Lojërat e fatit, Berisha dhe Bode ishin në dijeni

Redaksia Online October 15, 2013 15:10

Lojërat e fatit, Berisha dhe Bode ishin në dijeni

Kjo shkrese e cila mban datën 8 / 4 / 2012 i është dërguar për dijeni edhe kryeministrit te asaj kohe Sali Berishës, ministrit  Ridvan Bode, si dhe drejtorit te mbikëqyrjes se lojërave te fatit. Përmbajtja e saj e ve theksin tek abuzimet qe një sere kompanish te lojërave te fatit po kryenin duke ushtruar aktivitetin, pa qene te licencuara, ndërsa makineritë e tyre ishin te pacertifikuara duke i shkaktuar shtetit miliona leke dem.

Kjo shkrese është dërguar nga ish-drejtori i certifikimit te lojërave te fatit, Viron Bezhani, dhe tregon për amullinë ne te cilën funksionon tregu i bixhozit ne Shqipëri, por dhe heshtjen e autoriteteve shtetërore ndaj këtij fenomeni. Ne vitin 2012 kompanitë e këtij tregu kane paguar rreth 4 miliard leke taksa dhe tatime, por ekspertet qe e njohin mire këtë fushe thonë se informaliteti është minimalisht dy here me i larte, raporton “Vizion Plus”. Kjo shpjegon edhe faktin se pse njësitë qe ofrojnë lojëra fati gjendjen ne çdo cep te qytetit.

Për ekspertet, ne luftën ndaj këtij fenomeni kane dështuar një sere institucionesh, se pari drejtoria e mbikëqyrjes se lojërave te fatit, administrata tatimore, pushteti lokal, Drejtoria e Pastrimit te parave, si dhe Policia e Shtetit. Ndaj qe aksioni i polices te këtë rezultat, duhet qe te gjitha këto hallka shtetërore te zbatojnë ligjin.

Çdo biznes duhet te paguaje ne shtet 100 mije leke te reja ne muaj, si takse për një makineri te tille, por ekspertet thonë se janë me mijëra makineritë qe i shmangen këtij detyrimi.

Redaksia Online October 15, 2013 15:10
Komento

10 Komente

 1. BESIANA GASHI October 15, 15:29

  THESARI BLLOKON PUBLIKIMIN E TABELAVE

  Menduat se gjerat ndryshuan me ardhjen e Edi Kristaq Anife Rames ne krye te qeverise rilindase?
  Jo dhe jo ! Filloi qe sot fshehja apo bllokimi I berjes publike te pagesave te Thesarit per arsyen e thjeshte qe populli aq mire e ka simbolizuar:
  “TE MOS I ZBULOHEN PETET LAKRORIT”
  Fjalet boshe te Edi Rames nuk vonuan te dalin ne drite… vazhdoni keshtu!

  Reply to this comment
  • shqiponja October 15, 16:15

   rri urte me mire se sa te na shkruash ato lloqet e tua .me duket se ti je nje nga ato qe i perkasin shpirterisht SAles prandaj rri urte dhe haj ato petet e lakrorit

   Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi October 15, 17:45

   Znj. Besiana gushi ? Nuk e kam të qartë çfarë janë këto pagesat e thesarit dhe përse bllokohen,çfare fshihet këtu? S’kam shumë haber nga financat e kësaj shkalle!? Nderime!

   Reply to this comment
 2. BESIANA GASHI October 15, 18:20

  @PELLUMBIN

  Trasparenca eshte nje nga kerkesat per te hyre ne BE.
  Ne faqen internet te Ministrise se Finanzave qe nga janari i vitit 2012 jane publikuar tabelat ditore te pagesave qe Thesari I Shtetit ben. Jane te gjitha ne Excel dhe mund ti lexosh edhe pa I shkarkuar si file. Natyrisht hajdutet e Bode-Berishes nuk kane publikuar çdo pagese, kane bere filtrimin e tyre sipas deshires. Ne kete menyre gjen te publikuar vetem rreth 30% te atyre reale. Deri ne diten e djeshme jane publikuar (14.10.2013) sot u bllokuan.
  Ne se ke kuriozitet mund te shohesh edhe sa kushtoi udhtimi nje javor I Edi Rames ne USA e Fuges e kompani.
  te jap linkun dhe e kupton vete perse u bllokua: http://www.minfin.gov.al/

  Reply to this comment
 3. Pëllumb zaimi October 15, 20:00

  Faleminderit znj. Besiana!

  Reply to this comment
 4. Drini October 15, 21:34

  Ik or besian se je ndonje nga ato larot e Berishes qe vodhet si deshet dhe tash po na beni spiunin

  Reply to this comment
 5. shpatar October 16, 08:41

  Po hyje ne teme dhe nuk dua qe te fantazoje se cfare bene Rama apo ndonje tjeter qe ka pushtet .Ketu behet fjale per lorat e fatit qe ne Shqiperi lulezuan si kerpudhat mbas shiut. Llogjika duhet te ngacmoje mendjet e mencura te dalin ne nje konkluzjon:Si ka mundesi qe nje vend i varfer qe ushqehet me borxhe te kete nje numer kaq te madh (dyfishi apo trefishi i vendeve te rajonit )te lojrave te fatit.Nga hyjne e dalin keto shuma marramendse ne nje kohe qe dita dites zbulohen gropa te zeza ne ekonomine e vendit.Cila eshte kjo klase e shoqerise shqiptare qe paska kaperxyer kufijte e shume vendeve te zhvilluar me bollekun qe paskan sa luajne bixhoz te rende .Pergjigjja eshte e thjeshte .Berisha ,Nano e shume te tjere instaluan pervec te tjerash dhe kete mekanizem qe tju vije ne sherbim.Jane investim i tyre ku fshihet dhe nje pjese e korrupsjonit qeveritar .Jo qe duhen shkaterruar per te prere kthetrat e tyre por te caktohen kritere te pranushme per vete stadin e zhvillimit ekonomik te vendit. Pershendes inisjativen e qeverise Rama per qilizem ne cdo qelize te aktivitetit ekonomik.Vetem keshtu do ti kthehemi rruges normale te zhvillimit.Me para te pista dhe hajdutlleqe asnje vend nuk behet shtet.

  Reply to this comment
 6. iliri October 16, 08:47

  Falenderoj Ministrin e Brendshem Z.Sajmir Tahirin per aksionin qe ka marre per sekuestrimin e makinerive te lojrave te fatit,ky ishte nje kancer per shoqerine shqiptare,persa i perket,sales dhe ridvanit, shteti ketyre hajdutave duhet tua sekuestroje te gjitha parate vilat,qe i kane dhe ti nxjerrin para drejtesise.KLM

  Reply to this comment
 7. bruxelles October 16, 10:48

  O besiana e mban palloin ti zemra

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim