Londra do të drejtohet për herë të parë nga një kryebashkiak mysliman

May 6, 2016 20:34

Londra do të drejtohet për herë të parë nga një kryebashkiak mysliman

Sadiq Khan, kandidati laburist është duke fituar garën për kryebashkiak të Londrës, në avantazh të dukshshëm me 44,3 % të votave përballë rivalit të tij, konseravtorit Zac Goldsmith me 34, 8 % edhe pse numërimi ende nuk ka përfunduar ende.

Pjesëmarrja në këto zgjedhje lokale janë vlerësuar shumë më të larta sesa në vitin 2012, me një rritje prej 7% duke shkuar në 45%. kjo do të jetë hera e parë që Londra do të drejtohet nga një kryebashkiak mysliman.

Khan është me origjinë nga Pakistani dhe është fëmija i pestë nga 8 motrat dhe vëllezërit e tij.

Goldsmith, nga ana tjetër, rrjedh nga një familje miliarderësh të një dinastie hebreje dhe është djali i një investitori bankar me famë, James Goldsmith.

May 6, 2016 20:34
Komento

2 Komente

  1. lili May 6, 21:33

    Per inat te shqiptareve islamofob,Londra zgedh nje mysliman, nje me ngyre kafe,nje jo’elitar’ si ta!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*