Letra/ Lu-deputetëve: Vendet e rezervuara minojnë reformën, votojeni pa kompromis

July 7, 2016 11:11

Letra/ Lu-deputetëve: Vendet e rezervuara minojnë reformën, votojeni pa kompromis

Pas negociatave mes palëve, apeleve të shumta publike, takimeve edhe kokë më kokë me deputetë të vecantë, ambasadori amerikan në vendin tonë, Donald Lu i është drejtuar sot me një letër gjithë deputetëtev të Kuvendit të Shqipërisë.

Ambasadori amerikan thekson se tani është koha që secili të vendosë për reformën, si një nga më të rëndësishmet për vendin.

Donald Lu: Është koha për të marrë një vendim, votimi është parashikuar më 21 korrik. Ka ende kohë që udhëheqësit të gjejnë një kompromis që të mbështetet nga opozita dhe mazhoranca. Nëse udhëheqësit politik nuk e duan konsensusin, ju bëjmë thirrje ta votoni reformën.

Lu i kujton deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë se në ndikimi politik në sistemin e drejtësisë kërcënon shoqërinë dhe dobëson aleancën.

Donald Lu:  SHBA është një aleat strategjik i Shqipërisë. Ndikimi politik në sistemin tuaj të drejtësisë kërcënon shoqërinë dhe dobëson aleancën tonë. Si aleati NATO-s është në interesin kombëtar të SHBA që Shqipëria të mbetet një demokraci e fortë dhe e sigurtë.

 

 

letra e Lu 1

letra e Lu 2

letra e Lu 3

letra e Lu 4

July 7, 2016 11:11
Komento

7 Komente

 1. Ilir Shijaku July 7, 13:14

  Nje mesazh me i qarte nuk ka si te behet ndryshe.
  Kush ka sy e veshe duhet ta degjoje.
  Kush ka mend ne koke duhet te kuptoje.

  Reply to this comment
 2. Der Spiegel July 7, 13:16

  ZVENDESUESJA FRROKUT DO VOTOJE.

  VOTA E KESAJ MONSTRE KA LIDHJE

  ME VRASJEN E KRYE KOMISARIT.

  VOTA E KESAJ MONSTRE KA LIDHJE ME

  PROSTUTUTAT DHE VRASJET NE BRUKSEL.

  VOTA E KESAJ MONSTRE KA LIDHJE

  ME BOTEN E KRIMIT.

  AJO ESHTE E LIDHUR ME FRROKET

  SI BYTHA ME BREKET.

  KETA NUK PO I NDAHEN MAXHORANCES

  SEPSE SHPRESOJNE SE DO TI SHPETOJNE

  LITARIT TE DREJTESISE.

  Reply to this comment
 3. Sokoli July 7, 13:38

  AH MORE LU LU …..

  U LODHE DUKE NDERHYRE NE PUNET E

  BRENDESHME.

  JE BERE STAP, NE MEDIA E TV.

  THUAJ ASAJ AMERIKES TE HEDHE NA NJI

  LEKE PER POPULLIN VELLA SHQIPTAR

  Reply to this comment
 4. Bajram July 7, 16:30

  I tha more po kujt ia tha,atyre qe degjojne kryetarin e partise dhe jo zerin e aresyes.

  Reply to this comment
 5. fteri July 7, 17:36

  ??????.

  Reply to this comment
 6. Gjergji July 7, 20:05

  Demokracine e kemi aq te forte e te sigurte z.Lu, sa qe sot, 26 vjet pas shembjes se diktatures, autokratet tane te varfer nga ana financiare por te mrekullueshem ne shpirti i jane perkushtuar me mish e me shpirt vetem begatise se vendit dhe lumturimit te popullit, Prioriteti kryesor i dhespoteve tane te talentuar ka qene dhe mbetet zbatimi i perpikte u drejtesise ligjore, mbrojtja e te drejtave te njeriut (packa se keta kane mbetur vetem nje grusht), rritjes se mireqenies, zhvillimit arsimor e kulturor te tyre, perkujdesjes se vecante per shendetin e tyre etj. Demokraci hesapi zoti ambasador.

  Reply to this comment
 7. metafora July 8, 04:19

  Nga njera ane me vjen mire qe Amerikes i ka ndodhur me Sali Berishen ashtu sic i pati ndodhur me Talebanet e Afganistanit dhe Sadam Huseinin e Irakut. Dikur i pati mbeshtetur edhe ata pa rrezerva dhe pastaj iu kthyen kunder. Ndoshta, kete radhe ka nxjerre mesimin e duhur.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin