Lubonja: Festimi i 29 Nëntorit, fyerje për të gjallët e të vdekurit

December 3, 2014 10:01

Lubonja: Festimi i 29 Nëntorit, fyerje për të gjallët e të vdekurit

Fatos Lubonja e cilëson festimin e 29 Nëntorit, si një fyerje për të gjallët dhe të vdekurit.

Sipas tij, kjo datë nuk duhet të përkujtohet më, duke qenë se ka qenë dita festive e diktaturës.

Më duhet ta them që në fillim një opinion të fortë që s’është vetëm i imi: të përkujtosh me festime shtetërore një ditë që për 45 vjet rresht ka qenë dita festive e diktaturës, ditë që në kujtesën e shqiptarëve të burgosur, të pushkatuar, të izoluar, të lënë në injorancë dhe mjerim është e lidhur me glorifikimin e persekutorëve të tyre, është një fyerje.

Është një fyerje ndaj të vdekurve dhe ndaj të gjallëve”, shkruan ai për “Panorama”.

Si përjetim personal mund të them se duke zipuar nga njëri televizion në tjetrin atë ditë, m’u bë sikur po shihja një ëndërr, që më kthehet si makth herë pas here, në të cilën, megjithëse e di se kanë ndodhur ndryshime, unë dhe shumë bashkëvuajtës të mi ndodhemi ende në burg dhe s’i jap dot dum këtij paradoksi derisa më del gjumi.

Por kësaj here këtë ëndërr të keqe nuk e pashë në gjumë, por zgjuar, dhe jo bardh e zi, por me ngjyra”, shkruan më tej ai.

Lubonja thekson mes të tjerash se tradhëtia ndaj marrëveshjes së Mukjes çoi në vëllavrajse e diktaturë.

December 3, 2014 10:01
Komento

38 Komente

 1. beni December 3, 10:18

  A nuk ishte hitleri nje diktator? Natyrish te cliruar tashme nga nje diktator me 29 nentor erdhem ne nje diktatur tjetr qe ne shum nostalgjike i bejn makjazhin e kozmetiken edhe mbas 30 vjetesh diktatorit me te eger te gjith ballkanit islamiko komunistit enver hoxhes!
  Z lubonja nuk mundet te akuzojm mbi shum e shum te rinj qe ran ne lufte kunder naciona l socializmit hitlerian qe e luftoj pothuajse e gjith bota, pjes e ktij kualicioni edhe ne bile edhe babaj juaj todi ne mos gaboj! Te rinjte e rene ne lufte nuk njifnin se cishte pluralizmi dhe nuk duhet qe te edhim balte mbi ate qe bota na vlereson!

  Reply to this comment
 2. redaktori_censori December 3, 10:34

  o budalla festa e diktatures ishte 11 janari!

  Reply to this comment
  • :) December 3, 22:46

   O Fatos,meqe ato palo televizione ne Shqiperi te ftojne ne çdo emision te te eshte mbushur mendja top qe i di te gjitha dhe je si ajo “drita” qe ndriçon shqiptaret,por realisht je vetem nje idiot akut i lindur,je nje njeri qe i urren shqiptaret si fajtore per deshtimet e tua ne jete.Kurre nuk ke thene nje fjale te mire per Shqiperine apo shqiptaret.Perse nuk largohesh nga ky vend meqe nuk te pelqen,dhe te na pastrohet dhe ajri me kete rast.Faji eshte dhe i medias qe i kushtojne vemendje ketij tranvestiti. Kur u be parada ushtarake pas çlirimit,mbi Tirane fluturuan avionet e forcave aleate ne shenje respekti per ushtrine Nacional Clirimtare. Ti duhet ta dish kete sepse je njeri i lexuar.Shqiptaret qe luftuan dhe u vrane nuk e dinin se çfare ishte teoria komuniste,ashtu siç nuk e dine edhe shume sot pas 70 vjetesh,por dinin ate qe vendi ishte i pushtuar nga hordhite naziste qe i luftoi pothuaj e gjithe bota,perfshi ketu dhe Ameriken,Angline etj. Kjo date eshte ne perkujtim te atyre bijve dhe bijave qe luftuan,apo dhane jeten per atdhe,dhe jo ne perkujtim te komunisteve apo diktatures,prandaj mos ngaterro kekun me byrekun.

   Reply to this comment
 3. sali trapi December 3, 10:41

  mire e ke o zoti trap ashtu eshte pse e festonin komunistat ate date nuk duhet ta festojme ne, ato mendje te semura si ti e shkaterruan kete vend se i shkaterruat se i kishin ndertuar komunistat duke filluar nga kombinatet e fabrikat e uzinat vetem hidrocentralet u shpetuan pa prishur juve. TURP. do nderrojme daten e clirimit sepse e kane festuar komunisat ate date. plehera e ka pare se cfare plehere ishe pa te denoi enveri se nuk te denonte njeri kote dhe me vjen keq qe i ke shpetuar pushkatimit se e paske merituar mor funderrine.

  Reply to this comment
  • albano December 3, 11:41

   TI MORE PIONIER I HUMBUR ..MESOJE MIRE HISTORINE PASTAJ SHKRUAJ ..SALI KOQJA … QENKE NJE COBAN ANALFABET QE NUK KA ME BOTA TIPA SI TY .. KOMUNSTAT TE FUTNIN NE BURG DHE TE VRISNIN KOT .PER NJE FJALE GOJE … I NJOH DISA QE SHKUAN NE BURG DHE U TORTURUAN KOT … DHE SA PE NJE KOMMBINAT DHE 5 UZINA NE 45 VJE QEVERI ESHTE NJE PIKE UJI NE NJE PUS …SE KUR HA BUKE ME KOS DH PUNIN GJUTHE DITEN …SE BOT A MERRTE VETUREN PER TE SHKUAR NE PUNE ..SHKONTE NE PLAXHE ME VETURA .KAPITALISTI NUK PUNONTE TE SHTUNEN DHE TE DJELEN ..KISHIN 1 MUAJ PUSHIME.. DHE ME DUHET 1 DITE TI TREGOJ TE GJITHA QE NUK I DIN NJE COBAN I VARFER …NJE I HUMBUR NGA BOTA ..

   Reply to this comment
 4. Hm... December 3, 10:47

  z. Lubonja, megjithe respektin per vitet e burgut, perse bere burg? Ti i pari i dije ligjet me mire se kushdo se i kishit vene vete ju. Ishe disident i lindur dhe i prishe dhe pune familjes me kete rast apo e pesove thjesht se e pesoi familja sepse nese familja nuk do te kishte pesuar gje, do te te vijoje te ishe bllokmen? Nese ishe disident i lindur por e pesove vetem kur e pesoi familja atehere i bie te jesh toleruar nga sistemi dmth Enveri dmth ke qene i tyre. Prandaj mos u merr me 29 nentorin se pa te vetem serbo greket na duan. Historine nuk mund ta bejne ata qe perfituan apo u persekutuan prej saj sepse jane ne konflikt interesi dhe per kete barra i bie brezave qe vijne. Dhe historianet e sotem vetem mund te rradhisin faktet se interpretimi i tyre do koke te ftohte sepse ende gjaku vlon.

  Dhe nese vjen puna tek dosjet, ato duhet te hapen sepse se kjo eshte thelbi i demokracise por a jemi valle ne demokraci! Sepse edhe ne Amerike ka dosje, ka hetim per tradheti kombetare etj etj. Prandaj dhe ketu mbetet per tu pare se ka konflikte interesash dhe shume prej bashkepunetoreve jane sot me potence. Nderkohe te hapen edhe dosjet e spiunave te huaj se ata jane akoma me te rrezikshem sikurse te verfikohen edhe dosjet e te prekurve nga monizmi per te ndare grurin nga egjera dhe dalluar ish tradhetaret (neveri per ta dhe jo dekorime allanishan), ordineret makut (vec perbuzje per ta), ordineret nga halli (keqardhje per ta), te pafajshmit qe i moren ne qafe shoku prane me spiunlleqe per te bere karriere (te demshperblehen dhe tu kerkohet ndjese publike) dhe disidentet qe nuk ishin te pafajshem sepse me vullnet dhe koshience iu kundervune ligjeve te kohes ne emer te demokracise (respekt maksimal, nderim publik dhe jo shperblime degraduese monetare sepse nuk e bene per para). Boll u futen te persekutuarit ne nje thes se i ulim vlerat disidences reale.

  Reply to this comment
 5. Labi Vlore December 3, 10:54

  Ti Z.Lubonja nuk je as i gjalle dhe as i vdekur.Rrejedhimisht nuk ka se si te jete fyerje per ty kjo date.

  Reply to this comment
 6. Fuck Mark uk December 3, 10:59

  Nuk e di, nese e ke nga pleqeria apo nga “diktatura” por ty te paska lene mendja, mor pseudopublicist…..

  Reply to this comment
 7. Shqiptar December 3, 11:03

  HALA KOQE KANDARI MBETI KY I SHKRETI…………..PO IK O LOQE SE LE NAM………

  Reply to this comment
 8. I.Troplini December 3, 11:12

  Nese do te kishte nje mundesi basti, per njeriun me te neveritshem ne Shqiperi, Zoteria, “do te ishte nje nga kandidatet per titullin kampion”. Do ishte bast i fituar.

  Zoteria jeton me mankthe dhe me hije. I duket sikur enderron, kur ne te vertete perjeton realitetin. I duket vetja i zgjuar, kur ne te vertete eshte nje mall skarco qe askush nuk do ta bleje.
  Gjeni nje psikiater te mire per “te persekutuarin e diktatures”. Ata qe e perdorin per te prishur nervat e shqiptareve dhe per te mbushur faqet e gazetave me figuren e tij qesharake,, le te tregohen zemermire dhe ti mundesojne nje kurim te specializuar. Jemi ne prag festash. Krishtlindjet dhe viti i ri, mund te festohen me bukur, kur e di qe ke bere nje akt hyjnor dhe i ke mundesuar nje te semuri sherim.
  29 Nentori, eshte dita e clirimit te shqiptareve. Per serbet me mbiemer Luboja, nuk mund te tregohemi pergjegjes. Ata kane ditat e tyre te festave.

  Reply to this comment
 9. mustaf vucaj December 3, 11:20

  Datate ,ngjarjet me te rendsishme te nje vendi nuk vendosen sipas deshires se njerzve ,por kur ato ngjarje kan ndollur realishte,L.A.N.C.ka nisur ne je koh te caktuar e ka prfunduar ne nje koh te caktuar,Ty z,Luboja te shqetson fakti se per 45 vjet, e ka festua komunizmi,ke deshir me spostua kyte date, thua ti me inteligjencen tende me u mbledh ne nje tavolin e me caktua nje date tjeter e cila nuk ikorrospodon 29.nentorit nuk korrospodon me rrealitetin,a ste duket ty Luboja se keto mendime jan i dentike me ato forca politike te cilat e kan jetua luften n.c,dhe qe nuk u ka pelqyer me luftua pushtuesit nazi fashiste .cfar do dhoj diktature te ket kaluar vendi kurrsesi dhe ne asje menyr vleren dhe lavdin e L.N.CLIRIMTARE,nuk mund ta zbehin kush qofte edhe ti Luboja me inteligjencen tende ,ky eshte mendimi im qe nuk jam aqe inteligjent sa cje ti

  Reply to this comment
 10. gjoli December 3, 11:21

  KA RJEDHUR I NGRATI.
  DUHET KUJTUAR BALLI QE KA NXJERE PARA PUSHKATIMIT GJYSHIN TIM DHE MIJERA TE VRARE NGA KETA TRADHETARE.EDHE KETE DO BEJME O LUBONJA I TREDHUR.

  Reply to this comment
 11. Tosku December 3, 11:35

  Vete Kryeministri Rama para ca ditesh tha : Ajo qe ndodhi pas 29 nentorit ishte krim! E quaj deklarimin me te sakte te tij deri me sot. Atehere me c”fare morali kerkojne komunistet te festojne fillimin e krimeve ne Shqiperi? C”fare clirimi ke ate date kur fillon krimi? Pra Rama ka te drejte e nuk besoj se ka bere shaka si beri me 81000 te punesuar ne nje vit!

  Reply to this comment
  • shpatar December 3, 13:35

   Z.Tosku dhe ju Geget .Z.Rama nuk tha sic thua ti .Ai 29 Nentorin e konsideroje festen ku populli shqiptare nepermjet luftes NaCL fitoje lirine dhe ska lidhje me diktaturen qe u vendos me pas.Kaq te kuptoni ju Lubonja dhe gjithe ata qe vene shenjen e barazimit te kesaj date me diktaturen .Sipas jush une spaskam te drejte te festoje kete dite ku me mungojne nga ajo lufte pjestare te familjes. Kujte force politike dua tu kerkoje shpagimin e gjakut te derdhur qe ju sot rroni te lire .Deri dje me nderonin shoket dhe miqte qe luftuan krah per krah.Sot dua te pres nga politika te vendosi se a duhet populli te nderoje gjakun dhe sakrificat e te renve.Turp tju vije qe ne shpirtin e helmuar nga pseudodemokratve u fryni borijeve te urrejtjes .

   Reply to this comment
 12. vetem arber December 3, 13:01

  Nuk kalon as nje dite qe eunuke si puna e Lubonjes te zhveshin pallen e ti versulen me terbim te kaluares totalitare sic thuhej.As me shume e as me pak ajo cka kaloi shqiperia ishte shtet i diktatures se proletariatit ku gjithcka ishte e percaktuar me ligj.Nuk mundet qe cilido ne cdo pozicion te beje vrejte per cka kaluan shqiptaret.Mendoj se nje pjese e mire e kritikeve kur i referoen te kaluares bejne vrejtje per cka duhej te ishte ndryshe .Duke u nisur nga keto pozita eshte e papranushme qe te mos pranosh sistemin e ne te njejten kohe ti besh kritika per cka shkoi shtrember(qe don te thote se e pronon njekohesisht).Nuk eshte hera e pare qe LUBONJA mpre lapsin e na ve ne levizje tere bagazhin mendor me lufte me mullinjte e eres.Ne pozitat personale ndoshta AI do shfryje inatin me diktaturen deri ne vdekje.Po pyes si ka mundesi qe ky fare tipi ska pa asgje nga cka ka ndodh keto 23 vite.Ah po e ka kritiku Edi Ramen vetem e vetem se eshte percaktuar kunder tij.Po si nuk tha gje per Saliun e qeverisjen e tij.Si eshte e mundur te shash diktaturen e diktatorin e te mos thush asgje per nje ish komunist si Saliu qe e futi shqiperine ne qorsokak vazhdimisht me qeverisjen qesharake te tij.Edhe sa kohe shqiptaret do degjojne pallavra te tilla ne gojen nje te cartuni.Edhe sa kohe shqiptareve do i serviret corba e prishur e diktatures.Si eshte e mundur qe shume pisa te tille nuk thane gje per ate zhgenjim qe perjetojne shqiptaret duke u perpelitur ne shtratin e ketij tranzicioni pa fund.Personalisht sbesoj se duke u mare me prallat e se kaluares komuniste me gogole shqiptaret do ndertojne te ardhmen e tyre.Deri tani karikatura e nje shteti demokratik i perqesh ata nga mali i dajtit.Eunuket si puna e Lubonjes vetem se mundohen te shtojne dozen e talljes.Te zhveshur lakuriq perballe thirjeve te 90-tes ta bejme shqiperine si gjith Evropa nuk mund te luajn me me te ardhmen e shqiptareve.

  Reply to this comment
 13. TOMOEE December 3, 13:10

  po ta festonin me mire ti do thoshe nderuat komuniste. Do e gjesh nje gje kunder ti . Ti je tersi i PojANIT DHE NJE XHELOZ IDHNAK

  Reply to this comment
 14. lexuesi December 3, 13:23

  une/ju qe shkruani ketu jeni nje flluske ne uje!! bla.bla.bla.bla. ne fuqi te 1000000000! pro apo kunder le te bejmem dicka, mbetem ora 12:00!
  me shume se kaq nuk ka nevoje per fjale…………………………………

  Reply to this comment
 15. ne emer te Migjenit te Math December 3, 13:26

  O shoku Lubonja po pse nuk ngre lart LNCL dhe shokun Enver dhe te shajsh me rob shpije e soie sorollop Berishen se atehere do te ngrejme ne qiell ne komentuesit ty?
  A nuk e ke kuptue e ne per kete paguhemi te qendrojme vigjelent e hazerxhepap ndaj armikut te kllases? A nuk e ke pare cfare e shame me liber shtepije kujt i thone Avukat Spartakun? Meso e nuk je i ri o shoku

  Reply to this comment
 16. spartaku December 3, 13:29

  Fatos Lubonja me kete mendim te keq per 29 nentorin,meriton ofendimet dhe fjalet me te renda.Paska qene gabim dalja nga burgu,do ishte mire qe edhe sote te ishte brenda.Ky maskara e pseudoanalist,i dhembe me shume bytha e tij qe ka qen ne burg se sa mijra partizan qe dhane jeten per shlirimin e shqiperise nga nazifashitet.Je nje injorant,e nje i çmendur,Qe sote e tutje te kame degjuar ne tv klan te derdelisesh mbroçkulla,por nuk do te shikoje me,dhe kur te shoh do ta mbyll televizorin se je nje i shpifur dhe intrigant.”9 nentorin e feston gjithe shqiperia,nuk e festoke ti.Na plasi se nuk e feston ti.Ti je veç nje krimb plehu.

  Reply to this comment
 17. 888 December 3, 13:36

  Shume pa nivel je o shoku ANALIST ,ka data te tjera qe ndoshta nuk duhen festuar, po jo kjo!

  Reply to this comment
 18. Emigrant December 3, 13:49

  Ky ka rjedhur kemplet behet fjale per luften kur eshte cliruar vendi nga nazizmi jo kur erdhi ne Fuqi shoku Todi Dhe Kjo date Duhet te festohet pavaresisht nga Makthi qe keni Ju apo ndonje i seres tuaj pavaresisht nga numri nuk ka rendesi Datat historike nuk ndryshojne sipas deshireve te njerit apo tjeterit Ato Jane data historike dhe Ju kete e dini mire.

  Reply to this comment
 19. Flamurtari December 3, 13:55

  Këta politikanë dhe “analistë” të zhduken nga ekranet

  Mos ja vini re këtij farë Lubonje, ai që në rini ka qenë i rrjedhur, prandaj edhe ka bërë burg.
  Më vjen çudi që disa TV, e veçanërisht TV KLAN, fton per debat këta të rrjedhur.
  Na eshte vështirosur TV kur shohim po të njëjtat persona që bëjnë moral në televizion. Disa persona si: Zogaj, Fevziu, Lubonja, Bushati, Hoxha (profesori), Shkullaku, Zheji, Stefani, apo edhe “analiste” te tjere, jane bere te urryer per teleshikuesit. Prandaj, ata si dhe disa politikanë 25 vjeçarë në politikë duhet te largohen nje here e mirë se populli nuk i duron dot më.

  Reply to this comment
 20. avrizuja December 3, 14:23

  FATOS LUBONJA KA NIVEL ME TE LARTE INTELEKTUAL SE SPARTAK NGJELA

  megjithese e kane prejardhjen nga nje klase politike komuniste e Kohes se Qepes e Enver Hoxhes dhe e Kominternit dhe qe i sherbeu me besnikeri Partise se Punes dersa MONSTRA katile Enver Hoxha vendosi t’i masakroje me pabesi pederasti sic kishte bere me pare me intelektualet properendimore pasi morri pushtetin me ndihmen e jugosllaveve dhe sic bere gjate gjithe jetes se tij prej gjakatari sadist deri sa shkoi ne Ferr si nje cope mishi me dy sy.

  Prandaj ne, pinjollet e familjeve te intelektualeve properendimore qe u vrane dhe u masakruan nga xhelatet e Enverit nuk ka sesi te mos pershendesim me zjarr dhe ta perkrahim kete shkrim te Fatos Lubonjes si nje:

  ZE NE SHKRETEREN MORALE KU NDODHENT SHQYPNIA

  dhe si nje paralajmerim per politiken debile kombetare, te majte dhe te djathte, te Edvinit dhe te Likes, Te Saliut dhe te Lulu Bashes qe pa piken e turpit dhe te moralit evropian qytetar shkojne dhe bejne homazhe per 29 nentorin e ZI qe mbolli MURTAJEN bolshevike ne vendin tone me pasoja tejet fatale per ekonomine dhe prosperitetin e Vatanit.

  Prandaj ka ardhur koha qe Shoqeria Civile shqyptare te dale nga bataku ku e ka futur kjo politike debile dhe mafia me pushtet qe nuk i plas fare as per 29 nentorin dhe as per LANC-et e tij, por vetem per LEKAT ne xhepat e tyre qe dine vetem te vjedhin dhe te plackisin si PREDATORE enveriste duke perdorur murafete votash dhe fintesh komuniste elektorale, pra o milet dru me pre ka ardhur koha qe te kuptoni se me te vertet te afermit tuaj ne rastin me te mire idealisto-komuniste (nuk e kam fjalet per kriminelet gjakatare te Enverit) qe dhane jeten e tyre ne nje Lufte te dirigjuar nga Moska dhe Beogradi 70 e kusur vjet me pare, pra ju o pinjolle te ketyre idealisteve qe luftuan dhe dhane jeten pa ditur perse dhe qe vajtoni si kukumjacka pylli per LANC-in kriminal te Enver Hoxhes qe vrau edhe ushtaret angleze ne Kanalin e Korfuzit, por edhe masakroi dhe vrau vellezerit kosovare me pabesi te papare ne Tivar te Malit te Zi, pra ju o kukumjacka pylli degjoni dhe ngrini veshet e gjate te hajvanit qe te mesoni se:

  KAUZA E TYRE BOLSHEVIKE ISHTE TOTALISHT E GABUAR SEPSE IMPLEMENTOI REGJIMIN ME TE EGER KOMUNIST NE SHQYPNI, NDAU KOSOVEN NGA MEMEDHEU DHE E TRANSFORMOI ATE SI NJE CIFLIG PERSONAL TE FAMILJES SADISTE HOXHA.

  Prandaj po t’ju kete mbetur pak MORAL mbyllni squpin dhe ulni koken dhe filloni nje nga nje te kerkoni falje per krimet e komunizmit dhe te Enver Hoxhes me Nexhmijen e tij qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne vendin tone si ne ASNJE vend tjeter te Evropes

  Reply to this comment
  • Koncert '36-te December 3, 15:01

   Hahaha! Doli serish ky qe perserit vetveten qe kur jane hapur blogjet online.
   Nastradin! Ti dhe Toçi i Todit jeni si dy kllouner cirku, me nje ndryshim: Ai del hapur duke nenshkruar me emer ose ne ekranet e Fevzo Toptanit me budallalleqet dhe antishqiptarizmat e tij, si nje filoserb i thekur, ndersa ti del me nofke, se po te dalesh me emrin qe ke, kompromentohesh keqas, si nje ish sherbetor i te kuqve dhe i flakur si lecke prej tyre, por dhe si nje proserb si ish idhulli yt Esati i toptanajve dhe nipi i tij, zogolli.

   Reply to this comment
 21. shqiptar sharri. December 3, 14:39

  OR,LUBOVIC,CFAR E KISHE TODI LUBONJE TI OR SERB’?
  PO,TI JE VET GJAL BLLOKU MOR PIZEVENG,PO SI NUK JU BIE DAMLLA SHQIPTARUCAVE QE TI TE NDIGJOJN DHE BROCKULLAVE TUA MOR TRADHTAR,I PISAVT,PO PSE U DENUE BABA JOT DHE TI MUT MUTI,MOS VALL QE ISHIT ATDHETAR DHE JU DENUAN?PO,SI TA NXJER GOJA E THUE,FJAL TE NJI IDIOTI,DHE SHQIPTARUCAT TE QUAJN NJERI I MENCUR DHE I DITUN,KJO E BENE NJERIUN QE TE PISKAT DERI NE QYELL,DHE TE THOT.OR ZOT NESE KE BERE GJITHKA NE BOT,TOKEN E QYELLINHENEN E DYELLIN,YJET DHE SATURNIN,PO PSE GABOVE DHE E BERE DHE KETE MUTIN,ME EMRIN LUBIIIN?!!!TA QUJSH 29 NENTORIN DITA QE TURPRON DHE TE VDEKURIT KJO ESHTE POSHTRSIA E NJI TE PAMORALSHMI DHE TE NJI NJERIU,I PE VLER,I PA NJENJA,MENJI FJAL NJERI QE NUK E MERITON NJERI ME THAN DHE PER NJERI TE MOS MIRET,POR PER NJI PERVEZ,PSOHOPERVEZ,PSOHOPAT,SHIZOFREN,DHE KY MONSTER VENDIN E KA NE CMENDIN E JO NEPER PROGRAME T,V,POR CKA ME BERE,QE VDIQ LUANI TANI DHE MIT E HALEVE BEJN VALLEN,KY ESHTE NJI I TYLL,POR KA SHUM SI KY,SI BEQIR META ROMEO GURAKUQI,URAN BUTAKU,E SHUM PSEUDOINTELEKTOAL SY KY MONSTER,QE SHQIPTARUCET I QUAJN MENDJE NDRYTUR.OR,MONSTER LUBO,TI DHE SHUM QER SI TI,DHE UN,DHE KTO GJENERATAT QE JEMI,KREJ DO TE VDESIM DHE GJENERATAT E SHEKULLIT TE ARDHSHEM,NUK DO TA DIN A KEMI QE NE KETE BOT,TI DHE GJITH SHPURA JOTE SI TI.POR AMA ENVER MALI DOTE NGRIHET NGA PLUHRI SI.FENIKSI DHE DOTE NGJITET LART E MA LART NE LAVDIN E TY,SE HISTORIN NUK DOTA BEJN LUBONJET MONSTR,GURAKUQET,PIZEVENGA,BEQIRET PEDERA,URANET E DHYER,POR DOTA BEJN HISTORIANET E VERTET,DHE NYTYRA E HISTORIS DOTE JET AJO,QE GJERGJ KASTRIOTIN MBAS SHEKUJSH E BERI KALORSI I KRISHTIT ANI CKA SE 25,VITE AI POPULLIN E UDHEHOQI NE LUFTRA POR LUFTOI PAR LIRIN E ARBRIT KUNDER PERANDORIS MA TE MADHE DHE MA TE FORT TE KOHES.E’TANI KUSHE ESHTE SKENDERBEU-GJERFJ KASTRIOTI PER NE SHQIPTARET,DHE PER HISTORIN BOTRORE OR MONSTER A E DIN?PO,BONAPARTA,QE MBY 10 MILION FRNCEZ HUMBI NE LUFTRA DHE VRAU,DHE BORBONET E DAGDISEN NE KESHTJELLEN E HELENES KU DHE VDQ.PO KUSH ESHTE BONAPARTA PER FRANCEZET SOT MOR MONSTER?SMEREN MA ME BEMAT E BONAPARTES,SMEREN ME NUMRAT E TE VRARVE,POR KRENOHEN ME LIVDIN E TI,DHE 260,VEPRA JAN TE SKRUARA PER BONAPARTEN,EDHE BONAPARTA NJI SHEKULL U DENIGRUE DHE U SHA,POR JE TANI KRENOHET FRANCA POR DHE TE TJER NE BOT OR MJERAN MONSTER.PO,ROBESPYERI KUSH ISHTE DHE KUSH ESHTE PER FRANCEN?TE,MOS A MJATI PER ROBEISPERIN.POR TI KTHEHEM ENVER MALIT,ME ARGUMENTA.ISHTE INTELEKTUAL I KOHES,SPAKU KISHTE NGJEK STUDIMET NE FRANC,DHE KA PUNUAR NE ARSIM NE KORC,PRA NUK ISHTE IDIOT SI JU MONSTER DHE SHPURA JOTE.U ANGAZHUE NE VEPRIMTARI TE KOHES QE ISHTE LEVIZJA KOMUNISTE,BERI AKTIVITETET NE GRUPIN E KORCES ME SHOKET,DERI SA ERDHE NE TIRAN.NE TIRAN VAZHDOI DHE FORMOI LIDHJET ME GRUPET KOMUNISTE,DHE DIHEN GJERAT ORGANIZOI DHE UDHEHOQI DEMOSTRATAT KUNDER ROBRIS FASHISTE MA VON DHE NAZISTE.FORMUAN GRUPE ILEGALE GUERILE,BENIN ATENTATE KUNDER FASHISTVE DHE TRADHTARVE,DERI SA ARITI ME SHOKET JO I VETEM ME FORMUE CETE,ME FORMUE NGADAL BRIGADA BATALIONE DHE USHTRIN,DHE NE FEND DHE KORPARMATA,DHE U ZGJODH KOMISAR DHE MA VON KOMANDANT,DHE UDHEHOQI LUFTEN ME SHTABIN E USHTRIS NACIONNAL CLIRIMTARE DERI NE 29.NENTOR 1944.E FITUAN LUFTEN AI I MADHE ENVER ME PARTIZANET TRIMA,DHE E BERI SHQIPRIN PRAP SHTET DHE E FITOI PAMVARSIN QE JA NJOHAN ALEATET ANGLOAMERIKAN DHE BASHKIMI SOVJETIK.PAS CLIRIMIT NGA NAZIFASHISTET FILLOI LUFTA PER NDERTIM.DHE CFAR BERI?SPARI U MOR ME ZHVILLIMIN E ARSIMIMIT TE POPULLIT QE ISHTE 90%ANALFABET,PO NE TE NJEJTEN KOH U MUAR DHE PLANIFIKUAN NDERTIMIN DHE RINDERTIMIN E SHKATRUAR TE SHQIPRIS,DHE VIT PAS VITI NDRYSHONTE SHQIPRIA ME ZHVILLIMET E SAJA,ME NDERTIMET E RUGVE,URAVE,UZINAVE,KOMBINATEVE,KOPERATIVA,UJITJE KANALIZIME,USHTRIN E FORCONTE,UNIVERZITETET,AKADEMIT,SPITALET,MINIERAT PRA NGA NEN ZERO QE E MORI SHQIPRIN E ZHVILLOI DHE E BERI NJI SHQIPRI TE VERTET QE KONKURONTE NE TREGJET NDERKOMBATE VECANRISHT ME KROMIN DHE ZARZAVATET,PERIMET NGA BUQSIA QE JU NUK KENI PAS PARA ERES SE ENVER MALIT SEQE NUK KENI DHE TASHTI,OR MJERAN,PO HIDROCENTRALET QE U BENE NE KOHEN E TI,DHE JU SOT VETEM ATA I KENI DHE PER 24 VITE NUK NDERTUAT ASNJI AS PER ILAC NJI NUK E BENE KTA HAJDUTET E POLITIKES SODIT SE JAN DHE ATA SI TI,OR TE POSHTER.PRA E SHEF SEPSE HISTORIA DOTJA JAPE VENDIN ATY ENVER HOXHES?HISTORIA NUK DOTE MERET MA,SESA KAN QEN TE BURGOSUR,DHE TE DENUAR NE KOHEN E TI,SE HISTORIA DTE SHKJRUJE,SE GJITH ATA KUNDERSHTAR TE RENDIT E LIGJIZ,GJITH ATA TRADHTAR DHE BASHKPUNTOR TE SHERBIMEVE TE HUJA,DHE GJITH ATA ORDINER DHE HAJDUT TE PASURIS KOMBTARE I KA DENUER ME TE DREJT,SE ATA ISHIN KUNDER TIJ DHE KUNDER POPULLIT TE VETPRANDAJ AI I DENOI,KESHTU DOTE SHKRUHET HISTORIA,POR TI VJEME,DHE UN NUK DOTE JETOIMTA PERJETOIM LAVDIN E ENVER HOXHES.V.F.DHE TRADHTAREVE.LIRI E POPULLIT,DHE LAVDI KUJTIMI PER JET TE GJITH ATYRE QE DHAN JETENDHE VETERANVE TE GJALL,DHE KOMANDANTIT SUPREM ENVER HOXHA,QE NA LAN SGQIPRIN KETE QE E KEMI TE LIR DHE SOVRANE.POSHT MIJT E HALEVE.

  Reply to this comment
  • avrizuja December 3, 15:25

   Po deri ne Sharr te Tetoves ka mberritur SPERMA e Enver Hoxhes more dobic i Partise se Punes qe nuk ke mesuar akoma shkrim e kendim dhe ke guximin te shkruash vetem me germa te medha dacibaot e tua enveriste ne DITA? Po ik dhe bej nje kurs anafalbetizmi o vemje nga Sharri i Tetoves se na nxive jeten me shkrimet e tua prej dallkauku!

   Reply to this comment
 22. sali-21-janari December 3, 15:05

  ik o pleher spiuni i bllokut hajdut

  Reply to this comment
 23. lumi December 3, 15:19

  todi e ka zanatin me leh si qeni qe nuk t han,ket bastrad hajn kriminel
  nuk duhet.tja veni menen se nuk din ma tej.vetem leh sa per sy e faq
  gjaja se esht i menqur ja lpift e epra te poshtmen.

  Reply to this comment
 24. Lion December 3, 15:59

  I jati (Todi) i solli 29 nentorin, diten e Clirimit, ky thote se i solli burgun! I hallakatur ne mendime dhe veprime! Cfare pret nga nje njeri qe hedh poshte edhe kontributin e te jatit dhe te fisit ne pergjithesi?

  Reply to this comment
 25. oti December 3, 16:18

  akoma e lini kete psikopat te flasi se i ka sherby mire Enverit vetem per ate flet.Futeni me nonji qoshe dhe futini ca shpulla qe te mos dale mo e te flasi si trap

  Reply to this comment
 26. M A R K O December 3, 16:22

  O Fatos Lubonja pse nuk mer nonje brisk ASTOR se na eshte bere 1 pellembe leshi?

  Reply to this comment
 27. lufter December 3, 17:15

  Lubonja dhe te tjere si ai kane lajthitur e jane inkuadruar me skalionin e brendshem dhe te jashtem si tradhetare e anti shqiptar.Zoti Lubonja eshte pjase e diktatures deri sa u prishen llogarite dhe undane e armiqesuan me njeri tjatrin.Me qe u prishet me pjesen tjeter me te fuqishme te diktatures,tani pse hidhni shkelma kunder popullit qe sakrifikoi gjithcka duke u perfshire ne kualicionin e madh boteror antifashiste qe e kurorizoi vete me 29 nentore 1944.Eshte e vertete se ne e kemi pare shkaterrimet njerezore dhe ekonomike ju be popullit gjate kesaj lufte por kjo sakrifice e jashtezakonshme e justifikoje fitoren lavdi plote me 29 nentor.Deri ne gushte te 1943 ballistat e partizanet vinin tek ne,shkembenin rromuze njeri me tjetri dhe kur te dy grupet te ndare ne cukez e ne kodren karshi ngacmonin njeri tjatrin si “kapini ore kapini me dore se i ka marr balli me zor”, dhe “partizanet me balluke po na lipin copa buke” etj.Mukja qe ne gushte,ne mes te shtatorit erdhi pushtuesi i ri,gjermani dhe menjehere ne tetor te 1943 ballistat u bashkuan hapur me gjermanin ne luftime te perbashketa kunder Partizaneve, si dhe ruanin urat e objekte te tjera ne sherbim te gjermanit.Mukja u prish per te dy palet edhe per partizanet qe ishin gjakosur me pushtusin Italian ndersa Ballistet ishin te fresket e bashkpunetor te pushtuesit Italian dhe me ngushtesishte e hapur do te lidheshin me gjermanet.Po mire pas mukjes pse nuk shkuan Partizanet tek Gjermanet por shkuan ballistat,se te dy palet per ceshtjen e shqiperise pretendonin? por po te shkonin edhe Partizanet si ballistat te gjermani atehere nuk do kishte 29 nentore dhe Lubonja sot do te ishte i qete se nuk do kishte as shqiperi,ajo pa asnje dyshim ore rrufjaner do te ishte coptuar.Kete fitore e pershendeten Amerikanet,BS,Anglia.A mos jane edhe keta fajtore?

  Reply to this comment
 28. SOKOL KOLONJA December 3, 19:53

  Te them gomar , me vjen keq per gomarin se eshte me I mencur se ti e punon. Pote
  te them.o Lubonj,mjer ty c’te ka gjetur qe te paska len mendja e po endesh neper shkretetire. Mos valle duhet te festojme ardhjen e Italise fashiste ?

  Reply to this comment
 29. nastradini December 3, 19:56

  Nga 29 nentori i ZI gezohen vetem:

  SERBET E TITOS DHE TE MILLOSHEVIQIT

  dhe

  XHELATET GJAKATARE TE ENVERIT

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F December 3, 22:21

   Ne fakt Nastradin , ti dhe gjithe fisi yt jeni perkrahesit dhe mbeshtetesit numer nje te Serbeve dhe gjithe atyre qe kane qene hasem per Shqiperine dhe shqiptaret.
   29 Nentori eshte nje dite e parafundit e vjeshtes se trete dhe ne Shqiperi vjen si flatrat e shqiponjes. Eshte dita me e bukur, nuk ka renndesi si eshte koha me re apo me reshje. Ata qe nxijne ate dite jeni ju, qe keni ne shpirt vetem mellefe dhe urrejtje, per shkak te humbjes se turpshme.

   Reply to this comment
   • nastradini December 3, 22:30

    29 nentori nuk eshte festa e shqyptareve, por u caktua me urdher dhe dhune nga Josip Broz Tito dhe mbolli MURTAJEN bolshevike ne trojet tona duke ndare Kosoven nga Memedheu.

    Reply to this comment
 30. nastradini December 3, 22:27

  A KA MUNDESI QE NJE KRYEMINISTER T’I CILESOJE SI “TRADHETARE” ATA QE NUK MENDOJNE SI AI?

  Po te shikosh Bote menjehere do te thuash:

  KURSESI!

  Por po te shikosh Edi Ramen si flet badiava per “TRADHETARET” e 29 nentorit te ZI mund te mendosh qe Shqypnia eshte vendi binjak i Korese se Veriut apo i Kubes se Fidelit, apo i Rusise se Putinit dhe jo nje vend qe aspiron t’i bashkohet BE-se Antikomuniste dhe Demokratike.

  Dhe kjo nuk eshte e gjitha, sepse tragjedia shqyptare nuk mbaron deri ketu, qe shqyptaret kane zgjedhur per BOS nje Lider pa shkolle dhe pa kulture demokratike qe flet badiava si t’ja thote TOCI i tij prej Artisti. E KEQJA me e madhe se ASKUSH nga Opozita shqyptare apo nga Shoqeria Civile nuk doli qe t’i thote Kryeministrit shqyptar:

  CFARE PO FLET KESHTU MORE BUDALLA?

  Lulzim Basha si hija e Sali Berishe nuk u ndje aspak per kete GAF te pamoralshem te Kryeministrit shqyptar ndaj atyre qe 29 nentori i ZI u morri rinine dhe jeten dhe keta mjerane nuk jane pak ne vendin tone ku regjimi stalinist i Enver Hoxhes ishte cilesuar si me gjakatari nder vendet ish komuniste te Evropes Lindore te cilat e kishin ndaluar me Ligj dhe Kushtetute perndjekjen dhe persetutimin per bindje te ndryshme politike nga ajo e Partise dhe e BOSIT Komunist ne vendet e tyre. Pra Saliu dhe Hija e tij qesharake Lulzim Basha nuk u ndje fare kur Kryeministri yne Edi Rama pa piken e turpit dhe te moralit qytetari i cilesoi kundershtaret e 29 nentorit te ZI si TRADHETARE te Atdheut dhe me kete deklarate u dha krah fanatikeve enveriste te dilnin nga brimat e miut per revansh politik me fotografine e Enverit ne dore.

  Po ta kishte deklaruar gafen e Edvin Piktorit Kryeministri i Polonise, Hungarise, Cekise, bile edhe te Bullgarise dhe Rumanise apo te ndonje vendi tjeter ish satelit te BRSS nuk do te kishte qendruar asnje minute ne karriken kryeministrore dhe do te ishte larguar me domate dhe veze te prishura me pahir nga shoqeria civile ne keto vende dhe nga presioni i opozites. Por kjo gje nuk beri vaki ne Shqypnine e Sali Komunistit qe di te vajtoje si kukumjacke pylli per talebanet e tij elektorale ose proletaret e varfer qe nuk mund te paguajne energjine elektrike ne shtet, por nuk i vjen zeri kur Kryeministri i vendit quan TRADHETARE ata qe nuk mendojne si ai, sic i quante Enver Hoxha vite me pare.

  Reply to this comment
 31. arber December 5, 16:39

  1.KY ZOTNI NXENES NE SHKOLLEN SAMI FRASHERI NE PROVIMET E MATURES VODHI ZARFIN E PROVIMIT TE MATEMATIKES.E KAPEN .NEK SHKOJ ATE VIT NE UT
  PAS BABAIT U BURGOS EDHE VET.NE BURGUN E BURRELIT U ORANIZUA NJE CELULE KONDRA PPSH NE KETE CELULE PRO RUSE BENTE PJESE EDHE KY ZOTRI.DY PREJ TE CILEVE U DENUAN ME PUSHKATIM………KY NUK PSOJI GJE…..SPIUNOI

  Reply to this comment
 32. Z/K January 16, 19:53

  Fjalen e ka nji rrote gomarit qe nuk e ka shoqin ne ate Shqiperi.Ky don te duket sikur asht analist i zoti.Por ne fakt asht lule gomari ma i pa kripe i publicitetit te botes shqiptare.
  Daten e 29 nedorit kane vertetue si arkiva ushtarake e pushtuesve hitlerian ashtu dhe kleri katolik i Shkodres.Dhe fituesi nuk diskutohet qe vendos veten mbi cdo kusht dhe nuk lejon ti kerkohet asnji hesap llogarie.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim