Lista e zezë, Komiteti i Helsinkit dhe juristë kundër Ramës

July 13, 2017 15:51

Lista e zezë, Komiteti i Helsinkit dhe juristë kundër Ramës

 

Juristët denoncojnë se po shkelen të drejtat e njeriut në publikimin e listës 100-emërore të lakuar në rrjetin social si të korruptuar.

Vendosja e burimeve të informacionit nga rrjetet sociale si provë e fajësisë bie jo vetëm në kundërshtim me të drejtën themelore të të drejtave të njeriut dhe me konventën evropiane për të drejtat e njeriut për zhvillimin e një procesi të rregullt ligjor që ka të bëjë me fajësinë dhe pafajësinë, por bie në kundërshtim edhe me terrenin human ku jeton njeriu. Që do të thotë se, njeriu në mënyrë proceduriale dhe literale duhet vendosur para faktit. A është thënia në rrjetet sociale fakt? Mund të jetë indicje, por jo fakt”, thotë avokati Sokol Hazizaj.

“Publikimi i të dhënave në faqet e internetit apo në çdo lloj forme tjetër publike i të dhënave ndaj këtyre personave, të cilët mund të jenë nënpunës të administratës, specialistë të thjeshtë apo funksionarë në këto institucione, jo vetëm është e paligjshme por mund të krijojë shqetësime të panevojshme”, thotë Erida Skëndaj, drejtoreshë e Komitetit Shqiptar të Helsinkit.

Por avokati Hazizaj e sheh këtë çështje si një anti-reformë në drejtësi përsa kohë po ndërhyhet në kompetencat e institucioneve të drejtësisë që akuzon dhe gjykon shtetasit e dyshuar.

“Kur në emër të reformës përdoren nuk do të thosha shpifje, por deklarime të paprovuara, atëherë mendoj se përdorimi i tyre është anti-reformë. Sepse nga njëra anë ne përpiqemi të forcojmë institucionet e drejtësisë, nga ana tjetër u japim goditje të madhe institucioneve, sepse nuk u lëmë atyre mundësi të krijohen, formatohen, zhvillohen dhe zbatohen”, thotë Hazizaj.

Hazizaj shprehet se kjo nuk është mënyra e përshtatshme për të luftuar korrupsionin.

“Në një sistem ligjor adekuat e korrekt, çdo njeri që i përmendet emri për çdo lloj arsye, veçanërisht për korrupsion të mbetur në tentativë apo veprime korruptive, do t’i drejtohej gjykatës. Por kur gjykata dhe vetë institucioni i akuzës përmendet si institucion i korruptuar, atëherë më thoni kush ka ngelur për t’iu drejtuar”, nënvizon Hazizaj.

Megjithatë, sipas shefes së Komitetit Shqiptar të Helsinkit, në një situatë të tillë komisioneri për mbrojtjen e të dhënave personale siç parashikon ligji mund të japë rekomandime, por edhe gjoba administrative për shkeljen e kryer.

TCH

July 13, 2017 15:51
Komento

15 Komente

 1. guri July 13, 16:07

  Zoterinj jurista! Lista nuk eshte akuze juridike. Eshte vetem denoncim per padrejtesite. Prandaj nuk duhet te tremben njerezit me termina juridike dhe te heshtin perpara gjemave qe u behen nga nepunesit e shtetit etj. Njerezit qe kane denoncuar jane dhene me emer dhe mbiemer. Kur ndokush nga te akuzuarit nuk e ndien veten fajtor, le ta hedhe ne gjyq denoncuesin dhe te fitoje te drejten, ne te kundert te shkoje atje ku e ka vendin. I lini njerezit te shprehin hallet dhe rropatjet e tyre neper zyrat e shtetit, neper gjykata dhe neper spitale.

  Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 July 13, 17:02

  si more prapë “Katundi politiko-mediatik,”kundër të madhërishmit,vizionarit,të pakorigjueshmit,yllit që ndrit sot ballkanin perëndimor dhe nesër tërë eurpën dhe botën??
  a jeni në vete mor juristë të leshit se kur thotë djelli ynë se populli do atë që ja ka qejfi atij,ju nuk duhet të kundërshtoni??a e dini ju se sa kohë ju ka dashur të komunikojë me popullin e tij,me bagëtitë e tij prijsi ynë i lavdishëm??gjysëm ore pas mes nate nuk e ka zënë gjumi për ti treguar popullit se ai mund të veshë dhe brekët mbi poturre,sepse është shija e tij dhe për këtë nuk vendosin europianët!!
  skeni faj ju,”nuk keni parë gjë akoma!”!!

  Reply to this comment
  • anticensurë dhe shurrë ! July 13, 17:47

   Prap ti anticensur dhe shurrë !,
   O’zot , nuk të pushoj goja ,mos u bë merak e ke kovën tjetër gati !!!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 July 14, 12:45

    motra nuk të kupova!!
    e para nuk flas por shkruaj!!
    e dyta kujton ti se sa kova të hash ti duhet të ti mbush unë??
    ri mi zemra shif punën tate!!bëje me riciklim të brëndëshëm!!bëje vetë e haje vetë!!
    unë kam të tjerë që duhet ti qiras!ka boll që presin rradhën!!

    Reply to this comment
 3. Crusader July 13, 17:37

  Po Ilir Beqen dhe Saimir Tahirin, i kishte vendosur ne liste? Po 200 Milione Dollaret qe ja nxori OSBE-ja i ka vendosur. Rama ka harruar qe te vendose edhe veten e tij ne krye te listes.

  Reply to this comment
 4. I pandehuri July 13, 17:38

  Ku ishte Helsinki per 27 vjet kur “juristet” ripnin, vidhnin e talleshin me kete popull?
  Mesoni cdo te thote demokraci perendimore! Cdo figure publike eshte ne paimunizuar perpara zgjedhesve…..apo ju beri pershtypje se e beri Edi Rama!

  Reply to this comment
 5. fteri July 13, 17:40

  hejë juristë organizatë e krimit ,shteti ju dha shkoollë që të luftoni korrupsionin jo ta vaditni e ushqeni atë,keni humbur ekilibrin moral ! ,jeni kthyer në tragëtar zarzavatsh të trustit të tregut të zi të mafiozve që i zini pritë përditë hallexhijve jo për ti ndihmuar ligjrisht por për ti zhvatur nga gjepat për tu hequr lëkurën.

  Reply to this comment
 6. ??? July 13, 18:20

  Kur fajesia dhe pafajesia shiten e blehen nga sistemi I dretesise, e vetmja rruge ngelet vete-drejtesia. Asnje nga keta tipa qe flasin sot nuk e kane ngritur me force faktin renqethes te korrupsionit ne drejtesi, qe jo vetem shkel te drejtat themelore te njeriut, por ka edhe pasoja shkaterruese ne nje shoqeri. Ajo qe beri Rama eshte pasoja dhe jo shkaku.

  Reply to this comment
 7. VITI 2017 O TE MJERE. July 13, 19:37

  BEHUNI NJEREZ SA NUK ESHTE VONE. PO SI MENDONI JU SE NUK KA FAKTE PER SECILIN NGA ATA EMRA ? MAL ME FAKTE E PROVA DHE JO VETEM PER ATA 100 . KTHENI RRUGE O NJEREZ HAPNI SYTE DHE SHIKONI KU ESHTE BOTA E SOTME BOOL ME MASTURBIME KAFSHERORE DUKE GENJYER VEHTEN, SHIKOJENI REALITETIN DREJT NE SY DHE DO KUPTONI QE ATA NJEREZ TE CILET I BEJNE DUVA TEPSISE DHE PERSHESHIT TE NJE PLAKU EKSTREMISHT PSIQIK OSE JANE ME BISHT OSE TRURIN E KANE PA PIKE RRUDHE.

  Reply to this comment
 8. Arben July 13, 22:14

  PIRDHNI SE LIROHENI.

  Reply to this comment
 9. Teuta July 14, 06:55

  kur te shkojne pordhet verr-verr-verr ,fillon e pjerdh edhe nga goja. Pa i shikoni ato lista a qendron e verteta ? Ajo nuk eshte akuze ,por dyshim. Dyshimi nuk denohet. Beni ballafaqimin dhe vertetojeni. Si mendopni Ju se Petrela nuk ka marre para? Le ta beje punen prokuroria dhe sherbimi informativ e do shikoni sesi lista jo te quhet e zeze,por katran me ne krye Sali Berishen e dashnoren e tij Ilir Meten. Germoni,gerrmoni se aty i kini budet me floririn e Krrabes. Po ishinte tjere burra ata qe i gjenin bude …. e ata vdiqen….

  Reply to this comment
 10. toni July 14, 09:21

  mos i dilni ne mbrojtje ketyre nismave te papjekura…ju kam vleresuar gjithmone si staf serioz dhe me intelekt te larte (pavaresisht mosperputhjes se bindjeve e pikepamjeve/demokraci jemi)…po u hap kjo loje, neser pasneser del nje kryeminister i djathte ose i qendres dhe ja shkrep te publikoje online listen e te gjithe punonjesve dhe bashkepunetoreve te Sigurimit te Shtetit dhe Min. se Brendshme te periudhes se komunizmit…mos e beni si ai fshatari nga Dibra qe priti ti vinte zjarri ke prapanica qe te ankohej (kur ra zjarri ne fshat)…kryeministri ta mbaje listen sekret per vete dhe ekipin e tij te ngushte…cdo ankese e sinjalizim tja nenshtroje hetimit serioz e procesit te rregullt ligjor…ka ligje ky vend…nje i tille eshte ai “per mbrojtjen e te dhenave personale”…

  Reply to this comment
 11. Trollna July 14, 10:06

  Kur nuk do te denosh,e te heqesh nga puna njerezit i tu i ben paralajmerimin: Edhe Edvini,po i paralajmeron me letrat anonime,se KUJDES,o me mua per te fshire tepsine o kunder meje jashte tepsise.Ky eshte paralajmerimi per ministrat qe nga tepsia nuk i kane dhene furxhiut pjesen e tij,kjo eshte shenja qe pastrimi i tepsise dhe kontrolli i saj do behet nga tepsi mbajtesi dhe jo tjeter kush,ky eshte paralajmerim se kush mundohet ta fute doren ne tepsi pa i dhen urdher do ti shkurtohet,etj,etj,tinguj te rinj qe do te degjohen nga ahengu i timonirit dhe tepsi mbajtesit.Popull trim e trap,ta futen edhe nje here.Thanas shtrngo ripin ka qene nje film.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*