Macron: Nuk është koha për Ballkanin në BE

April 17, 2018 14:54

Macron: Nuk është koha për Ballkanin në BE

 

Presidenti francez Emmanuel Macron i tha ligjvënësve europiane në Strasburg se BE-ja nuk duhet të pranojë vende të reja derisa blloku të ketë një integrim më të thellë e t’i jetë nënshtruar reformave gjithëpërfshirëse.

“Unë e dua ankorimin e shteteve të Ballkanit perëndimor në projektin europian”, citon Washington Post shefin e Elizesë, “por tani nuk është momenti për të lejuar anëtarësime të reja”.

Duke iu përgjigjur kreut të Komisionit Europian Jean-Claude Juncker, i cili i bënte thirrje të angazhohej në zgjerimin drejt vendeve të Ballkanit, Macron përsëriti qëndrimin e vet se shtrirjen e BE-së do ta mbështesë vetëm nëse ka një thellim të projektit europian.

“Nuk dua që Ballkani të kthehet drejt Turqisë apo Rusisë, por nuk dua gjithashtu që një Europë, e cila funksionon me vështirësi sot me 28 anëtarë e nesër me 27, të vendosë se do të rendim nesër me 30 apo 32 anëtarë dhe me të njëjtat rregulla”, mësohet të ketë thënë presidenti francez.

Sipas mediave vendase, Macron i dërgoi në këtë mënyrë një sinjal të qartë Berlinit se do të mbështesë anëtarësimin e vendeve të reja në BE vetëm nëse Gjermania do të mbështesë projektin e tij për ristrukturimin e thellë të Bashkimit Europian.

Krerët e BE dhe ata të Ballkanit takohen muajin e ardhshëm për të diskutuar mbi të ardhmen e rajonit të paqëndrueshëm, shkruan Washington Post, por blloku 28-vendësh nuk ka gjasa të ftojë ndonjë vend të rajonit që t’i bashkohet radhëve të tij.

Fjalimi i Macron në Strasburg u fokusua realisht tek reformat, duke nisur nga ato tatimore.

Kreu i Elizesë propozoi krijimin e një takse të re mbi ekonominë dixhitale për të ndihmuar financimin e buxhetit të BE-së, që siç u shpreh ai, e ka të nevojshëm një rishikim pas largimit të Britanisë së Madhe.

a.s/dita

April 17, 2018 14:54
Komento

15 Komente

 1. anticensurë25642654 April 17, 15:03

  ORE KAQOL çA JE TU FOL??
  ne po japim grekut gjysmën e shqipërisë,vetëm dhe vetëm për të hyrë në tenxheren tuaj,ti na thua nuk ka vënd për ne??
  or lal ki kujdes se ta rras në tepsi kokës ky palloshi ynë që ka timon dhe ska patentë!!

  Reply to this comment
  • Spathiati April 17, 15:48

   jeni shitur 100% tek turkoarabet!
   Lërini brofkat se gjoja kërcënoheni nga Rusia apo Greqia!
   Ska vend per ne BE per islamistet e albanistanit!

   Reply to this comment
  • adri April 18, 06:15

   A macron moterqiri qe sulmove nje shtet sovran si Siria ti je nje krimineli qe nuk ke fituar por blere postin qeke kukull

   Reply to this comment
 2. mirel April 17, 15:05

  Ramut, cthote report progress-i? Qe qeveria ti vjedhe gjithe investimet e BB nepermjet koncesioneve?
  Vendi me i varfer i rajonit, me i korruptuar.
  Shani Macronin tani. Dhe oburra, mblidhni xhelepin te Rruga e Kombit se jeni me vonese.
  Leshojani dhe me nhe tec te ti ne Korce, 400 milione.
  Pako gje. Ja keni marre doren

  Reply to this comment
 3. Paul Tedeschini April 17, 15:51

  Macron:
  “Unë e dua ankorimin e shteteve të Ballkanit perëndimor në projektin europian. ……. Nuk dua që Ballkani të kthehet drejt Turqisë apo Rusisë….”.

  Reply to this comment
 4. fteri April 17, 16:07

  Ne duhet të hyjmë tani në europë,kur nuk i kemi plotësuar kushtet ,por kur shqipëria ti kemi plotësuar kushtet ,atëherë ne nuk ja dijmë për nderë askujtë !

  Ndoshta vetë ne shqipëtarët nuk jemi më të intresuar për të aspiruar BE-në. Jo kur ti teket shefit Elizesë,apo Merkelit të Gjermanisë ,kur të reformohet thellë BE-ja ,prit gomar sa të mbijë bari ,atëherë gomari ka ngordhur

  Reformimi i thellë i BE-së do vjerë mbas 10-20 vjetësh atëherë ndryshojnë kohët ,ndryshojnë gjërat ,ndoshta vetë ne nuk jemi më të interesuar për BE-në ,pasi progresi në shqipëri do të jetë më i lartë se i BE-së,dhe ata të Elizesë ,apo anglosaksonët do të kërkojnë azil ne shqipëri !

  Kjo që po them mos të ju çudisë ,mund të jetë e vërtetë ,pasi shqipëria nuk do rrijë gjithmon delja e zezë e europës . Shqipria i ka të gjitha kushtet politiko -strategjike-ekonomike për të ecur përpara .Me një vijë bregdetare të shkëlqyer për turizëm ,me tokë të mrekullueshme bujqësore e blektorale ,me klimë e male turistike ,me prodhime të bollëshme agrokulture ,me vendëburime të bollëshme mineralesh të kushtueshme ,me pyje e male të mrekullueshme për kullota bagëtishë ,me vendëburime të bollëshme nafte e gazi etj…Shqipëria vetë mund të arrijmë një rritje të madhe ekonomike dhe zhvillim të madhë.

  Kjo është e besueshme kur Kina që ishte e prapambetur ,sot ajo ka arritjet më të larta në botë ,rritja e sajë ekonomike me 6.7 % ,pra nuk kapet nga asnjë shtet i globit. Po shqipëria e bekuar nga zoti i ka të gjitha mundësitë të jetë si zvicra ,por e rrënuar 27 vjet nga klasa e pa përgjegjëshme politike aktuale?

  Shqipëria duhet sot të pranohet në BE ,kur nuk i ka kushtet ,se kur ti ketë plotësuar kushtet mos i qofshim falë kujtë ,shqipria është një vend i bekuar nga zoti.

  Reply to this comment
 5. fteri April 17, 16:10

  Ne duhet të hyjmë tani në europë,kur nuk i kemi plotësuar kushtet ,por kur shqipëria ti kemi plotësuar kushtet ,atëherë ne nuk ja dijmë për nderë askujtë !

  Ndoshta vetë ne shqipëtarët nuk jemi më të intresuar për të aspiruar BE-në. Jo kur ti teket shefit Elizesë,apo Merkelit të Gjermanisë ,kur të reformohet thellë BE-ja ,prit gomar sa të mbijë bari ,atëherë gomari ka ngordhur

  Reformimi i thellë i BE-së do vjerë mbas 10-20 vjetësh atëherë ndryshojnë kohët ,ndryshojnë gjërat ,ndoshta vetë ne nuk jemi më të interesuar për BE-në ,pasi progresi në shqipëri do të jetë më i lartë se i BE-së,dhe ata të Elizesë ,apo anglosaksonët do të kërkojnë azil ne shqipëri !

  Kjo që po them mos të ju çudisë ,mund të jetë e vërtetë ,pasi shqipëria nuk do rrijë gjithmon delja e zezë e europës . Shqipëria i ka të gjitha kushtet politiko -strategjike-ekonomike për të ecur përpara .Me një vijë bregdetare të shkëlqyer për turizëm ,me tokë të mrekullueshme bujqësore e blektorale ,me klimë e male turistike ,me prodhime të bollëshme agrokulture ,me vendëburime të bollëshme mineralesh të kushtueshme ,me pyje e male të mrekullueshme për kullota bagëtishë ,me vendëburime të bollëshme nafte e gazi etj…Shqipëria vetë mund të arrijmë një rritje të madhe ekonomike dhe zhvillim të madhë.

  Kjo është e besueshme kur Kina që ishte e prapambetur ,sot ajo ka arritjet më të larta në botë ,rritja e sajë ekonomike me 6.7 % ,pra nuk kapet nga asnjë shtet i globit. Po shqipëria e bekuar nga zoti i ka të gjitha mundësitë të jetë si zvicra ,por e rrënuar 27 vjet nga klasa e pa përgjegjëshme politike aktuale?

  Shqipëria duhet sot të pranohet në BE ,kur nuk i ka kushtet ,se kur ti ketë plotësuar kushtet mos i qofshim falë kujtë ,shqipria është një vend i bekuar nga zoti.

  Reply to this comment
 6. MH April 17, 17:51

  z.Macron!
  Mos ngel vetem tek dashuria.Futiu zgjidhjeve.Ke zan nji dashnore plake por zgjidhje nuk ke perfundue.Te mungojne femijet.

  Reply to this comment
 7. Aliu nga Selenic April 17, 17:52

  Shqiperia duhet te kishte hyre prej kohesh ne BE pore dora e zeze e Berishes e ka penguar deri me sote. Jo me kote thot Edi Rama.” Shqiperia ka nevoj per Evropen pore edhe Evropa ke nevoje per shqiperin” Kjo nuk eshte nje thenje e kote, pore ka nje dopmethenje te madhe .!
  Une them qe Evropa duhet te mos vonoj me pranimin e shqiperise ne BE. Shqiperia ka nje komunitet me te madhe ne Ballkan ndaj pranimi i saje ne BE do te ishte nje sukses i madh jo vetem per shqiptaret por edhe per BE-ne. Ne se pranohemi BE do te jet pernduar per vonesat qe na ka shkaktuar, pasi do te jet edhe me shum mire per Evropen se sa per shqiperine.!

  Reply to this comment
 8. o, kim jong; hidhe ate kaqolin tat', se vetem ti, s'ke frike ne kete bote . April 17, 18:56

  e thash une; ky eshte krric, may kurrizo, bythlarse e “madherise” se saj, brekshurres elizabet dhe kok-kuqi i usa-s…. gangsterr .

  Reply to this comment
 9. Arben April 17, 19:55

  Per bombat mbi Siri, a ishte koha more kriminel???!!!!

  Reply to this comment
 10. tru ....peshqeve, shume eshume kriminel te vertete . April 17, 20:06

  o shurraq arben; dhe te jete e vertete, per 5 veta hidhet i gjithe globi ne ere??

  Reply to this comment
 11. C'makrruan kot ! April 17, 20:10

  Macron s’duhet marre seriozishte . Tipi eshte nji viktime e dashurise Konservatore , i dhashuruar mbas Teil viertes ne nji Art te pa jet , qe ne gjuhen aka Frenc thuhet ; Plaisir sec” !
  Ky vuan nga ajo semundje e quajtur Pleqeri e Hereshme mjerishte . Pra c’prisni nga nji i ri qe jeton ne te vjetren ?
  I dhuroni nji buzeqeshje artificiale sherbetorit te te kamurve dhe nji sharje perkefhelese nga pas

  Reply to this comment
 12. Nga ..?!? April 17, 21:35

  Arben ; te kam kuptuar gabim . Ti je ne….rregull .

  Reply to this comment
 13. Alban Dega April 17, 23:06

  DHUROJA PUTINIT DHE BEOGRADIT
  SIC UA DHURUAN TOKAT E GJAKUN LUME TE SHQIPTAREVE PARA NJEQINT E CA VJETEVE KURVAT POLITIKE FRANCEZE …. PARAARDHESE TUAJAT

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*