Lobimi rus për PD, SHBA sjell në Tiranë dosjen “Biniatta”

October 12, 2018 10:43

Lobimi rus për PD, SHBA sjell në Tiranë dosjen “Biniatta”

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dorëzuar në Prokurorinë e Tiranës dokumentet e para për skandalin e Partisë Demokratike me lobimet në SHBA.

Kreu i saj Lulzim Basha u vendos nën hetim nga Prokuroria, pas një investigimi të bërë nga mediat shqiptare dhe ato amerikane, mbi shpenzimet që janë bërë për lobime në SHBA.

PD ka deklaruar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve rreth 160 mijë dollarë shpenzime, por në të vërtetë ka rezultuar se ka pasur një kontratë me vlerë 675 mijë dollarë me kompaninë “Biniatta Trade LP”.

Për këtë arsye, Prokuroria nisi hetimet dhe kërkoi të dhëna nga autoritetet amerikane mbi deklarimet që kompania në fjalë dhe drejtuesi i saj Nicolas Muzin kanë bërë në Departamentin Amerikan të Drejtësisë.

Gazeta ju drejtua me një shkresë Prokurorisë së Tiranës për të mësuar se në çfarë faze janë hetimet.

Në përgjigje të saj, prokuroria bëri me dije se dosja me dokumentet për kontratat mes palëve ka mbërritur para pak ditësh në Shqipëri dhe konfirmohen kontratat e “Biniatta Trade LP” me PD.

Nga ana tjetër, Prokuroria është në pritje të dëshmisë së Nicolas Muzin dhënë pranë autoriteteve amerikane.

“Në përgjigje të shkresës suaj me anë të së cilës kërkoni informacion lidhur me çështjen e lobimeve të subjektit Partia Demokratike me SHBA, ju bëjmë me dije se: Pas dërgimit të një letër-porosie drejt autoriteteve të SHBA, ka mbërritur një pjesë e përgjigjes ku konfirmohet zyrtarisht ekzistenca e dokumenteve të dorëzuara nga Nicolas Muzin në Departamentin Amerikan të Shtetit, në lidhje me kontratat e hartuara me Partinë Demokratike dhe me shoqërinë tregtare “Beniatta Trade” në periudhën qershor-nëntor 2017.

Pjesa tjetër e letërporosisë, intervistimi procedural i Nicolas Muzin nuk ka mbërritur ende”, thuhet në shkresën e Prokurorisë së Tiranës për gazetën “Sot”.

Pas “Babales” dhe “Nuhut”, ky është një tjetër telash për Lulzim Bashën.

Ndoshta është pikërisht kjo dosje që e ka tërbuar PD-në, e cila ka nisur një fushatë montimesh të çuditshme./Sot

l.h/ dita

October 12, 2018 10:43
Komento

8 Komente

 1. korçari October 12, 10:56

  Fundi i serialit Babale me regjizor Bashen po i vjen fundi dhe suspens eshte vetem fundi pasi aktori kryesor do te perfundoje ne burg apo jo ,por nisur nga faktet kemi te bejme me veprimtari antikombetare dhe mos e ekzagjeroj antishqiptare me protagoniste Basha me banden e tij dhe sigurisht Salehu ne hije dhe i mbeshtetur nga krahet nga Like floriri -Kryemadhi.SPAK duhet te ngrihet urgjentisht pasi Miliardat e grabitura ketij populli nga bandat e mesiperme po perdoren per te sabotuar dhe shkateruar arritjet e deritanishme.Perpara per shtetin ligjor,per te ardhmen e femijeve tane,per Shqiperine .URGJENTISHT PASTRIM I PLEHRAVE PA MESHIRE.

  Reply to this comment
 2. sa Tutore ka ky pederast ,nuk numerohen . October 12, 11:46

  sapo e le njeri e merr tjetri dhe perdore
  pa i dhne asnji qindarke ,

  me mashtrimin se do ta bien kte shkerdhate ne pushtet !
  S’ka ngel mashtruesa Loby-qesh , dhe grupime
  antishqiptare ,qe s’e kan pallu kte putane qe ushtron profesionin e prostitutes ne Politiken Shqiptare !!!!!!!
  jemi kurjoze ,
  se cdo ti bejne ,
  Kta qe vet e vune ne ate post Politike kte shkerdhate rrugesh .
  Edhe per Trebicken erdhi ai tipi nga fbi-a ,
  por mbrojti Kriminelin terroristin islamik salih rrahman birosha .

  Po te ket dicka serioze e s’eshte thjeshte noj maniover
  me i boshatis Konton – pasurite e vjedhura Shqiperise ,

  ky arrestohet ne vend ,pune Ditesh .

  Reply to this comment
 3. Dulla October 12, 12:41

  Ne ate kohe pak para zgjedhjeve, Basha doli ne televizor ku ishte ne takim me ambasadorin rus ne tirane. Edhe ambasadori rus doli ne televizor ne ate kohe dhe u shpreh qe nuk nderhynin ne zgjedhjet e asnje vendi…..
  Shqipot jane si mize pa koke. Harrojne shpejt

  Reply to this comment
  • Pse October 12, 19:49

   Vertet te jesh kaq gje e trashe ti Dulla ?! Pse ,çfar prisnje ti , të thoshte ambasadori rus ?! A nuk i ka akuzuar SHBA-ja , Britania , Gjermania , Greqia , Maqedonia e ku di une sa vende te te tjera , pikerisht per nderhyrje ne procesin e zgjedhjeve ?!

   Reply to this comment
 4. Kris 1 October 12, 13:10

  Sikur te na dergonte dhe gjeneral Lepurin qe te sqaronte Gerdecin

  Reply to this comment
 5. alphade October 12, 16:16

  Banda mafioze e Sali Ram Berishes,Monstres se Vicido-
  lit duhet asgjesuar sa me pare. Duhen njoftuar te gjitha
  PPE dhe SHBA se nuk kemi me te bejme me nje PD,
  emisioni i se ciles ka marre fund si e tille dhe tash eshte
  shndrruar ne nje bande mafioze per te mbrojtur “godfa-
  ther-in”, Sali Ram Berishen dhe familjen e tij,si dhe pasu-
  rine marramendese te siguruar nga grabitja e pasurise
  publike dhe allishverishet e familjes se tij duke shfreyte-
  zuar pushtetin absolut diktatorial, bajraktar,tribalis,mafioz,
  kriminel…..! Dhe 105 gangsteret vrases qe,sipas baba
  “Takut” jane gati te hidhen ne zjarr per te mbrojtur “IL
  Padrinon”, Monstren e Vicidolit.

  Reply to this comment
 6. Dori October 12, 16:35

  Dosja quhet “Bini ata”. A do te dorezohet Godfadheri i Trustit te Geshtenjave te pjekura me duart e te tjereve?! .

  Reply to this comment
 7. Vicidolisti Digital October 12, 17:23

  Ky eshte strukur Intelektualoqja qe nuk le koment pa derdhur gjithe bagazhin e idiotesise dhe cmendurise. Po Infoanalin e ka pare njeri?. Po mark uk?
  Bobo babalepartia e lidhur me financime te paligjshme. Mos e dhente Zoti…Lol… Jane fjale te qoftelargut. Partia e Idealeve te Dhjetorit (PIDH) lindi si nje monster dhe vdiq si babole parti. RIP PEDE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim