Llalla ikën më 3 dhjetor, SHBA-BE: Si do zgjidhet kryeprokurori i ri

November 21, 2017 12:46

Llalla ikën më 3 dhjetor, SHBA-BE: Si do zgjidhet kryeprokurori i ri

Ndërsa Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla i mbaron mandati më 3 dhjetor, OPDAT (SHBA) dhe EURALIUS (BE) japin rekomandime të qarta për mënyrën se si do të veprohet në rastin konkret, kur përgjegjës për emërimin e kryeprokurorit të ri është Këshilli i Lartë Prokurorial, institucion  që nuk është krijuar ende.

BalkanWeb ka siguruar dokumentin me sugjerimet konkrete të dy institucioneve të rëndësishme për mënyrën se si duhet të veprohet në rastin konkret.

Sipas OPDAT dhe EURALIUS, ekziston një dispozitë e qartë që vendin e Llallës ta zërë një prokuror i përkohshëm që zgjidhet me shumicë të thjeshtë. Për zgjidhjen e tij në Kuvend duhet të jenë gjysma e deputetëve.

Sakaq, sipas dokumentit mandatin e kryeprokurorit aktual nuk mund ta zgjasë asnjë autoritet kushtetues pas skadimit.

“Në situatën që paraqitet këtu, duket se dispozitat kalimtare përcaktojnë të drejtën dhe detyrimin e Kuvendit të zgjedhë një prokuror të lartë, i cili i plotëson kërkesat e neneve 22 deri 27 të Ligjit, si prokuror i përkohshëm me shumicë të thjeshtë, në prani të më shumë se gjysmës së të gjithë anëtarëve të Kuvendit.

Nuk ka autoritet kushtetues ose ligjor për Parlamentin që të zgjasë mandatin e Prokurorit të Përgjithshëm aktual, mbas skadimit të mandatit të tij. Përkundrazi, ekziston një dispozitë e qartë që urdhëron emërimin e një Prokurori të Përgjithshëm të përkohshëm”, theksohet në rekomandimin e OPDAT dhe EURALIUS.

 

November 21, 2017 12:46
Komento

5 Komente

 1. Monika Kryezeza ish prostitute tani gazetare e shtetare November 21, 13:23

  SHBA-te e BE ne 4 Dhjetor kane 5 kandidatura nga Tropoja e ViçiPollit jo tropoja e bac Bajramit:
  1.-Hajdarin-serb
  2.-Rrxhida Malltezin -juriste serbo-Boshnjake
  3.-Xen sypeshkaqenin juriste e bashkeshorte e Damir Fazlliq
  4.-Zonjezen LUlushka bytheqirin hollandez si jurist i UDB-se
  5.-‘ATE’ pijetarin pa emer ish kryeKar i KQZ e sekretar i PD-se qe ti duket drejtesija si mut hamami si te ish Arben Ristani

  Reply to this comment
 2. Bilbil Sulovari November 21, 14:46

  Me lsrgimin e tij pastrohet gjysma e kermes ne drejtesine shqiptare,pjesa tjeter eshte kur te pastrohet gjykata e gjingjonsaleshit.Athere fillon te ringjallet shpresa per drejtesi.

  Reply to this comment
 3. fteri November 21, 18:56

  Mos i ardhtë venditë më k/prokuror si LLALLLA ,veç të thyej qafën sa më parë,shqipria do jetë më mirë .Ky shërbeu si mburojë për mbylljen e shumë dosjeve të zeza kriminale të familjes mafioze Berisha .

  Reply to this comment
 4. fteri November 22, 07:45

  Duhet të kishte thyer qafën me kohë ….

  Reply to this comment
 5. fteri November 22, 07:47

  mburoja e krimeve të S.Berishës !!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim