Lleshaj propozon krijimin e një force elitë, mbi RENEA-n

December 6, 2018 16:31

Lleshaj propozon krijimin e një force elitë, mbi RENEA-n

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka përgatitur ndryshime në ligjin e policisë që japin mundësinë e krijimit të një force elite mbi RENEA-n, por edhe që mundësojnë kalimin e ushtarakeve në Policinë e Shtetit.

Pak kohë pas marrjes së detyrës si ministër i Brendshëm Sandër Lleshaj, nxjerr në pah karakterin dhe formimin e tij ushtarak.

Top Channel ka siguruar propozimet e reja për ndryshimin e ligjit për policinë e shtetit ku për herë të parë për plotësimin e nevojave të veçanta mund të pranohen në radhët e policisë ushtarakë aktivë të forcave të armatosura.

Në ndryshimet që propozohen në ligj parashikohet edhe ekuivalentimi i gradave ushtarake me ato policore. Sipas propozimit në letër, një “ major ” apo “ kapiten ” me anë të një marrëveshjeje mes ministrit të mbrojtjes dhe atij të brendshëm dhe pasi lirohet, mund të hetojë kriminelët apo ruajë rëndin dhe sigurinë publike.

Ndryshimet në ligjin për Policinë e Shtetit, në të cilin herë pas here është ndërhyrë vitet e fundit, pritet t’i kalojnë për shqyrtim këto ditë parlamentit. Sipas burimeve një ide tjetër e ministrit Lleshaj është krijimi i një strukture të ngjashme si ajo e RENEA-s për zhvillimin e operacione sekrete dhe speciale ku mund të rekrutohen ushtarake të kualifikuar. Ndërkohë këtë të enjte ministri Lleshaj mbodhi në një takim drejtorët e policive në qarqe në lidhje me ecurinë e punës për Regjistrin Kombëtar të Gjendjes Civile./ tch

l.h/ dita

December 6, 2018 16:31
Komento

9 Komente

 1. mirel December 6, 16:43

  Ketyre nuk ju mjafton shteti qe kane. Duan dhe nje te dyte.
  Pse te mos ngreme dhe nje force tjeter superelite mbi eliten e Lleshit

  Reply to this comment
 2. Zzzzzz December 6, 17:11

  TALLNI BYTHEN SHTONI MUNDESI PER TE VJEDHUR E HARXHUAR PARATE E POPULLIT….

  Reply to this comment
 3. Dash December 6, 17:39

  Per ju me lart….nuk kritikohet vetem,jepni dhe ndonje ide,pavaresisht se sju degjojne….Ndersa per forcat elit jam shume dakort,bile do te thosha te krijohej nje force super e fshehte per te eleminuar pa gjyq gjithe plerat brenda e jashte vendit,se kemi shume te tille…ne djall te drejtat e njeriut( e plerave)

  Reply to this comment
 4. Kris 1 December 6, 20:17

  Keshtu mund te fusim policine ne NATO.Po halli eshte se ku sh do te investoje per kete strukture te posacme policore ushtarake dhe ku dote te blihen avionet,anijet,raketat?

  Reply to this comment
 5. gjethi December 6, 22:37

  Dash! Mos u merzit se ate qe thua ti e kane me kohe! 80% te vrasjeve pa autor i bejne shteti por jane te jashteligjshme sepse eshte i ndaluar denimi me vdekje.

  Reply to this comment
 6. dardan I December 6, 22:56

  Lleshaj, ne cdo te shtuquajtur “Minibashki” te Tiranes me nga 80-100 mije banore duhet te kete nga nje Komisariat Policie, nga nje Gjykate Administrative dhe nga nje cellule Prokurorie. Persa I perket “Forces Elitare” e ngrini kot, sepse nuk keni kellqe te spastroni Shqiperine nga kryemafiozet, kryehajdutet, kryekriminelet dhe kryetradhtaret e popullit dhe atdheut te shqiptareve!

  Reply to this comment
 7. Lili December 7, 01:15

  Super eliten e kane per veti,me u mbrojt kunder popullin e tyre edhe zemerimin e tij.
  Kush do kontrolloje supeeliten,
  Apo mos ju duhet me rigrit rrjetin e traffiqeve qe va shkateruan,me ushtarak ne sherbim te traffikanteve, me forca te erreta qe ´fikshin radaret’..etj
  Kush ishte kjo force qe kishte force me fik radaret e Mimise? Gjenerali n’ate kohe mos ishte njeri komandant i atij rrjeti ?

  Reply to this comment
 8. servet December 7, 08:53

  Me sa duket Rama nepermjet Lleshit kerkon te veje junten ushtarake.

  Reply to this comment
 9. info analitike December 7, 12:15

  Mund te krijoni sa te duash forca elite por kur i vini ne krye kapobadat e krimit i shumezoni me zero. Cfare pritni te beni kur e keni mbushur policine me kriminele e trafikante! keni akoma disa shefa policie ne kerkim per trafik droge. E degjuat Gratteri-n mbreme? E tha shqeto qe pas Ndranghet-es , mafia shqiptare po behet mafia me e rrezikshme ne Europe e te dyja jane ne bashkepunim. E kuptoni o shoke se cfare kriminelesh jane fshehur nen petkun e rilindjes e ngjyrave mavi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim