Londra bën sikur nuk i sheh paratë e “pista” ruse

May 21, 2018 09:26

Londra bën sikur nuk i sheh paratë e “pista” ruse

 

Britania e Madhe bëri një sy qorr ndaj parave të “pista” ruse, duke rrezikuar sigurinë kombëtare.

Raporti i cilësuar si “Ari i Moskës: Korrupsioni rus në Britani” i drejton akuza të forta Londrës duke e akuzuar atë se po fsheh asetet e korruptuara të Presidentit rus, Vladimir Putin.

Raporti është bërë nga Komiteti për Çështjet me Jashtë i Dhomës së Ulët të Parlamentit britanik, dhe i bën thirrje ministrave që të hetojnë boshllëqet në regjimin e sanksioneve që lejojnë qeverinë ruse dhe individë të lidhur me Presidentin Putin të vazhdojnë të grumbullojnë fonde në Londër.

Pavarësisht helmimit të ish-agjentit rus, Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia, raporti thekson se biznesi vazhdon si më parë për Mbretërinë e Bashkuar, diçka që dëmton përpjekjet britanike për t’u përballur me spektrin e plotë të mjeteve ofensive të Putinit.

“Reagimi letargjik i Britanisë së Madhe po konsiderohet si provë që ne nuk guxojmë t’i ndalojmë. Tregjet e Londrës po mbështesin përpjekjet e Kremlinit”, deklaroi për mediat kreu i komitetit, deputeti konservator Tom Tugendhat para publikimit të raportit.

Raporti gjithashtu i bën thirrje qeverisë që të tregojë lidership më të fortë politik dhe të marrë masa ndaj korrupsionit që vjen nga Kremlini, pasi dëmi që shkaktojnë paratë e “pista” ruse është shumë më i madh sesa fitimet e transaksioneve ruse në Londër.

Por, ministri i Sigurisë dhe Krimit Ekonomik, Ben Wallace tha se atij nuk i ishte kërkuar të fliste para komisionit, diçka që, sipas tij, dobëson bazat e raportit.

l.h/ dita

May 21, 2018 09:26
Komento

4 Komente

 1. Po,Po May 21, 11:20

  Keshtu ka vepruar kurdohere kurva Britani , sa here ka perpara verdhushka.

  Reply to this comment
 2. Arben May 21, 13:26

  Raporti Totali aseteve/PBB vjetor

  USA 8

  Gjermania 7

  Franca 6

  Anglia 11

  Rusia 2

  Parate e naftes qe prodhohet ne Rusi

  I “ha” Anglia

  Kuptohet qe ato asete Jane nen emrat e

  Delfinave te Putinit por investohen

  Ne Anglia

  Behet fjale per triliona dollar

  Big money

  Reply to this comment
 3. tomorraku May 21, 17:29

  Ai helmimi i agjentit RUS , tashti i dolli “kallai” ,paska qene sajese e Anglezeve per te fshehur rrjedhjen e Rublave Ruse ne arken e Bankes Angleze. Keshtu plotesohet boshlleku qe u krijua ne bankat Angleze nga dalja e Anglise nga BE! Paraja i zbut armiqesite!

  Reply to this comment
 4. tomorraku May 21, 17:30

  Ai helmimi i agjentit RUS , tashti qe i dolli “kallai” duket se ,paska qene sajese e Anglezeve per te fshehur rrjedhjen e Rublave Ruse ne arken e Bankes Angleze. Keshtu plotesohet boshlleku qe u krijua ne bankat Angleze nga dalja e Anglise nga BE! Paraja i zbut armiqesite!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim