Llalla: Lu të ndalet! Po sillet si prokuror e gjykatës në Shqipëri

April 14, 2018 18:36

Llalla: Lu të ndalet! Po sillet si prokuror e gjykatës në Shqipëri

Ish- kryeprokurori Adriatik Llalla ka reaguar lidhur me akuzat e lëshuara për korrupsion nga ana e ambasadorit të SHBA-së, Donald Lu, gjatë javëve të fundit.

Sipas ish-kryeprokurorit akuzat e ambasadorit Lu janë të pabaza, dhe të pavërtetat sipas tij do të provohen nëse do të paraqiten përpara çdo gjykate.

Ai i cilëson sulmet e Donald Lu-së si personale, të papërgjegjshme dhe të papranueshme.

“Për mua është e vështirë të kuptoj se si një ambasador i huaj mund të pretendojë të ketë dijeni për një hetim të supozuar nga autoritetet e vendit pritës. Ambasadori Lu jo vetëm që e ka futur veten e tij në procese hetimore vendase, por ai i ka dhënë vetes të drejtën të sillet si prokuror, gjykatës dhe juri duke shpallur publikisht se unë jam nën hetim dhe pastaj duke më shpallur të fajshëm dhe me çfarë duhet të dënohem, pa patur asnjë provë dhe pa asnjë proces të rregullt”, ka thënë Llalla.

Adriatik Llalla ka vijuar duke thënë se ka dhënë këndvështrimin e tij personal për propozimet konkrete gjatë hartimit të reformës, kurdo që ka qenë e nevojshme, si dhe ka ruajtur moralin e shumë prokurorëve dhe punonjësve publikë që janë të ndershëm dhe të pakorruptuar.

Ish-kryeprokurori Llalla ka thënë se i takon publikut të shqyrtojë dhe gjykojë punët dhe arritjet e tij si Prokuror i Përgjithshëm, por ai rithekson se nuk ka abuzuar kurrë me detyrën.

s.a/dita

April 14, 2018 18:36
Komento

17 Komente

 1. Cuku April 14, 18:42

  O Llalle
  U bere Hirre ,,,,,

  Reply to this comment
 2. Bardhi Tolabi April 14, 18:59

  Memecit I erdhi goja…
  Po vetem Lu-ne lexon ti per lajme,po shtypin e lexon ti,i cili thote se ka nisur procedmi penal per pasuri te pa justifikuara?
  Apo duke u marre me Lu-ne kerkoj te thuash se hetimi prej prokurorise eshte tendecios dhe I nxitur nga Lu-ja?
  Ti shiko me mire qe kur te jesh ne burg te mbarosh ate shkollen e mesme qe pastaj te justifikosh ate shkollen e larte…

  Reply to this comment
 3. republika fuckambasadoriale e Salbanise April 14, 19:04

  Eshte e turpeshme ne nje vend si Shqiperia qe shte de-facto REPUBLIKE AMBASDORIALE ku ky komiku Donald Lu po poshtrohet nga SALA-LULI-LALLA.
  .
  celsi i kesaj enigme eshte se ato qe emrojne Donald Lune ne Washington jane Berishiste te Cartun dhe kjo eshte me shume se fatkeqesi

  Pra le ta themi me ULURIMA…..qe ky lloj reforme eshte poshtrimi me I madh qe I behet popullit shqiptar qe nga 1912 eshte me keq se cdo lloj pushtimi

  lufta me mullinjte e eres gjasme me komunzmin I dola boja ..dhe paska qene loja e rajersoneve,elezbibereve e deri te arvizute dhe lute

  Ka ardhur koha te pyesim

  A eshte me gjithemend politika amerikane kjo e perkedheljes se SUPER KRIMINELIT BERISHE per cerek shekulli..apo mos po e ben TRIBUJA ELEZ BIBERAJ ME MAKARTISTIN WISNER me koken e tyre

  SEPSE VETEM CFARE THOTE IZET HAXHIA NGA TURQIA ,KONGRESI AMERIKAN DUHET TE FORMONTE NJE KOMISJON PER CESHTJEN

  ……………….SALIGATE……
  per krime,kanibalizem,genocide,tradheti dhe vjedhje miljardash ne bashkpunim me mafjen me kollare qe do rezultonte fatale per disa kokrra atje si ne

  WATERGATE APO IRANGATE…

  sepse behet fjale per mbi 20 biljon dollare te armatimit shqiptar qe kane kaluar ne dore te SHKELZENEVE ,QENEVE DHE DEVIROLEVE..miljardat e rruges kombit apo OFF SHORET E naftes.( mund te happen letrat e floririt Londres qe “menaxhoi” ilegalisht Rajersoni me Berishin ne 93 ‘)

  PIKERISHT KY ESHTE MISJONI I VENCIAS,…te mbulohen miljardat te dhena nga berisha te lobet “ kopetente” podesta & wisner..dhe pot e happen letrat SAKTE si thote komiku LU atehere nje CUNAM do ndodhe ne brigjet e atllatikut nga termeti adriatikut.

  VENECIA NDYRESIA E RRADHES OSE ME SAKTE LHL RADHES.

  KUR ISHTE KRIZA E LHL NE 15 NENDOR 2015..CUDITERISHT FORCA “TE PANJOHURA’ rrethuan kryministrine te udhehequra nga lul basha..qe I shkeli vijen e kuqe arvizuse

  sovraniteti i shqiperise ra ne shkurt 1992 kur Rajersoni mori pjese ne fushate elektorale krahas MONTRES BERISHE..dhe vazhdon dhe sot.
  KETO PERRALLAT E” VENE CIA S ” JANE NJE SKENAR IDEAL PER TA FUNDOSUR ATE VEND PERGJITHMONE
  Nqs ka kundravajtes me te madh sot ne shqiperi ..ai eshte GOVERNORI LUL. dhe ROMANA VLAHUTIN
  Nuk ka ne historine boterore njre rast te tille si raporti shtet shqiptar-ambasade amerikane.as koloni,as protektorat,,as puppet state,,,as stateless..as vend I pushtuar….por dicka si BLACK HOLE..
  Ne saj te kesaj lidhje Shqiperia mund te quhet si VRIMA E ZEZE E RITA PETROS ku nuk ka ngel diplomat,ambasdor,zyrtar,kongresmen,titullar sherbimesh,analiste nga cdo vendi botes qe nuk kane provuar shijen e saj.

  Eshte fat I madh qe Shqiperia u lidh fort ne 1991 me Ameriken…por akoma me I madh eshte zhgenjimi I shqiptareve me dipllomate amerikane qe merren me Shqiperine.
  CFARE GABIMESH FATALE KANE BERE ZYRTARET AMERIKANE..DHE PO VAZHDOJNE AKOMA ME KETO BARCALETAT E DON LUSE ??.
  1-KRYEGAFA eshte emrimi I ambasdorit te pare amerikan W.E.R nga strofulla e Beogradit,vendit me armiqsor te shqiptareve.

  2-Ne vend te nje pajtimi dhe armpushimi me qeverine e kohes, drejtuesit antshqiptare dhe antiamerikane rajerson-biberaj erdhen si “clirimtare” dhe filluan genocidin e panevojshem antikomunist duke rekrutuar komunisttet me te felliqur si berisha-hajdari-elezaj etj

  3-Ne krye te ketij genocide u vu dhendri serb Berishovic ku sot prej tij eshte instaluar serbizimi,greqizimi,islamizimi dhe mafja nderkombetare tash ben ligjin

  4-Marrja pjese ILEGALISHT e amb.amerikan Rajerson ne votimet E 1992 praktikisht eleminoi SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR..qe vazhdon dhe sot.

  5-Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per 1996-1997 ku u vrane 4000 mije vete dhe u zhduk shteti shqiptar

  6- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per grushtin e shtetit 14 shtator 1998..por biles ata e bene ambasaden zyre per drejtesine shqiptare ku krimineli berishe dha “deshmine”

  7- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per gerdecin ku ishte implikuar familjarisht.

  8-Dhenia e vizes Amerikane ndaj gjeneralit LUAN LEPUR HOXHA edhe pse ishte I denuar nga drejtesia..edhe pse ishte kercenuar me jete nga bossi I gerdecit-skerdhen berisha

  9-Implikimi I disa ekperteve te “virxhinias” ne mbulimin e vrasjes mafjoze te Kosta Trebickes

  10-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke I thene NY-TIME..leter highenike.

  11-Barazimi qe I beri amerika zyrtare krimit fashist te 21 janarit me protestuesit me duar ne xhepa

  12-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke fshire prapanicen me ekpertizat e FBI

  13-Perversiteti I Arvizuse qe dekoroi dy vrases..njerin burre shteti,tjetrin yll ne ngjitje

  14- Perversiteti I Arvizuse qe lejoi ti shkele vizen e kuqe Lul Serbasha me rastin e LHL ne 15 Nendor

  15-Perversiteti I Arvizuse qe ne bodellot e Arjan canit merret me Enver Hoxhen.
  Lista e bemave te padeshirueshme deri antishqiptarete disa ambasdoreve eshte akoma me e madhe por aq sa jane rrjeshtuar mjafton te themi se DIPLLOMACIA AMERIKANE MORALISHT E KA HUMBUR BESIMIN E SHQIPTAREVE DUKE ABUZUAR NE MENYRE KOZMIKE.

  KJO FUSHATA E LU-SE PER REFORMEN NE DREJTESI TREGON SE DIPLLOMATET AMERIKANE QE MEREN ME SHQIPERINE DHE PERDORIN KETE LU-NE SI LEXUES
  FERMANESH PO KALOJNE DITE TURBULLTA..SE NJE SHQIPERI ME MONSTREN BERISHE JASHTE BURGUT,,NUK I DUHET AS SHQIPTAREVE..AS AMERIKANEVE,,DHE AS DREQIT
  Mendoj se ka ardhur koha qe administrate amerikane te korigjoje gafat e saj cerek shekullore ne Shqiperi.

  Me sakte:
  Duhen vendosur mardhenie dipllomatike korrekte USA-ALBANIA midis shtetesh..dhe jo si deri me sot SHQIPERI-AMBASADE AMERIKANE..qe Vazhdon nga koha e serbofilit EDWIN RAJERSON.

  E thene ndryshe
  Komiku Donald Lu
  ( dhe ato qe e kane emruar ate)
  duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar
  dhe te fillojne
  ‘’’’’’’’’’’’’’’
  ’REFORMEN E DEBERISHIZIMIT….
  SE PO E KTHENI
  ENVERIN NE LEGJENDE

  Reply to this comment
 4. me 4-klase shkolle katunari mutit u bo Prokuror lloll ! April 14, 19:33

  nuk njef katunari mazllum rrutur mes bajgash ,
  cdo te thote , abuzim me posten e institucionit me te larte te shtetit ,
  me mecef Dosjet e krimineleve ne stallen e tij te lopeve .

  si guxon ky ndyresire me 4-klas fillore e kulifikim te fallsifikuar te poshteronte ne menyren me bastarde ,
  nji institucion shteteror duke favorizuar krimin Politik
  e sot ,mbasi e i ka Futur gishtin ne bath shpellari dhe e ka kurdisur ,
  te dali si nji cop muzllumi injorant ,si nji plehr qe sot duhet te ishte ne Burg i denuar ,
  te sfidoje nji Ambasadore Amerikan ?
  Tipike ke islanistet e celules se salih berrishes .
  por vjen koha dhe mbyllen dritat per gjithe islamutet terroristat e Shqiperise banda e salih abdurrahman shpellarit .
  Me Ameriken ju terroriste islamike skeni asnji shanc plehra te njerezimit .

  Reply to this comment
 5. Amerikani April 14, 19:39

  Ky eshte vullnet i popullit!

  Populli do te ishte i lumtur nqs drejtesia ne Shqiperi do ishte ne dore te amerikaneve.

  Ku e gjen moralin ti o vemje pa shkolle te mesme te na tregosh ligjin dhe te drejten!?

  Ti qe per gjithçka i merje me pare leje Metes dhe Berishes.

  Aq te lodhur jane shqiptaret nga politikanet, prokuroret dhe gjyqtaret sa dhe sovranitetin e shtetit do tja dorezonin me deshire SHBA.

  Deri ne kete pike e keni sjelle ju kete vend qe prej padrejtesise e shpifesirave si puna tende shqiptaret largohen perdite nga Shqiperia.
  Madje ata shqiptare qe largohen per arsye ekonomike jane shume here me te paket nga ata qe largohen nga padrejtesia qe mbizoteron kete vend per shkak te shpifesirave si puna jote.

  Keni shkaterruar strukturen e shoqerise. Shtresa e mesme e kualifikuar po largohet dita dites. Po thellohet pabarazia dhe hendeku midis te pasurve dhe te varferve per shkak te privilegjeve dhe korrupsionit miliona euro qe ju i keni bere favor vetes dhe klienteles suaj ne biznes dhe media.

  Keshtu qe o shpifesira mos mendoni se do i kendervini shqiptaret me aleatet dhe perfaqesuesit e tyre. Askujt nuk i vjen keq nqs ambasadori apo ambasadorja do kerkonin arestimin e nje presidenti te korrupruar apo nje ishkryeministri kriminel dhe perçares apo tendin qe jo vetem ishe simbol korrupsioni ne prokurori por je dhe budalla.

  Reply to this comment
 6. Prokurori Amerikan April 14, 19:44

  Ky thjesht, eshte nje gomar e gjysme. Pik.

  Reply to this comment
 7. Milan April 14, 20:46

  Llalla nje debil e injorant i lindur

  Reply to this comment
 8. N.VJOSA April 14, 23:52

  O Dhalle,
  Shko sqaro njehere akuzat qe te jane bere, pastaj sqaro si ke fallsifikuar shkollimin,
  sqaro gjithe ato dosje qe i fute ne sirtare dhe nuk i hetove kurre!…
  Mos u merr me Ambasadorin e nderuar, se nuk ke kellqe te merresh me Ambasadorin ti Bythmut!…

  Reply to this comment
 9. h April 15, 00:05

  Që kur je prokuror,nuk dënove asnjë hajdut,kriminel o të korruptuar.
  Rrijen në zyrë duke hongër fara luledielli,pasuroheshe dhe merrje urdhëra nga padronet.
  Populli shqiptar është me ambasadorin si e vetmja shpresë dhe po pret të shkosh në burg.

  Reply to this comment
 10. xxx April 15, 00:05

  kush i boton keto tituj, gazeta DITA?
  t’ju vije turp

  ishte pershtypja se hanit buke vecan kazanit ku zhgrryhen mediat e tjera, por ju pelqeka te zhgrryheni dhe juve here pas here.

  Reply to this comment
 11. C'a bohet kshtu April 15, 00:38

  Llalla vetem me uje qenka llosh, idiot i lindur, boloe por me shume i shkon kelluf cari, mire Ambasadori Lu te ka “inat” hajde gjeje pse, por DASH (Departamenti Amerikan i Shtetit) dhe vetez. Tillerson ish kreu i sajt te ndaloj hyrjen ne Amrike e kupton ne Amerike nga qe je burre i “mire” e beqir.
  Llalle je hadut i korruptuar, ke bashkepunuar me kriminele, drogaxhinj, ke mbrojtur politikane kriminele nuk i ke ndeshkuar kundrejt pagesave te ndryra qe te kane bere dhe ke mbushur xhepat.
  Pa le na je bere edhe latifondist pronar tokash qe rrjedh nga nje familje rrjepacakesh, pabuksa dhe pa breke.
  Hyrja ne Amerike u eshte ndaluar Kadafit, Sadamit, Bashar al Sadat, Miloshevicit etj krimineleve e kupton cfare ndyresire je dhe kerkon te cfajesohesh se te ka inat nje person nje ambasador.
  Je i vetmi Kryeprokuror ne BOTE qe te ndalohet huraja ne USA, o toc thirri mendjes,. e ku ke mend ti je bole.

  Reply to this comment
 12. AM April 15, 01:16

  E mo Lu, mjaft se i prishe biznesin kti nofull shqyerit.

  Reply to this comment
 13. MH April 15, 02:07

  Ore Llalla!
  Po te kishe mend nuk do ngarkoje veten ma shume.Ti e vlerson veten te forte nga gjymtyret dhe mban ngarkes.Kete veti ia imponon vetvetes sikur je i zgjuar.Kur ne fakt kjo cilesi sherben per ngarkese.Ndersa diplomati te shet e te blen vetem me te pame.E jo ma kur ban Llap llap e blla blla blla.E di pse kame bindjen qe te vlerson diplomati sepse dhe na qe nuk jemi por as nuk i afrohemi specialitetit te diplomacice kemi kohe qe te shumezojme me zero.Edhe pse mbaje karrigen dhe ngrefoseshe si gjel jo vetem para te tjerve por dhe para vetes edhe kur te mungonte pasqyra.Sepse i till je.Fodull me ok.

  Reply to this comment
 14. Hape krahun Tik Llalla se ke probleme me Timonin.ose do shkosh per skrap ! April 15, 09:54

  Dhe i vetem trim ne lufte .Adriatik Lllalla ish Prokurori po luan rolin e viktimes por me ke po luan, ky eshte problemi me Ameriken ? Ky nuk ka asnje mbeshtetje morale me e pakta sepse ka qene shume i paafte dhe pa asnje rezultat ne punen e tij ! Po kapet neper fije kashte ! Te shikojme se ku do te dali ! Nje gje duhet te kuptoj se Lu nuk e shte Edi Rama, as Pandeli Majko !

  Reply to this comment
 15. katunari bajgave te prokurorise duhet rujt ,si exemplar i epokes se tranzicionit te kalimit te majmunit ne njeri ! SHIFJANI SURRATIN April 15, 11:04

  mbylleni ne kafazin e hekurt ,
  qe ta studjojne brezi i ri ,

  se si shoqeria Primitive e ruajtur ne shpellat e Shqiperise
  i beri Grusht Shteti Demokracise Shqiptare

  dhe erdhi ne piushtet !

  Reply to this comment
 16. alphade April 15, 11:17

  Ti, Llalla, ke qene dhe mbetesh nje njolle blooze e zeze e Drejtesise shqiptare. Mos u merr me ambasadorin e
  nderuar te nje shteti mik strategjik , “Number One” i Shqi-
  perise dhe se vetem tradhetaret e te shiturit e kombit shqiptar ,sic jeni Ju,Llalla,qe po na turperoni para botes,
  vetem ju,nje medioker komplet pa shkolle,injorant me dashje dhe profan ne fushen e drejtesise,i paafte “in extremis” mund te dilni e te kundershtoni nje ambasador
  si Ai,zotit LU ,ashtu sic ben edhe kerrma tjeter politike ,
  kryekrimineli,kryehajni,kryemafiozi i Shqiperise,Sali Be-
  risha qe duke u marre vetem me shpifje e trillime akuzon
  Ambasadoren e BE ,zonjen Vllahutin dhe ben aq mire qe
  ben keto gjera per mesuar bota se cfare monstre ka vene
  ne krye te Shqiperise pergjate 27 vjeteve qe edhe tash qe eshte shndrruar ne nje kufome politike perseri po qelb
  dynjane me sajimet,trillimet,shpifjet,manipulimet,karakte-
  ristika keto te nje mafiozi te regjur nderkombetar. Ketij
  banditi do t’i “vijne mend” vetem nese peson fatin e Norieges,ndryshe ky do te vazhdoje te jete fatkeqesia me
  maspdhe e Shqioerise. Nen masken,tashme te cjerre, se
  gjija po luftonte komunizmin ne Shqioeri,kur komunizmi u
  permbys ne Shqiperi me rrezimin e Murit te Berlinit, ky
  kriminel mashtroi SHBA dhe BE per te sunduar si diktator
  anarkisht,bajraktar propimitiv pergjate nje cerek shekulli
  dhe vazhdon ende te shkaktoje deme te pariparueshme
  Shqioetisr dhe Kombit shqiptar. Edhe tre dite me pare beri ate qe beri ne parlament duke e shndrruar ate si gji-
  themone ne nje shesh rrugacerie e bakabondazhi. Gjithe
  bota i pa ato skena te neveriteshme e te turpshme,por
  Bota duhet te kuptoje PSE- ne e gjithe kesaj zallamahie
  e shellje huliganizmi. Jo per ato qe u thane ne parlament,
  se gjoja ju hap barku per disa kuksiane te proceduar,JO !
  Qellimi i gjithe kesaj zhurme ishte gjetke: NEGOCIATAT
  qe BE-ja do te hape me qeverine e Rames. Kjo duhej
  sabotuar me cdo kusht qe Qeveria Rama te mos ulesh
  ne keto bisedime,me qe situata ne Shqiperi do te thoshte
  Europa eshte ne amulli. Megjithate,Europa eshte me e
  zgjuar se Saliu dhe banda e tij .E kuptoi PS-ne dhe as qe
  i mori per baze keto tribulacione te kesj bande sebashku
  me banden tjeter te LSI-s . Negociatat me sa duket do te
  ecin perpara pa u ndalur duke u nisur nga leitmotivi “qent
  le te lehin karvani te ece perpara” . E dyta,,gjithe kete
  situate kaotike qe perpuqet me kot te arrije banda e Saliut eshte e lidhur me rrethimin qe po vjen duke u ngushtuar ndaj krereve te ketyre bandave qe kane bere
  kerdine me pasurine e shqiptareve: e vodhen,e plackiten
  e percudnuan. Dhe gjuthe kete gjeme te pariparueshme te Shqipetise e ka bere Sali Betisha-Meta dhe Basha.qe
  heret apo vone duhet te japin llogari. Nuk mund t’i
  shmangen kurresesi ! Pra, Reforma ne Drejtesi dhe Vettingu qe sapo kane filluar do te shkaterrojne nga themelet ” Palkatin Aktual te Drejtesise” per te ndertuar
  nje Drejtesi te Re. E para nuk ishte Drejtesi por Antidrej-
  tesi.,e ndertuar dhe e shfrytezuar deri ne qelize nga nje
  njeri me Emrin e Mbiemrin Sali Berisha,lindur ne Vicidol
  dhe banues ne Tirane per te zezen e Shqiperis dhe te
  Kombit Shqiotar.

  Reply to this comment
 17. Donaldi shqiptar April 15, 17:43

  Kam pare e degjuar akuza nga ambasadori Lu per ish-K/Prokurorin
  Kuptoni te gjithe ju se akuzat provohen ne gjykate, jo ne faqe gazetash!
  Ai Lu ne ka prova a fakte per korrupsion ndaj Llalles ti dergoje ne gjykate e mos beje zhurme si kurve neper media!
  Ketu nuk eshte e plote deklarata e Adriatik Llalles.
  Llalla thote hapur ” Akuzat per korrupsion te D. Lu ndaj meje do provohen si shpifje ne c’do gjykate ku do paraqiten ” (ju si gazete DITA keni censuruar deklaraten e tij)
  D. Lu ato akuza, fakte, prova qe ka per korrupsion ndaj A. Llalles (ne se i ka), ti dergoje menjehere ne gjykate, ne se ato provohen Llalla denohet per korrupsion. Por nese akuzat D. Lu nuk i dergon ne gjykate por vetem i leh neper media se nuk ka fakte, atehere turpi i mbetet atij dhe mos dergimi ne gjykate i tyre tregon vetem se D. Lu eshte nje rrenacak i blere qe te shpife.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*