Luan Rama: Reforma në Drejtësi me defekte, fajtorë të gjithë

July 23, 2018 10:48

Luan Rama: Reforma në Drejtësi me defekte, fajtorë të gjithë

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Luan Rama ka deklaruar sot nga salla e Kuvendit se rikthimi i kompetencave tek KLD është një hap pas dhe i dëmshëm.

Ai e cilësoi ndërtimin e Reformës në Drejtësi si produkt të një projeksioni të gabuar.

“Reforma në Drejtësi duhej bërë dhe duhet bërë në frymën e bazës që ne sanksionuam me frymën e ndryshimeve kushtetuese. Pas dy vitesh Shqipëria është i vetmi vend pa Gjykatë Kushtetuese, pa Gjykatë të Lartë. Kjo tregon se projeksioni që u ndërtua, Reforma në Drejtësi ka qenë më e pakta me defekte që vijnë dhe na shfaqen deri në këtë gjendje që ne jemi sot. Përgjegjësia bie mbi të gjithë klasën politike”, u shpreh Rama.

Ai bën me faj mazhorancën, e cila nuk ka shprehur sipas tij asnjë shenjë reflektimi. Kreu i grupit parlamentar të LSI-së thotë më tej se e shikon gjendjen aktuale të drejtësisë në zgrip.

“Dy vite më pas, mazhoranca nuk ndjen asnjë përgjegjësi? Për faj të arrogancës së saj jemi në zgrip të institucioneve të drejtësisë. Në sensin më normal do të duhej të kishte një reflektim. Na kërkohet sot që t’i kthehet pushtet atij institucioni që të gjithë bashkë mendojmë se është përgjegjësi kryesor për gjendjen e drejtësisë në vend.

Po kërkoni që t’i japim autoritet KLD-së. Po pse?! Sepse nuk projektuam siç duhen mangësitë që do të krijonte sistemi. Mungesa e reflektimit është dëshmia e papërgjegjshmërisë me të cilën u trajtua Reforma në Drejtësi dhe një dëshmi që kjo ka qenë e qëllimshme për të kapur sistemin e drejtësisë”, tha Luan Rama.

s.a/dita

July 23, 2018 10:48
Komento

5 Komente

 1. klasa e putanave te kombit vazhdon te kakaris July 23, 10:52

  Del e therret Bushtra per Nder ,

  late Name more Peder !

  Reply to this comment
 2. Arben July 23, 11:27

  Shume mire qe e kuptove, shko ne burg ti I pari.

  Reply to this comment
 3. Syri i Shkodres July 23, 11:43

  Kjo lloj demagogjie e PD-Lsi eshte karakteristike e shqiptarit! A ka moral LSI e likes dhe Mones! Hajdute qe po mundohen te shpetojne ! Luani krenar po i dhjere! Ku ke kene ti mor Luan?

  Reply to this comment
 4. alphade July 23, 12:13

  Me mire pa gjykate,qe s’do te mungoje tere jeten,se sa me nje Gjykate Horrash, gjakpiresish,shushunjash,batak-
  cinjsh, sic po dalin e po shohim permes vettingut qe gati
  po i rrafshon te gjithe.
  O zoti, Rama i LSI-s nuk eshte difektuoze reforma ne Drejtesi por jeni ju qe keni kapur per fyti pushtetin dhe s’po e lini te marre fryme, me marifetet e ndyra qe sajoni
  ore e cast per ta penguar e sabotuar kete Reforme jetike
  per 95 perqind e shqiotareve te zakonshem . Ju hienat qe
  keni kapur shtetin dhe pushtetin,sigurish, qe nuk iu lever-
  dis qe kjo reforme dhe vettingu te kurorezohet me sukse
  sepse jeni te krimbur me krime e korrupsion. Kjo reforme
  eshte “difektuoze” sepse do ju kape juve hajduteve,krimi-
  neleve,mafiozeve duke filluar nga “Pashai” yt dhe t’ju he-
  dhe koshin e plehrave te historise. Ju perbeni klasen me te urryer poltike pergjate gjithe ekzistences se shtetit shqiptar. Por ju kete nuk e kuptoni sepse:lukunia, babezi-
  tja per pasuri e pushtet ju ka verbuar duke hunbur cdo
  kontakt me realitetin e hidhur te “vulgut” shqiptar. Nocioni
  filosofik se “Qenja percakton ndergjegjen” perben aksio-
  men me kuptimplote per te pare se sa eshte larguar klasa
  politike shqiptare por qe realisht nuk eshte e tille por nje
  bande e mirefillte mafioze,mjaft mire e strukturuar nga
  kupolat qendrore te politikes shqiptare deri ne baze. Dhe
  “merita” per kete gjeme te madhe qe iu eshte shkaktuar
  shqiperise e ka triunvirati sundues: Berisha- Basha- Meta
  dhe jeniceret si puna jote, O RAME qe ke lene name ku-
  do ku ka shkelur kemba jote. Pardje, Saliu juaj deklaroi se Vettingu po heq “njerezit e ndershem” ?! Mbi tavolinen
  e vettingut qendrojne faktet e pakontestueshme mbi pa-
  surine marramendese te Zagomjorit,Dedes, Llalles,Than-
  nzes , e dhjetra e dhjetra gjyqtare e prokurore te tjere te
  korruptuar deri ne metastaze. Ndersa Sala i Vicidolit,kry
  mafiozi i tokes shqiptare flet “per ndershmerine e tyre” dhe shkon me tej ne diaboliken e tij percarese sepse keta
  qe po hiqen “jane nga Veriu” : Shkidra,Tropoja,Kukesi i
  Mulit …!? Te gjithe keta gjykates e prokurore jane vene
  drejtpersedrejti nga dora Saliut : duke u perzgjedhur te
  gjithe nga nje zone,besnike te verber te Saliut. Ne 12
  ankesa qe ka depozituar dikur PS ne Gjykaten e Larte,
  kryetari i saj, Zagonjori vetem ne 2 ankesa te rendomta i
  ka dhene te drejte PS dhe 10 ankesa teper te rendesish-
  me ia ka dhe PD-s kunder PS. Vetkuptohet se sa i nder-
  shem ka qene ky kryegjykates ?! Kohe me pare, ne nje
  interviste televizive, Vicidolasi i Vicidolit u rrek t’i mbushte
  mendjen shqiptareve te zakonshem, jo militanteve te tij,
  sepse ato dihen sikur t’i thote Sala : “fluturon gomari,ato
  do hone fluturon” por fjala eshte per ate pjese derrmuese
  te popullsise shqiptare qe nuk i ha kollaj dokrrat e nje pla-
  ku me shpirt krimineli e mafiozi . Iu referue disa shefave
  policie qe,sipas tij ishin vetem nga Tepelena dhe Korca,
  tash na dalin jo policet por e gjithe kycet e “Drejtesise” ,
  Saliu i paskish marre nga nje zone: Shkoder-Tropoje.
  Akoma me rrenqethes eshte fakti se shefi i krimeve te
  renda, Hajdarmataj jo vetem qe eshte nga Tropoja por
  kane lidhje direkte familjare me Monstren e Vicidolit. Eshte ky Hajdarmataj pikerisht,nje skuth i ndyre tropojan,
  qe nuk ben pjese asfare me malsoret fisnike te Tropojes,
  bujare,trima dhe te ndershem, Ky qe me urdherin e Saliut
  leshoi flet-arrestin per ish- ministrin Brendeshem dhe po
  ky qe ka perndjekur te gjithe kundershtaret politike te
  bajraktarit primitiv e hakmarres te Tropojes. ja,pra cili eshte Sali Berisha ,njeriu me kobzi qe ka pjellur kjo toke,
  nje hajn,kriminel e mafioz i lindur. Le te marrim edhe nje
  shembull tjeter per ilustrim: Sot ne gazeten e nderuar “DI-
  TA” ,Dilaver Goxhaj,,ish- funksionar e larte i UCK shkruan
  se te gjithe gjeneralet aktuale,ne mos gaboj 16 gjenerale,
  ne radhet e ushtrise sone jane vene drejtpersedrejti nga
  dora e Saliut, njeriu qe klith cdo dite nga mengjezi ne darke per “Revolucion” qe per ta maskuar,djallezisht ka
  shtuar edhe fjalen qe s’e ka per zemer fare “Demokratik”!
  Pra, ushtria praktikisht eshte ne duart e gjeneraleve te
  Vicidolasit. Dhe po te merrte ne konsiderate faktorin e
  jashtem, me siguri, gjeneralet nen urdherat e Saliut ia ki-
  shin “bere tetshin” Edi Fatziut qe vazhdon ende te fleje
  gjumin e embel mbi dafina. Zoti, kryeminister,pash zotin,
  dekoroi,msic dekorove Vishon,edhe gjeneralet dhe thuaj
  shyqyr qe s’te ka gjetur gje deri “nashti” nga ata. Rrini,
  rrini, beni sehir ! “Do bejme shtet,de more de si lum Ti ,
  popull mezi na ke……” Vertete mendoni ju socialistet se
  opozita do te vije sot te votoje magjistraturen ?! E keni
  gabim, thjeshte nje iluzion ! Opozita do leshime dhe jo
  leshime dosido por leshime esenciale,te dhimbeshme.
  Sot,Rama i bandes se LSI-s tha se i gjithe procesi i Re-
  formes eshte “difektuoz” ! Cdo te thote kjo : cdo gje eshte
  e qarte, opozita kerkon “Amnisti, amnisti per te gjitha kri-
  met e hajnite e se kaluares” ! Te shpetohen me cdo kusht
  dy bandat mafioze : te ashtuwuajturat parti.Kerkojne me
  cdo forme e rruge pazare, qe e zbukurojne me fjalen qe
  shqiptari i rendomte nuk e kupton: “konsensus”..,,! Kot
  e keni zoterinj mafioze,asgje dhe askush nuk do ju vije ne
  ndihme. Fundi juaj eshte i pashmangeshem. RECI ju pret

  Reply to this comment
 5. Druvari July 23, 15:40

  Luan i leshelisë na sqarove shumë
  Demek fajin më të madh e paskam unë
  Unë që të votova të bëra deputet
  Pa çka se shtratin sytë shoh 4 vjet

  O panxhar kënete që qelbesh në erë
  Fajin e ke ti gabimin kam unë
  Po ja erdhën zgejdhjet tjetrë verë
  Do ta jap të pagdhëndur drunë

  Ju nuk ini kurva as dhe putana
  Ini racë me vehte ini të gëzuar
  Pësonin orgazmë
  Se ju qihet nëna

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*