Lugina e vdekur/ Çelin lule në vendin më të thatë në botë

February 18, 2016 15:22

Lugina e vdekur/ Çelin lule në vendin më të thatë në botë

E njohur si “Death Valley” (Lugina e vdekur)  ose ndryshe  vendi më i nxehtë në Tokë, është mbushur me lule të verdha dhe të kuqe këtë muaj. Besohet se kjo ka ardhyr si pasojë e reshjeve të shumta gjatë vjeshtës  dhe parku ka marrë një lulëzim të paparë më parë.

Death Valley mban rekordin për temperaturën më të nxehtë të regjistruar ndonjëherë në Tokë: 134 gradë në 10 korrik, 1913. Ajo mund të jetë aq e nxehtë pjesërisht për shkak se është lartësia më e ulët në Amerikën e Veriut. Në 282 këmbë nën nivelin e detit, Death Valley është i teti vend më i ulëti në botë.

Është gjithashtu vendi më i thatë në Amerikën e Veriut. Por në tetor, Death Valley ka parë një sasi të habitshme të shiut duke sjellë dhe këtë lulëzim të papritur. /27

7

 

February 18, 2016 15:22
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*