Lojë e ulët “me amerikanë”

January 13, 2019 00:35

Lojë e ulët “me amerikanë”

Në emisionin televiziv “Zonë e lirë”, të ditës së premte kryeministri Edi Rama, në përgjigje të disa botimeve të fundit në DITA, tha se “nuk ka asnjë influencë interesash” nëse gruaja e kryeministrit është anëtare e Këshillit Drejtues të një banke private.

I palodhur në justifikimin e tij, por në fakt duke e trashur atë, ai shtoi se “Kryeministri nuk ka lidhje me bankat, nuk kërcet sepse është në profesionin e saj, nuk kërcet sepse e kanë thirrur për të dhënë mendimet e veta si profesioniste. Nga kërcet? Si kërcet?”

Më tej, me të njëjtën mendjelehtësi të habitshme për një kryeministër, ai mendoi se mund ta rëndonte peshën e pohimit të vet duke nënvizuar se “Dhe, po të them edhe një gjë tjetër, se qeveria amerikane e ka ndjekur me shumë shqetësim sulmin që i është bërë ABI Bank si një bankë amerikane dhe ata që janë angazhuar në këtë sulm, e dinë shumë mirë”.

Uauu!

Gazeta DITA gëzohet nëse qeveria amerikane i ndjek dhe i lexon me vëmendje editorialet e saj. Nëse kjo ka ndodhur, atëherë jemi të bindur se informacionet e shfaqura në DITA do të kenë sjellë edhe një dosje më shumë për shefin e qeverisë dhe aferat e tij qeveritare, por, siç edhe zoti Rama e di, euforia e tij kryeministrore nuk rrok në ato sfera. Ashtu si as presioni, duke cituar një qeveri të fuqishme, nuk i ndryshon asgjë asaj që është shkruar në DITA dhe të cilës i qëndrojmë sot e gjithë ditën.

Është interesant se sa me besnikëri zoti Rama ndjek linjën Berisha në përballjen e skandaleve publike me “amerikë” në sfond dhe me sa guxim e përdorin të dy qeverinë amerikane si një gjethe fiku për lakuriqësitë e tyre.

Të njëjtën gjë, si zoti Rama sot, deklaronte Berisha dje, kur, duke u përpjekur të mbulonte të pambulueshmen, ulërinte në Parlament: Mos u merrni me Gërdecin, se pas Gërdecit janë amerikanët dhe se, qeveria amerikane është e shqetësuar nga prononcimet dhe faktet që po paraqiten.

Koha tregoi se Gërdeci ishte një prodhim Made in Berisha, i madhi dhe i vogli, ku ishin futur edhe baxhanakët dhe se kur gjërat dolën në shesh, atje u dënuan me vite të gjata burgimi autorët e pjesës amerikane të krimit. Ndërsa pjesa shqiptare e krimit, si zakonisht, e fshehur pas jelekut berishian dje siç fshihet pas çitjaneve kryeministrore sot, doli pa u lagur.

Ashtu si Berisha dje që na thoshte, merruni me amerikanët se do e shikoni, edhe Edi Rama sot, mendjelehtësisht na kumton se një e vërtetë që nuk fshihet dot mund të përmbyllet në një “skenar amerikan”, krijuar në paradhomën e tij.

Trembja e mendimit dhe opinionit politik me amerikanët është një lojë e ulët politike, e pavlerë dhe tashmë, edhe e pabesueshme.

Në fakt, do të ishte shumë interesante që qeveria amerikane të dinte se në bordin e një banke private është gruaja kryeministrore dhe se, pas bërjes pjesë të saj në këtë bord, gjërat kanë ndryshuar “mrekullisht”, sikur të ishin prekur nga një dorë magjike!

Mendoni tani sikur, për një çast, zonja e parë e SHBA të ishte anëtare e një bordi bankar. Çfarë stuhie mediatike do të ngrihej! Por, të mos shkojmë kaq larg: le të na sjellë zoti Rama një shembull tjetër kontinental ose jashtë kontinentit të vjetër, ku një zonjë kryeministrore, qoftë edhe aq shumë e aftë dhe e pazëvendësueshme sa zonja Linda Rama, është në Këshillin Drejtues të një banke private, e aq më tepër me rrënjë të fshehura në një parajsë offshore.

Rama që sot shfaq besnikërinë dhe amerikanizmin e tij të skajshëm, jo shumë kohë më parë ka bërë deklarata skandaloze ndaj zgjedhjeve që priteshin në Amerikë. A nuk të kujton kjo Saliun me piruetat e tij anti dhe pro amerikane?

E vërteta është se “amerikanizmi” i qeveritarëve tanë zgjat aq kohë sa zgjat edhe mbështetja ndaj tyre. Sa herë kanë pasur nevojë dhe janë gjendur ngushtë, janë përpjekur që të ngrenë mbi fatin e tyre çadrën amerikane. Kur gjërat nisin e ndërrojnë, kur mendimi kritik përcillet në selinë qendrore të Departamentit të Shtetit, përfaqësuesit e saj na paraqiten si njerëz privatë dhe jo seriozë.

Rama është në fazën kur besueshmëria e tij në institucionet ndërkombëtare është në rënie. Ai, si duket, ka harruar, ose bën sikur harron që,  “Zëri i Amerikës”, i cili, besnikërisht përcjell mendimin dhe qëndrimin e shtetit të tij, është këto ditë më këmbëngulësi në zbulimin e skandalit të Unazës, duke shkuar deri thellë, në rrënjët e qeverisë dhe në kupolën e saj. Ka mbetur pa shkuar deri tek emri i Ramës, i cili, edhe pse i thënë përmes rreshtave, është i kuptuar.

Por, ka disa pyetje, të cila gazetari i Tv Klan (televizion të cilin Rama dikur na e demonizonte kurse sot i kalon gjithë darkat ose në studiot e tij të transmetimit ose në restorantin privat të pronarit) nuk i bëri. Ose ishte bërë hesapi të mos bëheshin.

Në emër të transparencës që ka premtuar dhe detyrimeve ligjore dhe morale ndaj votuesve të tij që janë pjesa më e ndershme dhe më e vuajtur e shoqërisë shqiptare duam që zoti Rama të shpjegojë:

E para, si mund të paguhet gruaja e kryeministrit nga pronarë të fshehur në parajsat offshore? A e di zonja e kryeministrit nga vijnë këto fonde të pagjurmueshme? Cilët janë punëdhënësit e saj të padukshëm? E nëse janë ta zemë, terroristë apo mbështetës të terrorizmit?

E dyta, zoti Rama tha në intervistë që një pjesë e medieve e kanë “politike” dhe një pjesë tjetër  presin “shpërblim”.

Politike se raporton një konflikt interesi me foto dhe dokumentacionin mbështetës? Ku është “politika” këtu? Është krejt normale që media të kërkojë transparencë, ç’lidhje ka kjo me politikën?

Shpërblime? Nëse kryeministri ka info të tilla përse nuk bën transparencën e këtyre shpërblimeve? Përderisa i përmend pa teklif, do të thotë që e njeh si praktikë. Pra ose të kanë kërkuar dhe ke refuzuar, ose ti vetë ke “shpërblyer” media dhe flet për “politikë” në rastet kur nuk ua gjen dot anën.

Njerëzit normalë të këtij vendi duan të dinë këto përgjigje nga zoti Rama dhe jo se çfarë mendon – në retorikën e tij – qeveria amerikane, e cila, ashtu siç ka ndodhur, shprehet qartësisht dhe pa pasur nevojë për përkthimin e dobët kryeministror.

DITA

January 13, 2019 00:35
Komento

119 Komente

 1. Kapo January 13, 01:04

  PERVEC GENJESHTRAVE ME.”AMERIKANÈ”

  Me të vetmen aftësi reale që i ka mbetur, atë të një aktori të mirë që duhet të nxjerrë në skenë një personazh të ngjizur keq, Edi Rama hodhi një ide të re në paraqitjen e tij përballë Arian Çanit.

  Ai drejtoi vështrimin nga kamera, bëri një pauzë të gjatë, simuloi një vuajtje që i buronte nga përbrenda dhe iu drejtua publikut gjithë dhimbje: “Jini të kujdesshëm, se nuk e kanë me mua, por me ju”.

  Shigjetimi ishte për Ilir Metën që nuk dekretoi për ministër të Jashtëm, Gent Cakajn dhe për të gjithë ata që e kanë mbështetur këtë akt.

  Sipas kryeministrit, i tërë ky grupim, i shtrirë nga Tirana në Prishtinë, nxitet nga ndjenja e errët e xhelozisë për të rinjtë, nga armiqësia për modelin e tyre të panjollë dhe të pamëkatshëm, nga mbrapshtësia për të mos i lënë të afrohen të dy pjesët e mëdha të kombit.

  Pasi renditi këto argumenta, shefi i qeverisë u kthye sërish nga kamera për t’i folur publikut: “Unë jam këtu për t’iu mbrojtur nga kjo lukuni që kërkon të marrë peng të ardhmen tuaj”.

  Rasti i Gent Cakës është simboli i kësaj aradhe, ndoshta ekspertësh të rinj, të shkolluar, por që nuk kanë lidhje as me meritokracinë e ngjitjes në politikë, as me karrierën brenda partisë që i mandaton dhe as me shqiptarët, të cilëve ua kanë kërkuar votën të tjera personazhe.

  Pra, në kuptimin shoqëror dhe politik, katapultimi i Gent Cakës dhe ministrave të ngjashëm si ai, mbetet i papranueshëm.

  Ndryshe nga sa thotë Rama, ai nuk është një garanci për të ardhme më të mirë dhe më demokratike për shqiptarët, por rrëshqitja drejt një pushteti personal, të ngjashëm me atë të “vëllait Erdogan” apo të princit trashigimtar të Arabisë Saudite, Mohammed ben Salmane Al Saoud.

  Në asnjë model të mirfilltë vendi demokratik, askund, nuk mund të ekzistojë një kabinet me kaq figura të panjohura dhe pa pikë lidhje me partinë që ka në duar pushtetin.

  Në asnjë sistem perëndimor nuk gjenden kaq ministra të patestuar përmes votës së qytetarëve.

  Vërtet Edi Rama në shfaqjen me tepsi në dorë në verën e 2017, u kërkoi shqiptarëve i vetëm pushtetin, por kjo kërkesë kishte të bënte me shkëputjen nga aleatët politikë dhe aspak me një mandat të pakufishëm për të bërë ç’ti donte qejfi.

  Në këtë kuptim, ndryshe nga sa u thotë shikuesve me sy të ngulur nga kamera, ata po i tradhëton ai vetë. Ai po bëhet pengesë për një sistem të hapur, me rregulla loje, ku vlera e votimit e ul voluntarizmin individual.

  Me Gent Cakajn dhe me shumë të singjashmit e tij në kabinet, ai kaloi çdo limit të delegimit të pushtetit në duart e veta. Prandaj edhe për këtë i duhej thënë ndal me të gjitha mjetet ligjore apo ekstra ligjore qofshin ato.

  Reply to this comment
  • Bureto January 13, 09:18

   Mos vallë, komenti i @Kapo, i nxjerrë nga shkrimi i djeshëm i Andi Bushatit te Tema, u bë për të na kujtuar edhe një herë se ky bushati i vockël është nipi i Hysni Kapos së madh?!…Dikush mund të thotë se ç’rëndësi ka kjo, por jo, se ka shumë. E lemë mënjanë Kapon e madh, por të mos harrojmë Berishën, mjekun e tij personal, shumë i besuar, aq sa të hyje në dhomën e Kapos, në spital në Paris, sado i madh të ishe në pozitë, do duhej të merrje leje nga “brigadieri” nofka e Berishës, në prehërin e të cilët është përkundur edhe bushati i vogël. A nuk të bën të dyshosh kjo se, kokolepsja e interesave klanore të trashëguara nga skutat e errëta të regjimit të gjyshit të Bushatit, i ka rrënjët thellë në ato interesa, ku hera herës lipset të dalin në sipërfaqe me këto lloj shërbimesh??!!

   Reply to this comment
   • Bert Çumçakëzi January 13, 11:54

    Ndryshe nga koha para se trojani kryeasocial të bëhej trashgimtar i paraprogramuar i një froni aq të përdhosur dhe aq të menderosur “kryemisëror” (ju lutem mos e ngatarroni me fjalën “kryemizor”, okay?), ai e ka bëre tashmë zakon t’u drejtohet publikut, jo me ato shkrimet e tij të dikurshme, por përmes emisioneve të shplara televizive.

    Ndërsa aso kohe kryeasociali u drejtohej përmes gazetave mëngjarashe publikut me sulme të forta dhe të njëpasnjëshme anti-berishjane dhe i përmbyllte shkrimet me trushplarje të tilla si “Me respekt të thellë” apo “I juaji” e tërci e verci, sot ky hipokrit nuk e ka për gjë të t’u japë urdhra, t’u lusë menderen, apo ndoshta-ndoshta bile dhe t’u ulet si fakir-fukara në gjunjë bythëshiturve të mediave çano-karjane, për t’u bërë tek ta protagonist… kazanesh.

    Të kërkosh nga njëra anë të bëhesh pjestar i një emisioni qyfyrexhinjsh, ku ndër të ftuarit e shumtë kanë qënë lloj-lloj hajdarësh dru me pre dhe lloj-lloj tarallakesh me tanga, dhe nga ana tjetër të pretendosh me mjaft dyshim në vetvete, se me një prezencë të tillë, do të mund të bëhesh sado pak i besueshëm për qytetarin e mirëinformuar dhe të vëmendshëm, kjo është sa qesharake po aq dhe kontradiktore.

    Shfaqjet e pseudo-politikanëve në emisione me “jo e lagu, jo s’e lagu” janë thjeshët marifete të lira zhurmuesish, aktrime të dobta pinokërish, dhe sforcime të pashpresa kllounësh dështakë, qëllimi kryesor i të cilëve është pastrimi i surratit prej njollave të mbetura keqazi prej makiazhit.

    Këto lloj shfaqjesh janë thjeshtë aktrime të lira (nga ato të lirat fare-fare, okay?), të cilat s’kanë të bëjnë aspak, as me të bërit politikë dobiprurëse, dhe as me të bërit debat konstruktiv, për të fituar prej tij në publik qoftë dhe minimumin e kredibilitetit. Përkundrazi! Rezultat i daljes me hir dhe pahir para ekranit, dhe i tentativave të tilla të pashpresa kanë më tepër efekte negative, gjë që pasqyrohet qartë si nga qëndrimi dhe reagimi i pëlqyeshëm i gazetarisë çojnë detyrimisht në konkluzionet e lartpërmendura.

    Pa qënë e nevojshme të gërmohet në të thella, për cilindo që ka të paktën dy gram tru, do të tingëllonte sa absurde po aq dhe e pabesueshme, nëse dikush nga politikanët e lartë të një cfaredo lloj shteti, qoftë ky dhe nga ata të vetëquajtur demokratikë, do të pretendonte dhe të mundohej me hir dhe pahir t’i mbushte mendjet publikut, se gruaja e tij, e katërta apo e pesta kjo s’ka shumë rëndësi, na qënkërka medemek aq “profesioniste”, sa është thirrur pa një pa dy prej një banke private (!!!), për të qënë brenda saj “anëtare e thjeshtë” e këshillit të saj drejtues. Pikë! Me kaq, miku u zgërlaq…

    PS*: Një si biçim këngëtare e ftuar dikur në emisionin “Zonë e Q*rë” ka pohuar me naivitetin e një trushkuluri si puna e këtij bythretos këtu lart, se gojorja nuk përbën tradhëti.

    * Jo çeta e dyshimtë me të njëjtat iniciale, por postskriptum

    Reply to this comment
   • 300 euroshit ne veprim - Hani m.t sa te ngopeni me rrnat tuaja January 13, 20:11

    Vazhdojne komentet e 300 eurosheve. Pirdhni, pirdhni se ju ben mire; ju liron zorret. Genjeshtrat tuaja nuk i ha me njeri. Vazhdoni mashtroni ju esadista dhe sllavo-grekoqire ne cdo portal. Linda eshte nje profesioniste qe mund te punoje ku i do qejfi ne privat si cdo qytetar i Shqiperise. Banka Amerikane i ka letrat dhe nese keni fakte cojini ne gjykate.

    Reply to this comment
  • Kelmendi January 13, 11:54

   Kush tha qe mezi shtyhet dita ne Tirane? Keni degjuar per konkursin se kush i do me shume ‘amerikanet’?

   Reply to this comment
   • Eleonora January 13, 16:24

    Perdhunimi i Shwiperise ka qe ne 1912
    Rama thjesht ka viju traditen
    Ngaqe ngjalli m shume shprese, zhgenjimi eshte me i madh
    Po n thelb asgje nuk ka ndryshuar

    Reply to this comment
  • adri January 14, 07:41

   Populli duhet te ngrihet dhe shk…..je cfare i permban pragu edi rames.
   Edi rama nuk qeveris dot me.
   Ky qelbesire mashtrues idiot i korruptuar ka blere gjithken. Per socialistet qe e votuan thoshte qe ps ja nuk eshte zyre punesimi, por nga ana tjeter pune per Ridvan Bode hajdutin paska patur , per Majlinda Bregun paska patur per Jozefinen paska patur, tendera per militantet e pd se paska patur. Nga ana tjeter jep 40 milione euro per dy kilometer rruge nje firme fantazme. Burgu eshte me e pakta qe duhet ti jape populli shqipetar edi rames.

   Studentet po e shkermoqin kete funderrine se po e ze haku i njerezve te ndershem qe besuan tek ai dhe sot jane pa buke e pa pune.

   Ptu… qelbesire .

   Reply to this comment
   • Vehbiu January 14, 16:19

    @adri
    Do te shkerdhejme ty nga trute njehere o larve e ndyre blogu qe derdh gjithe perroin psiqik te nje halucinanti. Je i peshtire dhe i neveritshem. Fare muti.

    Reply to this comment
    • I majti. January 15, 08:45

     Ti o Vehbi je farë muti. Tradhtar, plehrë e të kaluarës. Hapi sytë o injorant. Po të vidhet e ardhmja e vëndit tënd para syve. Po zhytet populli në borxhe, i gjithi po punon të paguajë tenderat korruptive. Kilometra rrugë fushe me 16 milion euro kosto. Po nafta more nafta. Po partinë socialiste që po e shkatërron. Në litar Romi dhe e gjithë fara e tyre pseudo komuniste.

     Reply to this comment
   • ta theme dhe une nje llaf January 15, 10:02

    o andri, studentet te kene kujdes se buxheti qeverise eshte shume i ulet dhe nuk ka mundesi per te ushqyer femijet qe do na lindin ne Jal apo rrugeve e konvikteve te Tiranes, he te lutem. Jepu ndonje porosi meqense te degjonjne ty dhe ATA.

    Reply to this comment
  • Epiriiiii January 14, 09:03

   1 gje Smorem vesh. Ku eshhte Korrupsioni i Lindes dhe ABI Bank keto. Mos vall Linda Rama i ka kerkuar 3% per Sukses te Garantuar ABI bankes si Argita Berisha dikur….. ato thjesht sepse eshte e Regjistruar ne Parajse Fiskale po goditet…. ateher beni Presion qe Parlamenti te nxieri ligj si ne Serbi, Kompanite e Regjistruara ne Parajsat Fiskale dhe qe su njihen Pronaret Ndalohet Reptesisht te “Investojne” ne Shqiperi. Kjo do te ishte me e Ndereshme dhe jo hamendesimet tuaja

   Reply to this comment
 2. Babaramo SHURRAQI i LSI PLAÇKITJES January 13, 01:19

  GAZETA DITA është GJENIALE dhe më e PAVARURA ! SUPER SHKRIM dhe SUPER ANALIZË Kundër HAJDUTËRISÈ së PSsë , PDsë , LSIsè (LesheLisè) etj etj !!!! RESPEKTE pafund për GAZETÈN DITA , që po ju BJE KOKËS gjithè HAJDUTÈVE , MASHTRUESVE dhe PLAÇKITËSVE të POPULLIT SHQIPTAR. VDEKJE VDEKJE VDEKJE e gjithë kêtyre FUNDÈRRINAVE dhe FEKALEVE POLITIKANË që e kanë RRJEPUR dhe ZHVATUR SHQIPËRINË këto 28 VJET ! ! ! ! !

  Reply to this comment
  • N.VJOSA January 13, 10:06

   DITA, jeni ulur pranë
   Me Salinë në një Sahan,
   Në një lojë me zabërhanë,
   Lojën ” me amerikanë”…!
   ***
   DITA , t’Vertetën na thoni
   Na e thoni po te doni
   Pse u futet në ket’ Ballo?
   U ka shkelë Rama ne kallo?!…
   ***
   Ju lexova me vëmendje
   Shkrimi ka vetem hamëndje
   Kush ka sy e kush ka vesh
   Ju kupton se tirrni lesh…
   ***
   N’USA-n e Demokracisë,
   Jo ne Banke te Shqiperise
   Por ne Banken Boterore
   Do drejtoje një e Shtepisë…
   ***
   Do drejtojë nje e shtepisë
   E të parit t’Qeverisë
   Dhe s’flitet per korrupsion
   O DITA, a më dëgjon?!…
   ***
   Mos degjoni c’ thotë Saliu
   Dhe rradakja e nje Kokëlope
   Se e kane nje hall koke
   Ndaj flasin per Iso Tope…!
   ***
   Ku e lamë e ku na mbeti,
   Vaj Vatani, mjere mileti…
   Prapa ketij muhabeti
   Fshihet Mafja dhe jo shteti…!

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN January 13, 12:58

    marrsh nga ditët tona o udhëheqësi inë, tu bëftë dita njëmijë o udhëheqësi inë, rëntë një vetëtimë në kohë me diell, e zëntë Net mavrinë, po jo ty o udhëheqësi inë

    çdo Rama që përgjigjet o Net mavria,
    DITA akuzon ABI-n dhe Lindën o Net mavria, pse nuk del Zzzzzzzzonja e parë dhe gruaja e 14 e udhëheqësit ,o Net biografia ?
    Çdo udhëheqësi te Çani o Net mavria, o skuadra e idiotëve të dobishëm !!?

    Reply to this comment
    • TeleTubbies January 13, 14:22

     Fajin e ka xha Saliuuuuuuu

     Aaaa jo kshu e nerumja sorrë e zezë,
     Net gërdallës në qaf kot mos m’i bjer.
     Ne forum ai është me mision anti-Sali,
     E jo për të debatuar seriozisht me nder.

     Aaaa kshu nuk bon e parrrrrrumja vërë,
     Me Net gërdallën mos ha më kot inat,
     Kush “ramatriçes” me llapë ja mëshon,
     Ai s’është komentues, por handikapat.

     Dikur një debat të rjedhurish ka patur,
     Jo kush është palikari dhe kush polikari,
     Net gërdallat dhe pse e dinë që kjo bën mu,
     Epitetin do ja ngjisin po prapë “shpellarit”.

     Reply to this comment
     • PSE ?! January 13, 17:57

      Ore , po çfar plehrash jini…, po kritikojë kush Sali Serb bajraktarin , bile edhe në se i ke provat me okë , të vërsulen si qenë të tërbuar shpellarët primitvë ?! Pse nuk përdorni edhe ju k/argumentat tuaja , për të provuar se ai bandit , sivëllama e Esat serb Toptanit , nuk është edhe aq kriminel , sa e bëjnë faktet dhe mali me prova ? Vetëm kështu mund të binden njerëzit , të kenë respekt për ju dhe fjalët tuaja dhe jo me sllogane e me përbaltje !

    • N.V. January 13, 14:26

     Black,
     Prapë të shpërtheu Prroi psiqik dhe Kanali i ujrave…
     të zeza,
     moj bejlereshë , që ke shkuar për lesh?!…
     Kesaj radhe mu dukërke keq fare…
     Por fare,fare, moj zagare.
     Na thave sytë…gjithë keto kohë…
     Se motin e kemi me llohë…
     Nejse, rrofsh që u duke,
     se na ka ikur dhe humori ,
     ne keto dite te vrejtura
     Janari e Dhjetori…

     Reply to this comment
   • mirel January 13, 15:04

    Kush o eshte ulur prane me Saline pervec Edi Rames? Prane Mitatit, prane Bashkim Ulajt, prane Caymanit ku dhe Berisha ka leket e tij, dhe sa me larg popullit te cilit po ja rrjep dhe xhepat per qerane qe paguan duke e nenshtruar te paguajne PPPte e Ramutit qe dhe dje FMN e paraljmeroi demin e madh ekonomik, vesh te cilin Rama e ka te mbyllur, se ekonomine e tij e ka rregulluar.
    E ka zili dhe Juventusi apo jo? Na ka zili dhe Italia, ndersa kur ishim me Salon na kishte zili Gjermania

    Reply to this comment
   • NSA January 13, 16:01

    Austriaku Fate Velaj, aka N. Vjosa. I rekomanduar nga Swoboda ne aleancen e sum……irave neokone, mos te shkoj me tej se i di vet ai. Mos mendo se njerezit jane budallenj, Fate. Dhe ben mire mos te komentosh ketu qe te lash m…tin me shurre. Te paskan vene barre te rende te mbrosh vellain tend ER nga aleanca e neokoneve. Ju njohim shume mire se cfare jeni e cfare perfaqesoni. Mbajeni per ne parlament “moralin”, jo ketu.

    Reply to this comment
    • N.V. January 13, 17:44

     NSA,
     Ti or mik i ngaterroke librat keq.
     Une jam N.Vjosa, nuk kam asnje lidhje me Fate Deputetin.
     Kjo verifikohet lehtë. Edhe keta te redaksise se Dita-s me njohin, prandaj mos fantazo se nuk të nderon.
     Per Faten kam degjuar dhe kam respekt.Nuk e kuptoj ku do te dalësh me keto provokimet e tua…

     Reply to this comment
 3. artur b. January 13, 01:20

  ore c’patet me Ramen ju? e keni mbeshtetur fort dhe papritur ,krak, ju kthyet kunder me gjithe baterite. Mos eshte bere gje ai Burimi antar bordi ?
  Na beni ca transparence….

  Reply to this comment
 4. mirel January 13, 01:35

  Sot nuk dua te bej koment per Ramen, por per Diten:
  Ju pergezoj!!

  Reply to this comment
 5. mirel January 13, 01:36

  Ok
  Nuk rri dot pa e bere nje koment per Ramiun: kesaj fotos I mungojne vetem dy brire, dhe nje pelerine e kuqe. Mavi me mire.

  Reply to this comment
 6. mirel January 13, 01:38

  Dhe nje koment tjeter per audience
  Shikojuani fytyrat e ngrira nga pas shpine se Rames: Pa shprehje. Rigor mortis ne live tv

  Reply to this comment
  • Shpata e Aliut dhe gjuha e Salihut January 13, 21:54

   Mirel shiteshe si i parimeve por qenke te Meta te ky far dyzet këmbëshi që kur shijoi privilegjet e pushtetit me të tjerë si vetë organizuan fraksion nga Ps të bindur se Berisha do ju ofron copë pushteti të pranon bashkë qeverisje me njeriun që solli vendin në tragjedi mbas tragjedie për interesa private dhe të luash kombëtarin a nacionalistin tmerri vërtetë

   Reply to this comment
   • mirel January 14, 21:54

    Cfare thua o budalla? Kush e beri Meten President, une apo Ramiu?
    I ke pare gje lajmet ketu e ca vjet perpara?

    Reply to this comment
  • enter"" January 15, 23:07

   Vetem nje idiot si ju Mirel mund te bente nje komentim te tille

   Reply to this comment
 7. made in usa e vertete, jo e firmave fallco January 13, 02:06

  Ne kohen e Made in Berisha , sistemi bankar funksionoj dhe bankat e nivelit te dyte luajten rol shume te rendesishem me kredite qe dhane .

  Por Made in Berisha dhe Made in Meta , se bashku me grupin e oligarkeve qe krijuan , vodhen , plackiten dhe zaptuan gjithe shqiperine, madje babzia dhe injoranca arriti kulmin kur donte te privatizonte pallatin e madh te kultures te kryeqytetit se bashku me A.Frangajn dhe S.Manen

  Made in Rama , qe populli e votoj per te zhdukur praktikat e Berishes dhe te Metes , si frikacak u gjunezua dhe u perul shume shpejt, si nje njeri i babzitur per para
  Ky jo vetem qe i superfuqizoi keta oligark, por pervec tenderave pa konkurenc dhe dokumentave te fallsifikuara , po i fal ketyre njerezve sistemin bankar te shqiperise, nga ku eshte edhe vet teresisht i perfshire.
  Sot sistemi bankar eshte i falimentuar dhe fatkeqesisht ne dore te disa aventurierve injorant

  Reply to this comment
 8. Bill Clinton January 13, 03:02

  Jeni Fantastikè dhe Fenomenalë Gazeta DITA ,sepse po ju Nxini Jetën KRYEHAJDUTËVE të të gjitha Partive BANDITE AntiShqiptare të kètyre 28 Viteve Maskarallik !!!! GAZETA DITA është me POPULLIN SHQIPTAR dhe ju ka hapur LUFTÈ FRONTALE gjithë DOBIÇAVE HAJDUTË të ShkèrLLatoKracisë PROSTITUTË 28 Vjeçare ! ! Ju FALENDEROJ GAZETA DITA , dhe mos u ndalni duke ju Çjerrë Maskën Prostitutave të PSsë , PDsè dhe LSIsë HAJDUTÈRISË

  Reply to this comment
 9. Usa January 13, 03:37

  Ore hajvaner, e kuptoni hajvanllekun tuaj kur zhgarravisni ne gazete-halene tuaj?!
  Cfare i keni gjetur Rames more kokethare? Punon Rama per banken apo e shoqja?
  Po na habitet fare more lugeter… Trumpi vajzen do ta kete presidenten e Bankes Boterore pas pak ditesh dhe ne USA asnje person nuk eshte ngritur te shkruaje traplkeqe si tuajat!! E kuptoni qe marksizmi dhe turqilleku i Bedri Islamit ka falumentuar apo akoma me proletariat kerkoni te genjeni njerzit?! Lavjeres te bolshevikeve jeni bere.

  Reply to this comment
  • intelektuali January 13, 09:42

   O Usa nga Tropoja,

   Po meso te shkruash inicialet e Amerikes o BOLE budallaqe, sepse po shkruajte ne SHBA fjalen “Usa”, agjentet federale te kapin per bythe dhe te cojne ne “Guantanamo Prison” ne Kube, tek terroristet e rrezikeshem te Botes qe SHBA i ban te lidhur me zinxhire si kafshe prehistorike qe t’i kete nen kontroll.

   PER CILEN VAJZE TE PRESIDENTIT TRUMP E KE FJALEN TI O BOLE BUDALLAQE?

   sepse:

   Presidenti Trump ka dy vajza dhe asnjera nga ato nuk eshte propozuar te behet si Presidente e BB – Bankës Botërore ( WBG ) qe eshte themeluar ne vitin 1946 dhe qe filloi nga operacionet financiare te saj më 25 qershor 1946, duke miratuar huanë e parë më 9 maj 1947, ne vleften me 250 milionë dollarë për Francë për rindërtimin e pasluftës ne baze te Planit Marshall, në terma realë kredia më e madhe e lëshuar nga Banka Boterore deri më sot. Edhe po te jete ashtu sic thua ti o BOLE ligji amerikan thote:

   “Presidenti i Bankës Boterore ështe gjithmonë një qytetar amerikan i emëruar nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara, qe eshte aksionari më i madh në bankë. I propozuari është subjekt i konfirmimit nga Bordi i Guvernatorëve, për të shërbyer për një mandat pesëvjeçar, të rinovueshem.”

   Presidenti aktual

   Më 16 prill 2012, Banka Botërore njoftoi se Jim Yong Kim do të ishte presidenti i saj i ardhshëm. Kim mori detyrën më 1 korrik 2012. Kim njoftoi se do të largohet nga posti i tij më 1 shkurt 2019.

   KUSH TE KA FRYRE TY NE VESH SE NJE NGA GOCAT E TRUMPIT DO TE BEHET PRESIDENTE E BB?

   pastaj:

   Banken LAVATRICE te lindes “ABI” te regjistruar ne Ishijt Kajmane ku lan e shpelan paret Mafia ndderkombetare krahason ti more edepsez i ndyre me Banken Boterore qe ndihmon gjithe Boten, perfshire ketu edhe Shqypnine enveriste?

   dhe:

   Familja Trump eshte nje familje miliarderesh amerikane dhe goca e madhe e Presidentit Trump, Ivanka apo zonja Kushner ka drejtuar me sukses biznesin familjar te miliarderit Donald Trump dhe jo rastesisht Presidenti i SHBA e emeroi si keshilltare prane tij, pa patur kurfare konflikti interesi dhe asnje media amerikane apo e huaj nuk e ka akuzuar Ivanken apo zonjen Kushner deri tani per kurgje.

   PO GOCEN E TRUMPIT ME KATUNAREN PREJ TIRONE TE eDVINIT KRAHASON TI O BOLE?

   Qe mashtruesi mafioz George Soros e hodhi me parashyte ne sistemin shqyptar bankar vetem per te vjedhur dhe pastruar parate e droges? Po enveristin fanatik Bedri Islami shan ti more mavri dhe ke akuzon ti o BOLE per bolshevizem si Enveri do kohe me pare?

   Pty race e keqe enveristes qe nuk ha pyka llogjike!

   Reply to this comment
   • NASTRADIN ORE KOKËLOQE January 13, 10:44

    Nastradin, ore kokëloqe,
    U plake e nuk u poqe
    Dhe nga mendja mbete Koqe
    Nga shpifjet dorë nuk hoqe….!

    Reply to this comment
   • Usa January 13, 14:39

    Intelektualeshi, Tropojen ja kam lene plakes tate te bente mesimore ne kohe te xhaxhit dhe ajo ka pjelle nje si ty me sekretarin e byrose te Vicidolit.
    Lexo me shume o injorant dhe meso se cfare eshte propozuar per Ivanken. Si idjot qe je, duket se verem gazetat maoiste te Kines lexon ti.
    Shko e pi ndonje peepee tani ne vend te aranxhatave. Lyf.

    Reply to this comment
   • Usa January 13, 14:39

    Intelektualeshi, Tropojen ja kam lene plakes tate te bente mesimore ne kohe te xhaxhit dhe ajo ka pjelle nje si ty me sekretarin e byrose te Vicidolit.
    Lexo me shume o injorant dhe meso se cfare eshte propozuar per Ivanken. Si idjot qe je, duket se verem gazetat maoiste te Kines lexon ti.
    Shko e pi ndonje peepee tani ne vend te aranxhatave. Lyf. Na myten katnaret.

    Reply to this comment
    • mirel January 13, 16:44

     Hajde Rilindas hajde, per koken tende e te sateme ja keni kaluar Vicidolit.
     Njeri thote kokepalare tjetri katnare. Ajo qe eshte propozuar per Ivanken eshte Corporate America, qe skllaverojne boten e trete
     .Dhe PiSat shqiptare e thone me ze te larte qe duan te kopjojne modelin e punetoreve kineze e indoneziane qe punojne me 10 cent ne dite per Ivanka Tramin.
     Si puna e “katnareve” te Gerdecit

     Reply to this comment
     • Usa January 14, 00:39

      Cuni Stalinit aka Mirel, pse pjerdh kaq shume ti idiot?!

   • Usa January 13, 23:57

    Karo intelektual, ja ku e ke nje link qe te shohesh me syte e tu qe Ivanka po shkon per krrun e World Bank o katnar bole. Ik futi nje blow job Trapit te qetesohesh se je me PMS nuk gamisesh dot.
    https://www.independent.co.uk/news/world/americas/ivanka-trump-world-bank-chief-head-successor-a8724371.html

    Reply to this comment
 10. demo January 13, 04:57

  Shko or Rame tani,merr ca muxhahidine te tjere,ca Guantanamo,ca ISISA,qe te rregullosh biografine me Ameriken.Kane mbetur me plehra kimike andej nga Asadi?Se keshtu beni ju.Mbuloni mutin me shurre.Prandaj po jua rras greku varrezat gjer ne Tufine dhe kufirin ne Himera.

  Reply to this comment
 11. Kris 1 January 13, 05:00

  Mos u ndalni.

  Reply to this comment
 12. Juli January 13, 06:55

  Kisha një pyetje për Redaktori e Ditës .
  -A mund të komentosh artikullin e Meros tek Tema për këtë çështje????

  Reply to this comment
  • Maje mrena January 13, 12:45

   Nje pergjigje qytetare per kete qimexunkthen ketu lart.

   DITA, qe thua ti qe s’thua asgje, nuk eshte aty per t’u bere komente te tjereve, por per te pregatitur dhe per t’u vene ne dispozicion lexuesve shkrime nga me seriozet. Ajo pacavurja qe permende zotrote nuk eshte gazete, por lecke eshte per te llustruar kepucet e tutorit tend dhe te Mjeros bashke.

   Reply to this comment
   • Ueee tifozat January 13, 18:06

    Ore ju qe shani Diten
    Shifni mos ju ka levizur Rama nga istikami se kta n rregull jane.
    Hajdut u kan then atyre qe ishin, hajdute edhe ketyre.
    Ka ndonje nga ju qe dyshon se jane hajdute te gjithe nga Saliu Te Ramiu?

    Reply to this comment
 13. intelektuali January 13, 08:23

  Pas intelektualit edhe gazeta DITA doli e vetme me nje editoriale per Banken LAVATRICE te Lindes per pastrimin dhe riciklimin e parave te droges qe prodhon papushim Edvini per te shkaterruar Imperializmin si ne Kohen e Qepes te Enverit, sepse helbete nje Kryeminister me baba kriminel dhe vrastar gjakatar te Enverit qe ka firmosur a e kuptoni sa e frikshme eshte kjo, ne vitin 1988 varjen ne litar te nje disisdenti antikomunist, poet shqyptar vetem sepse donte te shkonte te shikonte nenen e tij ne prag te vdekjes, dhe per kete Partia e denoi me vdekje dhe Kristaq Rama firmosi varjen e tij ne litar sikur te ishte nje zog pule dhe e gjithe kjo histori e llahtarshme gjakatare vetem nje vit perpara se te binte Muri i Berlinit,

  prandaj:

  CFARE MUND TE PRISNI JU O GAZETA DITA ME NJE KRYEMINISTER QE E KA BABANE KRIMINEL DALLKAUK DHE VRASTAR GJAKATAR TE ENVERIT?

  Si mund te drejtoje qeverine shqyptare qe po kerkon t’i bashkohet BE-se nje njeri i tille qe nuk ka kerkuar falje per krimet monstruoze te babait te tij, nga kendveshtrimi i moralit qytetar minimal per nje drejtesi demoratike?

  A MUND TE PRESESH NGA UJKU QE TE BEHET DELE?

  prandaj:

  Te gjitha qe shkruhen ne kete editoriale e kane nje zanafille qe vjen nga kujtimet kur Enveri vrau Nako Spirun si ARMIK te Jugosllavise Komuniste te Titos dhe kur u prish me Titon, vrau Koci Xoxhen si ARMIK i sovjetikeve dhe kur u prish me BRSS masakroi Liri Belishoven dhe te gjitha keto krime i kreu pasi kishte likuiduar si nje Kulceder e vertete intelektualet properendimore duke i fajesuar me propagande staliniste si fashiste, balliste, zogiste antikomuniste, sic ka mbetur deri ne ditet tona.

  Megjithate me behet qefi qe gazeta DITA ka perdorur shkrimet e intelektualit per Mafien e Kuqe me Pushtet qe perdor te njejtat parrulla si ato te Enverit do kohe me pare dhe akoma me shume me behet qefi dhe gjej rastin te pershendes faktin qe Presidenti i Shqypnise Ilir Meta, i zgjedhur nga Edi Rama dhe Sali Berisha ne terrin e nates, eshte i pari pushtetar qe morri guximin dhe ka akuzuar Edvin Drogen per lincimin dhe masakrimin qe u ka bere Komisareve te Policise ne krye te detyres, Dritan Zagani dhe Emiliano Nuhu,

  SI NE ASNJE VEND TJETER NE BOTE

  Reply to this comment
  • Gerdeci January 13, 10:14

   Ore legen qe fshihesh pas pseudonimit “intelektual” si mund te flasesh per nje te ikur nga kjo bote e aq me keqq per nje njeri qe ka qene model n.q.se e ke njohur ndopak si “intelektuhale ” qe je!I ndjeri K.Rama ishte nder te paktet anetare te KQ qe ruante statukuone e nje njeriu te kultures e nje njeriu te thjeshte!Nuk di se nga i ke marr informacionet or “intelektuhale” e shpresoje qe mos te jesh nga fam.e bishes qe shkerdheu,,shiti e vrau kete vend prej mese 24 vitesh e qe sot nen obrellen e “atyre qe sdinin gje per Gerdecin e tyre “pasi armet “made in albania ” shkonin ne lindjen e mesme per luftera vellavrasese e ketej nga ballkani trafikantet dekoroheshin “burra shteti” dhe “yje ne ngjitje” apo se ke jetua kete kohe o intelektuhale!Per here te pare kjo faqe te eshte afruar mendimeve te tua e nga ku me siguri i nderuari Thano ose e kane izoluar ose ua ka shitur gazeten E.Habilajt ku me keto paçavure kerkon te rrise numrin e leuesve,pasi siç duket ka mbetur vetem “INTELEKTEHALEJA” qe komenton!

   Reply to this comment
   • intelektuali January 13, 12:00

    O Edi Rama, legen je ti dhe jo intelektuali po pse pas Saliut kerkon te fshihesh ti o Kryeminister Mavria?

    PO PRANDAJ E THIRRE BASHKIM ULAJN E SALIUT PER TE VJEDHUR DHE FALLSIFIKUAR SI NE KOHEN E GERDECIT O KRYEMINISTER KUSARI I FONDEVE PUBLIKE?

    prandaj:

    Mos dil si garib ne kete forum te nderuar te gazetes DITA me sharje dhe fyerje halabakesh sic bere nga studiot e CNN per Presidentin Trump me urdher nga MUTI mafioz George Soros,

    por:

    Kerko falje per krimet e babait tend se nuk gjen ne asnje vend te Botes nje Kryeminister me baba kriminel qe ka firmosur ne vitin 1988 varjen ne litar te nje poeti disident antikomunist vetem sepse donte te shkonte te shikonte nenen e tij per here te fundit,

    dhe:

    Degjo intelektualin:

    Mos u be si Enver Hoxha qe e mbushi Shqypnine me Poliagjenta per te mbajtur pushtetin e tij kriminal me cdo kusht si nje pederast makiavelist i perkryer.

    Reply to this comment
  • Usa January 13, 14:47

   Ti qenke me keq se SaliLulBerishBasha. Ti qenke komplet idiot. Mbase do jesh Altin MoterTunel Goxhaj. Vdekte fara juaj e mos i mbifte ne bark femije kurvave tuaja mor mut.

   Reply to this comment
   • intelektuali January 13, 16:16

    Ju a kam thene edhe me pare:

    Saliu VARAKRI i Enverit dhe Lul KAMARIERI i Enverit jane nga familja juaj e perdale e Partise se Punes, dhe pjella origjinale te pederastit te Gjyles, spiuna te Sigurimit te Shtetit, prandaj o BOLE rrugace dhe budallaqe:

    SALIUN DHE LULIN MOS JA NGJIT SI MUTI PAS KEPUCE INTELEKTUALIT

    sepse:

    Eshte nga race tjeter me eduktate perendimore, jo kafshe qe kane dale nga Ferma e Derrave te Enverit kur ky sadist homo gjakatar vrau dhe masakroi intelektualet properendimore per t’i zevendesuar me katunare dru me pre, rrugace dhe gangstere si puna jote.

    Nuk ma tregove gazeten ku shkruan se Ivanka Trump qe ja mesove emerin nga intelektuali eshte emeruar nga Presidenti i SHBA si Presidente e BB,

    ndryshe:

    Ik bej shurren o rrugac halabak dhe meso te pakten te shkruash emerin sakte ne gazeten DITA,

    sepse:

    Dukesh si Usa nga Tropoja.

    Reply to this comment
 14. Xhaa Suloja January 13, 08:39

  Katapultimi i nderuar Kapo tek ne është mënyrë efikase për të futur në drejtimin e këtij vendi njerëz pa përvojë, të papërgjegjshëm dhe dihet tek të rinjtë që janë dhe katapultohen ka vetëm egoizëm, kapadaillëk dhe mendjemadhësi. Nuk po të kundërshtoj por po të kujtoj se kështu është vepruar edhe më parë kur Berisha mori nga rruga Lulin, xhozen, bylykët , bumçit etj. Prandaj politika tek ne është mbushur me kalamaj dhe me shumicë i gjen tek lsi- ja. Dhe rrjedhojë është fakti se ku jemi katandisur.
  Xha suloja

  Reply to this comment
 15. Cou enver te shikosh saliun qe na e solle nga shpellat January 13, 08:57

  O dita qe po beni erresire,nje pyetja kisha une ,kur amerika nuk e dinte ku binte gerdeci pse e paisi shefin e shtabit (te denuar me 5 vjet burg) me vize amerikane(familjarisht) dhe e mban te fshehur……
  Mbas cdo skandali dhe vjedhje fshihen amerikanet dhe perendimoret qe marin pjesen e tyre dhe po te donin keto pjella te korrupsionit i kapnin dhe i denonin amatoret hajdut shqiptar brenda 24 oreve….

  Reply to this comment
  • intelektuali January 13, 10:14

   SHBA eshte krijuar t’i sherbeje interesave amerikane ne radhe te pare dhe nuk i plas fare kur debile dhe dallkauke te fiseve fanatike besnike ndaj BOSIT komunist duan te vjedhin parate e tyre, aq me teper kur ne krye te SHBA vjen nje President si Bush Junjor Dallkauku qe edhe babai i tij e kundershtoi zgjedhjen e tij ne kete post te larte dhe pervec Gerdecit shqyptar qe sajoi Pentagoni me Condoleezza Rice-n duke financuar me 300 meleon dollaro USD firmen private Saliu&Son qe varrosi te gjalle 26 vete dhe qe do te mbushte Ushtrine Amerikane ne Afganistan, me fisheke te ndryshkur kineze ne kundershtim me ligjin, Bush Junori e vertetoi se ishte nje injorant qe e kishte blere dipllomen me leka ne Yale University in New Haven, Connecticut dhe si i tille per pak sa nuk falimentoi ekonomine e shtetit me te fuqishem ne Bote.

   Kur ne Amerike mberriten Pilgrimet (Pilgrims and Puritans who emigrated from England in the 1620s and 1630s) e pare qe jane edhe stergjysherit e amerikaneve te sotem, te ardhur kryesisht nga Anglia dhe Evropa, ata ishin duke vdekur ne mes te dimrit dhe acarit, por hindianet vendas mikprites i i besuan pa djallezi, i strehuan, i ngrohen dhe u dhane buke dhe uje derisa erdhi prandvera dhe u ngroh koha, atehere evropianet i therren dhe i masakruan duke i grabitur te gjitha pronat, gje e cila shenoi zanafillen e Kombit Amerkan. Me vone Presidenti Washington tha zyrtarisht qe populi amerikan i detyrohet hindianeve vendas me nje falje publike dhe dekretoi “Thanksgiving Day” si nje falje mbarepopullore e amerikaneve ndaj fiseve vendase, qe festohet me lutje edhe ne Kanada dhe Australi.

   Ne kete kend veshtrim, ke te drejte ne vleresimin qe jep per gazeten DITA lidhur me fajin e amerikaneve per tragjedine e Gerdecit, por te mos harrojme se Presidenti shqyptar dhe BABAI i Kombit, Bamir Topi deklaroi se nuk e kishte ditur se ku bie Gerdeci ne harten e Botes dhe se ai si Kreu i shtetit dhe se SHIK-u i tij ja kishin futur me gjume ariu kur firma Saliu&Son per pergatiste BUMJEN me financim nga Pentagoni i Bush Junjorit. Kjo heshtje kriminale e Presidentit shqyptar qe gjithashtu ka mbetur ne heshtje edhe nga Media jone kombetare, por edhe nga Drejtesia jone e pjerdhur i dha guxim Kondolizes se Bushit te mohonte cdo lidhje te administrates se SHBA ne masakren e Gerdecit, megjithese sekretari i ambasades ishte ai, qe kishte dhene kushtrimin i pari per mjesmarrjen e ambasadorit Withers ne aferen mafioze te Gerdecit dhe te fishekeve te ndryshkur kineze per ne Afganistan,

   prandaj:

   Lere shefin e Shtabit te Pergjithshem te Ushtrise se Vdekur shqyptare pa ushtare, sepse firma Saliu&Son i kishte qepur shume kohe me pare gjerat,

   sepse:

   Cou enver:

   Nje fjale e urte shume praktike per kohen qe jetojme thote:

   GOMARIN E NXJERR VETEM I ZOTI NGA BALTA!

   dhe:

   Po te presesh nga Amerika qe te zgjidhe gjerat ne Shqypnine Enveriste, kesaj i thone:

   PRIT GOMAR TE MBIJE BAR!

   Reply to this comment
 16. artdashesi January 13, 09:00

  More amani, ate Alban Degen nga New York, ma ka pare njeri ?

  Reply to this comment
  • Edhe Hoxhe, edhe ateist? January 13, 20:08

   Mos e kishe fjalen zotrote per ate degarin e arratisur si lepur, i cili gjate ushtrimit te njeres prej diktaturave me te egra komuniste qe njohu historia e pasluftes ne Evrope kishte fatin te dergohej ne Kube per takime speciale me te kastruarin Fidel?

   Ncuk, s’e kemi pare!

   Qysh prej festave te krishtlindjes, boleferkuesi i zellshem i diktatoreve ka hup si voji i ullinit… 😉

   Reply to this comment
  • Genti January 13, 21:49

   Alban Dega po furnizon me bebelina Meramet Hilen ne Brooklyn New York. Kane qene shoke te ngushte kur punonin te dy si ushtare te devotshem per ish degen e puneve te brendshme. Para ca kohesh mesova se Hila kishte filluar ta bente ne brekushe nga pleqeria.

   Reply to this comment
 17. mc January 13, 09:56

  Po lajmin e fundit qe vajza e presidentit Trump kandidon per postin me te larte ne krye te bankes boterore e dini….

  Reply to this comment
  • intelektuali January 13, 10:22

   Ja e ke me siper pergjigjen per kete pyetje idiotesh.

   BB TE THEMELUAR NE VITIN 1946 ME SELINE E OKB KRAHASON TI O BOLE EDVINISTE ME “LAVATRICEN” E LINDES QE LAN E SHPELAN PARATE E DROGES TE EDVINIT DHE QE ESHTE REGJISTRUAR NE ISHIJT KAJMANE TE MAFIES NDERKOMBETARE?

   Ore po hani pyka llogjike ju edepsezet enveriste te Edvinit qe po i dilni ne mbrojtje idiote pa kurfare llogjike elementare Kuserise makaber te fondeve publike qe do te thote te Buxhetit te Shtetit nga mafiozet e Edvinit alla Bashkim Ulaj&Lukuni?

   KUR DO TE EVOLUONI JU O KAFSHE PREHISTORIKE TE ENVERIT?

   Reply to this comment
 18. PS + PD + LSI (LesheLi) = HAJDUTËRI dhe BANDA KRIMINALE January 13, 10:04

  Respekt dhe vetëm Respekt per Gazetën DITA, sepse është e vetmja GAZETË në SHQIPËRI që mbron Interesat e POPULLIT SHQIPTAR dhe po ju nxjerrë gjithë të Palarat HAJDUTÈVE të PDsë PSsë LSIsë ! ! ! E vetmja GAZETË nè SHQIPËRI që mbron INTERESAT e KOMBIT . RROFTÈ GAZETA DITA

  Reply to this comment
 19. intelektuali January 13, 10:14

  SHBA eshte krijuar t’i sherbeje interesave amerikane ne radhe te pare dhe nuk i plas fare kur debile dhe dallkauke te fiseve fanatike besnike ndaj BOSIT komunist duan te vjedhin parate e tyre, aq me teper kur ne krye te SHBA vjen nje President si Bush Junjor Dallkauku qe edhe babai i tij e kundershtoi zgjedhjen e tij ne kete post te larte dhe pervec Gerdecit shqyptar qe sajoi Pentagoni me Condoleezza Rice-n duke financuar me 300 meleon dollaro USD firmen private Saliu&Son qe varrosi te gjalle 26 vete dhe qe do te mbushte Ushtrine Amerikane ne Afganistan, me fisheke te ndryshkur kineze ne kundershtim me ligjin, Bush Junori e vertetoi se ishte nje injorant qe e kishte blere dipllomen me leka ne Yale University in New Haven, Connecticut dhe si i tille per pak sa nuk falimentoi ekonomine e shtetit me te fuqishem ne Bote.

  Kur ne Amerike mberriten Pilgrimet (Pilgrims and Puritans who emigrated from England in the 1620s and 1630s) e pare qe jane edhe stergjysherit e amerikaneve te sotem, te ardhur kryesisht nga Anglia dhe Evropa, ata ishin duke vdekur ne mes te dimrit dhe acarit, por hindianet vendas mikprites i i besuan pa djallezi, i strehuan, i ngrohen dhe u dhane buke dhe uje derisa erdhi prandvera dhe u ngroh koha, atehere evropianet i therren dhe i masakruan duke i grabitur te gjitha pronat, gje e cila shenoi zanafillen e Kombit Amerkan. Me vone Presidenti Washington tha zyrtarisht qe populi amerikan i detyrohet hindianeve vendas me nje falje publike dhe dekretoi “Thanksgiving Day” si nje falje mbarepopullore e amerikaneve ndaj fiseve vendase, qe festohet me lutje edhe ne Kanada dhe Australi.

  Ne kete kend veshtrim, ke te drejte ne vleresimin qe jep per gazeten DITA lidhur me fajin e amerikaneve per tragjedine e Gerdecit, por te mos harrojme se Presidenti shqyptar dhe BABAI i Kombit, Bamir Topi deklaroi se nuk e kishte ditur se ku bie Gerdeci ne harten e Botes dhe se ai si Kreu i shtetit dhe se SHIK-u i tij ja kishin futur me gjume ariu kur firma Saliu&Son per pergatiste BUMJEN me financim nga Pentagoni i Bush Junjorit. Kjo heshtje kriminale e Presidentit shqyptar qe gjithashtu ka mbetur ne heshtje edhe nga Media jone kombetare, por edhe nga Drejtesia jone e pjerdhur i dha guxim Kondolizes se Bushit te mohonte cdo lidhje te administrates se SHBA ne masakren e Gerdecit, megjithese sekretari i ambasades ishte ai, qe kishte dhene kushtrimin i pari per mjesmarrjen e ambasadorit Withers ne aferen mafioze te Gerdecit dhe te fishekeve te ndryshkur kineze per ne Afganistan,

  prandaj:

  Lere shefin e Shtabit te Pergjithshem te Ushtrise se Vdekur shqyptare pa ushtare, sepse firma Saliu&Son i kishte qepur shume kohe me pare gjerat,

  sepse:

  Cou enver:

  Nje fjale e urte shume praktike per kohen qe jetojme thote:

  GOMARIN E NXJERR VETEM I ZOTI NGA BALTA!

  dhe:

  Po te presesh nga Amerika qe te zgjidhe gjerat ne Shqypnine Enveriste, kesaj i thone:

  PRIT GOMAR TE MBIJE BAR!

  Reply to this comment
 20. intelektuali January 13, 10:23

  Ja e ke me siper pergjigjen per kete pyetje idiotesh.

  BB TE THEMELUAR NE VITIN 1946 ME SELINE E OKB KRAHASON TI O BOLE EDVINISTE ME “LAVATRICEN” E LINDES QE LAN E SHPELAN PARATE E DROGES TE EDVINIT DHE QE ESHTE REGJISTRUAR NE ISHIJT KAJMANE TE MAFIES NDERKOMBETARE?

  Ore po hani pyka llogjike ju edepsezet enveriste te Edvinit qe po i dilni ne mbrojtje idiote pa kurfare llogjike elementare Kuserise makaber te fondeve publike qe do te thote te Buxhetit te Shtetit nga mafiozet e Edvinit alla Bashkim Ulaj&Lukuni?

  KUR DO TE EVOLUONI JU O KAFSHE PREHISTORIKE TE ENVERIT?

  Reply to this comment
 21. New York BRONX January 13, 10:23

  Ore çfarë krahason Vajzën e TRUMP , ti Budalla me GRATÈ dhe VAJZAT e këtyre BANDITËVE tè Politikës 28 Vjeçare SHQIPTARE !!!!!?!!!!!! Ose ke Rrjedhur nga Mendja , ose je Militant Partie i Rëndomtë !! Në USA të SHKËRDHEJNË të KATËRMBÈDHJETAT , po të kapën duke VJEDHUR dhe ZHVATUR Zyrat e SHTETIT , kurse këtu u kap LIKJA me ZË , FIGURË dhe ta Provoi edhe FBIja , kurse GJYKATA KRIMINALE e PLEPAVE dha “PAFAJËSI” !!!!!!! ARDIAN KUSAR HAJDUT FULLANI Vodhi , GRABITI dhe ZHVATI BANKËN e SHQIPÈRISË , dhe pastaj mori edhe DËMSHPËRBLIM me VENDIM të GJYKATËS së KRIMINELËVE të PLEPAVE të DURRÈSIT !!! USA ka TRANSPARENCË dhe “Po të Kapën , Ta Happen” ( duke VJEDHUR) , Nuk ka Shaka atje !!! Ti hedhin ÇELSAT në DET , për VJEDHJE dhe KORRUPSION Shtetëror !!!!! Kurse këtu PD KRIMI , LSI GRABITJA dhe Edvin KARAGJOZ HAJDUTI kanë bërë NJË MIJË e NJÈ të ZEZA me të VJEDHUR dhe PLAÇKITUR SHQIPÈRINÈ, dhe akoma NUK është Dënuar asnjë BIR KURVE dhe DOBIÇ Ferrash në këto 28 Vjet KleptoKraci

  Reply to this comment
 22. New York BRONX January 13, 10:25

  Ore çfarë krahason Vajzën e TRUMP , ti Budalla me GRATÈ dhe VAJZAT e këtyre BANDITËVE tè Politikës 28 Vjeçare SHQIPTARE !!!!!?!!!!!! Ose ke Rrjedhur nga Mendja , ose je Militant Partie i Rëndomtë !! Në USA të SHKËRDHEJNË të KATËRMBÈDHJETAT , po të kapën duke VJEDHUR dhe ZHVATUR Zyrat e SHTETIT , kurse këtu u kap LIKJA me ZË , FIGURË dhe ta Provoi edhe FBIja , kurse GJYKATA KRIMINALE e PLEPAVE dha “PAFAJËSI” !!!!!!! ARDIAN KUSAR HAJDUT FULLANI Vodhi , GRABITI dhe ZHVATI BANKËN e SHQIPÈRISË , dhe pastaj mori edhe DËMSHPËRBLIM me VENDIM të GJYKATËS së KRIMINELËVE të PLEPAVE të DURRÈSIT !!! USA ka TRANSPARENCË dhe “Po të Kapën , Ta Hapën”( duke VJEDHUR) , Nuk ka Shaka atje !!! Ti hedhin ÇELSAT në DET , për VJEDHJE dhe KORRUPSION Shtetëror !!!!! Kurse këtu PD KRIMI , LSI GRABITJA dhe Edvin KARAGJOZ HAJDUTI kanë bërë NJË MIJË e NJÈ të ZEZA me të VJEDHUR dhe PLAÇKITUR SHQIPÈRINÈ, dhe akoma NUK është Dënuar asnjë BIR KURVE dhe DOBIÇ Ferrash në këto 28 Vjet KleptoKraci

  Reply to this comment
 23. Illyria-Shqiperia January 13, 10:39

  Lamtumire Dita!

  Reply to this comment
 24. Syrja Qarri January 13, 10:48

  Kot lodheni o “Dita”.
  Per kokepalaret e Ripjelljes jo vetem qe fluturon gomari me gjithe kerric por edhe fluturojne mbi shpejtesine e zerit.
  Jemi ne epoken e budallallekut masiv ku te mencurit jane bere si delja e zeze. Kjo eshte Shqiperia e rilindur dhe e pjerdhur sot. E nesermja natyrisht qe do te jete me keq .

  Reply to this comment
 25. NASTRADIN ORE KOKËLOQE January 13, 10:49

  Nastradin, ore kokëloqe,
  U plake e nuk u poqe
  Dhe nga mendja mbete Koqe
  Nga shpifjet dorë nuk hoqe….!
  ————————
  Shiko or Trap , se lajmin e ke ketu tek Dita, nën Okeljon
  Aktualitet
  Trump do tė garojë për postin e kreut te Bankës Boterore…
  12:20, 12 Janar 2019.

  Reply to this comment
  • intelektuali January 13, 11:38

   Ja ta ka kthyer pergjigjen me mire se te gjithe:

   NEW YORK-U NGA BRONX-I

   Cfare te shtoj une i shkreti kur je kaq budalle dhe krahason miliarderen biznesmene, Ivanka Trump, keshilltare ligjosre e Presidentit te SHBA me katunaren prej Tirone te Edvin Droges?

   Reply to this comment
  • intelektuali January 13, 11:39

   Ja ta ka kthyer pergjigjen me mire se te gjithe:

   NEW YORK-U NGA BRONX-I

   Cfare te shtoj une i shkreti kur je kaq budalle dhe krahason miliarderen biznesmene, Ivanka Trump, keshilltare ligjore e Presidentit te SHBA me katunaren prej Tirone te Edvin Droges?

   Reply to this comment
   • Usa January 13, 14:55

    Ore intelektualesh o jajvan i pagdhendur funderrine mocalesh… o bole e qelbur, lighet jane njesoj o kerrme dhe deri tani po kerkoje te na mbushje mendjen se nuk kishte asnje njoftim per vajzen e Trapit. Po lexo mor tru galloshe qe te te hapen syte o kurve pedeiste.

    Reply to this comment
    • intelektuali January 13, 15:09

     He mo BOLE budallaqe tregoje ku ta lexoj, apo thua tek media e George Sorosit qe financoi mafiozen imorale Hillary Clinton me 400 meleon dollaro dhe bedelin e tij ne Shqypni, Edvin Drogen me 200 milion dollaro per te denigruar Presidentin Amerikan Trump, po edhe sikur te jete keshtu, ku eshte problemi kur ligji ja lejon kete propozim?

     sepse:

     Cili ligj e lejoi Edi Ramen dhe Ministrin e tij Damlla Gjiknurin te licensonte hajdutin Bashkim Ulaj te fallsifikonte dokumenta dhe vula dhe te vidhte identitetin e nje firme prestigjoze amerikane ne SHBA per te fituar tendera qindramilioneshe ne Shqypni?

     PO BANKEN BOTERORE ME LAVATRICEN E LINDES KRAHASON TI O BOLE INJORANTE?

     Reply to this comment
     • Usa January 13, 15:50

      Hajvan inteleleshi, hap dhe lexo gazetat e pardheshme ne USA mor sumcpuar dhe do mesosh.
      Sa per president Trapin, atij ja dha kolegji o manall se Klinton mori mbi 3 milion vota me shume moj lavire shqupi.
      Dukesh qe je me 7 klase fillore. Ik laj ndonje pjate tani se te jep Trapi entuziazem. Bole vicidols

     • intelektuali January 13, 16:22

      O BOLE budallaqe ta kam dhene pergjigjen intelektuale me siper, por ti vazhdon si gomari ne stalle te hungerish papushim:

      MOS JA NGJIT SALIUN DHE SHQUPIN INTELEKTUALIT,

      sepse:

      Jane pjella te Enverit dhe te Sigurimit te Shtetit si puna e Mehmetit me Enverin, hera-heres miq dhe hera-heres armiq dhe poliagjente, si t’ja donte puna e pushtetit komunist,

      Prandaj MUTI qe kerkon t’ja ngjitesh ti intelektualit pas kepuce eshte nga soji juaj i peshtire i Partise se Punes,

      O BOLE ENVERISTE

      Beji te fala oligarkut te Edvinit, Bashkim Ulaj qe te qetesohesh pak.

 26. nje shqiptar January 13, 11:16

  Ne Shqiperi duhet revolucion me prerje kokash dhe zaptime vilash
  Ato me oxhak dhe ato pa oxhak

  Reply to this comment
  • intelektuali January 13, 12:07

   Keshtu e ka Demokracia kur nuk te pelqen DITA shkon tek NATA e “Zerit te Popullit” te Enverit,

   vetem se:

   Fahri Balliu ka qene MUT i “Zerit te Popullit” dhe spiun i Sigurimit te Enverit, prandaj shiko se mos biesh ne gropen e Hales enveriste se nuk del dot me.

   Reply to this comment
   • Tepelena January 13, 13:47

    Po ti intelektual ciles hale i perket?

    Reply to this comment
    • Usa January 13, 14:58

     O Tepelena, ky intelektualeshi eshte HALJA dora ete… te gjithe dhjesim tek ai.

     Reply to this comment
    • intelektuali January 13, 15:01

     O Auschwitzi i Tepelenes:

     Nuk jam i HALES komuniste alla turka ku dhiste familja jote spiune e Sigurmit te Enverit me urdher te Partise ne radhe dhe reshtore bythenderur per kapur sapunin,

     por:

     Nga WC alla frenga qe i kishin sjelle nga Perendimi dhe qe donin e gjithe Shqypnia te behej si Perendimi pa vampire dhe vrastare gjakatare sic ka qene babai kriminel i Edvinit qe ka urdheruar varjen ne litar te nje poeti disident antikomunist ne vitin 1988, si:

     NJE REZIL I QEVERISE SHQYPTARE QE KERKON TE ANTARSOHET NE BE

     Reply to this comment
   • Helena January 14, 06:38

    Intelektuali eshte si shpirt. Me kujton Paridin e Trojes. Tu befte Helena o Intelektuali I vogel amerikan.

    Reply to this comment
 27. ETHEM January 13, 11:32

  KA VITE QE NDJEK ME VEMENDJE SHKRIMET NE D I T A DHE JAM BINDUR SE ESHTE MEDJE E SHKRUARE E PA-ANESHME,PASI KA SHUME GAZETAR TE MIRFILLT.
  -SHKRIMET KRITIKE NDAJ KM RAMA FILLUANE ME TE DREJJTE ME REABILITIMIN E BALLISTIT M.FRASHRI,KU UN KETE RAST E KRITIKOVA,NDONSE JAM 100 KARATESH I MAJT,SOCIALIST PRO RAMES PER REFORMAT QE KA BERE SIDOMOS K/NGULJEN PER REFORMEN NE DREJTESI.
  -PER PROBLEMIN NE FJALE- D I T A SHKROI DHE MIRE BERI.POR EDHE RAMA U DEKLARUA TE ÇANI PER KETE ÇESHTJE.KY SHKRIM I SOTEM ME DUKET SI CIC-MICI META-RAMA PER MINISTRIN KOSOVAR TE JASHTEM.Do ishte mire te argumentohej ky fakt nga nje person i tret kopetent shqiptaro-amerikan sesa te nxjerrim ne treg militantet e Pd+lsi kunder KM Rama edhe per faktin se nuk kemi korrupsion te deklaruar kunder çifti Rama.
  -KRAHASIMI BERISHA-RAMA ESHTE I PADREJT,PASI NE GERDEC U VRAN 26 NJERZ,ATY DREJTONTE EDHE BERISHA I VOGEL,BAZMXHANAKU QE U MOHUA,U DENIGRUA SHEFI USHTRISE LUAN JOXHA,QE AKTUALISHT ESHTE NEN SQETULLEN AMERIKANE,ETJ.
  -TE NDERUAR TE D I T E S.KA 28 VJET QE PUSHTETARET QE NGA 1992 PO SHKATERROJNE,VJEDHIN E VRASIN NE KETE VEND DHE NUK DENOHEN.PSE:
  1-SE ESHTE E DEGJENERUAR SISTEMI DREJTESISE.NESE DO KISHTE DREJTESI- SHKRIMI JUAJ I PARE DO HETOEJ MENJIHERE DHE JO TE PRITEJ TE SHKRUHEJ KY I DYTI.KJO EDHE PER SHUME RASTE SKANDALOZE TE TJERA QE PO ÇUDISIN BOTEN.KETU DUHEN DREJTUAR TOPAT PER NDRYSHIMIN E STATUCUOS BERISHIANE.
  2-SHBA KA NE DORE LOBIMIN TE RUSI TE L.BASHES,ALMIR RRAPON E LIKE FLORIRIT I AKUZUAR PER VRASJE E DROGE,LUAN HOXHEN E USHTRISE SALISTE + F.MEDIUT,ETJ,ETJ DHE NUK REAGON..PSE:SE KORRUPSIONI 28 VJEÇAR NE SHQIPERI NUK ÇAHET.
  .SE PER LIKEN JAN NE SKENE MBI 30 DOSJE KRIMI QE PRITEN TE GJYKOHEN(DO ZOTI),PER L.BASHE 28 DOSJE,PER SALIUN MBI 65-KU 15 KRIME I DEKLARON IZET HAXHIA NGA BURGU,QE NUK E MERR PERSIPER ASKUSH PER TA GJYKUAR.SE KAN FRIK NGA SALIU E JO RAMA.
  .DJE MESUAM SE PER S.P.A.K NUK PO KANDITON ASNJE PREKUROR.PSE:SE KAN FRIK NGA SALIU APO EDHE ATA E KAN KALUAR PADREJTESISHT VETINGUN.DHE KJO ESHTE PER TE VEN DUART NE KOKE.
  -ENVER HOXHA I ARRESTONTE VET ATA QE MENDONTE,EDHE SALIU I VARI NE FIER 3 KRIMINEL TE LIBOFSHES QE MASAKRUAN NJE FAMILJE TE TERE.
  .A MOS VALL EDHE EDI RAMA DUHET TE BEJE TE NJEJTEN GJË..!?
  -PER MENDIMIN TIM TE NE DUHET TE KRIJOHET NJE TRUP YJYKUESE GJERMANE QE TE DENOI E DERGOJ NE REÇ TE SHKODRES TE GJITHE PUSHTETARET E KORRUPTUAR E QE KANE VRAR MBI 6000 NJEZ,TE ÇDO KRAHU POLITIK.NDRYSHE KY VEND NUK BEHET.DHE KETE E KA NE DORE SHBA+ BE QE PO MERREN ME REFORNEN NE DREJTESI E QE PO SHOHIN ÇUDIRA SI NE ASNJE VEND TE BOTES.
  -KY VIT DO JETE SHUME I NXEHT POLITIKISHT.DHE FILLOI ME METEN E RAMEN,KU LIKJA ME URDHER TE SALIUT PO PUNON SI KRYERAR I LSI.KAQ PER SOT.

  Reply to this comment
  • **** January 13, 15:10

   O zoti kopetent

   Reply to this comment
  • Zefi January 13, 15:14

   O Ethem!
   Paske qene bageti o lumemadh qe zhgarravit me germa te medha!
   Pyet ndonje femije cerdhe ta mesoje se si shkruhet me germa te vogla!
   Edhe gomari koken e madhe ka por eshte gomar!

   Reply to this comment
   • Fluturon, fluturon... gamori January 13, 15:43

    Or Zef. Ama me kete te shkrehurin e gjete te kapesh a derebardhe? Sa merr vesh gomari nga muzika, po aq merr vesh dhe njethundraku ET’HEM nga rregullat e te shkrojturit.

    Pas nderimeve me nder me thon shtetnore, qe iu beri shallvaregjeri atdheshitesitt MIT’HAT, duket se gomeret xhonturq jane bere me flatra.

    Reply to this comment
 28. LILOLABJA January 13, 11:49

  Gazeta Dita ose Zoti Thano do benit mire sot te kishit nje artikull te forte per shkelesin e Kushtetutes qe ka 27 vjet qe terheq zvarre Shqiperine !
  Ka ardhur koha te dashur kadrinj te dites te punoni dhe ju me standartet e sivellezerve tuaj ne Europe per te mos kaluar pertej Atlantikut .Hiqni dore te godisni poshte rripit te mesit me nje nivel medioker. Kuptoni qe lexuesit tuaj ju lexojne per faktin se nuk ka nje gazete me te mire se ju.
  Koleget tuaj te Canard Enchainé ,kur nxjerin nje lajm si ky i juaji mbi zonjen Rama, Ju siguroj qe zoti Rama nuk do e ngrohte dot asnje muaj ate vend nga faktet e kryqezura e te pa revokueshme.
  Eshte aq prestigjoze si gazete, qe po nxorren lajmin karrira e politikanit merr rakapjekthin qe ne javen e pare te lajmit .Canard enchainé i preu rrugen drejt Presidences kandidatit me favorit me faktet qe nxorri ne drite per bashkshorten e tij .Sot ,Ju keni gjith komoditetin te shkelqeni ne gazetari dhe na servirni kete lloj informacioni qe quhet desinformim .
  Lajme si ato qe prodhojne grate e liga do benit mire te na i kurseni .Steken duhet ta ngrini shume me lart , po te jete per kete nivel do kishim zgjedhur 55,mos beni me lajm per te shitur gazeten ose per te marre klikime me shume se Mero , por beni lajm per prestigj. Roli juaj eshte te jeni perballe pushtetit kryeni ate me profesionalizem e jo me klientelizem .
  Aktualiteti kerkonte sot te na informonit ne eshte shkelur Kushtetuta e Shqiperise apo jo?Shkelja e kushtetutes eshte ajo qe i hap deren edhe korupsionit dhe çdo lloj forme te se keqes qe ka marre zvarre kete vend .
  Ka prioritete ne informim , pastaj kapu me Linden ,me ke ka bere Linden dhe me ke fle Linda .
  A ka mundesi te na servirni informacion apo jo ?
  Kjo eshte çeshtja! Mjaft me gazetareri provinciale kane kaluar 30 vjet !Sa ju duhet Ju te ktheheni ne nje gazetari prestigjoze ?
  tung

  Reply to this comment
  • Gani USA January 13, 12:43

   As ti as Dita nuk “beni dot lajme” kush e ka shkelur Kushtetuten.
   Ajo qe e ben kete lajm quhet Gjykata Kushtetuese.
   E cila si gjithe gjykatat e Shqiperise “ia ka kapur fort” n vite Ilir Metes, Sali Berishes, Edi Rames dhe gjithe atyre qe kane pushtet dhe para.
   Dhe te cilet kane pushtet e para sepse Shqiperia eshte e mbushur me hajvanè si ty qe politiken e shef si tifoz i stadiumit Qemal Stafa. Pardon, ish-stadiumit

   Reply to this comment
   • LILOLABJA January 13, 16:19

    Gjykata o Gano nuk eshte media qe te dali lajm prej saj, ajo gjykon me nje fjale ben drejtesi per ta shpeguar me shkoqur per nivelin tend .
    Megjithate ska problem ne diktaturen e injoranteve jetojme,kemi te bejme me nivelin, qe i “hyne shkolles se mesme pasi kishin mbaru universitetin” .Ti je fiks i ketij niveli ,e shoh qe kur e paske kuptuar qe jam nje tifoze stadiumi Mortja ne çkohe jetojme na hengren trikoleshet e usa today -it .
    tung

    Reply to this comment
  • intelektuali January 13, 12:54

   Linda e Edvinit po lan dhe shpelan lekat qe vjedh Bashkim Ulaj&Lukuni dhe qe jane lekat e Buxhetit te Shtetit qe do te fluturonin drejt Ishujve Kajmane ne gopin e semes te Karaibeve, po te mos kishte dale Ylli Rakipi qe te denoncone kuserine makaber pushtetare te Edvinit me Oligarket e tij lakmitare ne emisionin TV “Te paekspozuarit”, he mo BOLE ja ke degjuar ymrin ketyre hajduteve me cizme te Edvinit dhe Bankes LAVATRICE parash te Lindes?

   ndryshe:

   Kujt i plas se me ke fle Linda apo grate e tjera te Edvinit qe i nderron here pas here si:

   MBRETI I ANGLISE, HENRIKU I V-TE GRATE E TIJ?

   Reply to this comment
  • LYLO ARAPJA January 13, 16:52

   Me Ganiun s’jam aspak dakort se lilo-laperet ne fakt do te ishte kompliment t’i quash hajvane. Hasell-hasell, ndryshe nga badrushat dhe njethundraket e njohur te forumit, ti lilo-laperja te pakten e ke bere nje fare perpjekje minimale per te nxjerre ne pah nja dy te verteta te pamohueshme nga sunduqet e botes.

   Canard Enchainé qe thua ti, dhe krahas saj dhe dhjetra e dhjetra gazeta te tjera prestigjoze, vertet kane arritur suksese me hulumtimet berjet publike deri dhe me denoncime kunder shkelesve te ligjit, makar dhe te Kushtetutes, POOOR ajo qe ty dhe gjithe sojit dhe sorollopit tend nuk u intereson te permendin eshte fakti, se ndryshe nga demokratura e instaluar qysh prej nje cerek shekulli ne Shquperine nano-saliniste, ne shtetet perkatese funksionojne ligjet e nje demokracie te konsoliduar dhjetra dhe qindra vjecare. Mospermendja dhe anashkalimi i ketij fakti domethenes eshte aq thelbesor, sa e rrezon automatikisht cdo lloj aresyetimi banal, te motivuar dhe ndikuar nga qellime e te gjitha llojeve.

   Te akuzosh nje nga gazetat e vetme ne vend per desinformim dhe klientelizem, pa sjellen per kete lloj fleterrufeje as me te voglin fakt konkret, kjo ne gjuhen e ligjeve pervec genjeshtres mund te anoje dicka dhe nga shpifja. Cfare do te thote kjo ne detaje? Me qe permende pikerisht satiriken franceze dhe jo pshm Hyrijet-in turk, pershtypja ime eshte se te pakten ke jetuar apo jeton akoma prej kohesh ne njerin prej vendeve me demokraci nga me te konsoliduarat ne Evrope dhe si e tille ke qene e detyruar t’i nenshtrohesh ligjeve te nje vendi ku ligjet e botes demokratike funksionojne krejt ndryshe. E thene paksa me shkoqitur, kjo lloj akuze ndaj gazetarise ne kushtet e atjeshme mund te nenkuptoje dhe ngrenien e nje padie, cfare per ruajtjen e dinjitetit te gazetarit te atjershem do te ishte “rruge normale”.

   Se cfare kerkon aktualiteti, kete nuk mund t’ja imponoje askush nje gazete, pavaresisht se c’funksion ajo kryen, pavaresisht se cfare roli ajo luan ne shoqeri. Dites jo e jo, por askujt prej mediave te lira dhe te pavaruara nuk mund t’i imponohet me ane te jashteqitjes verbale dorezimi dhe kapitullimi pa kushte para kthetrrave te oligarkise financiare. Dhe po te nisemi nga ky aspekt, dhe t’i trajtojme gjerat nga kendveshtrimi i pjeses dermuese te shoqerise, DITA ka merita te pakrahasueshme me gjithe pacavuret perfshi ketu dhe 55en, 5-en apo makar dhe 17-en. Te shkoqiturve tashme nuk u k mbetur gje tjeter vec shkuarjes drejt tyre. Udhe te mbare!

   Reply to this comment
   • Sadiku January 13, 21:19

    Te krahesosh Edi Ramen me Sali Berishen eshte njelloj si te krahesosh “Diten ” me ” Gazeten 55″ or mendje shkurter gazetaruc qe artikujt i shkruani neper kafenete e shumta te Tirones!Me thoni nje investigim qe keni kryer veçese dokumentacionit “sekret” qe posedon drane Moni!Lexova me vemendje kudershtine qe i bene komentues se rregullt te kesaj faqjeje dhe ligeshtohem kur tenton ta frikesosh me metodat e Toto Likes !Hyji asaj rruge e mbase del i fituar pasi nuk e di nese je ne dijeni se lloji yt Roland Hysi gjendet sot nen proçes hetimor o mendje shkurter gazetaruc!Telenovelat “Turke”i keni ushqim te perditeshem Ju atje!

    Reply to this comment
   • LILOLABJA January 13, 22:03

    Me vjen mire dhe ky ishte qellimi im, qe te nxirrja nga strofulla autorin e ketij shkrimi kaq medioker .Nuk ka si te jete ndryshe, vetem me kete koment dhe pseudonimin qe ke zgjedhur , konfirmojne edhe njehere portretin e kadrinjeve machist dhe racist qe ka ne gjirin e gazetes me “prestigjioze” shqiptare.Sa per kercenimin qe me ben per padi po te ve ne dijeni se:Eshte e lire kripa ne Durres ,por te ha qiraja e udhes .
    Zoti autor i shkrimit medioker dhe pse te them medioker, se ti nuk ke marre vesh asnje gje nga gjithe komenti qe une kam bere !dhe eshte per te ardhur keq dhe shume keq se si ju me kete nivel mundeni te informoni lexuesin tuaj .Ta thashe njehere dhe po ta perseris ngrejeni lart steken e gazetarise .Ne diktature n me te eger shkruante gjigandi i letrave shqiptare zoti Kadare ,por nuk e ndaloi dot asnje lloj diktature te kalonte kufijte e Shqiperise ,mos u fshihni mbrapa gishtit me preteksin se jetoni ne nje demokraci te deformuar .Ky argument nuk qendron sot ,dje kishit frike Saliun, por sot me Ramen eshte mjaft qesharak ky argument .Shembull te berjes gazetari me cilesi keni Mero Bazen ,do me per Belulin !
    Komentuesi Kadri po quajte dhe CARD ENCHAINE sunduk te botes, me lind e drejta tju kerkoj ,po Gazeta dita ku hyne?

    Mjaft desinformimit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Reply to this comment
    • SORRAT FLUTUROJNE LART January 14, 10:33

     Dhe cfate t’i kuptosh pallavrave te tua moj arapke? Ti je nga ato qe lodhen te shkruajne dy rreshta por s’thone asgje. Jo ulini stekat (mire qe s’permende ndonje emer kafshe), jo ngrijini stekat. Pa le pastaj kur guxon te t’na lartesosh qeniun e letrave te diktatures. Sa here do t’na duhet t’ua perserisim ju qurrashkave se ai qeniu yt nuk u arratis (spiunat s’kishin bythe per ato pune), por u largua si mi gjirizi me bisht nder shale. E morren me helkopter ne mes te nates me dhe e perplasen si lapurak ne rrogozet e Parisit. Nese do me teper hollesira per Qeniun tend pyete pak Lilin ketu ne forum se te garantoj se do te marri me bishtin e fsheses dhe do te flakeroj atje ku fluturojne sorrat

     Reply to this comment
 29. intelektuali January 13, 11:50

  Nje sqarim nga intelektuali per dallkauke enveriste dhe edviniste, si nje MUT bashkuar kunder Imperializmit Amerikan per te mbrojtur kauzen e Bankes LAVATRICE te Lindes. katunarja prej Tirone:

  Presidenti amerikan nuk ka fjalën e fundit për emërimin e Bankës Botërore, e cila duhet të votohet nga Bordi i Drejtorëve të Bankës. Por nominimet presidenciale tradicionalisht te akorduar me Bordin, kanë çuar në emërime, si në rastin e Kim, i cili u propozua nga Barack Obama në vitin 2012.

  Banka, e themeluar në vitin 1944, punon për të nxitur zhvillimin ekonomik dhe zvogëlimin e varfërisë duke ofruar mbështetje teknike dhe financiare për të ndihmuar vendet të reformojnë sektorë të caktuar ose të zbatojnë projekte specifike në fusha si shëndetësia, arsimi dhe infrastruktura per t’i nxjerre nga prapambetja dhe kryesisht per vendet ish komuniste te Evropes Lindore per t’i shkeputur nga thonte dhe kthetrat e MURTAJES bolshevike qe keto vende ish komuniste te Evropes Lindore e implementuan pas Luftes se Dyte Boterore. Historikisht kjo Banke Presitogjoze jo si ABI-ja LAVATRICE Mafioze e Lindes është udhëhequr nga figura te nderuara me shumë dekada përvojë qeveritare, makroekonomike ose akademike,

  dhe:

  Të 12 presidentët deri tani kanë qenë burra.

  Permbledhje nga:

  intelektuali

  Reply to this comment
 30. I.Troplini January 13, 11:51

  Ishujt Cayman, mè tepèr se njè problem pèr drejtèsinè, janè njè dèshmi e moralit tè rènè tè shoqèrive perèndimore me elitat e tyre financiare. Asgjè kundèrligjore pra,,thjesht, gjetja e çdo mundèsie ligjiore pèr tè shmangur taksat. Jo çdo gjè amorale, èshtè e denjè pèr njè akuzè penale.
  Kryeministri, do bènte mirè, tè mos i bjerè mè atij defit amerikan, tek mejhanet e Çanève tè provincès. Amerikanèt, dinè tu dalin zot vetes kur èshtè nevoja. Ata kanè instizucionet e tyre, qè i varin llamarinèn nè qafè, çdo harbuti, kushdoqoftè ai, pastrues apo ministèr qoftè.
  Çojeni nè gjykatè kètè çeshtje kryeministèr. Le tè merret drejtèsia me tè. Nè rast dèmshpèrblimi financiar, mund tè ndèrtoni shtèpi banimi pèr armatèn e tè pastrehève qè ka shkaktuar politika. Kètè herè, do ishin vèrtetè shtèpi tè dhuruara nga kryeministri dhe jo nga firma bashibozukèsh, qè 2 ditè mè parè, kanè fituar koncensionin e radhès.

  Reply to this comment
  • mirel January 13, 15:24

   Gabim Troplini. Te gjithe llogarite e fshehura ne Cayman nuk jane nga fshehjet e te ardhurave dhe evazioni fiscal, por dhe nga parate e kontrabandes dhe parate e vjedhura qe nuk justifikojne te ardhurat e bizneseve apo te personave qe I kane. Keshtu ndodhi dhe me kryeministrin apo presidentin e Maltes, qe e vrau gazetaren e cila zbuloi llogarite mafioze te tij ne Panama, ose Cayman. Gjithe keta persona qe mbyllin leke ne Cayman dhe Panama jane te perfshire ne korrupsione massive. Klientet me te shumte jane qeveritaret e vendeve te botes se trete qe parate e korrupsionit I fshehin ne keto “parajsa fiskale”.
   Sa per ata qe luajne per te fshehura taksat ne Amerike, shteti amerikan po pergatitet te penalizoje jo vetem bizneset qe fshehin te ardhurat por dhe financieret qe I ndihmojne ta bejne kete. Pershkrimi me I perseritur per kete kategori “kriminale” ishte, ajo “shtrese qe perfaqesohet nga vajza te bukura, te veshura spic dhe me taka te larta” qe punojne financiere dhe ndihmojne te kryhet evazioni fiscal do shkojne para drejtesise per “accessory” ne kete krim.

   Reply to this comment
 31. Ivan i madh January 13, 12:06

  Shqiperia ska per tu bere kure me kete popull që shpreh mendimet me ane e ketyre komentueseve. Te cilet slene rast pa ulerire ne mbrojtje te idhujve te tyre te pa tjetersueshem si te Rames e Berishes. Edhe pse kjo gazete nxjer ne drite te diellit zullumet e familjeve biologjike e politike te klanit te Rames, Berishes e Like kancerozit. Keshtu vazhdoni po ju them ketyre fanatikeve te semure te tyre se me vone do vije rasti që keta mostra tju vene kemben ne fytin tuaj po atehere do jete teper vone. Po kete ta keni te qarte ju që komentoni ketu ne kete gazete te hapur e trasparente se Berisha, Rama, Meta e klanet e tyre se ruajne as per ju e familjet tuaja fare. Po mblidhni mente e kokes se po beheni veglat e tyre skllever ne kohet moderne.

  Reply to this comment
 32. Vazhdon Muzika idiote ne kazanin e Dites dhe te gjith cinxhiet jane te knoqun ! January 13, 12:31

  Si mer nuk analizuan dhe ben teme pasurite prej sheikesh
  te dy monstrave qe shkaterruan shtetin Shqiptare
  kto plehra te kazanit te infektuar nga Kolerja ,
  te atyre qe vazhdojn ta mbajne Peng politiken e shoqerine Shqiptare ,
  qe me pranine e tyre ne politike kan nji impakt dhe efekt mjaft negative ne rinine shqiptare ,
  gje e cila reflektohet cdo dite e me shume rrugeve te shqiperise ,
  dhe vleresojn Punen e ksaj Qeverrie me gjith gabimet e saja pergjate rruges se saj ?!

  Si nuk e Fokusuan njiher te vetme vemendjen e tyre kto
  banore te Kazanit Mediatik ,

  ke interesi Kryesore qe eshte Shqiperia ,
  kush i sherben asaj dhe kush jo ,
  kush ka punuar dhe ber per kte Shqiperi dicka ,

  dhe kush e ka shpartalluar ne cdo aspekt te jetes se saj duke vazhduar ala sot ,
  ta shtyje drejt gremines duke i sherbyer interesave Greke apo Serbe ?

  Si nuk u koncetruan njiher ke Pozitivja Njerezore
  kto llapaqen kazani ,
  por ngelen duke bere politikat e djallit
  te cilin e kan mbeshtetur dhe vazhdojne ta mbeshtesin ,

  cfar dreq trush keni ne ato kafka o llapaqen Kazanesh ,
  cfar gjaku keni ne deje ,
  qe dini ti sherbeni te keqes e sulmoni vetem te miren ,
  njerezoren ,o njerez pa moral pandjenje Atdhetare

  o Cozmosi i Absurdit , qe po habisni Boten ,

  o difekti genetik i mutacionit Oriental !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 33. nje ish mik i Dites January 13, 13:01

  Adio Dita , rrofte “55”-sa !Tre here hurraaaaper Balliun .

  Reply to this comment
  • mirel January 13, 17:21

   Aman shko andej nga Tema, se Akoma botohen kujtimet e te persekutuarve te komunizmit, tere kaloshet, gjeloshet, gjinmarket, Mitatet, esatet, dhe kockat greke gjejne veten te Tema e Meros qe ka marre persiper ta luftoje komunizmin me shume nga Berisha dhe 55a. Per Meron LANCL nuk ekziston, ishte peralle, si ato qe tregon Dervishaj dhe Kaloshi. Per Meron Shqiperine e cliruan greket qe rane heronj te lirise ne fshatin e Meros ne Peshtan..Ju te Rilindjes beni mire te ulni shifrat e papunesise dhe te angazhoheni ne nxjerrjen e kockave greke. 75 Euro nje varr grek. I paguan Dulja nga ana e Janullatos.

   Reply to this comment
 34. asnjeansi January 13, 13:06

  Ooooo Dita , mos iu ka vjedhur paswordin e faqes zyrtare te redaksise suaj doktorreshe Monika Kryemadhi ?

  Reply to this comment
  • intelektuali January 13, 13:59

   TI O BOLE PRIT SE S’KE PARE GJE AKOMA:

   Kur Edi Rama te therrase Moniken e Likes per Krushqi me PS-ne dhe t’i ofroje postin e Erion Brace shkurtabiqit me llape te gjate,

   sepse:

   Ke harruar kur shante ne nene e babe Like floririn qe e kishte pare gjitha Bota me ze dhe figure si llapte e kollofiste ryshfetin pushtetar?

   dhe:

   Menjehere pas kesaj e beri ORTAK ne qeverine e tij dhe me pas kur u kujtua se Likja e kishte HISEN te larte, e hodhi me parashyte te karriken e Presidentit,

   prandaj:

   O BOLE:

   PRIT SE S’KE PARE GJE AKOMA NGA LAJMET E GAZETES SE NERUME DITA!

   Reply to this comment
 35. Gzim Kulufi January 13, 15:22

  Thjesht shitje-blerje politikanesh, si ne te gjithe boten edhe ne Shqiperi! Qe ligji nuk i percakton qarte keto punesime familjaresh te politikaneve te larte tek biznesi privat, kjo pritet te zgjidhet -me ndihmen e juristeve perendimore- aty nga shekulli i ardhem. Deri atehere hani bar e kenaquni me solidaritetin tek demokracite e shteteve te medha, Rusise, Kines, Amerikes.

  Reply to this comment
 36. Agron January 13, 15:32

  E mori me vete Mitati ne varr Rilindjen
  E zune hakat e clirimtareve

  Reply to this comment
 37. Sikter January 13, 19:47

  Gazeta ka t drejte
  Rama t bej parti t veten
  Ne kemi votuar PS jo Ramen
  Nese Rama nuk do me t ket t bej me PS le ta provoj t mari vota me parti tjeter

  Reply to this comment
 38. Eniiooo January 13, 20:00

  Linda ka ikur nga Banka
  Ja pra zoti Rama qe “kercet”

  Reply to this comment
 39. 21 janari 2011 krim salifashist .. January 13, 20:08

  Të nderuar lexues/komentues

  Edhe 8 dite shqyptaret do “festojne” 8 vjetorin e vrasjes se 4 protestueve nga banda kriminale e berishajave..nga ndyresia satanike e Metajve.nga tradhetia perverse e Ramajve dhe nga tolerimi criminal..e perseris TOLERIMI KRIMINAL I MIQVE TANE ndaj subjekteve me siper.
  .
  Tashme nuk ka rendesi me ke jane amerikanet me Ramutin..Ilir Muten ..Lulbashorrit apo Berishalene…..
  .
  Nuk eshte secret te thuhet se pas 1992 me marrjen pjese te Rajersonit ne votimet e shkurt marsit 1992 ai vend jo vetem qe humbi sovranitetin ne menyre te lumtur por u kthye ne nje REPUBLIKE AMBASADORIALE ku Berisha eshte nje fare Jakomoni apo Pinoceti qe edhe kur ka pushtetin edhe kur eshte ne opozite ai ben ligjin ne Shqiperi dhe sot qe po flasim.

  Qe nga ajo kohe asnje hap apo veprim nuk behet ne Shqiperi pa lejen e Washingtonit dhe me pak te Brukselit.
  .
  Nuk ka rendesi qe Amerikanet po bejne loje me Shqiptaret apo keto te fundit me amerikanet
  .
  Rendesi ka qe Amerika & Europa e kane humbur moralisht Shqiperine kur ne menyre te hapur dhe te fshehur mbrojten Berishen e tyre ne krimet e Gerdecit dhe 21 janarit

  Artikulli me realist I bere ne Shqiperi pas 1991 eshte me poshte nga (I.YZEIRI) qe sot kuptohet se si Sali Bisha..burri I shtetit I antiamerikanit Arvizu po shurron viktimat e tij me bibilushin e Edi Rames..
  .
  E kjo nuk ndodh as ne vendet e pushtuara dhe as ne kolonite klasike
  .

  Ne respect te jetimeve te 21 janarit 2011 ju lutem botojeni kete artikull brilant

  ________________________

  Ambasadori i vogël i një vendi të madh

  Ambasadori Arvizu ishte i ftuar në një emision televiziv dhe paraqiti edhe njëherë performancën e tij si një ambasador i vogël, (jo për nga shtati, por për nga statura), i një vendi të madh.

  Zhgënjimi kur e dëgjon dhe e sheh këtë ambasador nuk është vetëm mënyra se si ai flet, por është mënyra se si na trajton ne shqiptarëve. Zoti ambasador ka zgjedhur të heshtë dhe të mos fajësojë qeverinë shqiptare pse ajo sillet si një qeveri autokratike, që është e pleksur me krimin e organizuar, që ka mbytur tregun dhe që e kontrollon atë me klientët e vet, që ka mbytur median dhe që e ka kthyer Televizionin Publik Shqiptar në një qendër zëri të shëmtuar të reparteve ushtarake të kohës së komunizmit.

  Por, ajo që është më flagrantja, ky ambasador ka zgjedhur të mbrojë dhe të justifikojë një kryeministër që ka në biografinë e tij njëherë mbi 3000 të vrarë në krizën e vitit 1997 dhe 30 të vrarë të tjerë në ngjarjet e Gërdecit dhe 21 janarit.

  Ambasadori i vogël i vendit të madh përmendi me cinizëm se edhe në Amerikë Garda ka vrarë në vitet ’70. Po është e vërtetë dhe shqiptarët e dinë se në Amerikë është vrarë edhe presidenti Kenedi, edhe Martin Luter Kingu, por askush në Amerikë nuk ka qenë në krah të vrasësve dhe askush në Amerikë nuk ka menduar qoftë edhe një ditë të vetme që të përkrahë vrasësit dhe të dënojë viktimat siç bëni ju, zoti Ambasador. Nga ana tjetër, nuk është e gjetur përpjekja që bëni ju për t’u treguar se jeni një njeri i dashur me popullin. Këtyre në shqip ne u themi “kinezërira”.

  Ju e njihni mirë psikologjinë e kinezëve të Maos dhe heroin Lej Fen. Ju mund të lexoni edhe romanin “Koncert në fund të dimrit” të shkrimtarit tonë të madh Kadare. Atje vizatohet bukur ajo që ne i themi “kinezëri”. Në fakt, historia që treguat mbrëmë me atë që ju bëtë kur shkuat të darkoni me zotin Kantrimen te “Tajvani”, pra historia që treguat ju me atë gruan me fëmijën që ju e takuat dhe përkëdhelët edhe fëmijën, të më ndjeni, po nuk ishte e gjetur. Ky lloj populizmi në Shqipëri nuk ngjit, përkundrazi bën efekt të kundërt.

  Ne shqiptarët e kuptojmë shumë mirë vështirësinë që ka sot diplomacia amerikane për të ndikuar në botë. Pas dështimit në Irak e Afganistan, pas krizës së tmerrshme ekonomike, Amerika nuk e ka më atë fuqi që kishte dikur.

  Natyrisht, ne e dimë shumë mirë se Amerika nuk mund të vihej në krye të revolucioneve arabe, se ajo u tregua e matur qoftë me Mubarakun, qoftë me Ben Alinë, se për të ndërhyrë në Libi, u desh që iniciativën ta marrë Franca.

  Pra, të gjitha këto ne i mirëkuptojmë dhe jemi të vetëdijshëm se Amerika nuk mund të na shpëtojë nga autokracizmi dhe nga mafia që na qeveris. Ne e kuptojmë shumë mirë se për ju është i shenjtë stabilizimi, se demokracia do kohë të mësohet, ndaj edhe ju me cinizëm na kujtoni shembujt me vrasje të viteve ’70 që kanë ndodhur në Amerikë.

  Të gjitha këto ne i mirëkuptojmë, ashti siç edhe ju duhet ta dini se ndjenjat tona proamerikane nuk kanë të bëjnë me asnjë ambasador të përkohshëm që vjen në Tiranë.
  Vetëm se ju duhet ta dini i dashur ambasador se me sjelljet tuaja dhe me mbështetjen që i bëni qeverisë në emër të stabilitetit, po i dëmtoni ndjenjat proamerikane të shqiptarëve.

  Në atë intervistë ju do të duhet të përgjigjeshit edhe për një letër të hapur që ju ka dërguar një shqiptaro-amerikan i njohur me emrin Geri Kokalari, por ju zgjodhët të flisni me një gjuhë konspirative duke thënë shpesh e më shpesh se më kanë ardhur disa njerëz e më kanë thënë kështu, më kanë ardhur ca të tjerë e më kanë thënë ashtu.

  Cilët janë këta njerëz që vijnë e ju raportojnë zoti Ambasador? Uroj të mos jenë “të pakënaqurit nga opozita”.

  Do të ishte mirë që ju të mos i dekonspironit këta dashnorë të stabilitetit. Nuk kam ndërmend të analizoj me detaje intervistën dhe sjelljet tuaja, zoti Ambasador. Ajo që më shqetëson është perceptimi dhe imazhi që ju po krijoni me shpejtësi në këtë vend. Dhe një pyetje të fundit, a e kini parë portretin e Anës, vajzës së Ziverit që u vra më 21 janar?

  Në një shkrim timin atë e kam quajtur “Perëndesha e dhimbjes sonë”. Ajo dhimbje që ndjeva atëherë për atë vajzë me buzë të mbledhura dhe me dy pika lot në sy, nuk më është fshitur ende.

  Por kur të pashë e të dëgjova në atë emision televiziv m’u shtua indiferenca ndaj jush dhe ndjeva dhimbje pse Amerika e madhe zgjodhi një ambasador të vogël në vendin tim gjithashtu të vogël.

  “You may shoot me with your words,

  You may cut me with your eyes,

  You may kill me with your hatefulness,

  But still, like air, I’LL RISE.

  Reply to this comment
  • Genti January 13, 22:21

   Ata qe u vrane ne 21 Janar, u nxoren ne prite nga Edi Rama me vetedije te plote se cfare do te ndodhte dhe ne bashkepunim me ish qeverine Meta-Berisha. Prandaj kurseje moralin, se e dime mire se cfare ndodhi, si ndodhi dhe arsyen perse.

   Reply to this comment
  • mirel January 13, 23:46

   Ka te drejte o Genti: Rilindja feston 8 vjetorin e vrasjes se kokepalareve.
   Ka 8 vjet qe i gezohet vrasjes se e coi ne fitore parlamentare, qe solli ne zgjedhjen presidenciale te shkaktarit te vrasjes..
   Ka 8 vjet qe i ben shantazh shqiptareve qe do perfundojne si kokepalaret nese ngrene krye kunder Ramiut dhe mos o zot na vjen ndonje Berishe tjeter ne pushtet, se shqiptaret kur flen dhe ngrihen mendojne se fatet e Shqiperise i kane ne dore vetem dy persona: ose Berisha ose Rama..

   Reply to this comment
 40. I have a dream... January 14, 00:14

  Eshte fat I madh qe Shqiperia u lidh fort ne 1991 me Ameriken…por akoma me I madh eshte zhgenjimi I shqiptareve me dipllomate amerikane qe merren me Shqiperine.

  CFARE GABIMESH FATALE KANE BERE ZYRTARET AMERIKANE

  1-KRYEGAFA eshte emrimi I ambasdorit te pare amerikan W.E.R nga strofulla e Beogradit,vendit me armiqsor te shqiptareve.

  2-Ne vend te nje pajtimi dhe armpushimi me qeverine e kohes, drejtuesit antshqiptare dhe antiamerikane rajerson-biberaj erdhen si “clirimtare” dhe filluan genocidin e panevojshem antikomunist duke rekrutuar komunisttet me te felliqur si berisha-hajdari-elezaj etj

  3-Ne krye te ketij genocide u vu dhendri serb Berishovic ku sot prej tij eshte instaluar serbizimi,greqizimi,islamizimi dhe mafja nderkombetare tash ben ligjin

  4-Marrja pjese ILEGALISHT e amb.amerikan Rajerson ne votimet E 1992 praktikisht eleminoi SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR..qe vazhdon dhe sot.

  5-Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per 1996-1997 ku u vrane 4000 mije vete dhe u zhduk shteti shqiptar

  6- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per grushtin e shtetit 14 shtator 1998..por biles ata e bene ambasaden zyre per drejtesine shqiptare ku krimineli berishe dha “deshmine”

  7- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per gerdecin ku ishte implikuar familjarisht.

  8-Dhenia e vizes Amerikane ndaj gjeneralit LUAN LEPUR HOXHA edhe pse ishte I denuar nga drejtesia..edhe pse ishte kercenuar me jete nga bossi I gerdecit-skerdhen berisha

  9-Implikimi I disa ekperteve te “virxhinias” ne mbulimin e vrasjes mafjoze te Kosta Trebickes

  10-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke I thene NY-TIME..leter highenike.

  11-Barazimi qe I beri amerika zyrtare krimit fashist te 21 janarit me protestuesit me duar ne xhepa

  12-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke fshire prapanicen me ekpertizat e FBI

  13-Perversiteti I Arvizuse qe dekoroi dy vrases..njerin burre shteti,tjetrin yll ne ngjitje

  14- Perversiteti I Arvizuse qe lejoi ti shkele vizen e kuqe Lul Serbasha me rastin e LHL ne 15 Nendor

  15-Perversiteti I Arvizuse qe ne bodellot e Arjan canit merret me Enver Hoxhen.

  KJO FUSHATA E LU-SE (TASHME NE KIRGISTAN DHE I DERUAR NGA BURRI MINIKES)PER REFORMEN NE DREJTESI TREGON SE DIPLLOMATET AMERIKANE QE MEREN ME SHQIPERINE DHE PERDORIN KETE LU-NE SI LEXUES
  FERMANESH PO KALOJNE DITE TURBULLTA..
  SE NJE SHQIPERI
  ME MONSTREN BERISHE
  JASHTE BURGUT,,
  NUK I DUHET
  AS SHQIPTAREVE.
  .AS AMERIKANEVE
  ,,DHE AS DREQIT

  Mendoj se ka ardhur koha qe administrate amerikane te korigjoje gafat e saj cerek shekullore ne Shqiperi.

  Me sakte:

  Duhen vendosur mardhenie dipllomatike
  korrekte USA-ALBANIA
  midis shtetesh.
  .dhe jo si deri me sot
  SHQIPERI-AMBASADE AMERIKANE..
  qe Vazhdon nga koha e serbofilit
  EDWIN RAJERSON.

  E thene ndryshe

  Komiku Donald Lu ( dhe ato qe e kane emruar KIRKISTAN ) duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar dhe te fillojne

  ‘’’’’’’’’’’’’’’’REFORMEN E DEBERISHIZIMIT….

  ne te kundert

  ENVER HOXHA
  NUK KA NEVOJE
  PER TI RINGRTUR LAPIDARIN .

  .TASHME ESHTE KTHYER
  NE LEGJENDE
  DHE MERITA ESHTE
  JO VETEM E ISH ARMIQVE TE BRENDSHEM

  POR DHE ATYRE TE JASHTEM QE
  E KTHYEN SHQIPERINE

  NE KOMBINAT DROGE
  DHE NJE VEND
  MAFJOZESH ME KOLLARE
  QE NA KUJTON
  CIKAGON E VITEVE 30
  APO SICELINE E VITEVE 60-70

  Reply to this comment
 41. Adih January 14, 00:41

  Nje ish mik i Dites .. @……..
  sinqerisht ,shko nga gazeta Tema ,e Mero Bazez ,ajo te mbron idealet e tua Rama…niane .

  BRAVA , faleminderit Gazeta DITA ,te impenjimit tuaj si atdhetare pa kompromis ,per te miren dhe prepektiven e popullit te thjeshte e te pa perkrahur . . .Respekte te sinqerta

  Reply to this comment
 42. intelektuali January 14, 11:39

  O Usa nga Tropoja:

  Ja po te perkthej nje pjese thelbesore te INDEPENDENT-it meqe ti nuk e perkthen dot:

  “…Bordi i Bankës Botërore tha se presidenti i ardhshëm duhet të ketë një “histori të provuar të lidershipit”, “përvojë në menaxhimin e organizatave të mëdha me ekspozim ndërkombëtar dhe njohje me sektorin publik” dhe “një angazhim të fortë dhe vlerësim për bashkëpunimin shumëpalësh…”

  qe:

  Do te thote se askush nuk ka vendosur akoma qe goca e madhe binzesmene dhe keshilltare e presidentit miliarder denbabaden, Trump do te zgjidhet si Presidente e BB,

  megjithate:

  Nese nje zgjedhje e tille do te ishte e mundur per here te pare ne historine e kesaj Banke Boterore, qe nje femer inteligjente dhe miliardere do te behej presidente e BB, atehere intelektuali do te gezohej mjaft, sepse kjo do te thote qe parate e taksapguesve amerikane ku ben pjese edhe intelektuali nuk do te shkonin dem per “dhjame qeni” sic po ikin parate e taksapaguesve shqyptare nga Bashkim Ulaj&Lukuni me ane te Bankes “Lavatrice” te Linda katunares prej Tirone e regjistruar ne Ishujt Kajmane qe njihen si “Parajsa” e mafies nderkombetare.

  prandaj:

  Beji te fala Arketarit te familjes Hoxha dhe krushkut te nexhmijes, Luan Bregasit qe eshte ne hije aksioneri kryesor i Bankes se Lindes, ABI Lavatricja e parave te pista enveriste te Edvinit,

  O Usa nga Tropoja

  Reply to this comment
 43. Linda January 14, 20:04

  O popull budalla saliu dhe edi Kane vetem nje ndryshim edi eshte me i gjate po’ per gjerat e tjera Jane njesoj duhen njerez te rinj duhet nje Force e re qe ti zbythi te gjithe kto lsi pd dhe ps

  Reply to this comment
 44. ETHEM January 15, 10:44

  D I T A: NE GAZETEN TUAJ TE NDERUARE JAPIN MENDIME EDHE ATA QE MENDOJNE NDRYSHE.KJO ESHTE NORMALE.POR JU NUK DUHET TE BOTONI SHKRIMET E ATYRE QE OFENDOJNE SI..KY zefi QE ME CILESON G O M A R.PO UNE SI MUND TA CILESOI ATE..!?
  -UNE NE KETE RAST RESPEKTOI GAZETEN TUAJ DHE NUK MUJD TE MERREM ME NJE IDIOT TE SMURE QE PER NGA EMRI -ZEF- DUHET TE JETE PERTEJ D R I N I DHE KA MARRE HUQET E SALIKRIMIT.
  -PO KESHTU SHKRUAN DISA HERE NE DITE EDHE NJE FAR “Intelektuali”QE VJELL VRER SIKUR TE JETE S E R B,RUS,MILITANT I AGIMIT TE ART GREK.

  Reply to this comment
  • enter"" January 15, 23:04

   Gazeta Dita ben mire te shkruaje te verteta, sepse gjysma e ketij artikullit eshte genjshter, kurse gjysme tjeter eshte mllef ndaj Rames qe po ben dicka shume positive per Shqiperine.

   Reply to this comment
 45. enter"" January 15, 15:48

  Nje analize teper e mjere nga ana e Dites.
  Nuk e di si e kane hallin por me duket qe edhe ju jeni ca te shqetesuar per levizjet ne Drejtesi, arrestiin e Balilit, apo vetdorezimin e tij dhe vettingun ne pergjithesi.

  Nese gruaja e Edi Rames eshte anetare e bordit drejtues te nje banke mos eshte krim????

  Sa per dijeni Bill Clinton ishte president, gruaja e tij Hillary ishte anetare e bordit drejtues te WALMART.
  Pra fjalia juaj ju thoni qe “mendoni tani sikur, për një çast, zonja e parë e SHBA të ishte anëtare e një bordi bankar. Çfarë stuhie mediatike do të ngrihej!” eshte nje genjeshter totale dhe nje forme e ulet gazetarie.

  Claudia Johnson ishte gjithashtu nje investuese dhe menaxhere.

  Pra, ju perpiqeni te beni krahasime te cilat jane pa baza.
  Gerdeci ishte nje Made in Berisha por me prapaskene amerikane dhe kjo dihet. Interesa per armet e shqiperise dhe trafikun e tyre kane qene ne interest te amerikes per dekada.

  Tjeter. Ku e bazoni ju faktin qe mbeshtetja nderkombetare e Rames po bie???? Ku keni deklaratat e Europes dhe Amerikes ne kete drejtim?
  Vetem pak me pare Amerika mbeshteti aksionin e policise qe coi ne dorezimin e KB.

  Rama nuk kerkon te trembe askend me retorikat amerikane. Thjesht ai kerkon te shpejale kete Kazan mediatik te ndyre qe prodhon vetem shpifje te nje niveli te ulet e kapet me nje KM I cili po perpiqet te shkunde nivelin apo status kuo ne te cilin ka rene edhe gazetaria shqiptare qe ne shumicen e saj drejtohet nga njerez injorante qe prapa kane interest e politikaneve mafioze.

  Edi Rama qendron siper jush, doni apo nuk doni. Jeni thjesht nje imazh I felliqur I nje vendi qe do te eci perpara

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*