Takimi Meta-Basha, vetingu brenda gushtit

August 1, 2016 18:02

Takimi Meta-Basha, vetingu brenda gushtit

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta zhvilloi sot një takim me Kryetarin e Opozitës, Lulzim Basha dhe Nënkryetarin e Komisionit të Posaçëm për Reformën në Drejtësi, Oerd Bylykbashi, me të cilët u konsultua për mënyrën e miratimit sa më të shpejtë dhe me konsensus të Ligjit për Vettingun, njofton zyra për shtyp e Kreut të Kuvendit.

Gjatë takimit, Kryetari i Kuvendit informoi bashkëbiseduesit mbi bisedimet që ka pasur me Kryetarin e Komisionit të Posaçëm të Reformës në Drejtësi, Fatmir Xhafaj, Ambasadorin e SHBA, Donald Lu, Ambasadoren e BE, Romana Vlahutin mbi domosdoshmërinë e miratimit të Ligjit për Vettingun brenda muajit gusht.

Në takim u dakortësua në parim nevoja për miratimin me përparësi, brenda muajit gusht të Ligjit për Vettingun, si dhe mbi kalendarin e shqyrtimit të këtij ligji sipas procedurave kushtetuese parlamentare, duke filluar nga dita e nesërme me mbledhjen zyrtare të Komisionit të Posaçëm për Reformën në Drejtësi.

Kryetari i Opozitës, Lulzim Basha deklaroi se mbështet këtë kalendar dhe se opozita do të marre pjesë aktive dhe konstruktive në Komisionin e Posaçëm, duke filluar me prezantimin e komenteve të saj për Ligjin e Vettingut në mbledhjen e ditës së nesërme.

Gjithashtu, Kryetari i Partisë Demokratike shprehu gatishmërinë për të avancuar edhe me ligjet e tjera, sapo anëtarët dhe ekspertët e opozitës të njihen me draftet më të fundit të përgatitura nga Komisioni i Posaçëm, veçanërisht Ligji për Prokurorinë Speciale dhe Ligji për Organet e Qeverisjes së Gjyqësorit.

Bashkëbiseduesit ndanë qëndrimin për nevojën e miratimit sa më të shpejtë me konsensus dhe cilësi të lartë të këtyre ligjeve, në përputhje me përcaktimet e Kushtetutës së Re dhe Opinionit Final të Komisionit të Venecias.

Në këtë takim morën pjesë dhe Ministrja e Integrimit Evropian, Klajda Gjosha dhe Sekretarja e Përgjithshme e Kuvendit, Albana Shtylla.

August 1, 2016 18:02
Komento

6 Komente

 1. oo7 August 1, 18:20

  Meta mundohet kot qe te beje kualicion me Lulzim Bashen. Lulzim Basha e ka thene burrerishte,madje pa qeshur,po shume shume serioz se :” SA TE JEM UNE ZEDHENSI I SALIUT ,PO QE VETEN E QUAJ KRYETAR I PARTISE DEMOKRATIKE,ne brendesi te saj FASHISTE,nuk ka aleance me ILIR METEN. Ndaj ti ILIR mos u lodh kot. Basha nuk e ha ate koqe ulliti, Mund te haje nje koqe ftua,po jo ulliri……

  Reply to this comment
  • pse po e shenjteroni enverin si profet te profeteve ?! August 1, 19:11

   ne fakt Ilir meta eshte nje gur peshore (koqe kandari ..me fjalorin e vjeter popullor) qe Donald luja I rradhes e ve nje here majtas nje here djathtas

   komentshkruesi eshte dorzuar para realitetit shqiptar sidomoa pas 2013 qe po perdhoset vota e popullit dhe jetimet e 21 janarit dhe gerdecit;

   thjesht: Donald lu..rama-basha-meta-salibisha po shenjterojne ate xhaxhi diktatorin qe ja u shkerdhente nenen ketyre bajgave te vendit dhe ato te huaja

   Vone shqiptaret e kuptuan hilen e anti ambasadorit Arvizi i cili i la Edi RAMES celsat e kashtes..nje shtet te falimentur dhe nje plantacjon droge 28 mije km katrore dhe nje PUSHTET PARALEL I SALI MONSTRES QE NUK KA RAME AS OBAME TA SHKULE NGA VENDI
   1-PRESIDENTI
   2-K/PROKURORI
   3-KRYETARI SHIKUT
   4-KLD
   5-KLSH
   6-70% E ADMISTRATES
   7-VOA E ELEZ BIBERISHES
   8-VATRA
   9- GJYKATAT SHQIPTARE
   10-DONALD LULUSHI
   11-HELMUTI ALEMANIES
   12-KRERET E BANKAVE KRYESORE
   13- MIJRA INVADUESIT E BATHORES
   14-KALI TROJES ILIR MUTA
   15-BANDITET MEDIATIKE 2F (FRANGAJ-FEJZIU)
   Pra me thjeshte Shqiperia eshte e pushtuar nga KOQET E SHKERDHEN BERISHES dhe eshte menxyre kombetare qe kemi nje kryeminister te tredhur ,hallatet e te cilit jane ne bodrume ambasadash

   Reply to this comment
  • Tarrasi . August 1, 20:16

   BOB BOBOBO CFARE LLOJ ZGJIDHESISH TE RAFINUAR ME FAME BOTERORE…..

   E PARA PUNES KRIJOJNE VETE BLLOKIMIN/PROBLEMIN DHE PASTAJ I ZGJIDHIN PO VETE BLLOKIMIN E PROBLEMIN …

   CFARE LLOJ TEATROSH QE TE TREGOJNE VETEN SI ATDHETARE E ZGJIDHES PROBLEMESH ME FAME BOTERORE

   UPUPUUU CFARE LLOJ PALACOSH TE PAFYTYRE ….

   Reply to this comment
 2. ISH ANTIENVERIST I PENDUAR(KOMENTI 2) August 1, 19:14

  …Ne fakt Ilir meta eshte nje gur peshore (koqe kandari ..me fjalorin e vjeter popullor) qe Donald luja I rradhes e ve nje here majtas nje here djathtas

  komentshkruesi eshte dorzuar para realitetit shqiptar sidomoa pas 2013 qe po perdhoset vota e popullit dhe jetimet e 21 janarit dhe gerdecit;

  thjesht: Donald lu..rama-basha-meta-salibisha po shenjterojne ate xhaxhi diktatorin qe ja u shkerdhente nenen ketyre bajgave te vendit dhe ato te huaja

  Vone shqiptaret e kuptuan hilen e anti ambasadorit Arvizi i cili i la Edi RAMES celsat e kashtes..nje shtet te falimentur dhe nje plantacjon droge 28 mije km katrore dhe nje PUSHTET PARALEL I SALI MONSTRES QE NUK KA RAME AS OBAME TA SHKULE NGA VENDI
  1-PRESIDENTI
  2-K/PROKURORI
  3-KRYETARI SHIKUT
  4-KLD
  5-KLSH
  6-70% E ADMISTRATES
  7-VOA E ELEZ BIBERISHES
  8-VATRA
  9- GJYKATAT SHQIPTARE
  10-DONALD LULUSHI
  11-HELMUTI ALEMANIES
  12-KRERET E BANKAVE KRYESORE
  13- MIJRA INVADUESIT E BATHORES
  14-KALI TROJES ILIR MUTA
  15-BANDITET MEDIATIKE 2F (FRANGAJ-FEJZIU)
  Pra me thjeshte Shqiperia eshte e pushtuar nga KOQET E SHKERDHEN BERISHES dhe eshte menxyre kombetare qe kemi nje kryeminister te tredhur ,hallatet e te cilit jane ne bodrume ambasadash

  ish antienverist dje kurse sot mendoj se ai popull,paria e TIRANES TE TIRANEVE dhe keta xhambasdore E KANE PATUR HALLALL DAJAKUN E ENVERIT

  Reply to this comment
 3. Briklona August 1, 19:20

  Edhe qeni u betua se nuk do te hante me mu….por nuk mundi.
  Kur i thane: po ti u betove!
  Eeee po u betova perm… te njome- tha, nders ky qe po ha une eshte i thate.

  Reply to this comment
 4. Monika Kryezeza shoqja e Sllobodankes August 1, 19:22

  MESAZHI I DAJ METES PER GOMARET GAZETARET E NDERKOMBETARET: Rrotacioni rrotave per te shtypur edhe 25 vjet RROTAT qe ne shqip quhen sKipetare,gomare ose ‘Koke palare’ duke ruajtur statuQuone e krimit e korrupsionit.Fundin do ta kete si Esat Pashe Toptani! se jo po tallet por po e ofendon rende kete popull!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*