14 milionë euro, fiks në Janar!

January 13, 2018 13:28

14 milionë euro, fiks në Janar!

E hodhen në erë pallatin,
që kish futur turirin në “Detin Jon”,
dhe nga ky shpërthim i kontrolluar,
populli do paguaj gjobën 14 milion!

Natyrisht që jemi dhe do mbetemi të varfër,
por kur marrim  të tilla goditje,
nuk ka si të mos jem sot krejt i ashpër,
me atë që dikur u quajt: “Yll në ngjitje!.”

Nuk e besoj Strasburgun si Perëndinë,
kompensimi u lëvrua për pronarët urgjentisht,
po kjo gjobë e madhe vrastare,
është thela gjigante mbi bisht!

Këto para i merr kryetari i opozitës,
që do protestojë në 27 Janar,
mbasi mbaroi pazarin e pistë në mes të ditët,
me atë që e quan më të madhin kundërshtar!

Ka njëmijë mënyra për të humbur një gjyq,
dhe a-ja është kur s’shkon aty për të fituar,
dërgon në “Strasburg”  juristin më qyq,
dhe humbjen e ke plotësisht të garantuar!

Fiks në Janar për ironi të fatit,

gjyqi e dha gjobën fiks në Janar,

të shpërblejë Lulin për gjakun e derdhur

të shpërblejë Lulin për shqiptarët që ka vrarë,

Protesto Lulash se askush s’të pengon,
të paktën këta të Rilindjes nuk të vrasin,
thuaju shqiptarëve si u vodhe sërish 14 milionë,
dhe fukarenjtë injorantë më fort për ty do thërrasin!

Se ty Lulash dhe të tjerëve si ty,
qindarka u duken ato miliona,
dhe sërish do jini në 27 të Janarit,
me dhëmbët në mishin tonë, dhe duart në xhepat tona!

Arben Duka

January 13, 2018 13:28
Komento

11 Komente

 1. T. Topi January 13, 16:47

  Kjo “dhuratë speciale” në këtë prag të zi janari,
  Stolisur apostafat nga vetë dora e kryemavrisë,
  S’është menduar për ty bejtexhiu im mavijosur,
  Por për shqipfolësit e bindur të salep efendisë !

  Më bën pak të çuditem kjo “ashpërsia” tënde poet,
  Pse u dashka pështyrë kaq fort në surrat qeveria ?
  A nuk je vallë ai euforiku ti qe dje për pak s’bërtite,
  “Nuk ka lider si Edveri, nuk ka në botë si partia ?

  Merre pak më shtruar muhabetin se s’u bë hataja,
  Fundja skenari i radhës ishte, në lojë prap miliona,
  Prano në heshtje ndryshimin e maskave dhe roleve,
  Dhe që aktorët një surrat kanë, pa furça, e pa bojna !

  Reply to this comment
  • shqipe January 13, 17:47

   Epo,mos mbet kalemxhi ne kembe
   perderisa ty te eshte mbushur mendja
   se di te shkruash,madje poezi…

   hidhi vargut dhe pak uthull
   te ndjesh largesin qe ka
   Duk shqiponjanga ty,o turtull.

   Reply to this comment
   • T. Topi January 13, 20:03

    Po ku di t’i mbash erë poezisë ti o këllir,
    Që as rimës elementare s’ja ke haberin,
    Vazhdo blegro atje në vetminë tënde si fakir,
    Dhe lërja poetit t’i thurrë lavde Edverit !

    Reply to this comment
    • shqipe January 13, 21:11

     Nese do,shko ne bibloteke dhe gjej ,jo nje por diasa nga librat e mi me humor,lirike,epike,fabula, Si ,”Populli dhe politike”, “Na mbane gjlle vetem humori”, e te tjere… Ok.O Tap-topi?

     Reply to this comment
     • T. Topi January 13, 21:47

      Në biblio-humbëtirën e shqupe-ruspie-pelivankës,
      Mund të gjesh lesh arrapi të ngjyrosur në rozë,
      Në doni nga afër t’ja njihni pasionin për “lirikën”
      Kërkojeni semaforeve se mos ka marrë ndonjë pozë !

 2. Kris 1 January 13, 18:44

  Derri kuq e ka nje huq
  Inatoset ,egersohet
  Sa shikon dosen blu
  Jep gjithecka te ledhatohet
  Ndaj e duam shume derrin
  Dhe i falem fatin tone
  Cdo mengjez me hungerrima
  Derri madh na uron

  Reply to this comment
  • shqipe January 13, 20:07

   e ka fjalen per salehin,se derr tjeter,madje,akoma flak i kuq,nuk ka me veç tij,spahos,tritanit,ose pronarit te preshit…

   Reply to this comment
   • T. Topi January 13, 20:49

    E ka me qimexunkthen e forumit, o këllir,
    Dil para pasqyrës t’ja shohësh surranë,
    Kape dhe merre për dore në shesh si beqir,
    Para se t’a pjerdhim e ta hedhim më 27 në Lanë !

    Reply to this comment
    • shqipe January 13, 23:08

     atje, te parin te pafsha,
     ne dore me nje brisk astra
     nga ata,qe prisnin fjolle…
     dhe kur qimja behej sholle…

     dhe kujdes t’ja beni Rames
     pellumb,si syfet i lulkes…
     gjithe ju gjirizi i lanes
     mbledhur ne hale te shqupes…

     Reply to this comment
     • T. Topi January 14, 09:47

      Në radhë me të parët do dalim në shesh,
      Me flamurin e fitores shtrënguar në duar,
      “Me kthetrra të pastra” si dikur njëher’sh,
      Me “tigrin pa dhëmbë” cullak dalë zbuluar !

      Përrreth Skënderbeut si kurorë trupbashkuar ,
      Për t’ja hequr shtruar: “Për mëmëdhen”,
      Dil o mi gjirizesh nga skëterr’ e bunkartit,
      Që ta shohësh veten në Lanë si legen !

 3. lumi që na mori January 13, 22:21

  Vendi i çudirave në kurriz të popullit…viti i skënderbeut filloj i shtrenjt…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?