Lu: Kam pasur zënka me Ramën. Për çfarë e vlerësoj Berishën

September 14, 2018 09:07

Lu: Kam pasur zënka me Ramën. Për çfarë e vlerësoj Berishën

 

Në prag të ikjes nga Shqipëria e pasi punoi shumë në 3 vjet e 8 muaj të mandatit të tij, për Reformën në Drejtësi, në mënyrë të veçantë luftën kundër krimit dhe trafiqeve, Donald Lu bëri mbrëmë një apel të rëndësishëm.

Ai tha se kapja e njerëzve që mbollën kanabis është një proces që s’ka përfunduar.

Lu deklaroi në emisionin “Real Story” se disa kriminelë të rëndësishëm që kanë mbjellë parcela me kanabis janë të mbrojtur nga politika.

Diplomati amerikan në ikje deklaroi se pa u kapur këta kriminel, fushat e kanabisit do të kthehen sërish, kokaina dhe heroina do të shtohen dhe kjo do të jetë një rrezik për fëmijët e Shqipërisë.

Gazetari Balla i kërkoi Lu një vlerësim për figurën e Ramës dhe të Berishës.

Lu pranoi se shpeshherë kishte pasur zënka me kryeministrin Rama, por e vlerësoi atë për faktin që gjente mënyra krijuese për të dalë nga problemet dhe se është i gatshëm të bashkëpunojë me opozitën.

Ndërsa Berishën e vlerësoi si një politikan me shumë influencë  dhe të gatshëm për dialog me ambasadorin sa herë i është kërkuar.

Ai tha se Berisha ka mbështetur SPAK dhe BKH.

a.s/dita

September 14, 2018 09:07
Komento

15 Komente

 1. N.VJOSA September 14, 09:17

  Në se ka nje politikan qe kriminalizoi Shqiperine, qe zyrtarizoi drogen me Republiken e Lazove, qe degjeneroi Demokracine ne Shqiperi, jo pak, por per tre dekada,
  Ky eshte Monstra Berisha!…
  Qendrimi Ambasadorit reflekton perkrahjen qe i japin qarqe te caktuara Varrmihsit te Shqiperise!
  Kjo tashme duket qarte dhe nuk ka vend per dyshim!
  F a t k e q s i…!

  Reply to this comment
 2. Vasiliki September 14, 09:32

  Pse nuk e thua troç, o ambasadorn qe peshqit e medhenj i ruajtke ti qe te mos bien ne rrjete.

  Te pakten mesuam se ku fle lepuri !!!

  Reply to this comment
 3. Jimi September 14, 12:44

  Felliqesira Berisha, qe te vjen ndote ti japesh doren, pasi ende i kullon ne duar gjaku i atyre kater te pafajshmeve qe pushkatoi ne shesh! Megjithate ti i “nderuar” ambasador shikon te bjere shi ne aren tende!

  Reply to this comment
 4. fteri September 14, 15:43

  Në se ka nje politikan qe dogji,vodhi dhe kriminalizoi tërë Shqiperine që i këndoi “këngën ” e qyqeve të shfarosjes shkatrrimit në derë të këtijë vendi është vetëm një ,ai quhet SALI BERISHA ,kryeministri që zyrtarizoi drogen me Republiken e Lazaratit , shkërdhati që vrau e mori jetë njerzish ,kryeministri që degjeneroi Demokracine në Shqipëri, jo pak, por për tre dekada siç pohon të vërtetën edhe N.VJOSA e falenderoi ;
  Ky eshte Monstra Berisha! Dhe ferrë më këmbë nuk i ka hy !

  S.Berisha të mos kujtoi se është i përjetëshëm në këtë dynja .Gëte ka thënë : ” Të gjitha jan të vdekshme ,vetëm narrëzia është e përjetëshme ! ”

  Marrëzitë e S.Berishës në shkatrrimin e shqipërisë jan unikale ,nuk ka lum ,apo detë që i pastron !

  Reply to this comment
 5. fteri September 14, 17:28

  Tingëllon si ironike që mentaliteti politik i SHBA-së po vazhdon të jetë i mpirë dhe përmitiv tash 28 vjet demokraci ,lidhur me shqipërinë dhe popullin e sajë,dhe ambasadorin në largim z.LU

  Demokracia në shqipëri nuk po funksionon për shkak të degjenerimit e korrupsionit galopant ,të vjedhjeve dhe vrasjeve dhe mos ndëshkim të fajtorve nga klasa politike shqipëtare ,veçanrisht PD-ja ,të cilët dogjën,vranë ,vodhën e shkatrruan tërë armatimet e ushtrisë dhe tërë pasurinë ,uzina ,fabrika,pemishte,shitën për skrap tërë tanket e ushtrisë , hekurat e minjerave dhe naftën .

  Në shitje skrapi u vu tërë shqipëria edhe populli !!!!

  Përse B.E-ja dhe amerika dhe ambasadorët amerikan heshtin ose po sillen me të vërtet me dy fytyra : Nga njëra anë hedhin tullumbace kur lavdërojnë një kriminel si S.Berishën gjoja na qënka burr shteti ,për arsye qesharake se i paska pritur e përcjellë ambasadorët amerikan dhe ky paska vlera !?….

  Tani po thërrasin se gjoja do të ndëshkohen peshqit e mëdhej në shqipëri , kur në rrjetë të wetin-gut kan kapur deri tani vetëm cironka ,a’ është kjo një qëndrim serjoz, apo në gënjeshtër për të mashtruar popullin ?.

  A’ është hipokrizi kur thonë se amerikanët mbrojmë demokracinë dhe të drejtat e njeriut e të popullit varfër shqipëtar ,ndërsa nga ana tjetër ,të lejojnë S.Berishën 25 vjet të vrasë e të derdhi lumej gjaku në shqipëri ,me 4000mijë veta të vrar në 97 -tën ,të djegjes për së gjalli të 26 njerëzve në Gërdec ,ndër ta gra e fëmijë. Të pushkatimit të katër PROTESTUESVE ME DUAR NË XHEPA me 21 janar 2011 .

  Përse e lejojnë S.Berishën të kryej gjithë këto krime ,por më keq po i hapin dritën jeshile këtijë skizofreni ,të kërcënoi popullin shqipëtar duke kryej veprime agresive ndaj njezimit duke pushkatuar e vrarë njerëz të pa fajshëm si më 21 janar ? Apo torturën , vrasjen e zhdukjen e kufomës R.Hoxhës etj,një patëriot e njeri i pa fajshëm erdhi nga dashuria për shqiprinë mëmë të bëjë biznes në këtë vend ,por e vrau ky Saliu siç vrau e ka vrarë tërë shqipërinë për 28 vjet ,duke shfarosur pasurinë e tyre të 50 vjetve munizëm.

  Nëqoftë se do të zbatohej ligji amerikan ky do të kishte marr dënim kapital ,ose do ishte pushkatuar. Atëher përse amerika lejojnë politikanët shqipëtar dhe S.Berishën të vjedhin ,të vrasin popullin e thjeshtë kur krimet e tijë mekabre jan të faktuara dhe ky lihet i lirë ?!….

  Përse ambasadorët përdorin dredhinë dhe hipokrizinë filantropike ndaj shqiptarve ,dhe veçanrisht për provat shkencore te plumbave 9mm të beretit në labëratore të FBI-së ,që shpoi kokën e viktimave fatkeqe të 21 janarit ,dhe Sali Berisha u quajtë “burr shteti ” nga ambasadorët amerikan .Kur Saliu provat e FBI-së i quajti letra hixhenike !!…..?

  Në këto rrethana është fatale raporti moralo politik në rënje midis popullit shqiptarë dhe amerikës . Nga ana tjetër i pa kënaqur të mbështetjes me dy fytyra te demokracisë nga ambasadorët të SHBA-së në shqipëri ,dhe mos ndëshkimit të krimit .

  Populli është krejtësisht e pa kënaqur që politikanët kryen veprime agresive ndaj njerzimit ,jo vetëm që vrasin njerëz të pa fajshëm ,vjedhin e pasurohen brenda natës ,por asnjë prokuror ose gjykatës nuk i dënon me burg. Demokracia dhe ndershmëria nuk ekziston,prandaj theksova se politika amerikane është e mpirë .

  Politika amerikane në shqipëri duhet të jetë shumë më aktive ,kundër atyre që vrasin njerëz ,vjedhin pasurinë ,dhe dëmtojnë e pengojnë rrugën e demokracisë së vërtet në shqipëri.

  Reply to this comment
 6. Dodona mbi Tomorr September 14, 17:52

  “.. ndersa Berishen ,per influencen… “‘ po se ku , ambasadori Lu si dipllomat , nuk e thote , por le te kuptohet se kete influence Saliu me te vertete e ka te padiskutushme mbi bandat qe krijoi qysh ne vitet “90 e me mbrapa !Ata jane gati te “flijohen ” per te ose ai ti “flijoje per demokracine”si ata te viteve “90! !Saliu ka marre shembull organizimin e mafies dhe e ka pershtatur ne PD!

  Reply to this comment
 7. alphade September 14, 18:44

  Komenti im…..

  Reply to this comment
 8. Po Po September 14, 18:56

  Une nuk besoj ne keto qe thote Lu-ja per Berishen , bile dyshoj seriozisht ne sinqeritetin e tij , per vleresimin e kryebanditit Vicidolas ! Ai , sikur fsheh neper dhembe , nje premtim teper te ndyre alla Binerian , qe duket se i kane bere monstres kriminale !

  Reply to this comment
 9. Pedagogu durrsak September 14, 20:13

  Perse e menderosi ky ambasador me emrin Lu qe na “mburrka” ne largimin e tij, Sali Berishen ?! Si e vlereson popullin shqiptar ky zoteri “turme pa mend dhe aresye” qe na paraqiska Sali Berishen si “dashamirin” me te madh per Reformen ne Drejtesi ” Tallet me ne ky ambasador ? Po qe keshtu, me mire qe po na largohet!

  Reply to this comment
 10. OPGJ September 14, 20:50

  Shume fjale.qarkullojne.qe Berisha si njeriu me i inkriminuar ne.Shqiperi i.eshte plotesuar fleta e.arrestit dhe do arrestohet.se.shpejti.Une e kuptoj qe rshte.e.vertete por.realizimi jo kaq i shpejte.Por.tash pasi degjova.ambasadorin Lu kjo.qenka.e.afart fare.Lu ja me preteksin qe te mos dekonspiroje e ta vere ne gjume.Salen njekohesisht tall veglat me.te flet.si me lart.Humor.i.holle.i njeriu te mencur.

  Reply to this comment
 11. Don Kishoti September 14, 22:14

  Me vjen keq o ambasador por me sa lexova ti qenke politikani qe ke mbrojtur kriminelet ne shqiperi duke filluar nga krye krimineli Sali karaxhic berisha.

  Reply to this comment
 12. sulo Permeti September 14, 23:13

  Ky ambasadori amerikan ne ikje ,i lexon komentet e njerzve.Asnje nuk thote ,nje fjale te mire ,per berishen,-nuk i kupton ambasadori…..????

  Reply to this comment
 13. Detari September 15, 10:12

  Kete gjendje e krijuame vete.Te presesh nga te huajt qe te na rregulljne,kjo nuk eshte as parimore dhe po thuaj e pa mundur.Shpesh e perdorim thenien ” I zoti e nxjer gomarin nga balta”.Dua te theksoj se factori i jashtem eshte secondar.Ai qe I zgjidh problemet e veta eshte factori i brenndshem.Kjo gjendje u krijua nga politika e korruptuare.Prandaj dhe zgjidhja duhet kerkuare ketu ,tek partite politike .Nga rrotacioni I partive ne pushtet gjendja shkoi keq e me keq . Nga shiu rame ne bresher.Miqte e huajt te mire dhe ata gjoja miq asnhjehere nuk na e treguane “diagnozen e vertete”.Edhe pse sistemi zgjedhor dhe zgjedhjet nuk kane qene demokratike ,nderkombetaret i kane pranuare.I Kane quajtur edhe vrasesit apo grabitesit burra shteti.Edhe pse partite politike per nga statutet e tyre ,programet ,menyra e zgjedhjeve brenda tyre si dhe menyra e funksionimit nuk kane qene asnjera demokratike. Te ngarkuaret dhe te derguaret ,qofte dhe miqte dhe gjoja miqte nderkombetare ,ose nuk I shikonin keto ,ose ju ka interesuare te jete keshtu…. kane zbritu ne kete vend qe renkon…Ata ne rasti me te mire merituare deri tek vetingu ne gjyqesor ,kur I i semuri kishe nevoje per kirurgji te specializuare….Vetingu eshte nje mase e mire ,por nuk eshte zgjidhja e plote.Ajo pret deget e kalbura ,jo rrenjet e te keqes.E keqia do te qendroje perjetesisht mbi kokat e popullit.E keqia per shoqerite kudo qe jane ,historikisht ka ardhur nga drejtimi,nga pusht-eti.Kur u hodhen theme let e Demokracise nga Soloni i madh ne vitin 500 p.e.r nuk kishe parti politike.Partite politikete te mirefillta u cfaqen ne vitet 1600.Ato sollen me vete luften per pushtet,sollen korrupsionin ,futen parate ne zgjedhje , ndertuane skema zgjedhore anti demokratike ,perdoren premtime joshese qe nuk nuk I realizune kurre ,e percane popullin dhe e futen deri deri ne konflikte qe kane perfunduare edhe ne gjakderdhje ,duke krijuare dhjetra dhe qindra parti politike(edhe me parate e taksapaguesve),paralizuane ose krijuane sindikata dhe shoqeria te korruptuare ,u mbrshteten tek krimi tek krimi dhe shpesh duke u bere vegla te tyre .Shpesh u bene edhe kompromise pushtet- opozite , gjyqesorin e futen ne sherbimi te politikes(konfirmuane pandeshkushmerine dhe pushtetin e perjetshem per pusht-etaret),paralizune fjalen e lire duke e “hipotekuare”pushtetin per vete.Vjedhja dhe shit-vlerat e votes e votave u be sistem I drejtuane armet dhe vrane njerez te pa fajshem ,grabiten ekonomine ,dhe paralizuane zhvillimin, I vodhen popullit shpresen duke Ju injektuare pesimizmin me slogan “my vend nuk behet”,vrane intelligjencen ,shkaterruane sigurine kombetare(e lane popullin pa ushtri dhe pa fuqi rezerviste mbrojtese ,u tallen me investimet mbrojtese pa perjashtim,I diskriminuane veteranet e luftes dhe ish ushtaraket ….) ,innjoruane dhe diskriminuane krenari even e kombi,heronjte e punes.U diskriminua trashegimia e popullit,krenaria e tij ,pensionistet e tj ….Drejtesia ngeli vetem ne fjalor , ndersa ligji dhe “maliqi “bejne kerdine mbi popullin …..Prandaj ,me referendumin e pare ,te fshihen partite politike nga faqia e dheut ,te marre populli ne dore fatet e veta ,me vote direkte (duke perjasthtuare ish pusht- etaret ,gjyqtaret e korruptuare,maliqet dhe corbaxhinjte e cdo “kazani”,te inkriminuaret te pa arsimuaret dhe ata qe kane bere para dhe prona te pa justifikuara e te tjere te ketij kallepi)dhe me aplikim e testim ti kerkojne popullit te vihen ne listen e keshilltareve per tu bere sherbetoreore te perulur te keti populli dinjitoz ,qe e shtypur e neperkembur…. Nga nje elite qe vetem me pushtyme e con props diellit……U zgjata shume ,te me fali lexueasi .Nga Detari

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*