPERMA e Enverit deri ne Malin e Sharrit ne Tetove te Maqedonise?

   Reply to this comment
  • plaku i mocem March 1, 14:40

   “Shqiptar Sharri”.Nuk po komentoj komentin tuaj te sotem,kam disa kohe qe lexoj komentet tuaja ne teresi,por ne se veret jeni prej Sharrit me duhet te te laj nje “borxh”.Nuk me rezulton asnje shqiptar(nga ata qe kam lexuar)qe ka lindur jashte kufijve te Shqiperise Londineze, i cil ta njohe gjendjen e kesaj Shqiperie me sakte se sa ju.A thua se merrni fryme per dite nga dheu meme.Te siguroj se vetem shqiptaret e kenduar ketu ne Shqiperi, te cilet jane marre me historine trevave shqiptare jashte kufijeve politike mund ta njohin gjendjen ne vendbanimin tend te lashte,se c’behet atje,kaq sa ju dini se c’behet ketu.Per kete mall e njohje qe ke per atedheun meme te falenderoj edhe ne emer te atyre shqiptareve qe mendojne si une e nuk kane mundesi te shkruajne.Ju falnderoj e dhe gjuhen e kuptueshme qe ju shkruani,megjithes ngandonjehere edhe ne dialect por shume kuptueshem , edhe per ne qe shkruajme ne shqipen standarte,por si dielakt i perkasim jugut.

   Reply to this comment
   • Mollosi January 9, 12:33

    Disa here i bera pyetje shqiptarit te Sharrit se perse (kur emigroi ) nuk e zgjodhi Shqiperine e “Enver Malit” por perendimin . Kurre nuk me ktheu pergjigje!

    Reply to this comment
 21. gjeramadhi March 1, 12:32

  vrasesi me i madh ne bote edhte saliu yne i madh. te gjithe keta qeu permenden kishin nje cause ,d,m,th, nga i thati u dogj dhe i njomi, ka pasur luftra ,kurse i nderuari yne sale nuk kishte asnje shkak ,shkaku i vetem ishte malokeria e tija per te vjedhur dhe sunduar, sala para gjyqit

  Reply to this comment
 22. GAMORI March 1, 12:42

  po XHONSONI NIKSONI DHE BUSHI DHE SALIU ?

  Reply to this comment
 23. dreni March 1, 12:59

  Po ne baze te statistikave qe ka instituti i te perndjekurve politike Enveri nuk ka vrare dot as 800 vete. Dashka Enveri te zere vend ne histori. Saliu vetem ne 97 vrau 5 mije vete dhe nuk ka pretendime te hyje ne histori.

  Reply to this comment
 24. tekniku March 1, 13:45

  Jo denjesisht Saliut i eshte mohuar vendi qe i takon si vrases dhe kryekrimineli i Shqiperise,boll u morret me E Hoxhem mor mjerane,beni inventarin e shqiptareve te vrare ,te humbur dhe te zhdukur ne ket 25 vjet ” demokraci” dhe do shihni fytyrene e vertete te bishes qe edhe tani ben corap Shqiperine.

  Reply to this comment
 25. shkrimtari March 1, 14:03

  Eshte e qarte se spiunet, xhelatet dhe kriminelet e Enverit do te mbrojne me te gjithe forcat Kauzen e Partise se Punes dhe nuk mund te presesh gje tjeter nga pinjollet e komunisteve gjakatare me vule satrapi ne balle, por per kohen qe jetojme i takon politikes sone kombetare te dale ballehapur perpara Botes Demokratike dhe Antikomuniste dhe te denoje vepren gjakatare te MONSTRES sadiste Enver Hoxha dhe tí heqe ketij DEMONI ose ANTIKRISHTI titullin e trupit dhe rezilit si HERO i popullit dhe te rafshoje Piramiden e tij ne mes te Tiranes si nje ogur i keq per Shqypnine drejt integrimit ne BE.

  DO ZOTI QE ME NE FUND EDI RAMA TE HEQE DORE NGA FINTET KOMUNISTE DHE TE KUPTOJE TE VERTETEN QE PO I SERVIRET NE TEPSI NGA MEDIA DHE BOTA DEMOKRATIKE!

  Reply to this comment
 26. fred March 1, 14:34

  Mos u shqetesoni se Zoti i madherueshem na ka denuar te gjithe me vdekje dhe eshte betuar se do ta mbushe ferrin me njerez dhe xhinde. Te gjithe keta kane dashur te imitojne Zotin duke vrare sa me shume po nuk e arrijne dot madherine e tij. Kur fjalet e tij jane thene, castin njerezit, popujt dhe mbare njerezimi as nuk e afrojne dot dhe as nuk e vonojne dot.

  Reply to this comment
 27. [email protected] March 1, 14:42

  ku i keni vrasjet e Enver Hoxhes ,se na cate pallen ?

  Reply to this comment
  • ai March 1, 15:20

   i nderuar Detari

   Loja me Enverin ka mbaruar.Amerikanet bene nje gabim te madh qe kur ri-erdhen ne shqiperi ne 1991 prune me vhet dhe ndegjuan ca monstra si elez biberaj dhe kompany qe per te fat te keq kishte ne dore propoganden e tyre qe ishte teper e fuqishme.Ne fakt Enver Hoxha ka qen gjithmone “nje armik i dobishem i tyre” dhe ka ardhur koha te rehabilitohet

   Sot duhet ta ndajme figuren e Enverit nga ana ideollogjike dhe te shohim veprimtarine e tij ne rrafshin kombetar.

   Shohim sot se sa me teper kjo klase politike futet me thelle ne rrugen e asgjesimit te shtetit shqiptar dhe te deformimit kombetar aq me e eger behet propoganda kunder atdhetarit Enver Hoxha.

   Viktime e kesaj propogande eshte brezi i ri qe po bombardohet non stop 24 ore ne dite me nje rrjet shume te gjere dhe te sofistikuar duke i trullosur deri ne shplarje truri permanente.
   Por vepra e Enverit nuk mund te zbehet pamvaresisht shume gabimeve te ndodhura ne kohen e tij qofte nga eksperianca,qofte nga nje rrethim 40 vjecar nga athina dhe beogradi te ndihmuar ne ate kohe nga perendimi.Jo vetem i takojne ato dy dekoratat qe ka te Kuvendi por une do tishtoja dhe te tjera:

   1-DEKORATE ATDHETARIE
   Mbrojtja hyjnore qe i beri kombit Enver Hoxha ne konferencen e paqes ne Paris kur i tha botes se:
   SHQIPTARET KANE ARDHUR NE PARIS JO PER TE DHENE LLOGARI POR PER TE KERKUAR LLOGARI qe i la me goje hapur udheheqsit boterore me frengjishten e tij perfekte .

   2-DEKORATE TRIMERIE
   Mbrojtja e shkelqyer qe i beri monarko-fashisteve greke ne 1949 qe i shkerdheu nenen atyre.Kurse nen regjimin e talebanit Berishe ne 1994 komando greke shpartalloi dhe poshtroi maksimalisht duke vrare disa ushtarake shqiptare dhe duke i lidhur si bageti efektivin e nje njesie luftarake te mender berishes.

   3-DEKORATE GUXIMI
   Debimi spektakular qe i beri fllotes ruse ne Pashaliman qe shume stratege e cilesojne si nje nga veprimet me te guximshe ne historine e njerzimit.Ishen vitet 60′ kur Ruset ishin fuqia me e madhe boterore ushtarake derisa ne krizen e karaibeve ne 60′ Hryshovi i trembi amerikanet te cilet deshtuan ne ngjarjen e Gjirit te derrave ne Kube.

   4-DEKORATE LARGPAMESIE
   Trim u tregua dhe ne daljen nga traktati i Varshaves ne shenje proteste kunder pushtimit Cekosllovakise qe mbahet si dita kur u be komunist plehu Sali Birishi nga “mallengjimi” i ketij akti heroik .

   4-DEKORATE INTELIGJENCE
   Enver Trimi drejtoi vendin qe e mori absolutisht te shkaterruar dhe pa asnje kokerr leku ne arken e shtetit.Ai drejtoi dhe luftoi balle per balle me Titon per 30 vjet qe dihet se ishte nje figurat boterore me finoke dhe i mbeshtetur fuqimisht per te shkaterruar shqiperine.

   5-DEKORATE PER DIZINFEKTIM TE TURKOSHAKEVE
   Kjo eshte vepra e tij madheshtore qe vuri si Pashko Vaso ne zbatim moton :feja e shqiptarit eshte shqiptaria.Si rrjedhoje ekesaj politike kemi me mijra familje shqiptare me besim miks qe i ben me teper shqiptare se fetare.Eshte kriminale sot te shohes sumat perpjete te disa besimtareve dallkauke perpara gjergj kastriotit ne Tirane dhe kjo mjafton per kete supermedalje
   Jane shume aspekte qe flasin ne favor te ketij legjendari por pa harruar shume bema te keqia te tij qe nqs do ishte gjalle do ti kerkonte ndjese shqipatreve.
   Ishte sistemi i Enver Hoxhes qe mori Sali morracakun nga vicidoli nga nje familje ekstremisht analfabete ,i dha shkolle e futi ne gjirin e famijes deri te oxhaku i tij dhe pastaj ky gjarper kafshoi te zotin..

   6-DEKORATE “GARIPI”
   Eshte lideri I vetem ne bote qe I beri kaps dy superfuqite per 40 vjet dhe kjo eshte aresyeja kryesore qe ai luftohem me kaq cmenduri sidomoa nga ish mergata e qyqeve dhe Macrthistet ne Amerike qe ndyshe sillen me komunizmin kinez me Maon apo me Fidel Kastron dhe ndryshe me enver hoxhen qe kane kaluar deri ne kanibalizem.

   7-GJYSEM DEKORATE PER DE-TARTABIQIZIMIN E NASTRADINEVE &SALIBANEVE
   Ketu ka gabur se eshte treguar se ishte sistemi i Enver Hoxhes qe mori Sali morracakun nga vicidoli nga nje familje ekstremisht analfabete ,i dha shkolle e futi ne gjirin e famijes deri te oxhaku i tij dhe pastaj ky gjarper kafshoi te zotin..
   Ishte enver hoxha qe armiq te betuar te tij I fali ,I dha shkolle te larte dhe I ofroi dhe poste te rehateshme ku do permendja dy egzemplare nga mijra te tille si Uran Butken dhe Pellumb Kurvllen qe po na can menderen me rrefenja nga marika..ketu futet dhe nastardin perkthyesi I palodhur I veprave te xhaxhit ne rusisht..eshte kopja e amik kasaruhos qe ishte dhe I perndjekur dhe spiun I shokeve..

   Nuk dua te mbroj atdhetarin Enver Hoxha sepse ka qene ne nje fare menyre i para denuar nga koha qe jetoi dhe ideologjia qe perfaqsoi por Ate KOLLOS NUK MUND TA ZHDUKIN AS UFO-T nqs do vijne nje dite sepse ishte nje ZEUS qe historia e ka futur ne arkivat e saj.
   Ne ditet e sotme kur shqiperia eshte kthyer ne shprehje gjeografike nen ombrellen e Natos dhe klasa politike nuk eshte e afte jo vetem te vere ne funksion shtetin shqiptar por e ka shkaterruar ate perfundimisht duke e lene ne dore te ca ambasdoreve low life figura e tij eshte ne rritje progresiveVetem nje referendum popullor per Enver Hoxhen do ju mbylli gojen reaksionareve dhe tradhetareve te vendit te cilet ai I lujtoi per 40 vjet dhe nuk jane pak..

   Reply to this comment
   • [email protected] March 1, 19:54

    i nderuar { ai } !

    me ke mbrekulluar sinqerishte me majen e ajzbergut te dekorimit dhe vleresimit te madherishmit Enver Hoxha !bravo qe nuk je bukshkalur si disa te tjere !
    bravo !

    Reply to this comment
  • Sallakja March 1, 20:29

   Ore Detari,
   Ketu flitet per kriminel masiv, prandaj nuk eshte
   i adhuruari yt Enver Hoxha.
   Kur te flitet per Serial Killer, do te shohesh qe
   vendin e pare nuk ja mer njeri.

   Reply to this comment
 28. plaku i mocem March 1, 15:36

  “ai”,dakodt per dekoratat por jepi “Cezarit ate qe i takon”,thuaj edhe ku gaboi fatalisht E.Hoxha.Mua me rezulton se eshte po vet ai me politiken 15 vjeteve fundjetes se tij qe pasoi kete gjendje qe kemi sot ne Shqiperi.Nuk mund te them se ato qe beri kete periudhe,i beri vete apo e detyruan?

  Reply to this comment
  • ai March 1, 19:01

   plaku mocem..ju uroj pleqeri te mbare dhe te falenderoj per vemendjen;

   Shqiptaret ne lidhje me enver hoxhen i ndaj ne tre kategori:

   1- enverista…..me pak se 2 perqind e popullsise
   2- antienverista…rreth 3 perqind e popullsise

   3- a-enveriste rreth 95 perqind e popullsise qe do te thote qe nuk e rrujne trapin (na fal per shprehjen) per politike as per Enverin…..Biles nqs do behej ndonje kampionat per gabimet e Enverit mund te dilja kampion.POR ..me “P” te madhe duke pare qe atij lideri qe e udhehoqi popullin per 40 vjet i rrethuar barbarisht nga greku,serbi me angloamerikane dhe ruset pas bythe duhet te vendosim nje koeficent per bemat e tij.Biles numri i diversanteve dhe bandave qe jane hedhur nga jashte dhe brenda eshte me i madh se numri i te burgosurve politike…Nese do beja nje liste te te deklasuarve me shkolle te larte apo spiunat vullnetare nga te perndjekurit politike ajo liste do jete aq e madhe sa Enverin do ta quajmeDIKTATORIN E DASHUR DHE TE PAHARRUAR.

   personalisht dekorata me madheshtore qe i takon enver hoxhes eshte
   MOS BURGOSJA E DYSHES 2B VECANERISHT FILOSERBIT LUL BASHICIT I CILI KA KETE DOSJA KRIMINALE ABSOLUTISHT TE DOKUMENTUAR PER TI VENE PRANGAT :

   I pandehuri Luqiim Basha mund t’i ketë shokët e rrallë edhe në Evropë, si një politikan i cili në një hark kohor relativisht të shkurtër, ka krijuar një profil kaq të lartë kriminal dhe korruptiv. Njeriu që mëton të bëhet shefi i opozitës shqiptare pas 22 korrikut, ka tre llogari të hapura me drejtësinë shqiptare. Njërin skandal, ku ka luajtur me 220 milionë euro me rrugën Durrës-Kukës, arriti ta mbyllte me procedurë, falë komandimit të drejtësisë nga Sali Berisha dhe falangat e tij.
   Ndërkaq, për dy histori të tjera kriminale dhe tradhëtare, Lulzim Basha nuk është paraqitur asnjëherë para drejtësisë. Bëhet fjalë për vrasjen e katër protestuesve të pafajshëm në bulevard në 21 Janar 2011, si dhe për shitjen e 300 km katrorë det Greqisë në mënyrë të fshehtë dhe mafioze. Lulzim Basha, i projektuari i familjes Berisha për pasardhës i Berishës në krye të Partisë Demokratike, është aktor i dhjetërave skandaleve dhe aferave të ndryshme, por emri i tij lidhet kryesisht me tre çështje, të cilat mund ta fundosin atë në çdo kohë dhe në çdo rrethanë.

   I pandehuri Lulzim Basha është identifikuar përgjegjës për vjedhjen e 220 milionë eurove me tenderin e rrugës Durrës-Kukës, për vrasjen e 4 qytetarëve dhe plagosjen e dhjetërave të tjerëve si dhe për shitjen e detit, Greqisë. Ky njeri i ka kushtuar shtrenjtë Sali Berishës për ta mbajtur. Duke parë tek Basha kukullën me të cilën do të komandonte PD edhe pas dorëheqjes formale, Berisha ndërhyri dhe e shpëtoi Bashën nga drejtësia me procedurë.
   Pas 21 Janarit, Berisha ndërhyri gjithashtu, vodhi zgjedhjet në tavolinë për ta veshur Bashën me postin e kryebashkiakut të Tiranës, post të cilin ai e përdori si antiplumb përballë drejtësisë. –
   DOSJA KRIMINALE E LULZIM BERISHES
   Aferat e dhe skandalet e Lulzim Bashës

   1. Shitja e detit, Greqisë

   Mbetet historia më e zezë e qeverisë së Sali Berishës. Është konsideruar tradhtia më e madhe kombëtare pas shitjes së Shën Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes së Shkodrës nga Esat Pashë Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Lulzim Bashës, i cili asokohe mbante postin e Ministrit të Jashtëm dhe ka negociuar në fshehtësi marrëveshjen për shitjen e detit. Në takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashës më 20 mars 2008 një nga temat kryesore të bisedimeve ka qenë pikërisht marrëveshja për përcaktimin e kufirit detar. Ky fakt u konfirmua nga të dy ministrat në konferencën e përbashkët për shtyp që zhvilluan në përfundim të këtij takimi. Por në faqen zyrtare në internet të Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, deklaratat e Bashës dhe Bakojanis janë fshirë. Ndërkohë, në faqen zyrtare në internet të Ministrisë së Punëve të Jashtme greke këto deklarata janë botuar të plota. Më pas, kryeministri grek Kostas Karamanlis erdhi në Tiranë, në një takim me krerët më të lartë të shtetit dhe qeverisë, në një vizitë dy ditore. Berisha dhe Karamalis nënshkruan marrëveshjen për “sheltin detar” që u konsiderua si skandali i radhës.

   2. Pazaret me Bakojanis, Kushtetuesja konfirmoi fajësinë e Bashës

   Gjykata Kushtetuese ka konfirmuar fajësinë e Bashës sa i takon pazareve me Dora Bakojanis për shitjen e detit. Në datën 15 prill 2010, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë, ka hedhur poshtë si të papajtueshme me Kushtetutën marrëveshjen e lidhur mes Shqipërisë dhe Greqisë “Për delimitimin e zonave të tyre përkatëse, të shelfit kontinental dhe të zonave të tjera detare që u përkasin në bazë të së drejtës ndërkombëtare”. Sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të prillit 2010, shkeljet janë të shumta. Ato nisin që me mungesën e rolit të Presidentit të Republikës në hartimin e kësaj marrëveshjeje – nuk i ishte kërkuar plotfuqishmëria për negociatorët shqiptarë.

   3.
   21 Janari është ngjarja më e rëndë dhe njolla më e zezë e kësaj qeveri pas Gërdecit. Më 21 Janar qeveria vrau katër qytetarë të pafajshëm dhe plagosi me dhjetëra të tjerë. Sërish, Lulzim Basha u akuzua si përgjegjësi kryesor për vrasjet, në cilësinë e ministrit të Brendshëm. Edhe pse Grada e Republikës varej nga ministri i Brendshëm, Basha dhe komandanti i Gardës, sot i pandehur për vrasje, ai pasuan përgjegjësinë njëri-tjetrit. Edhe sot vijon të shtrohet pyetje se kush dha urdhër për vrasjet? Të gjitha përgjigjet të çojnë drejt Lulzim Bashës dhe Sali Berishës. Por ky i fundit arritë të shpëtojë, të paktën përkohësisht Bashën dhe veten. Në fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrarë njeri-tjetrin, më pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrarë brenda rrethimit. Kur u vërtetua se protestuesit ishin vrarë jashtë rrethimit, Berisha sajoi puçin e shtetit dhe ngriti një komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit të Prokurorisë për arrestimin e komandës së Gardës. Refuzimi i Berishës për të dorëzuar komandantët, shokoi ndërkombëtarët. Kupola në pushtet u përfshi në një tjetër aktivitet kriminal, pasi zhduku të gjitha provat që kompromenton qeverinë në vrase. Zhdukja e pamjeve filmike u vërtetua edhe nga FBI. Më pas Berisha hodhi në koshin e plehrave ekspertizën e FBI për vrasjet. Sot nuk ka asnjë të dënuar për këtë çështje.

   4. Skandali me rrugën Durrës-Kukës

   Tetor 2007: Plas skandali më i madh financiar i qeverisë Berisha me rrugën Durrës-Kukës.
   Protagonist është sërish Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë çuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro. Firma nis punën pa pasur një projekt konkret. Fatura mbi 1 miliardë euro. Lulzim Basha shkoi para gjykatës, por Sali Berisha arriti t’ia mbyllte gjyqin me procedurë dhe ta shpëtonte përkohësisht duke e veshur me imunitet deputeti. Por kjo dosje mund të hapet në çdo kohë. Fakt dhe provat janë aty. Lulzim Basha është përgjegjës për zhdukjen e 220 milionë eurove.

   Nuk mund të ketë gjykatë në planet që mund t’i hedhë poshtë këto prova.Ajo që shqetëson shumicën absolute te shqiptarevë është se si admistrata amerikane dhe ajo e bashkimit europjan tolerojnë këtë serial killer biles LMT e tij Arvizu paturpësisht e quajti “yll ne ngjitje”

   PRANDAJ O PLAK I MOCEM DHE INDERUAR CFAREDO TE KETE BERE ENVERHOXHA SI DIKTATOR DO JA FALJA PERPARA KRIMEVE TE DYSHES 2B .KETYRA MONSTRAVE ME FYTYRE NJERIU DHE SHPIRT DJALLI

   Reply to this comment
 29. Arben March 1, 15:47

  FATEKEQESI QE KY LAJM PASKA 46 KOMENTE.

  I KEMI PUNET NE RREGULL DHE TANI PO RREGULLOJME EDHE BOTEN.

  LUM SI NE.

  Reply to this comment
 30. M A R K O March 1, 16:12

  Edhe pak dhe ne kry te listes del Sali Berisha.

  Reply to this comment
 31. shqiptar sharri. March 1, 16:23

  Pershendetjet e mia nga zemra PLAKI I MOCEM.Te,flm per mendimet dhe per fjalet e mira per mua.
  Po,PLAKI I MOCEM,une jam i lindur dhe rritur deri ne vitet e mia 20,vjecare ne bjeshket e SHARRIT,kranar mby Tetov,lartsi 1465,metra.KODRA E DEILLT,nese ke ndigjue.
  Po,plak e nderuar,qysh se kam ndigjuar babin tim duke ndigjuar RADIO TIRANEN,tinza kur une isha vetem 10,vite qysh ne ate kohra une jam ushqye me ATDHEUN TON,SHQIPERIN,isha ne sharr por endroja per LABERIN,TEPELENEN E ALI PASHES,GJIROKASTREN e ENVER HOXHES,VLOREN E ISMAIL BEJ VLORES,PRIZRENIN E YMER PRIZRENIT,TETOVEN E GJENERAL DERALLES,VUSHTRIN E HASAN PRISHTINES,MITROVICEN E ISA BOLETINIT,MASHKULLOREN E TOPULIT,SHKODREN E LUIGJ GURAKUQIT,e shum e shum herove dhe atdhetarve tan,qe jan shum,dhe njeri nder kta per mua eshte dhe ENVER MALI,pra nese duhet tet tregoi,po te tregoi,se me gazetat dhe radio tiranen e shqipris jemi ritur jemi kalitur 7.vlezer dhe 3 motra,dhe ne kemi kaluar 60.burg ne jugoslavi,si familje,pra plak i dashur ju me kuptoni tani se une shum gjera i dij per SHQIPRIN,komuniste.Po,cfar ti beje ati uran shkrimtarit,apo poetit dhe pejngamerit,qe me ofendon ai mendon se une qenkem sperma e ENVERIT,dhe atij shkrimtarucit nuk i vjen mir qe une e dij sesa i vlevlshem eshte ENVERI,po e dij se sa i fliqur eshte Arani,se ai ka spiunuar shoket e burgut,se si shpiun ishte denuar,ne ato kohra nga pushteti populor,dhe shpiuni ngelet shpiun apo tradhtar,kurse une kam luftue kunder titos,dhe jugoslavis,dhe nji tul e imja eshte ne kalan e kosoves.Tani,per gjuhen dhe shkrimin tim i dashur plak,po ke te drejt,beje gabime shkrimi apo teknike,po ama une nuk kam studjuar gjuhe dhe letersi,se neper burgje dhe arati me kaloi jeta,por shkruj ashtu si ma mer mendja,i dahshur plak,dhe une sot me 64.vite skam se cfar te beje ma shum,por e mboi me shkrime ATDHETARIN E BURIN E MADHE TE SHQIPRIS ENVER HOXHEN,se ai na ka msue sesi duhet atdheu dhe liria neve ketej kufirit.Dote vije koha E ENVERIT,siq i erdhi koha NAPOLON BONAPARTES,pra kjo dote behet,per ne nuk dote dije njeri a kemi jetuar,kurse per ENVER HOXHEN,po,dote shkruajn historin historianet e jo matrapazet,dote shkrujn te hujt ashtu si per GJERGJ KASTRIOTIN-SKENDER BEUN.

  Reply to this comment
  • [email protected] March 1, 20:04

   shqiptar sharri !

   te uroj nga zemra nji jete te mbrekullueshme tenden dhe familjes tuaj !

   megjithese komenti yt nuk me adresohej mua ,por ,une e lexova dhe jam perlotur me atdhetarizmin tend dhe me dashurine dhe krenarine e sinqerte qe shpreh per Gjigandin e Ballkanit ,Enver Hoxhen !

   kurse per ata qe te shajne ,te keshilloj ,mos u merzit !
   barazoj me shkijet qe ke pas aty ne Kosove .gjithmone antishqiptare ,gjithmone te poshter dhe burrace !te uroj shendet !

   Reply to this comment
  • . March 2, 12:01

   Ndertimet dhe gjithe Respektin tim S H Q I P A R S H A R R I,
   Te falnderoj per fjalet e sinqerta, fjale Zemre!
   Keshtu si ti duhet te jete nje Shqiptar i Vertete.
   Me te tille Patriote Shqiperia nuk vdes kurre.
   E lexova Komentin tend dhe ndihme Krenar qe kam bashkeatdhetarë te tille!

   Reply to this comment
 32. ardi-mamurrzaku March 1, 17:46

  Pse nuk e pyetni sali berishen ne FB,pse nuk figuron ENVER HOXHA ne listen e vraseve me te tmerrshem?!!!

  Reply to this comment
 33. gjermani i fundit March 1, 18:28

  une propozoj qe Pejgameri te hedhe ne gjyq te Hages Daily Mail qe kane fshehur numrin e vbiktimave te Enverit. Ai i fshehur ne shtepine e Bahri Omarit vrau 28 mije deshmore dhe pas çlirimit edhe 5 milione shqiptare te tjere, listat autentike i ka ne kompjuter pejgameri dhe miqte e tij te kafenese. Keshtu Daily Mail do i kerkoje ndjese Pejgamerit dhe do i paguaje gjoben prej 1 miliard Leka nga ato te kohes se Qepes, se ato vlenin me shume sesa Lekat e sotme. Me keto Leka Pejgameri do punesoje njeqind studente dhe do njeqindfishoje komentet gjersa Google te dale mendsh dhe ta shpalle Enverin si te padeshirueshem ne internet.

  Reply to this comment
  • shkrimtari March 1, 23:29

   Nuk ka nevoje qe nastradini ta hedhe ne gjyq Daily Mail se e ka lene pas liste MONSTREN gjakatare Enver Hoxha, sepse populli shqyptar ne vitin 1991 e hodhi kokeposhte dhe e shurrosi kete ANTIKRISHT duke e terrhequr zvare rrugeve te Tiranes sic kane bere te gjithe popujt me diktatoret e tyre.

   Reply to this comment
  • . March 2, 12:06

   @gjermani fundit,
   Edhe Necknamen e ke domethenes, por brillant ke Humorin!…
   Respekte, i nderuar.

   Reply to this comment
 34. bajram March 1, 18:49

  Interesante per popullin e Shqiperise do te ishte te sqarohej vendi qe ze ne listen e vrasesve dhe te tradhetareve te kombit Sali Berisha, qe e filloi karrieren e vet me eksodet e qindra mijera te rinjve shqiptare drejt Perendimit, e vazhdoi me ngritjen e firmave piramidale qe sollen varferimin dhe vrasjen e mijera njerez te pafajshem, me shitjen e armeve qe populli shqiptar kishte ne rezervat shteterore per t’u mbrojtur nga armiqte dhe pervetesimin e parave te fituara prej tyre, ne nje kohe kur popullit iu lane gezhojat per skrap me te cilat u hodhen ne ere qindra varfanjake qe askush nuk i di se sa eshte numri i tyre, derisa beri ngjarjen e Gerdecit ku mbeten 21 te vrare dhe qindra te plagosur, dhe me ne fund e mbylli me 4 te vrare ne Bulevardin “Deshmoret e Kombit”. Si vrases qe ishte nuk mund te linte paraardhesin e tij Ahmet Zogun pa e nderuar me nje lapidar ne mes te Tiranes, se Enver Hoxhes nuk ia ngrinte dot, ngaqe i prisheshin punet me politiken e jo me Ameriken. Nuk harrojme se me gazetat e medha te SHBA Sali Berisha fshinte b…cdo mengjes,sikurse e deklaroi pa turp ne mes te Kuvendit.

  Reply to this comment
  • V.B LP March 1, 20:05

   Bajram ?

   Keto fytyra te urryera lart kan vrare njerez pra ato ishin ne nje fare menyre diktatore por nuk prishen shtetet e tyre.Kurse Berisha futet ne kategorine e monstrave qe edhe ka vrare mijra njerez por ne rradhe te pare

   KA VRARE SHTETIN SHQIPTAR
   MBROJTJEN
   DIPLLOMACINE
   FINANCAT
   SHERBIMIN SEKRET
   EKONOMINE
   dhe me kryesoren DINJITETIN E KOMBT

   Me Berishen dhe Bashen ,atë ëndërr që nuk e arritën ta realizonin për qindra vjet regjimet serbe e greke të Pashiqëve, Karagjorgjeviçëve e Venizellosve me luftëra e me kancelaritë evropiane, e arritën pas vitit 1992 nga qeverisja e shqiptarëve me tradhtarin Sali Berisha në krye të Pushtetit, bile me përmasa shumë më tragjike.

   Dëmet që i ka shkaktuar popullit Sali Berisha, janë të pallogaritshme dhe të gjitha janë bërë me dashje, një budalla nga fshati Viçidol do kishte qeverisur shumë më mirë. Dihet se dëmet që i shkakton një vendi armiku i brendshëm, asnjëherë nuk mund t’ia bëjë armiku i jashtëm. Nuk është e vështirë të qeverisësh një vend me një popullsi sa gjysma e Athinës me resurse të shumta, pasuri që nuk i ka asnjë vend i lindjes por edhe vendet e zhvilluara perëndimore. Shqipëria është qeverisur kundër interesave të Popullit, është shkatërruar plotësisht ekonomia e vendit, u shkatërrua djersa e popullit e ndërtuar për 45 vite. Populli në këtë vend nuk ka më asnjë mundësi për jetesë.

   Baza e një shteti është ekonomia dhe uniteti i popullit, nëse ajo shkatërrohet e shitet, nuk ke më shpresa për një jetë më të mirë. Është tradhtuar plotësisht e ardhmja e brezave, papunësia ka kapur shifra rekord, i gjithë brezi i ri është pa punë, të gjithë studentet që mbarojnë shkollat e mesme dhe të larta janë pa punë.Dhe te gjitha keto krime bashke me borxhin e jashtem mbi 65% dhe me borxhin ndaj biznesit rreth gjysem miliardi dollare ja kane lene peshqesh qeverise re e cila ne vend te akuzoje kryetradhetarin berishe I jep llogari sot ne kuvend VRASESIT TE SHTETIT shqiptar Sali QeniNë

   Shqipëri, pas vitit 1992 jo vetëm nuk është ndërtuar një sistem demokratik por regjimit të pushtetit të Sali Berishës do t’ja kishin zili dhe regjimet më diktatoriale në Botë. Shqipëria është katandisur në një shtet paçavure, më keq se vendet e Afrikës qendrore si Somalia, Uganda etj. Nuk ka më keq, por për 20 vjet rresht, përfaqësuesit e Europës nuk po munden të stabilizojnë politikën e një vendi me 2.5 milionë banorë. Më vjen keq të shprehem, por këtu njeriu ka më pak vlerë se një bagëti. Ai tani është pa asnjë të ardhme, pasi ekonomia është rrënuar tërësisht.

   Konkretisht: – Është shkatërruar totalisht bujqësia, kur dihet se ne jemi një vend bujqësor, janë shkatërruar themelet e bujqësisë; Uzinat e prodhimit të plehrave kimike, superfosfatit e nitratit, plehra me cilësi shumë të lartë dhe me shumicë; Është shkatërruar ujitja, mbi 50 % të rezervuarëve dhe kanaleve ujitëse; Janë shkatërruar institutet e prodhimit të farërave bujqësore që janë bazë për rendimentet e cilësinë e prodhimit, mekanizimi është kthyer si në vitin 1945; 50 % e tokës bujqësore është kthyer në moçalishte kur dihet se nga rreth 260 mijë hektarë tokë që kishte vendi në vitin 1945, në vitin 1992 kishte rreth 645 mijë hektarë tokë bujqësore dhe kjo nga tharja e kënetave. Nga viti 1992 – 1997 u shkatërrua si në asnjë vend tjetër të Lindjes e gjithë industria e lehtë e ushqimore, industria e duhanit, panxhar sheqerit, lulediellit, pemëtaria plotësisht (janë në kujtesë plantacionet e mëdha me agrume në Lukovë e gjithë Jugun e Shqipërisë, plantacionet në Tropojë, Korçë e Dibër).

   U shkatërrua e u shit për 5 grosh industria nxjerrëse e përpunuese, a nuk është kriminale të shkatërrosh industrinë e pasurimit të Ferrokromit në Burrel e Elbasan kur dihet se çmimi i Ferrokromit është 10 fish më tepër se 1 ton krom, industrinë e bakrit totalisht dhe të gjitha industritë nxjerrëse e përpunuese të mineraleve të tjera. A nuk është kriminale që vendburimet e nxjerrjes mineraleve shqiptare kanë qenë vetëm burim vjedhjesh e korrupsioni, tani janë kthyer në gërmadha, shko e shihe Kam Tropojën e Rragamin, njëlloj e gjithë Shqipëria.

   Është shkatërruar transporti hekurudhor plotësisht, në vitin 1947 është bërë inagurimi i linjës hekurudhore Tiranë-Durrës- Peqin. Janë shkatërruar e shitur po thuaj totalisht pyjet duke përfshirë dhe qendra turistike si Thethi, Lura e tjerë, po shkatërrohet e vidhet kultura mijë vjeçare e popullit, Akrologjia, monumentet kulturore, kishat e tjera e tjera.

   Është shkatërruar sistemi arsimor, shëndetësor e gjyqësor. Është e patolerueshme dhe kriminale të shkatërrosh arsimin. Është plotësisht i qartë Sali Berisha, se vetëm në rrethin e Tropojës ka patur mbi 20 shkolla të mesme të një niveli shumë të lartë në fshatra e Komuna. A do të mund të dalin kuadro të lartë në fshatra si në Viçidol, Lekbibaj, Çerem e fshatra të tjera në Shqipëri? Kjo dihet që jo. Diplomat po shiten si perime, analfabetizmi që u zhduk në vitet 1950 është kthyer këmbëkryq jo vetëm në fshatra por edhe qytetet kryesore të vendit. Shëndetësia dhe sistemi gjyqësor janë kthyer në organizata biznesi.

   Është shkatërruar administrata shtetërore. Qytetari shqiptar nuk mund të drejtohet askund për të zgjidhur një hall, në administratë mund të punosh vetëm po të jesh militant i PD, pasi edhe Akademik po të jesh hiqesh nga puna. Pas vitit 1992 vuri në funksion nenin famëkeq 24/1 që hiqeshe nga puna pa asnjë motiv, nen i cili funksionon edhe sot. Të gjitha gjyqet e fituara nga të hequrit nga puna, që janë me miliona dollarë, i ka paguar populli, asnjë titullar nuk është vënë para përgjegjësisë ose të shlyejë dëmin e shkaktuar. Asnjëherë lufta e klasave nuk ka qenë më e ashpër se sot. Sali Berisha shpiku firmat piramidale, edhe sot janë të freskëta kujtimet e bashkëpunimit të Sali Berishës me Vehbi Alimuçën, presidentin e firmës “Vefa”, kur tha: Kjo është pionerja e parë e borgjezisë në Shqipëri dhe paret e shqiptarëve janë të pastra e fituar me djersë, veprim që vendin e futi në kolaps të plotë.Në vitin 1996 realizoi zgjedhje të manipuluara totalisht, u zgjodh President duke e rrethuar parlamentin. Gjatë vitit 1994-1997, kur regjimi Serb i Millosheviçit bëri kërdinë duke vrarë njerëz të pafajshëm, gra e fëmijë, një genocid i pa parë në Bosnjë Hercegovinë, Kroaci, Slloveni e Kosovë, furnizonte Serbinë me naftë duke thyer dhe embargon e vënë nga OKB dhe BE.

   Në vitin 1997 mobilizoi mercenarë e sharlatanë duke i armatosur dhe dërguar në Jug të Shqipërisë (Vlorë, Gjirokastër, Përmet e qytete tjera të Jugut) për të luftuar e vrarë, pra organizoi luftën civile, konfliktin Veri – Jug, dëshirë e hershme e qarqeve greke e serbe. Mobilizoi dhe avionë për të gjuajtur Jugun, të cilët zbarkuan në Itali. Dihet se ish ministri i Mbrojtjes, Safet Zhulali nuk pranoi të realizonte atë strategji dhe u arratis në Itali. Me këtë rast, habitem për Labërinë trime, si është e mundur tpleroje një njeri që deshi ti vrasë e ti djegë, si ka mundësi të votojnë e ta mbështesin kur ai duhet të ketë frikë ta kalojë qytetin e Durrësit!?.

   Në vitin 1995 vrau me organet e SHIK-ut të ndjerin Remzi Hoxha, kjo pasi ai filmoi dhe regjistroi takimin sekret në Maqedoni të Sali Berishës me Sllobodan Millosheviçin, edhe sot pas 16 vitesh nuk dihen eshtrat e tij. Në vitin 1992, u takua në Shkodër me Kriminelin serb Arkan, arsyet dihen. Mburret me rrugën e kombit, autostradën Milot – Qafë Morinë, gjatë realizimit të këtij objekti, jo vetëm u vodh dhe u shpërdorua djersa e popullit, por vetëm me vlerën e armatimit të Ushtrisë para vitit 1992 e të shitur për llogari të klanit të tij, do të ishte realizuar e gjithë Infrastruktura rrugore e Shqipërisë në përputhje me standartet europiane.Te numerosh krimet e drakules Berishe dhe kelyshit Bashe nuk mjafton ky koment por ajo qe vlen te theksohet eshte se kjo veprimtari antishqiptare 22 vjecare e Sali qenit I ka rrenjet ne hipokrizine e dipllomacise te USA & BE si dhe ne impotence fatale te Qeverise sotme.

   VDEKJE BERISHIZMIT – LIRI POPULLIT

   Reply to this comment
 35. padrino March 1, 22:48

  Po sali berishoviçin , se kanë listë që në 97tën, vrau e masakroi mbi 5000mijë SHqiptarë , kur në kohën e Diktaturës së Proletariatit, u dënuan as su dënuan me dënim kapital më shumë 1000ijë persona.

  Reply to this comment
 36. LEK DUKAGJINI... March 2, 13:00

  …Ne” kry” te vendit, duhet te rrine albanistansit, qe per 500 vjet i dhane “vllaut” 39 vezire, te cilet udhehoqen ekspeditat ndeshkuese, ne me te shumten e rasteve ne tokat e krishtera…Ketij vargu te gjate, s’mund t’i mungojne edhe “veziret” e fundit ,sh Enver me sh Sali…

  Reply to this comment
 37. tomsojeri March 2, 16:09

  Miqt e mi qe po nxitoheni te rjeshtoni Sali Berishen ne listen e vrasesve te medhej !Mos u nxitoni pra se ky qen ska mbaruar akoma se kjo monster akoma po vret, kerkon gjak shqiptaresh e mezi pret ti vij dita perseri ,prandaj le te presim sa te tundi kembet e pastaj ja bejm bilancin !
  Ti nastradin beu qe te esht “kput zemreku i sahatit” e smer ma kurdisje ke ngel te Enver Hoxha e spo te dhemb “tullumi” Saliut qe asgje te mir nuk ju solli shqiptareve por vec shkaterim,krim e mjerim! Po ja ku po ta them ,qe kta shqiptar vetem nje Enver Hoxh i sjell ne din! Vetem nje i till do kish burrerin ti tridhte kta plehra qe kan zaptuar Shqiperin,si ai monstra qe kujtojm qe hiku e si ky burracaku qe spo ka byth ti ver buldozerin ksaj bande qe mban peng Shqiprin ! Ala ke qepa ti e muti qe ke perpara spo ti can hundet !!A ke menduar ndonjeher se cdo behej me shqiptaret ,fill mbas clirimit ta kish mar ne dor udheheqjen nddonje si kta qe po kalojm kte 25vjecar ,sali,fatos,ilir ???? Sot ne do ishim republik Jugosllave qe rezik edhe gjuhen do e kishim haruar ! 5 % milion shqiptar jan ne Turqi thot Ismail Kadare !As gjuh ,as shkolla e as nje gjurm ska mbetur se emrat na i nderuan kur ushtruan ne trojet tona 500 vjet dhe na lan trashegim ate qe po shofim sot tek kta udheheqes “demokrat” !Enveri do kujtohet per veprat qe ndertoi sepse shkaterrimi i tyre na kushtoi me shum nga “dhuna”e tij ! Historia esht ajo qe pam e jetuam vet e turpin e ksaj katandie ku ka shkuar Shqiperia sot ,mundohemi te justifikohemi e tju tregojm femijve me mburje per ate cka ne,dje, ne koh te Enverit ndertuam ! Si ishte shqiperia pardje,dje dhe sot ? A ka turp me te madh ti ndertosh monumentin Zogut te kurves, e Azem gangsterit mu ne mes te Tiranes e te mi krahasosh me Enverin? Shiko sa shpejt haroen bemat e tyre qe vec te keqia e turp shqiptaresh jan ? Si kemi ftyr te shajm Enverin kur Saliu esht pjesa me e hidhur dhe e shemtuar e kombit dhe poullit qe asnje te mir nuk la pas ? Ah po, harova ,qe kta politikanet post Enver do len pas familjet te notojn ne pasurit e hajnis dhe popullin ne mjerim dhe borxhin e perjetshem …………..

  Reply to this comment
 38. whittman January 9, 02:05

  Enveri gjate luftes vrau aq sa mund te kapte KOLABORACIONISTET SHQIPTAR ME GJERMA-
  NIN …!!! Ndersa ata qe u kapen pas lufte iu neshtruan gjyqit te popullit dhe ata qe kishin lyer
  duart me gjak si Hamit Matjani , Isa Toska ,etj.etj. u denuan sipas ligjeve dhe me LIGJET NE
  FUQI, prandaj nuk hyn ne kategorine e vrasjeve pa gjyq,por me gjyq..!!!!

  Reply to this comment
 39. whittman January 9, 02:13

  Kampionin ne Shqiperi per vrasjet e mban Sali Milloshevici, 97-ta…3-4000 bij nenash !!!

  Reply to this comment
 40. petraq January 9, 02:23

  me kete titull qe i keni vene shkrimit vrases masiv na bete te veme duart ne koke e te ulurijme kushdo qofshin zata jane udheheqes te popujve te tyre.do benit mire te shpiegoni shkaqet e luftrave se keto qe thoni ne kete shlrim nuk i ha njeri

  Reply to this comment
 41. tango e kesh January 9, 08:56

  Nga 9 Maji i 1945 e deri ne diten e sotme KRYEVRASESI më i madh i planetit është amerika
  me të gjithë Presileshët presidente, ku nuk përjashtohet asnjeri prej tyre.

  Reply to this comment
 42. info analitike January 9, 09:16

  Meqe e paskeni ripropozuar si teme atehere eshte mire te kujtojme kafsherine kriminale te enveristeve, ushtarake qe nuk hezituan te shqyejne si ujqer njeri-tjetrin. Ka ende syresh qe shfaqin mendesine kriminale te asaj kohe neper komente.
  http://www.radiandradi.com/deshmite-e-xhelateve-si-e-vrame-me-tortura-cnjerzore-teme-sejkon/testata-kryesore/gazeta/
  A do te gjykohen ndonjehere keta kriminele?

  Reply to this comment
 43. Na bashkoj kenga popullore January 9, 12:34

  Ne vend qe te merremi me diktatorat e gjadh,merremi me diktatorat e vdekur

  Reply to this comment
 44. Vëzhguesi F. January 9, 13:36

  Daily Mail paska botuar nje liste me udheheqesit e shekullit te XX-te qe jane pergjegjes per vrasjen e miliona njerzve?!
  Dhe ne krye te listes u rradhiska udheheqei kinez Mao Ce Dun?!
  Kjo fare medie qe bene muuu fakti qe eshte spekullante politike me shifra kerkon te denigroje kontributin e atyre burrave te shtetit duke i quajtur dhe rradhitur se bashku me kriminelet, pikerisght ata personaliete qe nderohen nga popujt e tyre per faktin se e nxorren vendin e tyre nga llumi i erresires mesjetare, nga kalbesira e sistemit feudo-skllavopronar pa kurfare evidencash te krimeve, vrasjeve dhe zhdukjeve te njerzve te gjalle, semundjeve epidemiologjike qe benin kerdine, trafiqeve te sklleverve qe kane kaluar ndoshta dhe shifren e miliardit, dhe qe i futen vendet dhe popujt e tyre ne rrugen e zhvillimit, prosperitetit dhe modernizmit.
  Kjo eshte nje loje me historine e popujve duke vene ne te njejten peshore kriminelet gjakpires dhe udheheqesit e shteteve.
  Nga kane dale keto 60 milion njerez qe paska vrare Mao Ce Duni?
  Mos valle krimet e pushtuesit japonez dhe lakejve te tyre dhe heronjte e popullit kinez te rene ne keto luftra clirimtare duhen konsideruar si viktima te Mao Ce Dunit?!
  Mund te pranoja nje fakt, per te cilin duhet te gjykoje vetem populli kinez dhe askush tjeter, lidhur me vrasjet e kryera ne budallallepsjen masive ne te ashtuquajturin revolucion proletar kulturor, por jo inventaret e hartuara nga ata qe kerkojne te zbusin apo sfumojne figurat me te urryera te njerzimit.
  Luften e dyte boterore per sundim botror e nisi nazifashizmi ne aleancen me te erret ne historine botrore te popujve, boshtin Rome -Berlin -Tokio dhe satelitet e tyre te fshehte dhe te hapur dhe jo Bashkimi Sovjetik dhe aleatet e tij te krijuar ne lufte e siper.
  Melionat e njerzve te vrare gjate lufte se dyte botrore dhe krimet makabre deri ne djegiet ne krematoriumet nuk kan qene produkt as i Stalinit, as i Mao Ce Dunit dhe askujt tjeter perveçse te Adolf Hitlerit, Benito Musolinit dhe atij verdhacukut japonez.
  Nese per gazetarucet e sotem Adolf Hitleri rradhiute i treti si kriminel gjate shekullit te XX, Historia e vertete dhe historiante e vertete e kane rradhitur me kohe si kryekrimineli e gjithe shekujve te historise se njerzimit duke perfshirte dhe kohen e lashtesise.
  Eshte e vertet qe ka rrjedhurt shume uje qe nga ajo kohe, por keta lloj gazetarucesh dhe ata qe qendrojne pas tyre, duhet te dine fort mire nje gje se nuk mbulohet jashteqitja me urine, sado mjete te sofistikuara te perdoren.
  Sa i perket te tjereve qe rradhiten me poshte nuk kam ndermend te jap ndonje opinion, por mund te them se nese flite per rradhitje , ai krimineli i Kilit Pinoçet duhet te nderroje vendet me Sadam Huseinin.
  Dhe diçka tjeter.
  Une e kuptoj rolin qe kane marre persiper ca krimba helmues qe kane dale nga vrimat dhe skutat e erreta te haleve me mendimin se ka ardhur koha qe ata te marrin revansh.
  Dhe ky nuk eshte vetem fenomen shqiptar, por produkt i ringjalljes se vemjeve te nazifashizmit ne shume vende te botes.
  Ne kete kuader jane dhe komentet e nje fare Uran K. qe del me njeqind nofka si nastradin, gomar i nastradinit, intelektual pordhesh dhe shkrimtar wc-esh.
  Nese do te hapet ndonje rubrike per kriminelet shqiptar te shekullit te XX, padyshim ne krye do te ishte Ahmet Zogolli dhe dajua i tij Esat Pashe Toptan Varredhieri, duke u ndjekur nga Mustafa Merlika, Xhaferr Deva dhe Sali Ram Berisha.
  Sa per Enver Hoxhen , per te cilet kane merak armiqte e tij te lene te lire po vete nga ai, ai mbetet Burre Shteti i Enciklopedise Boterore, natyrisht pa lene menjane gabimet e tij ne adaptimin e nje sistemi qe deshtoi me vdekjen e tij, por qe kurrsesi nuk i ulin asnje vlere atij.

  Reply to this comment
  • KORÇARI January 9, 15:54

   Vëzhguesi.F, S’HEQ ASNJË PRESJE NGA ATO TË VËRTETA QË KE POSTUAR. ENVERI ISHTE ËSHTË DHE DO TË JETË FIGURA E DYTË MË E NDRITUR (Pas SKËNDERBEUT) NË HISTORINË E SHQIPËRISË

   Reply to this comment
  • intelektuali January 9, 19:17

   Je shume BUDALLA dhe fanatik enverist o Vezhguesi F me bisht nga prapa qe kerkon te debatosh me nje gazete prestigjoze si Daily Mail, qe per fatin e keq te shqyptareve ka harruar te rendise ne vendet e para te krimineleve te Botes ANTIKRISHIN gjakatar dhe sadistin me te eger per te gjitha kohrat dhe ky quhet Enver Hoxha, qe mbushi lumenj me gjak njeriu dhe jo vetem kaq por edhe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori. Mbase harresa e Daily Mail eshte se Shqypnia eshte nje vend i vogel, sa nje fshat ne Bote, por per nga egersia e ekzekutimeve dhe pabesia e vrasjeve te njerezve me te afert Enver Hoxha mesiguri radhitet ne vendet e para te krimineleve te Botes dhe jo me kot ambasadori amerikan e cilesoi si nje MONSTER gjakatare kunder njerezimit. Lere nastradinin, por thirri trunit te fishkur te fanatikut stalinist per te ulur koken dhe per te kerkuar falje popullit per krimet e baballareve tuaj, spiune te Sigurimit te Shtetit, krime qe i benin me qef sapo Enveri jepte ndonje urdher ekzekutimi per ndonje firaun qe nuk ishte dakord me diktaturen e tij, apo per ndonje shok tjeter te tij qe ne gjumin e nates i ishte fanepsur se ishte ARMIKU i Partise ashtu sic beri me te gjithe nga Qemal Stafa qe e spiunoi te fashistet nga vila e Bahri Omarit e deri tek Mehmet Shehu e Kadri Hazbiu nga frika se do t’i ekzekutonin familjen e tij me Nexhmijen dhe soje e sorrollope pederastesh nga pas. Prandaj ne, pinjollet e intelektualeve properendimore shqyptare te themi i Vezhguesi F qe del here pas here ne DITA si nje gjel spiun enverist maje plehut:

   MOS QESH ME VIKTIMAT E ENVERIT O VEZHGUESI F, POR QAJ SI QANIN PRINDERIT TANE KUR XHELATET E KETIJ SADISTI PA SHKOLLE U THYENIN KOCKAT E TRUPIT NJE NGA NJE VETEM SEPSE E DONIN VATANIN ASHTU SIC PO KERKON TE BEHET SOT, PJESE E PANDARE E BOTES ANTIKOMUNISTE DHE DEMOKRATIKE.

   Mos qesh, por qaj o Vezhguesi F per krimet e baballareve tuaj kriminele dhe xhelate te Enverit!

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F. January 10, 17:39

    @ Urana kastraveci, alias gomari i nastradinit te perrallave!
    Nuk dua te harxhoj kohe per te debatuar me ty, se ti je nje i harruar dhe nga perendia, si shume shoke te tu qe ishin leve e gardianeve te burgut.
    Ti je nje funderine, nje lecke qe nuk ben as per te fshire halete.
    Te kishte shpetuar gjalle ish “miku” yt LA, do ta bente skanerin mire ty mor spiun i peshtire, kameleon dhe bythelepires pushtetesh dhe sistemesh, ty mor “trim” i çartur pas te vjelit, ty mor legen dhe bir legenesh qe vegjetove pas bythes dhe nen hijen e pushtetareve te kuq qe te dwgdisen per te mjelur siç te molen ne sherbimin e tyre. Shko mor morr bythe bashgke me ate debilin spiun Besim leshi qe hiqet si i persekutuar , plehra te ndyra.
    Im ate ka qene njeri i ndershem dhe patriot dhe jo si ai qen bir qeni qe i lepinte cizmen gjermanit , fajdexhiu varrdhier qe figuron ne certefikaten tende si yt ate. Rrace e ndyre fashistesh!

    Reply to this comment
 45. KORÇARI January 9, 15:44

  Përse nuk botoni POSTIMET E BËRA JU TË DITA-s ????????
  KENI NISUR TË LEJONI POSTIMET ME FILTRA PROBERISHIANË TANI ?????

  Reply to this comment
 46. 21 janari 2011 = krim terrorist shteteror i toleruar me turp nga miqte e huaj January 9, 15:49

  eshte e 100 -ta here qe shikoj kete liste nga Daily Maileshi.

  kuptohet qe kjo eshte propogande nga ato te dhjerat fare PSE ?

  Te themi te drejten ka nga ato figura diktatoresh qe jane treguar dhe kanibale por ka dhe disa qe nuk jane plotesisht per faj te tyre Per Shembull.

  1-Per Hitlerin do vecoja TOLERIMIN KRIMINAL qe i beri Anglia-Franca-Amerka Adolfit..kur pushtoi vendet e vogla (1938-1941)(edhe shqiperine) dhe kur i erdhi veza te bytha u shternguan te shpetojne veten e tyre.

  2-Pas 1941 ishte Curcilli me Ruzveltin qe ju shtrine te kembet “diktatorit te tmerrshem Stalin” GJENERALISIMMA STALIN….pse mos quajme churchillin me ruzveltin vellezer te Stalinit

  3-Ne 1972 NIKSONI shkoi te Mao ce duni dhe ju shtri para kembeve te ketij kanibali qe paska ngrene 60 miljon kineze….pse mos e quajme dhe niksonin shok te kanibalit MCD

  4-keto Daily Maileshi duhet te jene me te sakte dhe te llogarise:
  -dy bombat atomike
  -luften civile greke
  -luften e korese
  -luften e vietnamit
  -luften laos kamboxhia
  -luften e afganistanit
  -luften e irakut
  -miljona te vrare ne arabi 2010-2016
  -pushtimi i shqiperise nga saliserbi

  beni llogari te nderuar lexues sa te vrare jane ne 9 luftat e mesiperme?
  ,,,a duhen shtuar dhe emra te tjere

  ku une do vecoja MONSTREN E MONSTRAVE SALI BERISHEN..qe akoma mbrohet here hapur dhe here nen rrogoz nga Lu-ja i rradhes ??

  ***********

  CNA DUHEN KETO MONSTRA ME SIPER KUR SALI SATANAI AKOMA PSHURR MBI VIKTIMAT E TIJ

  EDHE PER NJE JAVE EDI RAMA ME LUNE DO ‘festojne” maskren e 21 janarit..a nuk eshte ky kanibalizem TE PSHURESH MBI JETIMET

  E 21 JANARIT
  GERDECIT
  OTRANTOS

  Shtrigu Sali Berisha duhet te shkoje ne gjyqin e Hages per krime kunder njerzimit.
  SALIMONSTRA duhet gjykuar dhe per faktin se per here te pare ne historine e kombit shqiptar u perpoq te kryeje invazionin e North Albania kunder South Albania.
  Ky Sadam Hyseini i Tropojes urdheroi hedhjen e lendeve kimike luftarake ne trekendeshin Vlore Sarande-Gjirokaster per te cilat jane dokumentet e sakta dhe piloted si deshmitare jane gjalle
  Sipas Izet Haxhise perseri ka fakte renqenthese se Shtrigu Sali Berisha personalisht ka urdheruar sulm terrorist mbi kontigjentin gjerman (ka filmime nga mediat gjermane qe i ka pare publiku)
  Sipas Izet Haxhise perseri ka fakte renqenthese se Shtrigu Sali Berisha personalisht ka urdheruar sulm terrorist mbi ambasaden amerikane per tja lene “kopilin” gjeneralit grek Arben Imami qe cmendurisht e beri minister mbrojtje ( po keto te Natos qorra jane ?)

  Në tragjedinë e Otrantos, humbën jetën,
  258….Zeqine Fejzaj, 61 vjeçe,
  259….Blerina Fejzaj, 8 vjeçe,
  260….Zonja Fjezaj, 36 vjeçe,
  261….Mihal Fejzaj, 60 vjeç,
  262….Fatos Fejzaj, 39 vjeç,
  263….Roland Fezaj, 14 vjeç,
  264…Oltion Fejzaj 13 vjeç,
  265…Mimoza Xhavara, 32 vjeçe,
  266…Kamela Xhavara, 9 vjeçe,
  267….Majlinda Xhavara, 4 vjeçe,
  268….Desantila Xhavara, 24 vjeçe,
  269….Firdesa Xhavara 1 vjeçe,
  270….Gerard Xhavara, 4 vjeç,
  271….Majlinda Roshi, 38 vjeçe,
  272….Qemal Roshi, 38 vjeç,
  273….Roland Roshi, 2 vjeç,
  274….Pushime Meminaj, 60 vjeçe,
  275….Donika Idrizi, 40 vjeçe,
  276….Elona Idrizi, 14 vjeçe,
  277….Semiranda Idrizi, 11 vjeçe,
  278….Romeo Andrea, 28 vjeç,
  279….Silvana Andrea, 18 vjeçe,
  280…Kristina Andrea, 2 vjeçe,
  281…Bardhyl Lame, 37 vjeç,
  282…Tushe Lame 38 vjeçe,
  283…Artuela Lame, 35 vjeçe,
  284…Kasiani Bestrova, 6 vjeçe,
  285…Viktore Bestrova, 9 vjeçe,
  286…Konstandin Bestrova, 2 vjeç,
  287…Anife Begotare, 41 vjeçe,
  288…Rezart Begotare, 12 vjeç,
  289…Erald Begotare, 13 vjeç,
  290…Zeman Avdia, 37 vjeç,
  291…Nertila Avdia, 11 vjeçe,
  280…Olsi Avdia, 6 vjeç,
  281…Irma Greko, 21 vjeçe,
  282…Kristi Greko, 3 muajsh,
  283…Bardhosh Deliaj, 46 vjeç,
  284…Burbuqe Deliaj, 45 vjeçe,
  285…Melpo Sejdiaj, 46 vjeçe,
  286…Hanëme Birçe, 41 vjeçe,
  287…Besmir Birçe, 9 vjeç,
  288…Lavdosh Kaja, 22 vjeç,
  289…Robert Bajrami, 19 vjeç,
  290…Miklovan Troqe, 17 vjeç,
  291…Anastas Mërkuri, 30 vjeç,
  292…Lindita Demiri, 12 vjeçe,
  293…Bektash Tahiri, 47 vjec,
  294…Andi Aliaj 17 vjec,
  295…Teferi Saliu 48 vjec,
  296…Lirim Bulla 17 vjec,
  297…Zini Muça 27 vjec,
  298…Ermal Xxhaka18 vjec,
  299…Fatmir Geraj 28 vjec,
  300…Kastriot Sharraj, 36 vjec,
  301…përparim Mamanaj, 13 vjec,
  302…Zylyma Sulejmani 22 vjece,
  303…Krenar Sulejmani 27 vjec,
  304…Alban Sulejmani 4 vjec,
  305…Mirand Kaçuku, 28 vjec,
  306…Kizeta Sulo 21 vjece,
  307…Klodian Sulo 2 vjec,
  308…Fiqiei Sulaj 30 vjec,
  309…Ervin Sula 15 vjec,
  310…Latif Berberi 53 vjec,
  311…..Maze Seferaj 31 vjec,
  312…..Brunilda Seferaj 25 vjece,
  313…..David Seferaj një muajsh,
  314…..Vjollca Kaçupi 22 vjece,
  315…..Albana Botrova 22 vjeçe,
  316…..Merita Ferko 32 vjece,
  317…..Ilir Kicja 34 vjec,
  318…..Maringlen Bardha 16 vjec,
  319…..Fatbardha Sejdia 21 vjeçe.
  320…..Bledar Ferko 10 vjec,
  321…..Fredi Ferko 8 vjec,
  322…..Viktori Kaçupaj 25 vjece,
  323…..Robert Llanaj 30 vjeç,
  324…..Kastriot Hasanbashaj 27 vjec
  325….., Klorida Hasanbashaj 24 vjeçe,
  326…..Xhuljana Hasanbashaj 3 vjeçe,
  VIJON..
  32…..Nga sa me siper na lind e drejta te pyesim dipllomacine euroatllantike :
  Perse kjo politike ekstremisht antishqiptare qe po ndjekin ne Shqiperi me Frankeshtein Monster Berishoviq?
  Ku e gjeten te drejten morale dhe ligjore nderkombetaret (gjasme miq leshi) qe te shpallin amnistine per kriminelin Berishe per 1997,1998,2008 dhe 2011 dhe jo vetem kaq por kane gatuar nje corbe pambarimisht te shemtuar me ceshtjen Doshi qe me e vogla pasoje do jete nje lufte civile e pa shpallur zyrtarisht deri ne depression dhe cmenduri kombetare.
  Perbuzje dhe neveri per aleatet tane qe edhe pse i kemi respektuar ,nderuar dhe besuar pa kushte po sillen si Haleate me sherbimete e tyre –PROPOGANDE-DIPLLOMACI-SHERBIME SEKRETE dhe tragji-komedia me Doshin dhe Frrokun i ve atyre vulen e turpit se po e bejne qe te shpetoje Berisha nga prangat gjithe kete ndyresi me keto ndyresira..
  Kulmi i kulmit te kulmeve eshte se ndersa shqiptaret po vriteshin ne toke dhe mbyteshin ne det familja Djallit Berishe me qe dhe me mace .udhetone siper me avjon special dhe te gjithe te paisur me pashaporte dipllomatike ku Bice Dasara ishte dipllomate qe 2 muajshe kurse “shoqet e saja i hengren peshkaqenet ne Adriatik dhe nuk e kane asnje varr…

  BOLL Daily Maileshi…pa u denuar sali satanai keto monstra me lart nuk kane vlere…
  pa u denuar ky perbindesh…dhe botimi i ketyre ndyresirave ne prag te maskres me te tmerreshme pas l2b eshte nje veprim vampiroid

  Reply to this comment
  • KORÇARI January 10, 13:20

   Sali Muti jo vetem qe vrau SHQIPTARET ,por me e keqja eshte se AMERIKURVA e quajti BytheShterpi, dhe ka turinj amerika te akuzoje te tjeret per vrasje, e cila gjoja ne emer te demokracise te cilen as ajo nuk e zbaton, shkaterron shtetet duke vrare miliona

   Reply to this comment
 47. whittman January 9, 17:48

  Po t’i falim te gjitha Enver, cohu dhe nje here ……!!!

  Reply to this comment
 48. wb January 9, 19:26

  Ne realitet, para Enverit duhet renduar Titon, regjimi i te cilit ka vrar ma teper se cdo regjim communist tjeter ne Everope, pervec Stalinit. Apo komentuesve nuk ju intereson kjo!

  Reply to this comment
 49. demo January 10, 00:12

  Kokat e njerezve,nuk jane koka Qepe! -i thoshte ky kampioni i botes,Mao -tze- tungu,Enverit sadist.Po kush i ka llogaritur sa malesore te pafajshem u vrane ne Diber,ne Lume,Mirdite,ne Malesi te madhe dhe Dukagjin.Sa prifterinj katolike u egzekutuan me gjyq e pa gjyq nga forcat e batalionit te “Mbrojtjes se popullit,Ju na varni vetem 40 prifta katolike.”Forcat e divizionit te pare sulmues qe pushtuan Kosoven vrane 6000 “Irredentiste” plus 6000 te tjere qe uvrane rruges dhe ne Masakren e Tivarit.Kur keta shkruanin se kane vrare 70 mije fashiste,naziste e tradhetare balliste,keto shifra i referohen popullit shqiptar qe vrane bandat e Enver Hoxhes,se fashiste e nazistet ishin te armatosur dhe i dilnin zot vetes.Keta kane vrare popull civil.Sa gra e femije vdiqen ne kampet e Tepelenes,ne Saver te Lushnjes,ne Kosove te Belshit,ne Porto Palermo,kampi i vdekjes Maliq.Sa edhe Stalini,edhe Mao u tmerruan nga krimet e Enver Hoxhes.Ne nje popull prej 800 mije banoresh ky sadist deri ne 1945 kishte vrare 70 mije shqiptare,pra 10% te popullsise.Komiteti i te perndjekrve politike i merrte shifrat nga ministria e drejtesise se diktatures.Po pse kishte qitap me vete toger baba?

  Reply to this comment
 50. aleksander thana January 10, 06:22

  Mungesa e shokut zotit saliu eshte e dukshme. Lista e pa vlefshme.

  Reply to this comment
 51. Isa bolettini February 20, 20:11

  O enveri pak ka bo gjysen juve atje ne shqiperi o dasht me ju qu ne kine se na moret ftyren kund nuk po mujm me thone qe jemi shqipetar,po shyqyr e kemi shtetin tone kosoven e po thojm kosovar

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim