Lulzim Basha ndryshon qendrim: Rezultati i PD, i ulët. Por na vodhën

June 26, 2015 11:44

Lulzim Basha ndryshon qendrim: Rezultati i PD, i ulët. Por na vodhën

Lulzim Basha është nisur në Bruksel, ku ka takuar disa eurodeputetë aelatë të PD-së, për t’u ankuar për zgjedhjet.

Ndryshe nga sa deklaroi pas zgjedhjeve, Basha tha se rezultati i PD është i ulët, por kjo për shkak të mazhorancës, që sipas tij e vodhi.

Ka një zhgënjim të jashtëzakonshëm për stadin në të cilin gjendet Shqipëria, si rezultat i prishjes së zgjedhjeve lokale nga shumica, përmes kandidimit të personave me rekorde kriminale, angazhimit të krimit dhe bandave kriminale për të intimiduar zgjedhësit dhe për të mbështetur kandidatët e shumicës në shumë raste, përdorimit masiv të parave publike por edhe të parave të pista, të korrupsionit e krimit për të blerë votën e qytetarëve shqiptarë dhe natyrisht kërcënimit të votuesve, nëse nuk do votonin për kandidatët e shumicës, për humbjen e vendit te tyre të punës apo të afërmve të tyre, në rastet kur këta punojnë në administratën publike, raste këto të mirë dokumentuara nga opozita, nga PD, të bërë të njohura institucioneve ndërkombëtare.

Opozita shqiptare, PD ia ka dalë në rezultatin formal që sigurisht është shumë më i ulët se ç’do të ishte rezultati real, pa këtë makineri presioni të shitblerjes së votës, angazhimit të krimit, ia ka dalë të rrisë mbështetjen e saj, ndërkohë që mbështetja për qeverinë dukshëm ka rënë siç tregojnë edhe shifrat e publikuara nga KQZ në votimet për kandidatët”, tha Basha.

Ai thotë se tani ka mision të çmontojë ologarkinë në vend:

Nuk ka dyshim që instrumenti që shkatërroi dhe deformoi zgjedhjet e 21 qershorit përbën një kërcënim real për demokracinë shqiptare, për të sotmen dhe të nesërmen e Shqipërisë. Lufta për të çmontuar këtë instrument të oligarkisë që ia doli të deformonte edhe zgjedhjet në 21 qershor, është misioni kryesor i PD dhe imi si kryetar i saj.

Sot apo nesër besoj do të jetë dita e fundit e përmbylljes së procesit të numërimit, në të cilin pavarësisht gjithë këtyre parregullsive, ne morëm pjesë dhe u bëmë thirrje numëruesve tanë të ishin të kujdesshëm në zbatimin e ligjit.

Me përfundimin e këtij procesi, PD do të nisë një betejë frontale për të vënë para përgjegjësisë politike dhe ligjore ata që guxuan të deformojnë vullnetin e zgjedhësve shqiptarë. Kjo është një betejë misionare dhe pa fitimin e kësaj beteje, Shqipëria nuk mund të bëjë asnjë hap përpara, jo vetëm në drejtim të integrimit europian të vendit por as në përballimin e sfidave imediate dhe akute që kanë të bëjnë me jetën e përditshme të qytetarëve shqiptarë, me gjendjen ekonomike në vend, me vrasjen e shpresës, me eksodin që rritet e shtohet dhe që ishte një ndër shqetësimet kryesore që diskutuam edhe në samitin e PPE, në Bruksel”, tha Basha.

June 26, 2015 11:44
Komento

42 Komente

 1. Arben June 26, 11:47

  TE ISHTE VETEM REZULTATI I ZGJEDHJEVE, EPO HAJDE SE DO MIREKUPTONIM.

  PO TY NUK TE NDIHET ZERI PER ASNJE GJE O BYRAZER.

  CFARE DO TU OFROSH NDRYSHE SHQIPETAREVE?????!!!!!

  Reply to this comment
 2. genci June 26, 11:55

  Ku te vodhen mor palle! Po te kishin vjedhur do fitonin e dhe Shkodren Lezhen etj .

  Reply to this comment
  • Pilo Lala June 26, 12:53

   Ky i ka mire punet e tija. Kjo ka rendesi per Bashen dhe Berishen.
   Sa per Militantet e PD, mire tu behet, kur nuk ngrihen te shkojne tek SHQUP, dhe ta nxjerrin me force nga zyra kete te paafte, kukull e Berishes.

   Reply to this comment
 3. As Poet, As Analist June 26, 12:00

  Po ku shkon more i marre
  O dell i prishur nga mendja
  Kthehu te SHQUP-i ne lane
  Se e ke te ligun brenda!

  Kthehu ne lane more i marre
  Se u bere gaz’ i botes
  Bota do te shtyje me kembe
  Ke Saliun brenda portes!

  Ke Saliun dhe te tjeret
  Bashke me te tijen bande
  Meqe je per ne Bruksel
  Mos u kthe rri ne Hollande!!

  Aty ke familjen tende
  Ke grua e prokopi
  Ti si hyn ne pune as dreqit
  Pse te vish ne Shqiperi??!!

  Reply to this comment
 4. Ardenica June 26, 12:06

  Ha…..ha……ha…… po u shkojne pordhet verr-verrr e nuk dine se c’fare flasin. Edhe ketore radhe kurrizi i’u be me i bute se barku. Pordhet me te medha na i cloi Fatmir Mediu ne koferencen per shtyp. Po po tamam fliste c’i vinte nga bytha e djersitur nga shqelmat e marra perseri. Logjika Mediniane” Pune e madhe u be ne Lezhe e Vore. Na vodhen , vetem ne 15 bashkite ku fituam pati standarte…. Idiot ne katror……. Cudi se kta paten prapa bythees edhe ata te jashtmit………. E muaret vesh ju simpatizantet e PR. ? Faji nuk eshte i Bashes dhe Fatmirit,po i poullit. Te ikriminuarit ,Basha e Mediu ,jane kuder te ikriminuarve……..

  Reply to this comment
 5. Dashi June 26, 12:07

  Po ik o kok loqe, se askush nuk ta ka prek nji vote. Ky rezultat dihej. Asnji fakt nuk ke se jane ble votat. Vetem fjale pazari.

  Reply to this comment
 6. astrit hoxha June 26, 12:11

  me vjen shume keqe qe ka akoma shqipetare qe votojne kete bande kriminelesh qe vecse shqipetare nuke jane ,qe dalin hapur te shajne te vrasin te perbuzin bejne te fortin dhe prape i votojne po nuke iken keta kriminela nuke ka qetesi EDI RAMA MOS FLI MBI DAFINA SE PASTAJ DO TE JETE VONE

  Reply to this comment
 7. Ardenica June 26, 12:15

  Ahhhhhh ,mor popull ! Si nuk i luptove keto kokat e opozites ! Po kuptoji more i uruar ,kuptoi se keta jane te kulluarit ………. e ti popull vete e voton ata te kulluarit,Po si xhanem nga jugu ne veri e 90% e votuesve votuat te liqte e se majtes….. Ahhhhhh ,sa keq qe keto kokat e medha Sali- Lulzim- Fatmir nuk i kupton populli. Si moe 90% e votuesve u ble ,u torturua , u shantazhua ? Si more nuk kuptuat si Lezha qe votoi per kandidatin ,por si parti duan te majten ? Si more nuk doni Republikanen ,qe edhe Fatmirin e nxier Deputet PD – se PR -ja nuk ka elektorat….. Gjynah kete koke te madhe ,po qe i eshte zvogeluar tani ne opozite ,po na humbet kot . Ahhhhhh more te uruar ,c’na i dobsuat Fatmirin ………sa edhe Shkelzeni i saliut nuk e pjerth me…..

  Reply to this comment
 8. Edi June 26, 12:16

  Po ik, o Basha, shko bëj çiçin!

  Reply to this comment
 9. TJ June 26, 12:22

  Ka ardhur koha qe , ose PD te rithemelohet pa Berishen ose te shkrihet! Me lulzimet, Ristanet apo paloqet nuk ribet PD dhe perderisa Berisha eshte gjalle ne kuptimin metaforik! Duhet te harrojne Berishizmin! Po na coni si ne kohen e babaqemos!

  Reply to this comment
 10. dakja June 26, 12:23

  hahahaha Bashe me kenaqe .Si gjithmone armiku eshte ne veprim,Ju delet e perendise me te drejten,skeni asnje grime faj.Ik o peshk hap krahun

  Reply to this comment
 11. Murlani June 26, 12:31

  Luli ben mire te sjellë ne Shkoder selinë e PDse dhe se bashku me sh.Ramiz te drejtojne humbesit e medhenj shkodrane . Puka qe pati mend shkoj me fituesit e vertete nuk pranoj humbje kohe Lulin qe rrin fjete .

  Reply to this comment
 12. Mark uk June 26, 13:24

  Basha nuk ke zgjedhur fjalen e duhur.Sikur te kishe thene i blene kjo ishte fjale shume e sakt.Ksaj i thone ujet duke shterrur e njerzit ka mbyten.Tani P S i ka te gjitha mundesit te punoj se i ka numrat ne dy qeverisjet,dhe nuk mund te thot se pengon apozita.Mire thote fjala e urte e popullit:Po nuk jua bere ate punen,nuk te therrasin baba.Tani perpara per fitore te tjera,me partin e EDVERIN ne krye.

  Reply to this comment
 13. Ndrec June 26, 13:31

  Ah moj Shkoder, moj e vogla shkoder driteshkurta jone…………sa ne siklet na ke vu……….as
  vajtimoret me ne ze te Mirdites se dikurshme s’jane ne gjendje me te vajtu.

  Reply to this comment
 14. Skorpioni June 26, 13:38

  Edhe kete here po ta kish marre Partia” ime, PD ime e dashur do e shikonit o shqiptare bukeshale cfar do ju benim, kurre PS sdo merrte Pushtetin, se do i ndreqnim ne votat si ne 2007. Cti besh, e hengrem preshin…hahahahaha o sa mire me qene shqiptare…

  Reply to this comment
 15. Loli June 26, 13:39

  Ky palla i ka ngja babes biologjik, jo babes qe e ka rrit e eduku. E pate ne votime? Nuk i afrohesh nga pamja…hahahaha paska punu mama mire kur ka qene e re, se paska majt thate…hahahahahhahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  Reply to this comment
 16. Migjeni June 26, 13:42

  Ne vendin e 5 heronjeve te Vigut, Shkoder locja me vu tuba fylli //////////.
  NA NDRITET O MENDJE FYLLAT E MI .

  Reply to this comment
 17. lato June 26, 14:16

  Mark-uk na ke prish shume pune ne Shkoder! Sa te kete ty,Mul Noken,Zhelal Mziun, partia demokratike,do te fitoje edhe flamurin e festivalit folklorik ne Gjirokaster!Dorzojeni Lulin,se i duhet Eulexit.

  Reply to this comment
 18. Mark uk June 26, 15:48

  lato:Bene mire qe ben komente se me kujton nje qen qe ka pasur dikur me emrin tuaj.Pac fatin e tij.

  Reply to this comment
 19. riti June 26, 16:11

  Ju gaboni fitorja juaj eshte bizu thoshte shefi yt,fitorja eshte madheshtore e spektakolare mos u terhiq se keni fitu, Fitore eshte dhe te qenurit ne opozite,mos te ta ndigjoj fjalen humbje,vetem bertit ;vjedhje,fitore,vjedhje,fitore, Ne cdo gje je i pabesushem ,mjere p,d,ku ka ra, Mjere ne qe kemi kete upuzite thote xhozi,PO nuk ndryshoi po vdes shpresa e shqiptareve ;P,D,ja,

  Reply to this comment
 20. preng pjetri June 26, 16:52

  Eshte llogjike qe zoti bashberisha te akuzoj pasi doemos rikujton vjedhjen e votave qe beri ne 2011 me riston e tij,e qe sot mudet ti zere vendin qyqarit. Per hir te severtetes nese do ishin vjedhur apo manipuluar votat Lezha pa dyshim dote merrej nga e majta.ndaj mos thuaj dokrra o peme pa kokrra.

  Reply to this comment
 21. halldup June 26, 16:53

  O Lulzi, ore Lulzim puna jote aferim!
  Na nxore “mallin” e Enver Hoxhes kur flet, aq i shpifur je.
  Ndoshta ta ka sugjeruar Sala, se ai e di qe maloket ashtu e duan llafin.
  Shifeni kur flet ky ne ndonje studio, perpelitet e zvarritet per ti bere dredha pyetjes.
  Dava legeni.

  Reply to this comment
 22. Mark uk June 26, 19:06

  Te shofim se cfar do thot OSBE per zgjedhjet ne Shqiperi.Fundi dalt hajr ka thene Gjergj Mullaga.

  Reply to this comment
 23. KOSOVARI June 26, 19:24

  KY KA PIR APO ESHTE BUDALLA MORE SHOK??

  Reply to this comment
 24. LABI June 26, 19:44

  Genjeshtari vendos?????? Mbi cdo fjale te te tjereve…..
  Kurva te ben moral……
  Hajduti, uleret….me vodhen hajdutet….
  Krimineli theret… Ndihme se ma vrane….. Ja keshtu, tamam si pune e Bashes…..
  Mos u merzit more poliligesi, shume shpejte po te vjen fundi…. Ne 2017 do ta shohesh me mire….

  Reply to this comment
 25. astrit hoxha June 26, 19:47

  mark uk ore serb oflliqesire o kriminela mbaruat nke keni per te pare nje dite te bardhe nuke keni pare gje akoma

  Reply to this comment
 26. niki June 26, 19:51

  Po te vidheshin votat, ( siç thote Basha ),ne Lezhe ku kryetar Bashkie fitoj PD shumicen ne keshill e mori e majta, do te doja té na shpjegonte Basha perse nuk vodhen dhe voten per kryetar……………………………..

  Reply to this comment
 27. peci June 26, 19:55

  Me gomar skemi pare

  Reply to this comment
 28. dajtiusa June 26, 20:06

  Lulovici po na xhiro me i fjal. Epo kur u bo ne ky shalngjit me manipulu intelektin e nje elektorat te tere mos ngelte idiot pa hy n’politike.

  Reply to this comment
 29. luani June 26, 20:19

  o mark OSBE ka ardhur pa valigje ne zgjedhje se nuk jua mbush me njeri. Nese ju ke dhene gje ti atehere me siguri do te thone se zgjedhjet jane manipuluar se na ka thene marku qe ka mbaru shkollen ne Beograd per spiunaz.Mos u bej LEGEN ME ATO KOMENTE ne qofte se je me te vertete prej shkodre e jo malok tropoje

  Reply to this comment
 30. astrit hoxha June 26, 20:20

  peci ne qofte se nuke je serb shkruje emrin se te gomarit eke brenda

  Reply to this comment
 31. Mark uk June 26, 20:44

  astrit hoxha:Po pse fyeni o turku i mutit.Une nuk fyeva njeri o rac e keqe.Shko te vllezerit arab e te pastrohet vendi..

  Reply to this comment
 32. Mark uk June 26, 20:48

  luan lepuri:Ju ca patet qe fyeni.Jam i sigurt se me ju fye me cfar te permban pragu ju nuk fyeni ne ket menyre.

  Reply to this comment
 33. Zoro June 26, 21:01

  Po ky tha qe fituam, tani doli se e paskan vjedhur !
  Ruhu Basha se mos te vjedhin edhe ty, partine tende dhe vulen e partise.

  Reply to this comment
 34. fiku June 26, 21:10

  OOJ LLLUUULLLUUUSSSHHHEEE NGELE PA BREK POR MOS U MERZIT SE DO JAP ME QERA NJE PAL TANGA FIRME TE PAKTEN TE ZESH I BRIM

  Reply to this comment
 35. Murlani June 26, 21:43

  Lul je humbes por dhe luan bukur hajdutin qe bertet kapeni hajdutin , per ta vertetuar kerko perseritjen e zgjedhjeve ne Shkoder me numrues te huaj dhe do te mesosh realitetin ..

  Reply to this comment
 36. mushkonja June 26, 21:45

  f’ak ju

  Reply to this comment
 37. luani June 26, 21:59

  mark ti po ishe burre jo kurve sicje ne te vertete duhet ta dish qe po kruan fundin e shpines me nje qe ta ka kalu pragun e shpise me kohe po nuk besove pyt tat moter o kurve.Po deshe vazhdo me mua se pastaj me siguri nuk futesh me ketu me ngrane mut oburre kurve

  Reply to this comment
 38. albion June 26, 22:09

  Lulit i ka ngelur nje mbeshtetes te pakten, Mark uk, se te tjeret i kane lene shendene e u duk ne vota.

  Reply to this comment
 39. ismeti June 26, 22:13

  po mir e ki se jemi mesu nga ti si me tiranen edhe me ato 300 milionet e rruges

  Reply to this comment
 40. Mark uk June 27, 07:09

  luan: Po ju kthej nje pergjigje pa ju fyer.Nuk ja vlen te merrem me nje krijes qe gjithcka mund te jesh,po jo njeri.Ju ftoj te filloni te ngriheni nga llumi qe jeni se jeni ne gjithcka ne nivelin zero.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*