LISTA: Vendet kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol

November 21, 2018 13:19

LISTA: Vendet kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol

 

Me hyrjen në lojë të presioneve serbe dhe lobingut të tyre kundër, Kosova dështoi për të tretën herë që të bëhej pjesë e Interpol ditën e djeshme.

Në raundin e parë nga 154 vende, Kosova mori 76 pro, 56 kundër dhe 22 abstenuan. Ndërkohë, në raundin e dytë të votimit, Kosova nuk arriti të marrë 2/3 e votave për t’u bërë pjesë e njërit nga mekanizmat më të rëndësishëm të sigurisë në botë, pasi mori vetëm 68 vota pro, 51 kundër, ndërsa 16 shtete abstenuan.

Kosova për anëtarësim në Interpol kishte aplikuar tre herë, fillimisht në vitin 2010, duke vazhduar me vitin 2015 dhe aplikimi i fundit në vitin 2017, por që nuk rezultoi pozitiv.

Ndërkohë mediat kanë zbardhur edhe listën e shteteve që votuan kundër  pranimit të Kosovës në këtë organizatë. Detaji që bie në sy është vota kundër e katër shteteve të Bashkimit Europian si Spanja, Qipro, Greqia dhe Rumania.

SHTETET QË VOTUAN KUNDËR:

Afrika e Jugut

Angola

Argjentina

Armenia

Azerbajxhani

Bjellorusia

Bolovia

Hercegovina

Botsvana

Brazili

Buruti

Kamboxhia

Kameruni

Kili

Kina

Qipro

Kongo

Cibut

Eritrea

Spanja

Gjeorgjia

Greqia

Granada

Guatemala

Guinea

Guinea Ekuardoriale

Iles Solomon

Indonezia

Irani

Kirgistan

Laos

Lesotho

Liban

Malajzia

Maroku

Maurice

Meksika

Moldavia

Mozambik

Nianmar

Namibia

Nepali

Uganda

Filipine

Rep Domenikane

Rumania

Kongo

Rusia

Serbia

Sudani

Surinami

Siria

Tunizi

Venezuela

Somalia

SHTETET QË ABSTENUAN:

Algjeria

Antigua S Barbuda

Burkina Faso

Cap Vert

Rep Korea

Egjipti

Emiratet Arabe

Ekuadori

Etioria

Hungaria

Izraeli

Xhamajka

Japonia

Kenia

Mongolia

Nikaragua

Uzbekistani

Peru

Seychelles

Sllovakia

Taxhikistani

Vietnami

November 21, 2018 13:19
Komento

8 Komente

 1. demo November 21, 13:47

  O te qifsha vellezerit dhe motrat marxiste-leniniste o enveri gjylos.Sa kemi qare me lot e me qyrra kur bombardoheshin vellezerit vietnameze,,Laos e Kamboxhia.Hapeshin lajmet,mbylleshin lajmet me velleserit Kamboxhiane,me majmunet Laosiane.Po ai princi Norodom Sihanuk,qe kishte ate grua te bukur,qe lahesh tek hotel Adriatiku.Po keta bythezijte e Afrikes qe enveri i mori i solli ketu neper shtepite e femijeve,Patrik Lumumba nga Kongo,qe na e vrau reaksioni nderkombetar,qe shpallem 3 dite zie atehere,,po keta gjymat e zij te Afrikes se Jugut,qe vlonin poetet me origjine katundare,por sidomos ata me origjine maloke Mehmet Elezi dhe Besnik Mustafa kane qene shume te ndjeshem NDAJ APARTEIDIT ne Afriken e Jugut.Frencis Bhota,ti nuk je bota!A te shkk.maloken,po keta zezaket na dualle hasem te tere!
  Vellezerit e enverit te gjylos,ca cin ma cin e ca bythezij,duale hasem te tere.Po me ke i kishte Gjylo ata vellezer e motra o enver kurva!?

  Reply to this comment
  • lexuesi November 21, 14:02

   je bere i neveritshem me idiotesite e fustracionet individuale prej pederasti e eunuku sunit qe je, ne shtepine tende mund te besh ate qe te ka deshire suma jote e qelbur, po vetem brenda mureve te shtepise.

   Reply to this comment
 2. Sokol November 21, 14:29

  Shume armiqe paskemi o ja qifsha robt.

  Reply to this comment
 3. Messerschmidt November 21, 15:35

  Vendet arrixhije nuk kane votuar pro !

  Reply to this comment
 4. tom November 21, 17:09

  Me shume nga te gjith shtete me Habit dhe me zhgenjeu JPONIA??????????????????????
  Cfar ka ndodhur????????????????????????
  Gabim i madh Strategjik i Japonise???????

  Reply to this comment
 5. demo November 21, 18:53

  Po pse o lexues,une kurven e enver buthes qe na beri me vellezer e motra,,jo krven tende o trim i xhaxhait,mos te kruhet sumatricja,lexuesi pederac ?

  Reply to this comment
 6. Orteku i Fekenit November 21, 19:54

  Gabimi ishte qe e kerkuan antarsin kur dihesh se si do shkonte puna! Tani demi eshte i madh!!

  Reply to this comment
 7. Eno November 22, 06:30

  Nuk e njoh legjislacionin mbi Interpol-in. Por llogjika ta do që eshtë strukturë pizitive. Atëhere, me mospranim të një anëtari, bie edhe qëllimi pozitiv (për të mos thënë idealist) i këtij Institucioni. Shtrohet pyetja: Interpol, është institucion apo vegël për qëllime të caktuara!?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim