Lufta kundër Luftës sonë partizane, pjesa më e zezë e historisë…

September 25, 2017 11:47

Lufta kundër Luftës sonë partizane, pjesa më e zezë e historisë…

 

Ata që sot serviren,

si zëra anikomuniste,

dhe jo vetëm nga mënyra se si çirren,

janë mbetje të ndyra fashiste!

 

Para ca ditësh një shok i carit,

në Universitetin Europian,

deklaroi se në krah në Prek Calit,

një nga një do vriste çdo partizan!

 

Nuk e di-kush këtë kobure,

kaq keq e ka ndërsyer,

po të tilla paçavure,

thuhen vetëm në ekranet tona të dhier!

 

Nuk e kuptoj se si ky lloj debili,

ka një kostum profesori,

kaq keq kish mbetur Henri Cili,

që këtë kriç në punë e mori?!

 

Unë jam nip partizani e dëshmori,

ndaj gjithnjë i kam dashur e i dua,

ndaj sharjet që vijnë nga çdo lloj horri,

bien direkt dhe përmbi mua!

 

Të dalësh në mbrojte të Prek Calit,

në emër të antikomunizmit,

je po njëlloj si ai,

një bashkëpunëtor i nazizmit!

 

Tani që u rrëzuan muret e kullës,

e kuptuam kush qe ky mostër vërtet,

një cub i pabesë malesh,

një vrasës partizanësh-analfabet!

 

Se ka vrarë tridhjetë e katër partizanë,

tani e mësuam të tërë,

dhe për të lartësuar tradhëti-hatanë,

dhe bust m’u në Shkodër i kanë bërë!

 

Për çështje kaq të nxehta-s’e kuptojmë,

pse goja u mbyllet historianëve,

dhe jemi të detyruar të dëgjojmë,

përçartjet idiote të sharlatanëve!

 

Ne Europën ku duam të vemi,

mijëra bashkëpunëtorë të nazizmit janë pushkatuar,

e në demokracinë tonë të çuditshme,

janë rehabilituar dhe janë dekoruar!

 

T’ja ruajmë nderin Shqipërisë,

se provokime do të kemi plot,

por krimbat e djeshëm të historisë,

shqiponja kurrë s’do bëhen dot!

 

Arben Duka

September 25, 2017 11:47
Komento

21 Komente

 1. Nje shqiptar ne Itali September 25, 12:50

  BRAVISSIMO , i dashur poet !

  Reply to this comment
 2. Shahisti September 25, 12:55

  Po e o bejte, se ishit mesuar t;u shkonte kali ne ure gjithmone sa qe Bytho gjirokastra ne fuqi. Degjoni pak edhe te verteten e te tjereve tashti dhe shkumezoni nga inati ju deshtake bastarde bashibozuke mender komuniste.

  Reply to this comment
  • shqipe September 25, 20:13

   O shahisti, Na quandeshtak? Por ne kemi mbi 70 vjet qe t’a kemi hipur o dite ziu ti,madje s’kemi nderend qe më t’ua zbresim!!!!.hë pra,kush eshte deshtaku o lumpjedhuri sateme…Edhe demokracin e prune bijt e komunistave o merhumi shahist,si azemhajdari saiu,fatosi…. kketa u dhane mundesin mbetjeve te balit,ku ti beke pjese,e te vjelle i trimeruar,duke nxir c’she me sy… Pra nuk jemi ne qe shkumezojme nga i nati,por ju turpi i Shqipris…. jo se me foshte gjithnje gjyshja mue,O shahist,o shahisti… Eeeeee,i foshja une / a ç’po na ha mun per dita….Hihihiiii…

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku September 25, 21:13

    Ty te rrofte muti i gjyshes se me duket se nuk di gje tjeter nga kjo dynja. Me thuaj ke dale ndonje here jashte Tiranes, apo ha e dhjet aty te apartamenti i rruges se Durrsit te ai apartamenti me pune vullnetare qe i fali Enver Bythoja tyt eti? E ashtu te duket ty sikur ke 70 vjet qe je siper po nuk e merr vesh qe je me koke poshte. Dhedo s\do ti o i gjore, ti me gjithe sorrollo[in qe kur linde deshtak bastard je ti dhe brez pas brezi. Muti nuk behet dot direk edhe kur i jep medalje Enver Bythoja.

    Reply to this comment
    • shqipe September 26, 00:08

     Po mire more plaku matuf,po pranojme qe ju ballistet jeni ne krye sot e 70 vjete dakort. e dyta ty pse te kruet une po replikoja me shahistin, e treta,loja me gjyshin eshte te portokallia,s’e shpika une,atje thuhet,”O leme,o leme, une i ndryshoj vendin, e heq lemen dhe e vë,O plaku,o plaku,a c’po na ha mun….per shembull….E treta une jam mesues mik. e katerta,po te shkruaj nga Amerika,ok? bye…

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku September 26, 12:14

      Ne fakt edhe une shkruaj nga Marsi dhe nuk jam ballist. E dyta mua me pelqejne komentet e Shahistit dhe u futa ne muhabet. E treta ti paske vajtur ne Amerike per te sabotuar imperialilzmin or qerrata? Gjyshes nga portokallia apo nga limonata beji selam dhe jepi edhe ndonje luge mut nga i veti se i ben mire.

    • Shahisti September 26, 08:25

     Plaku, falemnderit. Ashtu eshte, kjo shqipe i ka futur turinjte te muti i gjyshes dhe vazhdiisht lepihet.

     Reply to this comment
     • shqipe September 26, 17:48

      O i mjeri ti qe qenke dhe shahisti dhe Plaku xhuxh… vet shkruan vet vulos.Ne Dukat,kam shume miq,te majt’ dhe te djathte,sidomos kengetaret…por ti si eshte e mundur qe qenke andej,ti je turpi i atij fshati, Ai fshat hyne tek soji i bletes,qe kullot lart…. Ama,kujt i them dhe une!…

 3. Shqiptari ne Itali September 25, 13:14

  Hallall,je njish.keta horra maskarenj meritojne plumbin ne balle ashtu sic ja Benin ata qe dhane jeten per ate vend.LAVDI DESHMOREVE QE RANE PER LIRI.

  Reply to this comment
 4. KOZi September 25, 14:11

  Edhe une “KOZi ” jam nip veterani , -se partizan nuk quheshin – i luftes se Vlores ne 1920.Po si comentohet se vetem lufta e dyte perkujtohet ? Europa perkujton edhe data historike te luftes se pare boterore po neve nuk kemi asnje perkujtim – perse ? Sepse nuk ka patur Parti Komuniste ne lufte te pare . As ne luften e Vlores nuk kishte komuniste,as ne rezistencen e rrethimit 7 mujor ne Shkoder nuk kishte komuniste.As ne lufterat me serbet e greket nuk kishte komuniste.
  Te jini te sigurte, ne histori te Shqiperise ato forca dhe individe qe kane qene ne nje linje politike ose lufte aleat me serbet e greket jane ne anen negative te historise…..tung

  Reply to this comment
 5. Dajua September 25, 14:17

  Te verteten dhe ju e thoni
  Shahist rrogozi i vertete
  Se koshin e plehrave qe doni
  E meritoni vertete !

  Pra nuk na paskan genjyer
  Qe antishqiptare leni lere e ushqyer
  E sado shkume te bardhe te nxirrni
  Prape mbeteni race e ndyer

  Reply to this comment
 6. ISH ANTIENVERIST September 25, 14:36

  I nderuar Ben Duka
  .
  Shkruan bukur dhe je poeti Numer Njesh ne trevat shqiptare dhe ne diaspore…..Pra je poeti me brilant ne mbi 10 miljon shqiptare.
  .
  Po ashtu edhe pse ke qene nje rrebel kunder sistemit ne vitet 1981-1991 perseri tregohesh me realisti per ate kohe……
  .
  Por ajo qe nuk te falet eshte se ti i ve fajin tradhetareve te kombit ( ish fashistet &nazistet qe u kthyen ne diversante terroriste.) apo naziberishiste pas 1992..jo zoteri ( apo shok nese te pelqen)
  .
  Ne skakieren nderkombetare shqiperia gjithmone eshte trajtuar si territor dhe jo si shtet qe nga 1912 e deri sot..me perjashtim te viteve pasi perzume ruset ne 1961 e deri ne 1991 ku kishim sovranitet te plote.

  Ne fushaten kanibaleske kunder sistemit 1945-1990 mendoj se faji kryesor eshte i teorise antishqiptare dhe antiamerikane e “dekomunistfikimit” te ideuar nga dyshja rajeson-biberaj dhe te zbatuar nga monstrat berish-pashko-hajdari dhe sot po vazhdohet me lul bashen dhe ate ilir meten tuaj qe rri si skuth…
  ..
  Por ajo kur thua qe europa dhe amerika i pushkatoi bashkpuntoret e fashizmit e gabim…mjafton te kujtoj Xhaferr Deven qe jo vetem nuk u dorzua si krimel lufte por u perdor si kavie eksperimtale kunder shtetit te tij.
  ..dhe jo vetem ai por……dhe (lexo me poshte)
  **

  Ish-nazistët kanë spiunuar për SHBA-të deri në vitet ’90-ta të shekullit të kaluar, shkruan “New York Times”, duke përshkruar dokumentet e klasifikuara, të cilat tani janë të disponueshme për publikun.
  Në kulmin e Luftës së Ftohtë, duke filluar në vitin 1950, J. Edgar Hoover nga FBI dhe Allen Dulles i CIA-s, në mënyrë agresive ka rekrutuar ish-nazistët, ku i trajnuan për të spiunuar komunistët dhe Bashkimin Sovjetik.
  Hoover dhe Dulles besonin se “dallimet morale me nazistët nuk ishin të mjaftueshme që të lënë pas dore vlerat e tyre në luftën kundër rusëve”, transmeton Telegrafi.
  CIA ka rekrutuar ish-anëtarin e Schutzstaffel (NS), i cili ndoshta ishte fajtor i “vogël për krimet e luftës”, thuhet në dokument.
  Dokumentet tregojnë se në vitin 1994, avokati i CIA-s ka bërë presion te prokurorët, të cilët kishin nisur një hetim kundër ish-spiunit mbi dyshimet se kishte marrë pjesë në masakrën e mijëra hebrenjve në Lituani. Hetimi u braktis përfundimisht.
  Në vitin 1980, zyrtarët e FBI-së nuk kanë pranuar të dëshmojnë rreth ‘gjahut ndaj nazistëve’ para Departamentit amerikan të Drejtësisë në lidhje me spiunët e tyre gjerman.
  Në vitet e ’80 të shekullit të kaluar, FBI kishte informacione të konfirmuara, se 16 ish-nazistë kishin punuar për CIA-n.
  Disa spiunë gjatë Luftës së Dytë Botërore kanë qenë në pozita të larta të “Rajhut të Tretë”.
  Otto von Bolschwing ishte një oficer në SS dhe mentori i Adolf Eichmann, arkitekt i “Zgjidhja Përfundimtare”, dokument që përmban planin e zhdukjes së hebrenjve nga Evropa.
  CIA e kishte punësuar pas luftës për të spiunuar në Evropë, ndërsa në vitin 1954 mori një shtëpi në Nju-Jork, ku u zhvendos me familjen e tij.
  Kur Izraeli e arrestoi Eichmann, autoritetet amerikane mbrojtën Bolschwingun, i cili ka jetuar i qetë edhe 20 vite të tjera. Pasi e kaluara e tij u zbulua, gjermani hoqi dorë nga shtetësia amerikane, por shumë shpejt vdiq pas kësaj.
  Norman Goda, historian në Universitetin e Floridas, i cili është duke punuar në dokumentet e klasifikuara, pohon se marrëdhëniet midis CIA-s dhe nazistëve ishin edhe më të larta, por që dokumentet e shumta do të mbeten mister.
  .
  pra zoti Ben tregohu me i sakte.

  Perendimi jo vetem qe nuk i “pushkatoi” te gjithe nazistet…..por pas 1945 i rekrutoi dhe per shqiperine
  i “grumbulloi” ne athine-beograd-malte-mynih dhe i sterviti per akte terroriste dhe diversoniste…..dhe me e keqja sot ata jane dekoruar si Heronj dhe Edirama socjalistet dhe ilir muta rrine si te dhjere (mos me fal per shprehjen)

  Reply to this comment
 7. shqip September 25, 17:15

  Me kujtohet Musaraj , vargjet i kam ne mend ,
  Tek shkonin prapa gjermanit , porsi kau me parmende .
  Eshte e ndyre kjo bote jarane , te miren me shkelm e zene ,
  Turfullojne nga inati , se i miri lind me hene .
  Kush mendoj per kete popull , e thote vete historia ,
  Me kandil e te sterrosur , injorante nga padia .
  Nga mesjeta doli vendi , qe ca tipa ketu mburren,
  Po harrojme te na tregojne , se kur i hoqen poturet .
  Shteti i Zogut dhe i Prekes , benevreke varur shallvaret ,
  Asnje shkolle e asnje veper , te na thone ne kish spitale .
  Shajne e çirren nga marazi , qamilistet turkoshake , sapo erdh ” demoktacia , me kanun hyne shpejte ne gjak .
  Kush kupton e ka llogjike , di ti ndaje gjerat siç jane ,
  Vleresimi jane veprat , s’ka nevoje per shume fjale .
  Ne Tirane kush marshoi , me flamurin e lirise , ishin trima partizane , jo balliste – legaliste .
  Kush fitoi punes ju shtrua , qe te rindertoj vatane ,
  Te tjere pas gjermanit shkuan , u kthyen si diversante .
  Nuk u heci me Enverin , se ky vend u be me zot ( populli),
  Kthyer vendi fushe kantieri , nga Saranda ne Vermosh .
  Po u desh te vije Saliu , ta ndryshoje historine ,
  qe heroin ta harroje , e te vleresoje tradhetine .
  Gezojne ca mbetje te kombit , qe perdhosen çlirimtaret ,
  Siç i Kane mesuar eterit , qe te respektojne tradhetaret .
  Per sa kohe do zgjase stuhia , edhe deme do te kete ,
  Pas fortunes ikin rete , e del dielli plote me jete .
  Keshtu eshte dhe historia , del dikush qe shtremberon ,
  Por nuk mundet qe nje popull , ta genjeshe pergjithmon .
  Enverit bustin ja hoqen , e plote balte hodhen mbi te ,
  Jete e tija jane veprat , nuk ka balte qe i ze .
  Sa per Zogollin e pare , me flori po ta mbuloni ,
  Dekoraten e tradhtarit , mbajeni e ta gezoni .
  Shqiperia u çlirua , jo me shume nga gjermani ,
  Po nga erresire e plote , ku e kishin lene vatanin .
  Eshte date historike , 28te e Nentorit ,
  E festojne fitimtaret , jo pinjolle te oborrit .
  Qe te bindeni tamam o ithtare te Zogollit ,
  Ku i kini deputetet , sa vend i zini kuvendit ?
  Tre dekada o mjerane , as si minorance nuk jeni ,
  Po shyqyr qe eshte Saliu ,
  Atij mendjen ja rrefeni .
  Dhe ai me dekorata nuk kursehet kur eshte rasti ,
  Qe t’ja heqe nje partizani , e ate ta marre H . Matjani .
  Atavizma te verteta ndodhin veç ne vendin Tone ,
  Me te Tilla gomarlleqe nuk degjon neper gjitone .
  S’ kemi pare , e as degjuar , ne boten e qytetruar ,
  Qe te dekorosh fashistet , e njerezit qe bashkpunuan .
  Edhe bota beri lufte , ishte plote me partizane ,
  Po i kujton me nderime , e i mban ne piedestal.

  Reply to this comment
 8. shahisti fili i saliut September 25, 18:40

  Shahisti qe thith filin e saliut. Ballisti I dukatit. Ja thithe filin enverit dhe partizaneve tani thith filin e saliut. Ose lere filin e saliut te haje torren e sateme ose tenden.
  Hahahaaaaaaa.
  Ramy more kopil qe te paguan saliu te besh zhurmusin.
  Kot e ke se enveri ju veshi si gra per 70 vjet

  Reply to this comment
  • Shahisti September 26, 08:27

   Merr edhe Saliun dhe hajde ma rruaj pak, o po te pelqeu me shume thithja edhe ma thithni pak, dhe po ta perseris merre edhe SALIUN, se edhe Sliu kelysh i Enverit eshte.

   Reply to this comment
 9. Arben September 25, 20:33

  ME E ZEZA JANE KRIMET SLLAVO-KOMUNISTE

  NDAJ SHQIPETAREVE, PER VENDOSJEN NEN

  VASALITET TE PLOTE.

  KETO KRIME, MOREN JETEN E BREZA TE TERA

  SHQIPETARESH, SI MUND TE KETE PJESE

  ME TE ZEZE SE KJO.

  Reply to this comment
  • kelmendasi September 25, 21:46

   ke thene o arben (komentuesi) se je nga bajza e shkodres dhe per te te bindur se si jot teme i kendonte “sllavokomunistave” kape pak masterbimin sateme.
   .
   Ku ka kangë që e merr kët’ burrë
   Kjo Shqipni ka qit’ kaq trima,
   si qet qielli bubullima.
   .
   Nji kreshnik kan’ rrit’ kta male,
   pushkë e madhe, besë e madhe,
   nji kreshnik, nji lis me rrema,
   Enver Hoxhën me shtat’ zemra.
   Kërcet pushka në Tiranë,
   djemtë e Shqipes jan’ me nanë,
   djemtë e Shqipes s’janë jetima,
   vend për vend vetojn’ vetima.
   N’ball’ vetimash kush po prin?
   .
   Enver Hoxha me Partinë,
   pesdhjet’ vjet në luftë e punë,
   pesdhjet’ vjet per ne pa gjumë.
   Shpata kurr’ s’e shpoj Skënderin,
   s’guxoi kush me e prekë Enverin.
   Sa jan’ malet rreth e rrotull,
   garda e tij asht mbar’ nji popull.
   Siç jan’ mbush’ malet me gurra,
   kjo Shqipni asht mbush’ me burra,
   kurrnjiher’ s’ka njoft’ ky vend,
   Enver Hoxha mal me mend.
   Gjith’ kreshnikët tan’ të lashtë
   te ky burrë jan’ bashkue bashkë.
   .
   Duhet kanga nji mij’ rreshta,
   tan’ ortiqet që ka bjeshka,
   duhet t’vij’ deti me valë,
   duhet malet t’ishin fjalë,
   prap’ s’do t’bahej kanga kurrë.
   Ku ka kang’ që e merr kët’ burrë!
   .
   Bajzë-Shkodër 1988

   Reply to this comment
   • Drejtesi do te behet,duan apo nuke duan te marret,servilet, kriminelet, te korruptuarit ,dhe mijte e kenetave. September 26, 11:12

    O Klmend o mije kenetash,
    t’ishin mbush malet me burra,
    sot n’Shqipnia do t’ishte lule,
    pa edvin,iliret,berishe, bashe e medij,
    qe shkatruan , vrane, dhe grabiten kete SHQIPERI.

    O kelmend o mije kenetash,
    burra ka patur Shqiperia,po
    po si Gjergj Kastrioti apo Gjergj Elezalia.

    Ka patur dhe me pas ne udhen e shkronjave,po
    dhe gjate luftes per fe, atdhe, pavaresi,
    e clirim kombetare nga nazifashizmi,
    e komunizmi bastard qe vrau,
    e dhunoje luftetaret e lirise,e demokracine.

    Po sot Shqiperi me thuaj ku je,
    por si nje nene e shtrire perdhe dhe, ku
    horri,imarri dhe “qorri”me kame te shkel,

    Me thuaj ku je,qe Avni e Lym Keta me nuk ke?

    Historine e bene patriotet,
    e sunduan tradhetaret, te panxenet,
    kriminelet,korruptuarit te ndyret dhe te marret ,.

    Tashme Shqiperi prit dhe pak,
    mijra Petrita me miq do t’marrin hak.
    Dhe ti Shqiperi do ndihesh si dikure zonje e rende,
    qe askush te mos guxoje me te shkele me kembe.
    Zoti te ka bekuar ne shekuj te mbetesh,
    ne jete te jeteve ZONJE e RENDE.

    Reply to this comment
 10. vjola September 25, 21:27

  Te lumte Arben .

  Reply to this comment
 11. oNKEZMI September 26, 06:22

  Qe ta kuptosh se kush jane ata…te dhierit,lexo jashteqitjen e tyre sot ” ne udhekryqet e botes” dhe ne Tironen e tyre te pushtuar,po nga keto plera fashiste…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim