Loriku: Beogradi nuk mbyllet me kaq. Komenti që më lëndoi më shumë, ai i mbesës së Berishës (VIDEO)

Ekskluzive nga Roma - Mira Kazhani October 30, 2014 09:18

Loriku: Beogradi nuk mbyllet me kaq. Komenti që më lëndoi më shumë, ai i mbesës së Berishës (VIDEO)

14 ditë pas dhunimit të lojtarëve shqiptarë në stadiumin e Beogradit dhe 4 ditë pas vendimit skandaloz të UEFA-s, DITA sjell sot për lexuesit e saj, një intervistë me kapitenin Lorik Cana. Intervista do pasohet nga një intervistë e dytë me Etrit Berishën. Mira Kazhani ka shkuar t’i takojë dy djemtë e Kombëtares në Qendrën Sportive Formello, ku stërvitet Lazio, në Romë.

I pyetur për vendimin e UEFA-s, Cana thotë se të tilla padrejtësi të rënda nuk mungojnë “kur bëhet fjalë për një vend të vogël si yni”. “Por sa për vendimin, ne kemi akoma dy shkalle deri në vendimin përfundimtar – thotë kapiteni.

Loriku në stërvitje. Foto: DITA

Loriku në stërvitje. Foto: DITA

Probleme me gjurin pas Beogradit. Foto: DITA

Probleme me gjurin pas Beogradit

Ai mendon që shteti serb u investua i gjithi për të mashtruar opinionin publik ndërkombëtar.

“Ka patur një dezinformatë të madhe nga vendi që e ka prit ndeshjen. Në media më shumë është folur për dronin sesa për dhunën… E ushqyen opinionin me dronin dhe emrin e vllaut të kryeministrit për të mbulu gjërat e tmerrshme që kanë ndodhur atë natë… Në 2014 nuk mund ta lejosh përfaqësuesen e një vendi të dhunohet pavarësisht se çfarë vjen nga jashtë. Ka patur bashkëpunim për të dezinformuar. E ka bërë shteti serb” – thotë Loriku.

I pyetur për dronin ai shton: “Ne jemi sportistë dhe kemi dëshirë që betejat tona t’i fitojmë në fushë…”

Kurse i pyetur nga Kazhani për momentin e grushtit, nëse do bënte të njëjtën gjë, nëse do kthehej pas në kohë, Loriku thotë:

“Do bëja të njëjtën gjë. Jemi ekip. Kur njëri është në vështirësi shkon tjetri e ndihmon. Kur sulmon shokun e skuadrës më sulmon dhe mua, sidomos dikush që nuk ka punë në fushë”.

Për momentet në tunel Loriku tregon:

“…Na hidhin gurë, bateri, karriga, gjithçka…Jemi rrëzu njëri sipër tjetrit. Ai tuneli ishte cohë, nuk ish’ i fortë dhe ata na jepshin shkelma nga jashtë. Ramë sipër njëri tjetrit.. Kur jemi çu, rruga ishte e hapur, kemi marrë shkelma nga anët sepse ishte cohë. Më pas nuk kish problem…”

Ai ka dëmtuar gjurin pikërisht aty në tunelin e stadiumit të Beogradit dhe është ende në rikuperim.

I pyetur çfarë ka firmosur pas ndërprerjes së lojës, Loriku tregon:

Me Lorikun pas intervistës

Një foto pas intervistës

Një shqiponjë me Etritin

Një shqiponjë me Etritin

Me kameramanin e DITA-s, Eltonin

Me kameramanin e DITA

“Një dokument nga unë si kapiten, një raportim të gjendjes sonë, që nuk e lejonte rinisjen e lojës. Nuk shkruajmë “nuk kthehemi në fushë”. Askush nuk na kërkoi një gjë të tillë. Edhe po ta kishin bërë, në atë moment nuk i kisha lënë çunat të dilnin në fushë. Futbolli më nuk kishte vlerë aty. Kjo është gjëja më e çuditshme e vendimit nga UEFA. Kur ti je dhunuar nga tifozët, futbolli ka marrë fund, nuk rifillon më loja sikur një të futet dhe të godasë një lojtar, jo më mbi 50 vetë me gurë. Kjo është e çuditshme si mund të kërkosh rikthimin në fushë…”

Kur Mira Kazhani e pyet nëse ka ndonjë gjë peng, që mund të ishte bërë më mirë nga pala jonë, kapiteni shton:

“E vetmja gjë që mund të ishte bërë më mirë nga pala jonë, në momentin që kemi shku aty duhet të kishim ik me material dhe me njerëz…U dinte tensioni. Por do shofim sa të aftë jemi për të mbrojtur të drejtat tona deri në fund. Kemi argumentat dhe i kemi të fortë…

Loriku flet edhe për “garën” e disa bashkive dhe komunave për ta shpallur atë Qytetar Nderi. Ai i ka refuzuar. I duket i drejtë vetëm propozimi i ardhur nga Vlora.

“I kam refuzuar… Kërkesat i vijnë dajës tim që merret me menaxhimin. E kanë thirr’ nga Shkupi, Mitrovica, Bajram Curri, e komuna të tjera. I kam thënë që gjërat që janë bërë atë natë, i kemi bërë si skuadër, nuk ka meritë njëri apo tjetri. Ajo që ka bërë Vlora, qytetar nderi gjithë përfaqësuesja, kështu duhet të jetë…”

Nga gjithçka është thënë pas ndeshjes, Loriku ka një reagim për të cilin ndihet veçanërisht i lënduar. Janë postimet në Facebook të mbesës së Berishës.

“Mbesa e Sali Berishës… Sensi i reagimeve të saj… Nuk është e vogël (19-20 vjeç)… Me zonjën Liri, bashkëpunoj për autizmin, kam respekt të veçantë për zonjën, por ajo (mbesa) ka fol pak budallaliqe. 99.9 përqind të shqiptarëve e kanë parë çfarë ndodhi… Dhe del një vajzë, vetëm pse është mbesa e ish-kryeministrit… Dhe të thotë gjëra rreth sjelljes së përfaqësueses dhe djemve të cilët dhanë maksimumin.. Flet për sjellje dhe mungesë edukate nga ne… Është shumë pa vend…”

Në fund të intervistës, Loriku thotë që inkurajon të rinjtë shqiptarë drejt sportit.

[vsw id=”BIFSqbYdarQ” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

********

VERSIONI I PLOTË WORD I INTERVISTËS

Më sipër mund të shihni VIDEON e bisedes së Kazhanit me Lorik Canen me kamerë dhe regji të Elton Baxhakut. Më poshtë, disa momente të dhunës mbi lojtarët shqiptarë në Beograd
 

okok 1ok 2ok 5ok 3ok 8cana-oficeri12ok 6ok 7

Ekskluzive nga Roma - Mira Kazhani October 30, 2014 09:18
Komento

120 Komente

 1. PETRIT ZILI October 28, 21:55

  LORIK MOS U LIGESHTO PER ASGJE SE KE POPULLIN ME VETE, NUK KA NDJESI MA TE BUKUR, MALLKUAR KUSH TALLET ME KETE NDJESI. KETO VARGJE ME POSHTE JANE PER TY DHE DJEMTE E KOMBETARES QE JANE GJAKU YNE

  Erdhi me” një kob”
  Dita e xhuma’
  Lajmi mori dhenë
  UEFA na la

  Sa shpejt fluturoi
  Ky lajmi kodosh
  UEFA na la?
  Eh, kryet shëndoshë

  Si na la UEFA
  Po pyesni e thoni?!
  Fort në të dy veshët
  E kafshoi droni.

  UEFA na la
  E hëngri jeshilin
  Sa pa n’atë dron
  Vetë Ismailin.

  Luajti nga fiqiri
  E pshurri futbollin
  Se pa n’atë dron
  Isën e Sokolin.

  S’mundi të durojë
  UEFA lezbike
  Që me kokë Balaj
  Të thejë një karrike.

  S’mundi të durojë
  Jo UEFA plakë
  Që ta mbronte dronin
  Futbollisti Xhakë.

  S’mundi të durojë
  Rruspija e vjetër
  Cana mos të kthejë
  Edhe faqen tjetër.

  Eh paj shug i rrodhën
  Lotët gjer në gushë
  Pse s’u japin lule
  Tifozëve në fushë?!

  Zemrën fort ia plasën
  Shqiptarët “gjaksorë”
  Që ngacmuan serbët
  “Të urtë e paqësorë”.

  Thonë gojët e liga
  Rëndë nuk u vjen
  Në krye UEFA
  Paska një legen.

  E quajnë UEFA-n
  Një hajdute xhepash
  Në mes të Evropës
  Një gjykatë plepash.

  Të tjerë i drejtohen
  Atij, Platinisë
  I thonë ke fut kokën
  Në breke të Serbis.

  Kthyet veten pas
  Njëqind e një vjet
  Në vitin e mbrapshtë
  Nënt’qind-trembëdhjetë.

  Dhe në atë vit
  Gjyshër t’Platinisë
  Falën sipas qejfit
  Toka t’Shqipnisë.

  Ndaj për ngushëllime
  N’doni me u nisë
  I thoni dy fjalë
  “Mender” Platinisë.

  E rreshtove veten
  Bashkë me ivanët
  Ligjet i dërmove
  Mbrojte huliganët.

  Dikur kishe emër
  Ishe futbollist
  Tani ke një damkë
  Lexohet RACIST!

  Kur luaje futboll
  Ishe dinjitoz
  Tani ke një nofkë
  Je KRYEMAFIOZ!

  Në kto anët tona
  Je vetëm armiku
  Të do vec një bushtër
  E rënë nga fiku.

  Për ty dhe një burrë
  Lotët i derdh curg
  Është ai që mendjen
  E ka lënë në burg.

  Dëgjoje një fjalë
  Dhe mos e harro kurrë
  S’trembet nga urrithët
  Shqipja mbi flamur.

  Reply to this comment
  • univers October 29, 10:48

   Te lumte dora Petrit!

   Reply to this comment
   • raimond vlonjati October 29, 15:14

    Ore Lorik ne foto me Miren shkoni shume –Dukeni cift i shkelqyer

    Pse more Lorik gjithe keto vajza shqitpare , te bukura si Mira , ty te shkon zemra tek italianka ..?

    Urime Lorik & Etrit ! —-Hajde me nje fitore kunder serbeve ne ndeshjen tjeter

    Reply to this comment
   • Fanol Bardhi October 29, 16:17

    Personaliteti i vitit 2014 : Kombetarja jone !

    Reply to this comment
    • raimond vlonjati October 29, 16:19

     Loriku pasi te mbaroje karieren e futbolit te merret me politike, se eshte tamam politikan ne mendim

     Edhe natyrisht e kemi Kapitenin patriot dhe simbol te Atdhe-dashurise

     Edhe kujdes ore Lorik ta mundim Serbine nqs perseritet ndeshja

     Ne Serbi e mbajtet mbrojtjen shume mire –Ja ashtu ta beni mbrojtjen edhe ne ndeshjen tjeter –Te jeni te kujdeseshem –
     -Edhe kujdes kur gjuan topin me koke mor burre , se do i kishim bere gole serbit ne ate ndeshje

     Hajde urime gjithe Shqiperia te do ! —

     Mos harro, kujdes kur te lozim kunder Italise se mos I ben qejfin italiankes dhe e le mbrojtjen… te bej gol Italia …

     O Lorik dua qe ti merni nje pike Frances kur te ndesheni me Francen se Franca eshte ekipi me ne forme sot per sot –

     Reply to this comment
  • Tosi October 29, 15:20

   “Naga lufta vec ai largohet kush eshte lindur tradhetor”..hymni i flamurit.Lorik,deklarimi juaj pas ndeshies se ;”Nuk jam i lumtur me ate qe ndodhi ne Beograd” ishte deklarimi me i zgjuar dhe diplomatik nga te gjithe ata qe folen pas asaj qe ndodhi.Perse se le me aq,c’tu desh qe e ngacmove “qenin”.Prit kafshimin tashti…..

   Reply to this comment
 2. Samir October 28, 21:59

  Hallall qumeshti i nanes!

  Reply to this comment
  • LORA October 29, 00:57

   Doja te beja nje Falnderim prinderve te Lorikut per edukaten qe i keni dhene.
   Edhe une si shqiptare jam krenare me kapitenin e Kombetares shqiptare te futbollit.

   Reply to this comment
   • beni usa October 29, 02:28

    na ngriti zemrat peshe, je i nderuar dhe i respektuar, nga gjithe trojet etnike shqiptare dhe kudo ku jetojne shqiptaret neper bote.
    FALEMINDERIT LORIK, FALEMINDERIT DITA JONE SHQIPTARE

    Reply to this comment
 3. aa October 28, 22:06

  Lorik Cana dhe shoket e tij te kombetares shqiptare jane krenaria jone! 🙂

  Reply to this comment
 4. ALBERT October 28, 22:14

  jam kurioz se kush jane ata “shqiptare” qe deklarojne te indinjuar 10%,tek pyetja egazedtes se si ju ben te ndiheni ky lajm….kam idene se jane simpatizante te asaj lavires se vogel mbeses se fazllic!!! sa per lorikun JE I MADH!!!

  Reply to this comment
 5. flori October 28, 22:23

  Loriku eshte legjende. E ka siguruar vendin ne historine e kombit tone dhe te ketij dheu qe e kemi lare me gjak, por mbi te gjitha ne zemrat toni. Na prij kapiten..

  Reply to this comment
 6. korabi October 28, 22:38

  Lorik je vllai im,
  Je Presidenti i shqiptareve te dua shum vlla shum shum shum shum shum shum shum shum shum , jetem japim per ty edhe per shqiperi , mos harro vlla se grushti yt me dha zemer edhe me jep fuqi cdo dite, je dhe do te mbetesh kapiteni yne ne fushen e blerte edhe ne llogore
  Fmilja berisha ka marr funde qe kur arrestoj bac Jasharin
  RROFT SHQIPNIA
  posht tradhetaret

  Reply to this comment
  • koco October 29, 02:34

   Rasti i mbeses se Sali berishes eshte shembelltyra , parqyra , vitrina e nje pjertareje te oborit te kriminalizuar , anti shqiptaresh , bastardesh e turpeshme. e neveriteshme dhe plotesisht reale fytyra te neveriteshme te pa moral .

   Reply to this comment
   • mirel October 29, 12:14

    Shume drejt zoti Koco!

    Reply to this comment
   • Tarrasi October 29, 20:32

    Mbesa e Sali Serb Berishes (super tradhetari i kombit) eshte pak a shume si ajo qe tha “let them eat cake”.

    Lorik Cana je i madh por me ka mbetur hatri qe ty mbeti hatri nga nje askushi.

    Reply to this comment
 7. KASTRIOT October 28, 22:55

  MOS U MERZIT PER MBESEN!
  BASTARDE E USHQYER ME PARE TE VJEDHURA, ESHTE!
  ASHTU SIC I KANE USHQYAER GOJEN ME PARE TE ZHVATURA, ASHTU I KANE USHQYER DHE MENDJEN ME NDJENJE PERCMIMI, FODULLEKU, RRACIZMI DHE BEMAT E GJYSHIT TE SAJ, QE NUK LA TERRITOR PA SHITUR, GJE PA VJEDHUR, NJERI PA PERCMUAR. QE LEU DUART ME GJAKUN E KETIJ POPULLI DHE E COI DY HERE DREJT KATASTROFES. QE LESHOI FEMIJET E TIJ SI LAKENJ TE HARBUAR QE NUK LANE GJE PA ZHVATUR. QE NGRITI NJE SISTEM KU MAFJA KOMANDONTE DHE AI MBRETERONTE.
  DHE TE GJITHA KETO I BERI DUKE LEPIRE DERI NE FUND, PANDOFLAT E SERBEVE DHE GREKEVE, TE CILEVE JU SHERBEU SI LAVIRE.

  Reply to this comment
 8. tomsojeri October 28, 23:01

  Nderime Lorik !Ke prekur zemrat e shqiptareve qe nga femij e deri te pleq me dashurin per shoket, atdheun e flamurin ! Xhesti dhe qendrimi yt u admirua nga miliona jo vetem shqiptar por edhe nga miq,e sportdashes te gjith botes qe ndoqen ate ndeshje te dhuneshme huliganesh armiq te perjetshem te shqiptareve! Ate cka pan syt tan e denuan jo vetem shqiptaret por edhe personalitete sporti qe skan asnje lidhje me vendin ton! Denimi i padrejt esht thjesht politik e armiqesor ndaj shqiptareve ,ndaj ktij populli te vogel e te vuajtur historikisht nga armiqt e tij ! Ata i gezoi ky vendim e per fat te keq ne kte “kor triumfi” ben pjes edhe “supermbesa”e “super kryeministrit” e “super presidentit” dhe e “super familjes” shqiptare ! Ne nuk cuditemi se mbi kurizin ton kta kan 25 vjet qe pijn gjak e shkateruan gjithcka ! Luftuan qe te mbeten perjetesisht ne pushtet me te gjitha format ,por ja qe populli me ne fund i flaku nga vetja e kte ata nuk e durojn e sja falin ! Kjo supermbes e re e ritur ne ate ambient te pasur e te dehur pushteti nuk e permban dot urrejtjen ndaj ktyre shqiptareve “tradhtar” te gjyshit tradhtar e zbuloi ate cka shum shqiptar te tjer nuk duan ta besojn ! Prandaj i dashur Lorik ty te don ter Shqiperia ter populli shqiptar e je i nderuar ne cdo familje e vater shqiptare kudo qe ata ndodhen……Je dhe do mbetesh krenaria e jon !….

  Reply to this comment
 9. NIKO77 October 28, 23:27

  Po nga kush pret humanizem, kur ishit duke u goditur, poshteruar, fyer, denigruar dhe duke rrezikuar jeten te vetem perballe shtetit me kriminel dhe rracist te Europes?! Nga nje neperke e vogel Berish-ajsh?!
  Te gjithe e kuptuam, qe me ju po percmohej dhe poshterohej gjithe kombi yne. Por mbesa e Saliut s’kish si ta kuptonte , pasi gjyshi ketij kombi i ka bere bash ate qe i kane bere serbet dhe greket bashke.
  Se ka per gje ta shohe kombin e saj as te percmuar, as te rrahur, as te dhunuar, as te vrare, as te masakruar, as te vjedhur, as te tallur! A nuk eshte rritur gjithe jeten me kete realitet qe buronte nga familja e saj, mbi kurrizin e popullit me te vuajtur dhe te varfer te Europes?!
  Presim patriotizem dhe humanizem nga Desara?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

  Reply to this comment
  • mira October 29, 10:15

   shendet e suksese ne jete,LORIKUT,ndersa per supermbesen, e veteshpallur,nuk e kuptoj ,perse i kushtohet kaq vemendje ,sepse ajo jo, 20 vjec,por edhe50,60 etj fycke ka per te mbetur,pasi ka marre shume ane negative te gjyshit nga vicidoli,ajo perpara se te komentoje ,te mesoje mire gjuhen shqipe,sepse ben shume gabime kur shkruan ,qe ketu duket dhe dashuria e saje per vendin,e me pas per popullin apo per kombetaren etj etj ,ato familjarisht duan vetem veten,dhe nuk shohin me gjate ,te gjithe te tjerat i kane mashtrime.

   Reply to this comment
 10. Tironsi October 28, 23:51

  Pershendetje Lorik Canes.Po cfare ti bejme ca ish bllokmeneve si Andi Bushati e Fatos Lubonja qe po na dalin si super Europiane dhe po peshtyjne mbi shqiptarizmin e vertete.Sikur nje simbol kombetar te kete nje banderole , duhet nderuar dhe luftuar per te.Pale Z.Bushati na merr ne mbrojtje dhe Super Mbesen Fycke te Sales.Ketu na gajasi fare.Ikni beni shurren Legena.Rrofte Shqiperia dhe shqiptaret e vertete.

  Reply to this comment
  • ... October 29, 19:09

   Serbet te dalin me harten e uraleve andej nga erdhen….
   na can koken pseudokompetentet e tipit Lubonja & Co qe fryhen kot. duke dashur te dalin te mencur.
   Ne vend qe te na shesin mend le te bejne minimumi kete qe kane bere Loriku dhe Bushi qe kane kontaktu me median angleze dhe perendimore.

   Reply to this comment
   • ... October 29, 19:10

    Nacionalizmi serb matet me urrejtjen qe kan ndaj nesh. Kurse i ashtuquajtuar nacionalizmi shqiptar nuk shkon ma larg qe sa vetmbrojtja. As qe duket as qe duhet ta shqetesoj kend nacionalizmi jone sepse ne thelb nuk jemi te tille.
    Akt qytetarie , asgje ma shum nuk beri kombetarja jone. E per kete e meriton respektin e nderimin nga i gjith kombi . Te jesh krenar per vendin tend esht mbaresi e frym europiane. Gjithmon duke patur parasysh qe njerez te gabuar mund ta drejtojn kete frym ne drejtimin e gabuar. Le ta kapin lubonja&co flamurin kombetar ne duar e ju shkojm pas.

    Reply to this comment
   • ura me tri harqe October 29, 19:11

    Faleminderit Lorik.
    Nga zemra.
    Shpresojme tju kerkojn falje jo vetem mebsa e Saliut por edhe Lubonja, Karjan Cani dhe ndonje klan-ist tjeter

    Reply to this comment
    • Vasil Puci, Durres October 29, 19:27

     Pershendtje Lorik dhe faleminderit.
     Pershendetje Dita.
     Meqe jemi te Lubonja…
     .. Kalaja mbrohet me palle..e jo me fjale e dengla.
     Apo jo Zoti Lubonja . Keto fraza ti permendi Kristo Frasheri ne librin e shkelqyer Skenderbeu I Shperfytyruar . Ti atij historian te arte dhe sot ke frike ti kthesh prgjigje. Ne o zoti F. Lubonja nuk jemi shtet qe rrojme me simbole ato I kemi pak shume pak.Flamurin,Skenderbeun,N.Terezen,Adem Jasharin,I.Qemali,I.Boletini.Ne nuk jemi shtet si Armenia qe ta mbeshtesim jeten ne simbole . Ajo ne pozicjon gjeografik eshte si sanduic me kembe te tjere dhe e detyruar . Ne jug ne kemi Greqin antike ne perendim detin dhe klasiket e rilindjes Italiane e Vatikanin ne lindje kemi Aleksandrin.
     Problemi yne eshte veriu qe I do simbolet Serbo Sllavet car Dushanin t’a vendosen ne Shkup ne qender te Vilaietit.Verio Epiri manastirin e vendosen me kryq 70m ne gryken e kelcyrese prifti pa dhembe Artemie ne mes te Tiranes tha : Kosova eshte Serbi.Ku eshte te ne necionalizmi dhe lufta per simbole ?
     Asnje fjale nuk I heq prof. te ndritur qe mos paste vdekje kurre Kristo Frasheri kur te thote :
     Ty Fatos Lubonja te ka zene semundja e vjeter e Shqiptare e Ksenomanise ne shqip gjunjezim plotesisht ndaj te huajve . Fac sapiens liber eris .Ti Fatos je bere I dutur dhe je I lire. Per ty une kam rrespekt vetem per vitet e burgut kaq.Se per te tjerat I ke sjell coroditje kombit sa cuditem je ne vete apo lajthite.Ke zene vend ne klan dhe don te besh apologjin e Sokratit duke imituar Shmidin .Kerkon te ironizosh flamurin duke neperkembur Skenderbeun.Shkon ne Londer ku e perfaqeson veten si historian dhe te thone se jeton ne shekullin XIX. Qe ta dish veten ku je shko ne qytet dhe bej bisede me teme.
     Bisede me analistin Fatos Lubonja aty do te dale boja.
     Se ke dhe boje te pa fshire Fatos. Babai yt ne Lume ka pushkatuar 20 fshatare rober per 4 minuta kete tat ha nje professor I nderuar ti e di hesht.
     Kur u be mendimi per armet kimike ti Lubonje hodhe aq shume boje sikur ti ishe Zeusi. Na demtove pa mase. Fatos tani po hedh boje mbi 11 djem qe vajten per futboll ne Beograd pa flamuj. Me kostum te bardhe I quan nacionalistet. Gazeta Dita te ka mbrojtur Fatos. Une edhe me pare kam shkuar per marrezite e tua por s’mi kane botuar. Te kane ruajtur. Do perifrazoj perseri prof. e madh Kristo Frasheri:
     Muc Miftari , Muc Shqiptari
     Ne Elbasan ne dite pazari
     Pertoke shtrimi Sul Derveni
     Se I shau Skenderbeun
     Leri denglat Fatos Lubonja je bere ferre e sorre ne ekran. Shqiperia eshte 110 vjet para te flet e nuk te vret si Sul Dervenin.

     Reply to this comment
 11. e verteta October 29, 00:05

  Ju lumte nderuat kombetaren dhe vendin tuaj
  serbi po serb ngelet
  Ju lumte cuna jeni heronj per mua respekte.

  Reply to this comment
 12. Aliu nga Selenic October 29, 00:26

  Rrespekte per Lorikun dhe per gjiuth skuadern ton heroike. Jemi krenar per kete qendrim kaqe burreror dhe atdhetar qe mbajten sportistet shqiptare. Nje skuader ne lufte me nje shtet a nuk eshte ajo shprehja.Ne luftojme nje me njemije.!
  Sa i perkte Mbeses se Berishes ajo rreflekton tamam qendrimin familjare te familjes Berisha. Berisha i ka treguar shqiptarve prej kohesh qe eshte pro serbe. A u kujtohet Nafte qe i jepej serbeis duke thyer edhe embargon botrore.? Ku kja me sjku me keqe se kaqe. Presidendi i shqiptarve thyen embargon e Naftes qe te vriten shqiptaret,. Ja kjo eshte historia qe filloi me Naften pastaj me perndjekjen e UCK-se duke arrestuar Adem Jasharin dhe Hashim Thacin dhe duke e zhdukur Remzi Hoxhen, qendrimet ndaj Greqise deri edhe dhenjen e detit Greqise.
  Pra mbesa e Berishes rreflekton mllefim ndaj shqiptarev dhe mbeshtetjen e skuades dhe te shtetit Serbe. Kjo nuk eshte hera e pare qe ka bere mbesa e Berishe dhe deri me sote nuk kemi asnje reagim mga berisha dhe familja e tije .Kjo heshtje do te thote qe keto deklerat jane bere me miratimeuin e vete Berishes.
  Prandaj te gjith shqiptaret ti mbajn parasyshe keto qendrime te Berishe qe asnje nuk jan te rastit pore te paramenduera mir nga starteget antishqiptar ku dhe vete Berisha ben pjese ne ket staregjiantishqiptare.!

  Reply to this comment
 13. arber October 29, 00:33

  a e kuptoni kush eshte salic beric.si nuk e kuptuan shqiptaret Brenda e jashte kufijve .cfare doni me teper .tu shese fare se per tu vjedhur ju ka rrjepur. apo do ni te provoni gagacin e zogut hajdutit e tradhetarit .lereni more te punoje Rama ketej e Thaci andej .

  Reply to this comment
 14. fanol bardhi October 29, 00:35

  Kete ndjen nuk ta jep asnje kombetare tjeter, pos kombetarja e popullit tende.
  Secili prej yjeve tane qe luajn ne kombetare tjere e kishin bere veten prej asaj nate pjese te kombetares sone , kurse ne nje menyr edhe jane.
  Lorik Cana esht kapiten i lindur qe secila kombetare ne bote ish krenu me ta. I vendosur edhe me qendrim e mendim te kthjellet nuk i len ngjarjet e ndodhur te bastardohen e te marrin kahje primitive.
  Personaliteti i vitit 2014 : Kombetarja jone !

  Reply to this comment
  • genti October 29, 16:35

   mbesa e Saliut eshte nje debile qe rri me gjuhen jashte edhe ne moshen 20 vjec.
   Ajo qe ka rendesi eshte dhuna
   Ja cfare bene serbet dhe UEFA:
   1. E derguan kombetaren shqiptare ne mes te 30 mije kafsheve ku edhe policet dhe punonjesit e stadiumit i dhunuan.
   2. Pas dhunes e rracizmit na ndeshkuan me humbje 3-0 ne tavoline.
   3. Megjithese gjithe qeveria serbe (dhe UEFA me vendimet e saj) thane qe serbet nuk kryen asnje gje te keqe sot serbet dalin e kerkojne qe jo vetem ndeshja e pare te rilihuet pa tifoze por edhe ajo e planifikuar per tu luajtur ne Shqiperi te luhet diku tjeter e pa tifoze.
   Sipas tyre tifozet serbe nuk bene gje te keqe por shqiptaret nuk duhen lejuar te bejne te njejten gje. Dhunen e tyre kerkojne ta bejne dhune shqiptare ne imagjinaten e tyre. Jo vetem qe serbet dhe UEFA na dhunuan me deshire por edhe po na poshterojne.
   Serbia po vendos perseri per fatin e ndeshjeve te Shqiperise. Qeveritaret tane duan te bejne sikur jane me Evropiane se vete Evropianet dhe lejojne perbuzjen serbe.

   Reply to this comment
 15. arif October 29, 00:41

  Bravoooo cuna as i duam fare ato pike.
  I kemi dhjere Platinise mu ne ato pike.
  Duam ta rajme Serbin ne Shqiperi,me loje te ndershme.
  Po e beme kete,jemi kampiona te botes,jo te europes.
  Aty ti plase zemra Dasares dhe gjysherve te saj.
  Dhe sa per z Liri,ato leke qe vene te shoqsta e saje i ha Dasara,prandaj i kendon zogu Dasares,se dhe lekt e bamirsise kane vjelle,e mos pyet per ato te gjshit,te mamit,te babit te dajos,dhe te babaqaforit. Na hundet i dalshin o zot i madhe.

  Reply to this comment
 16. Al Kapone October 29, 00:59

  Perse merreni ju shqiptaret e” zgjuar” dhe idioter me je mendim qe nje vajze e ka thene a jeni ne demokraci secili shpreh mendimin e tij apo te saj , ca ngaterroni futbollit me kryministrat dhe politikanet dhe te afermit e tyre .. Po ata qe e dhunun dhe e shajne heroin tuaj kombetar cfar jane,, dhe si perfundim nipi u herojt tuaj Hamza Kastrioti ka qen kunder Gjergjit dhe ne anen e turqve. Pra ju u duhet Baca Enver me ju rrethu ne tela me gjemba dhe pastaj kishi per ta kerku Saliun dhe do te qashi, per te . Po u shkojne veterant e sorrave partizane qe u prune lirin staliniste duke shkelur mbi viktimat e gjakun dhe vuajtjet e popullit shqiptar, dhe nuk e flisni nje fjal por na cate pallen me te afermit e Saliut

  Reply to this comment
  • red October 29, 02:19

   O komentues me emrin Al Kapone
   Qe kur thua “heroin tuaj kombetar…” do te thote qe nuk je shqiptar.
   Nese Gjergj Kastrioti nuk eshte i yti, ahere nuk eshte i yti as Loriku.
   PRa nuk ke vend ketu.
   Perfito nga zemergjeresia e ktyne te gazetes Dita qe ta lejojne hapesiren, por ti je nje bukeshkale dhe njeri i ulet.
   Do doja te zhdukeshe prej ketu dhe mos replikoje me, pjelle neperke.

   RESPEKTE LORIK I DASHUR, LUTEM ZOTI TE DHENTE SHENDET E DINJITET EDHE PER ATA QE NUK KANE

   Reply to this comment
   • ... October 29, 02:55

    robt kush flet keq per Lorik Canen

    Reply to this comment
    • gani October 29, 02:57

     Fajtor Cana ti komentator Al Kapone?!??
     Po fajtor jan vetem Pse jan shqiptar… Fajtor per te mbrojt vllezerit e kombetares nuk eshte as pak.. Keta ekan tregu se sebashku as Kush nuk mund te na ndal… Jo per 3pik po Per as nje nuk i vlen te lejojsh ne apo shum tifoz te sulmojn vllezerit… Ket Qe keta dhelmosha ekan ba duhet te kan si shembull te gjith… Sepse ketu ka qen e mundur me pas edhe viktima.. Eket nuk eka leju zotri Cana Dhe kombetarja… At Qe per mbi 3000 polic Dhe njerez te siguris se serrbis nuk munden ti ndalin at e beri vet kombetarja shqiptare… Per ket gjest vet qeveria.. Federata e serrbis duhet me nda nje mirnjohje per ket Kombetare ecila ju tregoj botes se sporti me dhun nuk mundet te existoj… UEFA duhet ta shperblej vet kombetaren sepse keshtu Shkohet perpara

     Reply to this comment
  • [email protected] October 29, 07:09

   O al Kapone Ik mor i degjeneruar komplet ….je i degraduar dhe te dhjefsha ty bashke me malokun serb….

   Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe... October 30, 21:36

   Al kaporni edhte I punesuar ne familjen maltezi

   Reply to this comment
 17. ddri October 29, 02:21

  Nuk jam me berishen. Por sa per komentin qe ka bere ajo mbesa e berishes i lumte nje mije here. I paska mbetur hatri ketij. Ore lorik ne e kemi rrezuar komunizmin ne 1990 vetem atehere detyroheshim te rrihnim duart dhe te qanim ne kor, megjithese nuk kishim deshire . absolutisht qe jam ne nje mendim me ate mbesen e berishes vajze trime dhe me kurajo si cdo shqipetar me karakter. Ti nuk ke te drejte ti imponosh jeten dhe sjelljen askujt. Cdo person ka jeten e tij dhe bindjet e tij dhe nuk ka te drejte askush qe ta imponije te mendoje keshtu apo ashtu sic mund te kete deshire dikush.

  Reply to this comment
  • PTU October 29, 02:33

   Lorik je krenaria jone ne bote.
   Dita ju lutem mos i publikoni komentet e plehrave si ky ddri me siper.
   O pleh si guxon mor gjakprishur te shash Lorikun dhe te quash nje debile si ajo gjuhejashta e Salo pleh Berishes “vajz trime e kurajoze”???
   qepe gurmazin o sperme beogradi se per ate djale aty ne foto, jam gati te te gjej edhe ne vryme te miut te jesh dhe te te marr shpirtin!
   Po ai i shpetoi erzin nje kombi te tere mor qelbesire, kurse ajo mbesa e serbit qe mbron ti eshte nje tyryfycke qe rritet me parate e gjakut te femijeve te Gerdecit dhe kufomat te vrareve te 21 janarit.
   Ptuuh, te hengert mortja pa zbardh mengjesi

   Reply to this comment
   • ilir October 29, 08:12

    Lorik je i paarritshem sot per sot
    Je shqiponja jone qe u ringrit

    Reply to this comment
   • EMA October 29, 08:16

    Te lumte Lorik djali
    Fole dhe per femijet e djegur te Gerdecit
    Edhe per ata 4 fukarenjt e pushkatuar ne 21 janar
    Ata do te te uronin me zemer per ate qe bere ne Beograd se ishin popull.
    Kurse Liria dhe liriet e politikes shqiptare dhe jo vetem shqiptare jane hipokrite dhe njerez qe i prish paraja dhe pushteti se jane te dobet dhe te shitur.
    RRI ME POPULLIN LORIK, RRI ME DRITEN

    Reply to this comment
  • rafaello October 29, 08:18

   unë nuk jam socialist dhe i urrej ata me tërë mish e me shpirt se ata janë komunist por hiqen sikur modernist por janë cinik dhe hipokrit dhe janë mallverzues dhe monopolist të politikave diktatoriale…

   Reply to this comment
   • valbona October 29, 16:32

    TI RAFAELO LAJ GOJEN PARA SE PERMENDESH EMRIN E LEGJENDES SHQIPTARE TE FUTBOLLIT.

    LORIK CANA ESHTE KRENARIA E CDO SHQIPETARI…

    Reply to this comment
  • Qytetari October 29, 11:54

   DRRU. Je një K..ar që as mbesa e berishës nuk t pranon

   Reply to this comment
 18. maksi October 29, 02:36

  Cana shume respekte per ty. Je nje shqiptar i vertete. Na ben krenar qenia jote ne radhet e shqiptareve te mire. Sigurisht, te mire jane shume, miliona shqiptare, e jo si politikanet hipokrit. Ju dhe kaq sa kini bere, kini bere e dhene shume. Suksese!
  E faleminderit ty dhe gazetes Dita. Ju bashkon kurajoja kunder te keqes.

  Reply to this comment
 19. AGRON October 29, 02:38

  Respekt per shqiptarin e madhe LORIK CANA

  Reply to this comment
 20. Eduart October 29, 02:44

  Ne jemi krenare per skuadren tone ! Bravo Lorik !

  Reply to this comment
  • rafaello October 29, 08:20

   tërë trupin e ka të shkruar me shkaba e me shqiponja por brenda vehtes ka vetëm bretka e kletka ..këta që shkruajnë trupin, e shëmtojnë zemrën se brenda janë bosh

   Reply to this comment
   • kastriot October 29, 08:57

    E mor Lorik a e shef c shkrun ky Rafaelo 🙂
    Shif kur t shpalli dhe ty Sali pordha anetar te Hakmarrjes per Drejtesi
    hahahaa
    i madh Loriku.
    Ka zemer shqiptari!

    Reply to this comment
 21. tironsi October 29, 03:53

  respekt per Canen

  Reply to this comment
 22. Horri i Bulevardit October 29, 05:39

  Kjo skuader me kapitenin Cana, ka arritur me ne fund, nje kompaktesi loje dhe mirsjellje, ndaj njeri tjetrit.
  Eshte hera e pare, qe vertet besoj, se do te jemi favoritet kryesore ne europian.
  Ndoshta kjo si ka pelqyer serbofileve ne UEFA.
  Te lumte Lorik, ju lumte cunave te kombetares sone Kuq e Zi.

  Reply to this comment
 23. Ericson October 29, 06:09

  Lorik Cana o mik e vella shqiptar , trim ,taman si Sefe Kosharja e djale per te pire dolline !

  Po si o shqiptar katerqind derhem e shtrive pertoke halabakun ultras serb e me grushtin tend te fuqishem na kujtove Koken e Shqipos?

  Me djem te tille ka me se te mburret kombi shqiptar!

  Reply to this comment
 24. Ilir Kaduku October 29, 06:48

  Z. Cana. Hallall qumeshti i nenes. Ky urim Ju takon Ju si kapiten dhe gjithe djemve tane qe nuk jane vetem futbollista, por ne rradhe te pare jane patriote. Do t’i mirepresim serbet ne Shkoder sipas zakoneve shqiptare. Respekt

  Reply to this comment
  • Miku October 29, 13:42

   Si eshte zakoni mikprites i Shkodres? Ata te Tirones i rrethuat ne stadium per kushedi se sa ore. hahahaha. Shpresoj qe serbet te rrethohen aty e te aplikojne per azil politik.

   Reply to this comment
   • Ilir Kaduku October 29, 14:41

    O O ti mjeshter qe fshihesh me pseudonime. une kam shkruar me emer e me mbiemer. Nuk kam thene se cilat jane zakonet e Shkodres, qe ti nuk i njeh, por nese e ke lexuar mire kam thene per zakonet e mikpritjes se shqiptareve. mos u ngut kur replikon, por lexoje mire parafolesin. nese ke ndonje ndonje gje per shkodranet, te keshilloj qe mos u merr me gjate me ate pune se te del keq hesapi. E kane provuar edhe te tjere para serbeve te felliqur. Mos harro se ne Shkoder kombetarja e ruseve ka ikur me bisht ne shale ( 3 me 1 para 7 viteve ). te lutem mos me shqeteso me pseudonime. nese ke deshire vazhdojme si te duash, por nxirre emrin tend sekret.

    Reply to this comment
    • Miku October 29, 15:57

     Z. Kaduku, e mbaj mend shume mire kombetaren Ruse qe u rraf te Loro Borici. Nuk kam asgje me shkodren pervecse respekt ndaj qytetit dhe banoreve. E kisha me shaka. Sikur te vinin huliganet serb ne shkoder, do doja qe shkodra ti jepte nji HU te mir qe mos ta harrojne kurre. E kur te ulen per kafe te rruga “SKADARSKA” ne Beograd, ti dhembin BRINJET nga huri i shqiptareve (e i shkodraneve bashke).

     Reply to this comment
     • enea October 29, 18:24

      dmth ju uroni qe shkoderant ne syte e botes te kthehen si ata huliganet serbe.
      Bravoooooo!!!! Bravooooooo!!!
      Vizioni juaj per EU eshte vizion idioti

     • Ilir Kaduku October 30, 11:19

      Faleminderit. Me respekt.

 25. imer demokrati October 29, 07:52

  Resapekte perr LORIKUN dhe gjithe djemt e kombetares. Ne hale berishajt.

  Reply to this comment
  • ... October 29, 16:29

   i madh kapiteni yne, shume i madh …..
   sa per Platinin…mjafton te themi qe …..VERTETE MUND TE HYNTE NJE BOMBE POR HYRI NJE FLAMUR ore qorr……

   Reply to this comment
 26. merita October 29, 08:09

  Me pelqeu komentin i atij qe i thote Lorikut: Rri me popullin.
  Sa per ata qe shajne Lorikun, neveri e madhe dhe thirrje gazetes Dita te mos i kaloj botim

  Reply to this comment
 27. orienti October 29, 08:49

  -Perfaqesim elitar edhe ne media ,gje qe tregon se sportistet tane ne rastin konkret nuk dine t’i bien vetem topit…njeri i thjeshte dhe i kujdesshem ne kunderpergjigje.

  Reply to this comment
 28. Egertashehu October 29, 09:19

  Ajo nuk ishte ndeshje futbolli me… Djemte tane si ralle dime ta bee ne shqiptaret treguan qe jemi sportiste ne vend te pare dhe jo racist … Populli Serb qe mua mun duk sikur ishin ushtare mire na e ben se qeveria jone as diti as do kete ndonjehere forcen te mbroje qyteyaret e vet sic duhet ….
  Bravo Mira

  Reply to this comment
 29. shqiptari October 29, 09:53

  Lorik mos e helmo gjakun e mos u merzit.
  Ti je populli i paster si qielli ne pranvere, ata qe flasin si ajo debilja jane vec llumi qe not on ne pare gjaku

  Reply to this comment
 30. Daniel October 29, 11:16

  O Lorik, keni nevoj ju te Kosoves te njihni me mire familljen Berisha.

  Reply to this comment
 31. Festim October 29, 11:28

  Faleminderit Lorik. Jo vetem per ato qe dekalaruar , por se pari per ato qe ke ne zemer.Sa per ato komentet e atyre gjak prishurve, Gazeta mire ben qe i jep sepse fundja kjo eshte liria e fjales, por tregon dhe nje te vertet qe e din gjithe Shqiptaret kudo qe jetojne se kush eshte tradhtar i kombit e kush punon per te miren e tij.
  Thjesht askush nuk duhet te ngaterroj kombin me shtetsine. Shqiptaret jane shqiptar kudo ku kane lindur. Dhe sa per piket as ma ndjen fare , kurre mos i marreshim. Djemt e fituan ndeshjen e tyre sa askush tjeter dhe kane nderimin nga Kombi Shqiptar.Bota foli per ata dhe Shqiptaret sa kurre me pare edhe sikur te kishim fituar kampionatin boteror, qe per mua me ate qe treguan e kane fituar ate .Ate e tregoi nderimi qe ju be kudo nga Shqiptaret jo vetem ne Shqiperi , ku medja pak e pasqyroj, por kudo ku jetojne dhe banojne Shqiptaret.
  Boll te shofim se edhe lojtar te tjere me gjak shqiptar, por qe ben zgjedhje per veten e tyre, u ndihen .(.ata e dine vet si u ndien).
  Historine ata e ben vet dhe ajo nuk behet me urdher dhe as me inponim, por ua ndjen zemra dhe e treguan.Te tjeret treguan perseri se sa vlejne, pamvarsisht se rrine cdo dite ne ekrane..Sa per shpalljen e kombtares Qytetar nderi te Vlores, me vjen mire si vlonjat qe jam, por ata jane Nderi i Kombit dhe besoj se ket vite edhe anketen e njeriut te vitit as qe diskutohet qe do e fitojne ata. Faleminderit.

  Reply to this comment
 32. Pjeter October 29, 11:43

  Ata prinder qofshin te lumtur gjith jeten per djalin e tyre Lorik Cana. Dhe ne te ndihemi krenar per djemte e kombetares qe rrezikuan jeten e tyre .respekt

  Reply to this comment
 33. Meteh October 29, 11:48

  DITA,ju lumt per intervisten e bere me LORIKUN nga Mira KAZHANI.Ndjejme knaqesi per komentet e tij,por dhe krenar qe 11 djem ja dolen te mbrojne flamurin tone midis hordhive Serbe 100% armiq te ketij vendi dje dhe sot.Komentusit jane mbi 99% me drejtesin e mohuar te futbollisteve tane,politikes & qendrimit korrekt te qeveris shqiptare qe nuk e ngaterron politiken me sportin.Kete do e vertetoi vizita e RAMES ne Beograd,i cili ka kurajon tua thot te verteten ne sy Serbeve,se jan ata qe na kan ren ne qaf & ne keto vite te demokracise me spiunlleqet e tyre te tipit FAZLLIÇ,duke mos e njohur KOSOVEN,etj.Sa per supermbesen,ajo do beje çfar i thon gjysherit pro Serb ne keto 24 vite,ku me porosi te tyre kane shkaterruar,djegur,vjedhur,vrar,shitur..kete vend.E megjithate çdo dite sulmojne maxhorancen sikur nuk kan bere asgje.PSE?Eshte e kapur drejtesia shqiptare nga kursantet 6 mujor te plepave.E sa te jet gjall Saliu e CO,ky vend nuk behet…!

  Reply to this comment
  • ... October 29, 16:27

   FALEMINDERIT LORIK, ZOTI UA SHPERBLEFTE SEPSE SHQIPERIA ESHTE E VOGEL DHE E DOBET DHE NUK UA SHPERBLEN DOT KURRE ATE QE BETE PER NE POPULLIN E THJESHTE NE BEOGRAD.

   Nuk e besoj se Platinia eshte antishqiptar por mendoj se ka cregullime psiqike dhe nuk eshte ne gjendje te analizoje faktet

   Reply to this comment
   • BESA October 29, 16:28

    Ata kishin edhe thika Lorik. Thuaj shyqyr qe nuk i perdoren. Se po ti perdornin do futej tere stadiumi brenda. Peshkaqenet gjak duan. Pastaj Platini do ta ndante po njesoj fajin.

    Reply to this comment
 34. mirel October 29, 12:17

  Lorik e para Faleminderit per dinjitetin qe treguat ne Beograd. U treguat 11 heronj.
  Problemi I revoltes fillon me Duken dhe urdheruesit e kesaj maskarade.
  pergjegjesia e pare bie mbi Federaten shqiptare, qe la te luhej nje ndeshje e tille, duke vene “ne loje” jetet tuaja.
  Vjen era pisllek qe nga Shqiperia kjo pune

  Reply to this comment
 35. Rehxep Murtezi - Gjilan October 29, 13:36

  O z.L Cana,po ju lumt mor djema,po ju jeni ajka,kajmaku i Shqipnisë.Po e keni kryer
  punen ma të lodhëshmen,ma të rrezikshmen,si grup sejcili ma burrë se tjetri.Po për
  mbesen e Berishes ajo edhe për nga emri por edhe për nga mbiemri nuk është shqiptare!
  Ajo andrron gjithëherë për përqafimin e saj nga ndoj Dragan,Goran e tj.ai paft hajrin.

  Reply to this comment
 36. unknow soldier October 29, 14:06

  per nje sy te vemendshem duke vlersuar komentuesit si popull i thjeshte keto forume interneti jane ne nje fare menyre nje referendum popullor.

  deri tani nga 55 komente 52 komente jane me djemte fisnike te Lorikut qe habiten boten me trimerine e tyre

  keto 3 komente rafaello& al capone (qe nga menyre idiote e shkrimit eshte dora vete monstra dasara vete me mark uk-et e saj) tregojne se ne cfare shkalle degradimi mental ka mbesa e antishqiptarit me te madh te gjitha kohrave dhe nje nga speciet me perbideshme qe ka nxjerre njerzimi..dhe mos harrojme qe sali satanai erdhi me bekimin e beogradit ne 1991 kur amerika dhe jugosllavia ishin te martuar ne muajin e mjaltit nga doli dhe hibridi i tyre i frikshem sali satanai..

  Reply to this comment
  • ... October 29, 16:25

   Intervista e Canes me gazeten DITA jo vetem qe eshte e drejte dhe objektive, por ne te njejten kohe eshte edhe nje thirrje per reagim nga ana e jone.
   Platinia veçse eshte nje provokator me shqiptaret tregon se eshte edhe nje klysh serbi. Mjer futbolli se çmund te pres nga ky bixhosçi qe mjerisht duhet te drejtoje edhe nje institucion te futbollit.
   Ky me shume se nje interesaxhi eshte nje antar i MFIAS europiane te futbollit. Prandaj shqiptaret nuk duhet te presen asgje te mire prej tij.
   Edhe nje here Bravo Lorik Cames. Do te jemi gjithnje krenar per çfare beri ne ate ndeshje me Serbine.

   Reply to this comment
 37. enea October 29, 14:23

  Ndonje llaf per ndeshjet qe keni shitur nder vite?????

  Reply to this comment
  • POPULLI October 29, 16:26

   Paska hyre EBOLA SERBE edhe ne forumin tone ne Dita.
   O Dita largojini keta qelbesira, nuk mund te lejosh te ndyjne krenarine tone, simbolin e dinjitetit shqiptar, Kombetaren Kuqezi.
   Djemta tane pas asaj qe ben ne Beograd sikur edhe te mos luajne kurre, jane perjete ne zemrat tona.

   Reply to this comment
   • enea October 29, 18:22

    Ja u ngriten palacot nacionaliste.
    Dhuna denohet dhe duhet te flitet qe te mos perseritet.
    Pastaj sa per dinjitet, mos harro ndeshjet e shitura

    Reply to this comment
 38. fieraku October 29, 14:38

  Loriku i madh

  Reply to this comment
 39. SHQIPE October 29, 16:04

  LORIKU DHE DJEMTE E KOMBETARES KUQEZI

  TE MEDHENJ!!!!

  TE MEDHENJ DHE TE PAARITSHEM SA MALET TONA PA FUND

  TE MEDHENJ SA ZEMRA E SHQIPTARIT

  FALEMINDERIT LORIK

  FALEMINDERIT DJEMA

  Reply to this comment
 40. betim October 29, 16:36

  New MAFIA is UEFA

  Reply to this comment
  • shkodra October 29, 16:37

   Jane bere me keq se gjyqetaret e Shqiperise.

   Marrin ndonje lek ku te dali.

   Te gjithe pseudogjyqetaret qe gjykuan rastin, jane te regjistruar si “bashkepunetore te jashtem” te GAZPROM-it rus, sponsor zyrtar i UEFA.

   Vendimin e mori GAZPROMI jo uefa.

   Keshtu ka vajtur puna.

   Kuptohet vete platini, kushedi se si e regjistron emrin e tij ne librat e zinj te Gazpromit.

   UEFA eshte bere me “pronar”.

   Reply to this comment
 41. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. October 29, 16:45

  Nuk eshte problemi tek “Velikaja Albanija ” ,por tek nje realitet i mohuar .
  Ne nuk duam asgje me shume se sa te bashkjojme gjithe viset ku flitet shqip .
  Por cka eshte me IRONIKJA ajo qe Serbet kane frike ,shpejt do te behet Realitet !

  Reply to this comment
  • plaku October 29, 16:46

   TOTILA NUMERO UNO……
   Nuk pretendoj se kam te drejte, por mendoj se ne te ardhmen e afert do te jete e pamundur “bashkimi i gjithe viseve ku flitet shqip” sepse BE-ja dhe Amerika kane nje projekt krejt tjeter. Ata duan me cdo kusht statukuone dhe ne asnje menyre rivendosjen e kufive ne Ballkanin Perendimor. Pra BE-ja dhe Amerika, per momentin, nuk duan ndryshim kufijsh.
   Atehere neve si komb shqiptar per te “bere bashkimin e gjithe viseve ku flitet shqip” na ngel alternativa tjeter qe kete gje ta bejme me force.
   Dua te theksoj ketu faktin qe, zgjedhjet e 23 qershorit i dhane Kreshnik Spahiut me pak se gjesem perqind te votave, qe per mua lexohet se ne shqiptaret e Shqiperise per momentin nuk jemi per bashkimin e trojeve duke patur kunder jo vetem Serbine, Greqine, Malin e ZI dhe Maqedonine por edhe BE dhe Amerike.
   Ne nuk kemi ushtri, ne nuk kemi me nendetese, nuk kemi anije luftarake dhe per me teper qielli shqiptar patrullohet nga avjonat greke te Natos.
   Mendoj se, ne si komb shqiptar kemi VETEM nje alternative dhe kjo eshte perendimi ( BE dhe Amerika). Problemi i Serbise, mendoj une, eshte se akoma nuk kane zgjedhur se per cilen alternative jane. Per alternativen historike : Rusine APO per alternativen BE ? Ky eshte problemi qe kane ata.
   Une mendoj, m.gj.se nuk e njof fare Serbine, se rinia serbe eshte e interesuar per alternativen europjane dhe jo ate ruse.

   Pershendetje Lorik, pershendetje Dita

   Reply to this comment
   • lexuesi October 29, 16:57

    Ka një dinamikë të sjelljes së autoriteteve serbe që ka brenda komicitetin e gënjeshtrës së hapur por edhe acarimin që vjen natyrshëm kur dëgjon një version krejt të kundërt me atë që të kanë parë sytë e që të dikton logjika.

    Loriku ka te drejte aty se si u perpoqen serbet me shmang vemendjen, me fol per ate dronin qe dreqi e di pse si dhe qysh…
    po nejse…

    Vihen re dy gjëra: E para, ata kërkojnë me ngulm që ta përqëndrojnë gjithë atë që ndodhi tek “flamuri”. Këtu u ndihmuan edhe nga naiviteti i shumë mediave apo gazetarëve shqiptarë që gjithashtu u merren me “flamurin”.

    Në fakt ajo që është dasht me qene në qendër të ngjarjes është dhuna e pashembullt serbe mbi futbollistët shqiptarë dhe stafin mbështetës. Sharje në kor të pandërprera: “Vritini shqiptarët” dhe “Q…ni shqiptaret” sapo një lojtar shqiptar prekte topin. Më parë, gurë mbi autobusin e Shqipërisë. Më parë akoma zhdukja e çdo simboli shqiptar. Më pas ajo që pa gjithë bota: huliganë që hyjnë në fushë dhe godasin lojtarët shqiptarë, të cilët detyrohen të vetëmbrohen sepse qëllohen njëherazi edhe nga ata që duhet t’i mbronin: forcat e sigurisë.

    Paska ndodhur edhe tjetra, më e rëndë akoma: e deshmon loriku: janë goditur gjithashtu lojtarët shqiptarë në tunelin që të con në dhomat e zhveshjes, pas ndërprerjes së lojës (!). Një sjellje barbarësh që të acaron, neverit, trishton.

    Dhe krejt keq ndihesh kur sheh që pas këtij maskarallëku të parë, vjen maskarallëku i dytë: Megjithëse e dinë mirë çfarë ka ndodhur, autoritetet serbe flasin për “provokim nga shqiptarët”.

    Atyre u intereson ky përqëndrimi tek “flamuri”. Qartazi duan të mos flitet për dhunën e pashembullt psikologjike dhe fizike mbi publikun shqiptar, tifozët shqiptarë, lojtarët shqiptarë para dhe gjatë ndeshjes.

    Sipas tyre, e keqja paska qenë ajo coha që fluturoi mbi mijëra gurmaze që kërkonin vrasjen e burrave shqiptarë dhe përdhunimin e grave shqiptare; e keqja paska qenë ai vizatimi prej adoleshentësh që fluturoi mbi mijëra flamuj serbë që valëviteshin në atë stadium të çmendurish. Këmbëngulin aq shumë tek ai “flamur” sa të vjen të dyshosh mos e kanë sajuar vetë.

    Vëreni pastaj edhe deklaratat e ministrit serb që foli për “një incident që ata (serbët) e dinin që do ndodhte që 3 orë para”, etj, etj. Është e gjitha një karagjozllëk që ata po e kryejnë me ndërgjegje. Do ishte mirë që së paku ngjarja të merrte drejtësi nga UEFA.

    Por ndërkohë vini re edhe një “rastësi” vërtet interesante. Kë ju kujton kjo mënyrë të sjelli? Kapja pas një detaji për të zhurmuar thelbin për të cilën duhet të flitet?

    Reply to this comment
    • dibrani October 29, 17:08

     Desha te bej nje koment te vogel. E kam lexuar diku por i pershtatet ketij shkrimi dhe komenteve te lexuesve.
     …ne kohen kur “mbreti” Zog desh te martohej ,na kish pyetur njerez te ndryshem se c’mendonin per martesen e tij me princeshen Hungareze(qe do behej).Secili nga keto i kish dhene mendime te ndryshme.Por para se ta realizonte kete martese ne nje takim ne pallatin mbreteror ku i ftuar ishte dhe nje mik i tij Dibran (i mencur,i fjales) e pyet dhe kete se c’mendonte ky i fundit per kete martese ? Ky ,Dibrani ja kthen: “…po mire mor mret qe don me u martu me kte princeshe,nji gja du me t’kujtu,kur t’rriten f’mijte e tu kane me pyt se ku i kane daxhat(dajat) ?!….”keshtu eshte dhe me femijet e Berishes,dhe keto pasi u rriten filluan me pyet se ku i kane dajat…Te tjerat i kuptoni vete ,s’ka nevoje per sqarime.

     Reply to this comment
     • kanan October 29, 17:09

      Une e besoje qe lul basha dhe argita kane punuar per interesa te udb,pasi dhe presidenti berisha e ka bere kete pune.une nisem nga nje intervist dhene ne gazeten dita nga nje kosovar mbiemrin kelmendi e kishte po nuk mbaj mend ne ishte ibrahimi a ndonje tjeter.ai tregonte se kur ishte ne shqiperi bashke me adem jasharin kishin takuar dhe berishen qe aso kohe ishte presidentku i kishin treguar per menyren e organizimit te kryengritjes ne kosove,bazat e luftes shoket e probleme te tjera te organizimit te luftes.por per fate te keq pa mbritur ne kosove ne dhe shoket tane u kapem ne befasi nga forcat serbe ne baza qe i dinim vetem ne dhe berisha ,keshtu qe i bie qe dhe berisha te kete punuar me udb,keshtu shoket tane nje pjes u kapen dhe nje pjes iku jashte vendit.edhe nje fakt qe per mua eshte trondites,adem jashari tash legjenda e kosoves eshte arrestuar nga regjimi berisha.berisha duhet te shpjegohet per keto probleme ose te mbaj turpin e tradhetise.

     • ibrahim kelmendi October 29, 17:16

      Unë kam bërë një prononcim publik dhe duke u mbështetur në informacionet që i kisha atëherë si gazetar investigues. Zoti Lulzim Basha dhe zonja Argita (Berisha) Maltezi dhe të tjerë kuadro nga Republika e Shqipërisë i kishte angazhuar UNMIK-u dhe institucione të tjera si “përkthyes”. Nga një koleg i tyre jam informuar se UNMIK-u përkthyesit nga Shqipëria dhe Kosova i paguante 2 mijë e 200 USD në muaj. Por këto kuadro të apostrofuara dhe të tjerë nga Tirana kanë pas edhe një zyrë tjetër angazhimi, rrjedhimisht edhe pagë tjetër, në Veriun e Kosovës, i cili qeverisej nga Beogradi. Atje me strukturat përkatëse të Serbisë janë angazhuar për të grumbulluar “fakte” për krimet e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ndaj popullsisë civile serbe dhe shqiptare, si profesionistë të vyer që ishin dhe ndonjëri prej tyre edhe si njohës të gjuhës serbe. Dosjet që i bashkë-përgatitën institucionet neofashiste të Beogradit dhe ai staf nga Tirana po i shfrytëzojnë tani prokurori i EULEX-it, Salustro dhe salustrot e tjerë të këtij Misioni.

 42. ismail October 29, 16:50

  Kur lendohet Loriku, kur lendohen ata djem qe na kthyen nje ndjenje qe kishim qe ne 1990 qe nuk e provonim me, atehere LENDOHEM EDHE UNE, atehere lendohet zemra e nje populli te tere.
  Une si shqiptar turprohem me shkrimin e mbeses se njeriut qe shitej si patriot,te njeriut qe ishte udheheqes i institucioneve me te larta te vendit tim,te njeriut qe nuk la kend pa e akuzuar e fye me femije e familje.Te njeriut qe tani heshte para ketij turpi te madh kur shkrimi i mbese se tij botohet elavderohet nga mediat serbe sepse ajo i kalon edhe ato dhe dekleratat akuzuese e fyese te politikajve serboshovenist per fajesine e lojtareve te kombetares sshqiptare per ate terror te papare qe perjetuasn ata si viktima ne stadiumin e Beogradit.
  Mbesa e Berishes lavderohet nga mediat shoveniste serbosllave sepse ajo me radikale se vete ato ne akuzat ndaj kombetares shqiptare ,madje ajo fajeson me perbuzje djemte heronje te cilet nuk u perkulen para rrebeshit te terrorit.

  Reply to this comment
  • gjakovari October 29, 16:50

   Lexova shkrimin e mbeses se Salih Rame Berishes,sa peshtirim ndjeva !O zot ,neveritese! U deshprova pa mase.Sali Berishen e kemi konsideruar patriot,madje ne shqiptaret e Kosoves me pa te drejte i kemi akuzuar Nanon,Majkon,Meten,Ramen e lideret tjere se po e pengojne Salihun te na ndihmojne e pertkrahin edhe me shume.Sot ndjehemi te frustruar,eshte veshtire tu besojme syve kur lexojme shkrimin e Desara Malltezit ne cilin i akuzon shqiptaret per gjithe ate qfaqje antishqiptare terrorizuese te afer 30 mije serbeve,te gjithe stafit sportiv e politik,te shkrimeve qendrimeve te mediave qe me nje propagande gelesiane pothuajse ne kor te gjithe
   perpiqen te fajsojne viktimat,11 lojtaret qe ishin te perballur nga nje terror i vertete ,pa asnje mbeshtetje ,ishin te malltretuar dhe te rrezikuar edhe me jete .Pse Desara u bashkohet aaaaaaaaaaaaaulurimave qe penguan edhe hymnin,diskriminimin qe nuk lejonte asnje simbol shqiptare ne stadium,malltretimet dhe presionet psiqike dhe fizike te nje turme te qmendur qe ishte e gastshme edhe ti linqoje ata djelmosha te cilet ishin heronje te vertete ,te cilet nuk u pekulen as nuk u frigesuan por mbrojtjen edhe me qmimin e jetes nderin,dinjitetin,simbolet dhekrenarine shqiptare madje duke rrezikuar edhe jeten e tyre.
   Duhet te prononcohet vete gjyshi Sali Berisha ai qe nuk la kundershtar politik pa akuzuar madje edhe me femije e familje,pra ai duhet te dale e te na thote si eshte e mundur qe mbesa e tij me te cilen krenohej ju bashkangjite akuzave dhe propagandes duke u bere nje me Nikoliqin,Daqiqin,Vuqiqin dhe korin e mediave dhe politikajve te Serbise. A rrjedhe gjak shqiptari ne dejte e Desarers apo je edhe ti ne nje pale vale? tani shqiptaret e Kosoves e kane te kjarte se pse e furnizove me karburante makinerine vrastare te Millosheviqit,pse ke mik fazliqinpse vrave dhe zhduke Remzi Hoxhen ,dhe burgose e malltretove djemte eUQK-se.
   Eshte nje moment i veshtire ky dhe deshprues per gjithe ata qe te besuan tere kete kete kohe.

   Reply to this comment
   • kosova October 29, 16:52

    ket gjithmon e kam menduar,se si aq shum ngjajshmeri kan akuzat e sali berishes,kunder kundershtareve te vete poltik,me menyren si reagon serbia

    e njof mir poltiken genjeshtare serbe sajon prodhon dhun,dhe pastaj humb faktet dhe sulmon gjera qe te len te qmendur

    kam bere gjithmon pyteje si ka mundesi qe nje kryeminister shqipetar ti perngjet aq shum propagandes serbe,sepese shqipetari gjithmon ka luftuar mete verteten gjithmon ballhapur kunder qdo sfide qe i paraqitet eshte objektiv,por kur shiqoja salihun dhe poltiken qe bente ne shqiperi me perngjante shum ne politiken dinake serbe,
    ky eshte nje vlersim i nje njeriu qe nuk flet pa ja kapur syri dhe veshi ate qe ka vrejtur,

    Reply to this comment
    • Dardan October 29, 16:53

     E cfare duhet te bejme ne njerzit e thjeshte qe kemi 25 vite qe po ulurasim se sjellja e Berishes eshte njelloj si sjellja e autoriteteve serbe ne KA te Kosoves per zbatimin e momerandumit te Cubriloviqve?, Gje tjeter s’mund te bejme por le te theme e te gezohemi se me ne fund e muaren veshe edhe gazetaret tane qe kemi nje armik te rrezikshem ne gjirin tone, i cili lufton me te njejtat arme qe ka luftuar dhe lufton padroni i tij prej rreth 150 vitesh.
     Hyni me tutje ne sjelljen e berishes dhe do te shihni se gjuha e tij ne cfardo interesi shkon si kundarabedal, shkon ne te kunderten absolute te argumentit , shkon si thenia e popullit qe ta ben dobicin dhe ta le ne preher e te thote tunde se eshte i yti, Te gjitha rastet me opoziten e vet perbejne nje minimum te paperfillshem te renies dakort dhe vetem ne situata qe mund ti interesonin atik. Besoj se keni filluar te kuptoni o gazetare se Sali Berisha ka qene, eshte dhe do te mbetet armiku me i betuar, me i pergjakshmi, me karakterin me te poshter dhe te urryer i shqiptareve ne te gjitha trojet e tyre, Shpresojme se nje dite do te kupptoni demin e temerrshem qe i shkaktoi vendit Sali Berisha, ky klon i helmuar dhe i mallkuar i Satanait kunder jetes sone ne kete cep qe na caktoi natyra per te jetuar!

     Reply to this comment
 43. ... October 29, 17:00

  O djem,e nderuat Shqiperine!
  Kurre s`ka patur shqipja te tille luane!Uroj edhe trainerin italjan qe shprehu mbeshtetjen per flamurin kuq e zi me mire se ca skerbythje komentues ketu, klyshet e Bratsvo-jedinstvo

  Reply to this comment
  • Ericsson October 29, 17:00

   Shikoni vellezer shqiptare, kudo ne bote, se kush jane shqiptaret TRIMA, tamam si ata te qemotit , dhe kapitenin e shquar kombetar LORIK CANA i cilli ka shtrire pertoke nje tifoz te terbuar serb qe goditi me stol Balajn e shquar, dhe i matet me grushtin e tij te fuqishem per t’ja bere turinjte pershesh ketij halabaku serbomadh!

   Imagjinoni ,lojen dinjitoze te Kombetares sone kurajoze e trime perballe nje ekipi te forte e te mbeshtetur me ulurima histerike nga tifozeria halabake serbe ne Beograd qe fishkellyen edhe himnin tone kombetar, e gjykuar nga nje englez prej muti!

   Shqiptaret kane qene e jane Gentleman (xhentelmene) , e nuk e duan fitoren ne tavoline , sic mund te ngjase me te drejte nga UEFA! Le te vije e te matet ekipi serb ne cdo stadium nderkombetar te botes, qofte edhe ne Meksike , por jo ne France e Angli ku akoma kane hobi per Serbine e fobi per Shqiperine!

   Perpos kesaj , nuk kam pare spikera transmetues te drejtperdrejte qe shoqeronin Kombetaren tone ne Beograd me gagace: , “eeeee” ,qe s’mbanin mend te pakten emrat e futbollisteve tane brilante, por “eeeeee” -te e tyre shoqeruan gjithe ndeshjen, e kaq dhjeramane ,te paafte e frikamane prej muti sa u tremben “burat” se mos i linconin ne Beograd. Urgjentisht duhen zhdukur nga media sportive keta llafazane prej muti, bashke me ate miss plake qe nuk ja ka haberin hic botes sportive , pale botes shqiptare !

   Rrnofsh e kjofsh Lorik Cana ,kapiten i merituar i Kombetares Sone, e djale shqiptar prej verteti per t’i pire dolline ,e une te pakten, si mijra e mijra shqiptare ketu nga New York ,kemi ndjekur lojen tuaj e kemi shprese ne djalerine shqiptare, me e bukura dhe e mira ne bote!

   Reply to this comment
 44. tea October 29, 17:01

  Faleminderit Lorik jemi me zemer dhe shpirt me ty dhe me skuadren tone, na beni krenar!

  Reply to this comment
 45. erma October 29, 17:02

  Jua befte Zeusi Diell Lorik
  Jua befte Zeusi Diell o djelma!
  Urime dhe gazetares Mira qe na risjell ketu ne Ditan tone Lorikun dhe krenarine

  Reply to this comment
 46. ledian October 29, 17:03

  E mrekullushme sjellja e djemve me Lorikun ne krye para dhe pas vendimit te Uefas.
  Video e plote se si dhunohen lojtaret tane.

  https://www.youtube.com/watch?v=uDs5mwNRY7U

  Reply to this comment
 47. VLORA 97 October 29, 17:07

  Lorikun e kemi ne zemer dhe mendje bashke me Etritin dhe gjithe djemte e tjere.

  Me vjen turp qe i lame vetem ne Beograd.

  Pranuam te gjitha kushtet e atyre kafsheve dhe i lame djemte vetem.

  Por ata diten te qendrojne si djem te mire e te pjekur perballe lukunise se egersirave.

  KURRE ME, DJEMTE TANE VETEM!

  Reply to this comment
 48. Gjergj October 29, 18:12

  Vitin qe vjen fitorja eshte e jona LORIK

  Reply to this comment
 49. elbasani October 29, 19:18

  mos u ligeshto Lorik per berishet, Zoti dikur do degjoj pezmin e zemrave tona dhe do ti veje gjerat ne vend

  Reply to this comment
  • Preng Pjetri October 29, 19:19

   Andej nga moqalishtja,në te djathtë te korisë. Kokrodili plak po
   dënisë e qanë pa pushim. Ate pakez zullum trualli qe ka mbetur po e
   perqull me lotet e tij aspak te kripur! Loti i tij teresisht helmues
   ka vyshkur e tharë çdo gjallesë rreth e perçark tij.Tani koha nuk
   eshtë aspak ne favorin e ketij mjerani, madje thuhet se perpos nje
   gezimi qe perjeto ketu e dhjetë dite te shkuara Tani më kokrodilin
   plak e ka mbrethyer simos më keq një ankth o zot një ankth teresisht
   Makbethjanë.E gati gati po e mbyt koke kokrodilin e moqalishtes tonë.
   Britmat e tij ka renë ne vesh te shurdher, lotet e tij po shkojnë dam
   si shurra e pules. As kush spo merakoset per te o zot o zot
   çfarë”mekati”. Atje ne moqalishten e tij kokrodili plak po mallok e
   hakrrihet.T’fu farë e keqe, te gjithë me braktiset!? Vertet plaku i
   moqalit “u tradhetua” nga kelysht e mehalles qe dikur i ushqentë mirë
   e mirë, pastaj i nerzente ne sulm kunder armikut te tij të perheshem
   popullij. Te gjithë e kanë braktisur te gjithë, kokrodilin
   plneprishur.Ndofta po fryne era e rrekades e domos seci mundohet te
   struke koken e vet. Keshtu plakushi i vetmuar i moqalishtes vazhdon
   mjerushem ritualin e perhershem .Qaj e shaj. Denis e shpif, e keshtu
   dalë ngadalë kokrodili plak dotë pelcasë si gjinkalla ne dillin e
   korrikut.Amin!

   Reply to this comment
 50. M A R K O October 29, 19:31

  Lorik. Supermbesa Berishe ka neps dhe kerkon DELETED nga Kombetarja DELETED

  Reply to this comment
 51. Aliu nga Selenic October 29, 19:37

  SHPFJET PER TRAFIK ORGANESH PERQAN KRAHUN E LUFTES.!

  Ndodhi si ne historin e Trojes.”Vdic trimerria ,rrofte dinakria.!” Keshtu ndodhi me koloboracionistet te cilet me teorin e tyre pacifiste deshtuan! Per te demontuar luften apo per ta venitur ate keta shpiken lloi lloi genjeshtarsh dhe insinuatash ne dem te luftetarve te lirise. Keshtu ata motivuan terrorizem nga UCK-ja kunder popullsis serbe gje qe nuk eshte aspak e vertet, pore ajo qe eshte me e rendesishem ishta ajo e shpikjes per trafikim organesh madje arriten deri atje sa te percaktojn edhe shtepin e verdhe ne Burrel.
  Keto insinuata sado te pa verteta ato nuk kaluan pa pasoja.Keshtu Ramush Hajredini dhe Fatmire limaj dhe disa kuadro te tjer te UCK-se i derguan ne gjuqin e Hages.
  Dergimi i tyre atje lindi mjafte dyshim ku keta e akuzojn Hashim thecin sikure ky ne cilsin pushtetare paske “denancuar” shoket e vet, gje per te cilen aspak nuk eshte e vretet.
  Nje denancim i tille eshte edhe kunder Hashim Thacite pavarsishte se akom nuk eshte ekzekutuar.
  Pra keta sipun serbe qe shiteshin ne kosove si patriot ne vend qe te merreshin me gjetjen e mjafte viktimave kosovare qe nuk u dihet akoma varri merren me Kosovaret duke bere te gjith perpjekej per te barazuar xhelatim me viktimen.Deri ketu arriti poshtersia e tyre.
  Keshtu edhe ndarje sote eshte bere pikrishte nga keto ngatrresa qe ka bere Basha me Argiten
  Ndaje edhe them se Ramush Hajerdin nuk kupton gje fare se c`fare behet prapa perdes ndaj dhe arrin deri atje sa te beje qytetar bderi Bashen invesinikatori kryeso dhe kunder UCK-se Kosoves,! Duke perfituar nga keto komente u bej thirrje krahut te luftes te bashkohen dhe te bejne Qeverine.! Keshtu hidhen poshte edhe argumentat e ketyre tradhetarve te kombit tone.

  Reply to this comment
 52. nasruddini October 29, 20:04

  Loriku nga Roma me mire te pyese shqyptaret:

  MIRE QE JANE PATRIOTE FUTBOLLI PO PSE NUK PAGUAJNE ENERGJINE ELEKTRIKE?

  E filloj arsyetimin ne favor te arsyetimeve te fundit te analistiteve Andi Bushati dhe Fatos Lubonja me pagesen e energjise elektrike, te cilen shqyptaret nuk e trajtojne si nje detyre PATRIOTIKE por si nje hajni mercenaresh pa Atdhe dhe qe nuk njohin Vatanin. Ketu mund te shtojme edhe kuserine e ujit, te pyjeve, ndotjen makaber te mjedisit dhe shume e shume vecori te tjera qe i radhisin shqyptaret si nje fis talebanesh prej Afganistani apo prej Afrike ZULU qe jetojne me instikte te mbijeteses si kafshet e pyllit dhe jo si nje popull i civilizuar qe do dhe nderon vendin e vet. Prandaj ne kete shkrim me te dr5ejte shtrohet pyetja: Kujt i duhet PATRIOTIZMI fals i debileve dhe dallkaukeve qe dine vetem te shajne nga nonat dhe motrat ata qe nuk jane dakord me idiotizmin grotesk alla Kreshnik Spahiu, i cili nuk te jep as buke dhe i paraqet shqyptaret si kanibale prej Afrike, ashtu sic i la Enver Hoxha me Diktaturen e tij komuniste te Luftes se Kllasave kur ARMIKU i jashtem i duhej per te fshehur problemet e brendeshme ekonomike?

  Jo me keto e fillova me vjedhjen e energjise elektrike, sepse nga statistikat boterore vjedhja e dritave ne gjuhe popullore kap shifren 60 % te energjise se prodhuar ne total, nderkohe qe sa per shembeull ne Hindi kjo shifer eshte 20 %, nderkohe qe ne Serbi eshte 5 % dhe ne Hollande 0 %. Prandaj ka ardhur koha qe te pyesim veten dhe politiken tone te corroditur kombetare:

  A JANE ME TE VERTET PATRIOTE SHQYPTARET?

  Reply to this comment
 53. Lilo October 29, 20:13

  Respekt maksimal per grushtin e trimit te pa trembur Lorik CANA

  Respekte, respekte ………… respekte …….ne pafundesi ……respekte….

  Reply to this comment
 54. TOMORRI October 29, 20:55

  Te gjithe ju djemte e kombetares na dhate nje perjetim ne ato momente qe ndoshta rralle ne jete perseritet.
  I dashur u solle si kapiten per te mbrojtur cunat dhe ke/ keni fituar dashurine dhe respektin e mbare Shqiptareve.
  Do mbetesh i madh e nuk do harrohesh nga ky brez e ndoshta me tej.
  Por , rri kapiten i ekipit te futbollit mbarekombetar e kapiten i zemrave tona .
  Vella mos perfundo kapiten politike. Vetem do zbehesh.
  Nje vajze ka te drejte te shprehet si do, jemi ne demokraci.
  Ajo as nuk na i hoqi apo dha piket. Lere ne mendjelehtesine e moshes e te ndjenjes se di te gjykoje. Pse eshte mbesa e Berishes s’ke arsye ta permendesh.
  Duke e injoruar je ne madheshtine e sjelljes qe tregove ne Beograd.
  Pac jete te gjate e qofsh i lumtur.

  Reply to this comment
 55. ela October 30, 10:42

  mos Lorik mos u perfshi me Liri berishen ,zemer se Liri berisha ate fondacion e ka formu vetem per te pervtesu leket e njerezve u premton sherim ne zvicer ap[o gjetke I con nga njehere gjasme per kur dhe te gjithe keta paguajne leke seshte e vertet se ajo sponsorizon.nje qe shet gazeta gjith diten pagoi Liri berishen dhe shiti e shkreta shtepine per femijen dhe liria e mashtroi kjo eshte familja berisha haram ,haram

  Reply to this comment
 56. lis dushku October 30, 11:45

  Familja Berisha eshte si familja Tenardie,Grabitese kufomash pas beteje!Kujtoni Tenardiete duke grabitur kufomat e luftetareve ne fushen e Vaterlose.Berisha grabiti kufomen e shtetit komunist,te rrezuar nga studentet,grabiti kufomat e mijra Bosnjakeve,kroateve,kosovareve,duke thyer embargon e naftes ndaj serbise,grabiti kufomat e mijra viktimave te fajdeve te 97,grabiti kufomen e Azem Hajkdarit,per te sulmuar shtetin.Grabiti ushtrine,duke shkaktuar kufoma.Ky eshte qenja me e ndyre e kanibalit.Ky i afrohet fushes se betejes,kur lufta ka mbaruar per te vjedhur meritat.Kujtoni si hyri vjet ne shesh ne perfundim te protestave kunder importit armeve kimike te Sirise! Si hiene!!!!

  Reply to this comment
 57. October 30, 13:22

  Sa rendesi i jepni nje adoleshenteje te llastuar edhe ju o dita. Mos u beni si Merua,qe ngul e shku ne 10 artikuj nente i ka me berishen dhe fisin e tij. Nese ne do merreshim me ato qe thone te gjithe adoleshentet dhe aq me teper kur jane te llastuar , nuk do kishim kohe me hengur buke . Keta kujtojne se çdo gje qe fluturon haet. Le ti leme ne boten e tyre , ne boten e filmave vizatimor.

  Reply to this comment
 58. Arjani October 30, 18:29

  Faleminderit te gjitheve djemeve te kombetares .Jemi krenare me ju .Sa per plerat e kombit Sliun me soin dhe sorollopin e vet vdekja eshte urimi me i mire Vdekshi te gjithe ndyresira te koruptuara ROFTE SHQIPERIA E LIRE PA SALIUN

  Reply to this comment
 59. DOKLEATI October 31, 02:35

  E dijme mire se ju lendoi rende. Por gyshi na lendoj shtetin shqiptare + Kosoven me teper se 20 vite. Pasojat do ndihen se paku edhe 50 vite.

  Reply to this comment
 60. Beni October 31, 19:43

  Eshte normale per qenien njerzore , por sidomos me e theksuar ne Shqiperi qe dikush ka sukses, ti kundervihen e te vjellin vrer per te. Mos i ver re Lorik, Vazhdo keshtu, je i paster si kristali asgje smund te te njollosi. Sa per Dasaren, me vjen per te qeshur kur merret kaq seriozisht . Ajo eshte nje adoleshente qe sado inteligjente te jete , temat qe kap , jane shume me te medha per shpatullat apo bagazhin e eksperiencen qe fitohet ne vite. Ajo eshte e sin qerte ne ato qe thote te pakten e flet me te paren qe i vjen ne mendje. Minimumi qe duhet te bejme eshte te analizojme nga influencohet me shume. Nga gjyshi? Nuk e di, mbase. Por ajo qe shoh konkretisht , jane komentet antipatriotike te disa analisteve. Them antipatriote e jo antinacionaliste sepse nuk shoh gjekundi nacionalizem ne gjithe kete ndodhi ku ka vetemdhunim te hymnit nacjonal dhunim te flamurit dhunim fizik ndaj lojtareve dhe reagim mbrojtes trimerisht te lojtareve tane si dhe reagim te vonuar dhe jo te kapur nga koka te problemit nga qeveria . Mire Dasares qe i flet naiviteti adoleshencial por me lene pa mend Lubonja me bushatin. Eshte e kuptueshme , kane provuar pushtetin ne rini si dhe te mirat qe te sillte ai pushtet dhe s’ u del dot e keqja qe i kane humbur privilegjet. Vill e vill te keqen deri sa arrijne te cuditen me manifestimin e patriotizmit. Komentet e tyre , nuk ka si te influenciojne tek te rriturit por te dasarat po . Kujdes more zoterinj se do beni vertet deme. Po ti o blendi qe je me parimor, per hir te debatit ju jep aq vend atyre, pa e peshuar fare demin?Per hir te lirise se fjales te c’ vleresojme sado pak vleren me te madhe qe bashke me humanizmin e mikpritjen kemi si komb. Habi se si arrihet te gjendet terren i pershtatshem per te shpalosur anti vlerat per publikun e gjere. Habi per ata te dy ti bejne bumerang vehtes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim