Lubonja: Të katër pushtetet janë korruptuar, duhet lëvizje kulturore ose një lëvizje popullore

October 20, 2015 16:49

Lubonja: Të katër pushtetet janë korruptuar, duhet lëvizje kulturore ose një lëvizje popullore

Fatos Lubonja thotë se shqiptarët po ikin nga Atdheu, sepse kanë ankth prej pasigurisë për të ardhmen, sepse qeveria nuk i jep asnjë siguri për të ardhmen e afërt, ndërkohë që ekonomia nuk është e qëndrueshme.

Shumica janë të papunë, thotë ai për Zërin e Amerikës, por pak njerëz e dinë në Shqipëri se cila do të jetë puna e tyre të nesërmen, të gjithë punojnë dhe grabitin sot për sot.

Të varfërit nuk kanë para as për të ngrënë as për të shpërndarë rryshfetet e majme që u kërkohen majtas djathtas, theksoi ai.

Zoti Lubonja thotë se Shqipërinë po e braktisin edhe të shkolluarit edhe të pashkolluarit, po ikin me shpejtësi nga atdheu edhe krahu fizik i punës edhe të diturit.

Lubonja mendon se të katër pushtetet; politika, ekonomia, media dhe gjykata janë përgjegjës për këtë hemoragji të rëndë, ku ata vazhdojnë të korruptojnë njëri tjetrin deri në skaj.

Rrugëdalja e parë, sipas tij, është përpjekja e pamjaftueshne për t’i demokratizuar dhe emancipuar me lëvizje kulturore. Rruga tjetër është lëvizja popullore.

Por aktualisht nuk ka as demokraci në udhëheqjen politike dhe as lëvizje popullore dhe kjo gjendje është më keq se status quo-ja.

“Autoritetet politike dhe pushtetare po qeverisin territore të zbrazura nga popullata dhe territore të zbrazura nga ambicjet e njerëzve për liri, dinjitet dhe demokraci” – tha Lubonja. / Zëri i Amerikës /

 

October 20, 2015 16:49
Komento

35 Komente

 1. Jimi February 16, 15:08

  rryp kaishi!
  edhe ti nga ky korrupsion mbijeton
  Tv Klani yt dhe Agon Kanali cfare jane sipas teje?

  Reply to this comment
  • bedri February 16, 19:33

   skizofren si Rama je dhe ti

   Reply to this comment
  • Pellazgu October 21, 06:56

   @Jimi

   O @Jimi, a nuk e di ende ti moj togës kaishi se një person që punon me kontratë të rregullt bën punë të ndershme?

   Reply to this comment
   • lala October 21, 10:15

    dmth pellazgo, po more leke me kontrate te rregullt nga te korruptuarit qe ti shan e tall qenke ne rregull ???

    Reply to this comment
    • Pellazgu October 21, 13:53

     @lala

     @lala në këtë rast po them që je duke bërë naivin, sepse s’më dukesh budalla.
     Së pari, ne dimë që shumë firma e biznese janë të korruptuara, por kur qeveria apo të tjerët flasin për to i tregojnë si shtyllat e ekonomisë dhe mbushëse të buxhetit., ndaj të punësuarit në to nuk kanë asnjë faj.
     Së dyti, çdokush nga ata që janë të punësuar në këto firma e biznese punon ndershmërisht dhe nuk ka asnjë faj për faktin se punëdhënësi mund të jetë kontrabandist apo edhe vrasës.
     Së treti, asnjë nga ata që kanë punuar në administratën e Berishës nuk ka faj për korrupsionin e llahtarshëm që u zhvillua atëherë (nëse nuk ka qenë vet i korruptuar) e as nuk kanë faj ata që janë të punësuar sot në një administratë ku ministra, drejtorë e ku di unë vjedhin me të katër duart. Me logjikën tënde, edhe këta duhet të ndërpresin kontratën që kanë lidhur me një ministër të korruptuar, vetëm për faktin se e di që ai është i korruptuar. (Mos më thuaj që është ndryshe shteti, ndryshe privati, sepse korrupsioni ka vetëm një produkt: vjedhjen e qytetarëve dhe të shtetit.
     Kush punon me djersën e ballit dhe nuk shkel ligjet gjatë punës së tij, nuk ka faj nëse punëdhënësi bën krime. përgjegjësia është individuale, përveçse kur krimi kryhet në grup.
     Një kontratë e rregullt, paguan për punë të ndershme, pavarësisht se nga e ka burimin ajo para me të cilën bëhet pagesa. Nuk është detyrë e individit ta kapë kriminelin, por e shtetit.

     Reply to this comment
 2. Ballist i PENDUAR. February 16, 15:29

  Lubonja dhe Nastruddini
  me Filozofine Kapitaliste kerkojne te na shpjegojne
  se sa Vrima Ka MENDERJA .
  Ne e dime se ka nje ,
  Tosi me Filozofi demokratike e nxjerr me dy .

  Ashtu si bente analizen e 21 janarit .,
  Dhe kjo eshte Filozofia Hipnotizuese ,
  Them shume per mos te thene Asgje .

  Por ne njohim nje filozofi tjeter ,
  Ate te Lopates dhe Kazmes ,
  qe Tosi dhe Nasruddinet , e FULLANERIA ,
  E DINE por nuk u pelqen PUNA ,

  Sepse sipas tyre po te ishte e mire
  puna
  do te punonte Edhe Zogu , Sala , Fatosi , Nasruddinet ,

  Fatosi do te ishte mire te bente no nji leke Pune ,
  e jo te meret me llogje Kavaje ,
  si ato grate plaka , Gjithe diten ,
  Ne baçen e kujt Kullot qy Fatosi ?
  Mos kullot tek baçja e atij Nipit qeros te ESAT ToHanit ?

  Reply to this comment
 3. LORA February 16, 15:33

  Garden e gebelsianeve te para 23 qershorit e ka zene nje ”dashuri” e tejskajshme me te varfrit ,pas 23 qershorit!!!!!! E kane nga marazi I deshtimit te opsionit te tritolit,,,po te ishte e kunderta do te dilnin e do te shkumezonin per te drejtat e tritolisteve.
  Kur si ha mortja .

  Reply to this comment
 4. barbi February 16, 15:36

  Te drejten po thote
  Ka vajt aty ku nuk mban me . Berisha na zuri gojen ,ndersa rilindja perveç hundes na ka fut edhe gishtin ne b*th. Taksa vu e bllokade punes.

  Reply to this comment
 5. Gjergj February 16, 16:35

  Doli xhaja neper ara, me dy qete e tij perpara,,,,bla bla bla.

  A nuk eshte burre i zgjuar ky Ljuboja? E rrjeshton veten tek “inteligjenca” e ketij vendi. Me deshire do doja te citoja nje koleg te tijin, te medias se shkruar, qe per tipa te tille qe mendojne se kane eksluzivitetin e ndonjegjeje, shkruante,,,,,,,”si miq te prishin pune, si armiq te hane mune”.
  Koha e Ljubove me inatet personale karshi Edi Ramave te ketij vendi,,,ka marre fund njehere e pergjithmone. Shqiptaret jane me perpara se koha e denglave te nje njeriu te shtirur si Ljuboja.
  Enveri e njihte me mire. Edhe ate,,,,,edhe te jatin. Prej tij, moren ate qe merituan.

  Reply to this comment
 6. beni February 16, 16:39

  Lubonja ze i qarte dhe i paster

  Reply to this comment
 7. eri February 16, 16:51

  nuk arij te degjoj me komentet e tij mediokre po kete here ka thene ate qe duhet sidomos per izolimin e njerezve dhe korruptimin e 4 pushteteve

  Reply to this comment
 8. kuku February 16, 16:54

  Po si te reagojme o Tosi?

  Reply to this comment
 9. i ri February 16, 17:55

  Mire e ka Tosi
  Kot e shani
  Ka folur sakte

  Reply to this comment
 10. rudi February 16, 19:24

  Sa shum i “do” te varferit ky sa te lexojne Tosin do rehatohen se paskan nje ha nalist qe i mbron i do por vetem ca miliona mori nga taksat e tyre si gjoja i perdhjere!

  Reply to this comment
 11. . February 16, 22:01

  Z.Lubonja .Te admiroje se ke zene nje pozicjon qe po ha buke .Hop ketu e hop atje neper kanale si i ftuar specjal.Ti nuk fajsohesh se ke preferenca Medjatike .Por kam frike se Medjat per te mbushur programet e kane me kollaje te te ftojne qe te degjojme nga keto mbrekullit qe ti zbulon cdo dite .

  Reply to this comment
  • maku February 16, 22:18

   Drejt flet
   Pavaresisht andropauzes
   por ka te drejte qe keta po everisin territore te boshatisura

   Reply to this comment
 12. Avdiu February 16, 22:40

  Bedri Blloshmi eshte shkak i vrasjes se dy poeteve-
  Gjithcka filloi ne mars 1976.Bedri Blloshmi kishte zene te hasdisej me magazinjeren e Quksit dhe ju duke vetja si me i bukuri fshatit.Filloi ti vardisej të bijës së kryetarit të këshillit të fshatit,që kishte një baba kokoroç,që e thirri Bedriun për sqarime në zyrën e tij.
  Aty i dha një dajak ku të dhëmb e ku të djegë,ashtu fshatce,sa Bedriu ulërinte si gomar-Boll,se do të tregoj kush e shan partine në fshat!
  Gjate një mbledhje më kuadrot e partise në Librazhd,ky kryetar keshilli i thotë kryetarit të degës se puneve te brendshme i quajtur Merdar Hasa :- Shiko,se keni një thesar të pazbuluar në Bërzheshte! E therrasin Bedrinë për zbor,e mbajtn me të ngrëne e te pirë dy muaj rrjesht në hotel-turizmin e Librazhdit,sa u rrefye mire,jo vetëm për të vëllane Wilson Blloshmin dhe kusheririn e tij Genc Leka,por edhe për magazinjerën rruspien me gjithë të shoqin që vidhnin,kafsharët ,që hidhnin plehun në përrua,ca sharrxhinj trupash në Stravaj.Si u zbërthye mire Bedriu,u arrestuan dy poetet dhe grupi i sabotatoreve,
  Dy poetet,që përmbushnin kushtet politike si kryetarë grupi u pushkatuan,ndërsa Bedriu si bashkëpunetor dhe të tjerët si ordinere,u burgosën me afate të ndryshme.Se si shkoi historia e ketij gjyqi dihet mire nga librat dhe dokumentaret e botuar.Bedriu i futi në burg.

  Reply to this comment
 13. cajani October 21, 05:56

  a do e kuptoni ndonjehere se shqiperia arrin me djem te ri musliman te pakorruptueshem.

  Reply to this comment
 14. Arben October 21, 06:13

  POPULLORJA ESHTE ME E MUNDSHMJA,

  POLITIQENERIT SHQIPETARE, KA 25 VITE QE NA ZHVASIN GJITHE DITEN DHE NUK I KA HYRE AS GJEMBI ME I VOGEL NE KEMBE.

  DUHET NJE LEVIZJE POPULLORE ME DREJTESI KOPERATIVISTE, TE MERREN E TE DIGJEN TE GJALLE TE GJITHE DEPUTETET E PARLAMENTIT SHQIPETAR DHE E GJITHE QEVERRIA.

  KESHTU, NDOSHTA MUND TE NDRYSHOJE DICKA PER TE ARDHMEN.

  Reply to this comment
 15. ne emer te popullit October 21, 08:13

  O sa han lepirs, qe e kthen koken nje here majtas dhe heren tjeter djathtas. Behu ti Organizatori i kesaj levizje ne qoftese ke B….GJOJA ke qene dhe i persekutum ti nje spiun ke qene dhe jo me shume.

  Reply to this comment
 16. Sallakja October 21, 09:28

  Ja edhe ky……zbuloje ujin e ngrohte.

  Reply to this comment
 17. E po kjo pune! October 21, 10:08

  fjala magjike eshte drejtesia … ajo po vonon sepse kur njeriu sheh qe ligji vepron njelloj per te gjithe, e ka nje shprese se ia vlen te ndertosh jeten ne vend. Edi te mos vonoje ndryshe, te ike sepse per zgjedhje te reja ende nuk ia vlen sepse nuk asnje parti radikale te re qe te zgjoje shprese. Te pakten te nderrohet ekipi qeverises i kesaj mazhorance. Edi nuk ka te fajesoje kerkend, pavaresisht se ka deshira, vullnet dhe talent per te bere gjera te bukura, tek drejtesia i ka hasur sharra ne gozhde me sa duket dhe nuk ia del dot. Se pse jo, ai e di por me popullin nuk mund te eksperimentohet pafund. Po nuk u mbyll qoftelargu brenda me soj e sorrollop politik prane tij qe kane abuzuar pafund, nuk kemi gje ne vije.

  Reply to this comment
 18. METEH October 21, 10:41

  Lubonja,ky llapaqe i rrezikshem kudrumon ere te qelbur me te gjitha qeverit ne kete vend,asnje qeveri nuk i pelqen,a thua se ky vjen nga planeti i injorances.Ska punesim thot ky,por nuk thot se nd/jet e istitucionet i shkaterroi SB dhe A.Hajdari nen pranin e Ajersonit Amerikan,ku vet ata e prun SB ne pushtet dhe akoma nuk po e largojne.Lubonjes i hengri prapanica pa u denua,kur e dinte se diktaturat te denojne per nje fjale goje.Tashme qe PS po i jep parat e burgut per thashethme,shpif te ZERI AMERIKES,sikur nuk e dim se kush eshte ai dhe PD-ja qe po mbron.DITA ben mire qe e boton kete skicofren,shpifes e llapaqen..!

  Reply to this comment
 19. front October 21, 10:54

  I dashur Fatos! I pakenaqur ne kohen e Enverit i pakenaqur tani! Te kritikosh eshte gjeja me e lehte!Une mendoj qe c’do intelektual shqiptar duhet te jape mendime se si te regullohet Shqiperia! Keta mercenare berishiane vetem llapin e prape llapin dhe llapin perseri! Njerez qe zihen me plackat e tyre! Ky eshte Fatosi llum dhe llum i zi! Jeton me parate e korrupsionit Fevziut Becchettit dhe te Berishes! YYY plehre!

  Reply to this comment
 20. Naftetari October 21, 12:09

  Flasin per korrupsion keta palo analiste qe paguhen nga parte e pista te televizioneve fantazem dhe bejne moral.

  Reply to this comment
 21. beni October 21, 12:10

  O Fatos mire e ke dhe qendrojne te gjitha argumentet qe ju keni shprehur,por kjo eshte shqiperia, nuk fiton argumenti, intelektualizmi, por fiton leku dhe leku eshte ne dore te te forteve. Cfare pret kur ne tv dali te njejtet analiste partiak, te cilet ne vend qe te trajtojne problemet e realitetit shqiptare sic jane, dalin e mbrojne ose me mire lehi sipas orientimeve partiake.Ky eshte nje turp, por ne rradhe te pare eshte turp per televizionet te cilet marrin gjithnje si anal..list te njejtet anal…list.Mendoj se keto te quajtur anal jane vertet anal, ato jane bere aq boze sa nuk dine as cfare thone dhe as cfare te mbrojne, jane konsumuar aq shume sa mender nuk dalohen breket nga bytha,por per meteper ato nuk dalohen nga bythet e politikaneve qe i ndersejne.Njerez te tille me teper i fryjne zjarrit te ngateresave se sea japin mesazhin e paqes.Turp per to, ato merritojne emrin anal……Nje thirrje per tv, ne treg keni pot intelektual te varfer ne pasuri por te pasur ne vlerat intelektuale, njerez qe e duan vendin e tyre ….ato duhet te jene klientet e tuaj, ato nderojne dhe rritin vlerat e tv qe perfaqesoni dhe jo breket e politikes.

  Reply to this comment
 22. bregdeti October 21, 12:12

  Po te degjosh emisionin e perditshem 17 vjecar te Bashkim Hoxhes tek News 24 me telefonata nga publiku veren lehtesisht se shprehja qe perdor me shume Bashkimi ne komunikim me qytetaret eshte:”Uleni zerin e televizorit se perndryshe nuk mund te komunikojme…”. Ka vite e vite te tere qe perkthehen ne mijra dite d.m.th. ne dhjetra mijera here qe perseritet e njejta shprehje por ky popull vazhdon po njesoj. Ky eshte populli shqiptar(brenda atdheut). Duam edhe ne te bejme shtet???!!!! Lamja tha ne TV se per TREMIJE VJET shqiptaret nuk e kane njohur, nuk e kane dashur, e kane injoruar dhe edhe luftuar shtetin….Perjashtim bente sipas tij vetem periudha e komandantit(duhet shkrujatur me te madhe?).Pra sipas Lames vetem diktatura mund te ndertoje shtet ne Shqiperi sepse ky popull perbehet nga cdo gje tjeter pervecse nga njerez???Te jete e vertete?Qe nuk kemi aftesi shtetformuese kjo eshte vertetuar nga kohrat por besoj se vendosja nen nje protektorat te pakten te sistemit te drejtesise per 30-40 vjet mund te na fuse ne shinat e duhura. Perndryshe drita nuk duket sepse nuk ka tunel. Eshte grope me materiale te qelbura…

  Reply to this comment
 23. .....m... October 21, 13:29

  toso…..20 vjet ne disco luan ne bythe……jo 20 ne spac……….

  Reply to this comment
 24. intelektuali October 21, 13:45

  SHQYPTARET DUHET TE SHKULIN NGA RRENJET TE KEQEN OSE MURTAJEN BOLSHEVIKE QE MBOLLI ENVER HOXHA NE TROJET TONA.

  Ndryshe situata do te shkoje keq e me keq duke u futur pambarimisht ne spiralen e se KEQES qe po perseritet nga 1991, 1997 deri me sot dhe ka gjasa qe Vatani te transformohet gradualisht si nje shprehje gjeografike, pak a shume sic e beri Enver Hoxha do vite me pare, sic e ka bere sot mafia komuniste me pushtet qe la pas Partia e Punes, ose sic eshte bere Siria e Asadit nen mbikqyrjen e Moskes dhe Putinit.

  Ne kete sens duhet te kundershtojme Fatos Lubonjen sepse situata nuk mund te zgjidhet

  AS ME REVOLUCION KULTUROR KINEZ

  dhe

  AS ME REVOLUCION PROLETAR BOLSHEVIK

  por duke zgjedhur ne krye te shtetit dhe pushtetit BOSA me shkolle dhe arsim perendimor, te afte dhe te ndershem per te marre ne duart e tyre fatin e Vatanit duke ndeshkuar drejtesisht ne fillim vrastaret, kusaret dhe zullumqaret enveriste dhe duke rimekembur me pas gradualisht ekonomine dhe prodhimin kombetar, ashtu sic deshen te benin intelektualet properendimore shqyptare pas Luftes se Dyte Boterore, por qe Enveri dhe Mafia e Kuqe i masakroi dhe i likuidoi pikerisht sepse e deshen Shqypnine si nje Zvicer me det ne Ballkan dhe jo si nje shprehje gjeografike komuniste e Kohes se Qepes.

  Shikoje Rumanine o Fatos Lubonja qe te mesosh si

  Reply to this comment
 25. SS October 21, 16:33

  Po clidhje ka Enver Hoxha o nastradin me korrupsonin Qe je futur m…t me cizme dhe ske te ngopur Ja dhe Z.Lubonja e permend me se miri korrupsionin papunesine fukarallekun qe ne nuk i dinim si emra ne periudhen e te madherishmit ENVER duke shtuar dhe fjale te reja ne shkerdhatokracin drog proctitucion vjedhje vrasje tritol dhe pasiguria per te ardhmen Prandaj o nastro shplaje gojen te behet i embel dhe komenti

  Reply to this comment
 26. graz October 21, 17:57

  intelektual je r…k….mos te vije keq, te ka ngelur ora ne 90ten. shiko cfare bo behet mor idjot,nga fara pskopateve si puna jote…..ka vajte shqiperia me keq se ruanda ne mes te europes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*