Loja me dekretet, Nishani mund të shkarkohet

February 19, 2016 15:18

Loja me dekretet, Nishani mund të shkarkohet

“Më duket si loja e një fëmije në fakt, që përpara se t’i thonë apo t’i lexojnë instruksionin e një lodre, vendos ta provojë njëherë çfarë mund të ndodhë nëse e bën kështu. Asgjë nuk do ndodhi. Kandidaturat do marrin pëlqimin në Kuvendin e Shqipërisë, sipas propozimit që ka bërë Kryeministri”.

Kështu e ka komentuar veprimin e Presidentit të Republikës, ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Ermonela Felaj.

Në një intervistë për Top Channel, ministria Felaj i ka kujtuar Presidentit se Kushtetuta qartëson se roli i Presidentit është thjesht honorifik në dekretimin e ministrave

Kushtetuta urdhëron Presidentin që të veprojë në momentin që ka një propozim nga Kryeministri dhe këtë duhet të bëjë Presidenti. Kompetenca e Presidentit për të emëruar apo shkarkuar ministra, është thjeshtë një kompetencë e aspektit honorifik ose simbolik. Nuk është Presidenti i Republikës ai që ka tagerin për t’i hyrë vlerësimit të kandidaturës së një ministri që propozohet nga Kryeministri”, shton Felaj.

E në fund, ministrja, ndryshe nga Kryeministri Rama, i cili nuk preferon të flasë me “nëse”, ka qenë shumë e qartë në pasojat e veprimeve të Presidentit të Republikës.

Nëse ka vendosur, në fakt siç e ka shprehur në disa sjellje për fat të keq, që të sillet në institucionin e Presidentit të Republikës së Shqipërisë si militanti më i rëndomtë nga partia e cila vjen, atëherë natyrisht që do të marrë atë përgjigjie që merr kushdo që guxon të sfidojë, jo Kushtetutën, por guxon të sfidojë sovranin. Natyrisht nuk ngurroj fare ta them që kjo të çon në shkarkim nga detyra”, deklaron Felaj.

February 19, 2016 15:18
Komento

12 Komente

 1. Beniku February 19, 16:03

  E kemi thene me kohe ne si popull qe ky eshte president formal. Ne realitet president eshte Saliu,ashtusi eshte edhe kryetar i Partise demokratike . Luli dhe Nishani jane administrator.Njeri I partise e tjetri i presidences. Nje president qe del e I lutet Kerrit ,aman mos harro t’me takosh te shkallet…… Shko ti shko ……ha ha sa bukur e kish gjetur “Fiksi” Shko ti shko …. pika o president kur behesh lolo!

  Reply to this comment
 2. Nike February 19, 16:05

  Presidentit do ti hani mutin…..

  Reply to this comment
  • Bayoneta February 19, 17:31

   @Nike Njerezit bejne mut,gomaret e tredhur bejne bajga dhe ky i tredhuri sado te mundohet bajge eshte dhe bajga ben.Kam degjuar se jarit i blejne papers per shurre se nuk i ul dot breket,se per pantallona dihet qe nuk ka.nejse boll per sot me sakatin e shkrete.

   Reply to this comment
 3. Shkerdheni i Saliut February 19, 16:57

  Jo vetem shkarkim si Presodent qe ka vite qe po na turperon, por si kreu i KLD ai duhet futur ne burg, ku ne sistemin e (pa)Drejtesise ka emeruar nje bande hajdutesh qe jane besnike te SHQYPIT dhe bashkepunojne me krimin, ne mbrojtje te tyre.

  Reply to this comment
 4. shqiptari. February 19, 17:29

  Ky president jo vetem eshte kukell,por ai s’eshte as prej

  popullit,as per popullin shqiptar, sa me shpejt te largohet

  nga posti aq me mire per shqiptaret.

  Reply to this comment
 5. info analitike February 19, 17:33

  Ka me shume gjasa qe te shkarkohet Felaj me dekriminalizimin sesa Jari me pretekste Kushtetute. Kjo edhe ato pak here qe del keput brockulla te papara. Edhe nese e marrim te mireqene se mund te votojne per ta hequr, kaq te sigurte e ka qe LSI do t’i shkoje pas marrezive te Rames.

  Reply to this comment
  • pafytyresia dhe lumpeni ka surratin tend o infohale February 19, 21:18

   Je nje provokator shume i trashe.
   Felaj eshte nje zonje, madje nder te rrallat e asaj mejhanes qe quhet parlament qe Berisha, Basha dhe berishiste te sojit tend, i vijne anash. Dorethari ne krye te institucionit te presidences, ushtaraku invvalid Nishani, do ta marrin ne qafe jo pretekstet kushtetuese, por shkeljet e hapura te Kushtetutes qe ka bere ne zbatim te verber te urdherave te Sali Qennef Kriminel Bedhishes. Dhe sa per diversionin berishist me LSI, meqenese ti do kesh shume informacion se nuk e mban kot inckun inolesh halesh, ne qofte keshtu siç po leh, do jete me mire per popullin per tu distancuar perfundimish nga qelbesirat qe jane tumor kanceroz i çdo shoqerie.

   Reply to this comment
 6. Spata February 19, 18:43

  Nuk u mban ta shkarkoni.Arsye kini patur me dhjetra.Meqe kini bere dhe shume leshime te pafalshme mbydheni syrin deri sa tu dali kallai.

  Reply to this comment
 7. [email protected] February 19, 19:18

  une nuk e kuptoj se neqoftese ishte kaq e thjeshte qe ta shkatrronin nga detyra kete taleban te serbeve ,pse nuk e kane bere me pare ?
  vetem nga ky lloj trapi ,vuan nji popull komplet.
  sa nene dhe sa vendime ka kthyer mbrapsh ky debil,dhe ka vonuar kaq shume levizjen e procedurave.
  shtymen dhe nji shqelm pas bythes ,se na ka bere rezil para te gjithe botes si me urimet qe per pashke i drejtohet myslimaneve dhe per novruz i drejtohet katolikeve….

  Reply to this comment
 8. Bilbil Sulovari February 19, 20:52

  Nishanlliu nuk as i emeruar as i shkarkuar por nje dordolec ne dore te saleshit,e tund dhe e perkund si te doje ai.,por do ti vije rradha si gjithe te tjeret deshtak te saleshit sylesh.

  Reply to this comment
 9. Preng Pjetri February 21, 01:56

  Duhet ishte shkarkuar me kohe.
  Ai nuk eshte president legkitim.
  Dihet nuk ka marre as korumin per tu zgjedhur si president.
  Thjesht eshte nje fabrikim i Berishes dhe PDse.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim