Rama dhe në gjumë, di më shumë nga Basha

Arben Duka February 26, 2016 10:54

Rama dhe në gjumë, di më shumë nga Basha

Shpesh Lulash’ i shkretë,
na ka befasuar,
se veten nga Rama,
e di më të zgjuar!

Arbënori mbetet,
Njëshi në top-lista,
kur tha: “Socialistët,
janë specialista!”

Shumë ujë ka rrjedhur,
nga lumenjtë në det,
po kjo fjalë e artë,
vlerën s’e humbet!

Basha dhe kur ka,
egjrën dhe urofin,
shpesh herë në Kuvend,
ka bërë bllof me bllofin!

Byronë e Hetimit,
me urgjencë kërkoi,
me urgjencë ja sollën,
po nuk e votoi!

Pastaj fjalë e parë,
fjalë pa fund do villte,
se mendoi që Rama,
Byronë s’do ta sillte!

Po mbeti cullak,
dhe si mulahim,
kur ju përgjigj Rama,
bastit për votim!

Në çdo variant vijash,
të holla-të trasha,
Rama dhe në gjumë,
di më shumë nga Basha!

Dhe po ta shikosh,
Ramën thellë-thellë,
asnjë lloj problemi,
Basha s’i ka sjellë!

Basha bredh si kalë,
vjen vërdallë tek lëmi,
dhe s’i ka sjellë Ramës,
as dhe një lloj dëmi!

Dhe pse në ekrane,
Luli fort është ngulur,
mbështetjen masive,
Ramës s’ja ka ulur!

Dhe pse zërin shpesh,
dhe më shpesh ka ngritur,
as dhe një fitore,
Basha s’ka arritur!

Ne ende shikojmë,
një SHQUP të fundosur,
me një kryetar,
shpesh herë të zhvidhosur!

Akuzat e reja,
mbulojnë akuzat,
dhe fjalët pa fund,
zgjaten si tërkuzat!

Duket se PD-ja,
ka zënë çdo shteg,
por as dhe një herë,
nuk ka dalë në breg!

Ne vazhdojmë të shohim,
një SHQUP të fundosur,
asnjëherë pushtetin,
s’e ka sikletosur!

Asnjëherë pushtetit,
s’ja ka shtuar hallet,
ndaj Rama me Bashën,
tallet edhe tallet!

Tallet edhe tallet,
gati ditë për ditë,
kur thotë-jam në hall,
se s’kam opozitë!

Kuptohet që Rama,
do e bën shaka,
sepse qeveria,
opozitë ka!

Është ajo që është,
në Shtëpinë Qëndrore,
edhe pse akoma,
s’është kryesore!

Po t’i marrim germat radhë,
që nga a-ja gjer tek zh-ja,
ne tek “Dita” kemi ngritur,
më shumë çështje se PD-ja!

Vetëm në një ditë të vetme,
s’thuhen dot gjithë historitë,
ndaj do të vijojmë prapë,
nesër me Pjesën e Dytë!

(Vijon nesër)

Arben Duka February 26, 2016 10:54
Komento

11 Komente

 1. sallakja February 26, 11:49

  Ja edhe bejtexhiu,
  i ka bere bejtet si telenovela. Pjesa e dyte, neser
  pjesa e trete dhe e fundit te djelen ne darke.
  Kush e di sa e bukur do jete pjesa e trete ?

  Reply to this comment
  • cika e dragobies u kthye ne whore te shkies February 26, 14:00

   bravo sallake,dukesh qe je komentues inteligjent.

   keto poezite e Dukes Laboves nuk jane gje fare para poezive te sateme qe I kendonte baces..

   Jam nji çikë nga Dragobija
   Hije m’ka sot çiftelia

   Vetë e gdhena me nji dru mali
   Dern’e shpellës bac’Bajramit

   Vetë e thura o kangen time
   Enver Hoxhës me gjith’ urime

   O vetim (vetetime) o qe shkrep n’mes reve
   Lavdi venit ku ti leve

   Pyet Evropa e pyet Bállkani
   Kush po i prin ktij karvani

   Nji parti trimneshe e rrallë
   Enver Hoxha gjithmon n’ball

   O vrulli ynë o nuk mund të nálet
   Sup me sup jem lidh si malet

   Per rrethimin n’katër anet
   Kemi zemrat bashë si t’parëve

   E leta dinë mirë tradhëtia
   O pushken top e ka Shqipnija.

   Reply to this comment
  • qiri February 26, 15:03

   shprehje e bukur, pavaresisht se sa qendron.

   Reply to this comment
 2. MeteH February 26, 14:38

  Poezis tende,Nuk i heq nje presje,Po pres nga Saliu,Qe te jap dorheqje.Kjo vemje e ndyre,Na merxiti shume,Sa mire do ishte,Liris t’i gjendej burre..

  Reply to this comment
 3. qiri February 26, 15:01

  hahahaha

  Reply to this comment
 4. intelektuali February 26, 15:09

  EDVIN ARTISTI DHE LUL BASHA KOLLOVARI
  JANE TE DY PJELLA TE NJE SOJ BAJRAKTARI
  QE NE KOHE TE QEPES NJIHEJ SI ENVER DJALLI
  PRANDAJ KOT ZORITESH O DUKA VJERSHETARI
  PER TE NDARE EDI KOQEN NGA BASHA BUDALLI

  Reply to this comment
  • Tarrasi Prasin February 26, 18:10

   Intelektuleshi eshte derivat i spermes se skaduar te bashkepuntoreve dhe kolaborracionisteve te fashizmit; prandaj Enveri i del ne enderr dhe do ti dale edhe ne boten e pertejme. Intelektualuc shurraq, Enveri ishte burre shteti dhe ti ka bere 400 breza o hale e halese.

   Reply to this comment
 5. pse po e beni enverhoxhen Profet February 26, 16:33

  Nqs ka njeri qe e ka te shkruar ne balle qe eshte nje manekin I lobit te fuqishem SERBO-AMERIKAN…ky eshte
  Belul salberish Basha

  Habitem me opinionin e shqiptareve qe quajne kruetar opozite nje kriminel-vrases-tradhetar

  Lulzim Basha’s Gangster complott and Damir Fazllic

  07/10/2008


  I personally know Damir Fazllic. I think I met him first time on the same day with Sali Berisha, unless the latter was feigning during that first meet in Washington , January 2005. The American company BG&R contracted him as a specialist for Balkans and he would be part of the team for helping PD electoral campaign in 2005. After contract was signed and it was agreed BG&R would stay by the side of PD, Fazllic asked for a contact person in Tirana. KOP (policy orientation committee) had 2 weeks it was created.

  Lulzim Basha was not that known during the time. While I had his name on the tip of my tongue to give him as the contact person. Fazllic pronounced it almost like me.- He is the one I need, – he said. Wondered where they knew each other, but I had no bad impression. Like 2 people from Balkan emigrating to Europe and Balkan it was no wonder they knew each other. But BG&R left in July. Damir Fazllic, on the contrary deepened his friendship with Lulzim Basha and his brother-in-law, who for a reason always used to stay two steps backwards or open the car door. In September 2005, during the second week of PD coming into power, they were very clear in their plan. They would make money. Damir Fazllic opened 3 companies within 2 days which always had as administrator Lulzim Basha’s brother-in-law, Erion. He sold the 3 of them later: one in Cyprus and 2 partially to a former Partizani football player of Beograd .

  There isn’t much importance on money transfer and fiscal infractions. The worst in all this story is that power moves from Lulzim Basha to Argita and Damir. The advocates she recommends, like Kola or Qeleshi, are the one who wrote the company letters; notary Pustina who works now with Shkelzen is the company notary; Brecani, Berisha’s niece is the company’s accounting expert; Enkelejda Isufi, cousin of Lul Basha brother-in-law is the translator… thus in an endless chain of connections enclosed within a sect which moves from Basha, to Argita and Fazllic flings the whole story of Berisha’s power cupola. By the end of 2005, I had a personal incident with him. Kosovo govt was trying to contract BG&R for lobbying about country’s independence. It was about an amount of $1.5 million. Ibrahim Rugova, who was in his last days of life, couldn’t convince UNMIK for the official payment, while he didn’t accept for underhand payment, like Fazllic proposed. The parties split even inside BG&R. to take control of the situation, Fazllic goes to Beograd and signs an informal agreement with the Serbian deputy Prime Minister, where mentioned that BG&R will lobby for the Serbian govt against Kosovo’s independence. The price was double and terms were lighter.

  The other party within BG&R send to me a copy of Fezllic speculation and explained this was not true, but Fazllic was putting pressure on Kosovo’s govt, that if they didn’t sign for the money he would connect to the Serbians. It was hard for Berisha, as a popular person in Kosovo. The nephew Stanisic of was putting pressure on Rugova’s Govt, where he entered with Berisha’s business card.I sent by email to Berisha the contract model of Damir and Serbian deputy Prime Minister. I had no answer. He didn’t open it for three days. All of a sudden the contract was published in Gazeta Shqiptare. I was shocked, as the only person to have it on the email was Sali barisha and me. I asked his secretary about who opened the account [email protected]. She told that only her and any PR consultant. She said possibly Sejamin. I didn’t ask further.

  That day in the evening I was in debate on Klan with Edi Rama. It was my first debate with him and I was frightened of getting nervous. The debate started in the most imponderable way to me. Edi Rama was also holding BG&R agreement with Serbia and opened the debate with it. I stopped him untactfully and started explaining it is a fraud. Berisha himself was confused from my explanation and after the debate asked me how “I knew all those things”. I told him I sent him by email, but it ended on Gazeta Shiptare. He never gave an explanation on this, though I understood his discomfort.Two days later I went his office and sent him what could be called “Fazllic“file. There were a pile of writings in the Bosnian and Serbian press accusing him on financial frauds, connections to Legija who killed Gingic but any harebrained person would accuse him either for being a British spy.

  He sticked to this last one- They are closed minds. – he said -Don’t you see him named British spy?! – Not everybody, – said I. – Only one. The others call him thief and killer.- Don’t take it for granted, – he said. I had forgotten Damir Fazlliçin, though I saw him often in the boulevard, 2 steps forward Lulzim Basha’s brother-in-law, who continuously changed cars of over 100 thousand euro. One day, early 2006, showed up and told me he brought Tom Bridge as a consultant for Berisha. – I would have brought even Clinton , – said he – by early January 2007.-Great, – Said I and left. While working on the investigation of a terrible corruption file of Telecom, I ascertained that million euros were transferred to a private internet company whose owner brought the director of Telecom as an emigrant from US to Tirana. The director, Ilirian Kuko, an his side was wanted by the Albanian govt as he left without paying $250 000 he borrowed from a bank. Angrily, I go to the Premier and tell him Telecom director cannot be tolerated any further. I told him about the thefts. – I know, – said he, – but I’m afraid my audit made a mistake. That report must be corrected. Then I had to tell him Telecom director was a thief who was wanted and should get arrested. – Don’t publish anything, if I catch him I’ll put him in jail.Feeling uncomfortable, he picked the phone and started talking in English. He was talking to Damir. He asked to provide those papers he promised for Telecom.

  After the conversation was closed and I didn’t understand how he would investigate it. Actually I started seeing Damir more often with Shkelzen. The later was kind of legal director “Eagle Mobile”, the lethargic mobile company of Telecom at that time. I don’t know what happened, but attacks on privatization of Telecom stopped and some months later was signed the agreement. The director I cared about was neither was criticized, dismissed or punished. He left free, settling his debt and earning other millions. Then, during summer 2006, an ex friend of Fazllic, member of BG&R, Hans Jones arrives in Tirana with a Greek businessman. He was looking for a kind of research on water-power station of Vjosa. He asked for some meetings with Prime Minister and Minister of Energetic. Berisha welcomed them and sent them to Bojaxhi. He also welcomed them decided to discuss positively when the study started. Some days later it happened to be present in meeting with lulzim basha and he chuckled about a dangerous person. He was Hank Jones. – He arrived in Albania secretly, – said he, – and somebody send him to Berisha. – I sent him, – said i. – As far as I remember he was a friend of Damir. – No, he cheated you, – said he. – he’s not a friend of Damir. He wants to make business here, but as long as I’m alive I won’t allow him. There was anger inside him. He, the man who smiles all of a sudden had become a beast. Someone entered his yard. I was surprised with his aggressiveness. Actually, it was quite otherwise.

  I arranged a his meetings but he himself was a go-between for the Greek businessman, a nephew of former President Stefanopulos. Eventually, his project was shut down. No steps were taken to do a research on Vjosa. No consents were given by the Ministry. Later, I learned an Austrian company, behind which stood the ‘Consultancy” of studio “Malltezi” and Damir, was doing a full research on Vjosa. Lulzim Basha was still showing more tranquility.I had the chance to see him one weel later. I went to his office with Mitro Cela and Filip Cakulli. Llazar Angjeli, a distant cousin of Anastas Angjeli, had a serious issue. He was having a gas station along the motorway demolished at the exit of the road to Rinas. He claimed he has permits for it. The 3 of us went to Lulzim Basha. We explained briefly the issue, with the cheer of Filip and my brutality. I told Angjeli thinks you are demolishing it for political reasons. If so, don’t do that, because you have not been in Albania and don’t know who that businessman is. I told him Sali Berisha publicly promised in 2004 he wouldn’t touch the business, as like he said they have nothing with Llazi Angjeli, but they do have with Anastas Angjeli. Basha looked firm. “You’re wrong, – said he. – I have nothing politically, only technically. Even a sack with cotton we put there we have to move it, imagine now a gas station! It does not meet the technical conditions.

  He convinced the 3 of us it had to be demolished. He stayed later with me, as to show more confidentiality and re-convinced me for that thing. We painfully told to Llazi. One month later I was in Saranda with Filip, when the waiter offered us whisky for free.- It’s from Llazi, – said he. We greeted Llazi brokenly, as we didn’t finish him the job. But he seemed smiley.- Stupid me wanted to deal with you, – said he. – You just blow things. I sent you as there are rumours these guys of the Doctor don’t take money. How did I know they do, but not from you. We were perplexed until Llazi told us he solved this issue with money. And the gas station actually, though it’s not a sack with cotton, like Basha said, is in the right place. Lulzim Basha’s brother-in-law looked more boasted around. And with a new car also. The idea that Lulzim Basha was a thief stuck in my head.

  The case was very illustrative. Damir Fazllic was there if he needed him for any deal. Durres-Kukes road was under tendering process and he was waiting for the new case. Meantime, his brother-in-law was assigned deputy minister and issued road tenders. He classified which was good and bad, according to the affinity they created with it. Fazllic was handling with the consultant company, while the brother-in-law with the Albanian subcontractors. On the Albanian side was found Riviera , a company almost out of all standards on road construction, while tens of other serious companies were in competition. The international consultant Ecorys Netherland BV , was found in Netherland, where Basha and his brother-in-law had arrived. A real mess was done, as the first decision of July 10 2006 assigned Ecorys as the consultant company, by the time when in June 14 2006 by CMD no 481 it’s mentioned this company which proposed the classification criteria of the international bid for Rreshen to Kalimash. (thus one month before it was assigned by CMD, Ecorys Group is mentioned in the CMD no 481) This scandal might not tell the essence of corruption on that road, but it tells the essence of arrogance and unprepared decisions of the duo Basha-Fazllic. By the time local elections were upcoming, lulzim basha was prepared to be the PD candidate for Tirana municipality.

  At least, Berisha publicly insinuated this. With this he also justified the demolition of Zogu I Zi. This last one was a perfect combination of a simply personal interest of the closest person of Berisha’s son, Shkelzen, with the ugliness of that crossover. When I learned the true reason why it was being demolished, I felt grief, but when I though it had to be demolished because it was ugly I felt good. But I couldn’t stay tongue-tied…..

  Reply to this comment
 6. LABI February 26, 16:38

  C’fare thua or mik,
  se e paske dhi,
  Lulashi i SHQUPIT
  eshte vertete “GJENI”!

  Kush ja ka lene Rames,
  kulturen te kete,
  Atij, ja mori Basha,
  ja hodhi ne dete!

  Kulturen dhe detin
  per Greket i shiti,
  prandaj dhe dikushe,
  ne qiell e ngjiti!

  Shume larte e ngriti,
  kete ylle qielli,
  qe kur u ngjite ky,
  u venite dhe dielli!!

  Porsi perendite
  neper fluturime,
  na kerkoje vete Basha,
  “Byrro per Hetime”!

  Me urgjence ciraku,
  yllit tone ju binde,
  ja solli byrone,
  direkte ne tavoline!

  Dridhe Lulash dridhe
  se po e firmose,
  Ti,me doren tende,
  veten e gropose!

  Dridhe Lulash dridhe
  se po e VOTOVE,
  Ti, dhe shpura jote,
  ne burg perfundove!!

  C’po i ben Lulashi,
  jo vec SHQUPE-rise,
  por ja nxori bojen,
  gjithe demokracise!

  Edhe me te drejte
  baca yne Sali,
  e gjeti nje zgjidhje,
  nje model te ri!

  Si arme, biologjike,
  “vezen” shpejte prodhoj,
  qe ne parlamente,
  “Byrone” te mos votoje!

  E i tha Lulashit,
  “qendro pas kurizi,
  se po na gropose,
  more gjembe murrizi”!

  E ne parlamente,
  ne sy te gjithe miletit,
  na e nxori Strazon,
  “si bajlozi i detit”!

  Bashke me armen “veze”
  dhe nje arme tjeter,
  ate qe tashme quhet,
  e “shures ne leter”!

  Me dy arme moderne,
  ne parlament shkoj,
  topuze per Elezin,
  “Byrone” mos votoje!

  Na e dergoje Strazon,
  ne vend te Lulashit,
  ne i dha detyren,
  e bash-dollibashit!

  Duhet te kuptojne,
  se ky eshte vendimi,
  “Ne jemi byroja”,
  “Ne jemi hetimi”!

  Une do te thosha Beno,
  Rama eshte “dembel”
  se asnje detye,
  s’kish ne kete duel!

  Beri pak sehire,
  pastaj u ngrite iku,
  ne hall te madhe eshte…
  PD-ja rra nga fiku!!!

  Ne zgjedhjet e ardhme,
  gjithekushe e kuptone,
  PD-ja dhe SHQUPSAT,
  dalin ne pension!!!

  Reply to this comment
 7. BLACK SWAN February 26, 19:49

  me shprehjen “doli cullak ” mos u ngaterro
  mos na ngacmo “plaget ” e vjetra
  di di Rama ,dhe do mesoje , po i vijne ditet qe do mesoje me shume ….dhe juve bashke ….

  Reply to this comment
 8. N.VJOSA February 27, 11:11

  O Lulash, o kokëdhjame
  Ik or ik se le nam…
  Ti flet per kriminel atje ku ska
  Dhe qimen shkon dhe e ben tra…
  Kriminel je vet me gjithe Sali…
  Kriminel eshte dhe Strazo Kokëveza
  Kriminel qe nga gjeneza…
  Lulash ti Qimen tek tjetri shikon
  Dhe Trarin tej syri yt e “harron”…!
  Gjithe Shqiperia i degjoi deklaratate Strazo Kokë Qepes,
  Dhe te asaj deputetet primitive nga Mirdita…
  Normal keta qe tentojne te ushtrojne dhune ne Parlament, nuk kane vend më ne atë institucion, qofshin te majte apo te djathte…!
  propaganda e Sali Rrufjanit dhe E Lulush Karabushit eshte thjeshte Balte dhe propagande P o p u l i s t e ….!
  Ndersa me Ramen Lulush Karabushi nuk mund te krahasohet fare , ose me mire te shprehemi ne gjuhen poetike te Arben Dukes , aq sa mund te krahasohet Nje Gjumash me nje Syzgjuar puntor dhe intelegjent…
  Lulashi u duk qarte se sa aftesi ka ,
  me qeverisjen mizerabel te Tiranes…!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?