Lufta e klasave nuk ka justifikim

April 17, 2018 09:45

Lufta e klasave nuk ka justifikim

I nderuar z.Kryeredaktor

Marr shkak nga një shkrim i zotit Muharrem Xhafa botuar në gazetën e nderuar Dita që ju drejtoni. Titulli më tundoi ta lexoja me shumë vëmendje shkrimin duke kuptuar më thellë mendimin e zotit Xhafa, si ish drejtues kryesor të majtës ekstreme ose mësaktë të së majtës së vërtetë në Shqipëri ..

Pavarësishtë se në përgjithësi jam dakord me arsyetimin dhe argumentat që zoti Muharrem Xhafa bën në këtë shkrim , mund ta them që në fillim se jam zhgënjyer nga pjesa që dëshiron të përçojë zoti Xhafa, lidhur me mënyrën se si funksiononin gjërat në kohën e socializmit në Shqipëri.

Ç’dua të them me këtë? Konkretisht, në një paragraf i nderuari Muharrem Xhafa shkruan:

 “Të persekutuarit” janë të lirë të ankohen për atë pushtet, se ai i ka bërë zap dhe u ka dhënë atë që kanë merituar. As nuk themi që s’ka pasur një a disa njerëz të veçantë tē partisë, të pushtetit popullor e të organeve të tij, që mund të kenë shkelur ligjet, tejkaluar kompetencat apo bërë krim, duke bërë përpjekje të ndërhynin në punën e gjykatave! Se në çdo shtet e shoqëri ka njerëz të mbrapshtë! Po u themi të sigurojnë fakte, të dhëna, dokumente juridike të vërteta dhe t’ia dërgojnë ato gjykatave për të vërtetuar gjyqësisht shkeljen e ligjeve të asaj kohe e “mos të flitet në tym”! Këtu nuk duhet tê përfshihen ata persona, ish kuadro, që pushteti popullor i ka dënuar vetë për tejkalim të kompetencave e shkelje të ligjeve të asaj kohe, të cilët sot hiqen të persekutuar e më tej se kaq! Jam i bindur që shoqata e të përndjekurve e llogarit edhe këtë kontingjent si të përndjekur a të persekutuar nga pushteti popullor, në mos ata janë dhe në krye!”

Pikërishtë këtu qëndron shtangia ime dhe problemi që unë kam me këtë shkrim ..

Pra, zoti Xhafa e thjeshton në minimum fytyrën e vërtetë të regjimit të Diktaturës së Proletariatit, që ishte instaluar dhe vepronte ne Shqipëri. Ai me zbukurimet e tij, do që të na thotë se dikush ka gabur atëher , por regjimi ka funksionuar , dhe ajo çka ka ndodhur nuk ishte aspak gabim ..

Jo , zoti Xhafa . Nuk ishin disa njerëz që torturonin apo vrisnin kundërshtarë politikë, por ishte mënyra e të jetuarit dhe ngritjes së atij regjimi që e kishte në themel të sistemit të tij përndjekjen , intenimin, burgosjen dhe deri eleminimin fizik të kundërshtarëve politikë!

Vërtetë sot , të përndjekurit politik , dhe të afërmit e tyre , mund të mbledhin fakte e të vene ne burg disa njerës që “kanë gabuar” simbas jush , por kjo kurrësesi nuk mjafton .!

Problemi është që gjithëkush në Shqipëri , që e ka jetuar atë kohë , me të mirat e të këqijat , i përkedhelur apo i persekutuar i regjimit , duhet që ta kuptojë mirë dhe ta dënojë me forcë të ashtu quajturën luftën e klasave.

Kurrsesi nuk ka për të bërë përpara Shqipëria nëse edhe ne, unë e ti që nuk kemi qënë të përndjekur, zoti Xhafa t’u tregojme të rinjve fytyrën e vërtetë të diktaturës për sa i përket  mënyrës si i trajtonte kundërshtarët politikë!

Jam dakord me problemin që ngre shkrimi për zmadhim të shifrave apo gënjeshtra dhe keq informime që po i bëhen sot opinionit rinor që nuk e ka jetuar atë kohë, por kurrsesi  nuk do të jem dakord në asnjë rast , që gjërat nga ana tjetër të thjeshtohen në disa indivitë “që gabuan” dhe nuk zbatuan ligjin korrekt. Jo, jo, ishte  vetë sistemi që beri vrasjet, internimet, burgimet keqtrajtimet, etj ..

Vetëm kështu do të rrisim besimin në popull se me të vërtetë ka ardhur koha që të reflektojmë të gjithë. Kështu do të kemi të drejtë, sy dhe faqe , që të luftojmë neonazizmin e sotëm që ashtu si ujku kur veshte lekurën e qengjit, fshihet sot në demokraci, duke helmuar opinionin dhe duke bërë karrierë e pushtet me rrena dhe me qeverisje autoritare , të çdo lloji.

Sot koha ka ardhë, që të ketë drejtësi për të gjithë!

Partizan Cene

Kryetar i Forumit të Intelektualëve Shqiptarë Emigrantë në Greqi

 

April 17, 2018 09:45
Komento

47 Komente

 1. Po tani, o Partizan, cfare lufte po behet?! April 17, 11:39

  Ku ngaterrohet Partizani?
  -Liria,liberalizmi,ideollogjia,pushteti,shteti etj..sot kane tjeter kuptim.
  Ato tani nuk kane asnje vlere per shqiptaret, te cilet jane shndruar ne skllever te borgjezise.

  Shqiperia eshte kthyer ne nje koloni te ekonomise globale,ku shqiptaret zvarriten.
  Qeverite shqiptare jane qehajallare,seksere te shumekombesheve dhe nuk ka asnje vlere “liria e votimeve”,madje
  eshte shume fyese per qytetaret te cilet ngado qe te rrotullohen “prapanicen” e kane nga mbrapa.
  Percarja eshte menyra kryesore qe perdorin te huajte per te administruar pasurite natyrore e njerezore te Shqiperise.
  Mijera veta jane vrare e vetevrare nga demokracia….per nje vije uji…per nje pllembe toke…!
  Po tani o Partizan cfare lufte po behet?

  Partickat,fetaret,xhamijat,kishat…OJQ..diskotekat…prostitucioni…bordellot…etj “partizanet”duhet ta kuptojne
  qe nuk jane qyteterim,por mjete te borgjezise per tua bere nenat popujve.
  Te rinjte dhe jo vetem ata kane nevoje te kuptojne te sotmen…te shikojne ku po shkon bota e njerezimi.
  Nga Shteti i Diktatures se Proletarjatit kishin frike vetem armiqte e Shqiperise.
  Konkluzjonet e Partizanit per demokracine me kujtojne ate barcleten e burrit qe e kishte pickuar grereza tek organet
  gjenitale dhe kur kishte shkuar tek doktorri,gruaja i sugjeroi mjekut:
  -Te pakten hiqi dhembjen pa nuk ka gje per buhavitjen…!
  Keshtu dhe puna tende e demokracise o Partizan…!

  Reply to this comment
 2. Bariu: April 17, 12:05

  Kështu do të kemi të drejtë, sy dhe faqe , që të luftojmë neonazizmin e sotëm
  që ashtu si ujku kur veshte lekurën e qengjit, fshihet sot në demokraci,
  duke helmuar opinionin dhe duke bërë karrierë e pushtet me rrena dhe me qeverisje autoritare , të çdo lloji.
  Kujdes Partizan!Qengjin qe ndahet ka kopeja e perdhunon EDI ose SALIU..!

  Reply to this comment
 3. intelektuali April 17, 12:12

  KOMUNIZMI DHE FASHIZMI KANE NJE NOCKE DHE JANE “DERRA” TE NJE “DOSE” QE QUHET DIKTATURE O PARTIZANI I ENVERIT CENE QE KA KUPTUAR GJYSMEN E TE VERTETES.

  Muharrem Xhafa eshte kriminel sipas OKB dhe KE sepse ka kryer Vepren Penale te MOHIMIT te krimeve kunder njerezimit, po keshtu edhe dhenderi i Bahri Omarit, Pellumb Xhufi qe me nje cinizem enverist te papare perpiqen te mohojne krimet monstruoze te Enverit me finte bolshevike si ato te Putinit dhe Stalinit ne Rusi qe ne Kohe Paqe pa patur asnje Lufte vrau dhe masarkoi mbi 30 milione njerez krejt te pafajshem.

  Reply to this comment
  • I pa shkolluari: April 17, 12:57

   Nje nga dhjetra lajme per sot:
   Prokurorja s’justifikon 2 apartamente, 2 garazhe e një fuoristradë.
   -Intelektual,kesaj prokuroreje a do ti bente mire Shteti i Diktatures se Proletarjatit?

   Reply to this comment
   • intelektuali April 17, 15:11

    AMAN ME KETE NOSTALGJI IDIOTESH DHE DALLKAUKESH FANATIKE!

    Shteti i Diktatures Personale te Bosit eshte ai qe la pas Enveri me Nexhmijen ka 27 vjet pas renies se Murit te Berlinit qe drejton vendin tone, njashtu sic e drejtoi Enveri per afro 50 me radhe, qe kur mbolli me ndihmen e Jugosllavise Komuniste MURTAJEN bolshevike ne trojet tona dhe ja shititi per dy aspra Kosoven dhe bythen e tij te pderastit Josip Broz Titos,

    sepse:

    Ku i fut ti:

    Fatos Nanon, Sali Berishen, Edi Ramen, Ilir Meten, Gramoz Pashkon, Genc Pollon, Genc Rulin, Rajmonda Bulkun, Sokol Olldashin e Mamaqeve me nje ushtri spiunash te Sigurimit nga pas?

    Mos shko larg, por hidhu deri ne Kroaci apo Slloveni qe te shikosh se cfare i ndodh nje prokurori qe ka mare ryshfet dhe nuk justifikon dot pasurine e tij.

    Reply to this comment
 4. intelektuali April 17, 12:12

  KOMUNIZMI DHE FASHIZMI KANE NJE NOCKE DHE JANE “DERRA” TE NJE “DOSE” QE QUHET DIKTATURE O PARTIZANI I ENVERIT CENE QE KE KUPTUAR GJYSMEN E TE VERTETES.

  Muharrem Xhafa eshte kriminel sipas OKB dhe KE sepse ka kryer Vepren Penale te MOHIMIT te krimeve kunder njerezimit, po keshtu edhe dhenderi i Bahri Omarit, Pellumb Xhufi qe me nje cinizem enverist te papare perpiqen te mohojne krimet monstruoze te Enverit me finte bolshevike si ato te Putinit dhe Stalinit ne Rusi qe ne Kohe Paqe pa patur asnje Lufte vrau dhe masarkoi mbi 30 milione njerez krejt te pafajshem.

  Reply to this comment
 5. Lisi April 17, 12:54

  Kur flasin Muharrem Xhafët për idetë komuniste , mua më perzihet në stomak . Në Shqiperinë feudale,analfabete , primitive e injorante që ishte provinca më e prapambetur e Perandorisë Osmane , mund të flitej për reforma demokratike dhe , kurrësesi jo për reforma socialiste .Por ja , për çudi , një ditë të bukur ky vend u gjend , u gdhi i vetëmi vend socialist në rruzullin tokësor !
  Që këtu stop !
  Filozofia , socializmi që nga Sent Simoni e deri te Marksi e Lenini , logjika , arësyeja s’kishin asnjë vlerë për komunistët sharlatanë shqipëtarë !
  Shqipëria e sotme është pjella e “ socializmit” të djeshëm, të tjerat janë muhabete kot !

  Reply to this comment
 6. intelektuali April 17, 15:22

  AMAN ME KETE NOSTALGJI IDIOTESH DHE DALLKAUKESH FANATIKE!

  Shteti i Diktatures Personale te Bosit eshte ai qe la pas Enveri me Nexhmijen ka 27 vjet pas renies se Murit te Berlinit qe drejton vendin tone, njashtu sic e drejtoi Enveri per afro 50 me radhe, qe kur mbolli me ndihmen e Jugosllavise Komuniste MURTAJEN bolshevike ne trojet tona dhe ja shititi per dy aspra Kosoven dhe bythen e tij te pderastit Josip Broz Titos,

  sepse:

  Ku i fut ti:

  Fatos Nanon, Sali Berishen, Edi Ramen, Ilir Meten, Gramoz Pashkon, Genc Pollon, Genc Rulin, Rajmonda Bulkun, Sokol Olldashin e Mamaqeve me nje ushtri spiunash te Sigurimit nga pas?

  Mos shko larg, por hidhu deri ne Kroaci apo Slloveni qe te shikosh se cfare i ndodh nje prokurori qe ka mare ryshfet dhe nuk justifikon dot pasurine e tij.

  Reply to this comment
 7. picaso April 17, 16:14

  Mesazh per zotin Partizan Cene
  *
  Mjere intelektualet shqipfoles te Greqise ku jane katandisur duke na kujtuar ;Klubin e Selanikut te A.Z.C. qe thoshte:
  — T’u thaftė goja, more intelektuhali ynė!
  Tė plastė koka more beu ynė!
  Tė paskan lėnė mėntė, more beu ynė!
  Qėnke veshgjatė, more intelektuali ynė!
  **
  Muharrem Xhafen do ta krahasoja me nje milingone dhe kushdo qe ve kemben per ta shtypur eshte ndyresire i majte i qendres apo i djathte….Fuqia politike-ekonomike dhe morale e grupit qe perfason eshte pothuajse zero…Do ishte mire qe ky zoteri pra Muharremi te mos dukej ne faqet e shtypit shqiptar per shume aresye qe nuk eshte vendi ti argumentoj.Mire do ishte te hapte nje muzeum me leje te qeverise per ato qe thote dhe Enverin qe perfaqson se do kishte nje bum turiistik…
  ***
  Kalojme te ‘Lufta e klasave” e ketij Partizani Intelektual>
  Sa per dijene jo vetem ne Shqiperi por ne gjithe boten ishte nje lufte klasash qe njihet ndryshe Lufta e Ftohte dhe te argumentojme pse Shqiperia nuk bente ndryshim nga pjesa e tjeter e botes:
  ****
  Tre shembuj ne Amerike; a)-Kampet e perqendrimit te amerikaneve me origjine japoneze nga 1941-1947 dhe survejimi apo perndjekja e mijra gjermaneve apo italianive te amerkanizuar…b)-Fushata e makartizmit ne vitet 50-60 qe ishte nje lufte klasash qe rrezikoi dhe vete egzitencen e Amerikes ku pati qindra mijra survejime largime nga pune deri ne vete vrasje…c)-Lufta e klasave midis te bardheve dhe zezakeve qe perfundoi ne fund te viteve 70’
  *****
  Mbasi je ne Greqi more “more krye intelektuali veshgjatė ynė” kam nderim te them se lufta e klasave ne greqi ishte 10 here me e ashper dhe me pasoja tragjike se sa ne Shqiperi..dhe mos harro se atje sundonin “demokrate”t e amerikes dhe anglise..

  Te kujtoj fillimisht masakren e 3-4 dhjetorit 1944 ku pushtuesit angleze se bashku me bashkpuntore te fashizmit (te federuar prej tyre..kujto Zerven me shoke) vrane barbarisht njerez te pafajshem me stilin e xhaferr deves apo lul bashes…1 DITE TERROR=10 VJET QETESI.
  .
  Te kujtoj masakrimin e te majtes greke nga monarkofashistet qe erdhen ne fuqi (dhe anglezet si regjizore dhe komandues) nga 1944 ne 1950 deri sa i hodhen dhe NAPALM dhe i dogjen te gjalle ne Gramoz.
  =
  Te kujtoj prerjen e kokes te komandantit legjender VELUCIOTIS ( ekuivalent me Mehmet Shehun)qe ja varen ne shtylle per nje jave ne Trikalla
  =
  Te kujtoj egzekutimin e njeriut me karafil Niko Belojanit(ekuivalent me Enver Hoxhen) dhe dhjetra shokeve te tij
  =
  Te kujtoj 10 burgje greke ne ishuj sidomos ai i Makronisise qe i hidhenin kundershtaret ne det dhe thonin se kishte derpresion dhe u hodh vete.
  =
  Te kujtoj se ne luften civile greke u vrane dhe u surgjynosen me shume greke se sa ne te gjitha luftrat nga 1821

  …Kam dhe me qindra fakte te tjera por turpi qofte me ju o krye intelektuali veshgjatė ynė”

  Reply to this comment
 8. MH April 17, 18:37

  Z.Partizan Cane!
  Vetem nji fjali nxora per te bindur se nuk kupton sistemin qe kritikon.Ai sistem nuk lejon kundershtar politik dhe si i till denon cdo politik kundra sistemit socialist.
  Ja cfare shkruan ti ne fjalin ma poshte per t’na bindur neve mbi gabimet e shprehuna te z.Xhafa:

  “””” Jo , zoti Xhafa . Nuk ishin disa njerëz që torturonin apo vrisnin kundërshtarë politikë, por ishte mënyra e të jetuarit dhe ngritjes së atij regjimi që e kishte në themel të sistemit të tij përndjekjen , intenimin, burgosjen dhe deri eleminimin fizik të kundërshtarëve politikë!””””

  Po dhe sot nese arrihet nji sistem origjinal si ai socialist.Me garanci mbi 100% do ti eleminoj deri fizikisht cdo kundershtar politike.
  E kupton:”Nuk don pasha kallabllek”.
  Kemi 28 vite sistem pluralist qe lejohen kundershtaret politik.Sali Berisha i eleminoj me luften e friges se hapjeve te dosjeve dhe ne momente kritike edhe fizikisht.Ku dergjet Sokol Balla.Pjeter Arbenori,Ali Spahija.te gjithe iken si qeni ne rrush.Sa vete,kundershtar shduku psikopati Hajdari.
  Ti don qe sistemi nji partiak te lejoj llapaqena politike te bajne nderhyrje kundra sistemit.Ku je rrit o i zgjuari i mamas.Ti qe ven keto kushte si do ta emroje ate sistem.
  Gjaja me e mire asht te mos flasish kur nuk din te orientohesh mbi kale,ulu me kembe ne toke dhe veri gishtin kres para se te ligjerosh.

  Reply to this comment
 9. MH April 17, 23:20

  Koment per ti ndrique mendjen Partizan Cane-e.

  Botuesi polak paditet për dy libra që flasin mbi Hitlerin.“Glorifikimi i nazizmit dhe mohimi i Holokaustit është një vepër penale në Poloni, dhe në teori mund të ndiqet penalisht,
  Komentin per kete ceshtje madhore polake ne kete kohe afer 30 vjecare pluralizm politik deshiroj ta lexoj i fameshmi Partizan Cane qe na ka ba nji shkrim kritik filozofike per sistemin socialist te Shqiperise duke u shit parimor dashamires dhe kritik i madh ndaj z.Muharrem Xhafa.
  Pra as ne pluralizmin politik nuk po u lejoka politike antikombetare.Aq ma teper antisocialiste.

  Reply to this comment
 10. gjermani i fundit April 17, 23:44

  zakonisht me duket tendecioze kapja e dikujt pas nje fragmenti, edhe pse “eshte dakord ne pergjithesi me autorin”. z. leterdergues shpalos vizionin e tij kryekeput te ndryshem mbi argumentin e nuk kuptohet se ku eshte “dakord ne pergjithesi” me autorin MUharrem Xhafa, kur e gjykon sistemin e shkuar totalisht represiv, qe ne themel te tij paskesh persekutimin, perndjekjen, arrestimin dhe denimin me vdekje, a thua se jeta ishte shuma e ketyre dhe nuk dashurohej e fejohej a martohej kush, apo te lindte femije apo te shkonte ne plazh…Jo mor zoteri, kryetar i intelektualeve ne emigracionin hellenik, nuk e kishte ne themel sistemi kete qe thoni ju, dmth ne program dhe aq me pak ne vizion. Ne themel kishte gjera te tjera shume me te bukura, qe ishin garantimi i teresise territoriale, prodhimi agroindustrial i vendit, qe do te sillnin dalngadale permiresim te jetes se shtetasve, shkollim e shendetesi falas, jete me dinjitoze, madje edhe muzike e teater, opera e balet. Ne themelin e tij rendi socialist pergjithesisht premton e synon keto gjera, me vjen keq qe si shoqate intelektualesh ne vendin e Platonit, Aristotelit e Demostenit ju ngaterroni dhembet apo shkelmin e gomarit me harxhin e punes se tij te dobishme. Nje rend shoqeror perfaqeson interesat e nje klase, jo te te gjitha klasave, se nuk perfaqesohen te gjitha, prandaj lufta e klasave quhet lufte klasash. Mjaft studjues e levrues te botes se ideve kane kerkuar e serish po kerkojne, ne keto kohe te krizes se pashembullt te botes postindustriale, qe te gjejne ku ishin gabimet e socializmit real, se po te ishte ne themel e program sistemi i gabuar nuk do ishin aq tranguj nga mendja te merreshin me te. Nuk ishte sistemi zoteri, ishin njerezit. Asgjekund sistemi socialist nuk thote qe te perndiqen ballistet deri ne brezin e shtate, ishin drejtuesit qe nxitnin nje lufte ekstreme klasash sipas midese se tyre.Sistemin e mbyt nepotizmi, byroja e te zgjedhurve te perjetshem, derrat e kenaqur te fermes se Orwellit. “Sot ka ardhe koha qe te kete drejtesi per te gjithe” – e mbyllni ju letren tuaj madherisht platonike. E atehere, voilaaaaaa, te gjithe ne feste, do kete drejtesi njesoj per te tere, dmth nuk do kete me avoketer – se jane rrufjane dhe bejne dallime. I bejne temena atyre qe kane me shume para e s’kane interes tu rrine prapa rreckamaneve dhe te papuneve apo pensionisteve . Drejtesia do menaxhohet nga robotet humanoide, se meqe sistemi i sotem eshte ne themel te drejtesise, nuk ekzistojne gabimet njerezore, konfliktet & komplekset frojdiste, etj. Sistemi aktual ka shpallur religjion absolut lirine kolektive te konsumit dhe mendesine private te pasurimit; atehere perse behen luftera? Perse vdesin miliona femije afrikane e te botes se trete? Perse ekziston akoma Bota e Trete? Miliard i fundit i te uriturve, siç e titullon Paul Collier? Duhej te ishim me kohe e me vakt ne kohen e ardhur te Drejtesise, por ja qe qenkemi akoma te ndare ne botera te para, te dyta, te treta? Dhe te me falni se po e mbyll me kaq,qe te mos behem i bezdisshem, por padashje jeni ne keqkuptim edhe me mesazhin qe percillni. Nqs sistemi ne themel ishte represiv, i bie qe personat ne pushtet te ishin viktima se “i tjetersoi” sistemi. Ruajna zot, mos duan keste si nastradini apo demshperblime si Fullani edhe ish anetaret e byrose? Se qene te mire ata, por fajin e kishte sistemi. Ose e kunderta, qe sistemi nuk ishte aq represiv, se ndryshe nuk do perhapej ne gjysmen e botes, porse qene represive protagonistet qe adoptuan apo duke imituar njeri-tjetrin bene te mundur ta degjeneronin e rrjedhimisht e tradhetuan revolucionin dhe besimin e masave.

  Reply to this comment
 11. e verteta e hidhur April 18, 11:52

  Nje mendim ndryshe per luften e klasave! Sido qe te analizohet e ngado qe te shikohet,lufta e klasave,me teprimet dhe leshimet,ajo ishte limfa dhe gjaku i tere sistemit .Ish sistemi, as qe mund te kuptohej e as mund te funksiononte pa luften e klasve,dhe kur them kete kam parasysh .luften e klasave ne terrenin prkatik dhe teorik.Ta dijne te gjithe te persekutuarit e djeshem:Ata jane “kurban i veprimeve te tyre” kunder rregjimit,por njeherazi ata i kane dhene oksigjen rregjimit.Sepse rregjimi nuk mund te qendronte ne kembe pa luften e klasave,sepse ne se ishte keshtu do shtrohej pyetja:Cilat do te ishin motivet per zhvillimin dhe ecjen perpara te vendit?Me gjeni nje motiv qe mund te gjente E.Hoxha me te tijet per justifikuar qenien ne pushtet,duke mos pasur lufte klasash?Nuk ka motiv,sado te kerkoni.Pra lufta e klasve ne qofte se nuk do te egzistonte relaisht do te shpikej,si domosdoshmeri per te vene ne levizje nje popull dembel,turkoshak,me nje mije halle nga vetja dhe fqinjet.Pra te persekutuarit,jo vetm i dhane “oksigjenin” E.Hoxhes,por ata sic e thashe me lart,u bene “kurban” per ne te tjeret, qe te shtronim kurrizin ne pune,shtate dite te javes,dymbedhjete muaj te vitit dhe rezultati?.Ndryshimi total i Shqiperise turkoshake.Dhe perse punuam ne “te liret” kaqe shume?Nga frika e luftes se klasave!Sado dhimbje legjitime qe ndjene te persekutauarit e djeshem,per nje gje duhet te jene qarte,Vujatjete etyre u kthyen ne progres per vendin.Mjafton t’u kujtoj Arsimin dhe Shendetsisne qe u ndertua ne ate sistem.Nderkaq,ne se ish te persekutuarit shohin sot rrotull tyre,perserti ka nje “shtrese te re te persekutuarish”,ose ndryshe qe quhen sot ,te papunet,te paarsimuarit,te pabuket,te semuret me nje fjale te vetme,”te varferit”E dini c’jane te varferit?Jane “Banka e te Pasurve”.Nuk mund te kete te pasur pa patur te varfer,eshte varferia “lufta e re e klasave” si force levizese e shoqerise se sotemeMe kundershtoni po te doni.Ju falemnderit

  Reply to this comment
 12. F.Y.I April 18, 17:40

  Me shume ky reagim i ” partizanit qen” eshte i porositur dhe ndoshta i paguar.Ne paragrafin e 6-te thote tekstualisht” CITOJ”””zoti Xhafa e thjeshton në minimum fytyrën e vërtetë të regjimit të Diktaturës së Proletariatit,”””

  Nje rast ideal eshte/ishte Afrika e Jugut ku dhe atje kishte nje LUFTE KLASASH me shume se barbare ku 5% e te bardheve persekutonte dhe poshtronte pjesen tjeter pra 90% dhe bota perendimore me Ameriken ne krye e toleroi regjimin e aparteidit dheDUARTROKITI MANDELEN PER FALJEN E LUFTES KLASAVE po ne Shqiperi pse nuk u aplikua nje gje e tille pra pajtim kombetar por u turren si qente banda e tropojes nen dirigjimim e antishqiptarit Elez Biberaj qe vazhdon dhe sot me kete qente partizone te Greqise ?

  Në se ka një ngjashmëri ne luften e klasave ne raportin të persekutuar-persekutues është ai i Afrikes së Jugut me Nelson Mandelën që u lirua rreth vitit 1991.Ky njeri fisnik edhe pse regjimi kriminal i aparteitid e burgosi e torturoi dhe e poshtroi per kater dekada..ai i fali persekutoret e tij..Ketu nuk behet fjale per nje njeri por per nje komb te tere 95% qe u shfrytezua dhe u fut me tela me gjemba nga 5% qe ishin te bardhet racista
  *
  Per cudi para 1 viti kur vdiq nje agjent amerikan qe kishte punuar ne Afriken e Jugut para se te vdiste ne moshen rreth 90 vjec i ngeli merak te thont nje te vertete qe e tha: Ne amerikanet ndihmuam (urdheruam) qe te arrestohej Mandela si KOMUNSTI ME I RREZIKSHEM JASHTE BASHKIMIT SOVJETIK
  **
  Erdhi koha qe pasi Mandela fali kriminelet e RACISTEVE te bardhe biles beri dhe nje fare Kualicjoni me Klarkun me e forta shteti amerikan ne kohen e Bushit Senior e ftoi per vizite presidentin Mandela……ne nje kohe qe sherbimet inteligjente lajmeruan se ai nuk mund te futej ne Amerike pasi figuronte akoma terrorist i rrezikshem…dhe u desh nderhyrja e W.B.S qe ky skandal jo vetem te fshihej por dhe mos jepej ne shtyp.
  ***
  Erdhi koha qe Mandela nderroi jete dhe nuk ngeli shtet nga ato qe e konsideronin terrorist komunist qe nuk mori pjese ne varrim me kryemisterra apo presidente ku me shume kishte amerika me 1 president dhe 3 ish presidente…
  .
  ****
  Si ka mundesi qe bota perendimore me ne krye Ameriken mbylli syte para LUFTES SE KLASAVE dhe super krimeve antinjerzore te Apartedit dhe “duartrokiti” faljen qe nje “komunist” i ben antikomunisteve?….Pse nuk veprohet me te njejten monedhe dhe ne Shqiperi ku Antikomunistet te falin komunistet ?? por po tregohen deri dhe kanibale me brezin qe udhehoqi luften dhe rindertimin….Pse ne rradhet e para te vampireve “antikomuniste” jane vene turbokomunistet e Enverin me ne krye Sali Monstren e Halezbiberit??

  Zoterinj kanibale antikamuniste!

  Nuk eshte viti 1991-1993 kur kishte nje fare lezeti te shahej dhe denigrohej koha e Enverit.
  .
  Eshte viti 2018 dhe shqiptaret shohin me sy te zgurdulluar se si tradhetari Zog nderohet si hero kombetar.
  .

  .Eshte viti 2018 dhe shqiptaret shohin me sy te zgurdulluar se dipllomacia perendimore po toleron ne menyre KRIMINALE..e perseris KRIMINALE sali perbindeshin qe ne LUFTEN E KLASAVE ne 21 janar 2011 egzekutoi 4 kokpalare dhe me krenari deklaroi se do pushkatonte dhe Edi Ramen sipas kanunit te LEKE DUKAGJINIT…dhe ju qenerit partizane te Gerqise merreni me historite e shekullit kaluar

  .F.Y.I. =For Your Information

  Reply to this comment
 13. demo April 18, 18:25

  Muharrem Xhafa eshte si Pilo Shpiragu,qe mori te dimeroje dhente e beut deri ne pranvere kur cel gjethi.Ka marre persiper Partine e Punes,qe s`e mbajti as Nexhmija,as Ramizi,nga halli qe te shpetonin koken nga Krimet e Enver Hoxhes.E mori Muharrem Xhafa.Po te kishte per te mjele Parti e Punes e mbanin djemt e Enverit,por ata moren stallat ne Xibrrake per te mjele Drogen,o Muharrem!

  Reply to this comment
 14. Partizan Cene April 18, 19:16

  Duke i falnderuar komentuesit , dua te sqaroj njerin “Gjermanin e fundit “, qe nga emri duket vertete i vecante .
  Kur them qe jam dakord ne pergjithesi me Zotin Muharrem Xhafa , nuk kam parasysh vetem shkrimin qe une replikoj , por te gjitha ato cfar ai shkruan ..
  Sa per te tjerat , nuk e shikoj te arsyeshme te debatoj edhe me komentuesit , por perfundoj duhe shtuar se kush i ka jetuar ato vite , kupton se vetem nje shkak kishte perndjekja : ligjin dhe gjithe shtetin e athershem .. Ne kushtetute ishte e shkruar qe diktatura e proletariatit ishte ne qender te ecurise se atij shteti ..
  Edhe njehere Ju falnderoj !!

  Reply to this comment
  • gjermani i fundit April 19, 14:00

   z. Partizan, ju uroj shendet juve dhe familjes tuaj. Shqiperia njihej me siglen RPSH e me vone RPSSH e bente pjese ne vendet e rendit te Demokracise Popullore. Ka vende te zhvilluara qe nenin e pare ia kushtojne Punes, por vendin e Nderit e zene spekullatoret: Ne Shba nuk kishte gjekund ndonje nen kushtetues per te perndjekur intelektualet me ide komuniste, por ja qe u perndoqen dhe ne krye te listes ishin Anshtajni, Oppenheim, etj.Varet si aplikohet Ligji e si gjenden jistifikimet dhe rrethanat. Me kujtohet njehere ishim ne konkurs historie, nje kuksian i beri pyetje dypikeshe grupit tone se ç’perfaqesonte nje iks patriot. Pa e prishur terezine une u pergjigje se iksi (qe s’e dija kush ishte) patriot qe sapo permendi perfaqesonte nje patriot qe kishte dhene kontribut te shquar per te ardhmen e Shqiperise. Ata te Jurise u shkrine se qeshuri, pyetesi ngulte kembe ti thosha nga ishte ai iks patrioti, datelindjen, etj, i pergjigjem se pyetjen duhej ta kishte artikuluar mire, se une iu pergjigja pyetjes specifikisht siç mu kerkua, Nga dy , me dhane nje pike, te cilen e fituam me ndihmen e kundershtarit. Sepse mendova se ishit ju ne ate juri, por jo, me kujtohet tani se ishte Proletar Hasani,qe gjej rastin ta pershendes. Analogjisht, edhe keto 30 vjet tranzicion, meqe sali berisha me shoke kane sunduar si batakçinj, nuk mund te themi se sistemi demokratik e ka ne sistem maskarallekun, edhe pse njeriu e ka ne bazen e tij luften me vetveten, pa lere me boten qe e rrethon.

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit April 19, 14:52

    e dhjes vazhdimisht, nuk permbahem dot me, po ja qe kam mall per Enverin, s’kam c’te bej. Kam marre pjese edhe ne konkurse historie, kam qene djale i mencur, para se te behesha oficer budalla. Lavdi PPSH!

    Reply to this comment
  • Doktori April 19, 15:04

   Meqenese replikove, po te pergjigjem se jam nje nga ata qe e pesuan nga ligji 24/1 i Berishes. Une nuk isha antare partie, ndersa Berisha dhe kompani ishin te tille. Une kisha diplome te huaj, ndersa ata qe me derguan ne asistence ishin injorante. Mund te vazhdoj sa te duash per te te treguar se cfare lufte klase eshte bere ne Shqiperi ne kohen e “demokracise” berishiste. Une edhe sot nuk e kuptoj se perse me hoqen nga puna dhe me derguan ne asistence, ndoshta nga qe nuk beja pjese ne asnje parti politike!!! Prandaj ti Partizan Cane mbaje trurin ne vendin e vet dhe mos hidh brockulla qe iritojne te tjeret.

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit April 19, 16:31

    i nderuar Doktori, edhe une jam liruar nga puna pa qene asnjehere komunist, as anetar dhe as agjitator. Nga PeDe-ja ku shumica ishin ish-anetare, ish pinjolle maskarenjsh dhe spiune e ish-spiune. Duke qeni se e donin edhe sistemin e gjerave sipas midese se tyre keta maskarenj e shkuar maskarenjve e konfiguruan shtetin si lopa qe duhet mjele. Rezultati eshte ky qe shohim. Njehere shkoj ne qytetin e lindjes, takoj nje te njohur qe u perzje shume me PD-ne dhe ish perjashtuar nga liceu artistik ne kohen e monizmit nuk e di perse. Ky ngriti nje firme ndertimi qe u mpleks fort me tenderat per shkolla, zyra rruge fshati etj dhe duke qene se PD humbi pushtetin ne trazirat e ’97 shume prej fondeve nuk i morri e mbeti keq. Erdhen ne pushtet keta te PS, nuk ia gjeti çelesin tenderave dhe falimentoi. Mu ankua se keta te majtet ishin maskarenje, etj, etj. I kujtova se kur ishte PD nuk la gur e kusur qe ti merrte vete te gjitha dhe ja ku i doli haka. Keta njerez e kane hak tua thuash te verteten ne sy, por me pak kuraje u duhet thene. Te me falesh se eshte nje debil ketu qe hyn me pseudonimin tim, mos e begenis se do te ngjitet ty pastaj. Vegjeton per gabim te moderatorit ose ndofta per hobin e ketij te fundit.

    Reply to this comment
    • gjermani i fundit April 19, 18:14

     sot me ka zene barku, dhjes gjithandej dhe mundohem te justifikohem me ate debilin qe hyn ketu me pseudonimin tim. Mos kujtoni se te gjitha komentet e mia jane te miat, se c’eshte nje debil qe vegjeton me pseudonimin tim te lavdishem. Vetem une jam gjermani i fundit, i squar, ish-oficer kaqol po i devotshem ama.

     Reply to this comment
 15. Peten April 18, 19:19

  Qirje Cene

  Edhe Franca qe eshte France nuk shpetoi pa lufte klasash biles denoi me vdekje dhe heroin e saj Petenin E vecanta e Shqiperise eshte se pushteti i asaj kohe qe detyruar te zhvilloje lufte klasash sepse me e eger ishte lufta qe bene anglo-amerikanet qe edhe pse na shiten te Stalini kur i vuri ne rrjesht Churchillat por me vone deshtuan si ne Saigonin ne 1975 me te vetmin ndryshim se Shqiperia e mbajti larg kemben e ushtarit anglez apo amerikan biles zboi dhe rusin ne Vlore.

  Si e zhvilloi Franca luften e klasave me ish heroin e vet qe u be kuisling ?

  Filip Peten, ose i njohur ndryshe si Marshalli Peten, lindi në 24 prill 1856 në Pas de Calais, në Francën Veriore.
  .
  Ne Luften e Parë Botërore fama e Peten njohu një rritje të dukshme, duke u bërë ndër të tjera do të ishte personazhi më i madh francez i shekullit Pra pas luftes pare boterore MARRSHALLI PETEN ISHTE HEROI ME I MADH I FRANCES
  ..
  Më 1940 kryeministri Pol Rejno e ftoi në kabinetin qeveritar. Një debat i brendshëm në kabinet rreth vijimit të luftës në Afrikë dhe humbjet në frontin verior me Gjermaninë, krijuan krizë në qeverinë franceze. Në këto rrethana Peten shihej publikisht si njeriu që mund ta shpëtonte Francën. Në maj 1940 Franca pushtohet nga gjermanët dhe Peten ndërhyn pranë kryeministrit Rejno për të arritur një kompromis me Hitlerin. Rejno dorëhiqet pak ditë më pas dhe Peten shpall qeverinë e tij në Vishi, një territor në jug të vendit, nga e cila mori emrin edhe “republika” që ai krijoi, duke e lënë pjesën tjetër të vendit në dorën e gjermanëve.

  , Marshalli i Francës dhe Këshilli i Ministrave…”. Peten ndoqi një politikë të hapur bashkëpunimi me gjermanët dhe diskriminimi ndaj hebrenjve dhe rezistencës franceze, si dhe ndaj aleatëve të cilët kërkoi t’i luftojë në Algjeri dhe Marok. Peten u arrestua nga qeveria provizore e De Gol në 24 prill 1945 në kufirin me Zvicrën. Procesi kundër tij u zhvillua në 23 korrik 1945 në Gjykatën e Lartë franceze. Ai u mundua të hiqet gjatë gjyqit si një aleat i fshehur i De Gol, duke larguar përgjegjësitë e rënda gjatë pushtimit gjerman. Ai refuzoi t’i përgjigjet pyetjeve të shumta që ju drejtuan. Gjyqi e konsideroi fajtor për tradhëti të lartë dhe e dënoi me vdekje dhe konfiskim të pasurisë. Për shkak të kontributit të tij ushtarak, De Gol i fali jetën, duke lënë në fuqi dënimin me burgim të përjetshëm. Peten vdiq në burg më 23 korrik 1951 maj 1940 Franca pushtohet nga gjermanët dhe Peten ndërhyn pranë kryeministrit Rejno për të arritur një kompromis me Hitlerin. Rejno dorëhiqet pak ditë më pas dhe Peten shpall qeverinë e tij në Vishi, një territor në jug të vendit, nga e cila mori emrin edhe “republika” që ai krijoi, duke e lënë pjesën tjetër të vendit në dorën e gjermanëve.

  , Marshalli i Francës dhe Këshilli i Ministrave…”. Peten ndoqi një politikë të hapur bashkëpunimi me gjermanët dhe diskriminimi ndaj hebrenjve dhe rezistencës franceze, si dhe ndaj aleatëve të cilët kërkoi t’i luftojë në Algjeri dhe Marok. Peten u arrestua nga qeveria provizore e De Gol në 24 prill 1945 në kufirin me Zvicrën. Procesi kundër tij u zhvillua në 23 korrik 1945 në Gjykatën e Lartë franceze. Ai u mundua të hiqet gjatë gjyqit si një aleat i fshehur i De Gol, duke larguar përgjegjësitë e rënda gjatë pushtimit gjerman. Ai refuzoi t’i përgjigjet pyetjeve të shumta që ju drejtuan. Gjyqi e konsideroi fajtor për tradhëti të lartë dhe e dënoi me vdekje dhe konfiskim të pasurisë.

  Për shkak të kontributit të tij ushtarak, De Gol i fali jetën, duke lënë në fuqi dënimin me burgim të përjetshëm. Peten vdiq në burg më 23 korrik 1951

  Reply to this comment
 16. Paul Tedeschini April 18, 19:41

  Ajo gja qe me habite mue asht se si kryeredaktori i kalon per publikim keto lloj shkrimesh.

  Reply to this comment
 17. neni 24/1 April 18, 20:04

  per cfare lufte klasash flitet ?
  .
  perjashto periudhen 1944-1945 qe si gjithe bota u vrane dhe u burgosen bashkpuntoret e fashizmit..perjashto dhe periudhen e koci xoxes 1946 1948 ku u vrane njerez me te vertete idealiste qe u genjyen nga propoganda e perendimit pjesa tjeter eshte trajtuar ne baze te ligjeve ne fuqi..
  .
  Fillojme me nje vaki te fundit me te ndjeren Rushen Golemi qe edhe pse kishte nje biografi ekstremisht qofte me biografi qofte me pasuri te pabesueshme tokash arriti ne majat e mjeksise..
  .
  .Edhe i ndjeri Francek Radi kishte nje biografi jashtzakonisht ‘antiparti’ dhe megjithate u respektua si kengetar famoz ( ne fusharrez e cuan shoket e tij spiune jo enveri mbajeni mend mire kete)..ashtu si Maks Velo qe ja futi Vjerra..
  .
  Ose i perndjekuri Bujar Nishani me Karaosmanen r e tij qe ky fare persidenti monster edhe pse kishte biografi te ‘dhime” e mbajten pedagog kurse shoket e tij me biografi te mire i conin ne kukes-tropoje..
  .
  .Me forta me kengetaren M.Laze qe para se te merrte pjese ne nje festival e therret Ramiz ALIA ne zyre dhe i thote; Myfarete…shiko keto thase me letra qe kane ardhur nga “popull” i qe ankohen se ke biografi te keqe dhe nuk duhet te lejohesh ne skene….Por ne do te lejojme se kane ikur ato kohra te veshtira duhet te shohim perpara…Jane me mijra raste te tilla ku do vecoja ate te Pellumb Kurves qe edhe pse kishte shume ballista nga ato me te dhjerit fare jo vetem nuk u pengua por u ndihmua te shfaqe talentin e tij ku me thene te drejten eshte njae nga korifenjte e humorit shqiptar.
  .
  Mos harrojme te nderuar lexues dhe komentues qe cdo njeri nga ne i majte i djathte apo i paangazhuar nuk jemi kaq engjellore…Imagjinoni per pak caste Enver Hoxhen ne KRUJE si ne kohen e Skenderbeut te thoshte:
  .
  Shqiptare luften e klasave nuk e solla une por e gjeta ketu mes jush..

  .dhe kjo u vertetua pas 1992…ku nga lufta e re e klasave akoma me agersive iku jashte vendi me shume se gjysma e fuqise puntore te kualifikuar dhe intelektualet ku neni i nazi-berishzmit 24/1 eshte mijra here me i ndyre se ajo qe ndodhi ne kohen e Enverit.

  Reply to this comment
 18. Fatmiri April 18, 21:04

  “Partizan Canes” Ju , me gjithse mbani emrin “Partizan” shkruani se ;”…ai sistem , torturonte e vriste kundershtaret politike”!Kjo eshte shume e vertete ; por ju harroni se Neni i pare i kushtetutes te vitit 1976 ishte :..Shqiperia eshte shtet i diktatures se proletariatit ! Cfar duhet pritur nga nji diktature , qe ti lere pushtetin ” kundershtarit politik? Ky eshte naivitet shkrimtaresh e pacifistesh! Por kjo nuk ndodh edhe sot ne keto te ashtuquajtura “demokraci”Nuk ka mbaruar akoma skandali i zgjedhjeve ne Amerike.! Jo nderhyri Rusia , jo u manipuluan zgjedhjet duke arritur deri ne kercenim te kundershtarit?Ne nji diktature nuk mund te kerkosh as rregulla demokratike as pluralizem politik . Ai sistem duhet gjykuar ashtu sic ishte dhe per ato qe beri ! Se te quash kampin e Tepelenes “Aushvic” apo” Mathauzen ” apo edhe “zemun” ku humbi jeten babai im dhe mijra te tjere eshte nga ato cmendurit shqiptare qe revanshistet ballisto-zogiste bashkepuntore te nazifashizmit qe nuk arriten ta merrnin pushtetin atehere e muaren sot dhe po perpiqen ta paraqesin ate sistem te njejte me nazifashizmin me te cilen ata bashkepunuan . Te njejten gje beri Sali Berisha , qe pasi shfrytezoi te
  gjitha te mirat e sistemit Socialist e te partise se
  punes , duke qene antar aktiv i saj , sot eshte bere “luftetari me fanatik i atij sistemi” Megjithate
  nji ndryshim i vogel midis Saliut dhe ketyre revanshisteve Ballistozogist egziston se keta te fundit nuk luftojne nazifashizmin , por socializmin . Ne qofte se “Tepelena ” ishte Aushvic , po krematoret ku i kishte , bejeni te plote pamjen qe ta beni edhe Shqiperine si “nazifashiste” dhe vizitoret te mos mundohen deri ne gjermani per te pare kampet e cfarosjes se h, Hitlerit>

  Reply to this comment
 19. Fatmiri April 18, 21:08

  “Partizan Canes” Ju , me gjithse mbani emrin “Partizan” shkruani se ;”…ai sistem , torturonte e vriste kundershtaret politike”!Kjo eshte shume e vertete ; por ju harroni se Neni i pare i kushtetutes te vitit 1976 ishte :..Shqiperia eshte shtet i diktatures se proletariatit ! Cfar duhet pritur nga nji diktature , qe ti lere pushtetin ” kundershtarit politik? Ky eshte naivitet shkrimtaresh e pacifistesh! Por kjo nuk ndodh edhe sot ne keto te ashtuquajtura “demokraci”Nuk ka mbaruar akoma skandali i zgjedhjeve ne Amerike.! Jo nderhyri Rusia , jo u manipuluan zgjedhjet duke arritur deri ne kercenim te kundershtarit?Ne nji diktature nuk mund te kerkosh as rregulla demokratike as pluralizem politik . Ai sistem duhet gjykuar ashtu sic ishte dhe per ato qe beri ! Se te quash kampin e Tepelenes “Aushvic” apo” Mathauzen ” apo edhe “zemun” ku humbi jeten babai im dhe mijra te tjere eshte nga ato cmendurit shqiptare qe revanshistet ballisto-zogiste bashkepuntore te nazifashizmit qe nuk arriten ta merrnin pushtetin atehere e muaren sot dhe po perpiqen ta paraqesin ate sistem te njejte me nazifashizmin me te cilen ata bashkepunuan . Te njejten gje beri Sali Berisha , qe pasi shfrytezoi te
  gjitha te mirat e sistemit Socialist e te partise se
  punes , duke qene antar aktiv i saj , sot eshte bere “luftetari me fanatik i atij sistemi” Megjithate
  nji ndryshim i vogel midis Saliut dhe ketyre revanshisteve Ballistozogist egziston se keta te fundit nuk luftojne nazifashizmin , por socializmin . Ne qofte se “Tepelena ” ishte Aushvic , po krematoret ku i kishte , bejeni te plote pamjen qe ta beni edhe Shqiperine si “nazifashiste” dhe vizitoret te mos mundohen deri ne gjermani per te pare kampet e cfarosjes se , Hitlerit.

  Reply to this comment
  • e r April 18, 21:49

   Koment brilant !
   Por le të gjejmë fillin e kësaj tragjedie kombëtare .Le të gjejmë peshkun e madh.
   Pak jave pasi vdiq Ramiz Alia per cudi Edwin Rajerson ne nje intervistë kontraversale thotë shprehimisht:
   >>>>>
   Ne 1991 ne takimin e pare me Ramiz Aline i kerkova atij qe te kryente procesin e dekomunistifikimit ashtu si bene gjermanet ne 1945 me denazistifikimin pra barazoi Hitlerin me Enverin…Edhe sot e kesaj dite nuk e kuptoj se a eshte kjo nje vije e qeverise amerikane apo e disa segmenteve te semura makartiste si Biberaj-Rajerson-Wisner.
   >>>>>>Si mund te barazosh Enverin qe ju be nje varrim madheshtor me Hitlerin qe e vrane si qen rrugesh
   .
   >>>>>> Si mund te barazosh gjermanet qe sulmuan boten me shqiptaret e Enverit qe u sulmuane nga bota?
   .
   Mendoj se ndyresia e Elez Biberajt ne 1991-1992 ( qe izet haxhia e quan serb shqipfoles) eshte se krijoi nje hordhi ish turbo komunistesh dhe intelektualesh qe nga Kadareja berisha zogaj pashko pardesy bardhe qe e ‘SHKERDHYEN” gjasme komunizmin…ne kete kuptim dhe ky partizani nga Athina si kale troje futet ne keto ujra por per fate te mire shumica e komentuesve e demaskuan jo se jane me plakun muharrem por me kuptimin qe boll me kanibalizem ndaj nje sistemi qe mbaruam pune ne 1991

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku April 19, 01:49

    Ke te drejte, Enveri nuk i vjen as ke leshi i bithes Hitlerit.

    Reply to this comment
    • e.r April 19, 15:08

     Plaku 2xh2umaku !

     Me sa kam lexuar gjermanet ishin shume me dashamires se amerikanet,anglezet apo ruset dhe ne se luften do ta fitonte Hitleri do ishte fat per Shqiperine ketu jemi ne nje mendje.
     .
     Por le te mos merremi me “kampionatin boteror dhe europjan” po te merr merremi me ate kombetar dhe hapi llapushat e veshit o veshgjate !.
     .
     Nese nuk do te kishte dale Enver Hoxha ne Konferencen e Parisit 1946 dhe po te mos kishte mbrojtur luften n-cl ti o plaku qyqemaku Shqiperia jote dhe imja do kishte shkuar ne te semes..

     sa per lufte glasash lexo cfare thote ai komentuesi lart qe edhe amerika perndiqte Ajshtainin merre me mend se cfare mund te ndodhte ne ballkan apo shqiperi

     Reply to this comment
     • Tartufi April 19, 18:12

      Qe je nje gomar i afirmuar,kjo nuk duhet te diskutohet,duke pare trurin
      e thare tendin nga shperthimet e tij ! Shqiperija o hajvani i klasit te larte
      jo qe shkoje ne te semes,por shkoje ne picken e pickes te semes !
      Nje tru thare nuk kupton si vehet ne picken e semes,,, Atdheu eshte
      paqija pasurija dhe brezat qe e ruajne ate… per gomarret jane koferencat ,telat ,varferija dhe dhuna e pa meshire per tu qene i pari ne
      shtipjen e madhe te nje populli.

     • Plaku Xhuxhumaku April 19, 18:21

      Ke ndonje prove konkrete ti qe Shqiperia do te ishte me keq pa Enver Hoxhen? Ne dime vetem ate qe ishte me Enverin, se e pame, Se si do te kishte qene pa Enverin askush nuk e di, dhe nuk mund ta dije, keshtuqe ketu nuk ke pse ia fut si Zeri i Popullit qemoti.

      Sa per dijeni jo cdo perndjekje eshte lufte klasash. Ka perndjekje per motive nga me te ndryshmet dhe askush nuk po thote qe jane te drejta apo te padrejta, po ka edhe gjenocid, psh. Cfare do te thuash qe meqe ka gjenocid ne kete bote, edhe lufta e klasave justifikohet? Asnje shembull persekutimi, apo perndjekje nuk mund te perdoret per te justifikuar luften e klasave. Shoqeria qe ka per “motorr” luften e klasave, sic thoshte Kar Marksi, eshte e destinuar te deshtoje, sic deshtoi Enver Legjenda e Bythes ne Shqiperi.

 20. Armandi April 19, 11:32

  Po sot, dmth nga 90 ta e ketej a ka lufte klasash ? Me e eger, me e pa meshirshme . Nuk po flas per konfliktet midis njerzve, edhe te nje gjaku per nje vije uji , apo cope gardhi . Sa jane heleminuar me ”aksidente” me ”semundje” te papritura me vrasje pa autor ? Sa intelektuale e kuadro te devotshem e kopetente ne fushen e tyre, jane flakur ne rruge , duke u zvendesuar me militante injorante, qe as firmen nuk dine te hedhin ? E natyrisht kjo nuk eshte lufte klasash , se behet ne demokraci . Po c’far emri ti veme ?

  Reply to this comment
 21. katarakti April 19, 17:17

  Shkrimin e Partizan Cene-s e lexova tangent me mendimin se nuk do te kishte ndonje gje te veçante per te thene. Veç atyre qe dime dhe qe jane shkruar e komentuar. Por komentet e shumta me terhoqen vemendjen dhe me bene qe ta lexonja me vemendje artikullin ne fjale. Pasi ne komente vura re, ne mos gaboj, qe Partizanin e shanin si te majtet, ashtu edhe te djathtet. Duket se u kishte djegur keq te gjitheve. Por nuk thone kot qe e verteta eshte e hidhur !
  Kur Partizani shkruan se « … Nuk ishin disa njerëz që torturonin apo vrisnin kundërshtarë politikë, por ishte mënyra e të jetuarit dhe ngritjes së atij regjimi që e kishte në themel të sistemit të tij përndjekjen , internimin, burgosjen dhe deri eleminimin fizik të kundërshtarëve politikë! » ai thote te verteten e paster. I tille ishte ai regjim. Edhe kur thote se duhet demaskuar lufta e dikurshme e klasave si i vetmja mundesi per te luftuar neonazizmin e sotem, – ai ka po aq te drejte. Atehere perse i jane sulur Partizanit te shkrete si qente qe i sulen nje kocke ?!
  Une nuk mendoj se pluralizmi politik eshte diçka e gabuar apo negative, siç shkruan nje komentues. Por kam mendimin se shqiptaret te ndrydhur 45 vjet nga diktatura komuniste, te shtypur e perçudnuar nga 500 vjet pushtim otoman, – nuk ishin te pergatitur per demokracine. Pra e ashtuquajtura demokraci erdhi me shpejt sesa duhej per shqiptaret e pamesuar me lirine, me shtetin e se drejtes, me respektimin e lirive te tjetrit etj etj. Demokracia ne Shqiperi deshtoi me turp edhe sepse ne krye te saj dolen disa ish- komuniste dhe ish sigurimas qe dinin nga demokracia aq sa di gomari nga fillozofia. Nuk patem ne krye nje Vaclav Havel apo nje intelektual me formim qytetar apo perendimor, por ne krye dolen ish- komuniste qe nga “germadhat do te ngrinin boten e re”! Por persa I takon germadhave ata si komuniste te perbetuar qe ishin e realizuan 100 perqind kete projekt, por persa I takon rindertimit, ajo ishte me shume se nje fiasko. Ndofta ketu perveç formimit intelektual te ketyre njerezve, kishte te bente edhe gjeneza e tyre. Te rritur midis maleve apo ne qytete te vogla, ndermjet prinderish analfabete, qe te vetmet gjera qe dinin ishte Kanuni dhe Kurani, keta njerez nuk mund ta çonin perpara Shqiperine. Pyetja shtrohet: Perse ne vendet e tjera te Europes Lindore pluralizmi dhe ekonomia e tregut ka sjelle liri dhe begati?! Perse ne keto vende jane denuar plot kryeprokurore, ministra dhe partiake te zene me presh ne duar, ndersa ne Shqiperi asnje?! Sepse ky ishte dhe eshte niveli i popullit shqiptar. Qe ne Europe komunizmi shqiptar ishte me brutali, dhe qe demokracia u kthye ne shkerdhatokraci, – kjo ne rradhe te pare ngjau edhe nga niveli mjeran kulturor i popullit shqiptar. Qe nxjerr ne krye tipa si Hajdari, Berisha, Nano e kompani. Duhet ta dini te dashur komentues se:” Demokracia para të qenit sistem, është kulturë, traditë, respekt për tjetrin”. A i kane keto cilesi shqiptaret ?! Absolutisht jo. Shqiptaret kane zakone te mira qe na vijne qe nga kohet homerike, por qe nuk kane te bejne shume me dialogun, qyteterimin dhe kulturen. Pra e keqja nuk qendron aq shume te sistemet sesa te mbruajtja, kultura dhe qyteterimi qe na mungon.

  Reply to this comment
 22. e.r April 19, 21:58

  O plaku 2Xh.

  Te kujtoj ngjashmerine e Enver Hoxhes me Plakun e Heminguej qe te dy luftuan me peshkaqenet dhe nuk u dorzuan..

  Plaku dhe deti ( The Old Man and the Sea) e shkruar nga shkrimtari amerikan Ernest Hemingway në vitin 1951 në Kubë, dhe botuar në vitin 1952. Ishte vepra e fundit madhore fiksion e prodhuar nga Heminguej dhe botuar gjatë gjalljes së tij.

  Vepra – një nga më të famshmet e autorit – rrotullohet rreth Santiagos, një peshkatar i moshuar që përpiqet të kapi një peshk marlin në largësi të . Plaku dhe deti ka fituar çmimin Pulitzer për Fiksion (Pulitzer Prize for Fiction) në vitin 1953 dhe është cituar nga komiteti i Nobelit si një nga veprat që kontribuan në dhënien e Nobelit në Letërsi për Hemingwayn në vitin 1954.

  Kemi të bëjmë me dy kundërvënie të ndryshme : Plakun në perëndim të jetës se tij dhe detin e paskajë, ate fuqi te pambarueshme. Personazhi kryesor Santiago është perzierje e vetë ekzistencës njerëzore kundrejt dallgëve të shkumëzuara të jetës me përplot zhgënjim e pabesi. Santiago lufton me tërë fuqinë e tij të mplakur dhe për çudi të fatit ai del fitimtar.

  Kjo vepër është grishje e njëmendtë për rrugën e qarte të racës njerëzore : trazimi i përpjekjes për përvijimin e jetës në kushte sado të rënda.

  Është një luftë e pabarabartë ndërmjet njeriut dhe natyrës por që gjithsesi i lejon njeriut të masë forcat e veta. Njeriu plaket ndërsa natyra mbetet po e njëjtë, deti mbetet po i pamase dhe i pabesë.

  .
  Lufta e klasave qe beri Enveri ishte e nevojeshme dhe e domosdoshme per te mbijetur si komb nga peshkaqenet e kohes
  .

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku April 19, 22:55

   O e.r., po perse ti kujton se une nuk e di Plakun dhe Detin? Dhe me fal, po nuk shof asnje paralele me Enver Bython dhe e di pse? Se vete Enver Bythoja ishte Peshkaqeni, dhe ata te gjoret qe ai i hengri me lufte klasash ishin cironkat. Tashti ti po deshe une te flas edhe per Ana Kareninen e Tolstoit, apo Edmond Dantesin e Aleksander Dymait, ose po deshe ti edhe per Psikopatin e Dostojevskit, Manastirin e Parmes te Stendalit, apo Lakuriq me duar ne xhepa te Dritero Agollit, po perseri asgje nuk e ndryshon faktin qe luften e klasave e bejne kasapet frikacake si puna e Enver Bythos.

   Reply to this comment
   • shejtane & shenjtore April 20, 06:26

    Keto qe ke renditur Tolstoi Dyma Stendal Dostojevsk kane qene rutine per ate kohe se i lexonin te gjithe mos na u mburr si gjeli maje plehut.
    Ti ke semundjen e Kardarese qe per ‘Keshtjellen’ para 1990 thoshte qe shpreh qendrese dhe heroizem dhe pas 1992 pa pike turpi thoshte qe simbolizonte izolimin.Ose ky tjetri Driteroi qe pa u thare boja e kesaj poezie qe e quante Enveri Arkitekt pas 3 muajsh e quajti diktator…pune Kameleonesh:

    Kqyre si kalonte ne orgazem lakuriq ne duar ne xhepa ky agolli juaj

    :

    Dritëro Agolli

    Elegji për Enver Hoxhën

    1.

    Ish i rëndë dimri i sivjetshëm

    Dhe pranvera erdhi me mundim

    Erdhi përmes shirash të rrebeshëm,

    Erdhi me një det me hidhërim.

    Falmë Enver, që vargu m’u rëndua,

    Falmë, Enver, që fjalët s’i them dot;

    Shqipërisë zemra iu lëndua,

    Shqipëria jote po derdh lot.

    Shqipëria Jote s’i kish parë

    Mbyllur as në gjumë syt e Tu,

    Qielli i ballit Tënd me yj të larë

    Ndriti dhe nga retë nuk u zu…

    Falmë, Enver, që po përmend në vjershë

    Fjalën vdekje mbushur gjëmë e zi,

    Fjalën vdekje Ti në varg s’e deshe,

    Deshe jetën në çdo poezi.

    2.

    Malet heshtin, malet ulin kryet,

    Roje rrinë në arkivolin Tënd,

    Janë vrejtur pishat nëpër pyjet,

    Po rënkon çdo plis e gur e shkëmb.

    Eh, shiriti i zi, një ton me hekur

    Më rëndon në krahun tim, Enver,

    Shqipëria s’të sheh dot të vdekur,

    Ndaj lumejtë e pikëllimit derdh…

    Falmë, Enver, nga dhimbja s’jam i qetë,

    Falmë Enver që kaq i dobët jam!

    Paska çaste kur njeriu I shkretë

    Veten se pushton e dot s’e mban!

    3.

    Falmë, Enver, kam bërë dhe gabime,

    Nëpër fluturime si nëj zog,

    Ndofta të kam sjellë dhe shqetësime

    Ndofta të kam thinjur ndonjë flok!…

    Ti na rrite dhe na bëre burra,

    Rrite çdo të ri dhe çdo plak,

    Ecëm nëpër male, shkrepa, gurra,

    Ndezëm komunizmin prag më prag.

    Ne me ty, me dorë i kapëm yjet

    Dhe i vumë përmbi Shqipëri;

    Ne me ty s’I ulëm kurrë kryet

    Nëpër gjysmëshekullin e ri.

    Falmë, Enver, që kryet i kam ulur

    Dhe ec rrugës dhe nuk vij në mënd;

    Neve, që furtunash jemi turrur,

    Çdo qelizë e trupit sot na dhëmb!

    4.

    Vallë a do mësohemi njëherë

    Pa të patur pranë dhe mes nesh,

    Bora nëpër male kur të bjerë,

    Dielli kur të dalë midis nesh,

    Plisat kur të ngrihen në luginat,

    Fushat kur të vishen me flori,

    Kur të nisë Komani turbinate,

    Kur të mbushet plot liqeni i ri,

    Kur të zgjohet herët Gjirokastra

    Dhe të hapen portat në sokak,

    Kur shamitë e nuseve buzarta

    Flokëve të çelin si zëmbak,

    Kur të mblidhen shesheve fëmijët

    Tok si luleshqerrat në livadh,

    Kur si zjarr të ndizen karafilët

    Dhe në gjoks të derdhet malli i madh,

    Kur Një majet duart të trokasin

    Mbushur plot me lule dhe me gaz,

    Kur pëllumbat kopshtit të gugasin

    Dhe të rrahin krahët në pullaz,

    Kur Tirana mes përmes të dritave

    Të lundrojë natën si në det,

    Kur shtëpitë e ëndrrës së petritave

    Të na duket sikur dikë pret,

    Kur të vijnë Kongreset e Partisë

    Me hap komunizmi ngadhnjimtar

    Dhe të ndritë balli i Shqipërisë

    Me flamurin Tënd të ngritur lart…

    5.

    Falmë, Enver, që frymë dot s’të dhashë

    Nga kjo frymë e gjallë e gjoksit tim!

    Zemrën time do ta nxirrja jashtë

    Të ta jepja Ty me ngazëllim!

    Ç’them dhe unë e ç’vargje hedh ën letër!

    Fjalët më përzihen, sigurisht!

    Vallë a mos jam bërë njeri tjetër

    Dhe harroj që jam një komunist?

    Jo, Enveri s’vdiq e s’është i vdekur,

    Është i gjallë e ndër të gjallë rron,

    Ngrihet sipër malesh kreshtëhekurt

    Dhe armatën komuniste çon.

    Si profet ngre kokën madhështore

    Dhe rrudh ballin mbushur me mendim,

    Dhe na thotë njihni veç fitore,

    Pastë nder e dritë vendi im!

    Dhe na thotë: ruajeni Partinë,

    Që e lidhëm më dyzetenjë,

    Jam mes jush, mes brezave që vijnë,

    Jam me mendje, frymë dhe me zë!

    6.

    Falmë, Enver, që jam trishtuar shumë,

    Ndofta kam përlotur ndonjë varg,

    Jam njeri me mish e gjak dhe unë,

    Ndonëse shoh si komunistët larg.

    Unë e di se zemra Jote e madhe

    Di të falë, e mua ti më fal

    Si poet u preka kësaj radhe

    Dhe në gjoks një lëmsh me lot m’u ndal.

    Jam krenar që rrojta me Ty bashkë

    Dhe jam bashkëkohas tok me TY,

    Nëpër popull shpirtin tënd e pashë,

    Pashë pranë të pavdekshmit sy!

    Jam krenar që gjendem në armatën,

    Që e ke ngritur Ti si arkitekt,

    Nuk ke faj xhuxhuxhumak jetojme ne kohe kameleonesh dhe kanibalesh ku dhe ti je pjese e kesaj hordhie

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku April 20, 14:14

     @shejtan e shenjtor, O budall, kushdo qofsh, une nuk jam mburrur si gjeli maj plehu or rrotecari, vetem se jam munduar t’i tregoj ati komentuesit e.r. qe kjo puna e luftes se klasave nuk eshte pune letersie. Nejse, nuk po merrem me me ty se e shof qe jemi nga i njejti krah, po ti nuk e ke marre vesh akoma. Ik fut koken ne uje te ftohte nje here, lexoje edhe nje here komentin tim dhe mbase kushedi e kupton.

     Reply to this comment
     • 8 tetor 2012 April 20, 18:25

      o plaku i pjerdhur nje pyetje publikisht:

      Ku ishe ne kete date qe u dogj nje i perndjekur……asnje nga keto nuk e beri kete akt ne kohen e enverit por tani ne kohen e salimatherfuckerit

      8 tetor 2012

      Grevisti Gjergj Ndreca lyhet me benzinë, shoku i ve flakën
      .
      Ish i burgosuri politik Gjergj Ndreca tenton të digjet me benzinë në tentativë për tu vetëflijuar si shenjë protesta ndaj qeverisë. Teksa sot mbushen 17 ditë nga greva e urisë e ish të përndjekurve politikë, Ndreca ka vendosur paraditen e sotme të ndërmarrë aktin e rëndë në gjendje të dëshpëruar. Ndreca mësohet se është lyer me benzinë, ndërkohë që grevistët e tjerë kanë ndërhyrë për të shuar flakët.

      Mësohet se në tentativë për të shuar flakët, grevistit Llazi Koçi, i ka rënë të fikët. Ish të burgosurit politik janë dërguar menjëherë në repartin e djegieve në QSUT me makina të rastit. Grevisti Koçi, pas mjekimeve i është rikthyer grevës, ndërsa bluzat e bardha njoftuan se Ndreca ka marrë djegie të gradës së dytë dhe ndodhet në reanimacion.

     • Plaku Xhuxhumaku April 20, 23:26

      8 tetor 2012

      E c’lidhje ka ai badalla qe i vuri flaken vehtes me mua? Perse duhet te isha une aty afer, apo qe ti jepja zemer e t’i ndizja shkrepsen. Nuk e marr vesh perse gjithe ritardet ketu te DITA mendojne se cilido pa tjeter duhet te beje sic duan ata.

 23. gjermani i fundit April 19, 23:40

  plako, mos e fut Ana Kareninen me gjuetaret e peshkut se do behemi me sherr, hahhahahaha. Sipas meje ke nje pasaktesi te vogel mbi luften e klasave, qe ia vesh si Marksit dhe Enverit. Lufta e klasave “behet” sepse ekziston, nuk “behet” sepse ke leverdi ta besh. Kur ke leverdi ta besh quhet perndjekje pse persekutim dhe per kete drejtuesit komuniste jane pergjegjes per faje dhe gabime te renda. Kur behet sepse ekziston do te thote qe i referohesh interesit te shumices qe nuk pranon te shfrytezohet nga pakica. Marksi analizon shkaqet pse lufta e klasave ekziston dhe sipas tij kjo lufte do shuhej kur te gjithe te ishin te zhveshur nga prona dhe interesi privat qe stimulojne shfrytezimin. Po e kishte mire duartrokite, po e kish gabim shpjegoja pse dhe ku gabohej.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku April 20, 01:48

   Mono, une mendoj se pasaktesine e keni ju. Se pari duhet te merremi vesh cfare quajme “lufte” dhe pastaj perse e quajme te “klasave”. Nqs lufte quajme cdo lloj mosperputhje interesash midis grupesh, klasash, kombesh, individesh etj. etj atehere per Luften e pare dhe te Dyte Boterore duhet te gjejme ndonje term tjeter, sepse jam dakord qe egziston mosperputhje inetersah midis grupeve te ndryshme ne shoqeri, por ishte Marksi qe ne mos qe i pari qe e quajti lufte, qe i pari qe e kodifikoi ne nje doktrine,qe pastaj jemi deshmitare te gjithe se si ,mender “udheheqesit “komuniste bene ato fajet dhe gabimet e renda qe thua ti, me Enverin shume afer extremit qe per mua perfaqesohet nga Pol Poti.
   Ate punen e shfrytezimit te shumices nga pakica varet si e shef, se mund te quhet edhe kujdes i pakices ndaj shumices, ne kuptimin qe po te mos jete kapitali qe sendezon mjetet e prodhimit ku do te haje buke shumica qe pergjithesisht pervec se te haje, te dhjese dhe te shtohet nuk di te beje gje tjeter? Ti duhet da dish mire, sepse ke punuar vete nen ate rregjim muti, qe pretendonte se i trajtonte te gjithe njesoj, po perse ai qe ishte me i talentuar dhe qe jepte mend me shume se te tjeret duhet te merrte njelloj si ai debili, baba i te cilit e kishte shok drejtorin a sekretarin e partise. A nuk eshte ky nje lloj shfrytezimi, ndonese me natyre tjeter nga ai qe pretendon Marksi, me te cilin je dakord edhe ti?
   Komunizmi ashtu sic te pelqen ty me njerez qe keputen ne pune, krijojne bollekun dhe pastaj e ndajne ne menyre te drejte me njerit tjetrin eshte nje utopi qe nuk ka per tu realizuar ndonje here, sepse biri i pare i kurves qe do te mbaje mend se si ia hipet tjetrit do ta beje me nje here dhe sic thote Shvejku:
   “Do te ndodhe si ne ato garat podastike (ecje sportive) ku gjitheshka prishet sapo atleti i pare fillon e vrapon.”

   Reply to this comment
  • gjermani i fundit April 20, 03:48

   ja edhe me plaku pikopaku xhuxhumakun u mora sot.

   Reply to this comment
 24. alphade April 20, 11:56

  Z. Partizan : Ne kohen e Enverit raporti i luftes se klasave
  ishte rreth 80 me 20 perqind . Te deklasuarit perbenin 20
  perqind te shoqerise shqiptare. Dhe kjo “nuk justifikohet,
  sic deklaron zoti M.Xhafa. Edhe une personalisht e ndaje
  kete mendim, aq me teper kur kjo lufte klasash shpernda-
  hej ne fare e fis. Ne keto lartesi kohe lufta e klasave qe
  behej ne ate kohe i eshte nenshtruar me te drejte shume
  kritikave,sidomos e theksoj persa imperket shtrirjes se saj. Ajo ka ikur dhe nuk kthehet me,pavaresisht idealeve
  te saj. Por le ta kthejme faqen e defterit. Pyetja shtrohet
  sot: A behet lufte klasash sot ? Mos e dhente zoti . Sot
  lufta e klasave mban raportin 50 me 50 perqind. Gjysma e popullsise eshte hedhur kunder gjysmes tjeter. Qe ne
  fillesat e ashtuquajtures demokraci berishiane: nen mo-
  ton romake : “divide et impera” dushmani i Vicidolit i per-
  cau e i beri fertele shqiptaret: hodhi Veriun shqiptar kun-
  der Jugut shqiptar. Arriti deri ne ate shkalle sa qe Jugun
  shqiotar ta identifikonte me ” grek” , ortodoksine shqipta-
  re ne “grek” . Ky antishqiptar i terbuar ka 27 vjet qe kur
  permend emrin e Edi Rames,shton edhe emrin e babait te tij, Kristaq, me qellimin e vetem qe t’i thote shqiptareve:
  Hej, ju shqiptar, bini ne te, ky eshte ortodoks,nuk duhet te
  jete aty ku eshte .Ai vend ,kryeminster,president, u takon
  myslimaneve. Nuk mund te gjesh nje diabolik njeri,se sa
  ky intringan i lindur ,nje hajn,mafioz, kriminel ….!!!!!

  Reply to this comment
 25. Man with the Carnation April 20, 16:59

  Pershendetje Partizan !
  .
  Ne se te ka ngelur pak gjak shqiptari lexo keto rrjeshta me poshte (nese di anglisht) cfare thote enciklopedia britanike per terrorin e zi ne greqi qe eshte zhvilluar qindra here me makabre se ne Shqiperi atje lufta e klasave edhe pse ishin nen mbikqyrjen ( lexo pushtimin) angloamerikan.
  .
  .Pse e djathta greke-bashkpuntore te fashizmit-mbreteroret -monarkofashiste dhe kolonizatoret moderne angleze nuk kerkojne falje per mizorite e tyre nga djegia me napalm ne Gramoz deri te egzekutimi i Belojanit

  >>>

  Nikos Beloyannis (Greek: Νίκος Μπελογιάννης)
  .
  Beloyannis denied all accusations and stressed the patriotic nature of his actions during the anti-Nazi resistance (1941—1944), the British intervention (1944–1946) and the Greek Civil War (1946–1949). He became globally known as the “Man with the Carnation” and as such he was depicted in a famous Pablo Picasso sketch.

  Beloyannis made an impassioned defense of the achievements of the resistance and exposed the fact that in the postwar years people who had fought the Nazis were persecuted for their left-wing views, while Nazi collaborators were rewarded with posts in the Greek government, because of the Cold War atmosphere.

  Despite national and international appeals for clemency, in 15–16 November the court-martial sentenced Beloyannis and eleven of his comrades to death.

  On 1 March 1952 Beloyannis and 7 of his comrades were sentenced to death. Within a week the Greek government received from all over the world hundreds of thousands telegrams against the death sentence, while an international campaign – with the participation of personalities like
  Picasso,
  Charlie Chaplin,
  Jean Paul Sartre,
  Paul Éluard,
  Nazim Hikmet and others
  – asked for the cancellation of the military tribune’s verdict.

  Four of them were taken from the prison of Kallithea early in the morning of Sunday 30 March 1952, and were executed in the Goudi camp

  Reply to this comment
 26. Plaku Xhuxhumaku April 20, 23:27

  Ai shemtaraqi mbrapa Mutarremit kush eshte, nipi i Sulo Gradecit?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*