Lufta tregtare, BE: SHBA ua mbylli derën ofertave tona

June 6, 2018 19:19

Lufta tregtare, BE: SHBA ua mbylli derën ofertave tona

Komisionerja europiane e Tregtisë, Cecilia Malmstrom deklaroi se Europa ishte e gatshme të ulte tarifat ndaj makinave amerikane e të bashkëpunonte me SHBA-në, por kjo e fundit u tërhoq.

Malmstrom tha se SHBA-ja ua mbylli derën ofertave të BE-së, duke e pasuar këtë vendim me tarifa të reja amerikane mbi çelikun dhe aluminin që importohet nga Europa.

Unioni tashmë e ka nisur reagimin e tij ndaj këtyre tarifave, përmes një sfide ligjore dhe duke vendosur masa reciproke ndaj produkteve amerikane.

“Po e bëjmë këtë, sepse duhet ta bëjmë. Nuk po hiqem si e lumtur, por kjo duhet të jetë pasoja”, deklaroi Malmstrom për CNN, duke shtuar se BE-ja duhet t’i kundërpërgjigjet SHBA-së për të mbrojtur rregullat e tregtisë botërore.

Ajo i cilësoi tarifat amerikane si proteksionizëm të pastër dhe të jashtëligjshëm ndaj rregullave të Organizatës Botërore të Tregtisë.

Presidenti amerikan Donald Trump i ka akuzuar aleatët e vendit se janë të pandershëm në tregti, dhe kësisoj ka vendosur tarifa të larta që bllokojnë mallrat amerikane dhe sjellin deficite tregtare.

Por sipas Malmstrom, deficitet tregtare nuk janë thjesht pasojë e tarifave, por gjithashtu e kursimeve, sistemeve të taksave, modeleve të konsumit dhe dinamikave të kërkesës dhe ofertës.

s.a/dita

June 6, 2018 19:19
Komento

6 Komente

 1. Dibrani June 6, 19:24

  Sa mir qe ua ka ber,…keshtu u pafsha gjithmon.

  Mjaft u tallet me Shqiptaret,..bota me rrota

  Reply to this comment
 2. Drini June 6, 20:24

  Hem, prisni dhe pak se ky eshte vetem fillimi. Amerika u bie kokes juve Europiane hipokrite qe ne gjak keni vetem dredhite dhe interesat vetjake. Dhe tani qe u largua i vetmi vend me bythe, Anglia, do ta shohim se sa ju vlene lekura. Palaco te flliqur qe na i shkaterruat trojet tona.

  Reply to this comment
 3. lalai June 6, 20:46

  auuuu bre…ja ku Dolën dhe 2 rrefugjatë Shqiptaro-Amerikanë……..hë po pastaj ça do bëhet apo skeni ndonjë lajm nga Trampi..???
  Ndonjë hamburger hëngret sot apo hiç fare se kur të hani ndonjë hamburger mësoni se ku janë Fonderitë më të medhaja në Botë të hekurit dhe Aluminit dhe sa copë janë..?
  Anglia akoma ska ik nga Evropi se për tu bashkuar me Amerikën duhet të bëjë urë në DËT.
  Kur të mbaroni Hamburgerin futini dhe ndonjë cola nga ato 0.7 gallon që ta tresni dhe lërini politikën se nuk është për ata që punojne për 1.600 usd në muaj.!!
  hajt tung.

  Reply to this comment
 4. Prisni se nuk keni pare akoma gje.... June 6, 20:49

  BE dhe Cecilja po na bejne me “dije” se kur Amerika rrit tarifat e celikut dhe te aluminit qe hyjne ne kete vend eshte anti-ligjoreeee dhe i jshteligjeshme sipas rregullave te OBT…..
  Po moj tru laraske Cecilja, kur BE mban tarifa shume te larta per marat Amerikane ne vecanti per automjete qenka e ligjeshmeeeee.
  Ju ka rene keq bytha keq ne uje dhe jeni lagur, prisni se nuk keni pare akoma gje.

  Reply to this comment
 5. XXXL June 6, 21:04

  O “lalai” mos bej komente per te tjeret, ate mendim kane ate shprehin, nuk mund te jene te gjithe te “ditur” si puna jote, qe je bere refugjat ne vendin tend e po ju qan hallin atyre ne Amerike.
  Lajmet i ben Europa Kurva Plake me pamjen e Doris Pack, jane te marre fund, tranvestite dhe anetare te LGB mund t’a gjesh edhe ti veten mire ne keto shoqata, beji nje kerkese Kar-aj shefes se LGBT ne Tirane.
  Ne Amerike nuk ka pension me 1600 $ ne muaj e jo me paga, toc.
  Jo Anglia ore gdhe po GB eshte shkeputur nga BE, shko futi ndonje pershesh me kos se hamburger te ben dem, kar-agjoz.
  Vendet e BE debojne vetem shqiptare, kane hall se u zbukurojne rracen e pjerdhur e u japin shtetesi jevgjeve, gabele, nga vendet arabe, si Siria, Iraku, nga Afrika, aziatik, latin e lloj lloj robi.
  Organizata terroriste ISIS ka me shume anetare ne Europe se ne Siri dhe Irak, jane mbushur me xhami dhe gjuha arabe eshte e dyta ne klasifikin me pretendimin per t’u bere e pare ne vendet e BE.

  Reply to this comment
 6. Arben June 6, 21:47

  Plasi ne Kucove

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim