Macja e diagnostikuar me Covid-19, rasti i parë në Angli

July 28, 2020 18:17

Macja e diagnostikuar me Covid-19, rasti i parë në Angli

 

“Një mace shtëpiake është diagnostikuar me Covid-19. Ky ësht është rasti i parë i infektimit të një kafshe me koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar”, ka konfirmuar qeveria.

Kotelia besohet të jetë infektuar me virus nga pronarët e saj, të cilët janë tërësisht të shëruar.

Kafsha, për të cilën thuhet se ka përjetuar vetëm simptoma të buta, nuk besohet se është e përfshirë në transmetimin e sëmundjes tek njerëzit ose edhe kafshët e tjera.

Shefja e veterinarisë në Mbretërinë e Bashkuar, Prof Christine Middlemission, tha se ende nuk kishte prova që kafshët shtëpiake të mund të transmetonin sëmundjen te njerëzit. Infeksioni u konfirmua pas testeve në laboratorin e Agjencisë së Shëndetit të Kafshëve dhe Bimeve (APHA) në Weybridge të Mërkurën e kaluar.

Ajo tha: “Kjo është një ngjarje shumë e rrallë me kafshë të infektuara të zbuluara deri më tani, vetëm duke treguar shenja klinike të buta dhe shërohen brenda disa ditësh.

“Nuk ka prova që sugjerojnë që kafshët shtëpiake transmetojnë direkt virusin te njerëzit. Ne do të vazhdojmë ta monitorojmë nga afër këtë situatë dhe do të azhurnojmë udhëzimet tona për pronarët e kafshëve shtëpiake nëse situata ndryshon. ”

Yvonne Doyle, drejtore mjekësore në Public Health England, tha se ishte një kujtesë për njerëzit që të lanin duart pas kontaktit me kafshët. “Ky është rasti i parë i një testimi të maceve shtëpiake pozitive për Covid-19 në Mbretërinë e Bashkuar, por nuk duhet të jetë një shkak për alarm,” tha ajo.

“Hetimi për këtë rast sugjeron që infeksioni ishte përhapur nga njerëzit te kafshët, dhe jo anasjelltas. Në këtë kohë, nuk ka asnjë provë që kafshët shtëpiake mund ta transmetojnë sëmundjen te njerëzit. ”

Macja fillimisht u diagnostikua nga një veterinar privat me një infeksion të frymëmarrjes, por kampioni gjithashtu u testua për Sars-CoV-2 si pjesë e një programi kërkimor. Mostrat pasuese të testuara në laboratorin “APHA” në Weybridge konfirmuan se macja ishte gjithashtu e infektuar me Covid-19.

Një numër i vogël i rasteve të kafshëve të infektuara me Covid-19 janë raportuar globalisht, duke përfshirë një numër tigrash dhe luanësh në kopshtin zoologjik të Bronx në New York.

 

a.t. / dita

July 28, 2020 18:17
Komento

3 Komente

 1. oooo sa gjynah July 28, 22:18

  mir njerzit por edhe kafshet po i vdesin
  kto Monstra !!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 2. Genti July 29, 05:55

  Macja eshte treguar e papergjegjshme. Duhej te mbante maske, lante putrat dhe rrespektonte distancimin social. Macja te vetekarantinohet per 14-dite qe te shpetoje jete macesh. Neqoftese gjendja e saj perkeqesohet, macja duhet te intubohet te infektivi, qe te shkoj sa me shpejte ne parajsen e Macokerise.

  Mace te dashura, zbatoni rregullat. Jeta eshte e shtrenjte. Mbroni Macet e tjera.

  Reply to this comment
 3. KORÇARI July 29, 08:38

  Ore , po qënka i Tmerrshëm ky Covidi bre, në Tanzani dolën pozitivë , NJË DHI , NJË GOMAR DHE DY FRUTA.
  Çbëhet kështu ?????
  Jam shumë i shqetësuar, [email protected] TIM , KA NISUR SIKUR PO TESHTIN, MOS ËSHTË INFEKTUAR ME COVID MOR AMAN , SE NA I SHOJTI DERËN…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim