Shqipëria si SHBA në kohën e Al Kapones

September 7, 2016 15:51

Shqipëria si SHBA në kohën e Al Kapones

 

Ambasadore Schütz, Ambasador Griffiths, Profesor Vann, Profesoreshë Zeneli, zonja dhe zotërinj,

Kur shërbeja në Kirgistan një dekadë më parë, një bos i krimit të organizuar ishte aq i guximshëm saqë ngriti një tendë përballë portës së Parlamentit dhe kërcënonte deputetët se do t’i dhunonte nëse nuk përmbushnin kërkesat e tij.

Dy dekada më parë në Gjeorgji, grupi kriminal Mkhedrioni ishte aq i fuqishëm saqë Presidenti Shevernaze vendosi që nuk mund t’i luftonte dot më dhe i shndërroi në Gardën Kombëtare të Gjeorgjisë, ku kryen vrasje jashtëgjyqësore dhe vazhduan me aktivitetet e tyre kriminale me autoritetin ligjor për të mbajtur armë, arrestuar qytetarë e mbajtur uniformë.

Në Shqipëri, ata që akuzohen si trafikantët kryesorë të drogës dhe krerë të krimit të organizuar rrallë ndeshen me akuza penale. Një shembull shumë i njohur i këtij fenomeni është rasti i trafikantit të dënuar për drogë Emiljano Shullazi, që për shumë vite është akuzuar për vrasje, trafikim narkotikësh dhe zhvatje, por që u arrestua vetëm kohët e fundit.

Shqipëria ka nivelin më të ulët të procedimit penal të krimeve të rënda në Evropë. Problemi është pandëshkueshmëria. Krerë të fuqishëm të krimit mund të mos i gjejë asgjë edhe për vrasje për shkak të lidhjeve të tyre me persona me ndikim.

Ne në Shtetet e Bashkuara u përballëm me probleme të ngjashme. Gangsteri më i famshëm amerikan, Al Kapone, drejtonte një grup të krimit të organizuar në Çikagon e viteve 1920-të dhe 1930-të. Kur më në fund u arrestua, pasuria e tij krijuar përmes prostitucionit, kumarit dhe kontrabandës u vlerësua në 100 milionë dollarë. I bëri të gjitha këto duke pasur nën kontrollin e organizatës së tij kriminale persona strategjikë në polici, gjykata dhe qeverisjen vendore.

Situata në Shqipëri është serioze, por besoj që reforma në drejtësi dhe procesi i dekriminalizimit do të ndihmojnë në zgjidhjen e problemit të pandëshkueshmërisë dhe të lidhjeve kriminale me politikën.

Popullit shqiptar i ka ardhur në majë të hundës nga kriminelët në politikë. Përpjekja e suksesshme për të larguar vrasësit, tutorët, trafikantët e drogës e përdhunuesit nga Kuvendi dhe qeverisja vendore do të kenë efekt jetëgjatë në uljen e pandëshkueshmërisë së krerëve të krimit të organizuar në Shqipëri.

Ky është gjithashtu një paralajmërim për kriminelët e tjerë — “Të bëhesh pjesë e politikës i bën keq biznesit. Do zbulojë aktivitetet tuaja kriminale dhe do përfundoni në burg”.

Reforma në drejtësi është e rëndësishme për pastrimin e gjykatësve dhe të prokurorëve të korruptuar. Është gjithashtu e rëndësishme sepse do të krijojë një prokuror të pavarur dhe një njësi të posaçme hetimore, të quajtur Byroja Kombëtare e Hetimit ose BKH. Të dyja këto do të vënë në shënjestër korrupsionin në nivele të larta dhe krimin e organizuar.

Shtetet e Bashkuara kanë marrë angazhimin të mbështesin zhvillimin e Byrosë Kombëtare të Hetimit përmes trajnimeve, ndihmës dhe bashkëpunimit me FBI-në amerikane. Në muajin prill, Kryeministri Rama vizitoi selinë e FBI-së dhe u takua me Drejtorin e FBI-së Comey për ta përforcuar këtë angazhim.

Ky do të jetë një grup hetuesish seriozë dhe të aftë. Atyre do t’u bëhet në mënyrë sistematike testi i poligrafit. Do të marrin trajnimin më të mirë dhe pajisjet më të fundit. Nga Uashingtoni do të caktohet një agjent i FBI-së për t’u siguruar që të jenë efikasë në punën e tyre dhe që i hetojnë çështjet pa anshmëri politike.

Është në interesin e Shteteve të Bashkuara që Shqipëria të trajtojë në mënyrë të suksesshme problemin e saj të krimit të organizuar. Kjo është në interesin edhe të Bashkimit Evropian. Mbi të gjitha, është në interesin e populllit shqiptar. Jemi të përkushtuar ta mbështesim vendin në luftën e tij kundër krimit të organizuar dhe e dimë se Shqipëria do të jetë e suksesshme me ndihmën e partnerëve të saj.

*Fjala në Seminarin e Qendrës Marshall: Krimi i Organizuar Transnacional (7 shtator 2016)

September 7, 2016 15:51
Komento

23 Komente

 1. predator September 7, 11:33

  Krimineli me i madh eshte Sali Berisha, zoti Lu. Denoni ate dhe Shqiperia do mare fryme lirisht. Pas kesaj askush nuk do ngreje me koke nga kriminelet ordinere qe permendi ju.
  Por ju nuk e permendni fare Saliun. Kjo eshte fort dyshuese

  Reply to this comment
  • na i shpife Lu ! September 7, 20:17

   O Donald !

   nuk e meriton te te drejtohem ambasador biles as zoteri..

   shume pushtues kane kaluar ne shqiperi por kerrkush nuk ka guxuar te na poshtroje si ju me ato PODESTAT..ELEZBIBERET DHE WISNERET..

   Nqs ti (jo ju) i tregon shqiptareve keto qyfyre si “shakate e kripura te Duces dikur) me Al Kapone dhe ne te njejten kohen po kalon ne muaj mjalti me dy super-kriminelat 2B

   Dy here qeveria amerikane ka bere gafa qe kane lene gjurme ne histori
   E para
   ishin kampet e perqendrimit te amerikaneve me origjine japoneze ne WW2 nga 1941-1947 qe me ne fund I demshperbleu ne kohen e Reganit ne vitet 80 me miljarda dollare
   E dyta
   invazioni dipllomatik dhe I sherbimeve secrete amerikane ne vitet 1990-1992 nga Beogradi duke vene ne krye te shtetit shqiptar nje monster filoserb me emrin Saleh
   ka ardhur koha qe administrate amerikane te investigoje gafat dhe gabimet fatale nga dyshja anti-amerikane Rajersonovic-Biberovic.
   ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje lidhjet e disa zyrtareve amerikane me ish udb jugosllave ne dem te kombit shqiptar
   ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te marrjes pjese te kolonelit diplomat Rajeson ne fushaten elektorale ne janar-mars 1992
   ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te interferences rajersonit per arrestimin dhe denimin e Fatos Nanos si genocide antikomunist I panevojshem
   ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje se kush zyrtare amerikane dhe shqipare u “demshperblyen” me floririn e londres..dhe pse pikerisht u abuzua me florin e londres ?!
   Me ka zene lemeria qe kur ne Shqiperi honorable Donad Lu shpiku reformen per drejtesi,pas dekrinializimit te famshem,ku me I humburi doli Edi Rama dhe votuesit e 23 qershorit..me I fituari ..ylli ne ngjitje.
   Gjithe shtypi shqiptar ( edhe gazeta Dita) jane verbuar dhe nuk shikojne qe kjo eshte nje manover tip “kale troje” po behet per te reabilituar pergjithmone krimet e kupoles 2B dhe per te vendosur K/M ne 2017 gjarperin Lul Basha I cili do kujdeset me pas per mosprekjen e SRB-it dhe ne rast te ngordhejs se tij natyrale ti beje nje varrim madheshtor si DEMON kratit tjeter te tropojes mender me thene A.Hajdarit.
   Me e vogla qe mund te mendojme eshte se miqte tane po na konsiderojne si te Ferma e Kafsheve te George Orwellit…PSE
   ***
   Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO..Ai eshte treguar
   PERBINDESH
   KANIBAL
   MONSTER
   TERRORIST
   TRADHETAR
   DJALL…etj etj
   Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
   1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
   2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
   3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
   4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
   5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
   7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
   8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
   9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
   10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
   11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
   12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
   13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
   14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
   15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
   16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
   17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi
   18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
   19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
   20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
   21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
   ***
   Nga sa me siper del konkluzion se SALI BISHA eshte kriminel shumedimensinal por jo fajtor.

   Fajtori nr 1 per sot per sot eshte nenpunsi Donald Lu qe ka numrin e syzeve ekstra ekstra LARGE

   Fajtori nr 2 per sot per sot eshte EDI RAMA qe ka tradhetuar 21 janarin dhe 23 qershorin se e kane tredhur..plotesisht

   BOLL O LU ME KETO SHAKATE E KRIPURA TE DUCES DHE TE SINJORA BERTINIT…ME FAL VLAHUTINIT..

   Reply to this comment
 2. SHKERDHEN -VIQIDOLI September 7, 12:51

  per shkelxenion e ilirin e lulin e ke fjalen apo per babain e tyre SALI BERISHEN

  Reply to this comment
 3. spectrum September 7, 14:59

  Therrisni rinine shqiptare te edukuar ne perendim jane rreth 15 mije vet te diplomuar qe ti japin fund grupit politiko kriminal qe drejton vendin qe nga 91

  Reply to this comment
  • PO.PO September 7, 16:44

   Pse more Spectrum, a nuk u shkolluan ne Perendim edhe Lul Idjot Basha , Dritan Prifti e sa e sa te tjere. qe jane bere edhe me keq se monstrat qe jane shkolluar brenda vendit ? !

   Reply to this comment
 4. PO.PO September 7, 15:02

  Zoti “Predator” ,shqetesimi juaj eshte pa dyshim i drejte . Por nuk duhet te harrojme se z.Lu eshte diplomat dhe ky status , nuk e lejon te flase me gjuhen e perditeshme te popullit .

  Reply to this comment
 5. Gani USA September 7, 15:09

  Pershendetje zoti ambasador dhe faleminderit per ate qe po beni per kete popull.
  Gazeta e nderuar DITA ka shtruar sot ne publik nje pyetje shume te drejte:
  A DO TA MARI NE PYETJE DREJTESIA E RE IZET HAXHINE?
  A keni ju nje pergjigje per kete pyetje?
  A eshte ne stadartet e FBI qe nje deshmitar i tille te kaloje pa u degjuar?
  Po krimet e Saliut te mevonshme si 21 janari dhe fshehja e provave te 21 janarit, fshirja e filmimeve dhe gjithcka tjeter a do ndeshkohen?
  Keto jane pyetje pr te cilat populli shqiptar do nje pergjigje, per tua bere hallall gjykatesve te rinj, eshe rrogat dhe privilegjet e ndoshta ehe milionat qe kane vjedhur

  Reply to this comment
 6. LLL September 7, 16:43

  Deri tani SHBA e ka patur aleancën me një grup gangsterësh , me Berishën në krye .
  Si ka mundësi që një horr si Berisha , ka 26vjet që e ka bërë Amerikën lolo .?!
  Amerika le të zgjedhë , ose bandën ” antikomuniste ” e ” demokratike. ” të Saliut , ose popullin shqipëtar .
  Të dyja bashkë është e pamundur !
  Deri tani jini tallur keq me ne , zoti LU !

  Reply to this comment
 7. makthi shqiptar September 7, 18:40

  E mor Donald mire e ke ti po ketu nuk eshte Kirgistan
  I ngaterron pak gjerat me duket
  Ne sukses te madh i urojme Byrose dhe FBI por kur mendojme qe edhe eksperti qe i vuri vulen “aksidentit” te Kosta Trebickes erdhi nga Amerika nuk na mbushet mendja.
  U tha qe FBI hetoi 21 janarin
  Ku jane ndeshkimet?

  Reply to this comment
 8. alphade September 7, 19:13

  Z.ambasador LU : Shullazi nuk eshte asgje ,vecse nje
  nje “molekule” , ne “oqeanin” e pafund te korrupsionit
  te “peshkaqeneve” politikane ,te cilet e kane ne maje te
  gjuhes refrenin ” hajduti bertet kapeni hajdutin ” ! Kesh-
  tu qe Shullazi nuk eshte asgje perpaballe “bunkerit ” te
  pakapecyeshem te mafies qe i keni te ulur kembekryq
  ne parlamentin shqiptar , duke filluar nga karrikja katert ,
  rreshti i trete, te cilin ju e keni “sejdisur” pothuajse cdo
  jave ne ” bunkerin” e tij !!! Nejse,kjo eshte ne fund te fun-
  dit detyra e juaj si diplomat i nje vendi mik ,qe per shqip-
  taret mbetet perjetesisht nje mik strategjik.
  Drejt e thoni se shqiptaret jane “fed up” me parlamentaret e aktuale te inkriminuar e te korruptuar deri
  ne palce ….,!
  Problemi shtrohet kur do te filloje vetingu dhe a do te
  zbatohet qind per qind per te gjithe politikanet ??? Apo
  do te trajtohen ca te nenes e ca te njerrkes ???

  Reply to this comment
 9. Andrea (jo Stefan trapi) September 7, 21:27

  Sic duket z.Ambasador nuk e ke kuptuar mire se per ke i ka vajtur ne maje te hundes ketij populli.Ne nje interviste me perpara ju deklaruat se takimet me Berishen jane frutdhenese dhe se AI nuk ka dale nga politika ku, ju deklaruat se do ta takoni vazhdimisht per ti mare mendimin si burre shteti (qe dogji dhe shkateroi Shqiperine 3 here rradhasi dhe se fundi vravi dhe kater te pa fajshem ne bulevard).Atehere per ke u be kjo reforma ne drejtesi?Keshtu qe duhet drejtuar shinjestra z.LU dhe ate qe populli e kerkon para drejtesise per krimet dhe tradhetine ndaj ketij kombi te mare denimin e merituar.PRA KY ESHTE AL KAPONIA I Vicidolit(kopili serb i sjelle ne fuqi nga JU z.ambasadore.

  Reply to this comment
 10. Darius September 7, 22:21

  Donald i Lu-ajve,dhe Gjithe Shqiptareve qe arrijne te konceptojne dhe kuptojne nje gje te thjeshte,qe mos te rrine si BUFI sic jane duke ndejtur!!!
  Kur…….
  Fatos Nano
  A.Meksi
  P.Majko
  Duka Clan
  Sal Berrisha
  Ilir Meta
  Edi Rama
  Lul Berrisha……..dhe disa te tjere,kur keta te Hyjne ne Burgje,ateher Ju Amerikanet dhe Europianet keni te drejte te flisni dhe ti drejtoheni pppullit BUF,Shqiptar.
  Deri ateher Mbylleni Gojen!!!!

  Reply to this comment
 11. intelektuali September 7, 22:47

  AL KAPONE NE SHQYPNI KA QENE ENVER HOXHA, NDERSA MAFIA E KUQE ME PUSHTET QE LA PAS PO VAZHDON KAUZEN E TIJ DERI ME SOT.

  Interesant eshte qe ambasadori Lu kur permendi kriminelet me pushtet renditi vetem socialiste te Edi Rames dhe nuk permendi asnje kriminel te mafiozit vrastar Sali Berisha, VARKARIN e Enverit, por harroi PJELLEN dinake te Al Kapones, Ilir Meten qe FBI-ja i arrestoi sekretarin e tij Almir Rrapo per krime mafioze me droge dhe vrasje ne SHBA dhe qe i shpetoi Drejtesise me finte enveriste njesoj si Al Kapone ne Cikago do kohe me pare.

  prandaj:

  O zoti ambasador Lu ne viktimat e Enverit te lutemi me pergjerim si gjithe ambasadoreve te tjere te SHBA ne Tirane:

  AMAN THUAJE ME EMER KUSH ESHTE AL KAPONE I SHQYPNISE?

  sepse:

  Ne radhe jane piketuar nje ushtri enveristesh dhe jo vetem ata qe ke permendur ti ne listen e zeze.

  Reply to this comment
 12. turp per Lune dhe kinezerirat e tij September 8, 00:29

  Dhe nje shqiptar me intelekt nen mesatar ka nxjerre keto perfundime;

  1- Koha e Edi Rames ka mbaruar..pra ka kapitulluar apo tradhetuar quajeni si te doni.

  2- Shtetet e bashkuara te Amerikes dhe Europes per aresye qe ato I dine do ta mbrojne me cdo kusht dhe cdo cmim Berish-kriminelin.

  3-Ne kete situate duhet nje zgjidhje e re politike popullore atdhetare me te vetmin kusht prangat Sali kriminelit ( ose ti jape azil berishes USA & BE).
  Pse duhet arrestuar Sali krimineli ??

  Sepse ka bere keto krime te perbindeshme:
  – 4000 mije te vrare ne 1997
  – operacjoni I shikut per te pushtuar jugun 1997
  – pushtimi I shtetit ne 14 shtator 1998
  – vrasja e 4 protestuesve ne 21 janar krim fashist
  – holokausti I gerdecit nga bossi shkelzen berisha
  – vjedhja e rruges kombit gjysem miljardi dollare
  – sabotimi I UCK
  – furnizimi me nafte te Milloshevicit
  – shitja parcjale e detit jon (tradheti e rende kombetare)
  – fronezimi janullatosit
  – lejimi I varrezave te ushtareve gerk sipas vorio epirit
  – genocide ndaj haklajve
  – zhdukja e remzi hoxhes

  Pra vetem me keto 13 krimet e mesiperme nga rromani I monstuoziteteve te tij ne cdo vend te botes do ishte ose ne burg te perjetshem ose I egekutuar.
  Pra pse e mbron kete kriminel amerika dhe europa kur jane te dokumnetura me letra ,dokumente dhe video ??

  Nuk ka Obame,Merkel,kongres amerikan,bashkim europjan apo bruksel q eta mbroje kete perbindesh nga hakmarrja popullore..biles as zoti vete..
  Ketu duhet te jete beteja e zotit Thano me koleget e tij
  Pra per ameriak dhe europa po mbrojne berishen duke poshtruar hapur fare dinjotetin e shqiptareve ??


  Sepse Plaku Dogsborough(dogsboru) I trustit te lulelakrave& canabisit ka nje linje teper te fuqishme pertej atllantikut qe eshte me kryesorja ne jetgjatesine e tij kriminale 22 vjecare
  Per kete kam I jam referuar nje qytetari amerikan Gary Kokalari ne nje artikull te tij dikur qe tregon se Gerdec-gate nqs gjykohet me me sinqeritet dhe ne amerike do ishte me trondites se WATERGATE ne vitet 70′

  KONGRESMENI FRANK WOLF
  Fatmir Mediut i pëlqen që të mburret me miqësinë e tij me kongresmeniin Frank Wolf, që përfaqëson shtetin e Virxhinias në Uashington. Unë do të doja të dija nëse ka pasur ndonjë komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Mediu u ekspozua në gazetën “Times”? A ka pasur komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Kosta Trebicka vdiq në një aksident misterioz me makinë? Ishte një rastësi që eksperti amerikan që u soll me aq shpejtësi të hetonte çështjen ishte nga policia shtetërore e Virxhinias? Apo mund të jetë diçka më e rëndësishme, siç më ka thënë një ish- agjent i FBI që hetoi çështjen? Dhe përse pikërisht pasi Fatmiri doli në gazetën “Times”, ai nxitoi të takonte Shkëlzen Berishën? Çfarë ishte kaq e rëndësishme që ata duhej të flisnin në mes të krizës? Dhe siç e di mirë Fatmiri, Nicholas Wood, gazetari i “Times”, që e intervistoi, solli me vete një kameraman shqiptar për të regjistruar intervistën. Pse një ditë pas intervistës, disa truproja të tij shkuan në studion e kameramanit dhe i konfiskuan pajisjet?

  VOA
  Sa i përket Zërit të Amerikës, ata që janë përgjegjës për intervistën e Mediut duhet t’u vijë turp që kanë lejuar këtë person- që sipas meje është një gjarpër- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane. Dikur, Zëri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt… tani është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri për t’i bërë gjërat më keq,

  GJENERALI LUAN LEPUR HOXHA
  është njëri nga të akuzuarit kryesorë të Prokurorisë në çështjen penale të tragjedisë së Gërdecit, pasi në pretencë ndaj tij është kërkuar dënimi me tetë vite burg .Nga 1 janari 2012, eshte larguar në SHBA së bashku me familjen, siç thonë burimet, i pajisur me dokumentacionin përkatës të nevojshëm.Sipas kabllogramit, Luan Hoxha i kishte thënë Widhersit se vendimmarrësi kryesor për Gërdecin ishte Fatmir Mediu, nga zgjedhja e Gërdecit si vend për shkatërrimin e municioneve deri te llojet e municioneve që do të shkatërroheshin dhe planifikimi i kohës se kur do të bëhej shkatërrimi. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas u konfirmua si Shkëlzen Berisha, djali i Kryeministrit, që e urdhëroi të vijonte dërgimin e municionit të kalibrit të lartë në Gërdec, pa pasur asnjë vonesë”, shkruhet në kabllogramin e Ambasadës së SHBA-ve.

  Vetem nga keto tre “sequencat” e mesiperme dilet ne perfundim se Plaku Dogsborough ka nje mbeshtetje te fuqishme nga klane dhe segmente te caktura ne USA dhe Kongresi Amerikan duhet te marre ne shqyrtim lobin Berishes ne Washington qe eshte infektuar ne aferat bilioneshe:
  -Ne rrugen e kombit
  -Ne krematoriumin e Gerdecit
  -Albetrolin
  Majkëll Granof është një menaxher i suksesshëm amerikan në Shqipëri, që ndihmon Berishën të mbulohen defektet e tij demokratike në Uashington. Kaq thotë gjithë editoriali ynë. Ato që ti i quan fakte apo mungesë faktesh nuk kanë shumë nevojë të verifikohen. Ne i referohemi kudondodhjes së zotit Granof pas Lulëzim Bashës, një ish- Ministër që është akuzuar nga drejtësia shqiptare për një abuzim prej 220 milionë eurosh dhe që nuk ka pranuar të gjykohet, por e ka mbyllur çështjen me procedurë.
  I referohemi mbështetjes së zotit Granoff për Sali Berishën, i cili më 21 Janar të vitit 2011 sipas ekspertizës së FBI ka vrarë katër qytetarë të pafajshëm para zyrës së tij. Ju jeni duke mbrojtur një njeri që ka hedhur në koshin e plehrave ekspertizën e Byrosë Federale të Hetimeve dhe nuk pranon që vrasësi i provuar nga FBI, i cili është komandant i Gradës dhe njeri personal i tij, të arrestohet. Unë kam kontakte thuajse të shkëlqyera me Ambasadorin e SHBA në Tiranë dhe i kam shprehur atij mirënjohjen për atë që qeveria amerikane po bën për zbulimin dhe gjykimin e këtij krimi politik. Unë dhe asnjë shqiptar nuk e ngatërron kurrë atë që bën ndonjë individ apo qytetar amerikan në mbrojtje të vrasësve me atë që bën qeveria amerikane. Ne besojmë tek Amerika dhe jo tek qytetarët amerikanë, dhe nuk i zemërohemi kurrë asaj për lirinë që kanë qytetarët e saj të mbrojnë dhe kriminelët.
  Kur i referohem mbështetjes së tij për Berishën dhe Lulëzim Bashën kam parasysh dhe faktin që këta dy personazhe veç e veç dhe të dy bashkë, kanë konsumuar para syve të shqiptarëve krimin e vjedhjes dhe abuzimit të miliona eurove dhe nuk kanë pranuar të gjykohen, krimin e vrasjeve politike dhe nuk pranojnë të hetohen dhe krimin elektoral të 8 Majit në Tiranë për të cilin nuk pranuan rezultatin dhe e përmbysën me gjykatë. Nëse këta dy njerëz do të ishin në SHBA, do të ishin në burg, ose së paku nuk do të ishin në politikë. E konsideroj një urrejtje të madhe për shqiptarët cinizmin tuaj për të na i quajtur këta si udhëheqës që i meritojmë. Jo. Nuk i meritojmë dhe do të dimë të shpëtojmë prej tyre, sado miq me pare të blejnë këta njerëz në Uashington. Ata tani nuk janë në konflikt me shqiptarët, por me përfundimet dhe rekomandimet e qeverisë së SHBA. Kjo mund t’ju bëjë pak më të përmbajtur kur flisni me adhurim për ta.
  Nqs admistrata amerikane pranon dhe toleron akoma qe mobsteri i ballkanit Berishovic mik shtepie i Damir Fazllic qe ka rezidencen ne zemer te Washingtonit nuk denohet nga vete amerikanet per krime te tij te dokumnetuara dhe te vertetura nga vete sherbimet amerikane ngelemi te themi
  “O zot na ruaj nga miqte se nga armiqte ruhemi vete”

  ……………………..
  Pra berisha eshte nje makartist neonazist dhe al kapone por dhe nje vrases profesionist.

  por paturperisht ky donaldi i quan keshillat e berishes te vyera cfare poshtrimi kozmik ?? nga nje vend mik

  Nuk mund të harroj zotin Berisha. Ju jeni takuar me të shumë herë. Ai është ish-kryeministër, një prej politikanëve kryesorë të këtyre 25 viteve të fundit. A ka ai një rol në procesin e vendimmarrjes së Partisë Demokratike apo ju e takoni për atë që ai përfaqëson, një prej figurave kryesore të tranzicionit shqiptar? Dua të them, përse i kushtoni kaq vëmendje një politikani që është tërhequr, ka dalë në, le të themi, “gjysmë pensioni”?
  Nuk besoj se z. Berisha do binte dakord me ju se pothuajse ka dalë në pension. Unë e pranoj që z. Berisha nuk është më kryetar i Partisë Demokratike dhe nuk është as drejtuesi i opozitës.
  Por ai është një person me ndikim në Shqipëri dhe unë besoj me vendosmëri se është në interesin e qeverisë së Shteteve të Bashkuara, të popullit të Shteteve të Bashkuara, që përfaqësuesit e tyre, unë dhe persona të tjerë që punojnë në ambasadë dhe njerëz në Uashington, të jenë në kontakt me njerëz që kanë ndikim. Kështu, duke u mbështetur në këtë kriter, unë shpresoj që t’i vazhdoj takimet e mia me z. Berisha dhe të vazhdoj të kërkoj këshillën e tij…..te dhjefsha keshillat e al kapones viqidolit o kapterr i frank wisnerit dhe podestes qe kane marre milioan dollare per te shpetuar neonazistin berishe para te cilit al kapone eshte nje loder…

  turp per Lune dhe kinezerirat e tij

  me e vogla qe mund te them per Lune eshte se po perdhos parimet demokratike te amerikes..

  Reply to this comment
 13. LLL September 8, 07:46

  Zoti ambasador LU !
  Ju amerikanët që kotrolloni Globin kur në krye të ndonjë shteti ngjitet ndonjë bir kurve , si Saliu , ju s’çani kokën për popullin kur biri I kurvës është I juai !
  E kthyet Shqipërinë e vogël dhe të bukur në një shkretëtirë , nën pretekstin e luftës kundër komunizmit .
  Vakuumin e krijuar nga kjo Luftë dokishoteske , pa tjetër do ta mbushte mafja , zoti ambasador , se ju deri më sot vetëm se kini inkurajuar bandën e gangsterëve ” antikomunistë ” të Al Kapones Sali .
  Për inat të shqipëtarve , kongresmeni Engel , u çkul nga Amerika dhe erdhi të puthte Saliun , se e kishte marrë malli për të . Në vitet e zeza ’97 e ‘ 98 , disa senatorë tuajt , brutalisht kërkuan ( urdhëruan ) që Saliu të mos arrestohej . Ambasadori Arvizu u bë pjesë e vjedhjes së votave për të nxjerrë Bashën në krye të Tiranës . Edhe ky hajdut dhe kriminel , “ylli në ngjitje ” është njeriu juaj .
  Për ç’drejtësi flisni , zoti ambasador ?! Kjo që kemi sot është vepra juaj !
  Zgjidhni , më në fund , mos u tallni me popullin e varfër por fisnik shqipëtar , o me bandën e gangsteréve , o me popullin !
  Shqipëtarët nuk janë servilë dhe frikacakë , si klasa politike , që ju e takonii përditë dhe ju përkulen deri në tokë !

  Reply to this comment
 14. fteri September 8, 08:48

  A’mbanë përgjegjësi S.Berisha si dhunuesi barbar i të drejtave të njeriut në shqipëri,që për hatër të lirisë së fjalës e quajtur ” demokraci “,po e paguan shumë shtrenjtë çmimin e lirisë ,duke mos harruar se ky mashtrues horrë i maskuar si demokrat mbasë 90 -tës ekspozoi dhunime të rënda të drejtave themelore të njeriut ,vodhi votat 1996 duke vënë kutitë e votimit në krahë dhe doli PD-ja 140% fitore !?..Bulevardet dhe sheshet shqiptare i shëndrroi në arena të përgjakshme ,dhe përleshje masive.dhe në gr/shteti me arkivol të A.Hajdarit në krahë ku pushtoi k/ministrinë dhe r/televizionin shqiptar ,dhe asnjë ndëshkim ?!!Ky njeri shkatrroi shtetin shqiptar,vodhi pasurinë kombëtare,solli klasën kriminale më të degjeneruar dhe të korruptuar në histori,hapi depot ushtarake dhe shkatrroi tërsishtë ushtrinë shqiptare duke mobilizuar bandat në gjithë vendin ku u kryen qindra vrasje makabre. dhe askush nuk është ndëshkuar deri më sot pasi çeshtjet që rëndojnë padronët e shkatrrimit mbyllen në kasafortën e krimit të S.Berishës.
  ***Ç’ndodhë sot në gjykata dhe prokurori ? Asëgjë për popullin e thjeshtë veç ndëshkimit .GJyqësori sot është një korparatë fitimprurse që shet dhe blenë çeshtjet penale,me para në dorë,kjo sot mba 25 vjet është organizatë kriminale ,që vendin e ka futur në një spirale të rrezikshme që gjeneron vetëm krim,vjedhje,gjakmarrje horrëllëk ,korrupsion në administratën shtetrore .Këtë sistem të drejtësisë e ka kapur S.Berisha me tufën e hordhive politike dhe gjyqësore .Prandaj nuk do reformim por ruajtje dhe mbrojtje me fanatizëm të prokurorve dhe gjykatësve aktual.Goditja e S.Berishës e AL-Kapones shqiptar është një heroizëm i ndihmës së SH.B.A-së nëpërmjet Ambasadorit nderuar z. LU.!!!!!!

  Reply to this comment
 15. shpatar September 8, 08:48

  Nese eshte e vertete kjo qe thote zoti Lu Shqiperia do behet si Amerika mbas 200 vjetesh .

  Reply to this comment
 16. Benoni September 8, 09:05

  Donaldi aziatik i USA paska konstatuar ate qe dijme te gjithe. Shqiperi si USA e tij ne kohen e Kapones.
  Vetem se shume modest po tregohet ky adashi vetem ne emer i Mr. Trump!
  Se nuk po pranon nje te vertete qe natyrisht te gjithe e dijme, por pak e thone nga trysnia e komformizmit!
  Shqiperine ne kohen e Kaponeve e sollen Guvernatoret bythqire e politika kurve e der tashme e vendit tij USA, qe kohen e Kapones e dergon si eksport atje ku e bejne zot shtepie! Dhe Lu-ja eshte vecse nje Guvernator i rradhes i kesaj periudhe Kaponesh.
  Nje arsye e forte kjo per te shpresuar te Donaldi tjeter, ai i verteti i nje politike ndryshe qe do zoti vjen ne pushtet e se paku na kursen keto Guvernatore si koha e Kaponeve.

  Reply to this comment
 17. Gani USA September 8, 10:15

  Pyetje per zotin ambasador:
  Atij t fortit ne Kirgistan qe ngriti cadren perpara Parlamentit cfare i bere?
  Jam kurioz ta di

  Reply to this comment
 18. vrioni September 8, 10:59

  Policia duhet ti mirepresi verejtjet, kritikat dhe sugjerimet “dashamirese” te ambasadorit USA, por pervec intesifikimit te perpjekjeve kunder krimit ordiner dhe te organizuar ajo duhet te filloje te perqendrohet pak edhe ne krimet financiare dhe veprimtarite e dyshimta te qindra fondacioneve, shoqatave, organizatave dhe “kishave e kulteve” qe kane mbire si bari i keq keto dekada ne vendin tone. Jam i sigurt qe po te kerkojne me urtesi e maturi do te gjejne anetare e ish anetare te cilet kane rene pre e mashtrimeve, presioneve dhe manipulimeve prej ketyre entiteve te dyshimta…

  Reply to this comment
 19. Salcapone September 8, 11:47

  Ju lutem te gjithe komentuesve vetem Sali Berishen mos i zini ne goje se eshte “monument krimi ” e mbrohet nga “miqte”!Do te doja ta pyesnja diplomatin e radhes se a e kane quajtun ndonjehere Al Caponen “burre shteti”ne vitet 1900 dhe kush ,a ka patur merita ne vedosjen e demokracise Al Caponia si ky i yni dhe eshte ngjitur ndonjehere ne postet e funksionet me te larta te SHBA-se si ky i yni me anen e krimeve te panumerta e aferave kooruptive me lloj lloj larosh qe kane zbritur ne kete toke e na jane prezantuar si UFO!Ndaj z.Lu dile jashte kornizes se lojes e ngri larte shtetin qe perfaqeson e qe per fat te keq jeni i treti a i katerti diplomat qe baltosni kete vend me perfaqesimin tuaj jo dinjitoz siku ky popull jeton vertet ne vitet 1900 e jo ne 2016 e qe fale informacioneve sot e ka fare te lehte te percaktoje se kush edhe Al Capone i Shqiperise e nga e ka imunitetin per mos ndeshkim!lLeri lepujt qe na permend e n.q.se e perfaqeson denjesisht ate vend nxirre emrat e dinosaurve te inkriminuar e qe mbajne peng kete vend ndryshe mbaro mandatin e lere kete vend si paraardhesit e tu!Poshte diktatura e budallenjeve qe shurosin ne Amerike e na lagin ne Shqiperi!Boll me me keto gjepura duke na i imponuar sikur kryekrimin e mbrojme ne e jo Ju pertej Atlantikut me bemat e tij !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*