Lu zbret sërish në fushë, 120 minuta me Bashën, më pas takim me Ramën

May 17, 2017 15:45

Lu zbret sërish në fushë, 120 minuta me Bashën, më pas takim me Ramën

 

Pas publikimit të 20 pikave ku Partia Demokratike dhe koalicioni opozitar i udhëhequr prej saj sqaronin se për çfarë kishin rënë dakord për zgjidhjen e krizës, në selinë blu mbërriti ambasadori i Shteteve të Bashkuara, Donald Lu.

Kryediplomati amerikan është takuar me kreun e PD, Lulzim Basha.

Takimi ka zgjatur rreth 2 orë.

Pas takimit, kreu i PD-së shprehu gatishmërinë për të pranuar propozimin e zyrtarit të lartë amerikan, Hoyt Yee dhe shpresonte që edhe Rama të bënte të njëjtën gjë.

Ndërkohë, menjëherë pasi la Partinë Demokratike, Donald Lu është zhvendosur disa metra më tej në drejtim të selisë së Qeverisë për t’u takuar me kryeministrin Rama.

Më herët, kryeministri deklaroi se nuk bënte pazar me rregullat dhe se respektonte Kushtetutën dhe ligjet.

 

May 17, 2017 15:45
Komento

6 Komente

 1. ALBAN DEGA May 17, 15:54

  SINE QUA NON .

  Vetingu nje kusht i domosdoshem me konsensus ose me Referendum mbarepopullor njekohesisht me zgjedhjet e reja!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Cdo marreveshje, cdo negocim, cdo konsensus pa miratimin e Vetingut eshte antishqiptare, antiamerikane dhe antiperendimore. Pike !
  95 per qind e shqiptareve kudo ne Bote perkrahin Reformen jetike ne Drejtesi dhe Vetingun!
  100 per qind e deputeteve te Kuvendit te Republikes se Shqiperise miratuar me vote Reformen ne Drejtesi !
  95 per qind e Shqiptareve kudo ne Bote e duan SHBA-ne dhe BE-ne !
  Reforma ne Drejtesi pa Vetingun eshte si nje trup pa zemer, si nje kadaver pa shpirt !
  Askush nuk ka te drejte ligjore as njerezore te beje pazare as allishverishe me kete aspirate as vullnet te lire te nje populli te lire!
  Vetingu eshte nje kusht i panegociushem, i domosdoshem per cdo marreveshje, konsensus ose vendimarrje politike !
  Vox Populous Vox Deux !
  Zeri i Popullit ! Zeri i Zotit !
  Nese bisedimet nuk japin rezultat te shkohet ne Referendum mbarepopullor per miratimin e Vetingut njekohesisht me zgjedhjet e reja !
  Miratimi i Vetingut eshte kusht i domosdoshem, i pakundershtueshem, i panegociushem!
  Eshte kusht: SINE QUA NON .
  PIKE .

  Reply to this comment
 2. C'a bohet kshtu May 17, 16:19

  C’eshte ky Ambasador…. a thua te jete Amerikan…?
  Ambasador qe sillet si pordha neper breke, ngeli sa ne nje dere ne nje dere tjeter, na eshte bere kinezi Lu si Kryetar i Komitetit te Pajtimit te gjaqeve ne veri.
  Boll me keto kinezerira, e shkaterruat Demokracine ne Shqiperi me pazare te ndyra poshte rrogozit, a kemi Ligje, akemi Kushtetute.
  Perseri kerkojne te mbajne gjalle kriminelin Sali dhe ky po i terheq te gjithe prej hunde zvarre nderkombetare dhe shqiptare po tall bythen, kot bisedojne me Lulin dhe te tjeret, celsat i ka Saliu.

  Reply to this comment
 3. Adih May 17, 17:26

  Zoti i nderuar LU.Ne populli shqiptar, ju jemi juve per jete mirenjohes . Ku votimi ne Parlamentin Shqiptar ,per ndikimin e Reformes ne drejtesi ,erdhi nga ju Amerika dhe Be ,me diktatin tuaj ,kembenguljen te pa rreshtur tuajen ,per ecurine ,zhvillimin ,shtetin ligjor etj ,ku ne shqiptaret e ndershem pame dhe e prekem fuqine tuaj perendimore ,dhe jo nga lideret e te gjitha partive shqiptare cunave te R Alise qe donin ta minonin .Jam pak pesimist , per reformen ne drejtesi dhe zbatimin e kushtetutes, nga keta bandite neokomuniste mbasi ju lodhen ,ju verdallosen dhe kete reforme e bene kundra deshires ,mbi diktatin tuaj . Te shohim ne te ardhmen.!!??.Me gjithe se keta bandille te pa skrupullt dhe anti zhvillim e anti shqiptare , disa here ,kane tentuar te te kthejne ne top fudbolli ,ju kane lodhur , kam nderin dhe kenaqesine tju them personalisht , ju faleminderit dhe kete miresi qe po i dhuroni popullit tone , besoj une dhe i gjithe populli shqiptar do ju jemi mirenjohes per jete ..Z i nderuar . LU:..

  Reply to this comment
 4. Z/K May 17, 18:26

  Mbasi krijume njeriun ton te Ri komunist per 50 vjet me Flete – Rrufete.Tashti lind perseri nji detyrim per te krijuar njeriun perseri te Ri po,kapitalist me te fameshmin VETTING.
  Ne monizem njeriu i Ri krijohesh nga baza me direktivat e Partise.
  Sot krijohet nga lart,nga institucionet me vendim e keshilla te diplomacise perendimore.Fale demokracise sot asht shume e veshtire krijimi njeriut te Ri sepse nga frika keto tip njerzish rikupero te vendosur ne cader qesin shqelma e shurren perpjete.

  Reply to this comment
 5. fteri May 18, 03:11

  Lu ka shkopin dhe karrotën ,më duket se shkopin e përdori kundër Lulit ,se Saliu di të fshihet,me gjasa amerikanët duan Lulin që shiti teritoret shqiptre …me wetingun duan të ndëshkojn Edin ?… !!!!!!

  Reply to this comment
 6. fteri May 18, 06:19

  Arvizu tha yllë në ngjitje L.Bashës ,për 10 vota që I përveshi krahët Arvizu ,numroi votat dhe ja dha fitoren “Yllit ” në ngjitje që etikoi burrit të shtetit S.Berisha sipas Arvizusë .Po ç’ndodhi ? Ylli fleti gjumë katër vjet në karrike të bashkisë ,edhe tani SHBA-ja dhe BE-ja në vendë që të kryejnë weting-un ,më duket se këtijë yllit po japin përparsi në vend që të jetë i prangosur për vjedhjen e 500 milon euro të rr/kombit ,për tradhëtinë ndaj atdheut,për vrasjen e katër protestuesve.

  Ai po ngjitet yllë i dhyer përsëri ,kjo do të jetë tradhëti e dytë që bënë SHBA-ja dhe BE-ja në kurriz të popullit shqiptar ,kjo është një regres i madhë shkatrrimtar i shqiprisë .

  Për 27 vjet. ekonomia e sajë u vodhë u masakrua e u shkatrrua nga themelet ,ushtria e sajë u trafikua ,u vodhë e u hodhë në erë nga politikanët bandit shqiptar së bashku segmente armiqësore të huaja kundër SHQIPRISË ..Mos luani me ndjenjat e popullit se do të digjeni.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*