Luan Rama në Kuvend: Nuk ka prova për djegie të drogës, maxhoranca të reagojë

March 6, 2018 12:44

Luan Rama në Kuvend: Nuk ka prova për djegie të drogës, maxhoranca të reagojë

Në vitin 2017 Shqipëria nuk mund të vazhdojë të jetë më vendi i kultivimit të drogës, deklaroi të enjten në Kuvend kryetari i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI), Luan Rama.

Duke u mbështetur tek shqetësimi i shprehur në raportin e fundit të DASH për rritjen e kultivimit të marijuanës në Shqipëri, Rama kërkoi një reagim ligjor nga maxhoranca dhe marrje përsipër të përgjegjësive që i takojnë.

Një tjetër problem, i ngritur nga kryetari i grupit parlamentar të LSI-së, ishte dhe çështja e asgjësimit të substancave narkotike të sekuestruara, pasi sipas tij, edhe pse ligji për asgjësimin e tyre është i qartë, ai nuk zbatohet.

“Janë identifikuar 13 raste të asgjësimit të drogës ku nuk është zbatuar ligji, nuk është mbajtur procesverbali, nuk ka qenë prezent prokurori si dhe shkelje të tjera. Ka ndodhur që një pjesë e të arrestuarve për lëndë narkotike kanë mbetur në gjykata, pasi nuk ka prova se droga është djegur. Kjo për shkak se mungon dokumentacioni, që duhet mbajtur në tre kopje. Edhe 101 ton drogë, e sekuestruar në Lazarat, u asgjësua pa proceverbal. Pra, kemi të bëjmë me shkelje të ligjit dhe me mosveprim të organit të prokurorisë. Ndaj është e rëndësishme që jo të reagojmë, por të reflektojmë, të mbledhim strukturat sipas ligjit, t’i vëmë ato në punë dhe të respektojmë rolin dhe autoritetin e gjithësecilit”, theksoi Luan Rama, sot në Kuvend.

s.a/dita

 

March 6, 2018 12:44
Komento

4 Komente

 1. ky plehr thone i ka dhen Psasaporte Diplomatike putanes qe sheit amerikes nudo ! March 6, 12:50

  ky Krimi bandes Ali Babes , president ,

  duhet te ishte pardje krah Belona Qiretit ,

  vesh ne Bikini ,vesh me Cizme .

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 6, 13:50

   ke plotësisht të drejtë!
   ky duhet ta mbyllë gojën!!se çfarë bëjmë ne me drogën!?
   është puna jonë!!nuk çohet malli dëm kot më kot!shumë njerëz vuajnë për të dhe ne duhet ta djegim!!
   ky maskara që ka shkërdyer sa ka plasur qerretin,nuk e di se ne na duhet ky mall i shtrënjtë?me to ne finacojmë gjithçka!!që nga zgjedhjet deri tek bordellot e politikës!!
   në një farë mënyre dhe ky ka të drejtë!!duhet ti jepet dhe atij pjesa që i takon.dhe ai është pjesë e politikës!!se politikë të pastër në shqipëri nuk mund të ketë!!se po qe e tillë se kërcënon dot!!ti nxjerr të palarat në shesh!!

   Reply to this comment
   • plehrat e bandes se Ali Babes s'kan len gje pa i ber atij shteti March 6, 14:48

    anticensure ,

    kushedi sa Passaporta Diplomatike putanash
    qe ushtrojne profesionin neper Bote ka ndare ky plehr
    e bandes Ali Babes .Keshtu beri edhe vet Ali Baba presidnet ,kur ishte kryeminister , gjithe patentat Nderkombetare i Shperndante me thase sargjie hahaha kushurinjve e fshatareve te tij ,mi shit Tiranes lol 100 $ copa ,vllai im ka bler dikur nji te tille hahahah .Kta shkerdhata si kann lon gjo ,cep atij shteti ,pa ja vjedh e perdor per xhepat e veta ! E sot krefen parlamentit ,gjasme po i dhemb Ligji e Shteti . Droga pasanej vetem me qen shtet idiot me e hudh posht e bo dem . Mjeksia mundet ta perdor ate .Digjni ca thas mielli dhe ja prova 😉 – Tamam kta e shndruan gjithcka ne Bordello ne ate shtet .shife c’bo ala Ali Baba ne presidence ? Po e perdor Ceshtjen e Kufirit Detare per Kredon e tij personale loool .Kta jane ti exzekutoshe te gjithe ne nji Stadium si parti politike qe te shpetoj ai popull .Vetem vetgjyqesia kundet bandave te politikes mundet te shpetoje Shqiperine ,perndryshe gjithcka ka per te degjenruar ne zhdukje totale

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 March 7, 09:49

     lali
     nuk e shfajsoj luan ramën për asnjë nga ato ndyrësira që ka bërë!!mjafton që ai ishte në kra të berishës për 4 vjet,për ti vënë vizën!!
     por kjo nuk e bën të pavërtetë këtë që po ndodh!!
     ky problem nuk është i momentit ose i ri!!ky fenomen ka qënë në të tëra qeveritë!!parregullsia e asgjesimit të materialeve narkotike është nxjerrë në shesh shpesh herë!!gjë që do të thotë se askush nuk ka ndërmënd të heqë dorë nga rishitja e këtyre lëndëve narkotike!!
     megjithëse ka rregulla fare të qarta dhe të sakta asnjëri nuk e zbaton ligjin!!kjo nuk bëhet pa ndonjë qëllim!!
     përsa kohë ne do të pranojmë të bëhet një gjë e tillë,një krimi i tillë,për aq kohë do të kemi kriminelët në pushtet!!
     ky fakt është ngritur shpesh dhe asnjë nga kryetarët e shtetit nuk ka marrë as më të voglën masë!
     që do të thotë se ata janë kokat e kësaj bande kriminale!!
     deri dje ky ka përfituar nga kjo rishitje,por sot duke i munguar fitimi,i prish punë ish partnerit të tij!!
     përplasja e kriminelëve bën që të kuptohen planet dhe punët e tyre,dhe në një shtet normal reagon policia,në një shtet si yni!?
     nuk reagon as policia,pjesë e krimit,por më e keqja,as ne si popull!!popull tek i cili shitet kjo drogë!!ne me injorancën tonë mbrojmë kriminelët,shitësit e drogës!kriminelë që ia shesin fëmijëve tanë!në mos tanëve direkt,fëmijëve të fqinjve tanë,fëmijëve të shteteve të tjera!!pra krimineli është kriminel dhe nuk bën dallim në krimin e tij!!më e keqja është kur ne i bashkngjitemi atij me mosveprimin tonë,me mbrojtjen që i bëjmë duke thënë”nuk po e shesin në shqipëri,por jashtë saj”,sikur atje të mos kishim të bëjmë me njerëz,por me kafshë!!

     ali babën e vuri rama në presidencë dhe jo unë e ti!sa për kufirin detar,nuk më intereson për çfar e përdor,por më intereson që të paktën kemi një vijë të shkruar mbi të cilën ne nuk duhet të lejojmë që qeveritarët tanë të kalojnë!!
     deri tashti është i vetmi që ka penguar shitjen e dytë të detit!!dhe këtë për pak kohë!!bushati nga sharje kaloi në përkëdhelje për metën!do të thotë se dhe ai e mori të tijën dhe do të bëhet pjesë e rishtijes!!
     por kjo nuk do të jetë në leverdinë e shqiptarëve,tonën!!rama po bën të njëtat veprime si sali berisha!!nëse saliut mund ti japim një lehtësim për atë krim që bëri duke thënë se nuk e mendoi shumë!?ramës nuk mund ti’a japim një gjë të tillë!!vendimi i gjykatës kushtetuese e ka saktësuar mënyrën e veprimit!!rama po e shkel me të djya këmbët!!
     më e keqja është se ndryshe nga koha e saliut,po e mbështesin të tërë!!
     kundër po i del një pakicë jashtëzakonisht e vogël!dy tre persona të pavarur dhe nja dy analistë!!
     si e akm thënë dhe herë të tjera “zgjerimi i zonave minoritare”,”kuotat fikse në administratë për minoritetin” do të bëjnë që brënda 20,30 vjetësh të kërkohet referendum për shkëputjen e jugut të shqipërisë!!
     për këtë do të shohësh që jo shumë vonë,maksimumi në fund të vitit tjetër,nëse nënshkruhet marrveshja e detit dhe zgjerimi i zonave dh ekuotat në administratë,greqia ka për të njohur kosovën si shtet të pavarur!
     jo se i ha palla,por thjeshtë për ta përdorur pas 30 vjetësh si të ngjashëm(precedent) për pavarsinë e jugut të shqipërisë ose të “vorio epirit” të saj!!

     Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*