Luigi Soreca, ambasadori i ri i Bashkimit Europian në Tiranë

May 25, 2018 12:54

Luigi Soreca, ambasadori i ri i Bashkimit Europian në Tiranë

 

Do të jetë një italian zëvendësuesi i Romana Vlahutinit, ai që do të përfaqësojë prezencën e Bashkimit Europian në Tiranë.

Bëhet fjalë për Luigi Soreca, një zyrtar i rëndësishëm i Komisionit Europian në Bruksel i cili pas pak muajsh do të lërë zyrën e tij në Belgjikë për t’u zhvendosur dhe punuar në Shqipëri.

Luigi Soreca, me origjinë italiane dhe do të fillojë zyrtarisht punë në muajin Shtator. Ai është jurist në formimin e tij akademik, dhe i është bashkangjitur Komisionit Europian që në vitin 1999. Zoti Soreca ka koordinuar gjatë drejtimit të Komisionit Europian nga Jean Claude Junkcer përpjekjet për përgatitjen, adoptimin dhe zbatimin e Axhendës Europiane për Sigurinë të Prillit 2015 dhe për Sigurinë e Komunikimeve të BE, nga Prilli i 2016 e deri më tani.

Luigi Soreca është një njohës i mirë i Shqipërisë për shkak të angazhimeve të mëparshme si një nga figurat kyçe në Bruksel për liberalizimin e vizave që i mundësoi të gjithë shqiptarëve të përfitonin nga regjimi pa viza në vendet e Bashkimit Europian, që prej 2010.

Soreca ka njohuri të gjera për rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe do të sjellë në Shqipëri eksperiencën e tij më shumë se 20-vjeçare në çështjet e sigurisë së BE, përfshi zgjerimin, me shumë rëndësi për fazën e ardhshme të Shqipërisë.

Soreca ka një eksperiencë të madhe ndërkombëtare duke qenë përgjegjës për shumë negociata të BE veçanërisht me SHBA, me të cilat ka një marrëdhënie të ngushtë.

Reforma në drejtësi, ligji dhe lufta kundër krimit të organizuar, korrupsionit, trafikut të drogës dhe terrorizmit do të jenë objektivat e ambasadorit të ri të BE-së në Tiranë.

l.h/ dita

May 25, 2018 12:54
Komento

13 Komente

 1. Bushi May 25, 13:23

  Kemi shpresa se edhe ky ambsador do te punoi mire si Ramana Vlahutin.Ambasadorja Vlahutin,do te mbahet mend nga shipetaret si nje ambasadore,qe iu perkushtua me mishe e me shpirt problemeve te shqiperise,sidomos ne berjen e reformave te rendesishme ,dhe durimin e saj ndaj luftes se padrejte e akuzave pabaza te opozites shqipetare.Berisha,Basha,Meta.Monika,iu versulen zonjes Vlahutin me te gfjitha baterit, duke e akuzuar dhe ofenduar ate, ne ate mase qe nuk ta nxe mendja.Por zonja Vlahutin,me ineligjencen e saj,me durimin e saj,me qendrimin politik te saj,i beri ball ketyre sulmeve mnstruozte te Pd-ke dhe te LSI-s.Respekt zonja Vlahutin,dhe suksese atje ku do te punosh.Nuk do te harrojme dhe do te kujtojm per te mirat qe i bere shqiperise.

  Reply to this comment
 2. ELA May 25, 13:47

  a eshte italian?haroheni se do punoj mire,eshte i koruptueshem pike ska per tu denu njeri,mbaroi reforma ,mbaroi vettingu,ishte vetem per Tahirin.ja mafia e PD-se fiton gjithmone.Gjithe leket qe i jane vjedh ketij populli harojeni,kjo eshte PD-mafia dhe europa kurve,dhe amerika

  Reply to this comment
  • .... May 25, 14:57

   @ELA topi esht ne porten e drejtesise tani. Por drejtesia (ajo cmbetet nga filtri vetingut) ose po tregon se esht e pakualifikuar, ose sistemi vetingut ka problem funksionimin me ingranazhet e veta se procedon 1 hap para 5 hapa pas.

   Reply to this comment
 3. Prisni se nuk keni pare akoma gje.... May 25, 15:49

  Po prisni te vij nje here ne Shqiperi pastaj te llafosemi.
  I pari qe do llap do te jete i licensuari “QWytecari Dixhital” i serbit Sal Kar-axhic kopili i Zeheres.
  Edhe ky si shume te tjere zyrtare te larte te BE eshte blere nga Rama me parate e droges, ky eshte nje raport “sekret” qe qarkullon per perdorim te brendeshem ne SHQUP.

  Reply to this comment
 4. Prisni se nuk keni pare akoma gje.... May 25, 15:49

  Po prisni te vij nje here ne Shqiperi pastaj te llafosemi.
  I pari qe do llap do te jete i licensuari “Qytecari Dixhital” i serbit Sal Kar-axhic kopili i Zeheres.
  Edhe ky si shume te tjere zyrtare te larte te BE eshte blere nga Rama me parate e droges, ky eshte nje raport “sekret” qe qarkullon per perdorim te brendeshem ne SHQUP.

  Reply to this comment
 5. Tanush May 25, 16:21

  Mos na behet dhe ky si ai italiani tjeter qe ishte para Vlahutin qe rripte fonde……

  Reply to this comment
 6. alphade May 25, 16:41

  Tanusho ! Mos i beso Sali Vicidolit. Ai e ka zakon qe edhe mushken ta ngjise me barre.! Nuk mund te gjesh
  ne kete pkanet mashtryes,sajues e genjeshtare me te
  madh se sa “baca Sali” ! Eshte mjeshte vetem per te
  keqia, njehet vetem si shkaterrues i Shqiperise dhe vle-
  .rave te popullit shqiptar. C’mund te prsesh nga nje “Ati-
  la” i ardhur nga stepat e Siberise apo nga brigjet e Kaspi-
  kur ? Vetem Zi dhe shkaterrim. Ky eshte monstra e Vici-
  .dolit….!!

  Reply to this comment
  • Tanush May 25, 17:43

   I nderuar Alphade qe Saliu eshte mashtrues dhe kriminel une e di shume mire. Po qe ambasadori Ettore Sequi qe ishte para Vlahutin rripte fonde dihej….vete BE e perjashtoi nga diplomacia.

   Reply to this comment
 7. Mali May 25, 17:13

  Ik nje e hajde nje tjeter.Ka gati 30 vjet kjo menxyre.

  Reply to this comment
 8. Eduarti May 25, 17:53

  Tani Rames i duhet te hape thesin e ti bleje dhe ketij Signor Luigit nje vile ne Rolling House perbri asaj te Romankes…

  Reply to this comment
 9. H May 25, 18:38

  Jeni të dhier në brekë nga të gjitha anët, keni kurajon të shani italianin apo amerikanin që vijnë t’ju kontrollojnë se vidhni çfardo gjëje që ju bie në dorë. Sikur të ishit njerëz si duhet dhe normalë, nuk vinte njeri .

  Reply to this comment
 10. intelektuali May 25, 20:49

  Vetem te mos vazhdoje pislliqet e Kokekuqes Hajdute, Vllahutini qe ishte REZILI i BE-se me kuserine e viles qe bleu nga Zamir Mane albanezi dhe me heshtjen kriminale per knaabizimin e Shqypnise nga Rilindja Enveriste

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*