Lotaria Amerikane, Civici: Emigracioni, shenjë e mosbesimit ndaj së ardhmes

June 5, 2018 22:02

Lotaria Amerikane, Civici: Emigracioni, shenjë e mosbesimit ndaj së ardhmes

Prof. Adrian Civici ka komentuar në emisionin ‘Studio e Hapur’ se Lotaria Amerikane është një barometër që tregon se sa e madhe është dëshira për t’u larguar.

Teksa po diskutohej rreth 367 mijë shqiptarëve që aplikuan këtë vit për Lotarinë Amerikane, Civici tha se ky emigracion tregon mungesën e besimit të qytetarëve ndaj të ardhmes së vendit.

“Janë jo vetëm vendet e varfëra, por po vihet re edhe një emigracion nga vendet e pasura. Kur flasim për emigracionin shqiptar, duhet të themi që shkaku i emigracionit është mungesa e besimit. Kanë mungesë besimi për të ardhmen e vetes së tyre, familjes, fëmijëve. Emigracioni vjen gjithmonë si pasojë e një krize. Tani kemi një emigracion më të heshtur, por shumë herë më të rrezikshëm”, ka thënë ai.

s.a/dita

June 5, 2018 22:02
Komento

2 Komente

 1. Arben June 6, 17:25

  E gjete vete apo lexove gjekundi.

  Reply to this comment
 2. Tra la la June 6, 17:48

  Ne cdo vend e per cdo fushe do te llape Civici, qe ka mbaruar Institutin e Larte Bujqesor degen Fince per kooperativat bujqesore ne Koder Kames.
  Pas viteve ’90 numri i te pjerdhureve qe i japin njeri tjetrit titujt Doktor edhe Profesor jane rritur ne menyre gjeometrike, nuk ka mbetur lborant dhe mesues pa oasur keto tituj.
  Perse Civici nuk ndermerr nje studim se si mund te ndalohet kjo emoragji, qe nuk dihet se ne cilin shekull apo epoke ka lindur.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim