Lu dhe Vlahutin, pritje lamtumire, por ja ku kanë “ngecur” të ftuarit

July 5, 2018 22:09

Lu dhe Vlahutin, pritje lamtumire, por ja ku kanë “ngecur” të ftuarit

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu, dhe Ambasadorja e delegacionit europian në Shqipëri, Romana Vlahutin, kanë organizuar pak ditë para largimit nga Shqipëria një pritje të posaçme në rezidencën e BE-së në Tiranë.

Në ceremoni kanë marrë pjesë kryeministri Edi Rama së bashku me bashkëshorten e tij, ambasadorë të akredituar në Tiranë, ministra, deputetë të PS-së, si dhe drejtues të medias e përfaqësues të shoqërisë civile.

Gjatë kësaj pritjeje lamtumire u vu re mungesa e deputetëve demokratë, të cilët ishin shprehur dhe më parë për mikrofonët e mediave se do të ishin të angazhuar në seancën parlamentare, ku po diskutohet ligji për Teatrin e ri Kombëtar.

E megjithatë, nga kjo forcë politike është vënë re prezenca e Majlinda Bregut dhe Besnik Mustafajt.

Ambasadori Lu gjatë fjalës së tij e ka konsideruar Shqipërinë si një thesar, të cilës do t’ia ndiejë mungesën. Ndërsa ambasadorja Romana Vlahutin është shfaqur më e ftohtë, duke rivendosur theksin te përpjekjet e vazhdueshme për funksionimin e reformës së drejtësisë në vend.

s.a/dita

July 5, 2018 22:09
Komento

16 Komente

 1. Artemisa July 5, 23:22

  Nuk do te kalojne shume dite kur shqiptaret do te kuptojne se nga c’kerma eshte pastruar.
  Po shporren dy Bajga.

  Reply to this comment
 2. Alban Dega July 6, 02:14

  ANTIAMERIKANET E ANTIEVROPIANET ME TE KEQINJ…. !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Askush me shume se Nena e demokracise Boterore Amerika dhe BE nuk i perbuz servilet, hipokritet, mashtruesit, dyfytyreshat, proamerikane e proevropiane me fjale e antiamerikanet e antievropiane mr veprime.
  A e di se cka i quajne amerikanet keta sojsez personash : asskisers fjale per fjale, me nje fjale bythelepires !
  A nuk ishin lideret politike te PD-se dhe LSI-se dhe kazani mediatik i tyre qe vetem nje jave me pare nuk lane helm pa vjellur e shpifje pa bere kunder SHBA-se, Ambasadorit te nderuar Donald Lu e BE-se dhe ambasadores se BE-se Romana Vllahutin ?
  A nuk ishin kapobanda i kesaj bande gangsteresh Sali Berisha, Lulezim Basha, Edi Paloka, Dritan Shehu, Alibeaj, Monika Kryemadhi, Petrit Vasili, Keida Mehmeti … Blendi Koran Toptani, Artur Zheji, Ylli Rakipi, Prec Zogaj, Rakipllari, Kastriot Islami, Artan Hoxha, Ylli Manjani e co. qe I shpallen lufte “imperializmit Amerikan”
  A nuk jane e njejta shpure qe brenda 24 oresh kaluan krejt ne polin e kundert dhe u bene mbrojtesit me te flakte, gardistet e kuq te Trampit dhe Heidi, te SHBA -se lidhur me Voten e Shqiperise per Rezoluten te Jeruzalemit !
  Skajet gjithnje puqen kur behet fjale per politiken Albanus Adversus Albanus” , pra shqiptaret kunder shqiptareve te politikaneve sa antishqiptare te sprovuar si antiamerikane e si antievropiane te thekur !
  Si mund te jene proamerikanee proevropiane te thekur ata qe e rrenuan e zhbene, dogjen e sakatuan, plackiten e vrane te pakten 13 here Atdheun e vet ne 27 vjet.
  Si mund te doje nje shtet mik e aleat strategjik te Shqiperise si SHBA-ne e zBR-ne ata qe e shiten e shituan Atdheun, dheun ku u ka rene koka !
  Kur flasin profesoret me diploma prej verteti, duhet te heshtin plepistat e Universiteteve te Plepave dhe akademiket e Akademive te Domosdoves sic i stigmatizinte Noli i madh, duhet te heshtin diplomatet, politikanet, sabelitodos- gjithckaditesit “ Dru me pre” ala Keida Mehmeti, Monika Kryemadhi, Petrit Vasilit, Kastriot Islami, Agim Nesho, Prec Zogaj, Artur Zheji…Blendi Fevziu e co.
  Nje fakt flet me shume se nje thes me pallavra! Po shume faktet ?
  Politika dhe diplomacia jane jo vetem shkence, por edhe art, mjeshtri, zanat teper i veshtire.
  Si njera edhe tjetra jane Shkenca, Arti, Mjeshteria e se pamundures qe edhe te pamunduren e ben te mundur, sic thoshte Churchilli.
  Diplomacia eshte arti qe ne vend te gjyleve nxjerr pellumba nga grykat e topave !
  Lufta, dhuna, padrejtesia… jane nena e te gjitha te keqijave te kesaj Bote !
  Paqja, drejtesia, miqesia, mirekuptimi, dashuria, miqesia, miresia… jane gjerat qe sa me shume ti kemi aq me shume na mungojne, aq me shume na nevojiten per nje Bote me te mire !
  Ndaj te mendojme, te punojme e te l

  Reply to this comment
 3. AADC July 6, 02:16

  From:
  Date: May 21, 2018 at 9:14:02 AM EDT

  Propozim i Klubit Demokratik Shqiptaro- Amerikan

  DONALD LU E ROMANA VLLAHUTIN – NDERI KOMBIT !

  – Kontributi i tyre do te mbetet perjete midis nesh !

  – Krenare per ju Zj. Vllahutin e Z. Donald Lu !

  Donald Lu edhe pasi te iki nga Shqiperia ne misione te reja edhe me te rendesishme te diplomacise amerikane do te mbetet perjete ne mendjet dhe zemrat e 95 per qind te shqiptareve si Nderi Kombit !
  E dime qe nuk eshte nje titull qe jepet per personalitete te shquara te huaja!
  Po ashtu e dime mire se cdo ligj edhe ato te natyres e ato te shkencave te sakta, e jo me ato njerezore kane perjashtime!
  Aq me shume kane perjashtime rregullat burokratike shteterore!
  Pse !?
  Sepse si Z. Donald Lu edhe Zj. Romana Vllahutin e kane treguar qarte si kristali se pervec Amerikan e Evroperendimor shembullore jane edhe me shqiptare e atdhetare se gati gjysma ne mos me shume e klases politike shqiptare !
  Sic e kemi shkruar e deklaruar me dhjetra here, nuk mund te jesh as amerikan e as evroperendimor i mire pa qene edhe shqiptar i mire dhe
  anasjelltas !
  Pavaresisht nga feja, raca , kombesia, shtetesia, partia, ideologjia… njeriu mbi te gjitha duhet te jete njeri, njeri i mire !
  Ne emer te Klubit Demokrat Shqiptaro- Amerikan i propozojme kryetarit Gramoz Ruci, Kryesise dhe Kuvendit Popullit te Shqiperise tu akordoje me votim te hapur ne nje seance te jashtezakonshme ambasadorit te SHBA-se ne Shqiperi , Shkelqesise se tij Z. Donald Lu dhe ambasadores se Bashkimit Evropian ne Shqiperi , Shkelqesise se saj Z. Romana Vllahutin titullin Nderi i Kombit !
  Do te jete me teper ne Nderin e Kuvendit dhe Presidentit te Republikes se Shqiperise Z. Ilir Meta ta ndermarrin nje veprim te tille plus dekoraten me te larte qe u akordohet personaliteteve te shquara te huaja per kontrbutin e jashtezakonshem te tyre ne Reformat dhe Vetingun ne Drejtesi e Polici, ne Administraten Shteterore, per Dekriminalizimin dhe ate Elektorale qe eshte ne hapat e pare !
  Po ashtu i propozojme Keshillit Bashkiak dhe Kryetarit te Bashkise se Tiranes Zotit Erion Veliaj qe me votim te hapur ti jape titullin me te larte dhe Celesin e Bashkise se Tiranes Qytetit Zotit Donald Lu dhe nje rruge te saj ti vihet emri i tij !
  Krenare per ju Romana Vllahutin e Donald Lu – nderi dhe emblema e demokracise dhe e kultit legjendar proamerikan e properendimor mbarekombetar shqiptar !
  A nuk ishin mbreterit e shtypit boteror “ The New York Times “ dhe CNN qe gjate vizites se ish – Presidentit amerikan Z. Xhorxh Bush ne Shqiperi se “ Presidenti amerikan eshte me i sigurte e mirepritur ne Tirane se ne Washington !”
  A nuk ishte babai i Pavaresise se Shqiperise Ismail Qemal Vlora ai qe pese dite para se te shpallte ate deklaroi ne Rome e Bari se “ po te behej nje Referendum ne Shqiperi Rusvelti do te zgjidhej Kryetar i saj… ! “.
  Cdo koment do te ishte I tepert !
  Krenare per ju Romana Vllahutin e Donald Lu !
  – E duam Shqiperine si e gjithe Evropa… !
  – E duam Shqiperine si Amerika demokratike ….

  Ne emer te Klubit Demokratik
  Shqiptaro – Amerikan

  SEKRETARI KRYETARI

  PREL DEDA. ALBAN DEGA

  Nju Jork, me 21 maj 2018

  Reply to this comment
  • intelektuali July 6, 10:49

   Ore ju piuna te Sigurimit te Enverit po ke doni te genjeni ju me mashtrime patriotike?

   Sa here del Enveri ne media ju o pisa kriminele filloni te vajtoni si kukumjacka komuniste dhe tani po na lavderoni hajduten Vllahutini qe gjate mandatit te saj ne Shqypni predikonte si Papa Piu Pirati ne Mesjete:

   BENI SI THEM UNE, POR MOS BENI SI BEJ UNE!

   kur:

   Bleu vilen tek oligarku i Edvin Karagjozit, Samir Mane albanezi vilen e saj me 10 fish e kusur te cmimit real.

   PO PER CFARE LAVDERON LU-NE E SORORSIT DHE VLLAHUTINI-N E MOGHERINIT O FANATIKU I ENVERIT, ALBAN DEGA?

   Qe heshten kur Edvin Droga me banden e tij e mbuloi Shqypnine me kanabis dhe qe u ka futur friken BE-se dhe Botes me kokainen e bananeve te Rilindjes Enveriste dhe qe ju sulen si ujqer servilit Adriatik Llalla kur i akuzoi si te korruptuar ne afera mafioze me Bankers Petrolium, firme lakmitare qe ja ka nxirre jeten katunareve te Fierit?

   apo:

   Qe me lekat e droges po nderton Kullat e tij si perbindesha prej betoni ne cdo cep te Kryeqytetit tone fatkeq dhe po prish me tritol ne dore trashegimnine historike dhe kulturore si nje terminator hollivudi?

   Reply to this comment
  • intelektuali July 6, 10:50

   Ore ti Alban Dega, familje kriminelesh te Enverit, ju spiuna te Sigurimit te Enverit po ke doni te genjeni ju me mashtrime patriotike?

   Sa here del Enveri ne media ju o pisa kriminele filloni te vajtoni si kukumjacka komuniste dhe tani po na lavderoni hajduten Vllahutini qe gjate mandatit te saj ne Shqypni predikonte si Papa Piu Pirati ne Mesjete:

   BENI SI THEM UNE, POR MOS BENI SI BEJ UNE!

   kur:

   Bleu vilen tek oligarku i Edvin Karagjozit, Samir Mane albanezi vilen e saj me 10 fish e kusur te cmimit real.

   PO PER CFARE LAVDERON LU-NE E SORORSIT DHE VLLAHUTINI-N E MOGHERINIT O FANATIKU I ENVERIT, ALBAN DEGA?

   Qe heshten kur Edvin Droga me banden e tij e mbuloi Shqypnine me kanabis dhe qe u ka futur friken BE-se dhe Botes me kokainen e bananeve te Rilindjes Enveriste dhe qe ju sulen si ujqer servilit Adriatik Llalla kur i akuzoi si te korruptuar ne afera mafioze me Bankers Petrolium, firme lakmitare qe ja ka nxirre jeten katunareve te Fierit?

   apo:

   Qe me lekat e droges po nderton Kullat e tij si perbindesha prej betoni ne cdo cep te Kryeqytetit tone fatkeq dhe po prish me tritol ne dore trashegimnine historike dhe kulturore si nje terminator hollivudi?

   Reply to this comment
   • ALBAN DEGA July 6, 14:18

    BOLL E MBAJTET NE GOJE E NE ZEMER
    PER 46 VJET

    – Te pakten hiqeni nga truri pas 33 vjetesh o Intelegomar !

    – Shtatzani cerebrale … Shtatzani makaber !

    Propozimi eshte per Ambasadoret e SHBA- se dhe BE-se jo per Enverin….
    Meso te lexosh para se te komentosh o Intelegomar !
    Eshte fatkeqesi e madhe kur edhe 33 vjet pas vdekjes Enver Hoxha ua le shtatzane trurin o Intelehajvan e Banda e Gangstereve … te Vicidolit !
    Shtatzani Cerebrale !
    Shtatzani Makaber !
    Enver Hoxha ua ka lene Hajdarin ne mes dy hemisferave sic ua la ne goje e ne zemer per 46 vjet ju dhe Kardiologut tuaj qe i lepinte prapanicen dhe shurren !
    Zoti u ndihmofte !

    Reply to this comment
    • intelektuali July 6, 16:04

     Banda e Vicidolit eshte nga soji juaj i peshtire i Sigurimit te Shtetit te Enverit me kriminele gjakatare si babai juaj, me nje thes me gjynahe kunder shqyptareve dhe kunder njerezimit o alban Dega qe po kerkon te shfihesh pas ferres ne SHBA,

     prandaj:

     Mos ja ngjit Saliun si “Muti pas kepuce” intelektualeve qe Enveri dhe banda e tij kriminale si babai juaj vegel e regjmit komunist i masakroi me nje egersi te papare vetem sepse deshen qe Shqypnia te ishte me SHBA dhe Boten Demokratike dhe jo me Jugosllavine e Titos apo me Rusine e Stalinit. Mos i dil ne mbrojtje hajdutes Vllahutini qe heshti kur Edi Droga mbuloi Vatanin me kanabis dhe importoi kokainen me bananet e tij te Rilindjes Enveriste, as ambasadorit te George Soros, Donald Lu qe Kryeprokurori Adriatik Llalla e akuzoi ne afera korruptive me firmen lakmitare Bankers Petrolium qe ja ka nxirre jeten katunareve te Fierit, prandaj mos shskruaj LLOGJE idiotesh si dacibao lakenjsh nga SHBA kur nuk di se nga lidhet gomari ne Shqypni,

     dhe:

     Mbylle halen e enveristit te fshehur dhe laje gojen me kolinoz kur te zesh emerin e intelektualit,

     sepse:

     Te ka thene me pare ne jep adresn ku banon ne SHBA qe te vijme te gjejme ne brimen e miut ku jeton dhe te akuzojme tek autoritetet amerikane si nje kriminel i fshehur i Enverit qe nuk ka vend ne Boten Demokratike qe inspektoret te marrin per bythe dhe te cojne tek Kimi i Korese se Veriut ku e ke edhe vendin e enveristit fanatik.

     Reply to this comment
  • lili July 6, 10:55

   Alban dega na Qenka demokrat n’amerikeobo ooooooo

   Reply to this comment
  • Klubi Mahmut Mahmutaj July 6, 12:37

   Se klubi demonkratik apo klub gjuetaresh kjo pak rendesi ka. Rendesi ka qe presidenti i klubit 2M po i ben propozim… vetvetes.

   Reply to this comment
 4. OPGJ July 6, 07:20

  Berisha.Iliri Lulezimi dhe Mona kane disa kohe qe i jane kundervene hapur Shba dhe Europes.A thua qe kjo fare sokoli.do ti demtoje keta.
  Ne Korce.dhe rethina ka nje shprehje te vjeter dhe te mencur.QENIT KUR I AFROHET NGORDHJA URINON TEK DERA E.XHAMISE.Keta trima jane.vene ne dieni se faza e grumbullit te provave ka mbaruar.Pritet.vetem firmosja e urdher arresteve.Kjo eshte aresyeja pse i jane afruar institucioneve te kultit kohet e fundit Dala end co.

  Reply to this comment
 5. Mark .U.K July 6, 08:26

  Nuk e di se cfar ka ndikuar te kta ambasador po ka ndryshuar krejt pamja e tyre.Duken ma te ri se kur kan ardhur ne Shqiperi.Sikur te kishin kalur ne skanier do u kishin dale Eurot qe Rama jua ka dhane.

  Reply to this comment
 6. Eduarti July 6, 08:45

  Ky cift karagjozesh dhembejashte ketu ne Tirane “gjeti Ameriken”! Para po, temena dite nate po, ftesa neper studio ku benin te zgjuarin per gjithcka po, dhe se fundi…dhe ne “Portokalli” per te vazhduar gallaten qe bene ne politike!
  Kudo ku te degdisen tani, nuk kane per ti gjetur me keto. Sepse askund ne bote nuk gjen qeveri qe ti lepije bythen e ti paguaje per bythlepirjen si kjo e Rames ketu.

  Reply to this comment
 7. fteri July 6, 10:49

  Ishte respekt respekti i madhë i Amerikës dhe Europës për popullin Shqipëtar që sollën në shqipëri dy ambasador miq të ndershëm që u shkulën dhëmbë e dhëmballë S.Berishës,L.Bashës ,Ilir Metës me bandat e tyre të sejmenve antishqipëtar që u shkojnë mbrapa ,së bashku me bandën kriminale me aktivitet të zi të gjykatësve dhe prokurorve të plepave që një pjesë i nxori në skupidhje.

  Po përse nuk erdhën në pritjen e lamtumirës Qorri Sali dhe shurdhi Ilir ,

  President i Floririt vjedhur e Munika K,a’Lulëzim hajduti e tradhëtari ?

  Qorri Sali dëgjon fjalët ,shurdhi Ilir shikon lëvizjet ,bashkë të dy palët i bashkojnë mendimet .Të dy u bënë shokë ,veç halli i bashkon ,Ç ‘shikon shurdhi i thotë ,edhe qorri çfar dëgjon ,në këtë pritje të madhe jo lamtumire demokratike ,por feste të Bujarit president me mustaqe ,po kërciste ahengu të shurdhit dhe memecit me guvernatorin e B.SH -së Fullanin për vjedhjen e 700milard lekve nga gjaku i shqiptarve ,Shurdhi doli në valle ,Qorri Sali s’lëvizi nga vandi ,i thotë qorri shurdhit : Ti se dogjon muzikën ,shurdhi del pas murit ,Qorrii i fik dritën . E fike ,se fike ,Qorri Ilir tha S’shikoj ! Bërtite s’ bërtite shurdhi tha s’dëgjoj.Të dy qesh e ngjesh ,vidhë lek me thasë ,kërcenin si fëmijë ,Njëri nuk ka vashë .tjetri nuk ka sy.Jetën e shijojnë ,Ata Donalt Lunë dhe Vlahutin e luftojnë ,jetojnë me shpresën për të mos u kapur ,Ditët i kalojnë vetëm duke shpifur.Qorri dhe shurdhi ,gjithmonë jan dasht ,sepse këta të dy i bashkojnë “hallet” ,nuk njohin as ambasador e demokraci ,vetëm vjedhjet e kapitalet ,prandaj e quajnë veten zotëri .

  Reply to this comment
 8. respekt July 6, 11:30

  Ambasadori LU dhe Vlahutin nderi kombit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*