“Lumturia është të mbash dikë në krahë dhe të mendosh se je duke mbajtur botën”

March 30, 2018 17:21

“Lumturia është të mbash dikë në krahë dhe të mendosh se je duke mbajtur botën”

Çdo libër i Orhan Pamuk, që nga kryevepra “Muzeu i pafajësisë” që e bëri fitues të çmimit “Nobel” në letërsi, e deri tek vepra të tjera të tij, si “Bora”, “Unë jam e kuqja” etj,  kanë lënë mbresa të veçanta jo vetëm për subjektin që trajtojnë, por edhe për filozofinë dhe thëniet e paharrueshme të këtij autori të madh. Më poshtë mund të lexoni disa nga thëniet më të bukura të tij.

“Dikur lexova një libër dhe e gjithë jeta ime ndryshoi”.

“Lumturia është të mbash dikë në krahë dhe të mendosh se je duke mbajtur botën”.

“Unë s’dua të jem një pemë. Unë dua të jem kuptimi i saj”.

“Çdo person inteligjent e di se jeta është diçka e bukur dhe qëllimi i saj është të jesh i lumtur”.

“Njerëzit thonë gënjeshtra, vetëm atëherë kur ka diçka që tremben se mund ta humbasin”.

“Kur humbasim njerëzit që duam, nuk duhet t’i shqetësojmë shpirtrat e tyre, të gjallë apo të vdekur. Përkundrazi, duhet të gjejmë ngushëllim në një objekt që na kujton diçka për ta”.

“- Cila është gjëja që pëlqen më shumë tek unë? Çfarë duhet të bëj unë për të më dashur? – Ji vetvetja, – tha Ipeku”.

“Lumturi do të thotë të jesh pranë personit që dashuron”.

“Jeta nuk ka lidhje me parimet, por me lumturinë”.

“Përpiqu që në fund të jetës, t’i lësh të gjithëve të kuptojnë se jetove një jetë të lumtur”. e.r./dita

March 30, 2018 17:21
Komento

1 Koment

 1. Guri Naimit D(Dh Xhoga) March 30, 22:55

  AMANETE JETESORE- VEPRAT E TE MADHIT ORHAN PAMBUK- na hapin horizonte.
  Faleminderit gazetes”Dita”,per horizontet qe na hap.
  Tashme shkrimtari i madh Orhan Pambuk,eshte bere “trinitrina”per lexuesit.
  Besoj do me bjeri ne dore dhe ky botim i fundit teper interesant,si thenet e me siperme.”MELHEM” per mendiet njerzore,
  . Duke lexuar ditarin tim te dymije e shtetes, ne emigracin,(sot prag 82 vjetorit tim te lindies,sa kthyer ne atdhe), perjetova nje nga theniete tij kur thote:
  “Perpiqu qe ne fund te jetes,t’i lesh te gjitheve te kuptojne,se jetove nje jete te lumtur”!.
  Me lumturon shkrimi-ditar:0$-07-2006-“Mbresa nw Tirane ,takuar nxenes eskurioniste nga KOSAVA”Po jua pwrseris, botuar ne Gazeten MESUESI,te atij viti>
  *Suprizat gjithmone me kane pelqyer,por kjo e sotmia ,korik 2006 mes Tiranes, i kalon kufijte e nje suprize. Po e quaj fatlumesi,per mua-plakur MESUES,Qe nuk me ze vendi…lavierez bere deri tek bashkekombesit emigrante.Ne Tirane mar marshuten… .me gazeten “MESUESI”ne dore,ku sa lexova, shkrimin tim per “Diten e pare te vitit te ri SHKOLLOR”ne mjediset
  e shkolles “Nonda Bulka” ne Permet, befasohem ne sheshin “Skenderbej” mbushur me autobuza me targa tw qyteteve te Kosoves,plot 14-te si te blere rishtash, ,per ate eskursion.me flamure kuq e Zi me shqiponjen dykrenare.,rjeshtuar para pallatit te Madh te Kultures e Muzeut Kombetar. U takonte ky perjashtim;nenesve dhe mesuesve vellezer Kosovare,te cilet se permbanin veten,duke bere pa zbritur mira nga autobuzet,fotografi sa filmime ne keto mjedise.sidomos, para Monumentit te Heroit tone kombetar- Gjergj Kastrioti Skenderbe.”
  Nje jete mesues prane shkollave te Tiranes fshat-qytet,njeheresh koreSpoDEnt i GAZEtES “MESUESI”, nuk mund te rija pa kontaktuar me ta.,prezantuar me thenien:
  “Mirsena erdhet VElLLEZER ! Qe jeni Kosovare e kuptoj po nga c’qytet vini? ..
  -Nga Gjlani me pergjigjen ne gruphorozi.U kenaqa…
  E kam dobesi Kosoven moter…si bir i Dangellise “Naimjane”,te Frashellinjve; Rilindasve tane te Medhenj sa per ato mbresa marre ne viziten bere ne Kosove,fill pas shpalljes se PV.saj, me nje grup nxenesish te shkolles “Ali Demi ‘ te Tiranes,per ate pritiete paharruar,ani se tymi i luftes akoma dukesh..
  -Keta mesues -nxenes,- me thote vajza e shkathet gjimnaziste,Ganimete Hoti,- jane nga Gjimnazi”Zenel Hajdini” te Gjilanit, ardhur ne kete vizite,me karakter te dyfishte:shoqeror dhe pedagogjik-shkencor,ne ditet e fillimit te vitit te Ri shkollor 006-07Te..- si ma kuptoi qellimin e bisedes sime me ta.
  Kaqe duhej,njeri pastjetrit me prezantohen sa me thone pershtypjet e para per vendim MEME-shqiperI, qe e theksojne pas cdo fjalie. Mes atij emocioni dhe pershtypje para monumentit te Herroit Tone Kombetar munda te vecoj disa batuta, kuptimplote.
  -Bujar Rexhepi, nje djale simpatik,nxiton te flasi i pari,
  teksa cupat duan te dalin en fotografi,ndaj me flet telegrafisht:
  -“Perftova gjithe kenaqesite ne Tiranen tone,si vizita e pare ne te.Ju uroj: gjithe te mirat Tiranasve sa mbare vendit me ne vecanti,gjimnazisteve si une.” –
  -“Vjollca Harizi,vete prezantohet me ngut,si ti ikte “treni”-Mbrekullohemi ne Tirane ardhur nga Gjilani yne heroik,e keto mbresA i ngulita ne mendie e ne zemer, Pashe Tiranen moderne si e deshironje.’
  – Bardhyl Dosha,nje djele tEper ne humor, dukE Qeshur me thote:-Gocat tiranas na kane “roberruar”
  -Bardhyl Bajjami, Qe luajti rrolin e fotoreporterit,thote:”-me vjen keQ Qe nuk kam nje kamera personale, ne vend te aparatit fotografik, per te fiksuar gjallle keto pamje aqe te bukure e jetesore te Tiranes;kRyEQytEtit TONE.E thEksoi kete dhe SYTE I BUKEZUAN LOTE.
  Me kenaq nje djAle me portret romantik, kur me thote emrin: ELBASAN Shabani e thEksoi_MA ka vene emrin babai.ne shEnje rrespekti per Ate QytEtin E RilindAsve tE mbedhEnje sA tE ShkollEs Normale,Qe ata ,”Rilindasit” e propozuan per KRYEQYTET.”..
  Sakaqe, Shumica e vizitoreve mEsues nxenes,te ngujuAr shikimet tek: monumentEt pergjithESuEse tE Tiranes Monumenti Heroit Kombetar,Sahati dhe Xhamia krah njeri tjetrit, ne sinkron,pallati Kultures,
  me Muzeun kombetar dhe Ministrite krah njera tjetres deri Korpusi i Universitetit te Tiranes.Pamje keto jo vetEm te bukurA por dhe Historike.
  -“Kushtrim Mehmeti,gjimnazist maturant thote:
  -HapesirAt E Tiranes dhe njerezit Qe QArkullojne aqe Qete dhe gezueshem mes saj,pavaresisht nga ky “bum” i madhe veturash ne Qarkullim,me ngushellojne
  , me clodhin, pas GJASHTE DITE VIZITA ne Qytetet kryesore te vendit tone SHQIPERI.”
  _Besar Ramadani,dhe ky nje pasionant i fotigrafive, ,gjithe kenaqesi me shprehet si prezantim:
  -Aleksander Stavri Drenova, Rilindas dhe shkrimtar gjurmelenes, i asaj plejade te madhe”,,,, ,
  E putha si djalin tim Arianin,vite e migruar,palge kjo jo vetem per mua.
  Ajo qe me beri pershtypie,ishte se asnje nga mesuesit, nuk ndodhej mes tyre si tutele…gje e mire kjo,pasi flet shume per veteveprim krijues te nxenesve.
  Bera dhe une te largohesha e ti lija ne veteveprim keta engjej atdhetare,te cilet nuk donin te shkeputeshin nga une,sikur te mos ishin njohur rastesisht.
  Mes tyre Vjollca Sula, MESUESE informatikes,Xhemal Shabani, mesues i Kimise, Safet rrexhepi i gjeografise e ShkelQim Sulce nga Dibra mesues fizike.mesues i Filozofise jam me thote Artan Peci.Ndersa tek tij ishte Ramiz Ramadani me tuta sportive si mesues i Fiskultures qe ishte,pare Tirann ne vite dhe gezohej per ndryshimet kohore.
  me sEriozitetin e njemesuesi Fizike Sadri Xhuli me thote:-“Tirana gjithnje me ka pelqyer,ndaj dhe i solla nxnesit,te njihen nga afer me te dhe atmosferen e saj
  miqesore, a,me mire, VELLAZERORE.I ndjeme
  ato, ne qytetet kaluar:ELBaSANI, FIERI, VLORA LUSHNJA, DURRESI, me TIRANEN, qe s’na u duken DITET KALUAR.
  Xhelal Mustafa, njohur me mua, ne vizitat ne FRASHER te Dangellise NAIMJANE me thoTe:-; .
  -Jam Kosovar Gjilanas, E jap gjuhen Turke me taban i njoh .po pas shpallies se PV,ndihem Dy here shqIptar.
  Si me porosi, i fundit ne keto biseda INTERVISTA, ishte Enver Sadiku,meues I gjuhes latine dhe, njeheresh gazetar,I “ZERIT KOSOVES”Me falenderoi Si koleg..u ndame me rrespekt e mirenjohie.Me ate Thenie ZEMRE-mIreupafshim,ne KOSOVEN MOTER..

  **ME nostalgji po ua perciell, te nderuar lexues, me se pari, VELLEZERIT KOSAVARE TE KUDONDIDHUR,
  LE TE kujtojme ATO vite,ata NXENES-daLe Ne Jete
  .
  Tiranw#0 MARS @0!8 GURI NAIMIT D.(Dh XHOGA)

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*